Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-12-15, 11:07  
Η μεγάλη επιστροφή
 
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι
Member
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος 14-12-15, 11:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα!
Ο τίτλος είναι μάλλον παραπλανητικός διότι πιο σωστά θα έπρεπε να πω ''Η ''μικρή'' επιστροφή.
Λοιπόν ασχολήθηκα με το θέμα πριν κάποια χρόνια (καμιά 8 χρόνια θα ήταν πιτσιρίκι τότε.
Και τώρα αποφάσισα να ξανασχοληθώ.
Τότε είχα ένα 60λιτρο (πρώτο ενυδρείο) το οποίο κατέρευσε σταδιακά στα χέρια της μαμάς μου τα 4 χρόνια που έλλειπα στο πανεπιστήμιο..
Τώρα που τελείωσα μ αυτες τις υποχρεώσεις και έχω και μια δουλίτσα που μου δίνει την άνεση να κάνω τα δικά μου έξοδα θέλω να στήσω μια μικρογραφία ενυδρείου μόνο με σαλιγκάρι για αρχή.
Όπως προείπα, έχω τα πράγματα από τότε (το ενυδρείο με το φίλτρο και το φωτισμό και το θερμοστάτη και όλα τα συναφή) άλλα δεν θέλω να στήσω εκείνο διότι ενώ έχω χώρο, ο χώρος αυτός δεν θα αντέξει με τίποτα το βάρος εκείνου του ενυδρείου..
Οπότε ενθουσιάστηκα με κάτι nano ενυδρειάκια χωρητικότητας απο 10l εωσ το πολυ πολυ 25l κατά προτίμηση κύβους.
Έχω κάνει μια αρχική μελέτη και επανάληψη και είμαι έτοιμη να ρίξω μια ματιά στα μαγαζιά. Αλλά για να το κάνουμε σωστά αυτή τη φορά μπήκα πρώτα εδώ.
Οπότε έχοντας υπόψη τη θέλω να φτιάξω (https://www.youtube.com/watch?v=dLSQGmU_FHs κάτι τέτοιο θέλω, άλλα όχι με γαρίδες ακόμα)
ξεκινάμε με υποδείξεις, απόψεις, συμβουλές γενικές κλπ
έχω πολλές απορίες που σχετίζονται με τις επικείμενες αγορές που θα κάνω άλλα δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αναφέρω συγκεκριμένες μάρκες ενυδρείων ().
Μου 'χουν γυαλίσει κάτι όμορφοι κύβοι νάνο (πρέπει να είναι γνωστής εταιρίας) οι οποίοι απ ότι βλέπω είναι πανάκριβοι (60 ευρώ χοντρικά τα 10 λίτρα ) και θέλω να ρωτήσω αρχικά, η τιμή είναι εκεί διότι υπαρχει ποιότητα ή έχει να κάνει με την επωνυμία του προιόντος;
Καλώς σας ξαναβρήκα.
__________________
Εμφανίσεις: 9621
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 21-03-16, 09:09
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Μου χαρίσανε αυτό το χνουδωτό πράσινο μπαλάκι. Moss είναι;
Περιμένω μέσα στη βδομάδα λογικά τα σαλιγκάρια και το φυτό επιφανείας.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Μόλις είδα τυχαία σε άλλο θέμα τι παίζει με αυτό το μαλλιαρό μπαλάκι.. Να αγχωθώ; Το ενυδρείο μου δεν είναι υψηλών απαιτήσεων οπότε μήπως δεν θα έχω πρόβλημα; Γιατί απ' ότι είδα το πρόβλημα με την άλγη εμφανίζεται όταν μπαίνει αυτή η μπάλα σε ενυδρείο με ιδανικές για την ανάπτυξη της συνθήκες. Help. Τη λυπάμαι την καημένη να τη βγάλω και να την πετάξω παρότι δεν την πλήρωσα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1656.JPG
Εμφανίσεις:  142
Μέγεθος:  115,0 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 22-03-16, 13:31
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πολλοι δεν ειχαν προβλημα ..
Προσωπικα ,ειχα 3 μπαλες κλαδοφορα ..
Ολα πηγαιναν καλα , μεχρι που μου επνιξε η κλαδοφορα τα φυτα..
Βλεπω , δεν εχεις πολλα φυτα μεσα.. Εχεις σκοπο να βαλεις κι αλλα;
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-03-16, 18:58
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Μόνο λίγη φακή θα βάλω. Και δεν έχω με τίποτα τις ιδανικές για φυτά συνθήκες που διάβασα ότι σε τέτοιες ευδοκιμεί αυτή η άλγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 23-03-16, 14:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ενταξει , με αυτα τα φυτα , οπως και anubia που εχεις , δεν μπορουν να πνιγουν..
σε πυκνα φυτα , ΑΝ βγει κλαδοφορα , εχεις προβλημα..
