Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-01-12, 18:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

delta66> μα οταν κανουμε στρωσιμο με μπολι αυτο ακριβως δεν κανουμε?
Ριχνουμε ολο το μπολι στο φιλτρο και απο κει και περα ολα τρεχουν μονα τους...

Τωρα αν ισχυει αυτο που λεει η Efi, δηλαδη οτι ριχνει ολο το μπουκαλακι και αυτο δουλευει κανονικα τοτε οι οδηγιες των εταιριων ειναι λαθος (αν και παλι δεν το ποιανω πως γινεται να εχεις μπολι σε θερμοκρασια οτι ναναι μεσα σε πλαστικο μπουκαλακι επι χρονια, αλλα τεσπα αν οντως με καποιο τροπο καποιο απο τα ζουμια οντως δουλευει και ειναι οντως μπολι τοτε πρεπει να πεφτει ολο και οχι σε μεριδες)
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-01-12, 18:31
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Σαν νέος και επειδή μου αρέσανε οι μετρήσεις πειραματίστηκα με όλες τις μεθόδους και όλα τα σκευάσματα . Το αποτέλεσμα ήταν πάντα ίδιο, δεν επιταχύνεις απόλυτος τίποτα IMO , ο κύκλος του αζώτου χρειάζεται από 22 μέρες μέχρι 35 ανάλογα την θερμοκρασία
για τα ενυδρεία γλυκού νερού . Αν κάποιος έχει μετρήσιμο κάτι διαφορετικό ας το αναφέρει

Δυστυχώς και εγώ τότε ταλαιπωρούσα χρυσόψαρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
delta66> μα οταν κανουμε στρωσιμο με μπολι αυτο ακριβως δεν κανουμε?
IMO με απλά λόγια
Αν το μπόλι που πήραμε εντός του ενυδρείου δεν φιλοξενούσε κανένα ψάρι η πολύ μικρό πληθυσμό δεν έχεις κάνει τίποτα , με μπόλι από ενυδρείο που φιλοξενούσε περισσότερα ψαρια από αυτά που θα βάλεις σε 2 μέρες κάτι θα κάνεις .
Το μπόλι μου φαίνεται είναι εντελώς παρεξηγημένο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolischania : 10-01-12 στις 18:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-01-12, 18:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε μπολι εννωειται περνεις απο το πιο υπερφορτωμενο σου ενυδρειο οχι απο ...αστρωτο...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 10-01-12, 18:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
κι αν παρουμε μερικα βακτηρια παρουμε και λιγο θρεπτικο υλικο σε υγρη μορφη και τα βαλουμε σε ενα δοχειο κλειστο και γραψουμε απ εξω την ημερομηνια ληξης του θρεπτικου υλικου αρα και την ημερομηνια θανατου των βακτηριων?
αν αυτα τα βακτηρια τα μεγαλωσαμε στο εργαστηριο σε ενα κουτι με αμμωνια και οχι σε ενα ενυδρειο
με λεπτομερεις ελεγχους με εργαστηριακο εξοπλισμο κλπ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα περιεχει θρεπτικο υλικο συμπικνωμενο δλδ συμπηκνωμενη αμμωνια.
και τι γινεται με το CO2 (αφου μιλαμε για αυτοτροφα βακτηρια) και το Ο2 που χρειαζονται? πως προμηθευονται αυτα μεσα σε ενα μπουκαλακι ερμητικα κλειστο για χρονια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 10-01-12, 18:47
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε μπολι εννωειται περνεις απο το πιο υπερφορτωμενο σου ενυδρειο οχι απο ...αστρωτο...
άλλο το υπερφορτωμένο άλλο το άστρωτο δεν μίλαγα για άστρωτο ποιο πάνω

P.s έχω ξεκινήσει περίπου 50 ενυδρεία από την αρχή, τα μισά με σκευάσματα για ενυδρεία και 20-30 με μπόλι , σύνολο ~ 80
όλα μετρήσιμα καθόλη την διάρκεια 30 ημερών σχεδόν καθημερινά και έχω βγάλει τα παραπάνω συμπεράσματα .
Οποιος έχει κάτι διαφορετικό να προτείνει σε μαγικά σκεύασμα που ανατρέπουν τα πάντα και να μην έρθει τούμπα το ενυδρείο μετά από 2-3 μήνες η και παραπάνω το θέλω και εγώ !! ( μην σου πω ότι ανοίγω και μαγαζί αύριο για να το πουλάω ως μοναδικό προϊόν του καταστήματος )
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 10-01-12, 20:02
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το θέμα μου ήρθαν στο μυαλό οι "Ενεργοί Μικοοργανισμοί" (Effective Microorganisms - ΕΜ) για τους οποίους άκουσα πρόσφατα, το νέο φρούτο που λανσάρουν και συζητάνε οι νεο-οικολογικές οργανώσεις και οι βιολογικοί καλλιεργητές που υπόσχεται ότι κάνει για πάσα νόσο και πάσα ...χρήση.
Θα ήθελα τη γνώμη σας ἀν έχετε ακούσει κάτι σχετικό, υποτίθεται ότι βοηθούν και στην ανάπτυξη της βιολογίας του ενυδρείου. Πιθανώς να πρόκειται γι αυτό καθαυτό μπόλι, το οποίο το πλασάρουν σε άλλες γεωργικές χρήσεις.
Μια-δυο σελίδες σχετικές στην τύχη, χωρίς τονίζω να έχω κάποια σχέση με αυτές τις οικολογικές ομάδες ούτε ότι έχω δοκιμάσει και συμμερίζομαι κάποια άποψη για το προϊόν.
http://www.oiko-em.gr/
http://www.emhellas.com/Ti_enai_to_em.html
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-01-12, 02:33
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς στη σχολή όταν θέλαμε να κρατήσουμε ζωντανή μια αποικία βακτηρίων την βάζαμε μέσα σε θρεπτικό υλικό(αγαρ).Κάτι παρόμοιο πιστεύω ότι μπορεί να κάνουν και με τα μπουκαλάκια(βακτήρια+θρεπτικό υλικό).
Το αν λειτουργούν ή όχι δεν το γνωρίζω.

