Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-12-15, 11:07  
Η μεγάλη επιστροφή
 
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι
Member
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος 14-12-15, 11:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα!
Ο τίτλος είναι μάλλον παραπλανητικός διότι πιο σωστά θα έπρεπε να πω ''Η ''μικρή'' επιστροφή.
Λοιπόν ασχολήθηκα με το θέμα πριν κάποια χρόνια (καμιά 8 χρόνια θα ήταν πιτσιρίκι τότε.
Και τώρα αποφάσισα να ξανασχοληθώ.
Τότε είχα ένα 60λιτρο (πρώτο ενυδρείο) το οποίο κατέρευσε σταδιακά στα χέρια της μαμάς μου τα 4 χρόνια που έλλειπα στο πανεπιστήμιο..
Τώρα που τελείωσα μ αυτες τις υποχρεώσεις και έχω και μια δουλίτσα που μου δίνει την άνεση να κάνω τα δικά μου έξοδα θέλω να στήσω μια μικρογραφία ενυδρείου μόνο με σαλιγκάρι για αρχή.
Όπως προείπα, έχω τα πράγματα από τότε (το ενυδρείο με το φίλτρο και το φωτισμό και το θερμοστάτη και όλα τα συναφή) άλλα δεν θέλω να στήσω εκείνο διότι ενώ έχω χώρο, ο χώρος αυτός δεν θα αντέξει με τίποτα το βάρος εκείνου του ενυδρείου..
Οπότε ενθουσιάστηκα με κάτι nano ενυδρειάκια χωρητικότητας απο 10l εωσ το πολυ πολυ 25l κατά προτίμηση κύβους.
Έχω κάνει μια αρχική μελέτη και επανάληψη και είμαι έτοιμη να ρίξω μια ματιά στα μαγαζιά. Αλλά για να το κάνουμε σωστά αυτή τη φορά μπήκα πρώτα εδώ.
Οπότε έχοντας υπόψη τη θέλω να φτιάξω (https://www.youtube.com/watch?v=dLSQGmU_FHs κάτι τέτοιο θέλω, άλλα όχι με γαρίδες ακόμα)
ξεκινάμε με υποδείξεις, απόψεις, συμβουλές γενικές κλπ
έχω πολλές απορίες που σχετίζονται με τις επικείμενες αγορές που θα κάνω άλλα δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αναφέρω συγκεκριμένες μάρκες ενυδρείων ().
Μου 'χουν γυαλίσει κάτι όμορφοι κύβοι νάνο (πρέπει να είναι γνωστής εταιρίας) οι οποίοι απ ότι βλέπω είναι πανάκριβοι (60 ευρώ χοντρικά τα 10 λίτρα ) και θέλω να ρωτήσω αρχικά, η τιμή είναι εκεί διότι υπαρχει ποιότητα ή έχει να κάνει με την επωνυμία του προιόντος;
Καλώς σας ξαναβρήκα.
__________________
Εμφανίσεις: 9619
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 23-12-15, 11:36
Το avatar του χρήστη polog40
polog40 Ο χρήστης polog40 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

V=μήκος χ πλάτος χ ύψος.

Όπου μήκος το μήκος του ενυδρείου.
Όπου πλάτος το πλάτος του ενυδρείου.
Όπου ύψος το πάχος της άμμου που θέλεις
να έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-12-15, 11:56
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μελινάκι Καλημέρα και καλή αρχή !!!
Για αρχή πάρε ένα καλό υπόστρωμα αν θέλεις να βάλεις φυτά (εγω αυτο έκανα)
Πάρε και μια ρίζα και ξεκίνα να την βράζεις και μετά βάλε την σε ένα κουβά με νερό και βάρος για να μην επιπλεύσει (όπως έπαθα εγώ)
Αποφάσισε λίγο και τα φυτά (εύκολα) και καλό θα ήταν για να μην κουράζεσαι πολύ να χτυπάει λίγο ο ήλιος
Δες αν θέλεις τι έκανα εγώ πρόσφατα και μην νομίζεις ιδέα δεν είχα (και ακόμα δεν έχω) και θα το στρώσω σε κανένα μήνα +++ το ενυδρείο για να βάλω γαρίδες Τεστ να πάρεις
Καλή επιτυχία http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89197
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-12-15, 12:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polog40 Εμφάνιση μηνυμάτων
V=μήκος χ πλάτος χ ύψος.