ειναι ομορφη αλγη , εαν δεν μπερδευτει μεσα στα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-03-16, 12:45
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ωραία ! Σήμερα ήρθαν και τα σαλιγκάρια και η φακή οπότε θα βγάλω καμιά καινούρια φωτό να σας δείξω.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μια ερωτησούλα:
Μου ήρθαν σήμερα τα σαλιγκάρια και η φακή. Από τα τρια σαλιγκαράκια δυστυχώς μόνο το ένα φαίνεται να ζει. Είναι πανέμορφο και ρόζ πάντως οπότε είναι το πιο όμορφο σαλιγκαράκι που έχω δει.
Κρύφτηκε κάτω από το φίλτρο για την ώρα προφανώς είναι ακόμα κάπως σοκαρισμένο από το ταξίδι κλπ.
Ερώτηση 1: να πάρω κάποια συγκεκριμένη τροφή και κάθε πότε να ταίζω άραγε; Διάβασα ότι αν ταίζω υπερβολικά τότε είναι που πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα και δεν θα το ήθελα, θέλω να κρατήσω τον πληθυσμό σε νορμαλ αριθμούς όπως ήταν και στο παλιό ενυδρείο μου. Στο 60λιτρο που είχα τότε, είχε εμφανιστεί πρώτα 1 (μάλλον από τα φυτά) και μετά εμφανίστηκε άλλο ένα και άλλο ένα αλλά δεν ξέρω αν το καθένα γεννήθηκε από το προηγούμενο ή αν μπήκαν με φυτά πάλι παρότι δε θυμάμαι να εμφανιζόταν μετά από προσθήκη φυτών τα επόμενα 2 εκτός απ το πρώτο.
Ερώτηση 2: πως μπορώ να καταλάβω αν το φίλτρο-κυκλοφοριτής μου είναι πολύ ισχυρό για τα λίτρα μου; Σήμερα που προσέθεσα τη φακή μέχρι να έρθουν όλα σε μια ισορροπία τα έπαιρνε παραμάζωμα όλα το ρεύμα και η φακή έκανε τούμπες. Τώρα κάποιες φακές είναι κολλημένες πάνω στο φίλτρο εκεί που ρουφάει το νερό και δε βάζω το χέρι μου να τις ξεκολλήσω γιατί μόλις αναταράξω την επιφάνεια αρχίζουν τις τούμπες όλες οι φακές μαζί! Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ;
Ερώτηση 3: Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω αθόρυβο χρονοδιακόπτη; Γιατί η πρίζα είναι ακριβώς δίπλα στο κρεβάτι μου και ενώ δεν κάνει θόρυβο το φίλτρο που θα ήταν το λογικό, κάνει ο χρονοδιακόπτης! Υπάρχει αθόρυβος χρονοδιακόπτης άραγε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 24-03-16, 20:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μελινακι Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση 3: Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω αθόρυβο χρονοδιακόπτη; Γιατί η πρίζα είναι ακριβώς δίπλα στο κρεβάτι μου και ενώ δεν κάνει θόρυβο το φίλτρο που θα ήταν το λογικό, κάνει ο χρονοδιακόπτης! Υπάρχει αθόρυβος χρονοδιακόπτης άραγε;
Ψηφιακό από Leroy Merlin με 6 Ευρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-03-16, 09:50
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ!
Για το γεγονός ότι κολλάνε στην είσοδο του νερού στο φίλτρο τα φυλλαράκια της φακής υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;
Υπάρχει πρόβλημα που κολλάνε εκεί; Μήπως αρχίσουν να σαπίζουν πχ επειδή δεν είναι στην επιφάνεια και έχω κανένα πρόβλημα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 29-03-16, 08:50
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Βρήκα μια αυτοσχέδια λύση τελικά για τη φακή. Έβαλα πετονιά και την περιόρισα στο μισό του ενυδρείου ώστε να μην πλησιάζει στο κυκλοφοριτή.
Ο σαλίγκαρος εκτελεί όλες τις φυσικές τους λειτουργίες και πήρα και μια τροφή για ψάρια βυθού ώστε να βουλιάζει για να τρώει κάτι όταν δεν θα βρίσκει αρκετή άλγη. Αλλά δεν έχω ιδέα πόσο να ρίχνω για να μην ανεβαίνει και η αμμωνία υπερβολικά
Ορίστε μερικές καινούριες φωτογραφίες:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1661.JPG
Εμφανίσεις:  121
Μέγεθος:  83,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1660.JPG
Εμφανίσεις:  119
Μέγεθος:  111,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1659.JPG
Εμφανίσεις:  116
Μέγεθος:  112,0 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιστροφή?!? Pritanis Δίσκοι 17 14-12-15 10:12
Επιστροφή George81 Malawi 37 14-12-15 09:05
Η μεγάλη επιστροφή!!! billos95 Tanganyika 179 03-03-14 11:05
Επιστροφή!!!! madfdg Reef 68 15-11-09 01:08
Επιστροφή και αλλαγή. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 9 27-07-05 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04961 seconds with 14 queries