Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-05-10, 16:52   #1
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :)
Caede
Junior Member
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος 30-05-10, 16:52
Αξιολόγηση: (1 votes - 4,00 average)

Καλησπέρα παιδιά,
ονομάζομαι Αριστοτέλης και αποφάσισα να ασχοληθώ με ένα όνειρο που είχα χρόνια, δηλαδή το στήσιμο ενός ενυδρείου. Αφού διάβασα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα το forum σας επί μία εβδομάδα και αφού μελέτησα ένα βιβλίο ενυδρείων για αρχάριους, πήρα την απόφαση και αγόρασα τον απαραίτητο εξοπλισμό. Έχω στήσει το ενυδρείο με την βάση του στο σαλόνι και το κοιτάω, άδειο ακόμα (προχωράμε με αργά και διστακτικά βήματα χεχε).
Ο εξοπλισμός μου είναι:
* Ενυδρείο διαστάσεων 80cm x 40cm x 40cm (περίπου 128lt αν δε κάνω λάθος)
* Φίλτρο εξωτερικό JBL e700 (700lt / ώρα)
* Θερμαντικό σώμα JBL s150 (150watt)

Και ήρθε η ώρα για τις απορίες
1ο: Θέλω να στρώσω το ενυδρείο χωρίς χρυσόψαρο. Προμηθεύτηκα βακτήρια από το petshop και σκοπεύω να τα ταΐσω με ψαροτροφή. Πόση ψαροτροφή να ρίχνω την ημέρα;
2ο: Σκοπεύω να βάλω και φυτά στο ενυδρείο, θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί ο κύκλος του αζώτου πρώτα;
3ο: Το μεγάλο ερώτημα, τί ψαράκια να βάλω. Ο επικρατέστερος συνδυασμός που έχω στο μυαλό μου είναι:
- 1 ζευγάρι Trichogaster leeri (Γκουράμι μαργαριταρένιο), μέγεθος 10εκ.
- 1 ζευγάρι Colisa lalia (Γκουράμι νάνος), μέγεθος 5εκ.
- 7-8 Barbus bandula (ανήκουν στην οικογένεια των κυπρινιδών αλλά δε γνωρίζω το όνομά τους στα ελληνικά), μέγεθος 4-6εκ.
Τί πιστεύετε εσείς; κάθε ιδέα δεκτή
4o: Θέλω να βάλω φυτά στη μια πλευρά του ενυδρείου και ίσως βράχο με σπηλιές στην άλλη πλευρά. Τί φυτά μου προτείνετε να βάλω;

Γενικά έχω πελαγώσει λίγο και όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο αγχώνομαι Είναι πολλές οι λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξει κάποιος που μόλις ξεκινάει (σαν εμένα) και φοβάμαι μη κάνω κάτι λάθος

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις και συγνώμη για το εκτενές πρώτο μου post
Εμφανίσεις: 8964
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-10, 17:00
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!!!
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-10, 17:04
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες! Για αρχή να σου πω ότι δε χρειάζεται να ρίχνεις πολύ τροφή, ίσα ίσα ένα τσίμπημα για να τρέφονται τα βακτηρίδια. Τα ψαράκια που θέλεις προτιμούν μαλακό νερό οπότε θα σου έλεγα να αποφύγεις τις πέτρες, εκτός κι αν ψάξεις μη ασβεστολιθικές. Για τα φυτά θα σου πουν οι "κηπουροί"
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-10, 17:12
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Καλως ορισες στην μεγαλη παρεα του GAB κ κατεπεκταση στον ομορφο υδατινο κοσμο.μπορει σε καποιους το χομπι ναναι δυσκολο κ πολυδαπανο αλλα με μερακι,αγαπη,εξυπνες κινησεις κ διαβασμα γινεται η καλυτερη απολαυση.μην ξεχνας οτι το καλυτερο ενυδρειο ειναι αυτο που αρεσει σε μας κ περιμενουμε να κανεις παρουσιαση να θαυμασουμε το καμαρι σου.καλη συνεχεια λοιπον...
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-10, 18:10
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις φυτα πριν ολοκληροθει ο κυκλος του αζωτου

