Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-06, 20:55
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Την γνωμη σας παρακαλω .

Καλησπέρα ..
Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το ( Sera Omnipur ) και ρωτάω διότι έχω πρόβλημα με ένα σκαλαρια μου το οποίο εδώ και 2 μέρες δείχνει περίεργη συμπεριφορά δηλ. Είναι πολλές ώρες ακίνητο , την ώρα που ταΐζω δεν πηγαίνει στην τροφή γρήγορα αλλά την παρακολουθεί αρκετή ώρα και δεν καταφέρνει πάντα να την φαει , έχω ακόμα παρατηρήσει ότι κάτι τρέχει με το στόμα του , δηλ κάνει μόνιμα σαν να προσπαθεί να αναπνεύσει αλλά η κινήσει του στόματος είναι πολύ μεγάλη και συγκρίνοντας το στόμα του με του αλλού σκαλαριου που έχω νομίζω ότι έχουν διάφορα σαν σε αυτό που έχει το πρόβλημα να έχει ξεχειλώσει το στόμα .
Για το παραπάνω πρόβλημα και μην έχοντας αλάτι πήρα από ένα φίλο Omnipur και έκανα το σκαλαρια
“ μπάνιο “ σε ένα μικρό ενυδρείο 10 λίτρων για μίση ώρα είδα μια μικρή βελτίωση στην συμπεριφορά του .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-06, 22:28
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

Tα ψάρια πολύ συχνά τεντώνουν το στόμα τους σαν να προσπαθούν να ''ξεμουδιάσουν''. Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Όταν λες οτι σου φαίνεται ξεχειλωμένο το στόμα του σκαλαριού τι ακριβώς εννοείς? Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό?
Το φάρμακο που αναφέρεις έχει ευρεία αντιμικροβιακή δράση σύμφωνα με την εταιρεία. Το θέμα όμως είναι αν το ψάρι έχει πράγματι κάτι που χρίζει φαρμακευτικής αντιμετώπισης.
Πόσα λίτρα έχεις? Πόσα ψάρια? Πές μας κάποιες λεπτομέρειες.
Το βάλε βγάλε απο το ενυδρείο μάλλον περισσότερο στρες προκαλεί, όταν δεν είναι και αναγκαίο.
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-06, 23:05
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filou
Tα ψάρια πολύ συχνά τεντώνουν το στόμα τους σαν να προσπαθούν να ''ξεμουδιάσουν''. Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Όταν λες οτι σου φαίνεται ξεχειλωμένο το στόμα του σκαλαριού τι ακριβώς εννοείς? Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό?
Το φάρμακο που αναφέρεις έχει ευρεία αντιμικροβιακή δράση σύμφωνα με την εταιρεία. Το θέμα όμως είναι αν το ψάρι έχει πράγματι κάτι που χρίζει φαρμακευτικής αντιμετώπισης.
Πόσα λίτρα έχεις? Πόσα ψάρια? Πές μας κάποιες λεπτομέρειες.
Το βάλε βγάλε απο το ενυδρείο μάλλον περισσότερο στρες προκαλεί, όταν δεν είναι και αναγκαίο.
Δεν ξέρω εάν μπορεί να το κάνει για να ξεμουδιάσει μιας και είναι κάτι το οποίο συμβαίνει επί 2 ημέρες .
Επιπλέον εάν σκεφτείς ότι στα 10 φλεικς που έπεφταν στην επιφάνεια το συγκεκριμένο σκαλαρι έτρωγε τα 5-7 και σήμερα έφαγε μετά βίας ένα .
Το ενυδρείο είναι 130 λίτρα καθαρά με 2 σκαλαρια και 3 Corydoras . Δεν θα μπορέσω να ανεβάσω φωτογραφία μιας και πλέον έχουν σβήσει τα Φώτα και από αύριο θα λείπω από το σπίτι έως και την Παρασκευή .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-06, 13:52
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

εκεινο που εχει στα χειλη του ειναι σαν βαμβακι ? αν ναι ειναι φόνγκους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-06, 17:24
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
εκεινο που εχει στα χειλη του ειναι σαν βαμβακι ? αν ναι ειναι φόνγκους
Όχι απλά το στόμα του είναι σαν να έχει ξεχειλώσει . Είναι λίγο λευκό αλλά όχι σαν βαμβάκι .






