Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-01-16, 01:19   #1
Ακομα μια καινουργια
gina85
Member
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος 26-01-16, 01:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους,
ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη για το πριξιμο που θα φατε και απο εμενα.....αρχικα να σας πω οτι ακομα δεν εχω τιποτα.σκεφτομαι να παρω ενα 60λτ ενυδρειο. εδω και μερικες μερες διαβαζω οτι μπορω απο εδω μεσα κ σορυ κιολας αλλα εχω μπλεξει τα μπουτια μ.ελπιζω να μ τα ξεμπλεξετε.ξεκιναω....αρχικα τα χαρακτηριστικα του ενυδρειου ειναι λαμπα 24watt και φιλτρο HL-BT400. αυτα αναφρει. απο οτι εχω καταλαβει το φιλτρο δεν θα αποδιδει οποτε θα παρω κ καποιο αλλο.οκ μεχρι εδω? καπου εδω χαθηκα στα εσωτερικα κ εξωτερικα φιλτρα.... προφανως θα εχω και τα 2 φιλτρα σε λειτουργια. (?)
ΑΝ βρεθει καποιος να βοηθησει στο μπολιασμα, εγω πιο θα μπολιασω? επισης με το μπολιασμα βαζω αμεσως ψαρια. δλδ μπαμ κ κατω?η περιμενω λιγο? κ αν ναι ποσο χωρις να "χασω¨" το μπολι.γτ μεταφορικο δεν εχω κ προφανως δεν μπορω να αγορασω τα ψαρια να τα εχω στο περιμενε στη σακουλα κ μετα να παω για το μπολι....
επισης το τεστ νερου σε σταγονες το βρισκω ελλαδα?γτ δεν μπορω να πω οτι κατεχω ιδιαιτερα να κανω παραγγελιες στο εξωτερικο κ επισης μην ξεχαμε κ τα καπιταλ κοντρολ...
για ψαρια τωρα σκεφτομουν τα guppies μιας που ειναι ανθεκτικα τα χρυσα μ κ ομορφα.ΔΕΝ θελω γεννες και σκεφτηκα να παρω μονο αρσενικα αλλα καπου εδω διαβασα οτι θα στρεσαρονται οι αρσενικοι μονοι τους κ ετσι το σχεδιο μ ναυαγησε.εσεις τι μ προτεινετε?τουλαχιστον να μην γεννοβολανε συνεχεια(εχω τι να τα κανω αλλα δεν θελω να γεμισω)
κ παμε στα ασπονδυλα...γαριδες,σαλιγκαρια ή κ τα δυο?κ ποσα?
φυτα ειμαι οκ,θα βαλω ευκολα κ στο χαλικι εχω μπερδευτει λιγο με το χοντρο,ψιλο κτλ....
συνεχιζω το διαβασμα και θα επανελθω με αποριες γιατι σε ολα αυτα υπαρχουν κ υποκατηγοριες με αποριες....
σορρυ για το κατεβατο... σε ανταλλαγμα δινω δωρεαν πληροφοριες σε οποιον κουνελογονιο υπαρχει στο φορουμ μιας κ ο τομεας μου ειναι εκει....μεχρι εκει μπορω να βοηθησω!
Εμφανίσεις: 5446
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-16, 01:43
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Καλώς ηρθες
Καταρχάς να σε ρωτήσω αν υπαρχει χώρος για μεγαλύτερο ενυδρειο; Κι αν ναι την τιμή του ενυδρειου που εχεις δεί, γιατι μαλλον μπορω να σου βαλω λινκ στα ιδια λεφτά μεγαλύτερο αν ενδιαφέρεσαι

Αν εχεις μπόλι αρκετό μπορείς να μπολιασεις και τα 2 φιλτρα αν οχι μπολιαζεις σίγουρα το εξωτερικό ( το εσωτερικό μαλλον δεν θα το χρειαστείς γενικότερα )

Αφου βαλεις το μπόλι μπορείς να το διατηρήσεις και να το δυναμωσεις ρίχνοντας αμμωνια για όσες μερες χρειαστεί μεχρι να βαλεις ζωντανά (βεβαια πριν τα ζωντανά θα κανεις μετρησεις να δεις οτι το μπόλι έπιασε και έπειτα μια μεγάλη αλλαγη νερου να φύγουν τα νιτρικά)

Για ιχθυοσυνθεση καλό ειναι να γίνουν προτάσεις μετα απο την τελική επιλογή ενυδρειου φιλτρου και μετρήσεων.