οστοσο νομιζω οτι τα λιτρα ειναι λιγα για 2 ζευγαρια γκουραμι και ενα κοπαδι μπαρμους

καλο ειναι να βαλεις πετρες και αμμο που να μη σου επηρεαζουν σκληροτητες οτι ψαρια και να βαλεις μπορει στο μελον να θες κατι αλλο και να θες να αλλαζεις υποστροματα διακοσμησεις κλπ
-------------------------
ξεχασα καλως ηρθες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 30-05-10 στις 18:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-10, 18:25
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και τις απαντήσεις έως τώρα, είναι κατατοπιστικότατες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-10, 20:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε, μπράβο σου που το ψάχνεις από την αρχή.
Και τώρα οι απαντήσεις σύμφωνα με την (εντελώς υποκειμενική) γνώμη μου:
1. Με ψαροτροφή, μπορεί να σου πάρει 30-40 μέρες να στρώσει, ζήτα "μπόλι" με μια αγγελία και βάλε ψάρια αυθημερόν, εκτός κι αν δεν βιάζεσαι.
2. Φυτά βάζεις όποτε θέλεις, δεν είναι ανάγκη να περιμένεις, απέφυγε όμως στην αρχή το κερατόφυλλο και την εγκέρια, γιατί δεν θα δεις ποτέ νιτρικά.
3. Εγώ θα έβαζα άνετα τα ψαράκια που αναφέρεις, αφού η φίλτρανσή σου είναι επαρκής και τα φυτά βοηθούν, αρκεί να ταΐζεις με μέτρο.
4. Μερικά εύκολα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωροι, κρυπτοκορίνες, πίστια στρατιώτες κλπ) για αρχή νομίζω πως θα σε βολέψουν.
¶ντε καλή αρχή και καλό κουράγιο μ' εμάς που έμπλεξες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-10, 21:41
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αν το κανεις με μπολι

τα ψαρια σιγα σιγα μη τα βαλεις ολα μαζι θα τρεχεις με καθημερινες αλλαγες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-10, 21:53
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε βιάζομαι να βάλω ψαράκια (ή τουλάχιστον το παίζω ψύχραιμος ). Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσω σε κανά μήνα να τα βάζω, θα παρακολουθήσω πρώτα την δημιουργία του κύκλου του αζώτου και την ανάπτυξη των φυτών. Αν τελικά δε την παλέψω να περιμένω, θα ψάξω για μπόλι
Πριν λίγο τελείωσα το στήσιμο του ενυδρείου (ειδικό υπόστρωμα για φυτά, χαλικάκι ψιλό, φίλτρο, θερμόμετρο κτλ), το τράβηξα μερικές φωτογραφίες κατά την διαδικασία και τώρα χαλαρώνω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-10, 22:17
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου,
Νέος κι εγώ στο χόμπυ...σκέφτομαι να αγοράσω νεο ενυδρείο λίγο πιο μεγάλο απο το δικό σου...από τα λίγα που ξέρω είναι ότι πρέπει να συμπεριλάβεις και κάποια ψαράκια που τρώνε τις άλγες(Otocinclus affinis,Crossoheilus siamensis..)Codydoras ,apple snails και κάποιες γαρίδες japonica...τέτοια θα βάλω και εγώ στο δικό μου..
Επίσης μου είπαν πως αν χρησιμοποιησεις μπόλι από άλλον υπάρχει ένας κίνδυνος να μεταφέρεις κάποιες αρρώστιες από το άλλο ενυδρείο...οποτε πρέπει να εισαι σίγoυρος για την προελευση του μπολιού...αλλά αν έχεις χρόνο είναι καλύτερα να το στρώσεις μόνος σου με τα φυτά πρώτα και ένα δυο ψάρια ανθεκτικά και τα κατάλληλα υγρά απο το εμπόριο...αυτό θα κάνω και εγώ στο δικό μου...
Πάντως φυτά να βάλεις...όσο πιο πολλά καλύτερα αλλά ανάλογα με τις συνθήκες που θες να εχεις στο ενυδρείο σου,απο φωτισμό και CO2...η Τropica προτείνει λύση για χαμηλο φωτισμό και CO2 oσο και για high tech aquariums..
Εύχομαι καλή επιτυχία με κέφι και όσο γίνεται λιγότερα λάθη....Φιλικά Βαγγ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-10, 22:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EvanAquarist Εμφάνιση μηνυμάτων
ότι πρέπει να συμπεριλάβεις και κάποια ψαράκια που τρώνε τις άλγες(Otocinclus affinis,Crossoheilus siamensis..)Codydoras ,apple snails και κάποιες γαρίδες japonica...τέτοια θα βάλω και εγώ στο δικό μου..διαβασε εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