Γενικά η αντιδράσεις του είναι λίγο περίεργες , δηλ. Ενώ παει στο φαΐ με μεγάλη ταχύτητα σταματάει και δεν τρωει απλά κάθετε και κοιτάει το φλεικ μάλιστα αυτό που κάνει συχνά είναι να φαει μετά από ώρα ένα φλεικ αλλά κάποιες φορές τελικά να το βγάλει και να μην το φαει .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-06, 20:15
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

To άλλο σκαλάρι είναι οκ? Μήπως το ενοχλεί? Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια αυτά στο ενυδρείο? Γενικά η συμπεριφορά του πώς είναι? Κρύβεται ή κυκλοφορεί κανονικά?
Μπορεί να είναι κάτι παροδικό και να περάσει. Παρακολούθησέ το λίγες μέρες να δείς αν θα βελτιωθεί και τα ξαναλέμε.
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-06, 02:04
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Το αλλο

Το άλλο δείχνει μια χαρά . Αυτό με το πρόβλημα δεν κρύβεται καθόλου απλά μένει αρκετές ώρες σταθερό . Τα έχω μαζί περίπου 2 μήνες και από την πρώτη ημέρα δεν είχαν ποτέ προβλήματα νομίζω ότι μάλλον είναι ζευγάρι μιας και μέχρι να παρουσιάσει όλα αυτά το ένα από τα δυο ήταν αρκετές ώρες της ημέρας μαζί .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-06, 13:49
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

Ως ζευγάρι τα αγόρασες? Αν όχι, που είναι και το πιθανότερο, το οτι κανανε ''παρέα'' όπως λες δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Είναι λογικό να ''συνταξιδεύουνε'' μέσα στο ενυδρείο, αυτό όμως δεν τα κάνει και ζευγάρι! Αυτό θα το καταλάβεις μόνο αν αποφασίσουν να ζευγαρώσουν και κάνουν κανένα αυγουλάκι...
Για το θέμα του ξεχειλωμένου στόματος που ανέφερες, αν δεν ανεβάσεις φωτο, δεν γίνεται τίποτα.
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-06, 22:04
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Θα τρελαθω

Αρχικά καλησπέρα .
Λοιπόν έχω πολύ περίεργα για εμένα , νέα τα οποία μάλιστα έρχονται και σε πλήρη αντίθεση με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα .
Εξηγώ την ιστορία και ελπίζω να μην σας ζαλίζω .

Μιας και είμαι στην επαρχία λόγο δουλείας έστειλα την γυναίκα μου να αγοράσει αλάτι έτσι ώστε να εφαρμόσω τα όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ μέσα για θεραπεία με αλάτι .
Σήμερα το πρωί λοιπόν πήγε σε πολύ γνωστό κατάστημα ( θα αναφέρω παρακάτω ) και ζήτησε αλάτι .
Ο άνθρωπος που βρήκε εκεί την ρώτησε τον λόγο για τον οποίο ήθελε το αλάτι , αναφέροντας του ότι το θέλει για θεραπεία αρχίζουν όλα .
Του αναφέρει ότι το θέλει διότι έχουμε ένα σκαλαρι με πρόβλημα .
Την ρωτάει εάν το σκαλαρι κολυμπά κοντά στην επιφάνεια και μόνιμα κοιτά προς τα επάνω ( Πράγμα το οποίο όντως κάνει εδώ και 2 ημέρες ) . Όχι σαν να προσπαθεί να αναπνεύσει .
Τότε της λεει τα εξής :
1 . Ότι το αλάτι δεν κάνει τίποτα ως θεραπεία και ότι άντε το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να το βάλεις για να βοηθήσεις την θεραπεία με φάρμακα .
2 . Ότι αυτό που έχει το σκαλαρι είναι μια ασθένεια πολύ σπάνια την οποία παθαίνουν μόνο τα σκαλαρια και μιας και έχω και άλλο σκαλαρι θα κολλήσει και αυτό
3 . Ότι το σκαλαρι που έχει το πρόβλημα δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει και ότι θα πρέπει να κάνουμε θεραπεία σε όλο το ενυδρείο και για ένα μήνα να μην ξαναβάλουμε σκαλαρι .
4 . Της λεει ότι το μόνο που μπορεί να θεραπεύσει την ασθένεια είναι το FURAMOR-P , που και τελικά της πούλησε μαζί με το αλάτι .