Συμφωνω

Nick74
Μερικά βακτήρια δεν χρειάζονται το οξυγόνο για να αναπτυχθουν ,


Μ αρεσει αυτη η συζήτηση
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-01-12, 08:17
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά, αν ρίχναμε με υπερδοσολογία ολόκληρο το μπουκαλάκι στο νερό, θα μπορούσαμε άμεσα να φιλοξενήσουμε 10 ψάρια ας πούμε, αφού τα εκατομύρια έτοιμα βακτηρίδια θα περάσουν το πολύ σε μια-δύο ώρες σε ολόκληρη την επιφάνεια του βιολογικού μας υλικού. Έτσι δεν είναι?

Γιατί τότε όλες οι εταιρείες που διαθέτουν τέτοια σκευάσματα, θέλουν λίγα ψάρια στο ενυδρείο και να ρίχνουμε καθημερινά μια μικρή δόση από το σκεύασμα? Τί αλλάζει με το να το ρίξουμε όλο με μιας? Μήπως (λέω εγώ τώρα) τα σκευάσματα αυτά περιέχουν απλά μια ουσία που επισπεύδει ταχύτατα τον πολλαπλασιασμό και την εξάπλωση των εστιών των nitrosomonas και nitrobacter?
Βασίλη για να καταλάβω εσείς όταν βάζετε μπόλι την αλλή μέρα πάτε και βάζετε 10 ψάρια στο ενυδρείο? ....αν αυτό κάνετε, κατά την ταπινή μου γνώμη είναι λάθος!

Οι οδηγίες στα σκευάσματα αυτά λένε 5 δόσεις (λέμε τώρα) για αρχή και το πρώτο ψάρι σε 24 ώρες....το επόμενο μετά από 5-6 μέρες (κάτι τέτοιο νομίζω)
Αν ρίξεις όλο το σκεύασμα με τη μία και σε 24 ώρες βάλεις ένα ψάρακι....μέχρι να μπεί το επόμενο θα έχεις χάσει τη μισή ποσότητα βακτυρίων του σκευάσματος από ασιτία.
-------------------------
Διαβάζοντας τις οδηγίες της Σερα (για το νιτριβεκ) λέει 10% της ψαροσυνθεσης σε 24 ώρες 30% την 4η μέρα, άλλο 30% την 8η μέρα και το τελευταίο 30% την 11η μέρα.
(επίσης δεν είδα να λέει κάπου ότι προσθέτεις σταδιακά και άλλο νιτριβεκ.)

....επίσης λεεί ότι περιέχει βακτύρια αλλά και ότι επιταχύνει την εξάπλωση των βακτυρίων στο φίλτρο.

...λεεί επίσης να ταϊζεις ελάχιστα όσο διαρκεί η διαδικασία!

....κατά τη διάρκεια της διαδικασίας λέει επίσης να γίνουνται μετρίσεις και αν παρατηριθεί αμμωνία (που είναι πιθανό σενάριο αφού δεν μπορούν να ξέρουν την τελική ψαροσύνθεση και πόσο ακριβώς είναι το 10% ή το 30%) να αδρανοποιείται με τη χρήση τοξιβεκ.....θα μου πείτε αυτοί να πουλήσουν θέλουν...και είναι λογικό, από την άλλη όμως αυτές είναι οι οδηγίες που δίνει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής για το στρώσιμο του ενυδρείου με έτοιμα βακτύρια....αν ο επίδοξος νέος κάτοχος του ενυδρείου δεν τις ακολουθεί κατά γράμμα....δεν έχει λογική να λέει ότι δεν δουλεύει το σύστημα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 11-01-12 στις 08:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-01-12, 09:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το νιτριβεκ και τα πιο πολλα περιεχουν ετεροτροφα βακτηρια (μπορουν να αλλαξουν τη κατασταση τους ωστε να ζουν χωρις οξυγονο αλλα μπορουν επισης να "αλλαξουν" και να καταναλωνουν οξυγονο και αμμωνια). Δεν ειναι αποτελεσματικα οπως τα βακτηρια που ζουν στο φιλτρο μας ... Χρειαζονται οργανικα να τραφουν ... και για αυτο λενε να εισαγουμε ψαρια!

Ποσοι εχουν βαλει βακτηριομπουκαλα και ειδατε το νερο να θολωνει?? Ειδατε ενα bacterial bloom http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753 που προκαλειται απο βακτηρια που δεν εχουν σχεση με τα βακτηρια που θελουμε να αναπτυχθουν στο φιλτρο μας!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-01-12, 09:49
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσοι εχουν βαλει βακτηριομπουκαλα και ειδατε το νερο να θολωνει?? Ειδατε ενα bacterial bloom http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753 που προκαλειται απο βακτηρια που δεν εχουν σχεση με τα βακτηρια που θελουμε να αναπτυχθουν στο φιλτρο μας!!
Γιώργο έχω τις αμφιβολίες μου αν το θόλωμα του νερού από αυτό το σκεύασμα είναι bacterial bloom.
Το θόλωμα αυτό εξαφανίζεται εντελός μέσα σε 24 ώρες χωρίς οποιαδήποτε δική μας ενέργεια. Είναι μάλλον κάτι που συμβαίνει λόγο του υγρού που μπαίνει στο νερό (το οποίο έχω την εντύπωση ότι δεν είναι διαυγές εξ αρχής)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 11-01-12, 09:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θόλωμα αυτό εξαφανίζεται εντελός μέσα σε 24 ώρες χωρίς οποιαδήποτε δική μας ενέργεια. Είναι μάλλον κάτι που συμβαίνει λόγο του υγρού που μπαίνει στο νερό (το οποίο έχω την εντύπωση ότι δεν είναι διαυγές εξ αρχής)
Σε περιπτωση bacterial bloom οποια ενεργεια και να κανουμε δεν θα εχει αποτελεσμα οποτε σε ποια ενεργεια αναφερεσαι?
Ο χρονος που διαρκει εχει σχεση με την εκταση του φαινομενου !

