Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-05, 13:36
aggelia Ο χρήστης aggelia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Περιοχή: Ροδο
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή αστακούς του γλυκού νερού

Θα ήθελα να μάθω αν ξερή κανένας για τους αστακούς του γλυκού νερού
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-05, 14:38
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Δε μας λες καλύτερα τι θες να μάθεις για τους αστακούς του γλυκού νερού φίλη aggelia? Εγώ είχα παλιότερα στο κοινωνικό μου ενυδρείο, δεν είχε ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ ήταν ότι λειτουργούσε ως κλαδευτικό μηχάνημα. Μετά από μια εβδομάδα περίπου που τον είχα τσάκιζε τα φυτά, κλάδεμα από τη ρίζα. Μου συνέστησαν ως λύση "παπουτσάκια" (κομένη αεροσωλήνα) στις δαγκάνες του, αλλά και πάλι δεν ήταν λύση (έβγαζε τα παπούτσια του και έτρεχα να σώσω τα φυτά!) και χώρια του ότι ταλαιπωρούνταν ο καημένος. Με τα ψάρια δεν είχε πρόβλημα, μόνο με τα γατόψαρα καμιά φορά πείραζε κανένα αν ήταν κοντά του. ΙΜΟ αστακός χωρίς φυτά είναι μονόδρομος, αν κάποιος φίλος έχει καλύτερη εμπειρία-γνώμη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-05, 21:48
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

καταρχην καλως ηρθες . εκτος οτι δεν αφηνουν φυτο για φυτο ειναι και βραδυνοι κυνηγοι ....ολο και καποιο
ψαρι απο το ενυδρειο μπορει να μπει στο μενου του.

δεν ενα παρομοιο ποστ που ειχε γινει παλιοτερα
υπαρχουν και αλλα http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5279
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-05, 08:33
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Thumbs down

Πριν από μερικά χρόνια όταν ήμουν ακόμα νέος και αμάθητος είχα πάει σε ένα pet shop ( που μόνο έτσι δεν θα έπρεπε να λέγετε ) για να πάρω μερικά νέον. Ενώ είχα βάλει λοιπόν καμιά 10αρια νέον στην σακούλα είδα παραδίπλα σε ένα ενυδρείο κάτι γαρίδες , ρώτησα τον πωλητή άμα είναι συμβατά και αμέσως πείρα την συνηθισμένη απάντηση … φυσικά κανένα πρόβλημα …. Για καλή μου τύχη ο βλ..ας έβαλε τις γαριδούλες στην ίδια σακούλα με τα νέον. Τότε τα είδα όλα … η γαριδούλα έπιασε ένα νέον περίπου μισή φορά μεγαλύτερο της και το έτρωγε μπροστά στα μάτια μου.

Φαντάσου τι θα μπορούσε να κάνει ο αστακός στα ψαράκια του ενυδρείου σου !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-05, 09:37
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Για καλή μου τύχη ο βλ..ας έβαλε τις γαριδούλες στην ίδια σακούλα με τα νέον. Τότε τα είδα όλα … η γαριδούλα έπιασε ένα νέον περίπου μισή φορά μεγαλύτερο της και το έτρωγε μπροστά στα μάτια μου.

Φαντάσου τι θα μπορούσε να κάνει ο αστακός στα ψαράκια του ενυδρείου σου !!
Μου φαίνεται φίλε lsourtzo ότι παραβλέπεις το σημαντικότερο παράγοντα για τη ζημιά που έκανε η γαρίδα: ότι ήταν στην ίδια σακούλα με τα νεον, σε ένα πολύ περιορισμένο χώρο δηλαδή. Δε λέω ότι ο ρόλος του αστακού, γαρίδα κλπ δεν είναι αυτός του θηρευτή, αλλά στη δικιά μου δίχρονη εμπειρία με τον αστακό δεν πείραξε ποτέ ψάρι. Έτυχε? Δεν αποκλείεται, απλά εγώ τον τάιζα και με μια τροφή που είχα πάρει, catfish pellets λεγόταν, και όλα οκ. Μόνο πρόβλημα όπως προείπα ήταν με τα φυτά, κλαδευτήρι σκέτο ο άτιμος!

