Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-08, 12:12
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή 300 λιτρα φυτεμενο κοινωνικο

Θα ηθελα τις γνωμες σας για το υποστρωμα που πρεπει να χρησιμοποιησω σε ενυδρειο 300 λιτρων, θελω να εχω ενα φουλ φυτεμενο ενυδρειο.
Εχω συστημα co2, το ενυδρειο εχει 3 λαμπες 90cm 30 watt η καθε μια, μαλλον θα πρεπει ομως να βαλω και αλλες.
Τα φυτα σε αυτο το ενυδρειο ειναι η βασικη μου προτεραιοτητα, τι ψαρια ομως μου προτεινεται να βαλω ωστε να εχω μια ομορφη αρμονικη εικονα μεσα στο σαλονι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-08, 15:49
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές.. Θα μπορούσες να βάλεις κάποια κοπαδόψαρα σε συνδυασμό με δίσκους, ή κάποιες μικρές κιχλίδες όπως ραμιρέζι ή απιστόγραμμα ή κριμπένσις ή να βάλεις σκαλάρια.. Έχεις σίγουρα πολλές επιλογές. Ρόλο θα παίξει επίσης και το αν το CO2 σου είναι DIY ή μπουκάλα με controller.. Ακόμα στην επιλογή σου θα παίξει ρόλο το εάν διαθέτεις ή μπορείς να αγοράσεις συσκευή αντίστροφης όσμωσης.

Πάντως θα ήταν αρκετά εντυπωσιακό το αποτέλεσμα εάν είχες και κάποιο μεγάλο ψάρι ιδιαίτερα αν το ενυδρείο θα φαίνεται από μακρυά μέσα στο σαλόνι σου.

Ο λατερίτης ακούγεται ως πολύ καλή λύση για φυτεμένο. Ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι. για το θέμα υπόστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-08, 17:24
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Εχω και οσμωση και controller, με τον διαχυτηρα εχω μπερδευτει λιγακι διαβαζοντας εδω μεσα...και δεν εχω καταληξει ποιον να παρω.
Ακομα μου λειπει και μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα.
Σε ενα αλλο ενυδρειο εχω δισκους με καρδιναλιους το εχω κανει βιοτοπικο...προσπαθω δηλαδη.
Το υποστρωμα ομως σε αυτο θελω να το κανω οσο καλυτερο μπορω, περιμενω τα φωτα σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
aaaooll κοινωνικο φυτεμενο aaaooll Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 13 16-03-08 01:38
lmaikl(Φυτεμενο κοινωνικο) maikl Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 22 04-05-07 22:21
60λιτρο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ serifios Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 25-03-07 17:28
REEF 300 ΛΙΤΡΑ AΠΟΣΤΟΛΗΣ Reef 7 20-01-07 01:11
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03126 seconds with 13 queries