Επίσης μου είπαν πως αν χρησιμοποιησεις μπόλι από άλλον υπάρχει ένας κίνδυνος να μεταφέρεις κάποιες αρρώστιες από το άλλο ενυδρείο...οποτε πρέπει να εισαι σίγoυρος για την προελευση του μπολιού...αλλά αν έχεις χρόνο είναι καλύτερα να το στρώσεις μόνος σου με τα φυτά πρώτα και ένα δυο ψάρια ανθεκτικά και τα καταλληλα υγρα απο το εμποριο δεν στρωνουν το ενυδρειο.. ειναι πεταμενα λεφτα ...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 αυτό θα κάνω και εγώ στο δικό μου...
Πάντως φυτά να βάλεις...όσο πιο πολλά καλύτερα αλλά ανάλογα με τις συνθήκες που θες να εχεις στο ενυδρείο σου,απο φωτισμό και CO2...η Τropica προτείνει λύση για χαμηλο φωτισμό και CO2 oσο και για high tech aquariums..αναλογα με τα φυτα παει και ο φωτισμος ..
Εύχομαι καλή επιτυχία με κέφι και όσο γίνεται λιγότερα λάθη....Φιλικά Βαγγ
αυτα απο εμενα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-10, 19:12
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Έβαλα 1 ανούμπια και μια κρυπτοκορίνα μπροστά, και πίσω έβαλα έναν εχινόδωρο και δύο βαλισνέριες.

Απορία: Πόση ώρα να έχω αναμένο τον φωτισμό; Έχει 2 λάμπες των 24watt η μία. Μου είπαν από το petshop να δω στα καρτελάκια τους αλλά δε μπορώ ( ο noobάς) να καταλάβω τί σημαίνουν τα κυκλάκια όσον αφορά τον φωτισμό...



edit: Να προσθέσω ότι μπήκα και στο tropica.com αλλά εκεί αναφέρει μόνο τα όρια φωτισμού (υποθέτω) για μέρα και νύχτα και όχι την διάρκεια που θέλουν φως... Και τώρα που το σκέφτομαι (ο noobάς και πάλι), μήπως η διάρκεια θα πρέπει να μιμήται την κανονική ημέρα, δηλαδή 10-12 ώρες φωτισμού;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-10, 19:18
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Με 8 ωρες φωτοπεριοδο πιστευω πως θα εισαι καλα.
Δεν εχου ιδιαιτερες απαιτησεις τα φυτα σου..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-10, 18:39
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Μόλις έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις μετά από μια εβδομάδα λειτουργίας του ενυδρείου (μόνο τα φυτά μέσα) και έχω τα εξής αποτελέσματα:
ΝΗ4: 0,1
ΝΟ2: 0,1
ΝΟ3: 1
Fe: <0,02
ΚΗ: 8 dGH
pH: 8

Ο κύκλος του αζώτου πιστεύω πάει καλά, αλλά εσείς θα μου πείτε που ξέρετε καλύτερα
Ο σίδηρος είναι μηδενικός, μήπως χρειάζεται να προσθέσω Ferropol για τα φυτά;
Η σκληρότητα του νερού είναι καλή και για τα δύο είδη γκουράμι που θέλω να βάλω, αλλά το pH είναι υψηλό για τα dwarf Gurami. Εσείς τί λέτε;
Όσον αφορά το 3ο είδος που θέλω να είναι κοπαδάκι, δυστυχώς δεν έχουν Barbus bandula στο petshop και ψάχνω άλλο είδος. Έχετε κάτι να προτείνετε;

Για τα 2 είδη γκουράμι, πληροφορίες βρήκα εδώ:
Dwarf Gourami
Pearl Gourami
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-10, 12:11
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι. Ορίστε μια φωτό με το πως είναι το ενυδρείο αυτή τη στιγμή. Φυσικά δεν έχουν μπει ακόμη ψάρια (ατσαλένια υπομονή λέμε...)