Μάλιστα, έτσι για το αστείο της ιστορίας, σε ένα φίλο του έτρωγαν τα γκουραμί τη γαρίδα του και δεν μπορούσε με τίποτα να σώσει γαρίδα, όσες φορές και αν προσπάθησε! Εγώ έχω την εξής άποψη: αν σου αρέσει τόσο πολύ ο αστακός πάρτον και αντιμετώπισε τα προβλήματα που θα σου τύχουν! Ξέρεις πάνω-κάτω ποια θα είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-05, 08:23
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Φίλε George δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου !!
Φυσικά και για ότι έγινε ευθύνεται ότι γαρίδα και νέον βρέθηκαν σε πολύ περιορισμένο χώρο. Απλά ήθελα με την εμπειρία μου αυτή να δείξω τι θα μπορούσε να κάνει ένας αστακός στα μικρόψαρα οποιουδήποτε ενυδρείου αν τα πετύχαινε να κυκλοφορούν μόνα έξω το βράδυ.

Δεν μας είπες όμως τι ψάρια έχεις μαζί με τον αστακό σου ? και τα λίτρα του ενυδρείου σου ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-05, 09:32
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Δεν μας είπες όμως τι ψάρια έχεις μαζί με τον αστακό σου ? και τα λίτρα του ενυδρείου σου ??
Κοινωνικό φίλε lsourtzo ενυδρείο 100lt περίπου με τη σύνθεση που έχει και τώρα: νέον, ροδόστομους, γατόψαρα, έναν pleco αγνώστου ταυτότητας και λοιπών χαρακτηριστικών και 2 red eye. Όπως προείπα σίγουρα είναι κυνηγός ο αστακός απλά μιας και τον τάιζα ήταν πολύ πιο εύκολο για αυτόν να φάει τα έτοιμα παρά να κυνηγήσει! Επίσης, για την περίπτωση σου θεωρώ απαράδεκτο από μέρους του καταστηματάρχη που έβαλε στην ίδια σακούλα διαφορετικά ήδη. Θα σου πω ένα παράδειγμα: γατόψαρα και καρδινάλιοι είναι σίγουρο ότι δεν έχουν πρόβλημα να είναι μαζί σε ενυδρείο. Τα είχα βάλει μαζί, καμιά 10αριά καρδινάλιους με 5-6 γατόψαρα σε μια σακούλα για μεταφορά, και από το stress τα τίναξαν οι καρδινάλιοι και τα έτρωγαν τα γατόψαρα! Αυτό βέβαια δε σημαίνει όπως προείπα ότι γατόψαρα και καρδινάλιοι δεν πάνε παρέα... Και σίγουρα, σε κάθε περίπτωση είναι θέμα τύχης. Εγώ τον ξεφορτώθηκα γιατί είχε καταντήσει αηδία ο τύπος με τα φυτά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 17-08-05 στις 09:35
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-05, 13:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Θα σου πω ένα παράδειγμα: γατόψαρα και καρδινάλιοι είναι σίγουρο ότι δεν έχουν πρόβλημα να είναι μαζί σε ενυδρείο.
Είναι αναγκαίο να διευκρινίζουμε για ποια είδη γατόψαρων μιλάμε. Επειδή η οικογένεια των γατόψαρων αποτελείται από έναν τεράστιο αριθμό ειδών, το μεγαλύτερο μέρος των οποίων αποτελούν θηρευτές, δεν μπορούμε να μιλάμε γενικά ότι ταιριάζουν με τους καρδινάλιους (και οποιοδήποτε άλλο είδος μικρών ψαριών).
Προφανώς θα μιλάς για κάποιο είδος Corydoras το οποίο όντως μπορεί να συμβιώσει με καρδινάλιους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-05, 14:00
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Προφανώς θα μιλάς για κάποιο είδος Corydoras το οποίο όντως μπορεί να συμβιώσει με καρδινάλιους.
Έχεις δίκιο, , κακώς δεν το διευκρίνησα, απλά σε δισκο-ενυδρείο ήταν δύσκολο να υπάρχει κανένα τεράστιο είδος γατόψαρου! Το νόημα βγήκε πάντως κουτσά-στραβά!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-05, 17:44
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το ζητούμενο από ένα φόρουμ δεν είναι να βγαίνει κάποιο νόημα κουτσά-στραβά. Πρέπει να διευκρινίζουμε κάθε λεπτομέρεια προς αποφυγή παραπληροφόρησης των μελών που θα διαβάσουν στο μέλλον τα γραφόμενά μας. Επίσης, δεν φαίνεται πουθενά σε αυτή τη θεματική ενότητα ότι έχεις δίσκους στο ενυδρείο (μάλιστα περιγράφεις τη σύνθεση που έχεις και δεν αναφέρεσαι σε δίσκους). Το ότι έχεις πει σε κάποιο άλλο post για την ύπαρξη δίσκων στο ενυδρείο δεν βοηθάει ιδιαίτερα.
Από την άλλη, μην ξεχνάς ότι ένας αρχάριος δεν μπορεί να γνωρίζει αν μπορούν να συνυπάρχουν ή όχι οι δίσκοι με μεγάλα γατόψαρα.

