Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-16, 22:29
Το avatar του χρήστη pantel78
pantel78 Ο χρήστης pantel78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2016
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Στρώσιμο με τροφές

Θέλοντας να βοηθήσω κι εγώ όσους ξεκινούν ενα νέο ενυδρείο καταθέτω την εμπειρία μου απο το στρώσιμο του δικού μου μόνο με τροφές. Να πω ότι δεν έχω στόχο να μειώσω κάποια άλλή μέθοδο, αλλά να προσπαθήσω να βοηθήσω όσους ακολουθήσουν αυτή την εναλλακτική.
Αποφάσισα να στρωσω το ενυδρείο μου χωρις μπολι ή βακτηρια, μόνο με τροφες με στοχο να παρακολουθώ οσο δυνατον περισσότερες από τις αλλαγές που γινονται στο ενυδρειο χωρίς παρεμβάσεις κι αυτό γιατί χωρίς παρουσία ζωντανών στο νερό δεν υπήρχαν κίνδυνοι, οπότε κάποιο λάθος θα σήμαινε απλά ένα πισωγύρισμα και τίποτα αλλο, αλλά και γιατί θεώρησα ότι η καθημερινή παρακολουθηση θα εμπλουτιζε την εμπειρία μου γύρω από το χόμπι.
Πρώτη δουλειά η αύξηση της θερμοκρασίας στους 28 °C. Ακολουθεί ημερολόγιο των όσων επακολούθησαν.
26/11: Τροφη.Φυσσαλιδες παντου, νερο διαυγες, οχι μετρησεις.
27/11:Τροφή σε τουλι (περίπου 2gr στα 30 lt) . Ελαχιστες φυσσαλίδες, 8 ωρες μετα το αναμα του φωτος και 4 ωρες απο την τροφή παρουσιαστηκε ελαφρυ θολωμα του νερου. ΝΗ3=0
28/11: Νερο διαυγές, οχι φυσσαλιδες, ΝΗ3=0.5
29/11: Τροφή σε τουλι. Στο φιλτρο εμφανιστηκε κατι σαν χνουδι. Νερο διαυγες, οχι μετρησεις.
30/11: NH3=1, ph=8. Ολα τα αλλα ιδια.
1/12: Τροφή σε τουλι. Νεα φυτα. Μετρηση ΝΟ2=0.
2/12: ΝΗ3=5, πρωτη μετρηση ΝΟ2=0. Οι μυκητες εξαφανιστηκαν.
3/12: Πρωτη αλλαγη νερου 30%.
4/12: ΝΗ3=5, αφαίρεση τροφής για μειωση ΝΗ3. ΝΟ2=0.
5/12: ΝΗ3=5, εμφάνιση μικρων σωματιδίων στο νερό.
6/12: ΝΗ3=5.
7/12: ΝΗ3=5, λογω σαπιων φυλλων που αφαιρεθηκαν. ΝΟ2=2.
8/12: NH3=0, NO2=5. Προσθήκη τροφής. Εμφάνιση πρασινης αλγης στις πετρες και καφε σε φυλλα ανουμπιας.
9/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Εμφάνιση τριχοειδούς αλγης σε φυτά.
10/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Δευτερη αλλαγη νερου. Εμφανιση μυκητων στο τουλι με την τροφη. Αλλαγη τροφης.
11/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Εμφανιση μυκητων στο τουλι με την τροφη. Αλλαγη τροφης.
12/12: Δεν εγιναν μετρησεις. Εξαπλωση μυκητων στο τουλι πολυ γρηγορα.
13/12: NH3=0, NO2=0, ΝΟ3=25
Ελπίζω να βοήθησα κι όχι να μπέρδεψα.
__________________
Τίποτα δεν χαρίζεται τα πάντα κατακτιούνται
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-16, 22:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο βρε μεγάλε, καλά έκανες και το έβαλες,
η φύση ξέρει μόνη της να βρίσκει το δρόμο της, θέλει όμως τον χρόνο της, για αυτο η υπομονή είναι το Α και το Ω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-16, 22:48
Το avatar του χρήστη pantel78
pantel78 Ο χρήστης pantel78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2016
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Κάποια πράγματα παρεξηγούνται ειτε εσκεμμένα είτε όχι κι αυτή η μέθοδος έχει σίγουρα παρεξηγηθεί κυρίως μπροστα στην "ευκολία " των βακτηρίων
__________________
Τίποτα δεν χαρίζεται τα πάντα κατακτιούνται
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-16, 01:15
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ωραιος! Μια χαρα ειναι η τροφη , και η αμμωνια..
Λειτουργουν αψογα αν δεν υπαρχει βιασυνη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-16, 01:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantel78
Κάποια πράγματα παρεξηγούνται ειτε εσκεμμένα είτε όχι κι αυτή η μέθοδος έχει σίγουρα παρεξηγηθεί κυρίως μπροστα στην "ευκολία " των βακτηρίων
Αν δουλευε η "ευκολια" των βακτηριων που αναφερεις και δε γεμιζε το φορουμ με προβληματα στην υγεια των ψαριων απο αυτη τη μεθοδο, θα μπορουσε να χαρακτηρισει καποιος "γραφικη" τη μεθοδο σου.