Παράθεση:
Τι συμβαίνει ακριβώς και βλέπουμε αυτό το φαινόμενο?
Σε ένα ενυδρείο αν αυξηθούν ξαφνικά τα οργανικά (που είναι η τροφή τους) έχει συνέπεια τον πολλαπλασιασμό των ετερότροφων βακτηρίων με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Μπορούν και διπλασιάζουν το πληθυσμό τους σε μόνο 15-20 λεπτά (!!) ενώ στα αυτότροφα μπορεί να πάρει ως 24 ώρες! Μέσα σε αυτή τη φρενίτιδα πολλαπλασιασμού τους πολλά περνάνε ελεύθερα στη στήλη του νερού και φυσικά και αυτά συνεχίζουν να πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα. Με αυτό τον τρόπο γίνεται ορατό σε μας. Μπορούμε να καταλάβουμε λοιπόν ότι όσες αλλαγές νερού και να κάνουμε θα παραμένουν αρκετά που θα συνεχίσουν να πολλαπλασιάζονται με τους ίδιους ρυθμούς και μετά από λίγο θα έχουμε το νερό μας θολό όπως και πριν την αλλαγή νερού. Καθώς η αποσύνθεση των οργανικών συνεχίζεται η αμμωνία αυξάνει όλο και πιο πολύ ... με αποτέλεσμα τα βακτήρια του φίλτρου μας να μην είναι ικανά να τη διασπάσουν όλη και να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία έως ότου πολλαπλασιαστούν (είπαμε παραπάνω μπορεί να κάνουν έως 24 ώρες) ώστε να την "καταναλώσουν" όλη. Λανθασμένα πιστεύεται από πολλούς ότι το bacterial bloom προκαλείται από αύξηση της αμμωνίας στην πραγματικότητα το bacterial bloom προκαλεί παροδική αύξηση της (φυσικά σε στρωμένο ενυδρείο)!!
Μιλαμε για μια "εκρηξη" του πληθυσμού τους... η "τροφη" τους καθοριζει το ποσο διαρκει το φαινομενο! Μια μερα? Μια εβδομαδα? Αναλογα ποσα οργανικα εχουμε.

Ανακαιφαλαιωση: μπουκαλι + οργανικα + ετεροτροφα = "βακτηρια" εμποριου!
Δεν ειναι τροπος στρωσιματος με τετοια βακτηρια (ειναι ο γνωστος τροπος ... στρωσιμο με ψαρια) και επισης τα ετεροτροφα βακτηρια μπορουν να βρεθουν ακομα σε μια σταλα βροχης (βρισκονται παντου) οποτε δεν ειναι αναγκη να τα αγορασουμε!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 11-01-12 στις 10:15
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-01-12, 10:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλημερα.
Θα προτεινα να μη αφοριζουμε καμια μεθοδο απο τη στιγμη που υπαρχουν αναφορες οτι λειτουργουν.

Κι εγω ειμαι υπερ την χρησης μπολιου γιατι απλα το εχω δει με τα ματια μου και γιατι εχουν αναφερθει οι περισσοτερες επιτυχημενες διαδικασιες στρωσιματος με αυτο, αφου ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια και γρηγορη, με μονο μειονεκτημα την μεταδοση τυχων ασθενειων (που στο ενυδρειο ενος αρχαριου χομπιστα μπορουν να μεταδοθουν ετσι κι αλλιως, αφου δεν ξερει ή/και δεν κανει καραντινα και απολυμανσεις στα παντα, απο εξοπλισμο μεχρι ζωντανα).
Μονο η λαθος διαδικασια απο το χομπιστα μπορει να φερει αποτυχια στη διαδικασια και παλι πρεπει να κανει μεγαλα λαθη (ελαχιστο μπολι σε σχεση με την ιχθυοφορτωση που θα ξεκινησει, αργοπορια στη διαδικασια, λαθος συνθηκες νερου)

Απο εκει και μετα ολες οι αλλες μεθοδοι στρωσιματος (παντα χωρις ψαρια μιλαμε) θελουν το χρονο τους και την προσοχη τους αλλα σε ολες εχουν αναφερθει επιτυχια ή εστω καθυστερημενη επιτυχια και αποτυχια, με κυριο παραγοντα των αποτυχιων τα λαθη στη διαδικασια.
Και αυτες που αναφερονται ειναι
α) με αμμωνια
β) με τροφη
γ) με βακτηρια εμποριου + αμμωνια
δ) βακτηρια εμποριου + τροφη
και ε) με τιποτα.

Το στρωσιμο με ψαρια και βακτηρια εμποριου, ειναι κατα τη γνωμη μου για απελπισμενους και πολυ εμπειρους και απαιτει μεγαλη προσοχη, συνεχεις μετρησεις και κουραστικη συντηρηση (συνεχεις αλλαγες) και φυσικα με τις αλλαγες νερου αργει περισσοτερο απο ολες (αν θελουμε να επιζησουν τα ψαρια)
Αυτη ηταν η μεθοδος που ακολουθησα (ως απελπισμενος αρχαριος και εγω) στο πρωτο μου ενυδρειο και δεν εχασα κανενα ψαρι, παρα μονο την ανεση μου και μερικα χρονια απο τη ζωη μου απο το αγχος

Η σειρα προτιμησης μου ειναι
1. Με μπολι (και εισαγωγη σταδιακα αναλογης ιχθοφορτωσης)
2. Με βακτηρια εμποριου + τροφη (χωρις ψαρια)
3. Με τροφη (χωρις ψαρια)
4. Με τιποτα (χωρις ψαρια)
5. Με βακτηρια εμποριου + αμμωνια (χωρις ψαρια)
6. Με αμμωνια (χωρις ψαρια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 11-01-12, 10:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
5. Με βακτηρια εμποριου + αμμωνια (χωρις ψαρια)
Αυτο αν εχω δικιο δεν θα εχει αποτελεσμα καθως θα απουσιαζουν τα οργανικα! Οποτε το στρωσιμο δε θα εχει επιταχυνση και θα γινει στο ιδιο διαστημα με το 6. Με αμμωνια (χωρις ψαρια)
Ασε που δεν "ακολουθει" τις οδηγιες χρησης τους (που λενε ψαρια = πηγη οργανικων)!! Οποτε καποια αποτυχια θα αποδωθει απο ολους στη μη τηρηση των οδηγιων τους!! Ως συνηθως!
Το εχει δοκιμασει κανεις?