Κάθε παρατήρηση δεκτή



Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-10, 13:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Mπράβο, είσαι σε πολύ καλό δρόμο, ήδη μου αρέσει κι όταν φουντώσουν τα φυτά σου θα γίνει κουκλί.
Πρόσθεσε αν θέλεις μερικά ακόμη, έστω κλαδεματάκια από συνχομπίστες, υπομονή φαίνεται ότι διαθέτεις.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-10, 15:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Βαλε και ενα μαυρο χαρτονακι στην πλατη και θα δεις βελτιωση στο αισθητικο αποτελεσμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-10, 20:06
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.
Προχθές to απόγευμα έβαλα στο ενυδρείο μου τα 2 πρώτα μου ψάρια, 1 ζευγάρι pearl gourami. Εχθές δοκίμασα να τα ταΐσω αλλά τσίμπησαν ελάχιστα. Ήταν αρκετά δραστήρια και εξερευνούσαν το χώρο. Σήμερα όμως είναι πολύ υποτονικά, κάθονται χαμηλά στο βυθό και δεν έχουν φάει τίποτα.
Είμαι προβληματισμένος μήπως κάνω κάτι λάθος και φυσικά δε θέλω να χάσω κάποιο από αυτά από δική μου απροσεξία...

Ακολουθούν κάποιες μετρήσεις, δε ξέρω αν βοηθούν:
26 Ιουνίου 2010 Σάββατο:
NH4: <0,05
NO2: 0,01
NO3: 3
pH: 8

30 Ιουνίου Τετάρτη:
Αλλαγή περίπου 45 lt νερού (η πρώτη μου αλλαγή μετά από 1 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου)
Εισαγωγή ζευγαριού pearl gourami

1 Ιουλίου 2010 Πέμπτη (εχθές):
NH4: <0,05
NO2: 0,1
NO3: 8
pH: 8

2 Ιουλίου 2010 Παρασκευή (σήμερα):
NH4: <0,05
NO2: 0,1

Επειδή μάλλον το έχω παρακάνει με την ψαροτροφή στη προσπάθειά μου να φάνε, άλλαξα και σήμερα περίπου 25 lt νερού μιας και παρατήρησα αυξημένες συγκεντρώσεις NO2 και ΝΟ3.

Και 2 video με την χθεσινή συμπεριφορά τους:
http://www.youtube.com/watch?v=wQhINDavwFM
http://www.youtube.com/watch?v=tQffhq7VAfY

Περιμένω αγωνιωδώς προτάσεις/παρατηρήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-07-10, 20:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι σημαντικο να ειναι αμμωνια και ΝΟ2 στο 0 ... Μπορεις με αλλαγες νερου και συνεχη παρακολουθηση των τιμων ... αν δεις οτι δε πεφτουν και ερθεις απο κεντρο ... περνα να σου δωσω ενισχυμενο μπολι να σιγουρεψεις τα πραγματα!!

Εχει πολυ καλες προοπτικες το ενυδρειο σου Απλα νομιζω οτι θα πρεπει να χαμηλωσεις ph και σκληροτητες για τα γκουραμια σου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 02-07-10 στις 20:32
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-07-10, 20:26
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ελπίζω να μη μου ψοφήσουν από την πείνα...