Απλά να τονίσω ότι το πραγματικό νόημα αυτής της θεματικής ενότητας είναι αυτό που είπε ο koulio πιο πάνω:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
εκτος οτι δεν αφηνουν φυτο για φυτο ειναι και βραδυνοι κυνηγοι ....ολο και καποιο
ψαρι απο το ενυδρειο μπορει να μπει στο μενου του.
Από τη στιγμή που οι αστακοί αποτελούν θηρευτές, η θέση τους δεν είναι σε κοινωνικό ενυδρείο με άλλα ήρεμα, μικρά ψάρια. Γι'αυτό, θα πρέπει να αποφεύγονται τέτοιες αγορές, εκτός κι αν σκοπεύει ο χομπίστας να έχει τον αστακό μόνο του σε κάποια δεξαμενή.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-05, 18:34
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Δεν μπήκα σε λεπτομέρειες γιατί ανέφερα απλά ένα παράδειγμα άσχετο με το θέμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Τα είχα βάλει μαζί, καμιά 10αριά καρδινάλιους με 5-6 γατόψαρα σε μια σακούλα για μεταφορά, και από το stress τα τίναξαν οι καρδινάλιοι και τα έτρωγαν τα γατόψαρα!
Αν ρωτούσε κάποιος περαιτέρω πληροφορίες ή έκρινα ότι χρειαζόταν θα ανέφερα λεπτομέρειες και τις όποιες διευκρινήσεις. Παραπληροφόρηση είναι το ότι είπα τα corydoras γατόψαρα και δεν χρησιμοποίησα το επιστημονικό τους όνομα για παράδειγμα? Νομίζω ότι είναι τουλάχιστον προφανές ότι σε μια σακούλα δεν μπορούν να μπουν και 5-6 γατόψαρα από τα μεγάλα που λες οπότε πριν κριτικάρεις τα γραφόμενά μου διάβαζε με μεγαλύτερη προσοχή τι γράφεται.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-05, 19:23
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για αρχή... λίγη ηρεμία δεν βλάπτει.
Δεν θα σχολιάσω τα περί προσοχής κατά την ανάγνωση.
Αν διαβάσεις καλά την προηγούμενη μου δημοσίευση, θα διαπιστώσεις ότι δεν λέω πουθενά ότι εσύ παραπληροφόρησες τον (όποιον) χομπίστα, αλλά ότι απλά παρέλειψες κάποιες λεπτομέρειες/διευκρινίσεις. Το θέμα της παραπληροφόρησης το αναφέρω πολύ γενικά και δεν πήγαινε για σένα και ούτε άσκησα κριτική στα γραφόμενά σου. Απορώ πως σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση;