Απο την αλλη ενα στρωσιμο ενυδρειου δεν ειναι μονο η υπαρξη βακτηριων στο φιλτρο μας αλλα πολλοι "κυκλοι" (οχι μονο του Αζωτου (σημαντικοτατος αλλα οχι μοναδικος) και ποσους θα αγνοουμε!!) ... Ενα τρίμηνο με τα ψαρια μεσα ειναι ενα καλο διαστημα για μενα ωστε να εχει καποια ωριμανση! Φυσικα με σωστη ιχθυοφόρτιση!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 11-01-12, 10:38
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση bacterial bloom οποια ενεργεια και να κανουμε δεν θα εχει αποτελεσμα οποτε σε ποια ενεργεια αναφερεσαι?
Ο χρονος που διαρκει εχει σχεση με την εκταση του φαινομενου !
Φίλε δεν είχα ποτέ bacterial bloom οπότε δεν ξέρω και τις ενέργειες που κάνουμε ή δεν κάνουμε....μάλλον ήταν πλεονασμός στο γράψιμο

Κατά τα άλλα, με τα βακτύρια εμπορείου η θολούρα εμφανίζεται άμεσα (όχι μετά από 5 λεπτά)...αυτό μπορεί να συμβεί σε περίπτωση bacterial bloom??? Επίσης όπως είπα το χρώμα είναι ήδη θολό από το μπουκαλάκι (σαν γαλάκτωμα) δεν νομίζω να παίζει για bacterial bloom και να διαρκεί για όσο καιρό είναι κλειστό το μπουκάλι...ακόμα και μέσα στο μπουκάλι.

...τι να πω δεν είμαι ειδικός, μπορεί και να έχεις δίκαιο.
Όπως και να έχει εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ ότι τα έτοιμα βακτύρια ΔΕΝ είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να στρώσεις το ενυδρείο. Αυτό που λέω είναι ότι αν έχει γίνει ήδη η ζημιά από κάποιο αρχάριο και έχει ήδη βάλει ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο....το συγκεκριμένο σκεύασμα ΙΣΩΣ είναι σε θέση να βοηθήσει την κατάσταση και από τη στιγμή που το πουλούν για το σκοπό αυτό ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα το δοκίμαζα.

Ο φίλος ο Νικ πιο πάνω λεεί....είσε σίγουρος ότι δεν έχει κάτι επιβλαβές που δεν πρέπει να μπεί στο ενυδρείο.....τι να πω? Όχι δεν είμαι σίγουρος....αλλά από την άλλη ούτε για το αντιχλώριο που είναι επίσης ζουμί είμαι σίγουρος, ούτε για το κεραμικό του μακαρονιού, ούτε για τα σφουγγάρια....αλλά οι ίδιες εταιρείες τα κάνουν και τις "εμπιστεύομε" γιατί όχι και για τα συγκεκριμένα σκευάσματα? (και δεν λέω για την αποτελεσματικότητα του κάθε υλικού, μιλώ για την ασφάλεια των ψαριών)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 11-01-12, 10:39
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αν κανοντας αυτο(5) εισάγουμε και νερο απο αλλο ενυδρείο(οργανικα) επιταχυνουμε την διαδικασια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 11-01-12, 10:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε δεν είχα ποτέ bacterial bloom οπότε δεν ξέρω και τις ενέργειες που κάνουμε ή δεν κάνουμε....μάλλον ήταν πλεονασμός στο γράψιμο Πως μιλας για κατι που δε γνωριζεις?

Κατά τα άλλα, με τα βακτύρια εμπορείου η θολούρα εμφανίζεται άμεσα (όχι μετά από 5 λεπτά)...αυτό μπορεί να συμβεί σε περίπτωση bacterial bloom??? Επίσης όπως είπα το χρώμα είναι ήδη θολό από το μπουκαλάκι (σαν γαλάκτωμα) δεν νομίζω να παίζει για bacterial bloom και να διαρκεί για όσο καιρό είναι κλειστό το μπουκάλι...ακόμα και μέσα στο μπουκάλι. Διαβασε το λινκ παραπανω ... δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει bacterial bloom!

...τι να πω δεν είμαι ειδικός, μπορεί και να έχεις δίκαιο. Μπορει!
Όπως και να έχει εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ ότι τα έτοιμα βακτύρια ΔΕΝ είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να στρώσεις το ενυδρείο. Αυτό που λέω είναι ότι αν έχει γίνει ήδη η ζημιά από κάποιο αρχάριο και έχει ήδη βάλει ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο....το συγκεκριμένο σκεύασμα ΙΣΩΣ είναι σε θέση να βοηθήσει την κατάσταση και από τη στιγμή που το πουλούν για το σκοπό αυτό ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα το δοκίμαζα.

Ο φίλος ο Νικ πιο πάνω λεεί....είσε σίγουρος ότι δεν έχει κάτι επιβλαβές που δεν πρέπει να μπεί στο ενυδρείο.....τι να πω? Όχι δεν είμαι σίγουρος....αλλά από την άλλη ούτε για το αντιχλώριο που είναι επίσης ζουμί είμαι σίγουρος, ούτε για το κεραμικό του μακαρονιού, ούτε για τα σφουγγάρια....αλλά οι ίδιες εταιρείες τα κάνουν και τις "εμπιστεύομε" γιατί όχι και για τα συγκεκριμένα σκευάσματα? (και δεν λέω για την αποτελεσματικότητα του κάθε υλικού, μιλώ για την ασφάλεια των ψαριών)
Εχω βαλει το λινκ να το διαβασεις και θα καταλαβεις ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανοντας αυτο(5) εισάγουμε και νερο απο αλλο ενυδρείο(οργανικα) επιταχυνουμε την διαδικασια?
Τη διαδικασια για το στρωσιμο του φιλτρου? Οχι! Τα ετεροτροφα δεν εχουν σχεση με τα αυτοτροφα (που θελουμε εμεις!!!). Επιταγχυνεις τη διαδικασια αυξησης των ετεροτροφων κατι που δε μας ενδιαφερει
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 11-01-12, 11:37
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο έχω τις αμφιβολίες μου αν το θόλωμα του νερού από αυτό το σκεύασμα είναι bacterial bloom.
Το θόλωμα αυτό εξαφανίζεται εντελός μέσα σε 24 ώρες χωρίς οποιαδήποτε δική μας ενέργεια. Είναι μάλλον κάτι που συμβαίνει λόγο του υγρού που μπαίνει στο νερό (το οποίο έχω την εντύπωση ότι δεν είναι διαυγές εξ αρχής)
Φίλε εγώ ούτε ανάλυση του bacterial bloom έκανα ούτε ειδικός είπα ότι είμαι....απλά εξέφρασα μια αμφιβολία για το αν είναι ή όχι bacterial bloom για το λόγο ότι το νερό θολώνει απίστευτα σε χρόνο dt και το ότι το νερό καθαρίζει εντελός σε 24 ώρες (ίσως και λιγότερο)

...τώρα αν εσύ έχεις κάνει διατριβή στο θέμα bacterial bloom....συγνώμη για την αμφισβήτηση ΑΝ σε έχει ενοχλήσει!

