Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-16, 17:17
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή Άμμος και Νερό

Ανοίγω αυτό το thread με βάση αυτά τα δυο posts για να γίνει μια συζήτηση πάνω στο ποιο είναι το σωστό σαν μέθοδος για την έναρξη του στησίματος ενός ενυδρείου με άμμο. Ποια είναι τα + και ποια τα - των δυο διαφορετικών μεθόδων που προτείνουν τα παιδιά εδώ? Έχει διάφορα αν γίνει είτε με το ένα είτε με το άλλο? Με χαλίκι αντί για άμμο παίζουν οι ίδιοι παράγοντες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα βάλε την άμμο και μετά νερό.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=14

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα μπαίνει το νερό... και μετά η άμμος.-
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=12

Τα δυο αυτά posts έγιναν από δυο άτομα που ασχολούνται πολλά χρονιά με τα ενυδρεία (από όσο γνωρίζω και διαβάζω εδώ στο φόρουμ)

Αν υπάρχει κάπου εδώ στο φόρουμ ένα ανάλογο thread ή κάποια posts που να τα αναλύουν αυτά, δεν τα βρήκα εγώ λίγο που έψαξα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-16, 18:04
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Με σπλή λογική πιστεύω ότι όλα εξαρτώνται απο το πάχος του κόκκου της άμμου.
Αν είναι πολύ ψιλή η άμμος τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπαίνει μετά το νερό γιατι δεν θα κατέβει κάτω ούτε σε 1 μέρα. Άσε που θα μπουκώσουν τα φίλτρα.Επίσης αν θέλεις να έχεις και φυτά πως θα τα βάλεις μετά μέσα στο νερό ?
Πιστεύω λοιπόν ότι με απλή λογική είναι πιο βολικό να μπαίνει πρώτα η άμμος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-16, 18:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δυο αυτά posts έγιναν από δυο άτομα που ασχολούνται πολλά χρονιά με τα ενυδρεία (από όσο γνωρίζω και διαβάζω εδώ στο φόρουμ)
ανυπόστατες διαδόσεις Γιάννη.
Δεν ξέρω τι κάνει ο δισκόπληκτος κιθαρίστας αλλά εγώ τα περισσότερα χρόνια ασχολούμαι με τις αφρικάνικες κιχλίδες.
Τα περισσότερα ενυδρεία μου ήταν άθλια, μεταχειρισμένα, γρατζουνισμένα, δεν τα έβαλα και δεν κέρδισαν σε κανένα διαγωνισμό. Συνήθως είχαν diy φωτισμό, φίλτρα με διάφορες πατέντες και ακαλαίσθητους σωλήνες που κρέμονταν παντού. Δεν είχα διοξείδια, υποστρώματα ούτε κόκκινα και όμορφα φυτά, μόνο κάτι σκληρά και άνοστα που αγωνίζονται να αντέξουν από τις επιθέσεις των φυτοφάγων μου.
Για την ερώτηση σου :
τα ψάρια λοιπόν που με απασχολούν απαιτούν στο βυθό του ενυδρείου τους άμμο, όπως και στο φυσικό τους περιβάλλον και βεβαίως πέτρες, πολλές πέτρες με αρκετό βάρος και όγκο.
Στην τοποθέτηση αυτών των υλικών, σε ενυδρείο με ψάρια σαν τα δικά μου, προτείνω τη σειρά: πέτρες - άμμος - νερό. Πρώτα τοποθετούμε σταθερά όλες τις πέτρες, ή τουλάχιστον τα 2/3 του ύψους του βραχοσυμπλέγματος μας, και μετά ρίχνουμε την άμμο επάνω και γύρω απ' αυτές. Ρίχνοντας στη συνέχεια το νερό, η άμμος θα κυλήσει, θα φράξει κάθε κενό και θα σταθεροποιήσει το οικοδόμημα. Έτσι δεν κινδυνεύουμε από πτώση πέτρας και πιθανή θραύση τζαμιών επειδή ακουμπήσαμε κατά λάθος ένα βράχο ή επειδή τα ψάρια μας έσκαψαν μια τρύπα στην άμμο όπως συνηθίζουν (στην περίπτωση που είχαμε βάλει πρώτα την άμμο και μετά ακουμπούσαμε επάνω τις πέτρες, το κενό που θα δημιουργούσε αυτό το σκάψιμο θα ήταν αιτία πτώσεων).
Σε ενυδρεία που θα φιλοξενήσουν άλλα είδη ψαριών πχ γκάπυ, δίσκους κλπ νομίζω χωρίς πρόβλημα μπορεί να ακολουθηθεί και διαφορετική σειρά τοποθέτησης βυθού (άμμου/χαλικιού)-διάκοσμου (πέτρας/ξύλων κλπ). Ακόμα και η άμμος μπορεί να μπει μετά το νερό και μάλιστα υπάρχει και κόλπο για να καθαρίζεται ταυτόχρονα https://www.youtube.com/watch?v=VfkkunBi3V0 ).
Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-16, 23:20
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Από τότε που έμαθα 5 πράγματα για τα ψάρια μου (34 χρόνια πλέον με τους δίσκους)... και βρήκα διαθέσιμο το υλικό... τοποθέτησα στο βυθό ψιλή άμμο.
ΔΕΝ χρειάστηκε ποτέ... να τοποθετήσω στο ενυδρείο πρώτα τα φίλτρα και μετά την άμμο, ώστε να μπουκώσουν.
ΔΕΝ με προβλημάτισε ποτέ η στάθμη του νερού... όταν θέλησα να φυτέψω κάτι.
Ο λόγος που βάζω πρώτα το νερό και μετά την άμμο... είναι για να ΜΗΝ εγκλωβίζεται μέσα της αέρας, σε κάποια σημεία.

