Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-10-13, 12:19   #1
υποστρωμα
puntakias22
Member
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος 27-10-13, 12:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα παιδια και παλι...θελω να κανω κιαλλη ερωτηση.θελω να βαλω μαυρο κατραμι φοντο πισω και ασπρο υποστρωμα.θα ειναι ωραιο?λενε οτι με μαυρο κανουν αντιθεση τα χρωματα των ψαριων.το θεμα μου ειναι ασπρο χαλικι?χαλαζια?χωμα?τι?παει αναλογα με τα ψαρια που θα βαλω?και αν βαλω φυτα??gyppy οπως εχεω πει μαρεσουν πολυ και κατι αλλα που ο πετσοπας τα λεει νεον!
Εμφανίσεις: 4570
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-13, 12:40
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα παιδια και παλι...θελω να κανω κιαλλη ερωτηση.θελω να βαλω μαυρο κατραμι φοντο πισω και ασπρο υποστρωμα.θα ειναι ωραιο?λενε οτι με μαυρο κανουν αντιθεση τα χρωματα των ψαριων.το θεμα μου ειναι ασπρο χαλικι?χαλαζια?χωμα?τι?παει αναλογα με τα ψαρια που θα βαλω?και αν βαλω φυτα??gyppy οπως εχεω πει μαρεσουν πολυ και κατι αλλα που ο πετσοπας τα λεει νεον!
Ο ανοιχτόχρωμος βυθος να ξερεις οτι στρεσαρη τα ψαρια,,,οπως αναφερεις για ασπρο χαλικι κλπ.Αν θελεις να κανεις βιοτοπικο τοτε θα προσεξεις φυτα ,,υποστρωμα ,,και ψαρια να ειναι απο τον ιδιο βιοτοπο.
Μαυρο φοντο εχουμε οι περισσότερη στα ενυδρεια μας,,,το υποστρωμα καλυτερα να ειναι μπεζ χαλαζιακο ,,ειτε να ειναι χαλικακι ,,αμμος.
Καλυτερα να μη βαλεις για αρχαριος ΝΕΟΝ tetra, βαλε Γκαμπυ για αρχη,, φυτα ταχειας αναπτυξεις ,κανενα ξυλο και θα εισαι μια χαρα,,βεβαια αναλογα με τα λιτρα βαζεις και ποσα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-13, 12:44
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

καντο λιγο πιο κατανοητο αυτο με τον ιδιο βιοτοπο....μπεζ χαλικι αμμο χαλαζια???τι ομως σε τι διαφερουν?και εσενα το δικο σου ολομαυρο ειναι το φοντο?οντως αξιζει???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-13, 12:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα παιδια και παλι...θελω να κανω κιαλλη ερωτηση.θελω να βαλω μαυρο κατραμι φοντο πισω και ασπρο υποστρωμα.θα ειναι ωραιο?λενε οτι με μαυρο κανουν αντιθεση τα χρωματα των ψαριων.το θεμα μου ειναι ασπρο χαλικι?χαλαζια?χωμα?τι?παει αναλογα με τα ψαρια που θα βαλω?και αν βαλω φυτα??gyppy οπως εχεω πει μαρεσουν πολυ και κατι αλλα που ο πετσοπας τα λεει νεον!
Παει γιατι να μην παει?
Δες εδω μαυρο φοντο, ασπρος αμμος.

Τα neon δεν πανε ομως με τα guppy. Και μαλλον δεν πανε και με το νερο του ενυδρειου σου.

ΥΓ και καλυτερα μη το λες το χαλικι ή την αμμο, υποστρωμα.
Υποστρωμα ειναι αυτο που μπαινει κατω απο το χαλικι και ειναι λιπασμα για τα φυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-13, 13:22
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παει γιατι να μην παει?
Δες εδω μαυρο φοντο, ασπρος αμμος.

Τα neon δεν πανε ομως με τα guppy. Και μαλλον δεν πανε και με το νερο του ενυδρειου σου.

ΥΓ και καλυτερα μη το λες το χαλικι ή την αμμο, υποστρωμα.
Υποστρωμα ειναι αυτο που μπαινει κατω απο το χαλικι και ειναι λιπασμα για τα φυτα.
δηλαδη?τι εχει το νερο μου?ακομα δεν εχω φτιαξει το ενυδρειο.ακομα δεν το εχω γεμισει καν νερο.και που βρισκω μπεζ χαλικι η χαλαζια?και ειναι 160 λιτρα ποσο χρειαζομαι???100*35 ειναι
-------------------------
και γενικα που μπορω να βρω λευκο χαλαζιακο χαλικι και βασικα να μη το χρυσοπληρωσω???ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 27-10-13 στις 13:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-13, 13:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη?τι εχει το νερο μου?ακομα δεν εχω φτιαξει το ενυδρειο.ακομα δεν το εχω γεμισει καν νερο.και που βρισκω μπεζ χαλικι η χαλαζια?και ειναι 160 λιτρα ποσο χρειαζομαι???100*35 ειναι
Τι δεν εχει, ψαχνεις.
Πχ σωστες παραμετρους (pH GH KH) για τα ψαρια που θελεις να βαλεις.