Τελικά εγώ μιας και αρχάριος έχω αρχίσει να τρελαίνομαι διότι διαβάζοντας το παρακάτω posthttp://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8221
Έβγαλα κάποια συμπεράσματα και έτσι αποφάσισα να κάνω θεραπεία με αλάτι και μάλιστα σε ξεχωριστό ενυδρείο με 2% αλάτι για 20 λεπτά .

Τελικά τι γίνεται βρε παιδία ;;;;;;;;
Να κάνω θεραπεία με αλάτι ;
Υπάρχει αυτή η σπάνια ασθένεια που παθαίνουν μόνον τα σκαλαρια ;
Μήπως τελικά οι περισσότεροι που έχουν μαγαζιά το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλήσουν κανένα φαρμακακι στους άσχετους που μπαίνουν στα μαγαζιά τους και αφού αποδεκατιστεί το ενυδρείο τους να το παίξουν σχετικοί και να στα πάρουν πουλώντας σου παροχή υπηρεσίας ( άσε θα το αναλάβω εγώ από την αρχή και μεγάλε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ) ;
( Προς πωλητή ) γιατί ρε μεγάλε το μόνο φάρμακο που θεραπεύει την συγκεκριμένη ασθένεια είναι αυτό που πουλάς εσύ και όχι το omnipourπου έχω σπίτι μου μιας και αφού πήγε σπίτι μας η γυναίκα μου την έβαλα να μου διαβάσει το τι λεει το φάρμακο και είναι ένα φάρμακο γενικής χρήσης από ότι λεει η εταιρία και η περιγραφή του είναι σχεδόν ίδια με του omnipour .

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω εάν δεν είναι κόπος ας πάρει θέση και κάποιος εκτός του φίλου Filou μιας και στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε μείνει μόνο οι δυο μας να το συζητάμε .
Χωρίς να εννοώ κάτι Filou απλά νιώθω ότι εάν δεν ήσουν και εσύ θα έγραφα μόνος μου .
Κατάστημα που έγιναν όλα αυτά : Υδρόκοσμος .

Ευχαριστώ όλους έστω και για το κουράγιο σας να διαβάσετε αυτό το τεράστιο μήνυμα .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-06, 12:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχάς μια φωτογραφία πιθανόν θα βοηθούσε πάρα πολύ στην διάγνωση της ασθένειας (αφού μάλλον για ασθένεια πρόκειται). Αν μπορείς να αναρτήσεις μια, έστω από κινητό, κάντο να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση.

Θεωρώ σοβαρό το ότι δεν τρώει και ακόμα περισσότερο το ότι προσπαθεί να φάει και δεν μπορεί. Αυτό μου θυμίζει πολύ περίπτωση εσωτερικών παρασίτων (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος... το τονίζω αυτό). Αν είναι όντως κάτι τέτοιο, κάποια φάρμακα που έχουν δοκιμαστεί με επιτυχία είναι το HEXAMITA, το General cure σε συνδυασμό με Furan-2 (βαριά φάρμακα) και τέλος η μετρονιδαζόλη (από φαρμακείο - επίσης βαρύ φάρμακο) σε μορφή κάψουλας (η οποία είναι αποτελεσματικότερη όταν χορηγείται μέσω τροφής - αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για "μπάνιο").
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-06, 18:44
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Επιτελους

Σήμερα επιτέλους ανεβάζω την φωτο . Εάν δείτε πάνω από το στόμα του έχει κάνει μια λευκή γραμμή .

