Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-06-16, 18:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PuckTheFolice Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα λαθος, δεν ηταν αρρωστα τα ψαρια. Ηταν θεμα προσαρμογης.
Προσπάθησε κι εσυ να προσαρμοστείς λιγο, στο φορουμ που μας φιλοξενει...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-06-16, 18:25
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Θα το κοιτάξω να πάρω ένα τέτοιο μεγάλο κουβά.

¶ρα για εσένα δεν είναι ιός ε; Επειδή τα συμπτώματα του νεκρού ψαριού κάνανε για dropsy. Ξέρεις το πρήξιμο της κοιλιάς . Σε συνδιασμό με νυκτική κύστη ίσως.

Αν δεν είναι ιός είναι ελπιδοφόρο και για τους ίδιους αλλά και για τους ότοκινκλους που θα ήταν πολύ κρίμα να κολήσουν κάτι από το πουθενά.

Δεν θα απαντάω για μερικές ώρες αλλά θα δω ότι μου πεις.
Βραδάκι θα βάλω και αναλυτικά τις μετρήσεις μου.

Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-06-16, 18:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PuckTheFolice Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα λαθος, δεν ηταν αρρωστα τα ψαρια. Ηταν θεμα προσαρμογης.
Δεν αξιζει να ασχοληθω να σου εξηγησω που εισαι λαθος.
Απο το υφος σου γενικα και σε αλλα σου ποστ, δεν φαινεσαι να παιρνεις χαμπαρι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα για εσένα δεν είναι ιός ε; Επειδή τα συμπτώματα του νεκρού ψαριού κάνανε για dropsy. Ξέρεις το πρήξιμο της κοιλιάς . Σε συνδιασμό με νυκτική κύστη ίσως.
Δεν σταθηκα σε αυτο πιο πριν, αλλα αυτο που σου ειπαν στο πετσοπ ηταν κοτσανα (αν φυσικα σου ειπαν και δεν παρακουσες).
Το Dropsy δεν ειναι ιος.
Το dropsy δεν ειναι καν ασθενεια.
Ειναι ενα συμπτωμα καποιων ασθενειων.
Σαν να λεμε οτι "πασχω απο φουσκωμα". Το φουσκωμα δεν ειναι η ασθενεια. Καποια ασθενεια το προκαλει.
Νηκτικη κυστη σε καρδιναλιους δεν παιζει ευκολα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-06-16 στις 18:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-06-16, 20:53
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αξιζει να ασχοληθω να σου εξηγησω που εισαι λαθος.
Απο το υφος σου γενικα και σε αλλα σου ποστ, δεν φαινεσαι να παιρνεις χαμπαρι.
-------------------------

Δεν σταθηκα σε αυτο πιο πριν, αλλα αυτο που σου ειπαν στο πετσοπ ηταν κοτσανα (αν φυσικα σου ειπαν και δεν παρακουσες).
Το Dropsy δεν ειναι ιος.
Το dropsy δεν ειναι καν ασθενεια.
Ειναι ενα συμπτωμα καποιων ασθενειων.
Σαν να λεμε οτι "πασχω απο φουσκωμα". Το φουσκωμα δεν ειναι η ασθενεια. Καποια ασθενεια το προκαλει.
Νηκτικη κυστη σε καρδιναλιους δεν παιζει ευκολα.
Όχι δεν παράκουσα. Ιός μου είπανε και μάλιστα καλοκαιρινός ιός. Kαι πως αν βρω 2ο στην ίδια κατάσταση να πάω σε esha 2000. Αυτά ακριβώς ήταν τα λόγια του.
Τώρα μπήκα σπίτι, ταίσα δείξανε σχεδόν μηδενικό ενδιαφέρον.
Είναι σε σχηματισμό όλοι σε μία γωνία και συγκεκριμένα την γωνία που η ροή είναι αυξημένη και κοιτάνε προς το τζάμι ανασαίνοντας γρήγορα. Ξεθωριασμένες κοιλιές και μία κατάσταση όπως χτες.
Στην άρχη το είχα ρίξει πως λόγω υψηλού φωτισμού τα ψάρια στρεσσάρονται και επειδή τους λείπουν οι πολλές κρυψώνες. Τώρα είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει πρόβλημα..Εφόσον σταμάτησε και το φαγητό που τις 2-3 πρώτες μέρες γινόταν μάχη.
Θα βάλω μετρήσεις σε λιγάκι του νερού μου.