Όπου μήκος το μήκος του ενυδρείου.
Όπου πλάτος το πλάτος του ενυδρείου.
Όπου ύψος το πάχος της άμμου που θέλεις
να έχεις.
Αυτό είναι όγκος, όλο αυτο επί το ειδικο βαρος του χαλικιου για να βρουμε το βαρος
Θεωρητικά το ειδικο βάρος είναι απο 1,4 έως 1,8 και αν δεν κάνω λάθος η χαλαζιακή ειναι 1,45
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-12-15, 15:03
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τον τύπο του υπολογισμού του χαλικιού
Artemisia έχω πάθει πλάκα με το ενυδρείο σου! Μη μου πεις ότι είσαι νέα κι άπειρη στο χόμπι δε θα σε πιστέψω.
Ρίζα έχω ήδη από την προηγούμενη φορά που είχα στήσει το ενυδρείο μου, βρασμένη κλπ κλπ μόνο που δεν είναι τόσο μεγάλη όσο η δική σου (οι οποίες είναι πανάκριβες απ' ότι έχω δει, 45 ευρώ πρέπει να τις είδα σε ιντερνετικό πετσοπ-ενυδρειάδικο και σε όποιον πω τη σήμερον ημέρα ότι θέλω να δώσω 45 ευρώ για ρίζα θα με βαρέσει) Αν επιτρέπεται μπορείς να μου πεις τι περίπου σου κόστισε όλο αυτό το ξαναστήσιμο;
Έχω και κάποιες πέτρες απ' έξω αν τις χρειαστώ θα τις βράσω.
Οπότε αυτά που υπολόγιζα ότι θα χρειαστώ είναι:
τεστ αμμωνίας-νιτρικών-Ph
χαλίκι
υλικά του φίλτρου
φυτά (οτιδήποτε που θα με βοηθήσει σε ενα μινιμαλιστικό και φυσικό στήσιμο χωρίς να χρειάζεται εξαιρετική φροντίδα με co2 ή εξτρά φωτισμό)
υπόστρωμα?
είναι κάτι που ξεχνάω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-12-15, 16:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κοπελίτσα μου , πρώτη φορά κάνω φυτεμένο (την τυφλα μου δεν ήξερα) Διάβασα λίγο , είδα και βιντέακια με aquascape με βοήθησε και ο Τάκης (να είναι καλά ) και άλλα παιδιά απο εδω . Κατάλαβα ότι βασικό ρόλο παίζει το υπόστρωμα οπότε δεν λυπήθηκα τα λεφτα ..... όλο το στήσιμο πάνω κάτω 150 ευρώ .
Ενυδρείο έχω απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου αλλά φυτεμένο ποτέ Λιπάσματα δεν ρίχνω καθόλου και ούτε co2 έχω .
Θερμοστάτη - θερμόμετρο αν δεν έχεις .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-12-15, 17:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εμπειρια δεν χρειαζεται υπερβολικη πλεον για να γινει ενα σωστο ενυδρειο.υπαρχει τοση βοηθεια απο τα μελη του φορουμ που οποιος ζητησει βοηθεια και εχει ανοιχτα τα αυτια του μπορει να κανει σχεδον τα παντα!!!καλη επυτυχια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-12-15, 17:37
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοπελίτσα μου , πρώτη φορά κάνω φυτεμένο (την τυφλα μου δεν ήξερα) Διάβασα λίγο , είδα και βιντέακια με aquascape με βοήθησε και ο Τάκης (να είναι καλά ) και άλλα παιδιά απο εδω . Κατάλαβα ότι βασικό ρόλο παίζει το υπόστρωμα οπότε δεν λυπήθηκα τα λεφτα ..... όλο το στήσιμο πάνω κάτω 150 ευρώ .
