Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-09-13, 23:26   #1
Διατήρηση φυτών σε ενυδρείο που στρώνει
 
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos
Senior Member
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος 11-09-13, 23:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Φίλοι συνχομπίστες καλησπέρα
Μερικές μέρες πριν έστησα ξανά εκ νέου το ενυδρείο μου λόγω μετακόμισης μου σε νέο σπίτι.
Τις πρώτες μέρες λειτούργησε προληπτικά με άνθρακα, από σήμερα λειτουργεί σε φυσιολογικούς ρυθμούς, με σταθερή φωτοπερίοδο, παροχή διοξειδίου από μπουκάλα.. εν ολίγοις όλα κανονικά!

Είναι 125 λίτρα μικτά, siporax και ενυδρειακό βαμβάκι στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel, φωτισμός δύο λάμπες από 28 watt η καθεμία (περίπου αναλογία 0,6 watt ανά λίτρο), πλήρες σύστημα CO2 με μπουκάλα, υπόστρωμα Seachem Flourite (σκέτο), μια μικρούλα ρίζα mopani και φυτεμένο περίπου το 50% του βυθού.

Επέλεξα τον φυσικό τρόπο στρωσίματος με τροφή, ρίχνοντας κάθε μέρα (ξεκίνησα από σήμερα).
Η ερώτησή μου έχει ως εξής: μιας και σύμφωνα με τον κύκλο του αζώτου σε άστρωτο ενυδρείο τα πρώτα νιτρικά θα αρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους σε 3-4 εβδομάδες, μέχρι να φτάσει η ημέρα εκείνη πως θα μπορέσουν να διατηρηθούν τα φυτά χωρίς νιτρικά ??
Επαναλαμβάνω πως το ενυδρείο λειτουργεί κανονικά σα να είχε ψάρια, υπάρχει σταθερή φωτοπερίοδος, παροχή διοξειδίου και ένα από τα καλύτερα υποστρώματα για φυτεμένο (Flourite)... μόνο τα νιτρικά λείπουν.
Σκέφτηκα μια λύση την οποία δεν έχω ξεκινήσει ακόμα φυσικά: να λιπαίνω το ενυδρείο με την προτεινόμενη δοσολογία του Seachem Nitrogen, μόνο μέχρι να φτάσω στη χρονική περίοδο που θα εμφανιστούν τα νιτρικά.. τι λέτε είναι σωστή η σκέψη μου ή υπάρχει/ουν και άλλες λύσεις ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εμφανίσεις: 3764
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-13, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χωρις φυτα στρωστο (αν δεν υπαρχουν φυσικα ψαρια μεσα).
Με τα φυτα θα καθυστερησει το στρωσιμο αφου καταναλωνουν αζωτουχα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-13, 00:43
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις φυτα στρωστο (αν δεν υπαρχουν φυσικα ψαρια μεσα).
Με τα φυτα θα καθυστερησει το στρωσιμο αφου καταναλωνουν αζωτουχα.
Γειά σου Σπύρο!
Δε με πειράζει αν καθυστερήσει το στρώσιμο, διότι θέλω να απλωθούν τα φυτά και να κάνω τις τελικές διαμορφώσεις σε αυτά μέχρι να μπουν οι κάτοικοι (γαριδάδικο θα γίνει).
Στην ερώτησή μου τι μου συστήνεις εσύ που τα ψάχνεις γενικά τα πράγματα όλο και κάτι θα ξέρεις ??
Να ρίχνω Seachem Nitrogen ή θα καλύπτονται με τα αζωτούχα του νερού όπως προανέφερες ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-13, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου δεν σε αποσχολει ο χρονος, φυτεψε τα απο τωρα.
Αν θελεις βαζε και Nitrogen, κακο δεν κανει χωρις ψαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-13, 00:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τα φυτα δεν τρεφονται με νιτρικα κατα προτιμηση, εμας μας βολευει να τραφουν με αυτα. Η αμμωνια ειναι επισης τροφη και καλυτερη, η οποια θαναι και η πρωτη που θα εμφανιστει μολις αρχισει το σαπισμα των τροφων. Απλα αν τα φυτα σου ειχαν συνηθισει στα νιτρικα ως τροφη (λογικο) θαργησουν να το γυρισουν σε αμμωνια, αν θυμαμαι καλα απο μια συγκεντρωση και πανω γυρνανε σε αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-13, 01:01
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Διάβασε τα φυτά...
Τα φυτά τα τραβάνε όλα και αμμωνία και νιτρώδες και νιτρικά.
Γιαυτό όπως είπε και ο Σπύρος θα καθυστερήσει να στρωθεί.
Τι φυτά έχεις βάλει? το θέμα είναι εκεί, αν έχεις βάλει εύκολα προς τα μέτρια δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν το πας σε γαριδαδικο άφησε το να τρέχει με φυτά 1,5- 2 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-13, 01:14