ΥΓ. ΜΗΝ μου βάζετε video, με βλακώδες περιεχόμενο.... είμαι προχωρημένης ηλικίας και έχω πρόβλημα με τα νεύρα μου.-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-16, 08:59
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τότε που έμαθα 5 πράγματα για τα ψάρια μου (34 χρόνια πλέον με τους δίσκους)... και βρήκα διαθέσιμο το υλικό... τοποθέτησα στο βυθό ψιλή άμμο.
ΔΕΝ χρειάστηκε ποτέ... να τοποθετήσω στο ενυδρείο πρώτα τα φίλτρα και μετά την άμμο, ώστε να μπουκώσουν.
ΔΕΝ με προβλημάτισε ποτέ η στάθμη του νερού... όταν θέλησα να φυτέψω κάτι.
Ο λόγος που βάζω πρώτα το νερό και μετά την άμμο... είναι για να ΜΗΝ εγκλωβίζεται μέσα της αέρας, σε κάποια σημεία.

ΥΓ. ΜΗΝ μου βάζετε video, με βλακώδες περιεχόμενο.... είμαι προχωρημένης ηλικίας και έχω πρόβλημα με τα νεύρα μου.-
Καλημέρα "Προχωρημένη" ηλικία...

Επειδή εγώ ασχολούμαι μερικές "ημέρες" μόνο με τα ενυδρεία μου έως τώρα, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Φυσικά και μπορείς να βάλεις τα φυτά αφού έχεις βάλει το νερό. Το ερώτημα είναι τι είναι πιο εύκολο και βολικό. Πριν ή μετά ???

Αν βάλεις το νερό πρώτα και μετά ψιλή άμμο (σαν πούδρα), η θολούρα που θα δημιουργηθεί στο ενυδρείο θα είναι ανευ προηγουμένου.
Σαφέστατα μπορείς να περιμένεις και 2 βδομάδες να κάτσει όλο αυτό και μετά να βάλεις τα φίλτρα να δουλέψουν, αλλά το λογικό και το σύνηθες είναι να βάλεις στα φίλτρα μόνο βαμβάκι για να τραβήξουν αυτή τη θολούρα και να την καθαρίσουν (Γιάννη ήσουν μπροστά στο δικό μου στο πως ήταν όταν βάλαμε απλά το νερό με προσοχή και ενώ είχαμε βάλει από την αρχή την άμμο, και πως άρχισε να καθαρίζει αργά αλλά σταθερά με τα 3 φίλτρα επάνω).