Υγρά τεστ μετρήσεων εχουν ολα τα πετ σοπ κι εδω ελλαδα,εγω θα πρότεινα το petsupermarket που εχει ποικιλία sera tetra salifert api κλπ.

Γαριδες και σαλιγκαρια μπαίνουν μια χαρα μαζι,η γαριδες εχουν θεμα με πολλα ψαρια ομως μιας και ειναι τροφη για αυτά.

Για χαλίκι αναλογα το budget υπάρχουν πολλες προτάσεις, αν πας για ευκολα φυτα ενα ψιλοκοκκο χαλαζιακό χαλίκι ειναι μια χαρά,αν θες να τρέξουν πιο γρηγορα τα φυτά σου μπορείς να πας σε καποιον φτηνό εξειδικευμένο οπως το stratum η το manado.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-16, 01:55
aquaristas12 Ο χρήστης aquaristas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

καλωσηρθες αρχικα! Για ενυδρειο δες και στις αγγελιες συχνα πουλανε σε καλες τιμες διαφορων μεγεθων. Τωρα στο θεμα του φιλτρου τα εξωτερικα ειναι καλυτερα σε θεμα χωρητικοτητας υλικων (βιολογικο υλικο κυριως που χριαζεται αρκετο και στα εσωτερικα στα περισσοτερα δε χωραει) αλλα και λογω οτι ειναι πιο ευκολα στο καθαρισμα και επισης δεν πιανουν χωρο στο ενυδρειο αρα δεν μιωνουν και τα καθαρα λιτρα.Αν παρεις τελικα το ενυδρειο π λες και παρεις εξωτερικο φιλτρο βγαλε το εσωτερικο θα ειναι περιττο να δουλευεις και τα 2. Με το μπολιασμα βαζεις αμεσως ψαρια ή αν θελεις να σιγουρευτεις οτι το μπολι ειναι καλο και επιασε ριχνεις λιγο τροφη και μετα απολ ιγες ωρες κανεις μετρησεις αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικα και αν εισε οκ βαζεις ψαρια. Τεστ νερου σε σταγωνες (υγρα) βρισκεις και ελλαδα τα απαραιτητα αρχικα ειναι ΝΗ4(αμμωνια),ΝΟ2(νιτροδη),Νο3(νιτρικα) .Πρωτημισε μαρκες οπως ΑΡΙ ,sera ειναι απο τα πιο καλα. ΝΗ4 πρεπει να εχεις παντα 0 ΝΟ2 παλι 0 και ΝΟ3 5-20 μολις ανεβαινουν πανω απο 20 κανεις αλλαγη νερου.Καλο ειναι να αλλαζεις το 30-40% του νερου καθε εβδομαδα με φρεσκο με το απαριατητο αντιχλωριο στο νεο νερο απο τα πιο καλα αντιχλωρια αν οχι το καλυτερο ειναι το prime της seachem ειναι πολυ οικονομικο και καλο. Γκαπυ μπορεις να βαλεις και αρσενικα μονο εγω τουλαχιστον εχω σε ενα ενυδρειο εδω και 2 χρονια χωρις να εχουν καποιο θεμα .Βεβαι καλυτερα ειναι να βαλεις ενα χαρεμι 3θυληκα με ενα αρσενικο και οσα μικρα γλυτωνουν και σωΖωνται απο τις γεννες αν δεν τα θελεις τα χαριζεις. Γαριδες μετα απο 3-4 μηνες να στρωσει ο βυθος .Σαλιγκαρακια βαλε λιγα ραμσχορν ειναι πολυ ομορφα και τρωνε και την αλγη βεβαια κ αυτα γενναν πολυ .Μετα μπορεις να βαλεις apple snail 2-3 . Βαλε ψιλο χαλικακι φυσικο κανε βυθο υψους 4 εκ περιπου και εισε μια χαρα.Απο φυτα βαλε κερατοφυλλο να κρυβονται και τα μικρα αυτο επιπλεει δεν φυτευεται .Μετα απο φυτα π φυτευονται εχει παρα πολλα ευκολα . Γενικα να προτιμας μονο φυσικα διακοσμιτικα οπως πετρες και ξυλα καταλληλα για ενυδρειακη χρηση και φυσικα φυτα .ΠΟΤΕ πλαστικα και χρωματιστα πραγματα και ας ειναι καταληλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-16, 02:29
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