Το παράδειγμα που παραθέτεις είναι όντως άσχετο με το θέμα, αλλά το παρακάτω είναι επί του θέματος αφού περιγράφεις το ενυδρείο που υπάρχει και ο αστακός:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Με τα ψάρια δεν είχε πρόβλημα, μόνο με τα γατόψαρα καμιά φορά πείραζε κανένα αν ήταν κοντά του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Κοινωνικό φίλε lsourtzo ενυδρείο 100lt περίπου με τη σύνθεση που έχει και τώρα: νέον, ροδόστομους, γατόψαρα, έναν pleco αγνώστου ταυτότητας και λοιπών χαρακτηριστικών και 2 red eye. Όπως προείπα σίγουρα είναι κυνηγός ο αστακός απλά μιας και τον τάιζα ήταν πολύ πιο εύκολο για αυτόν να φάει τα έτοιμα παρά να κυνηγήσει!
Δεν εξετάζουμε το ότι είπες τα Corydoras γατόψαρα (εξάλλου είναι είδος γατόψαρων), αλλά ότι με την πρότασή σου αυτή, παρότι οι αστακοί είναι θηρευτές και πολύ καλοί κυνηγοί (το λες κι εσύ), μπορεί να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι μια χαρά για ένα κοινωνικό ενυδρείο (αυτό ισχύει ειδικά για κάποιον αρχάριο), ενώ αυτό πολύ απλά αποτελεί εξαίρεση στην δική σου περίπτωση.

Να υπενθυμίσω ότι το θέμα μας εδώ δεν έχει να κάνει με την παραπληροφόρηση ή την κριτική, αλλά με την σωστή διατύπωση των συμβουλών που δίνουμε (στην συγκεκριμένη περίπτωση για τους αστακούς γλυκού νερού) προς κάποιον αρχάριο.

(Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα, ας γίνει σε ΠΜ)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-08-05, 19:35
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Sorry για την ένταση.. Τα υπόλοιπα με πμ μεταξύ μας και μια τελευταία τοποθέτηση: ο αστακός ναι είνα θηρευτής, ναι καταστρέφει τα φυτά αλλά η προσωπική μου εμπειρία είχε μόνο κακό το κόψιμο των φυτών και δεν πείραξε ποτέ ψάρια. Σας καταθέτω την προσωπική εμπειρία, το ξαναλέω. Αυτό μόνο που θέλω να προσθέσω είναι το εξής: αν σου αρέσει κάτι, επί του προκειμένου ο αστακός, βάλτον αλλά να δεχθείς και τις συνέπειες! Έχουμε πει στη φίλη aggelia πως έχει η κατάσταση από κει και πέρα εκείνη αποφασίζει!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-08-05, 21:36
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Συχνά έχει τύχει να μπει είδος αστακού σε ενυδρείο και μετά από ένα διάστημα να μείνει μόνος αφού έφαγε όλα τα άλλα ψάρια. Το κακό είναι ότι όπως αναφέρθηκε πιο πάνω την ζημιά την κάνουν τη νύχτα ενώ όλη την ημέρα είναι ήρεμοι και δείχνουν άκακοι.
Δεν αποκλείεται η πιθανότητα να μην τρώει ψάρια αν τρώει άλλες τροφές, αλλά ο κίνδυνος πρέπει να αναφέρεται για να ξέρει κανείς τις πιθανότητες όλες...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-08-05, 23:16
aggelia Ο χρήστης aggelia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Περιοχή: Ροδο
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου είναι 248 λίτρα είχα τον αστακό μαζί με κάτι αλλά ψαριά τα όπια και τα έφαγε τον μετακόμισα ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρα μονό του.

Αυτό που δεν ξερώ είναι αν χρειάζεται περισσότερο χώρο και που μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με αυτόν.

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-08-05, 23:22
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Thumbs up

δεν ξερω ποσο μεγαλος ειναι αλλα αστον εκει μονο του και βλεπεις

για πληροφοριες σου εκανα λινκ ενα προηγουμενο ποστ
στο οποιο ειχε αναφορα για καποια site

αλλα στα κανω copy και εδω

Πολύ ενδιαφέρουσες τοποθεσίες :
http://www.geocities.com/zmoq/pages/crayfish.htm
http://www.bluecrayfish.com/
και φυσικά η:
http://www.crayfishworld.com/pictureindex.htm
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06520 seconds with 12 queries