Θέλω να προσθέσω και να ρωτήσω μήπως οι καρδινάλιοι είναι φωταφοβικοί και ουσιαστικά αρρώστησαν από το στρεςς του φωτός. Με cuba κάτω κλπ καταλαβαίνεις πως έχω υψηλό φωτισμό.
Εγώ προσωπικά χωρίς να είμαι έμπειρος θεωρώ πως δεν υπάρχει φωτοφοβία τουλάχιστον σε βαθμό που να αρρωσταίνει ένα ψάρι γιατί πολλοί πχ συντηρούν τέτοια ψάρια σε υψηλούς φωτισμούς. Αλλά δεν έχω την γνώση σε αυτό που λέω, υπόθεση κάνω.
Επίσης, μία παρατήρηση που μπορεί να είναι άστοχη. Το ότι συγκεντρώνονται εκεί που σημειώνεται η μεγαλύτερη ροή και κοιτάνε προς το πλαινο τζάμι (εκει που σκάει δηλαδή η ροή) είναι σαν να παλεύουν κατά κάποιον τρόπο να προχωρήσουν-να βγουν από το ενυδρείο. Φυσικά αυτή η μάζωξη εκεί μπορεί να ναι τυχαία αλλά επειδή γίνεται μέρες και καθόλη την φωτοπερίοδο αρχίζω να το πιστεύω...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-06-16, 21:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το νεκρό ψάρι κατά μεγάλο ποσοστό θα φουσκώσει, σαπίζουν τα εσωτερικά του , δημιουργούνται αέρια και φουσκώνει.
Το θέμα είναι αν το είδες πρησμένο πριν πεθάνει, και το πρήξιμο δεν είναι απαραίτητο να είναι νηκτική κύστη , μπορεί να υπάρχει σηψαιμία ή άλλη βακτηριακή μόλυνση στα έντερα και από τα αέρια να πρήζεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-06-16, 21:09
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Kαλησπέρα,

Ζωντανό ήταν όταν το είδα πρησμένο στην επιφάνεια σαν μπαλόνι... Ανέπνεε σαν τρελό και δεν μπορούσε ούτε να γυρίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-06-16, 21:42
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Mηπως δεν παλευουν να βγουν και ψαχνουν για οξυγονο?
Αν ητανε προβλημα προσαρμογης , θα τα εβλεπες απο την πρωτη κιολας ημερα.
Απο το ph αποκλειεται να ειναι... οτι ph και να ειχε .
Και εγω απο Αθηνα πηρα , απο το νερο σας , και μαλιστα με μια ημερα καθυστερηση λογο πλοιου.
Εκανα μια ωρα προσαρμογη σταγονα σταγονα, δεν ειχα καμια απωλεια στα 32 ψαρια.
Γενικα τα τετρα ειναι φωτοευαισθητα, θελουν σκιες για να νιωθουν ασφαλεια.
Τωρα στο ενυδρειο σου ..
Ισως το co2 κανει την ζημια.
Η αυτα τα blender που ριχνεις μηπως τα επηρεαζουν.
Το λαχανιασμα συνηθως ειναι λογο του co2...και γενικα τα τετρα, αν δεν τους αρεσει το νερο, μενουν σε ενα σημειο και βαριανασενουν.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-06-16, 21:47
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Oξυγόνο δεν θα ψάχνανε ψηλά στην επιφάνεια;
Εμένα δεν ανεβαίνουν καθόλου medium to bottom είναι συνέχεια.
Από ph ίσως όχι..από Kh;
Εντάξει για την φωτοευαισθησία να το καταλάβω αλλά και εσύ με 6 λάμπες τρέχεις αν δεν κάνω λάθος. Μπορεί να υπάρχουν stem αλλά πόση σκιά να βρεις.
Εγώ το co2 το έχω χαμηλώσει , έχω μία σχετικά καλή ανατάραξη και ο checker είναι πράσινος. 25-30 ppm. Και τη μέρα με τόσο πολύ οξυγόνο να παράγεται από τα φυτά δεν θα υπήρχε πρόβλημα λογικά. Το βράδυ θα το υποψιαζόμασταν αυτό.

Ποια blender ; :P

Θα βάλω μετρήσεις σε λιγάκι Νίκο απόλα και θα δούμε τι θα δείξουν και σχετικά με την συγκέντρωση του co2.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-06-16, 21:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν παράκουσα. Ιός μου είπανε και μάλιστα καλοκαιρινός ιός. Kαι πως αν βρω 2ο στην ίδια κατάσταση να πάω σε esha 2000. Αυτά ακριβώς ήταν τα λόγια του.
Ιος και esha2000 για θεραπεια του?
Τεσπα.

Οχι απο το φως δεν παιζει να αρρωστησανε.
Και δεν ειναι σιγουρο οτι αρρωστησανε.
Και απο πεχα σου ειπα, δεν υπαρχουν πολλα ψαρια που αντεχουν στο χαμηλο πεχα οσο αυτα. Μονο απο αποτομη και μεγαλη μεταβολη
Απο τη στιγμη που δεν βγαζεις ακρη, προτεινα να κανεις θεραπεια για ενδοπαρασιτα, (εστω κι αν ειναι λαθος να κανουμε θεραπειες χωρις διαγνωση) αφου τα ψαρια φαινονται να πηγαινουν για φουντο.

