Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-03-16, 00:49   #1
Μετακόμιση από ένα ενυδρείο σε ένα άλλο.
Oblisgr
Member
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 138

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος 19-03-16, 00:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια χαρά, χω ενα 60ρι ενυδρείο φυτεμένο, με υπόστρωμα χαλίκι και άμμο. Μέσα εχω ενα gurammi, 2 guppy, ένα γλείφτη, σαλιγκάρια και γαρίδες. Το ενυδρείο τρέχει κοντά στα 5 χρόνια και έιναι στρωμένο.

Σήμερα αγόρασα ενα 60ρι ενυδρείο καλύτερης ποιότητας με ενσωματωμένο φίλτρο κτλπ. Σκέφτομαι να μετακομίσω ότι έχει και δεν έχει το ένα ενυδρείο εκεί πέρα. Θα μεταφυτέψω και όλα τα φυτά και εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσω και το νερό από το προηγούμενο.

Θα κάτσει η φάση η θα το καταστρέψω?
Κανένας έχει εμπειρία?
Εμφανίσεις: 3003
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-16, 00:55
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ευκολο ειναι να κανεις τη μετακομιση.απλα οση ωρα θα κανεις τις ετοιμασιες βαλε σε ενα καθαρο δοχειο τα ψαρια μαζι με το φιλτρο και το θερμοστατη.βιολογικο υλικο θα βαλεις το ιδιο στο καινουριο φιλτρο.
δεν μπορουσες να παρεις μεγαλυτερο?παλι 60αρι?
τα ψαρια σου φανταζομαι ξερεις οτι δεν ταιριαζουν.τι ψαρι ειναι ο γλυφτης?δεν εχει μεγαλωσει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-16, 08:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ετσι όπως σου είπανε για την αλλαγή, αλλά τα ψάρια που έχεις δεν ταιριάζουν, και τα γκάπυ αποκλείετε να τα έχεις 5 χρόνια, 2-3 χρόνια ζουν και αυτά με το ζόρι, όπως να δεις και ποιον "γλύφτη" έχεις.
Αν θες κάνε μας παρουσίαση του ενυδρείου σου να το συζητήσουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-16, 12:52
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Μόνο τον γλύπτη εχω από την αρχή. Δεν ειναι πλακόστωμος αλλά Gyrinocheilus aymonieri και είναι μαξ 8 cm

Το ξέρω ότι τα guppy ζουν maximum 2 χρόνια. Αυτά που έχω εκεί μεσα ειναι περίπου 7η γενιά από απογόνους.

Το gurami αναγκαστικά το έβαλα εκεί γιατί μάλωνε ένα άλλο στο μεγάλο ενυδρείο μου, και θα το σκότωνε. Αλλα έχει ταιριάξει. Τρώει και καμιά γαρίδα που και πού και περνάει η ώρα του lol.

Έχω μεγάλο ενυδρείο στο γραφείο μου. Αυτό ειναι για το σπίτι, που δεν θέλω πολλά πολλά. Αν θα κάνω την μετακόμιση θα φτιάξω ένα περιβάλλον για 2 μικρά χελωνάκια στο γραφείο, στο παλιό ενυδρείο.

Ξέρω ξέρω τα χελονάκια μεγαλώνουν! Γι αυτό υπάρχει και το μουσείο φυσικής ιστορίας.

Τελικά με το ίδιο νερό, προστασία του φίλτρου, με μεταφύτευση της βλάστησης, και μεταφορά των ψαριών δεν θα καταστραφεί το ενυδρείο? Να το κάνω, μήπως και φτιάξω κάτι καλύτερο?

Δεν πήρα απάντηση ξεκάθαρη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-16, 21:25
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Ok ρε παιδιά, εγώ ρώτησα αν έχει κάνει κανείς μετακόμιση και πως την έκανε για να μου πει τι έκανε και αν του πέτυχε.

Anyway, την έκανα την μετακόμιση και όλα τρέχουν προς το καλύτερο.
Μόνο μερικές γαρίδες χάθηκαν αλλά μικρο κακό.

Τώρα εχω πάνω από άριστη φίλτρανση νερού, και περισσότερο χώρο για το ενυδρείο γιατί όπως κατάλαβα μετά ήταν μεγαλύτερο ενυδρείο, μάλλον 80ρι.

Τώρα όσο αναφορά την ψαρο-σύνθεση, 4 ψάρια ήταν όλα και όλα, δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. Δεν άξιζε και ιδιαίτερη ανάλυση μιας και δεν μπορούσα να βγάλω κάτι εκτός.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-16, 00:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oblisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok ρε παιδιά,
ΔΕΝ είμαστε όλοι... υπάρχουν και γηραιότεροι.
εγώ ρώτησα αν έχει κάνει κανείς μετακόμιση και πως την έκανε για να μου πει τι έκανε και αν του πέτυχε.

Anyway, την έκανα την μετακόμιση και όλα τρέχουν προς το καλύτερο.
Αυτό που γράφεις ακριβώς από κάτω για τις γαρίδες... ΔΕΝ το επιβεβαιώνει.
Μόνο μερικές γαρίδες χάθηκαν αλλά μικρο κακό.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ το μεγάλο κακό είναι ότι... κάποιοι που ασχολούνται με το ενυδρείο, αδιαφορούν για την αξία της ζωής... και οι ψυχές πουλιούνται φτηνά. Στην περίπτωση σου... μάλλον είναι αιτία το νεαρόν της ηλικίας (από τον τρόπο γραφής σου... έβγαλα το αυθαίρετα το συμπέρασμα.
Τώρα εχω πάνω από άριστη φίλτρανση νερού, και περισσότερο χώρο για το ενυδρείο γιατί όπως κατάλαβα μετά ήταν μεγαλύτερο ενυδρείο, μάλλον 80ρι.