Αύριο μετά τη δουλειά με βλέπω με κουβάδες να κάνω γενναιόδωρα αλλαγές νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-07-10, 21:25
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Κανεις αλλαγες νερου πρεπει να χαμηλωσης το ph. τροφη ελαχιστη δεν παθενουν τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-07-10, 09:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς άδικα, δείχνουν σε καλή κατάσταση. Καλά κάνεις κι αλλάζεις συχνά νερό και κάνεις και τακτικές μετρήσεις.
Πρόσεξε όμως αυτά που σου είπαν τα παιδιά, μηδενισμός αμμωνίας και ΝΟ2, μέτρα και τις σκληρότητες που μάλλον θα χρειαστεί
να τις κατεβάσεις, όπως και το ΡΗ, πρόσεχε και την θερμοκρασία να μην ανεβαίνει πολύ, καλή κυκλοφορία και ανατάραξη επιφάνειας.
Μην παραταΐζεις, αν δεν τρώνε καθόλου δοκίμασε κάποια άλλη τροφή και μην βάλεις κι άλλα ψάρια πριν βεβαιωθείς ότι έχεις πετύχει
σωστές συνθήκες κι αν δεν δεις τα γκουράμις να ζωηρεύουν και να τρώνε με όρεξη. Λίγη υπομονή και όλα θα πάνε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-07-10, 12:55
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Είχα σκοπό να βάλω και 7-8 red eye tetra από βδομάδα, αλλά αν δε δω τα pearl gourami να ζωηρεύουν δεν πρόκειται να μπει άλλο ψάρι στο ενυδρείο.

Η αλήθεια είναι ότι μέσα σε 1 μήνα που δεν είχα αλλάξει νερό είχε πέσει η σκληρότητα από 8 σε 6 και το pH από 8 σε 7,8 (κατά προσέγγιση πάντα). Μάλλον έκανε δουλειά το ξύλο που έχω μέσα, και γι' αυτό πρόσθεσα κι άλλο ένα μια μέρα πριν βάλω τα gourami. Όμως με την αλλαγή νερού που έκανα το pH ξαναπήγε στο 8 δυστυχώς (η σκληρότητα έμεινε στο 6 με μια τάση για 5 -κρίνοντας από τον αριθμό των σταγόνων- ).

Η αμμωνία ουσιαστικά είναι μηδενική, απλά στο υγρό τεστ που έχω πάρει η μικρότερη τιμή χαρακτηρίζεται ως <0,05. Το ΝΟ2 με ανησύχησε που ανέβηκε αλλά θα το παλέψω.

Σε λίγο σχολάω από τη δουλειά και το απογευματάκι (μετά το ματς :P ) θα κάνω μια καλή αλλαγή νερού.

Και μια έξτρα ερώτηση:
Έκανα ένα σχετικό ψάξιμο για να ρίξω το pH και κατέληξα στο ξύλο μιας και δε σκοπεύω να πάρω συσκευή Α/Ο στο άμεσο μέλλον (δύσκολα τα οικονομικά τον τελευταίο καιρό...). Με ποιον άλλο τρόπο μπορώ να ρίξω το pH; Διάβασα για την τύρφη αλλά δε πολυκατάλαβα για να είμαι ειλικρινής... Από που την αγοράζω, πως την τοποθετώ και πόση χρειάζομαι, κάθε πότε θέλει αλλαγή και είναι αποτελεσματική;

Και μια ακόμα ερώτηση που μου ήρθε μόλις τώρα:
Έβαζα 1 καπάκι σίδηρο για τα φυτά κάθε 10 μέρες περίπου και είχα 0,05mg/lt. Κάποια φυτά μου κιτρίνισαν και από το pet shop μου είπαν να βάζω 1 καπάκι κάθε 2 μέρες. Στη συσκευασία αναγράφει "να χρησιμοποιείται όση χρειάζεται για να διατηρείται 0,1mg/lt" αλλά δεν είχε περαιτέρω οδηγίες. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω να μου πει;