Εκει που σκαει η ροη εχει περισσοτερο οξυγονο παντως και επιμενω οτι το διοξειδιο πρεπει να ειναι υπερβολικο.
Μπορεις να κανεις μια δοκιμη πριν βαλεις φαρμακα? Αρχισε να κοβεις διοξειδιο (οχι αποτομα) Τι θα χασεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-06-16, 21:50
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

απο ασθενειες δεν ξερω πολλα θα σου πω τι παρατηρω εγω το gh&kh οταν ειναι πολυ χαμηλο κανει τα ψαρια να αλλαζουν συμπεριφορες ενα gh 5 ειναι το μινιμουμ κατα την αποψη μου.αν υπαρχει διακυμανση κιολας ακομα χειροτερα.τελος αφου ειχες προβλημα στο ενυδρειο δεν επρεπε να βαλεις και οτοκυκλους πριν το λυσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-06-16, 21:53
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ασθενειες δεν ξερω πολλα θα σου πω τι παρατηρω εγω το gh&kh οταν ειναι πολυ χαμηλο κανει τα ψαρια να αλλαζουν συμπεριφορες ενα gh 5 ειναι το μινιμουμ κατα την αποψη μου.αν υπαρχει διακυμανση κιολας ακομα χειροτερα.τελος αφου ειχες προβλημα στο ενυδρειο δεν επρεπε να βαλεις και οτοκυκλους πριν το λυσεις.
Περισσοτερο ρολο παιζει η Kh... σε ενυδρεια με co2, τα τετρα γενικα δεν εχουνε θεματα με τις σκληροτητες.
Ο φιλος εχει υποστρωμα ενεργο το οποιο ριχνει gh kh ... και ισως εκει γινεται η ζημια με το co2.
Δεν το εχω δουλεψει καθολου αυτο το υποστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-06-16, 21:58
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιος και esha2000 για θεραπεια του?
Τεσπα.

Οχι απο το φως δεν παιζει να αρρωστησανε.
Και δεν ειναι σιγουρο οτι αρρωστησανε.
Απο τη στιγμη που δεν βγαζεις ακρη, προτεινα να κανεις θεραπεια για ενδοπαρασιτα, (εστω κι αν ειναι λαθος να κανουμε θεραπειες χωρις διαγνωση) αφου τα ψαρια φαινονται να πηγαινουν για φουντο.

Εκει που σκαει η ροη εχει περισσοτερο οξυγονο παντως και επιμενω οτι το διοξειδιο πρεπει να ειναι υπερβολικο.
Μπορεις να κανεις μια δοκιμη πριν βαλεις φαρμακα? Αρχισε να κοβεις διοξειδιο (οχι αποτομα) Τι θα χασεις?
Κατάλαβα κοτσάνα μου είπανε...Βλέπεις γιατί δεν μπορώ να εμπιστεύτω κάνεναν από μαγαζί. Μπορεί να υπάρχουν και γνώστες αλλά πως να τους εμπιστευτείς όταν παραπάνω από τα μισά που ακούς είναι λάθος...
Φυσικά και μπορώ να το κάνω αυτό και μακάρι να είναι αυτό. Τρώω λιγάκι , παίρνω μετρήσεις και βλέπουμε και το πινακάκι τι συνάρτηση βγάζει. Στη συνέχεια κατεβάζω εννοείται. Αν και να ξέρεις έχω κατεβάσει ήδη αρκετά πχ για να καταλάβεις από 2 φ/δ έχω πάει στις 90... Παρόλα αυτά θα το δούμε και αυτό ξανά. Θα επανέλθω με νούμερα αναλυτικά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ασθενειες δεν ξερω πολλα θα σου πω τι παρατηρω εγω το gh&kh οταν ειναι πολυ χαμηλο κανει τα ψαρια να αλλαζουν συμπεριφορες ενα gh 5 ειναι το μινιμουμ κατα την αποψη μου.αν υπαρχει διακυμανση κιολας ακομα χειροτερα.τελος αφου ειχες προβλημα στο ενυδρειο δεν επρεπε να βαλεις και οτοκυκλους πριν το λυσεις.
Φίλε μου δεν γνώριζα για το πρόβλημα. Όλα καλά φαινόντουσαν. Εννοείται πως θα έσπευδα να το κάνω αν το ήξερα αλλά πιάστηκα απροετοίμαστος. Ας μη τους γκαντεμιάσουμε :P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 01-06-16 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-06-16, 22:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα και χωρις απωλειες μεσα απο την καρδια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-06-16, 22:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
..θα σου πω τι παρατηρω εγω το gh&kh οταν ειναι πολυ χαμηλο κανει τα ψαρια να αλλαζουν συμπεριφορες ενα gh 5 ειναι το μινιμουμ κατα την αποψη μου.
Σε καρδιναλιους?
Μηδεν GH KH ζουν ανετα. (μεχρι σε 100% ΑΟ και τυρφη μαζι, τα ειχα)
Απλα με χαμηλη ΚΗ (κατω απο 3-4) γινεται ευαλωτο το pH και αν βαζουμε διοξειδιο, μπορει να μεταβαλεται ευκολα και αποτομα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-06-16, 22:26
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ναι Σπυρο διαβασα οτι εχει iwagumi style ενυδρειο οποτε εχει σιγουρα πολυ διαξειδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-06-16, 23:18
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Kαλησπέρα παιδιά και πάλι,