Ενυδρείο έχω απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου αλλά φυτεμένο ποτέ Λιπάσματα δεν ρίχνω καθόλου και ούτε co2 έχω .
Θερμοστάτη - θερμόμετρο αν δεν έχεις .
Θερμοστάτη έχω, θερμόμετρο μόνο νομίζω δεν έχω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-03-16, 09:47
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Λοιπόν επέστρεψα μετά από μεγάλη απουσία.
¶λλαξα ξανά γνώμη για το μέγεθος τους ενυδρείου γιατί σκέφτηκα ότι με τόσες ώρες που δουλεύω θα βαρεθώ πολύ σύντομα την συνέπεια του να έχεις ενυδρείο που θέλει 24/7 παρακολούθηση. (το ίδιο μου συνέβη και με το χαμστεράκο μου και ένιωθα απίστευτες τύψεις που με κούραζε η φροντίδα του).
Οπότε μιας και το μόνο που θέλω είναι το στοιχείο του νερού που μου αρέσει πολύ παρότι είμαι ζώδιο του αέρα
θέλω μόνο μια ''υδρόβια γλάστρα'' κατά κάποιο τρόπο!
Αρχικά η ιδέα για ξαναστήσιμο του ενυδρείου μου ήρθε όταν λάτρεψα το υδρόβιο φυτάκι μου από το ικεα το οποίο έχω στο μαγαζί και αντέχει ακόμα! (παρότι ζορίστηκε λίγο το χειμώνα και έχασε τα πολλά φυλλαράκια του που είχε βγάλει όσο το είχα στο μαγαζί και στον ήλιο) και σκέφτηκα γιατί να μην κάνω κάτι τέτοιο λίγο πιο οργανωμένο; Και έτσι σκέφτηκα να στήσω κάτι μικρό ίσα ίσα για να βάλω μερικά όμορφα φυτάκια.
Θέλω να ρωτήσω εδώ λοιπό για πιο σίγουρες απαντήσεις και όχι στο πετ σοπ που κατα 99% θα μου πουν οτι να 'ναι (λόγο άγνοιας κι αυτοί, όχι ότι φταίνε).
Για ένα ενυδρείο με απλά φυτάκια )βαριά βαριά κανένα σαλιγκάρι λαθρομετανάστης, χρειάζομαι φίλτρο και θερμοστάτη έτσι; (Αυτό που έχω από το ικέα ακμάζει και μόνο του στο βαζάκι του αλλά δεν ξέρω αν αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος συντήρησης ή αν είναι τυχαίο φαινόμενο που μέχρι στιγμής δείχνει καλά)
Ελπίζω να μη ''παρεξηγηθεί'' κανείς που επιστρέφω στην ιδέα του μικρού :P
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-03-16, 11:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Χωρίς ψάρια δεν χρειάζεσαι φίλτρο.
Αρκεί ένας μικρός κυκλοφορητής και ένας θερμοστάτης αν ο χώρος που βρίσκεσαι πέφτει κάτω από τους 18-19 βαθμους
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-03-16, 12:14
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Δηλαδή όλα αυτά που διάβασα στη κατηγορία ''φυτεμένα'' αναφέρονται σε βαριά φυτεμένα ενυδρεία και άρα δε θα τα χρειαστώ;
Και άρα αλλάζει τελείως όλη η διαδικασία στησίματος που συνήθως ακολουθούμε για το στήσιμο ενός κανονικού ενυδρείου;
Είχα την εντύπωση ότι χρειάζεται όπως και να χει το φιλτράκι και ο θερμοστάτης και σαφώς ο φωτισμός και το υπόστρωμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-03-16, 13:28
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εφόσον δεν θα έχεις ψάρια πάρα μόνο κάνα σαλιγκάρι και θα το κάνεις φυτεμένο το φίλτρο δεν σου χρησιμεύει σε κάτι πάρα μόνο αν θέλεις να σου μαζεύει τα αιωρούμενα μικρόσωματιδια στο νερό.
Στο φυτεμένο χρήσιμη είναι η κυκλοφορία που μπορεί σε τόσα λίτρα να την προσφέρει ένα μικρό κυκλοφορητακι.
