Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-03-16, 19:38
Varachio Ο χρήστης Varachio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2016
Περιοχή: Koridallos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το ενυδρειακό βαμβάκι... το βάζεις σαν τελευταίο στάδιο (για να μπορείς να το αντικαταστήσεις και εύκολα).
2. Συμπληρώνεις στις αλλαγές με 7 βαθμούς στην ανθρακική αλλά αφού έχεις 2... ΔΕΝ θα πάει στο 6 (κάπου είχα και μια εφαρμογή που έβγαζε το αποτέλεσμα όταν ανακάτευες νερό... αλλά την έχω χάσει). Ακριβώς μετά την αλλαγή (καμιά ώρα) έχεις κάνει μέτρηση;
Όπως και να έχει πρόβλημα ΔΕΝ φαίνεται να έχεις (προς το παρόν)... αντίθετα νομίζω ότι... η γενική σου (GH) δείχνει να είναι λίγο ψηλότερα, από το αναμενόμενο (5-6 θα μου ήταν πιο λογικό).
Η ανθρακική (όπως ήδη γράφτηκε) ανεβαίνει με προσθήκη μαγειρικής σόδας (θέλει λίγη προσοχή).-
1. οκ το κρατάω αυτό για την επόμενη αλλαγή...

2. 'Εχεις δίκιο σ'αυτό. αφού αλλάζω 20~25% νερό θα πρέπει να αλλάξει αναλογικά και η Kh. δηλ. αμέσως μετά την αλλαγή να εχω Kh:4 ας πούμε... αλλά σε μόλις δυο μέρες μετά είναι λογικό να είναι μόνο 2; Να σημειώσω πως και 10 μέρες μια φορά που δεν έκανα αλλαγή νερού η Kh έφτασε στο 1... μια σταγόνα και μου έδειξε αμέσως κίτρινο... 'Αρα μειώνεται γρήγορα αρχικά αλλα μετα μένει σχετικά σταθερή στο 2 και στο 10ημερο πάνω αν δεν γίνει αλλαγή νερού πέφτει στο 1...

Υποπτεύομαι το υπόστρωμα... λέει ότι αντιδρά με το νερό χημικά και προτείνει στις πρώτες 4 βδομάδες αλλαγές νερού συχνές... το είδατε; το χρησιμοποιεί κανείς σας να μου πει αν κάτι ανάλογο του συμβαίνει;
Να το αλλάξω πάλι έτσι απλά δεν μου κάθεται για ευνόητους λόγους... πρέπει να τα ξεστήσω όλα!

Επίσης, προτείνεται να την αυξήσω τεχνητά; δηλ. με την μαγειρική σόδα; (Εννοείται σταδιακά, εννοείται πλήρως ελεγχόμενα)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-03-16, 20:30
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το υποστρωμα σου ρίχνει το kh ph το γράφει η τροπικα, για ποιο λόγο να το ανεβάσεις το kh ; Εγω θα ελεγα να ριξεις και το gh.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-03-16, 23:01
Varachio Ο χρήστης Varachio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2016
Περιοχή: Koridallos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς ρωτάω...
Αν είναι φυσιολογικό να είναι η Κh τόσο χαμηλά δηλ. 1~2...
Ή αν προτείνεται να ανέβει λίγο ψηλότερα στο 5~6 ας πούμε...
Θα εκτιμούσα επίσης αν κάποιος δικαιολογούσε το γιατί θα πρέπει να την αφήσω χαμηλά ως έχει ή το γιατί θα έπρεπε ενδεχομένως να την αυξήσω...

Η tropica γράφει για το Ph αλλά σε μένα δεν το επηρεάζει ιδιαίτερα...
το ρίχνει ίσως ελαφρά αλλά και με πολύ αργό ρυθμό...
Το άλλο που λέει - ότι το υπόστρωμα αντιδρά χημικά με το νερό - ίσως να σημαίνει πως ρίχνει την Κh... δεν διάβασα όμως ξεκάθαρα να λέει κάτι τέτοιο...