Λοιπόν έκανα μετρήσεις απόλα.. οι μετρήσεις είναι οι παρακάτω.

PH 6,6
ΝΗ4 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 5-10
GH 4
PO4 0-0,25

Και φτάνουμε στην kh εδώ τα πράγματα είναι περίεργα. Μετράω με σαλιφέρ με ένα τεστάκι λίγο περίεργο είναι η αλήθεια.
Με την Salifert βγάζω KH 2,5 με 2,8. Με βάση το πινακάκι του co2 δεν υπάρχει θέμα συγκέντρωσης υψηλής co2 .

Για ακούστε κάτι ή μάλλον διαβάστε κάτι περίεργο τώρα.
Έβαλα και ενα strip ταινία , έτσι για να δω αν επιβεβαιώνονται οι τιμές και απαυτό.
Ταυτίζονται οι τιμές με τα παραπάνω μόνο το ph το βρίσκει 6,6 με 6,8 επειδή δεν είναι ακριβείας. Το ΜΟΝΟ που δεν ταυτίζεται είναι η KH που την βγάζει διαρκώς 5 με 6 εκεί.
Αν το strip έχει δίκιο έχω παραπάνω από 40 ppm συγκέντρωση διοξειδίου στο νερό και για κάποιο λόγο το dropchecker συνεχίζει να ναι πράσινο.

Tο co2 το χαμήλωσα τελείως βγάζει μια σταγόνα στα 4 δευερόλεπτα. Ουσιαστικά σαν να το έκλεισα είναι . Έτσι για να κάνουμε 1 τεστ πως θα βρω τα ψάρια το πρωί. Ανατάραξη έχω οπότε θα το αποβάλει.
Πάντως παιδιά δυστυχώς δεν ελπίζω στο να είναι το co2. Στις 75 φυσαλίδες ήμουν μετά την μείωση που έκανα και το ενυδρείο είναι τέρμα φυτεμένο και με απαιτητικά σε co2 φυτά.
Συν της άλλης τώρα με το moonlight κάθησα και παρατήρησα λίγο παραπάνω επειδή δεν φοβούνται να φύγουν και βλέπω έναν που έχει κάνει σαν καμπούρα. Η είναι πρησμένος από κάτω και δείχνει καμπούρα πάνω ή έχει κάνει καμπούρα από κάτι που μπορεί εσωτερικό να έχει.

Nα προσθέσω ότι τώρα που κλείσανε τα φώτα τα ψαράκια σπάσανε από τη γωνία και πήγανε και σε άλλα σημεία πιθανότατα για ξεκούραση-ύπνο.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-06-16, 07:57
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Θυμιο βαλε καμμια φωτο των ψαριων θα βοηθησει πολυ τα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-06-16, 12:02
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παρ'όλο που δεν μπορώ να σας τραβήξω καλύτερο βίντεο γιατί δεν έχω τα μέσα , φαίνονται ξεκάθαρα οι δυσμορφίες , η ταχύτατη αναπνοή και τα ξεθωριάσματα.

Έχω την αίσθηση πως τα ψαράκια υπέστησαν οσμωτικό σοκ...Δεν γίνεται να έπιασα το 8 στα 8...

https://www.youtube.com/watch?v=-rfRkaERyXk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσαρμογή νέων ειδών στο ενυδρείο μας exelix Αρχάριοι γλυκού νερού 19 26-08-17 19:20
Προσαρμογή σε γαρίδες gallos Γαρίδες 6 02-03-13 12:02
Προσαρμογή - Καραντίνα. Ερωτήσεις! Ippokampos Γλυκό νερό - Γενικά 18 17-07-10 01:25
Δυσκολία στην Προσαρμογή! Kostis-Salonika Γλυκό νερό - Γενικά 12 05-04-10 00:07
Προσαρμογή Cristos Δίσκοι 4 09-02-05 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06928 seconds with 15 queries