Αυτά τα... πολλά και συγνώμη αν σας κούρασα

Υ.Γ. Κάθε σχόλιο που έχει γίνει έως τώρα από σας ήταν και μια πολύτιμη πληροφορία για μένα. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνετε να διαβάσετε το thread μου και να απαντάτε στις αρχάριες ερωτήσεις μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-07-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Caede Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια έξτρα ερώτηση:
Έκανα ένα σχετικό ψάξιμο για να ρίξω το pH και κατέληξα στο ξύλο μιας και δε σκοπεύω να πάρω συσκευή Α/Ο στο άμεσο μέλλον (δύσκολα τα οικονομικά τον τελευταίο καιρό...). Με ποιον άλλο τρόπο μπορώ να ρίξω το pH; Διάβασα για την τύρφη αλλά δε πολυκατάλαβα για να είμαι ειλικρινής... Από που την αγοράζω, πως την τοποθετώ και πόση χρειάζομαι, κάθε πότε θέλει αλλαγή και είναι αποτελεσματική;με το ξυλο η διαφορα ειναι πολυ μικρη....κατεβαζεις το πεχα ειτε με προσθηκη διοξειδιου στο νερο....ειτε με μειξη με νερο απο ΑΟ ή απιονισμενο...ειτε με τυρφη οπως λες...αλλα ειναι εμπειρικη η απαντηση στο ποση χρειαζεσαι. αγοραζεις απο πετσοπ και τη βαζεις σε μια καλτσα ειδικη και μεσα σε καποιο φιλτρο ή σε αλλο σημειο με εντονη ροη νερου. με μετρησεις παρακολουθεις και βλεπεις ποση ποσοτητα θες ή καθε ποτε θα πρεπει να την αλλαζεις...
αποτελεσματικη ναι...αλλα δε δινει και τα πιο σταθερα αποτελεσματα...

Και μια ακόμα ερώτηση που μου ήρθε μόλις τώρα:
Έβαζα 1 καπάκι σίδηρο για τα φυτά κάθε 10 μέρες περίπου και είχα 0,05mg/lt. Κάποια φυτά μου κιτρίνισαν και από το pet shop μου είπαν να βάζω 1 καπάκι κάθε 2 μέρες. Στη συσκευασία αναγράφει "να χρησιμοποιείται όση χρειάζεται για να διατηρείται 0,1mg/lt" αλλά δεν είχε περαιτέρω οδηγίες. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω να μου πει; αν τα φυλλα ειναι κτιρινα με πρασινα νευρα τοτε προκειται για ελλειψη σιδηρου....και προσθετεις το αντιστοιχο σιδηρο. υπαρχει και τεστ σιδηρου αλλα μπορεις να κινηθεις και εμπειρικα παρατηρωντας τα φυτα σου.
............
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-07-10, 19:45
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Μόλις γύρισα από τη δουλειά... Το αρσενικό pearl gourami δυστυχώς το βρήκα νεκρό στο πάτο του ενυδρείου... Το θηλυκό συνεχίζει να είναι ως επί το πλείστον ακίνητο και ανασαίνει πολύ γρήγορα...

Πρώτη προσπάθεια αποτυχημένη
-------------------------
Έγινε αλλαγή νερού περίπου το 50% (50-60 lt) και πρόσθεσα ένα καπάκι σίδηρο. Μετά από κάποια ώρα έκανα νέες μετρήσεις και είχα τα εξής αποτελέσματα:
ΝΗ4: <0,05 (η κατώτατη τιμή στο υγρό τεστ)
ΝΟ2: 0,05 (προτελευταία ένδειξη)
ΝΟ3: 2
Fe: 0,4
ΚΗ: 7
pH: 8

Παρατήρησα μια ελαφριά βελτίωση στη συμπεριφορά του θηλυκού gourami, κάθεται ψηλότερα στο νερό και κάνει καμιά βόλτα κάθε 5 λεπτά... Εξακολουθεί να μη τρώει (αισίως 3 μέρες νηστικό, άντε να έφαγε 1 flake μάξιμουμ και δοκίμασα 3 διαφορετικές τροφές) και δεν δίνει σημασία στην τροφή όταν ρίχνω.