Κάντε ένα Zoom και πιστεύω ότι θα μπορέσετε να καταλάβετε τι εννοώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skalari2.JPG
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  17,3 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heiko27 : 28-10-06 στις 09:56
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-06, 22:47
Το avatar του χρήστη Giwrgos23
Giwrgos23 Ο χρήστης Giwrgos23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2006
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 172
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Giwrgos23
Προεπιλογή

εγω φιλε μου δεν βλεπω τιποτα αλλα θα σου πω μια ιστορια .εχω 2 σκαλαρια που μαλλον ειναι ζευγαρι αφου κανουν αυγα οπως λεει και η τενια<filou>τα εχω 8 περιπου μηνες.εχθες ενω ειχαν αυγα τσακωθηκαν τοσο εντονα που αναγκαστηκα να βαλω χερι να τα χωρισω και παλι δεν μπορουσα ειχαν πιαστει στομα με στομα και κοπανιωνταν με ορμη .αποτελεσμα....ο αρσενικος γεματος σημαδια και το στομα κατασπρο σαν να το εχεις βαψει με blanko .εαν συνεβει κατι τετοιο και σε εσενα τοτε μην το ζοριζεις το ψαρακι μπορει να το εχει στρεσαρει η ολη κατασταση ουτε μπανια ουτε τιποτα πολλη παρακολουθηση να δεις την συμπεριφορα μεταξυ τους

αυτα τα ολιγα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-06, 23:02
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Μαλλον το βρηκα .

Γιώργο σε ευχάριστο για το ενδιαφέρων αλλά έχω αρχίσει να έχω την υποψία ότι τελικά το ψαράκι μου έχει την παρακάτω ασθένεια μιας και τα περισσότερα συμπτώματα ταιριάζουν . Σχετικά με τσακωμούς δεν είχαν μέχρι τώρα όσο έχω μπορέσει να δω κανένα .

Αυτό βρήκα : Flukes
Symptoms: The fish scrapes itself against objects, rapid gill movement, mucus covering the gills or body, the gills or fins may be eaten away, the skin may become reddened.

There are many species of flukes, which are flatworms about 1 mm long, and several symptoms that are visible. They infest gills and skin much like ich, but the difference can be seen with a hand lens. You should be able to see movement and possibly eye spots, which is not found in ich. Gill flukes will eventually destroy the gills thus killing the fish. Symptoms of a heavy infestations are pale fish with drooping fins, rapid respiration, glancing off aquarium decor, and /or hollow bellies.
Treatment can best be done with a 10 to 30 minute bath in 10 mg per liter of potassium permanganate. Or treat the whole tank with 2 mg per liter, but this method is messy and dyes the water.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-06, 01:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

heiko27, δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να δω το αρχείο που ανέβασες. Αν σου είναι εύκολο, κάνε άλλη μια δοκιμή ανεβάζοντας φωτογραφία (αρχείο jpg), όχι zip.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-06, 01:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ως συνηθως η μιση θεραπεια ειναι η διαγνωση.
Ο υδροκοσμος υποθετει οτι ειναι fish bladder disease και σωστα προτεινει furamor-p.

Το αλατι απο την αλλη μερια ειναι και αυτο υπο μια εννοια ενα ελαφρυ αντιβιοτικό. Αν προκειται για σοβαρη μολυνση, ακομα και τα furamor-p/furan-2 δυσκολα κανουν δουλεια γιατι συνηθως τα ψαρια απο το εκτροφειο μεχρι το ενυδρειο τα εχοθν συνηθισει.
Απο τη φωτο παντως εμενα μου δειχνει κυριως προβλημα αναπνοης αυτη η συμπεριφορα που λες.
Τωρα το να κανεις μπανιο το ψαρι σε υπερμαγγανικο καλιο δεν σου το συνιστω για διαφορους λογους.
α. Δυσκολο να το βρεις
β. Λερωνει απιθανα πολυ
γ. Θελει προσεκτικη δοσολογια με ζυγους / μεζουρες ακριβειας που μαλλον δεν διαθετεις.

Μιας και το ψαρι ζει ακόμα, εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι gill-flukes παρα βακτηριακη μολυνση, καθοτι θα ειχε "χαιρετισει" μεχρι τωρα.

Δυστυχως τα gill-flukes οφειλονται σε παρα πολλους παραγοντες και η περαιτερω διαγνωση ειναι πολυ δυσκολη.. (αναφερω επιγραμματικα sporozoan, saprolegnia, cryptobia branchialis, Branchiomyces, ακομα και oodinium)
To αλατι σε δοσολογια 1,5 γραμμαριο ανα λιτρο πιανει καποια απο αυτά αλλα οχι ολα.

