Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-04, 16:52
GREGORY Ο χρήστης GREGORY δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΕΝΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΑΛΜΥΡΟ ΝΕΡΟ(ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ) ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 420 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ 80 ΛΙΤΡΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΧΥΛΗΣΗΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-04, 21:13
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Re: ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GREGORY
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΕΝΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΑΛΜΥΡΟ ΝΕΡΟ(ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ) ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 420 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ 80 ΛΙΤΡΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΧΥΛΗΣΗΣ.
Καλως ήλθες Γρηγόρη.
Το πρώτο πραγμα που θα χρειαστείς τόσο εσύ όσο και έμεις είναι πληροφόριες .
Απο ότι μας είπες έχεις ήδη ενα ενυδρείο της τάξης των 420 λίτρων.
Μπορείς να μας πείς τι εξοπλισμό έχεις ήδη ;
Και αν επιτρέπετε τί έχει μέσα ;




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-04, 22:08
GREGORY Ο χρήστης GREGORY δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι καινουργιο εχω παρει 10 κιλα τριμενο κοραλι για το βυθο,εναν κυκλοφοριτη για 400 λιτρα,και ενα σκιμερ για 450 λιτρα. Πες μου τι αλλο θα χρειαστω για να ξεκινησω τη λειτουργια του ενυδρειου. :P
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-04, 11:07
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Γεια σου Γρηγορη. Σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα να γνωριζεις πως αυτο το χομπι μονο με αρκετη υπομονη θα δειξει αυτο που εχει.

Θα ηθελα να εχω ποιο πολλες λεπτομερεις σχετικα με τι σκιμμερ εχεις, τι φιλτραρισμα, τι φωτισμο, και οτι αλλη πληροφορια μπορεις να μας δωσεις. Διαβασε ομως σε παρακαλω και τα αλλα θαλλασινα που εχουν ειδη γραφτει για να παρεις και μια ιδεα ποιο γενικα για το ενυδρειο σου.

Θα βρεις πολλα ενδιαφερων θεματα. Και ειδικα σε αυτην την κατηγορια θα βρεις πολλα παρομοια θεματα με αυτο που ρωτας. Στην επομενη ερωτηση σου πιστευω να εχεις παρει μια ιδεα παραπανω για το τι μπορεις να κανεις.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-04, 23:30
GREGORY Ο χρήστης GREGORY δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ.ΕΝΑ ΣΚΙΜΜΕΡ PRIZM,ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ 40W MARINE-GLO,KAI 2 ΛΑΜΠΕΣ ΦΘΟΡΙΟΥ.ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΒΙΟΜΠΑΛΕΣ,ΕΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΓΙΑ 400 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ 300 ΛΙΤΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ 10 ΚΙΛΑ ΤΡΙΜΜΕΝΟ ΚΟΡΑΛΙ,ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ. :P ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΥΠΕΡΧΥΛΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΥΠΙΣΩ ΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 80 ΛΙΤΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-04, 10:54
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Gregory κατ'αρχην μην γραφεις κεφαλαια σε παρακαλω γιατι φαινεται σαν να φωναζεις. Ειναι λιγο κουραστικο να τα διαβαζεις. Απλα το αναφερω.

Για να ασχοληθεις με αυτο το χομπι δεν αρκει να σου πω εγω τα 5-10-20 βασικα βηματα και μετα να κανεις οτι σου πω γιατι απλα δεν θα εχεις κατανοησει το γιατι το κανεις.

Το διαβασμα σε αυτη την κατηγορια του θαλλασινου ειναι μονοδρομος. Πρεπει να εχεις χρονο αλλα και υπομονη να διαβασεις και να μαθεις.Γιατι στο λεω τωρα αυτο.

Τις περρισοτερες απο τις αποριες σου τις εχουμε αναφερει οχι πολυ καιρο πριν, ψαξε λιγο στο "Θαλασσινό νερό - Γενικά" και θα δεις παρα πολλες απο τις αποριες σου αλλα και απο αυτες που ακομα δεν εχεις να παιρνουν απαντηση.

Για οτι δεν βρεις εμεις ειμαστε εδω.

Χοντρικα παντως ο εξοπλισμος σου ειναι ανεπαρκεις για τα λιτρα σου. Ψαξε λιγο και θα δεις γιατι.

Στο προτεινω γιατι ξερω τι περιπου θα ρωτησεις μετα. Δες και μετα θα εισαι πολυ ποιο ετοιμος σε αυτο που θες να κανεις.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-04, 11:21
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos

Το διαβασμα σε αυτη την κατηγορια του θαλλασινου ειναι μονοδρομος. Πρεπει να εχεις χρονο αλλα και υπομονη να διαβασεις και να μαθεις.Γιατι στο λεω τωρα αυτο.
Επιπλεον Μαριε να αναφερουμε ότι μια και ο φιλος μας είναι στον Εβρο θα είνια λίγο δύσκολο να έχει την άμεση φυσικη βοηθεια που θα μπορουσαμε να του παρασχούμε σε περιπτωση καποιού προβλήματος (απο φαρμακα και δανεικο εξοπλισμο μεχρι φιλοξενια των διαφορών "ζωντανων" )

Οποτε Γρηγορή στην δικια σου περιπτωση το διαβασμα είνια όντως μονοδρομός έτσι ώστε να ξερεις ακριβως τί και πώς το κάνεις....


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-04, 22:22
GREGORY Ο χρήστης GREGORY δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Επειδη τα πραγματα ειναι δυσκολα και τα βλεπω λιγο περιπλοκα και επειδη δεν εχω καθολου γνωσεις γυρω απο το θαλασσινο ενυδρειο μου ζητησατε να σας πω τι εχω.Πειτε μου σας παρακαλω τι μου λειπει και πρεπει να παρω για αρχισω να βαζω τα πραγματα σε μια σειρα.Η εμπειρια σας και οι πληροφοριες σας θα μου φανουν παρα πολυ χρησιμες γιατι ειμαι ολομοναχος σε οτι αφορα το θαλασσινο ενυδρειο και προσπαθω μεσα απο τις πληροφοριες σας να βοηθηθω. :P Και η μεγαλη μου απορια ειναι πως θα επυτιχω το φιλτραρισμα,με ποιο τροπο και με ποια μηχανηματα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-04, 10:17
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Στο θαλλασινο εαν δεν διαβασεις καποια βιβλια στα αγγλικα δυστηχως δεν προκειται να καταλαβεις τι ειναι το θαλλασινο, δεν γινεται απο εδω να το ξεκινησεις απο αυτα που θα σου πουμε. Δεν υπαρχει περιπτωση. Μιλαμε για βαθμο δυσκολιας περα απο καθε φαντασια σου τωρα. δεν ειναι γλυκο νερο.

Διαβασες καθολου τα προηγουμενα που σου ειπα? Διαβασε τα προηγουμενα posts στο θαλλασινο? Θα λυθουν σχεδον ολες οι αποροιες σου. Εριξες καμια ματια? Καντο και θα δεις.

Χαρα μας να σε βοηθησουμε, αλλα να ξερεις πως θαλλασινο μονο απο συμβουλες εδω δεν προκειται να γινει. Δεν ειναι εφικτο. Για να γινει σωστα πρεπει να πας βημα βημα. Διαβασε και για επιμερους αποροιες εδω ειμαστε.

Σε καπιο καιρο θα βγουν καποια αρθρα αλλα ακομα ειναι νωρις. Εχε υπομονη. Αλλα πρεπει να διαβαζεται κιολας παιδια.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18033 seconds with 14 queries