Δε μπορώ να καταλάβω τί έφταιξε και πέθανε το αρσενικό μέσα σε 2 μέρες...
Το ότι δεν έτρωγε; Δε νομίζω μέσα σε 2 μέρες να πεθαίνει
Το pH; Θεωρητικά αναφέρεται ότι αντέχουν και σε 8,5 (αν και θέλουν χαμηλότερο)
Τα νητρικά και τα νιτρώδη; Δε νομίζω να είχα τόσο θανατηφόρες τιμές...
Η αλλαγή περιβάλλοντος και η αδυναμία προσαρμογής του;
Η υψηλή συγκέντρωση σιδήρου;
Η έλλειψη οξυγόνου; (Τόσο το αρσενικό μέχρι να ψοφήσει, όσο και το θηλυκό, συχνά ανέβαιναν στην επιφάνεια και έπαιρναν μια γρήγορη ανάσα)

Μήπως το κουράζω πολύ; Μήπως να βάλω χρυσόψαρα;

-------------------------

2ο edit: Ένα μικρό video μπας και βγάλετε άκρη.
http://www.youtube.com/watch?v=v2FBN--ytak

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Caede : 03-07-10 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-07-10, 15:38
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλησπερα τελικα τι εγινε με το ψαρακι νομιζω πως η αιτια ειναι αστρωτο φιλτρο το σαββατο αν θες ελα για μπολι
φιλικα κωστας
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-07-10, 21:21
Noel Ο χρήστης Noel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: boula
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα όταν έκανες το στρώσιμο έβαλες άνθρακα στο φίλτρο ?
Καλό θα ήταν να πάρεις ένα βαρελάκι πλαστικό για ελιές για να ετοιμάζεις το νερό και να βάζεις λίγο τύρφη και έναν κυκλοφορητή, κάνα κινέζο ισα ισα να γυρνά το νερό για να κατέβει λίγο το ph
Να ξέρεις ότι με τα gourami θα έχεις πρόβλημα αν βάλεις πάνω από ένα αν και τα pearl είναι από τα πιο ήρεμα, ακόμα και ζευγάρι να βάλεις χωρίς κρυψώνες θα έχεις εντάσεις (τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία )
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-07-10, 16:02
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι. Η προσπάθεια συνεχίζεται. Στις 7 Ιουλίου (πριν 20 ημέρες περίπου) έβαλα και πάλι ένα αρσενικό gurami. Δυστυχώς μετά από 1 εβδομάδα, στις 14 Ιουλίου, το αρσενικό και πάλι τα τίναξε... Είχε βγάλει λίγο πιο πάνω από το μάτι του έναν μύκητα (fungus) λευκό σα βαμβάκι. Το θηλυκό συνεχίζει απτόητο, σκέφτομαι να το βαφτίσω "μαύρη χήρα"...

Στη συνέχεια έλειψα για τις ολιγοήμερες διακοπές μου και επέστρεψα εχθές. Με αυτόματη ταΐστρα για 10 ημέρες και την κατασκευή με τους ανεμιστήρες που έχω φτιάξει να λειτουργεί με τον ίδιο χρονοδιακόπτη που έχω και στο φωτισμό, το θηλυκό βρέθηκε υγειέστατο και ζωηρό. Σα να έχει γίνει τεράστιο

Έχω τοποθετήσει τύρφη από τις 5 Ιουλίου και παραθέτω τις χθεσινοβραδυνές μετρήσεις πριν κάνω αλλαγή νερού (περίπου 30 lt εκ των οποίων τα μισά είχαν εξατμιστεί από τους ανεμιστήρες):

ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 1
Fe: 0,05
ΚΗ: 5
pH: 7,4


Όπου έχω διαβάσει για τα pearl gourami προτείνουν ζευγάρι. Επίσης στις 2 απόπειρες που έκανα, δεν διαπίστωσα τσακωμούς του αρσενικού με το θηλυκό. Αύριο μάλλον θα δοκιμάσω για 3η φορά να βάλω αρσενικό μέσα, και ο θεός να βάλει το χέρι του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Πρώτο ενυδρείο ΜΗΤΣΑΡΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 56 03-07-08 09:46
Το πρώτο μου ενυδρείο etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-06-08 22:18
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09524 seconds with 15 queries