Επειδη δε δουλευει, ομως, εγω θα τη θεωρουσα εντελως σωστη. Οπως και σωστη τη λογικη να εχει παρακολουθησει καποιος τον κυκλο του αζωτου, στρωνοντας το φιλτρο τουλαχιστον μια φορα απο την αρχη. Ειναι ωραια και χρησιμη εμπειρια για να καταλαβουμε τη λειτουργια του φιλτρου μας.

Υ.Γ. Προσωπικα θα θεωρουσα τη μεθοδο της καθαρης αμμωνιας πιο ευκολη, γιατι γλυτωνεις την αλλαγη τροφης, τους μυκητες που προκαλει η παραμονη της στο νερο, οπως και την πιθανοτητα να λερωσεις το βυθο με υπολειμματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-16, 06:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantel78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλοντας να βοηθήσω κι εγώ όσους ξεκινούν ενα νέο ενυδρείο καταθέτω την εμπειρία μου απο το στρώσιμο του δικού μου μόνο με τροφές. Να πω ότι δεν έχω στόχο να μειώσω κάποια άλλή μέθοδο, αλλά να προσπαθήσω να βοηθήσω όσους ακολουθήσουν αυτή την εναλλακτική.
Αποφάσισα να στρωσω το ενυδρείο μου χωρις μπολι ή βακτηρια, μόνο με τροφες με στοχο να παρακολουθώ οσο δυνατον περισσότερες από τις αλλαγές που γινονται στο ενυδρειο χωρίς παρεμβάσεις κι αυτό γιατί χωρίς παρουσία ζωντανών στο νερό δεν υπήρχαν κίνδυνοι, οπότε κάποιο λάθος θα σήμαινε απλά ένα πισωγύρισμα και τίποτα αλλο, αλλά και γιατί θεώρησα ότι η καθημερινή παρακολουθηση θα εμπλουτιζε την εμπειρία μου γύρω από το χόμπι.
Πρώτη δουλειά η αύξηση της θερμοκρασίας στους 28 °C. Ακολουθεί ημερολόγιο των όσων επακολούθησαν.
26/11: Τροφη.Φυσσαλιδες παντου, νερο διαυγες, οχι μετρησεις.
27/11:Τροφή σε τουλι (περίπου 2gr στα 30 lt) . Ελαχιστες φυσσαλίδες, 8 ωρες μετα το αναμα του φωτος και 4 ωρες απο την τροφή παρουσιαστηκε ελαφρυ θολωμα του νερου. ΝΗ3=0
28/11: Νερο διαυγές, οχι φυσσαλιδες, ΝΗ3=0.5
29/11: Τροφή σε τουλι. Στο φιλτρο εμφανιστηκε κατι σαν χνουδι. Νερο διαυγες, οχι μετρησεις.
30/11: NH3=1, ph=8. Ολα τα αλλα ιδια.
1/12: Τροφή σε τουλι. Νεα φυτα. Μετρηση ΝΟ2=0.
2/12: ΝΗ3=5, πρωτη μετρηση ΝΟ2=0. Οι μυκητες εξαφανιστηκαν.
3/12: Πρωτη αλλαγη νερου 30%.
4/12: ΝΗ3=5, αφαίρεση τροφής για μειωση ΝΗ3. ΝΟ2=0.
5/12: ΝΗ3=5, εμφάνιση μικρων σωματιδίων στο νερό.
6/12: ΝΗ3=5.
7/12: ΝΗ3=5, λογω σαπιων φυλλων που αφαιρεθηκαν. ΝΟ2=2.
8/12: NH3=0, NO2=5. Προσθήκη τροφής. Εμφάνιση πρασινης αλγης στις πετρες και καφε σε φυλλα ανουμπιας.
9/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Εμφάνιση τριχοειδούς αλγης σε φυτά.
10/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Δευτερη αλλαγη νερου. Εμφανιση μυκητων στο τουλι με την τροφη. Αλλαγη τροφης.
11/12: NH3=0, NO2=5, ΝΟ3>100. Εμφανιση μυκητων στο τουλι με την τροφη. Αλλαγη τροφης.
12/12: Δεν εγιναν μετρησεις. Εξαπλωση μυκητων στο τουλι πολυ γρηγορα.
13/12: NH3=0, NO2=0, ΝΟ3=25
Ελπίζω να βοήθησα κι όχι να μπέρδεψα.
Δικος μου ανθρωπος εισαι.
Κι εγω ετσι στρωνω και τσακα και χωρις να ειναι τοσο ψηλα η θερμοκρασια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-16, 08:38
Το avatar του χρήστη pantel78
pantel78 Ο χρήστης pantel78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2016
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δουλευε η "ευκολια" των βακτηριων που αναφερεις και δε γεμιζε το φορουμ με προβληματα στην υγεια των ψαριων απο αυτη τη μεθοδο, θα μπορουσε να χαρακτηρισει καποιος "γραφικη" τη μεθοδο σου.