να σ πω για χωρο δεν νομιζω οτι εχω ιδιαιτερο γιατι εχουμε βρει ηδη ενα σημειο να το βαλουμε και ετσι οπως το μετρησα μ βγαινει καλα εκει(58χ30χ43 οι διαστασεις του ενυδρειου).στα 69 ευρω ειναι.αυριο θα παω και σε ενα ακομα καταστημα να κοιταξω γιατι αυτο που εχω βρει ειναι απο το μαγαζι που δουλευω.ναι ναι απο οσο διαβασα εδω μεσα λεμε ναι στα φυσικα διακοσμητικα κ οχι στα χρωματιστα αν κ αυτα μ γυαλισαν το ματι στην αρχη.μετα απο 2 χρονια με το ευαισθητο κουνελονι εχω μαθει ομως πλεον πως οτι πουλαμε δεν ειναι απαραιτητα κ καταλληλο για χρηση...ωραια οποτε κοιταω για εξωτερικο φιλτρο...οσο για το χαρεμι,τα αρσενικα εχουν πιο ωραια χρωματα...εννοειται πως απο το να ταραξω τα ζωντανα αν πρεπει θα παρω κ θυληκα.οποιαδηποτε αλλη πληροφορια κ παρατηρηση ειναι ευπροσδεκτη κ εγω θα επανελθω με τις επομενες αποριες μ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-16, 02:35
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

http://www.petcity.gr/eshop/index.ph...io-60li-detail

αυτο λες? ΑΝ ναι το φιλτρο δεν κανει οποτε σιγουρα θελεις αλλο καλυτερα εξωτερικο. Σαν ενυδρειο ειναι καλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-16, 02:40
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ναι αυτο λεω.ναι το ξερω οτι δεν κανει το φιλτρο...ειναι απο τα λιγα πραγματα που ξερω.μ το εχουν πει τα παιδια στο μαγαζι δλδ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-16, 07:25
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

καλημερα και καλως ορισες, αν χρειαστεις μπολι εχω να σου δωσω αρκετο καθως και ψαρια αν επιθυμεις, στειλε μου pm
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-16, 23:12
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Λοιπον εχουμε κ λεμε...πηρα το ενυδρειο(60λτ).πηρα θερμοστατη,θερμομετρο,αντιχλωριο,μου χαρισαν κατι τεστ δυστυχως οχι υγρα αλλα οσο πιο γρηγορα μπορω θα τα παρω κ αυτα κ ενα φιλτρο εσωτερικο ομως σερα στα 700λ/ωρα.τελος πηρα κ 10 λιτρα jbl madano.το επομενο βημα ειναι να καθαρισω/πλυνω/στησω.υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να εχω κ δεν εχω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-16, 23:23
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

βιολογικο υλικο για το φιλτρο σου θα χριαστεις .Μπορεις να βαλεις απλη ελαφροπετρα απο πρακτικερ ή καποιο του εμποριου οπως siporax ,substart pro ,matrix κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-16, 23:34
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