Θερμοστάτης αν και εφόσον ο χώρος σου τον χειμώνα πέφτει κάτω από τους 18-19 βαθμους.
Υπόστρωμα χρειάζεσαι.
Φωτισμός είναι ανάλογος με το πόσο βαριά θες να φυτέψεις, το ύψος της γυάλα και το είδος των φυτών που θα επιλέξεις.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-03-16, 19:07
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

¶ρα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το φίλτρο που έχω ήδη από το παλιό μου ενυδρείο, χωρίς τα υλικά του φίλτρου θα λειτουργεί ως απλός κυκλοφορητής. Σωστά; Το σαλιγκάρι δε θα έχει πρόβλημα δηλαδή σε ενυδρείο χωρίς στήσιμο με φίλτρο κλπ όπως κάνουμε στα ενυδρεία με τα ψάρια;
Σκεφτόμουν για ένα 10λιτρο ίσα ίσα να βάλω 4-5 φυτά ίσως.
Apple snail μπορώ να βάλω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-03-16, 20:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το μηλοσαλίγκαρο δεν θα το συνιστούσα, έχει ρύπους σαν ψάρι και όταν είχα μου τσάκισε τα φυτά, ramshorn βάζεις άνετα, θα καθαρίζουν και την άλγη, όπως μπορείς να βάλεις και melanoides, το κακό με αυτά είναι πως πολλαπλασιάζονται πολύ, θα πρέπει που και που να ρίχνεις και κάτι να τρώνε, αν βάλεις όμως helena ξεχνάς τα υπόλοιπα σαλιγκάρια, θα τα φάνε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-03-16, 20:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Απλα στην θεση των υλικων του φιλτρου σου μπορεις να βαλεις μονο ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει ολα τα σωματιδια και να εχεις παντα κρυστάλλινο νερο,θα το αλλαζεις με νεο μια φορα το μηνα-δίμηνο.
Οπως ειπε και ο Τακης για λιγα λιτρα τα ramshorn snails ειναι τα ενδεδειγμένα,θα κρατανε τα φυτα πεντακαθαρα,εχουν ελαχιστους "ρυπους" και ειναι και ομορφα,βγαίνουν και σε 3 χρωματα.

Αν θες να πας σε μικρο ενυδρειο κηπο επελεξε κυβο,οχι ομως κατω των 20 λιτρων γιατι θα σε περιορίσει δραματικα στην επιλογη φυτων.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-03-16, 09:46
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Κύβο έλεγα κι εγώ. ΟΚ για τα λίτρα θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να πάω στα 20 και όχι στα 10 που σκεφτόμουν.
Αν στο φίλτρο βάλω κανονικά τα υλικά μήπως θα βοηθήσει στον να μην είναι τόσο αυστηρά προγραμματισμένες οι αλλαγές; στα θέματα με τα φυτεμένα διάβασα ότι ένα χαμηλών αναγκών φυτεμένο μπορεί να επιβιώνει με αλλαγές νερού 2 φορές το μήνα και με την απαιτητική δουλειά μου θα με βόλευε.
Από την άλλη διάβασα και ότι αν βάζεις τα λιπάσματα κάθε μέρα λίγο παραπάνω για να μην υπάρξει έλλειψη κάνεις στο τέλος της βδομάδας μια γενέα αλλαγή της τάξης του 50% και επαναφέρεις την κατάσταση πετώντας ότι περίσσεψε.
Οπότε τι από τα δύο κάνω;
Τα σαλιγκάρια που μου αναφέρετε θα καταφέρω να τα βρω έτσι; Θα κοιτάξω να δω πως μοιάζουν γιατί δε νομίζω ότι θα έχει καλή εξέλιξη να τα ζητήσω από το μαγαζί με το όνομα τους και να μου τα δώσουν σωστά.
edit μόλις είδα τα ramshorn snails και τέτοια είχα παλιά κι εγώ στο ενυδρείο μου και είναι αξιολάτρευτα! δεν πειράζανε τίποτα και τρώγανε την άλγη από τα τζάμια όντως. Τέτοια θα βάλω. Αλλά δεν έχω δει ποτέ από κοντά κάποιο από τα άλλα δυο χρώματα. Τα δικά μου που είχα παλιά και τα 3 ήταν αυτό το καφετί κάπως χρώμα. (έχω κρατήσει και τα καβουκάκια τους να φανταστείτε και φυσικά τα φώναζα όλα Γκάρι)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-03-16, 11:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εφοσον ριχνεις λιγα λιπασματα οι αλλαγες σου μπορουν να ειναι 15μερες.