Τώρα όσο αναφορά την ψαρο-σύνθεση, 4 ψάρια ήταν όλα και όλα, δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα.
Το.. "ΔΕΝ νομίζω"... μπορεί όμως και να απέχει από την πραγματικότητα.
Δεν άξιζε και ιδιαίτερη ανάλυση μιας και δεν μπορούσα να βγάλω κάτι εκτός.

Να υποθέσω (και πάλι αυθαίρετα) ότι... αν στο μέλλον κάνεις παιδί, θα το κοιμίζεις στην λεκάνη της τουαλέτας ή στην μπανιέρα, γιατί ΔΕΝ θα μπορείς να του αγοράσεις κούνια, λόγω οικονομικής στενότητας;
Τα ψάρια έχουν ανάλογα με το είδος διαφορετικές ανάγκες σε συνθήκες νερού, θερμοκρασίας, ύπαρξη ομάδας κλπ. Υπάρχει και το προσδόκιμο ζωής του κάθε είδους... το οποίο (κανονικά), θα πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν.
Διάβασε στα προφίλ τους τις απαιτήσεις των ειδών που έχεις και ΑΝ ΔΕΝ έχεις την δυνατότητα να τα φιλοξενείς όπως πρέπει, δώσε τα κάπου να σωθούν... ΔΕΝ είναι απαραίτητο, να τα ταλαιπωρήσεις μέχρι θανάτου.
Υπάρχουν είδη που μπορούν να ζήσουν άνετα στον χώρο που διαθέτεις (πχ. τα guppy)... και πάντα υπό την προϋπόθεση της παροχής των κατάλληλων συνθηκών... τα περισσότερα γκουράμι όμως (αν και ΔΕΝ έγραψες ποίο είδος έχεις)... ακόμα και οι "νάννοι"... απαιτούν περισσότερα από 100 λίτρα).
Γλύπτης και γλύφτης σαν είδος ΔΕΝ υπάρχουν σε ψάρι (ούτε και πλΑκόστομος)... πλέκο ή πλεκόστομοι... υπάρχουν αρκετά είδη.-

1. Guppy...
http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-reticulata/

2. Αλγοφάγο...
http://www.seriouslyfish.com/species/gyrinocheilus-aymonieri/

3. ΑΝ γράψεις και ποίο γκουράμι έχεις... θα σου βάλω link και για αυτό.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-16, 08:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

@Oblisgr Οτι σου ειπε στην αρχη ο tyrinthos
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ευκολο ειναι να κανεις τη μετακομιση.απλα οση ωρα θα κανεις τις ετοιμασιες βαλε σε ενα καθαρο δοχειο τα ψαρια μαζι με το φιλτρο και το θερμοστατη.βιολογικο υλικο θα βαλεις το ιδιο στο καινουριο φιλτρο.
Τα περαιτέρω σχολια για τη συνθεση και τα μεγεθη κι αυτα σωστα και χρησιμα στο νημα.
Προσοχη στη θερμοκρασια. Αφου ο θερμαντηρας θα ειναι μεγαλος για το προσωρινο δοχειο, μπορει να την ανεβασει αποτομα.
Οσο κανεις τις εργασιες, το ενα ματι θα το εχεις στο θερμομετρο.
Αν χρησιμοποιησεις την ιδια αμμο/χαλικι, ξεπλυνε τη καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-03-16 στις 16:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-16, 12:20
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

2 επιλογές ειχε το gurami.

1. Παρέα με ένα επιθετικό gurami το οποίο θα το τσιμπούσε-κυνηγούσε όλη την ώρα και εν τέλη θα ψόφαγε απο άλγη.
2. Να μετακομίσει σε ένα μικρότερο ενυδρείο εκεί που έιναι με λίγη στενότητα και να ζήσει όσο ζήσει.

Επέλεξα να ζήσει, έστω και σε στενότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-16, 12:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ειχε και 3η επιλογη , αλλα την παρελειψες..

3. να χαριστει/πωληθει σ' ενα καταλληλο ενυδρειο...

Αν η συνθεση σου δεν ειναι σωστη ( και αυτο λενε και τα παιδια), δεν προτιμας να εχεις ενα υγιες και σωστο περιβαλλον για τα ψαρακια σου?
δεν θελεις να διορθωσεις την λαθος ψαροσυνθεση και να πανε καπου πιο σωστα τα ψαρια σου? σ ενα μεγαλυτερο ή σωστοτερο γι αυτα ενυδρειο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-03-16 στις 16:15
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-16, 00:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πες τα... tsala.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι άλλο θα βρω μέσα σε αυτό το ενυδρείο ?? Lsourtzo Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 57 23-08-09 18:18
OSCAR σε παλιό ενυδρείο και η μετακόμιση... elk ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 16-08-09 21:37
Βοήθεια για μετακόμιση σε νέο ενυδρείο kostas_dimi_xapsas Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-03-09 23:15
Μετακόμιση ψαριών σε νέο ενυδρείο jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-03-07 13:41
Καί άλλο ενυδρείο? RIO 400 Makis M Malawi 46 16-10-04 00:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05346 seconds with 15 queries