....και μια απορεία μιας και κατέχεις το θέμα....το 10% της ιχθιοφόρτωσης που θα βάλεις σε 24 ώρες και που θα δώσει οργανικά στο νερό, δεν θα έπρεπε να επαναφέρει τη θολούρα αφού τα πολυπληθή ετερότροφα βακτύρια που με το "τεχνιτό" bacterial bloom έχεις βάλει στο ενυδρείο θα βρούν τροφή????

...και μια δεύτερη απορεία....σε ενυδρεία στρωμένα με μεγάλη ιχθυοφόρτωση και προφανός αρκετή τροφή σε οργανικά, γιατί όταν προσθέτεις έτοιμα βακτύρια το θόλωμα φεύγει πάλι στον ίδιο περίπου χρόνο και δεν συνεχίζουν τον πολλαπλασιασμό τους τα εκατομύρια ετερότροφα βακτύρια που έριξες στο ενυδρείο???

....διευκρινίζω ότι ρωτάω για να μάθω...όχι για να αμφισβιτήσω αυτά που λες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 11-01-12, 11:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εγώ ούτε ανάλυση του bacterial bloom έκανα ούτε ειδικός είπα ότι είμαι....απλά εξέφρασα μια αμφιβολία για το αν είναι ή όχι bacterial bloom για το λόγο ότι το νερό θολώνει απίστευτα σε χρόνο dt και το ότι το νερό καθαρίζει εντελός σε 24 ώρες (ίσως και λιγότερο)

...τώρα αν εσύ έχεις κάνει διατριβή στο θέμα bacterial bloom....συγνώμη για την αμφισβήτηση ΑΝ σε έχει ενοχλήσει!
Δεν εχω κανει διατριβη σε κατι αλλα μελετη. Προτεινω να κανεις το ιδιο ποσο μαλλον οταν υπαρχει ηδη σε μορφη "μασημενης" τροφης για να γινει μια συζητηση με καποια βαση και οχι με ... νομιζω ... πιστευω!
Προσωπικα δεν με ενοχλει τιποτα (εχω τις αποψεις μου που στηριζονται σε πολυ μελετη και πειραματισμους) αλλα αφου διαβαζουν και αλλα ατομα καλο ειναι τα επιχειρηματα να εχουν καποια βαση εκτος μονο της προσωπικης μας αποψης καθως τα θεματα δεν ειναι θεματα φιλοσοφιας αλλα εχουν πολλες πρακτικες εφαρμογες! Ευχομαι να μη με παρεξηγησεις!!
Παράθεση:
το 10% της ιχθιοφόρτωσης που θα βάλεις σε 24 ώρες και που θα δώσει οργανικά στο νερό, δεν θα έπρεπε να επαναφέρει τη θολούρα αφού τα πολυπληθή ετερότροφα βακτύρια που με το "τεχνιτό" bacterial bloom έχεις βάλει στο ενυδρείο θα βρούν τροφή????
Ο δεικτης των οργανικων απο οσο γνωριζω δεν μπορει να μετρηθει με καποιο τροπο (μπορει να κανω λαθος) οποτε δε μπορω να εχω απαντηση! Ωστοσο κοιτα και παρακατω - νομιζω οτι θα σε καλυψει η απαντηση!
Παράθεση:
...και μια δεύτερη απορεία....σε ενυδρεία στρωμένα με μεγάλη ιχθυοφόρτωση και προφανός αρκετή τροφή σε οργανικά, γιατί όταν προσθέτεις έτοιμα βακτύρια το θόλωμα φεύγει πάλι στον ίδιο περίπου χρόνο και δεν συνεχίζουν τον πολλαπλασιασμό τους τα εκατομύρια ετερότροφα βακτύρια που έριξες στο ενυδρείο???
Γιατι να προσθεσεις μπουκαλοβακτηρια σε ενα στρωμμενο ενυδρειο? Διαβασε το λινκ! Τα ετεροτροφα εχουν δυο "φασεις"! Στη φαση που ειναι αναεροβια και καταναλωνουν οργανικα δεν ειναι ορατα καθως δεν βρισκονται τα περισσοτερα στη στηλη νερου αλλα αγκυστρωμενα σε καποια επιφανεια ...
Παράθεση:
διευκρινίζω ότι ρωτάω για να μάθω...όχι για να αμφισβιτήσω αυτά που λες!!!
και εγω φιλε μου δε ξερω .. Ψαχνω να βρω την "αληθεια" οσο μπορω (πρωτα για να κατανοησω εγω ο ιδιος και μετα να το συζητησω με ατομα που εχουν μελετησει το ιδιο θεμα και εχουν πληροφοριες που ισως μου εχουν διαφυγει!). Αλλιως θα ειχα ανοιξει μια σελιδα και θα εγραφα τα δικα μου και δε θα ασχολιομουν με το φορουμ!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 11-01-12, 12:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Με τιποτα (χωρις ψαρια)
Βοήθησέ με λίγο να το καταλάβω αυτό αν θες.