Τα λιγα λιπασματα προυποθετουν φυτα με οχι μεγαλες απαιτησεις σε λιπανση.
Το φιλτρο και τα υλικα αυτου δεν εχουν να κανουν με τα λιπασματα παρα μονο με τους ρυπους του ενυδρειου που θα προέλθουν απο τα ζωντανα σου ή απο το σαπισμα μερικων φυτων.
Σαλιγκαρια και το χρωμα που θελεις θα βρεις με αγγελια απο χομπυστες.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-03-16, 11:21
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Μμμμ ωραία ωραία Τώρα κατάλαβα γιατί δεν χρειάζομαι το κανονικό φίλτρο, ευχαριστώ! ¶ρα μπορώ να το στήσω κατευθείαν με τα φυτά, τέλεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-03-16, 09:24
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Λοιπόν, πήρα το σάββατο μια γυάλα 10 λίτρα (οι διαστάσεις μετράνε 15 λίτρα αλλά το νερό που μέτρησα εγώ όταν το έβαζα μέσα ήταν λίγο παραπάνω από 10 λίτρα χωρίς να τη γεμίζω μέχρι επάνω τελείως γιατί αν τη γεμίσω μέχρι επάνω δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να βάλω το κυκλοφοριτάκι έτσι που να χωράει και το τζαμάκι της γυάλας από πάνω) γιατί ακόμη και λίγο παραπάνω από αυτό η τιμή ανέβαινε δυσανάλογα και θεώρησα ότι δεν υπάρχει λόγος για τη μια ανούμπια νανακι που έβαλα μέσα.
Πήρα και μια λάμπα led και ένα θερμομετράκι.
Πήρα επίσης υπόστρωμα και ένα μαύρο χαλικάκι.
(και αντιχλωριο, ένα λίπασμα και ενυδρειακό βαμβάκι αν και είχα τελικά απ αυτό)
Έβαλα από κάτω το υπόστρωμα και από πάνω το χαλίκι αφού το ξέπλυνα πρώτα, έδεσα την ανούμπια σε μια πέτρα που είχα με πετονιά, έβαλα και το θερμόμετρο με βεντουζα στο τζάμι και το γέμισα με νερό.
Πήρα και το φίλτρο-κυκλοφοριτάκι που είχα, έβαλα ενυδρειακό βαμβάκι και το έβαλα κι αυτό μέσα. Έβαλα και το αντιχλώριο και το λίπασμα σύμφωνα με τις οδηγίες που έγραφαν επάνω.
Θα βάλω χρονοδιακόπτη για τη λάμπα σήμερα.
Αν έχει κάποιος να παρατηρήσει κάτι ως εδώ ας μου πει.
Η θερμοκρασία πάντως που τη μέτρησα είναι 22 βαθμοί.
Εγώ έχω να ρωτήσω τα εξής:
Της ανούμπιας οι ρίζες απ' ότι θυμάμαι δεν πρέπει να μπουν κάτω από το χαλίκι σωστά;
Πόσες ώρες να ρυθμίσω το χρονοδιακόπτη για τη λάμπα; 8; ή 12;
Η θερμοκρασία είναι καλή ή θα χρειαστώ και θερμοστάτη; (έχω έναν αλλά είναι λίγο μεγάλος και δεν ξέρω πως να τον σταθεροποιήσω και αν κάνει για αυτά τα λίτρα).