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου δεν σε αποσχολει ο χρονος, φυτεψε τα απο τωρα.
Αν θελεις βαζε και Nitrogen, κακο δεν κανει χωρις ψαρια
Τα έχω φυτέψει ήδη από χθες το βράδυ και σήμερα το μεσημέρι αφαίρεσα τελείως τον άνθρακα και άλλαξα το εν. βαμβάκι.
Με ενδιαφέρει να αναπτυχθούν και να απλωθούν καλά τα φυτά, να στρώσει το φίλτρο του μόνο του και με φυσικό τρόπο (στρώσιμο με τροφή δηλαδή) και φυσικά να ωριμάσει και ο βυθός για τις γαρίδες.
Όχι, ζωντανός οργανισμός θα μπει πρώτα ο Θεός όταν είναι όλα έτοιμα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε τα φυτά...
Τα φυτά τα τραβάνε όλα και αμμωνία και νιτρώδες και νιτρικά.
Γιαυτό όπως είπε και ο Σπύρος θα καθυστερήσει να στρωθεί.
Τι φυτά έχεις βάλει? το θέμα είναι εκεί, αν έχεις βάλει εύκολα προς τα μέτρια δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν το πας σε γαριδαδικο άφησε το να τρέχει με φυτά 1,5- 2 μηνες.
Καλημέρα και σε σένα Νίκο!
Αυτό ακριβώς έχω σκοπό, να τρέξει τελείως μόνο του 1,5 μήνα μόνο με τα φυτά
Εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω - γι αυτό άλλωστε και ρωτάω - αν θα καλύψω το κενό/έλλειψη των νιτρικών στα φυτά με χρήση του Nitrogen αλλά με κάλυψε ο Σπύρος.
Να σου πω τι φυτά έχω βάλει προς το παρών: Echinodorus Bleheri, Echinodorus Green Flame, Cabomba Aquatica, Ludwigia Sp, Ludwigia Repens Rubin, Pogostemon Stellata (Eusteralis), Hottonia Palustris, Bacopa Caroliniana, Lobelia Cardinalis Mini, Marsilea & Moss
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα δεν τρεφονται με νιτρικα κατα προτιμηση, εμας μας βολευει να τραφουν με αυτα. Η αμμωνια ειναι επισης τροφη και καλυτερη, η οποια θαναι και η πρωτη που θα εμφανιστει μολις αρχισει το σαπισμα των τροφων. Απλα αν τα φυτα σου ειχαν συνηθισει στα νιτρικα ως τροφη (λογικο) θαργησουν να το γυρισουν σε αμμωνια, αν θυμαμαι καλα απο μια συγκεντρωση και πανω γυρνανε σε αμμωνια.
Από κάπου που δε θυμάμαι είχα ακούσει ότι τα φυτά δεν τρέφονται καθόλου με νιτρώδη NO2 και ότι η αμμωνία είναι εναλλακτική τροφή στην περίπτωση που δεν υπάρχουν νιτρικά, και φυσικά χρειάζεται κάποια περίοδος για να αλλάξουν οι "διατροφικές τους συνήθειες"... τι εννοείς από μια συγκέντρωση και μετά θα το γυρίσουν από νιτρικά σε αμμωνία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 12-09-13 στις 01:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-13, 02:00
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Σαν υπόστρωμα έχεις βάλει κάτι?
Μπουμπούνισε το με co2 , μπορείς να χρησιμοποιησεις κάποιο γενικό λίπασμα, στην αρχη πριν μπούνε οι γαρίδες, να πάρουν τα πάνω τους , τα φυτά θα πηγαίνουν αργά λόγω του φωτισμού, οπότε υπομονή.
Τι γαρίδες σκέφτεσαι να βάλεις?
Από τα φυτά ίσως να μην σου κρατήσει το hottonia ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-13, 02:12
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν υπόστρωμα έχεις βάλει κάτι?
Μόνο το Flourite.. μπαίνει μόνο του έτσι δεν είναι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπουμπούνισε το με co2 , μπορείς να χρησιμοποιησεις κάποιο γενικό λίπασμα, στην αρχη πριν μπούνε οι γαρίδες, να πάρουν τα πάνω τους , τα φυτά θα πηγαίνουν αργά λόγω του φωτισμού, οπότε υπομονή.
Χρειάζεται και επιπλέον λίπασμα? Δεν κάνει από μόνο του το Flourite?
Στην παροχή διοξειδίου, μέτρησα περίπου 90 φυσαλίδες ανά λεπτό, είναι ok?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι γαρίδες σκέφτεσαι να βάλεις?
Από τα φυτά ίσως να μην σου κρατήσει το hottonia ...
Για αρχή red cherry που είναι εύκολες και για να μάθω πιο εύκολα τον κόσμο των ασπόνδυλων μετά από καιρό θα δούμε..
Γιατί λες ότι δε θα κρατήσει? μου το έχουν συστήσει ως εύκολο φυτάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-13, 10:49
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο το Flourite.. μπαίνει μόνο του έτσι δεν είναι?