μη με βρισεις την ασχετη...ανοιξα το φιλτρο κ εχει σφουγγαρι στη μια θεσουλα,ανθρακα στην αλλη κ στην τριτη κατι που μοιαζει με αυτο το substart pro που λες αρα υποθετω πως εχει βιολογικο υλικο.ε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-16, 23:41
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ναι αλλα θελεις σιγουρα κ αλλο.Τον ανθρακα θα τον βγαλεις και στη θεση του προσθεσε και αλλο βιολογικο υλικο . Ο ανθρακας δεν ειναι χρησιμος σε ενυδρειο υγιες,τον χρησιμοποιουμε μονο μετα απο θεραπειες .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-16, 23:43
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

μπορω στη θεση του ανθρακα να βαλω το μπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-16, 23:51
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

και βεβαια το μπολι ειναι βιολογικο υλικο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-16, 00:01
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ωραια αρα ειμαι σε σχετικα καλο δρομο.εκτος απο το αντιχλωριο θα χρειαστω κ βακτηρια ή με το μπολι θα ειμαι καλυμενη?επισης εχω μπερδευτει με το πως θα πρεπει να συνεχισω.πλενω οτι πλενεται,τα τοποθετω(βγαζω τον ανθρακα απο το φιλτρο).και μετα τι?βαζω νερο -αντιχλωριο κ κανω μετρησεις ωστε να προχωρησω στο μπολιασμα και να δω που κυμαινομαι?ή βαζω φυτα,γεμιζω με νερο-αντιχλωριο κ κανω μετρησεις ωστε να προχωρησω στο μπολιασμα και να δω που κυμαινομαι?ή καμια σχεση?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-16, 00:15
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ΜΟΝΟ αντιχλωριο(ποιο εχεις?). Το μπολι φροντισε να ειναι απο υγιες ενυδρειο και δε θα εχεις κανενα θεμα .
1)Πλενεις τον εξοπλισμο και το ενυδρειο να φυγουν σκονες κλπ βαζεις το βυθο και φυτευεις φυτα
2)Γεμιζεις νερο
3)Βαζεις αναλογη ποσοτητα αντιχλωριο αναλογα ποιο εχεις
4)βαζεις θερμοστατη στους 26 βαθμους
5)βγαζεις τον ανθρακα απο το φιλτρο και το βαζεις να δουλεψει
6)Γνωμη μου το αφινεις να τρεξει καμια μερα και βαζεις μπολι ριχνεις λιγο τροφη να βγει αμμωνια και μετα απο μια μερα μετρα αμμωνια νιτροδη νιτρικα και αν εισε οκ βαζεις ψαρια και εισε οκ
7) μια μερα μετα ξανα μετρα να σιγουρευτεις

Αυτα ακολουθω εγω σε καθε νεοστημενο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-16, 00:23
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

της jbl εχω το αντιχλωριο.αυτο με την τροφη το ξαναδιαβασα καπου εδω μεσα.κ ρωταω εγω...αφου δν εχω ψαρια που θα βρω τροφη?αρα θα πρεπει να εχω καταληξει καπου για τα ψαρια ωστε να εχω μια τροφη που θα την φανε μετα.γτ με τα ψαρια εχω ενα μπερδεμα στο μυαλο μ ακομα για το πιο ταιριαζει με πιο....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-16, 00:26
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