Στο νερό να κάνω μετρήσεις ή αφού έχω μόνο το φυτό μέσα είναι περιττό;
Το λίπασμα να το βάζω μια φορά τη βδομάδα;
Επίσης το νερό σήμερα θόλωσε λίγο, είναι φυσιολογικό;
Σε περίπτωση που η πέτρα είναι από τη θάλασσα τι πρόβλημα υπάρχει; (την έχω χρόνια και την έβαζα στις χελώνες που είχα παλιά και δεν μπορώ να θυμηθώ αν την αγόρασα. Νομίζω πως την αγόρασα πάντως γιατί στο πετ σοπ είχε τέτοιες ολόιδιες και νομίζω την πήρα κι αυτήν από κει πριν χρόνια)
Ξέχασα να βγάλω και μια φωτογραφία να σας δείξω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-03-16, 10:40
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Το νερό τελικά ξεθόλωσε αλλά πήρε μια κάπως πρασινοκίτρινη χροιά. Δε ξέρω πως αλλιώς να την περιγράψω. Επίσης νομίζω και το ενυδρειακό βαμβάκι πήρε λίγο χρώμα πρασινοκίτρινο. Είναι φυσιολογικό;
Σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο φιλτράκι-κυκλοφορητή που να προσαρμόζεται σωστά στη συγκεκριμένη γυάλα για να ανεβάσω λίγο τη στάθμη του νερού γιατί μου φαίνεται άσχημο να είναι τόσο χαμηλότερα από εκεί που θα έπρεπε.
Καιιι πάλι ξέχασα να βγάλω φωτογραφία... Πήρα και μαύρο χαρτόνι να βάλω στην πλάτη
Επίσης θα μπορούσα να βρω άραγε κάπως ένα από τα δυο εύκολα φυτά επιφανείας που υπάρχουν στο θέμα ''13 + 1 εύκολα φυτά για το πρώτο φυτεμένο''; Το ένα είναι το Lemna minor και το άλλο Hygrophila corymbosa "siamensis". Γιατί διάβασα ότι η ανούμπια προτιμά να είναι σε ένα σκιερό μέρος και όχι σε άμεση επαφή με το φως της λάμπας γιατί αλλιώς θα βγάλει άλγη καφέ στα φύλλα της. Στο πετ σοπ που κοίταξα που είναι το μοναδικό που ξέρω εδώ κοντά με φυτά δεν είχε κανένα από τα δύο αν δεν κάνω λάθος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-03-16, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το ενυδρειακό βαμβάκι είναι λογικό να αλλάξει χρώμα γιατι μάζεψε ότι σκουπιδάκι υπάρχει στο νερό,
αυτό είναι ο λόγος που το βάζουμε
Τα φυτά επιφανείας να ξέρεις πως θα μειώσουν φωτισμό και μόνο την ανουμπια θα εξυπηρετήσουν. Επίσης το Hygrophila corymbosa "siamensis" δεν είναι επιφανείας , φυτεύετε και γίνετε και μεγάλο , το Lemna minor είναι , η λεγόμενη "φακή", αυτό είναι ικανό να καλύψει πλήρως την επιφάνεια και να μη περνάει φως κάτω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-03-16, 13:43
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

ωχ λάθος φυτό! έκανα αντιγραφή επικόλληση το όνομα του φυτού και έβαλα λάθος ονομασία. Το Pistia stratiotes ήθελα να γράψω.
Σκεφτόμουν να ελέγχω την αναπαραγωγή τους και μην αφήσω να καλύψουν τελείως την επιφάνεια.
Έτσι κι αλλιώς μόνο την ανούμπια έχω μέσα και δεν χω σκοπό να βάλω κάτι άλλο μέσα για την ώρα.
Το ότι το νερό έχει μια πρασινοκίτρινη απόχρωση είναι φυσιολογικό;
22 βαθμοί καλά δεν είναι για την ανούμπια;
Και βαμβάκι βοήθησε και στο να μειώνει την ροή γιατί διάβασα ότι η ανούμπια δε θέλει πολύ αναταραχή στο νερό.