Επειδη δε δουλευει, ομως, εγω θα τη θεωρουσα εντελως σωστη. Οπως και σωστη τη λογικη να εχει παρακολουθησει καποιος τον κυκλο του αζωτου, στρωνοντας το φιλτρο τουλαχιστον μια φορα απο την αρχη. Ειναι ωραια και χρησιμη εμπειρια για να καταλαβουμε τη λειτουργια του φιλτρου μας.

Υ.Γ. Προσωπικα θα θεωρουσα τη μεθοδο της καθαρης αμμωνιας πιο ευκολη, γιατι γλυτωνεις την αλλαγη τροφης, τους μυκητες που προκαλει η παραμονη της στο νερο, οπως και την πιθανοτητα να λερωσεις το βυθο με υπολειμματα.
Μην νομίζεις, κι εγω "καμένος" είμαι. Την πρωτη φορά που εστησα ενυδρειο την πάτησα με τα βακτηρια σε συνδυασμο με τον ενθουσιασμό και τη βιασύνη...
__________________
Τίποτα δεν χαρίζεται τα πάντα κατακτιούνται
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-16, 10:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ετσι την πατησα και εγω (οπως και οι περισσοτεροι) στην αρχη με τις οδηγιες του πετσοπα και σε πληρη αγνοια για το σπορ. Μετα απο μια εβδομαδα, ομως, καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα σε αυτα που λεει και το εριξα στο διαβασμα, προσπαθωντας να συμμαζεψω τα ασυμμαζευτα.

Ολα λυνονται αν υπαρχει ορεξη και ανοιχτο μυαλο
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροφές morgoth Malawi 0 03-11-09 20:49
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Τροφές... daukalion Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-04-05 13:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06391 seconds with 15 queries