ναι δεν έχει πρόβλημα.

Χρειάζεται και επιπλέον λίπασμα? Δεν κάνει από μόνο του το Flourite?
Στην παροχή διοξειδίου, μέτρησα περίπου 90 φυσαλίδες ανά λεπτό, είναι ok?

αφού εχεις flourite δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά με τα φυτά, μπορεί αργότερα.
Από c02 δες το kh ph σου...


Για αρχή red cherry που είναι εύκολες και για να μάθω πιο εύκολα τον κόσμο των ασπόνδυλων μετά από καιρό θα δούμε..
Γιατί λες ότι δε θα κρατήσει? μου το έχουν συστήσει ως εύκολο φυτάκι...
Δεν το είχα αλλά λένε οτι θέλει φωτισμό το φυτακι, δεν ξέρω θα δεις στην πορεία..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-09-13, 18:38
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Νέα από το στρώσιμο...

Παίδες καλησπέρα

5η μέρα του νέου ενυδρείου σήμερα και έχουμε και λέμε:

- Αμμωνία σήμερα που μέτρησα είχα 0,3-0,4 περίπου. Τη βρήκα αρκετά χαμηλή για την ποσότητα τροφής που ρίχνω καθημερινά, πράγμα το οποίο μου επιβεβαιωσε τα λεγόμενα του Δέλτα66 ότι ρουφάνε αρκετή από αυτή τα φυτά (σύμφωνα και με τα παρακάτω)..
- Έχει κάνει σχεδόν από την αρχή την εμφάνισή της η γνωστή ασπροδιαφανής βλέννα τόσο πάνω στο mopani όσο και σε διάφορα σημεία του βυθού εκεί που βρίσκεται τροφή σε αποσύνθεση.
- Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι τα φυτά πήραν σχεδόν αμέσως μπρος (όλα εκτός από τη moss)! Σε τέτοιο βαθμό που αναγκάστηκα να "κλαδέψω" το θεωρητικά πιο δύσκολο φυτό που έχω αυτή τη στιγμή (Pogostemon Stellata) διότι μεγάλωνε στραβά και εις βάρος των γειτονικών φυτών τα οποία επισκίαζε..
- Είναι σχεδόν βέβαιο ότι αυτή η άμεση ανταπόκριση των φυτών οφείλεται στην παροχή διοξειδίου και στο Flourish.
- Για τους δύο παραπάνω λόγους αποφάσισα, προς το παρών τουλάχιστον, να μην ξεκινήσω την χορήγηση του Nitrogen που λέγαμε και να παρακολουθώ την εξέλιξη...
- Το μόνο φυτό το οποίο έχει παραμείνει στάσιμο είναι η Moss παρεξενεύοντάς με καθώς είναι το ευκολότερο φυτό που έχω.