Επίσης διάβασα ότι δε θέλει και πολλές ώρες τη λάμπα, οπότε 8 ώρες καλά είναι ή ακόμη λιγότερο;
Μέχρι εδώ καλά είμαι ή έχω κάνει τίποτα λάθος;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-03-16, 15:24
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ή ανουμπια δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα ελάχιστα νιτρικά ίσως μια φορά στο τόσο μιας και δεν έχεις ζωντανά. Το πρασινοκίτρινο χρώμα δεν είναι καθόλου φυσιολογικό,κάνε αλλαγές νερού να φύγει,μάλλον από το υπόστρωμα θα είναι. Το φως ποσά watt είναι; Και 5-6 ώρες να το βάλεις ή ανούμπια δεν θα έχει θέμα. Αυτό με την ροή ειδικά για την ανούμπια δεν ισχύει.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-03-16, 17:46
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ωραία τη ροή θα τη διορθώσω τότε λίγο αφαιρώντας λίγο από το βαμβάκι.
Θα κάνω και τις αλλαγές να φύγει το πράσινοκίτρινο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-03-16, 20:06
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Μια εικόνα για το πως μοιάζει μέχρι στιγμής η ''ενυδρειακή μου γλάστρα''
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1637.JPG
Εμφανίσεις:  165
Μέγεθος:  116,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1638.JPG
Εμφανίσεις:  169
Μέγεθος:  131,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-03-16, 10:34
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

update: πήρα μια άλλη λάμπα γιατί αυτή που είχα πάρει με τη γυάλα δεν με βόλευε. Η καινούρια είναι 11 w της aquel.
Θα ήθελα να μάθω αν 18-22 βαθμούς είναι εντάξει για την ανούμπια γιατί ο μόνος θερμοστάτης που βρήκα μέχρι στιγμής είναι 25 w και μου φαίνεται υπερβολικό για 10l και δεν μπορώ να αποφασίσω αν χρειάζομαι τελικά θερμοστάτη ή όχι. Γιατί σε κάποιου το πόστ εδώ στο θέμα διάβασα ότι αν η θερμοκρασία στο σπίτι δεν πέφτει τους 18-19 δεν θα έχω πρόβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-03-16, 10:47
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ξέχασα να σας δείξω καινούρια φωτογραφία.
Νομίζω ότι μπορώ να βάλω αγγελία για σαλιγκάρι τώρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1649.JPG
Εμφανίσεις:  163
Μέγεθος:  95,9 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-03-16, 11:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εχεις πολυ φως για τα λιτρα σου και για το φυτο που διάλεξες , θα εχεις προβλημα με αλγες
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-03-16, 12:14
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Σκεφτόμουν να καλύψω λίγο την επιφάνεια με κάποιο φυτό επιφάνειας για να κάνει σκια στην ανούμπια. Αυτό δεν θα βοηθήσει την κατάσταση;
Και έχω σκοπό να βάλω ramshorn μέσα, οπότε δεν θα καταναλώνουν αυτά την άλγη ;
επίσης αν ανάβω τη λάμπα λιγότερες ώρες τη μέρα; γιατί τώρα την ανάβω 8.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-03-16, 12:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν βάλεις ramshorn το λύνεις σχεδόν τον πρόβλημα με τις άλγες, αλλά και πάλι η ανουμπια με το πολύ φως ασπρίζει, τουλάχιστον έτσι έχει γίνει σε εμένα που είναι στον Ήλιο, για αυτό βάλε και καμια λευκοκεφάλα να κόβει λίγο φως ή κάποιο άλλο φυτό επιφανείας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-03-16, 18:49
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

οκ αυτά τα έχω ήδη δρομολογήσει Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Θα ανεβάσω καινούρια φωτό αφού βάλω μέσα τα σαλιγκάρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιστροφή?!? Pritanis Δίσκοι 17 14-12-15 10:12
Επιστροφή George81 Malawi 37 14-12-15 09:05
Η μεγάλη επιστροφή!!! billos95 Tanganyika 179 03-03-14 11:05
Επιστροφή!!!! madfdg Reef 68 15-11-09 01:08
Επιστροφή και αλλαγή. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 9 27-07-05 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10357 seconds with 14 queries