Θα ελεγα να δοκιμασεις general-cure σε συνδιασμο με αλατι, στη δοσολογια του κατασκευαστη, σε long bath.
Ανεβασε αν μπορεις και την κυκλοφορια επιφανειας για να το βοηθησεις να αναπνευσει ευκολοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-10-06, 10:22
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Αρχικά ευχαριστώ όλους σας για της απαντήσεις – συμβουλές .

Γιώργο άλλαξα το αρχείο και ανέβασα φωτογραφεία .

Netblues -> general-cure εάν κατάλαβα καλά εννοείς φάρμακο γενικής χρήσης ή κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα ;
Χθες έκανα μπάνιο σε αλάτι το σκαλαρι σε υπερτονικό διάλυμα 2% για 20 λεπτά περίπου – σε ξεχωριστό ενυδρείο – διάφορα στην συμπεριφορά είδα αρκετά έντονη δηλαδή άρχισε να είναι ποιο κινητικό .


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ανεβασε αν μπορεις και την κυκλοφορια επιφανειας για να το βοηθησεις να αναπνευσει ευκολοτερα.
Πάντα έχω μέσα στο ενυδρείο ένα δεύτερο φίλτρο το οποίο όποτε χρειαστεί μπορεί να παράγει μπόλικες φυσαλίδες στο νερό και από χθες μετά το μπάνιο στο αλάτι έχω πλέον ανεβάσει την παραγωγή φυσαλίδας όσο παει .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heiko27 : 28-10-06 στις 10:25
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-10-06, 10:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Aquarium Pharamaceuticals Inc General Cure Capsules
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-10-06, 10:30
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heiko27
Πάντα έχω μέσα στο ενυδρείο ένα δεύτερο φίλτρο το οποίο όποτε χρειαστεί μπορεί να παράγει μπόλικες φυσαλίδες στο νερό και από χθες μετά το μπάνιο στο αλάτι έχω πλέον ανεβάσει την παραγωγή φυσαλίδας όσο παει .
Πάντως η οξυγόνωση θα είναι πιό καλή αν γυρίσεις το στόμιο του φίλτρου προς την επιφάνεια με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργήσει έντονη ανατάραξη στην επιφάνεια.
Οι μπουρμπουλήθρες και οι αεραντλίες έχουν πολύ μικρότερο αποτέλεσμα σε σχέση με το έντονο τρεμούλιασμα της επιφάνειας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-10-06, 11:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η φωτογραφία δυστυχώς δεν προσφέρει αρκετή βοήθεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
.....κάποια φάρμακα που έχουν δοκιμαστεί με επιτυχία είναι το HEXAMITA, το General cure σε συνδυασμό με Furan-2.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Aquarium Pharamaceuticals Inc General Cure Capsules
Θα συμφωνήσω ότι μάλλον πρόκειται για κάποιο είδος gill flukes και να συνεχίσεις θεραπεία σε ξεχωριστώ ενυδρείο με το General Cure.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-10-06, 14:43
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Thx

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Θα συμφωνήσω ότι μάλλον πρόκειται για κάποιο είδος gill flukes και να συνεχίσεις θεραπεία σε ξεχωριστώ ενυδρείο με το General Cure.
Και απο αλατι τι κανω ; Του κανω μπανια ή οχι ;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-10-06, 21:41
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Καλησπέρα

Καλησπέρα .

Τελικά το σκαλαρι μας άφησε !!!
Πριν λίγο που γύρισα σπίτι το βρήκα νεκρό !!!
Δεν έχω όμως καταλήξει στο εάν τελικά έχουν πρόβλημα τα υπόλοιπα ψαριά μου ή έστω μόνο το άλλο σκαλαρι μιας και σύμφωνα με τα λεγόμενα του παιδιού στον Υδρόκοσμο είναι μια ασθένεια που παθαίνουν μόνο τα σκαλαρια .
Δεν ξέρω τι μένει και εάν μένει να κάνω τίποτα ακόμα .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποια ειναι η γνωμη σας για UV Pritanis Δίσκοι 23 14-05-05 23:15
ειδη εκτροφης πειτε την γνωμη σας fishme Γλυκό νερό - Γενικά 3 29-12-04 21:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08769 seconds with 14 queries