της jbl δεν το ξερω μολις τελειωσει παρε το seachem prime ειναι το πιο καλο και οικονομικο . Πες οποιον σου δωσει το μπολι να σ δωσει λιγη δεν θελεις πολυ .Αρκετοι βαζουν αμεσως ψαρια εγω πρωτιμω αυτο με την δοκιμη. Για ψαρια οτι αποριες εχεις ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-16, 00:42
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!αυτο με την τροφη θα το κανω οπως το εχω διαβασει εδω,με την αποχη?οσο για τα ψαρια λεω να τολμησω να βαλω μονο αρσενικα γκαπι κ να προσθεσω κ κανενα πλατυ.απο οτι καταλαβα αυτα πανε μαζι.επισης μ αρεσαν οι καρδιναλιοι αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω εντωπισει εδω μεσα καπου να αναφερονται τα tetra με τα δυο παραπανω οποτε μαλλον δεν κολανε....μελλοντικα καμια γαριδουλα κ κανενα σαλιγκαρακι.αλλα αυτα μελλοντικα....απλα τα αναφερω για να υπαρχει μια συνολικη εικονα κ για να ξερω κ εγω αν κατι δεν ταιριαζει...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-16, 00:47
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ναι κανονικα με την αποχη βαλτην ή με ενα τουλι.Οι καρδιναλιοι θελουν μαλακο νερο και χριαζεται Αντιστρωφη οσμωση δεν τεριαζοθυν με ζωοτοκα (γκαπυ,πλατυ ) γιατι αυτα θελουν τελειως διαφορετικες παραμετρος νερου.Πλατυ ειναι μικρο το ενυδρειο για να βαλεις και αν μελλοντικα βαλεις γαριδες θα τις φανε την εχω πατησει και εγω .Βαλε μονο αρσενικα γκαπυ δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-16, 00:58
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

αντε!ατιμα πλατυ μ χαλατε τα σχεδια....κριμα..απλα ελεγα να βαλω κ κατιτις αλλο,να μην εχω μονο τα γκαπι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-16, 01:28
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

με την προυποθεση οτι θα ειναι ΜΟΝΟ αρσενικα μπορεις να βαλεις και εντλερ απλα ΜΟΝΟ αρσενικα και απο τα 2 ειδη γιατι υβριδιζουν .Θελει προσοχη γιατι ειναι κριμα να χαλαει το καθε ειδος .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-16, 14:46
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ωραια!θα τα κοιταξω!σε ευχαριστω πολυ!αν βρω καποια δυσκολια θα επανελθω!
-------------------------
καλησπερα!
το μπολι που θα παρω ειναι απο ενυδρειο με μαλακο νερο.επηρεαζει καπου εμενα που θα εχω σκληρο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gina85 : 27-01-16 στις 14:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-16, 20:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gina85 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια!θα τα κοιταξω!σε ευχαριστω πολυ!αν βρω καποια δυσκολια θα επανελθω!
-------------------------
καλησπερα!
το μπολι που θα παρω ειναι απο ενυδρειο με μαλακο νερο.επηρεαζει καπου εμενα που θα εχω σκληρο?
Δεν παίζει κανένα ρόλο η σκληρότητα του νερού στην ανάπτυξη των βακτηρίων

Δες κι αυτό αν δεν το εχεις διαβασει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-16, 23:23
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

το εχω διαβασει να σαι καλα!ευχαριστω για τη βοηθεια....αν καταφερω να βεντουζωσω κ τα πραγματα μεσα στο ενυδρειο θα μπορεσω να συνεχισω :P
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-16, 01:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλατυ ειναι μικρο το ενυδρειο για να βαλεις και αν μελλοντικα βαλεις γαριδες θα τις φανε την εχω πατησει και εγω .Βαλε μονο αρσενικα γκαπυ δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα
Εννοεις οτι θα φανε τον γονο;Πλατυ εχω κι εγω στο ενυδρειο μου με γαριδες αμανο(μικρες ακομη) δεν εχω παρατηρησει κατι ανησυχητικο εκτος βεβαια πως τις πλησιαζουν πολυ αλλα μεχρι εκει..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-16, 14:07
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ειναι το μινιμουμ για τα πλατυ και αν αρχισουν οι γεννες θα εχει σοβαρο υπερπληθισμο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-16, 01:37
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