Από εκεί και πέρα το θεωρώ σχεδόν απίθανο να έχουν μέσα τα κλασικά ωφέλιμα βακτήρια που όλοι εμπιστευόμαστε, και με ένα απλό συλλογισμό. Πάω εγώ στο μαγαζί και μου λέει ο παλλήκαρος το μπόλι δεν έχει τόσα πολλά βακτήρια όσα το μπουκαλάκι, τώρα θα μου πεις μπορεί αυτό να έχουν αποφασίσει να λένε τα μαγαζιά και μα μην είναι λόγια της εταιρείας, όπως και οι διαφορετικές οδηγίες που σου δίνουν πολλές φορές, αλλά δεν είναι και μεγάλη η διαφορά. Λοιπόν από τη στιγμή που ρίχνω τα εκατομμύρια βακτηριάκια μου αν ήταν τα κλασικά θα χρειάζονταν κανένα μισάωρο για να πιαστούν σε επιφάνεια αλλα και σε αυτό το μισάωρο τρώνε αμμωνία, απλά όχι τόσο αποτελεσματικά. Γιατί τότε οι μετρήσεις ακόμα και με την εισαγωγή των πρώτων ψαριών δείχνουν ύπαρξη αμμωνίας; Με το μπόλι κάτι τέτοιο μου συνέβη μόνο την πρώτη φορά που μπόλιασα και το έκανα λάθος. Και με ποιο σκεπτικό η εισαγωγή ψαριών την επόμενη μέρα, αφού χωρίς αμμωνία όχι μόνο δε θα πολλαπλασιαστούν αλλά θα πεθάνουν κιόλας;

Ποια η διαφορά λοιπόν με το να ξεκινάω μόνο με τα ψάρια μέσα να ρίχνω και πενταπλάσια ποσότητα Prime και κάθε μέρα να αλλάζω το μισό νερό χοντρικά; Η μόνη που βλέπω εγώ είναι ότι γλυτώνω τις τόοοοοσο κουραστικές αλλαγές και λειτουργώ με τις ευλογίες της εταιρείας που τόσο αγαπάει τα μικρά μου ψαράκια.

Δε λέω ότι αυτά τα μπουκαλάκια είναι άχρηστα για κάθε χρήση, μπορεί να προσφέρουν σε διάφορους τομείς της βιολογικής ισορροπίας, μπορεί να βοηθάνε σε πιθανή έκρηξη αμμωνίας, μαζί με όλες τις άλλες ενέργειες που θα κάνουμε, έστω και ελάχιστα και χωρίς να εξετάζω τη σχέση απόδοσης- τιμής, μπορεί και δεκάδες άλλα. Όμως στο στρώσιμο και δη το "αυτόματο" μπαααααα! (Φυσικά μέχρι αποδείξεως του εναντίου)
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 11-01-12, 12:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βοήθησέ με λίγο να το καταλάβω αυτό αν θες.
Eιναι καπως πολυπλοκο.
Γεμιζεις το ενυδρειο και το αφηνεις να τρεξει 2-3 μηνες, Μετα βαζεις το πρωτο ψαρι
Παρακολουθεις με μετρησεις και σταδιακα συνεχιζεις την εισαγωγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 11-01-12, 12:22
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω κανει διατριβη σε κατι αλλα μελετη. Προτεινω να κανεις το ιδιο ποσο μαλλον οταν υπαρχει ηδη σε μορφη "μασημενης" τροφης για να γινει μια συζητηση με καποια βαση και οχι με ... νομιζω ... πιστευω!

ΟΚ θα το δοκιμάσω και αυτό!

Προσωπικα δεν με ενοχλει τιποτα (εχω τις αποψεις μου που στηριζονται σε πολυ μελετη και πειραματισμους)

Χαίρομε (πραγματικά όμως) που το ακούω!

Γιατι να προσθεσεις μπουκαλοβακτηρια σε ενα στρωμμενο ενυδρειο? Διαβασε το λινκ! Τα ετεροτροφα εχουν δυο "φασεις"! Στη φαση που ειναι αναεροβια και καταναλωνουν οργανικα δεν ειναι ορατα καθως δεν βρισκονται τα περισσοτερα στη στηλη νερου αλλα αγκυστρωμενα σε καποια επιφανεια ...

Γιώργο πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό σου. Λες ότι το θόλωμα είναι bacterial bloom ...προφανός από τα ετερότροφα βακτύρια που βάζεις απευθίας στη στήλη του νερού από το μπουκαλάκι...γι'αυτό και είναι άμεσα ορατά (το οποίο μπουκαλάκι περιέχει οργανικά για τροφή και ετερότροφα βακτύρια)...το θόλωμα φεύγει όταν τελειώσουν τα οργανικά (άρα ή τροφή τους) και διαρκεί χρονικά ανάλογα με το πόσα οργανικά έχει το ενυδρείο (σε νεο ενυδρείο χωρίς ψάρια οι 24 ώρες είναι λογικές αφού καταναλώνουν τα οργανικά από το μπουκάλι).....ως εδώ τα λέω καλά???

...σε στρωμένο όμως ενυδρείο που έχει ψάρια μέσα άρα και οργανικά για να τραφούν τα βακτύρια....γιατί το θόλωμα διαρκεί πάλι το ίδιο....ή αν ρίξεις λιγοτερη ποσότητα δεν εμφανίζεται σχεδον καθόλου???...Αφου πρόκειται για bacterial bloom δεν θα έπρεπε να διαρκέσει 3-4 μέρες (τουλάχιστον) μέχρι να εξαντλήσουν την τροφή του μπουκαλιού και την τροφή που υπάρχει στο ενυδρείο?
ΚΑΝΕΝΑΣ λογος δεν υπάρχει για να βάλεις σε στρωμένο ενυδρείο μπουκαλοβακτύρια!!!! Απλά εδώ διεβάζω εδώ παιδιά που το κάνουν με κάθε αλλαγή ή επιδή έγινε μια στραβή, ή επιδη ξεκίνησαν λάθος πριν 1 μήνα (έχουν ήδη ψάρια μέσα) και μόλις ακούσουν για το στρώσιμο παν και ρίχνουν βακτύρια.