Ερωτήσεις:
1) Υπάρχει περίπτωση η ασπροδιάφανη βλέννα του ξύλου να επηρεάσει αρνητικά τη δεμένη moss μέχρι να κάνει τον κύκλο της και να φύγει?
2) Αποφάσισα από την αρχή στο να ρίχνω χύμα την τροφή μέσα στο ενυδρείο αφήνοντάς την να σαπίζει και να πιάνει φούγκους, καθώς διάβασα από διάφορες πηγές ότι αυτό συντελεί στην θετική εξέλιξη του στρωσίματος και του ενυδρείου γενικότερα... Μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-09-13, 19:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

1) η moss δεν παιρνει τοσο ευκολα σε πολλες περιπτωσεις, οποτε απλα αφησε την ησυχη οπως ειναι.
2) αν τη ριχνεις χυμα, μετα θα πρεπει να κανεις μια παρα πολυ καλη σκουπα βυθου, ωστε να μην μεινει τιποτα. Αν τη βαλεις σε καλτσακι, δεν θα εχεις προβλημα. Γνωμη μου ειναι οτι τροφη σε καλτσακι ειναι η καλυτερη λυση.

Τα φυτα μην τα κλαδευεις καθολου για κανενα διμηνο, για να παρουν τα πανω τους για καλα. Μετα κανεις οτι θελεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-09-13, 19:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Αποφάσισα από την αρχή στο να ρίχνω χύμα την τροφή μέσα στο ενυδρείο αφήνοντάς την να σαπίζει και να πιάνει φούγκους, καθώς διάβασα από διάφορες πηγές ότι αυτό συντελεί στην θετική εξέλιξη του στρωσίματος και του ενυδρείου γενικότερα... Μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας??
Συνηθως δεν προκαλει προβλημα.
Αρκει οταν θα μπουν τα ζωντανα να μη συνεχιζει αυτο και να εχουν αναπτυχθει βιολογια και μικροοργανισμοι στο βυθο, ετσι ωστε να μη συνεχιζει να φουγκιαζει η τροφη.
Οι μυκητες (fungus) ετσι κι αλλιως υπαρχουν (σε ελαχιστη ποσοτητα) σε ολα τα ενυδρεια κι ας μη φαινονται. Περιμενουν απλα να βρουν την ευκαιρια να αναπτυχθουν. (πχ αδυναμα ζωντανα, βιολογια κλπ)
Η αναπτυξη μικροοργανισμων, ανταγωνιστων των μυκητων ειναι θετικη διαδικασια.
Σε ανωρυμο ενυδρειο, οι μυκητες φαινονται πρωτοι, γιατι αναπτυσονται πιο γρηγορα απο τους μικροοργανισμους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-09-13, 20:58
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
1) η moss δεν παιρνει τοσο ευκολα σε πολλες περιπτωσεις, οποτε απλα αφησε την ησυχη οπως ειναι.
2) αν τη ριχνεις χυμα, μετα θα πρεπει να κανεις μια παρα πολυ καλη σκουπα βυθου, ωστε να μην μεινει τιποτα. Αν τη βαλεις σε καλτσακι, δεν θα εχεις προβλημα. Γνωμη μου ειναι οτι τροφη σε καλτσακι ειναι η καλυτερη λυση.

Τα φυτα μην τα κλαδευεις καθολου για κανενα διμηνο, για να παρουν τα πανω τους για καλα. Μετα κανεις οτι θελεις.
1) μόλις πριν από λίγο έμαθα (μου είπανε) ότι η moss και γενικά τα βρυόφυτα χρειάζονται μια προσαρμογή από 3-4 εβδομάδες το πολύ, όσο τέλειες και να είναι οι συνθήκες που τους παρέχεις από την αρχή.
2) σκούπα βυθού δε θα μπορώ να βάλω διότι έχω φυτέψει γρασιδάκι Marsilea, η οποία δείχνει να έχει πάρει ήδη τα πάνω της, εκτός αυτού θα μπούνε μετά από 2 μήνες γαρίδες οπότε και να έχει μείνει θα το κατασπαράξουνε xexe..
3) όταν είπα "κλάδεψα" εννοώ μόνο κάποια τμήματα φυτών που επισκίαζαν άλλα, τώρα είναι όλα μια χαρά και δε θα χρειαστεί άλλο κλάδεμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατήρηση φυτών εκτός ενυδρείου mac32 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 03-05-11 19:34
Μονομάχος, απορίες για φροντίδα, διατήρηση σε ενυδρείο endymion Bettas 4 12-11-10 21:17
Δε στρώνει! maria1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-02-10 14:59
Διατήρηση εύκολων φυτών aquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 29-03-09 12:38
Το φίλτρο στρώνει - ώρα για επιλογή ψαριών aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 13 28-10-08 16:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06502 seconds with 13 queries