Συνεπώς και εδώ το ερώτημα είναι όχι αν είναι κάτι σωστό ή λάθος, αλλά ποιό είναι πιο βολικό. Πριν ή μετά ???

Σε ότι αφορά τις "αναερόβιες περιοχές", μπορείς πολύ εύκολα με κάποιο ξύλινο καλαμάκι ή με ένα πλαστικό (παιδικό) τσουγκρανάκι να οργώσεις όλο το βυθό και να μην έχεις "αναερόβιες".

και μια φιλική συμβουλή......

Όσοι είναι "προχωρημένης ηλικίας", δεν ξενυχτάνε και πέφτουν νωρίς για ύπνο, για να έχουν δυνάμεις, να "ηρεμούν" τα νεύρα τους, και να έχουν καθαρό μυαλό !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-16, 15:26
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Εγώ μέχρι τώρα έβαζα πέτρες- άμμο - νερό. Έχει τύχει να προσθέσω με προσοχή άμμο εκ των υστέρων.
Την επόμενη φορά μάλλον θα βάλω πέτρες - νερό - άμμο - υπόλοιπο νερό.
Ο λόγος είναι αυτό που είπε και ο fan, δηλαδή να αποφύγω τον εγκλωβισμό αέρα. Όχι ότι έχω ακούσει να επηρεάζει αλλά έτσι μου ήρθε. Πάντως σίγουρα οι πέτρες μπαίνουν πριν την άμμο στα αφρικάνικα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα "Προχωρημένη" ηλικία...

Επειδή εγώ ασχολούμαι μερικές "ημέρες" μόνο με τα ενυδρεία μου έως τώρα, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Φυσικά και μπορείς να βάλεις τα φυτά αφού έχεις βάλει το νερό. Το ερώτημα είναι τι είναι πιο εύκολο και βολικό. Πριν ή μετά ???

Αν βάλεις το νερό πρώτα και μετά ψιλή άμμο (σαν πούδρα), η θολούρα που θα δημιουργηθεί στο ενυδρείο θα είναι ανευ προηγουμένου.
Σαφέστατα μπορείς να περιμένεις και 2 βδομάδες να κάτσει όλο αυτό και μετά να βάλεις τα φίλτρα να δουλέψουν, αλλά το λογικό και το σύνηθες είναι να βάλεις στα φίλτρα μόνο βαμβάκι για να τραβήξουν αυτή τη θολούρα και να την καθαρίσουν (Γιάννη ήσουν μπροστά στο δικό μου στο πως ήταν όταν βάλαμε απλά το νερό με προσοχή και ενώ είχαμε βάλει από την αρχή την άμμο, και πως άρχισε να καθαρίζει αργά αλλά σταθερά με τα 3 φίλτρα επάνω).

Συνεπώς και εδώ το ερώτημα είναι όχι αν είναι κάτι σωστό ή λάθος, αλλά ποιό είναι πιο βολικό. Πριν ή μετά ???

Σε ότι αφορά τις "αναερόβιες περιοχές", μπορείς πολύ εύκολα με κάποιο ξύλινο καλαμάκι ή με ένα πλαστικό (παιδικό) τσουγκρανάκι να οργώσεις όλο το βυθό και να μην έχεις "αναερόβιες".

και μια φιλική συμβουλή......