και εγω φιλε μου δε ξερω .. Ψαχνω να βρω την "αληθεια" οσο μπορω (πρωτα για να κατανοησω εγω ο ιδιος και μετα να το συζητησω με ατομα που εχουν μελετησει το ιδιο θεμα και εχουν πληροφοριες που ισως μου εχουν διαφυγει!). Αλλιως θα ειχα ανοιξει μια σελιδα και θα εγραφα τα δικα μου και δε θα ασχολιομουν με το φορουμ!
Πολύ σωστά κάνεις και ψάχνεις την αλήθεια φίλε Γιώργο! Και αφού με παρότρινες να μελετήσω
1. Το ότι τα μπουκαλάκια αυτά περιέχουν οργανικά + ετερότροφα βακτύρια

2. Το ότι περιέχουν βακτύρια που δεν έχουν σχέση με αυτά που θέλουμε να αναπτυχθούν στο φίλτρο μας

.... που τα έχεις βρεί για να ξεκινήσω από εκει???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-01-12, 12:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eιναι καπως πολυπλοκο.
Γεμιζεις το ενυδρειο και το αφηνεις να τρεξει 2-3 μηνες, Μετα βαζεις το πρωτο ψαρι
Παρακολουθεις με μετρησεις και σταδιακα συνεχιζεις την εισαγωγη.
Ναι βρε, το πώς δουλεύει αυτό δεν καταλαβαίνω! Το έχω ακούσει ξανά από ένα πετσοπά και όταν ρώτησα για τη λογική πίσω από αυτό κανείς δεν ήξερε!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-01-12, 12:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι ορατα οταν βρισκονται στο νερο! Τα βακτηρια αυτα αγκιστρώνονται πανω σε επιφανειες!! Το ποσο θολο ειναι το νερο εχει σχεση με το ποσο πολλα ειναι σε αυτο! Μπορει ενας να εχει ενα νερο σαν γαλα μπορει καποιος αλλος να εχει μια ελαφρια θολουρα ....
Απο το λινκ που εχω βαλει παραπανω:
Παράθεση:
Μέσα σε αυτή τη φρενίτιδα πολλαπλασιασμού τους πολλά περνάνε ελεύθερα στη στήλη του νερού και φυσικά και αυτά συνεχίζουν να πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα. Με αυτό τον τρόπο γίνεται ορατό σε μας.
Απο πηγες ειναι παρα πολλες σε καθε περιπτωση και θα πρεπει να ψαξω το αρχειο που τις εχω αποθηκευσει!! Βεβαια επιστημονικες μελετες πολλες φορες χρειαζεται να πληρωσεις για να κατεβασεις ολη τη μελετη οποτε δε θα βαλω τετοιες για ευνοητους λογους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-01-12, 12:35
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
....Λοιπόν από τη στιγμή που ρίχνω τα εκατομμύρια βακτηριάκια μου αν ήταν τα κλασικά θα χρειάζονταν κανένα μισάωρο για να πιαστούν σε επιφάνεια αλλα και σε αυτό το μισάωρο τρώνε αμμωνία, απλά όχι τόσο αποτελεσματικά. .....
Βασικα αν δεν πιαστουν σε "επιφανεια" δεν τρωνε.
Τα βακτηρια χρειαζονται 3-4 μερες για να "εγκλιματιστουν" σε ενα περιβαλον με τροφη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eιναι καπως πολυπλοκο.
Γεμιζεις το ενυδρειο και το αφηνεις να τρεξει 2-3 μηνες, Μετα βαζεις το πρωτο ψαρι
Παρακολουθεις με μετρησεις και σταδιακα συνεχιζεις την εισαγωγη.
και τι θα εχει επιτευχθει σε αυτο το διαστημα?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-01-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ορατα οταν βρισκονται στο νερο! Τα βακτηρια αυτα αγκιστρώνονται πανω σε επιφανειες!! Το ποσο θολο ειναι το νερο εχει σχεση με το ποσο πολλα ειναι σε αυτο! Μπορει ενας να εχει ενα νερο σαν γαλα μπορει καποιος αλλος να εχει μια ελαφρια θολουρα ....

Αυτό κατάλαβα και εγώ, είναι ορατά άμεσα αφού το περιεχόμενο του μπουκαλιού το ρίχνουμε άμεσα στη στίλη του νερού.
Το πόσο θολό ειναι το bacterial bloom που προκαλείται από τα μπουκαλοβακτύρια,αν ακολουθήσει κάποιος τη δοσολογία του κατασκευαστή είναι σχεδόν πάντα το ίδιο...ΠΟΛΥ ΘΟΛΟ!
Αυτό που δεν μου εξήγησες και δεν τεριάζει και με όσα γράφει στο λινκ που μου έδωσες είναι γιατί αφού ο χρόνος ξεθολόματος εξαρτάται από το εκάστοτε νερό, την ιχθιοφότρωση του ενυδρείου, τα υπολιματα τροφής που πιθανόν να υπάρχουν....και γενικά όλους τους παράγοντες που προσδίδουν οργανικά (τροφή) στα βακτύρια αυτά........στην περίπτωση των μπουκαλοβακτύριων είτε αυτά μπαίνουν σε νέο ενυδρείο είτε σε στρωμένο είτε σε στρωμένο και παραμελημένο (με πολλα οργανικά) και πρόκειται επίσης για bacterial bloom ο χρόνος ξεθολώματος παραμένει πάντα περίπου 24 ώρες?