Χαλικι βρισκεις σε πετσοπ και καταστηματα με πετρωματα, ακομα και σε φυτωρια.
Το ειδος του υλικου που θα επιλεξεις εξαρταται απο τα ψαρια που θα βαλεις,
Διαβασε αυτο Συμβατοτητες - Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου

Χαλαζιας ειναι ειδος υλικου. Μπορει να ειναι και το χαλικι ή η αμμος, χαλαζιακα.
Το ειδος του υλικου μπορει να επηρεαζει τις παραμετρους του νερου. Ετσι επιλεγουμε καποιο καταλληλο για το ενυδρειο μας και τα ψαρια που θα εχει. Πχ ακομα και το διαμετρημα παιζει ρολο για καποια ψαρια.
Ολα ξεκινανε απο το τι ψαρι θα βαλουμε και σε τι συνθηκες ζει.
Επελεξε το βασικο ψαρι, διαβαζε καλα το προφιλ του και μετα βλεπεις πως θα στησεις το ενυδρειο, γιατι οποιος βιαζεται σκονταφτει.
Αν ανακαλυψεις αργα οτι εχεις επιλεξει λαθος υλικο για το βυθο, θα πληρωσεις διπλα και θα κουραστεις τριπλα για να το διορθωσεις.
Καποια στιγμη στην πορεια, θα καταλαβεις οτι η ωραιότερη περιοδος στο χομπι μας, ειναι ο σχεδιασμος ενος ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-13, 15:29
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

πως βρισκω ποσα κιλα χρειαζομαι?οπως ειπα ειναι 100μηκος επι 35 βαθος.κοιταξα μια γυρα και βρηκα
http://www.pet4u.gr/Product/924/diak...3mm___1kg_9394 αλλα ειναι μονο σε 1 κιλο.οποτε ποσα?υπαρχει κατι σε μεγαλυτερη ποσοτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-13, 16:17
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

για να μη σου πιασουν τον πισινο στα πετ σοπ πανε παρε υποστρωμα απο εδω αφου μενεις Αθηνα απ'οτι βλεπω..διαλεγεις οτι θελεις..
http://www.votsalo.net/Products/Aqua...Materials.aspx
υπολογισε οτι εγω σε 120λιτρα που εβαλα μαυρη αμμο βασαλτη πηρα 25kg και εβαλα γυρω στα 20 κιλα μεσα..οποτε εσυ γυρω στα 25kg υπολογιζε να βαλεις...βεβαια επειδη εγω εβαλα κιχλιδες εβαλα και λιγο παραπανω αμμο μεσα γιατι οι ατιμες σκαβουν ολη την ωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-13, 16:28
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να μη σου πιασουν τον πισινο στα πετ σοπ πανε παρε υποστρωμα απο εδω αφου μενεις Αθηνα απ'οτι βλεπω..διαλεγεις οτι θελεις..
http://www.votsalo.net/Products/Aqua...Materials.aspx
υπολογισε οτι εγω σε 120λιτρα που εβαλα μαυρη αμμο βασαλτη πηρα 25kg και εβαλα γυρω στα 20 κιλα μεσα..οποτε εσυ γυρω στα 25kg υπολογιζε να βαλεις...βεβαια επειδη εγω εβαλα κιχλιδες εβαλα και λιγο παραπανω αμμο μεσα γιατι οι ατιμες σκαβουν ολη την ωρα...
Φιλε μου αυτος στελνει και επαρχια ξε
ρεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-13, 16:30
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

δεν ξερω φιλε μου..εγω τα δικα μου τα πηρα απο θεσσαλονικη απο το πανγκεα..κι εκει εχει πολυ πραμα..μπορεις να παρεις και να ρωτησεις..ισως στειλουν αν πληρωσεις τα μεταφορικα..
http://pangea.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-13, 16:38
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

και ποσο τα πληρωσες τα 25 κιλα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-13, 16:41
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

Εχει παντως ωραια πραματα θα παρω τηλ να ρωτησω σευχαριστω φιλε μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-13, 18:24
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποσο τα πληρωσες τα 25 κιλα?
βασικα πηρα 25kg αμμο και 31kg πετρες..τα πληρωσα 26 ευρω..14 ευρω την αμμο και 12 ευρω τις πετρες..Αρκετα καλη τιμη μπορω να πω...Αλλη λυση ειναι να πας σε μια παραλια και να μαζεψεις αμμο απο εκει..πολυ καλο πλυσιμο και αν θες και βρασιμο και θα εισαι οκ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο υποστρωμα takis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 14-03-11 20:54
Υποστρωμα kospets Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 12-01-09 02:55
ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ COSTAS21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 05-11-07 21:49
Τι υποστρωμα??? DiscusBoy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 02-10-07 02:57
Χωμα-υποστρωμα Nikolas Αρχάριοι γλυκού νερού 26 13-06-07 12:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05078 seconds with 13 queries