συνεχιζοντας το διαβασμα γενιουνται νεες αποριες.....προσπαθωντας να "ξεθολωσω" λιγο απο το μπολι,τις μετρησεις,το πιο ψαρι παει με πιο κτλ ειπα να χαλαρωσω λιγο διαβαζοντας για την τροφη.κ καπου εκει επεσα στον αρακα κ στην diy τροφη.το δευτερο το αποκλειω μιας κ μ φαινεται κ περιπλοκο προς το παρον αλλα κ οσες συνταγες εχουν μεσα ψαρι/θαλασσινο δεν παιζει να τις ακουμπησω μιας και τα σιχαινομαι.οποτε θελω να ρωτησω για τον αρακα κ αν εκτος απο αυτον μπορω να δωδω κατι αλλο σε λαχανικο κ πως?ο αρακας απο οτι καταλαβα πρεπει να εχει βρασει λιγο κ να εχει αποφλυωθει.σε τι ποσοτητα τον δινω ομως?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-16, 10:13
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Ο αρακάς ενδείκνυται για μία φορά την εβδομάδα, συνήθως μετά από νηστεία, για βοήθεια στα εντερικά των ψαριών και όχι για τροφή σε καθημερινή βάση.

¶λλα ψάρια όπως οι ancistrus ή οι οτόκυκλοι αγαπάνε τα ζεματισμένα κολοκυθάκια.

Καλό είναι τα ψάρια μας να τα ταΐζουμε δύο τρεις διαφορετικές τροφές εναλλάξ, ή κάποιο μιξ ώστε να μην βαριούνται!

Όσο για το τι ποσότητα αρακά... αυτό το δοκιμάζεις και βλέπεις, αν μείνει αφάγωτος μετά από 1-2 ώρες τον βγάζεις και τον πετάς και την επόμενη φορά ρίχνεις πιο λίγο (εκτός κι αν έχεις σαλιγκάρια που τα αφήνεις να κάνουν την βρωμοδουλειά).
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-16, 13:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αρακάς ενδείκνυται για μία φορά την εβδομάδα, συνήθως μετά από νηστεία, για βοήθεια στα εντερικά των ψαριών και όχι για τροφή σε καθημερινή βάση.

¶λλα ψάρια όπως οι ancistrus ή οι οτόκυκλοι αγαπάνε τα ζεματισμένα κολοκυθάκια.

Καλό είναι τα ψάρια μας να τα ταΐζουμε δύο τρεις διαφορετικές τροφές εναλλάξ, ή κάποιο μιξ ώστε να μην βαριούνται!

Όσο για το τι ποσότητα αρακά... αυτό το δοκιμάζεις και βλέπεις, αν μείνει αφάγωτος μετά από 1-2 ώρες τον βγάζεις και τον πετάς και την επόμενη φορά ρίχνεις πιο λίγο (εκτός κι αν έχεις σαλιγκάρια που τα αφήνεις να κάνουν την βρωμοδουλειά).
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ως αρχάριος, γιατί αυτό με τον αρακα και τη νηστεια το διαβαζω αρκετά συχνά ως πρόταση!

Σε αντίστοιχη περίπτωση - πχ ανθρώπου, μετά από αφαγία (νηστεία) πίνουμε καθαρτικό (αρακάς)????

Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε τη συγκεκριμένη άποψη?
Μηπως εξαντλούμε με τον τρόπο αυτόν, τα ψάρια?
Ποιος πρότεινε την παραπάνω μεθοδο για πρώτη φορα?
Έχει λογική ή όχι?



ΥΓ : Κι εγώ δίνω αρακά στα ψάρια μου (χρυσόψαρα), αλλά ποτέ μετά από νηστεία και όχι κάθε εβδομάδα (συνήθως μεταξύ 10-15 ημερών)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-16, 13:39
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Η λογική που πιστεύω ότι κρύβεται από πίσω είναι ότι τα περισσότερα ψάρια δεν τον τρώνε με ευχαρίστηση (ο μονομάχος μου σίγουρα όχι πάντως) ενώ έτσι θα τον φάνε σίγουρα.
Και συνήθως το κάνουμε έτσι όταν υπάρχει θέμα με δυσκοιλιότητα
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινουργια αρχη Τσουπρακάκος παναγιώ Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 31-03-15 02:01
Καινουργια αρχη Savou Bettas 2 29-11-10 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08479 seconds with 13 queries