Απο πηγες ειναι παρα πολλες σε καθε περιπτωση και θα πρεπει να ψαξω το αρχειο που τις εχω αποθηκευσει!! Βεβαια επιστημονικες μελετες πολλες φορες χρειαζεται να πληρωσεις για να κατεβασεις ολη τη μελετη οποτε δε θα βαλω τετοιες για ευνοητους λογους!
Βάλε τις μελέτες που είναι δωρεάν και απλές παραπομπές σε αυτές που πληρώνεις.
Πραγματικά ενδιαφέρομε να διεβάσω αφού από χθες που ξεκίνησε η συζήτηση έχω φάει το ιντερνετ και δεν έχω βρεί πουθενά τον τρόπο κατασκευής τους, συντήρησης τους ή το ακριβές περιεχόμενο αυτού του σκευάσματος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-01-12, 13:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα αν δεν πιαστουν σε "επιφανεια" δεν τρωνε.
Τα βακτηρια χρειαζονται 3-4 μερες για να "εγκλιματιστουν" σε ενα περιβαλον με τροφη.
Αυτό που έχω διαβάσει και ξέρω είναι το παραπάνω που έγραψα και μου ακούγεται πολύ πιο λογικό, από τη στιγμή που το μπόλι που θα πάρω από κάποιον σε ένα δίωρο βαριά βαριά θα έχει πεθάνει δε νομίζω οι 3-4 μέρες να είναι λογικές. Για τα νιτροποιητικά βακτήρια η προσαρμογή που ξέρω ότι χρειάζονται αφορά σε αλλαγές pH και αλατότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-01-12, 13:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που δεν μου εξήγησες και δεν τεριάζει και με όσα γράφει στο λινκ που μου έδωσες είναι γιατί αφού ο χρόνος ξεθολόματος εξαρτάται από το εκάστοτε νερό, την ιχθιοφότρωση του ενυδρείου, τα υπολιματα τροφής που πιθανόν να υπάρχουν....και γενικά όλους τους παράγοντες που προσδίδουν οργανικά (τροφή) στα βακτύρια αυτά........στην περίπτωση των μπουκαλοβακτύριων είτε αυτά μπαίνουν σε νέο ενυδρείο είτε σε στρωμένο είτε σε στρωμένο και παραμελημένο (με πολλα οργανικά) και πρόκειται επίσης για bacterial bloom ο χρόνος ξεθολώματος παραμένει πάντα περίπου 24 ώρες?
Μα οταν πεσουν απο το μπουκαλι στο ενυδρειο τα βλεπεις (ειναι ορατα) στο νερο! Οταν πιαστουν στο χαλικι (οταν κατακαθισουν) δεν ειναι ορατα!! το bloom γινεται κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες! Σε ΟΛΑ τα ενυδρεια υπαρχουν παρολα αυτα μπορει να μη γινουν ποτε αντιληπτα απο εμας!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-01-12, 13:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως χωρις να γνωριζω οσα εσεις,και μιλωντας μονο με βαση αυτο που εχω δει εγω στο πρωτο μου ενυδρειο(παρεπιπτοντως ειναι στις φωτογραφιες που εχει ο Γιωργος στο υπομνημα του)η θολουρα στο δικο μου δεν ξεκινησε αμεσως με την εισαγωγη του σκευασματος τοτε στο νερο αλλα μετα απο αρκετες μερες.μαλιστα χρησιμοποιουσα το ballancer Της Microbelift.
το υγρο,τουλαχιστον σε εμενα και πιστευω γενικως ετσι ειναι,δεν ειχε γαλακτωδες χρωμα ουτε υπολευκο αλλα ηταν εντελως διαφανο.οπως ειπα ομως το νερο δεν θολωσε καθολου κατα τη χρηση του σκευασματος.αλλα μετα απο μερες.(αν θυμαμαι καλα μαλιστα ειχε τελειωσει και το μπουκαλι οταν αρχισε να θολωνει το νερο)το λεω γιατι νομιζω ειναι δυο διαφορετικα φαινομενα το θολωμα του νερου αμεσως με την εισαγωγη του υγρου,και το bacterial bloom.εκτος αν το συγκεκριμενο υγρο που αναφερατε ειναι bacterial bloom σε μπουκαλι.αλλα σε αυτη την περιπτωση δε νομιζω οτι θα καθαριζε μονο του σε 24-48 ωρες... γιατι το δικο μου εκανε κανα 2 βδομαδες!
υπαρχει και η περιπτωση να ειναι απλα χρωματιστο για να μην το πιει κανεις.γιατι παιζει κιαυτο.η απλα η φορμουλα που χρησιμοποιει η συγκεκριμενη εταιρεια εχει αυτο το χρωμα.

το θολωμα ξεκινησε αργα και σταδιακα και εφτασε στο σημειο που φαινεται στις φωτο και ισως λιγο παραπανω.
αρχισε να εξαφανιζεται και εξαφανιστηκε εντελως σε 3-4 μερες απο οταν εβαλα μπολι.
φυσικα ειμαι υπερ του μπολιου,δαγκωτο!
απλα αναφερω την εμπειρια που ειχα εγω οσον αφορα τις δυο μεθοδους,μηπως δωσει καποιο στοιχειο στη συζητηση
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-01-12, 13:39
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

ΟΚ φίλε Γιώργο, άρα δεν είναι bacterial bloom. Το θόλωμα είναι φαινόμενο που παρατηρείται λόγο της ύπαρξης στο νερό των ετερότροφων αυτών βακτυρίων (όπως συμβαίνει και στο bacterial bloom) αλλά δεν έχει σχέση με την αύξηση των οργανικών στο νερό, ούτε με τον γοργό πολλαπλασιασμό των βακτυρίων αυτών σε φυσικές συνθήκες.
....είναι απλά τα βακτύρια που μπήκαν στη στίλη του νερού και φαίνονται μέχρι να κάτσουν στον πάτο ή σε άλλη επιφάνια. (κάτι διαφορετικό από το bacterial bloom το οποίο όπως εξηγάς στο λινκ σου οφείλεται στην αύξηση των οργανικών σε ένα ενυδρείο.)

...όχι τίποτε άλλο αλλά μας διαβάζουν και άλλοι και δεν είναι σωστό να μείνουν με την εντύπωση ότι αν ρίξουν μπουκαλοβακτύρια θα θολώσει το νερό τους και βιωσουν κάτι ανάλογο με όσους εχει τύχει bacterial bloom. (ή ότι θα κινδυνέψουν τα ψάρια τους από ελλειψη οξυγόνου, θα χρειαστούν αεραντλίες κλπ κλπ)

....πολύ απλά το θόλωμα και στις δύο περιπτώσεις οφείλεται στα βακτύρια που δεν έχουν κάτσει κάπου....αλλά το ένα οφείλεται στην αύξηση των οργανικών (bacterial bloom ) και το άλλο είναι μέχρι να πάρουν τη θέση τους τα βακτύρια που υπήρχαν στο μπουκαλάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-01-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σωστα αλλα ποτε δε μπορεις να ξερεις!
Αλλα σκευασματα υποστηριζουν οτι περιεχουν ενζυμα
αλλα δεν γραφουν καν!
αλλα οτι περιεχουν βακτηρια χωρις να διευκρινιζουν ποια!
Αν πουλανε ετεροτροφα .... πουλανε χρυσο τον ανθρακα!!!

Μονο μια αναλυση των υγρων των σκευασματων θα μας ελεγε τι περιεχουν και τι οχι!!! (δεν εμπιστευομαι ουτε καν τις ιδιες τις εταιριες)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βακτήρια και στρώσιμο panos_auk Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-11 20:27
Σχετικά με βακτήρια velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-10-09 21:43
Τι Βακτήρια να αγοράσω; johnmarka Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-04-09 08:13
Η γλιτσα είναι βακτήρια? Serafeim Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-02-09 12:22
Βακτήρια και αλλαγές νερού Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-02-08 13:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13088 seconds with 13 queries