Η Gh από την βρύση είναι 8-10...
Το ίδιο σταθερή μένει και στο ενυδρείο για μια βδομάδα...
Την μοναδική βδομάδα που αναφέρω πως δεν άλλαξα νερό και έκανα αλλαγή στο 10ημερο η Gh είχε πέσει κι αυτή στο 6~7...

Αν υποθέσουμε πως δεν κάνω αλλαγή νερού για 12~15 μέρες είμαι σίγουρος πως η Kh θα τείνει στο 1 και η Gh θα τείνει στο 5~6.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-03-16, 23:47
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

το 10gh απο το 8gh εχει διαφορά , το συγκεκριμενο υποστρωμα κατεβαζει το ph ριχνοντας το kh , το kh αν ειναι μικροτερο του 3 θεωρειται λιγο ασταθες και μπορει να παρασυρει το ph προς τα κατω με αποτελεσμα ph crash αλλα αυτο ποιο πολυ ισχυει οταν ταυτοχρονα γινεται χρηση διοξειδιου, ξερω πολλους που ειχαν kh 1 η και μηδενικο,και δεν μπορουσαν να ριξουν κι αλλο το ph.Αν σου αλλαζει τοσο πολυ τις τιμες και τοσο ραγδαια θα πρεπει να το βγαλεις παντως γιατι ειναι ενα θεμα για το ψαρι αυτη η αυξομειωση, το οτι σε 10μερες στο πηγε στο 1 kh δεν σημαινει οτι σε 20 θα στο παει η δεν θα στο παει 0. Το συγκεκριμενο υποστρωμα ειναι απο τα ποιο επωνυμα και θ
-------------------------
...μου φαγε το σεντονι ελεος
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 29-03-16 στις 23:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-03-16, 07:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν κάνεις έναν έλεγχο στα τεστ, να δοκιμάσεις και με άλλο τεστ ή σε κάποιον άλλον συνχομπιστα ; Στο Κορυδαλλο τόσο χαμηλό ΚΗ εντύπωση μου κάνει, το κατεβάζω στο 4 με τυρφη και λόγω των σαλιγκαριών κατεβαινει που και που στο 3 πριν την αλλαγή. Και μένω κοντα σου, στο Κερατσίνι , δεν μπορεί να έχουμε τόσο διαφορετικό νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-03-16, 00:45
Varachio Ο χρήστης Varachio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2016
Περιοχή: Koridallos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Θα μου πάρει λίγο χρόνο μάλλον, καμία βδομάδα ακόμα δηλ. και πιστεύω θα βγάλω συμπέρασμα.
Ίσως το φίλτρο άνθρακα να μου ρίχνει αρχικα την Kh. Θα μετρησω και πριν από αυτό. Όπως θα μετρησω και το ενυδρείο πριν, αμέσως μετά την αλλαγή και μετά και κάθε μέρα για να δω πόσο γρήγορα πέφτει η kh.

Πάντως ψάρι και σαλιγκάρι φαίνονται ευτυχώς μία χαρά...
To moss επίσης είναι μία χαρά και αναπτύσσεται γρήγορα.
Ή valisneria μονο είναι κάπως...

Εσύ Τακη από το δίκτυο πόση kh/gh έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-03-16, 07:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Varachio Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ Τακη από το δίκτυο πόση kh/gh έχεις;
Εχω μετρήσει νερό που άφησα σε ποτήρι 12 ώρες
PH=7,8
GH=10
KH=6
Και εγω χαμηλό έχω αλλά 2 δεν κατεβαίνει με τίποτα, μέχρι 4 το έχω κατεβάσει με τύρφη και πριν την αλλαγή το έχω μετρήσει 3 και αυτό επειδή έχω χιλιαδες σαλιγκάρια στο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-03-16 στις 07:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
pH και σκληρότητα νερού... Γιώργος Κ Bettas 15 28-01-10 13:16
Σκληρότητα 54,1 γερμανούς mikrosaquaristas Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 2 18-10-09 12:03
ιδανική σκληρότητα Dimi Ζωοτόκα 11 05-11-07 14:37
Βοήθεια για σκληρότητα και PH!!! candus Γλυκό νερό - Γενικά 9 18-09-07 00:01
να ρίξω pH και σκληρότητα ή όχι; pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 24 14-11-03 16:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04327 seconds with 14 queries