Όσοι είναι "προχωρημένης ηλικίας", δεν ξενυχτάνε και πέφτουν νωρίς για ύπνο, για να έχουν δυνάμεις, να "ηρεμούν" τα νεύρα τους, και να έχουν καθαρό μυαλό !!!!
άμα είναι καθαρή η άμμος δεν θολώνει πολύ. Και ας μη βάλεις κατευθείαν το φίλτρο στην τελική...
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 28-09-16 στις 15:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-16, 19:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ο ηλικιωμένος κύριος σας παρασέρνει.
Τα δικά μου ψάρια δεν αφήνουν την άμμο σε ησυχία οπότε δεν ανησυχώ αλλά
ας εξηγηθεί γιατί είναι κακό να εγκλωβισθεί αέρας στο υπόστρωμα ?
Αυτό που κατά τη γνώμη μου ίσως πρέπει να ανησυχεί, κάποιους, είναι ο εγκλωβισμός στο υπόστρωμα
του προϊόντος της δράσης αναερόβιων βακτηρίων που εγκαθίστανται και αναπτύσσονται εκεί σε συνθήκες
σχεδόν απόλυτης έλλειψης οξυγόνου που είναι το τοξικό υδροθείο.
Σε συνθήκες που υπάρχει έστω και ελάχιστο οξυγόνο στο υπόστρωμα αναπτύσσονται (άλλου είδους) αναερόβια βακτήρια (και δεν επιτρέπουν στα προηγούμενα να αναπτυχθούν) που καταναλώνουν τα νιτρικά και παράγουν αέριο άζωτο και οξείδιο του αζώτου. Τα αέρια αυτά υπό κανονικές συνθήκες διαφεύγουν στην επιφάνεια.
Στα θαλασσινά ενυδρεία εφαρμόζουν και τα λεγόμενα "deep sand beds" για την μείωση των νιτρικών.
Στα ενυδρεία μου δεν κάνω ποτέ σκούπα βυθού και δεν υπάρχει σημαντική συσσώρευση απορριμάτων (αυτά καταλήγουν στα φίλτρα). Δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν μύρισα ποτέ την χαρακτηριστική μυρωδιά του υδροθείου (σαν κλούβιο αυγό). Δεν χρησιμοποιώ βέβαια κάτι άμμους που βλέπω σε δισκάδικα με κοκκομετρία ζάχαρης άχνης αλλά απλή θαλασσινή ψιλή άμμο και δεν έχω υπόστρωμα πάνω από 9-10 εκ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 28-09-16 στις 19:40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-16, 23:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Προσπάθησα να είμαι ξεκάθαρος νομίζω... γι' αυτό ανέφερα και το είδος που φιλοξενώ.
Σε ένα ενυδρείο που φιλοξενεί ένα είδος όπως είναι πχ. οι γεωφάγοι... ο βυθός θα "οργώνεται" ολημερίς... οπότε τα πράγματα διαφέρουν.
2. Λάμπρο εξαρτάται από την άμμο... προφανώς αγοράζεις φτηνή (και χύμα). Η δική μου ΔΕΝ θολώνει (όπως έγραψε κι ο DEXFISH) και την βάζω στο ενυδρείο, χωρίς καν ξέπλυμα.
3. Όσο για το... "ΔΕΝ ξενυχτάνε" κλπ... άει πάνε ωρέ.-

ΥΓ. Έτερε γέροντα... στον χώρο που θα εγκλωβιστεί ο αέρας... μακροπρόθεσμα θα δημιουργηθεί υδρόθειο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-16, 08:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
... στον χώρο που θα εγκλωβιστεί ο αέρας... μακροπρόθεσμα θα δημιουργηθεί υδρόθειο;
Τις προϋποθέσεις τις έγραψα. Αν θα υπάρξουν στο δικό σου ενυδρείο? δεν το πιστεύω.
*ματιά στο μέλλον : συζητήσεις στο GOAC (Greek Older Aquarists Club) - τι λες? το φτιάχνουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-10-16, 00:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αντέχεις και για άλλα... ΔΕΝ μας φτάνουν αυτά;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νιτρικά στο νερό του δικτύου! Πως μπορώ να φτιάξω νερό για κιχλίδες από RO; BabylonX Γλυκό νερό - Γενικά 6 02-05-13 03:50
Άμμος...? krispie Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 19-02-11 23:44
Άμμος nsi Γλυκό νερό - Γενικά 8 25-11-08 00:07
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06217 seconds with 15 queries