Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-13, 17:24
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή Βάψιμο background ενυδρείου

Καλησπέρα, Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, κάποιο υλικό ασφαλές για το χρωματισμό σε απόχρωση του καφέ η του κεραμιδί, του background του ενυδρείου. Σε συσκευασία του κιλού, και από πού το έχει αγοράσει. Η έστω διάφανη εποξειδικη ρητίνη. Έχω γυρίσει όλη την Αθήνα και τον Πειραιά και δεν μπορώ να βρω, τουλάχιστον σε μικρή ποσότητα. Ότι ποσότητα βρήκα είναι πάνω 5 κιλά, οπότε για 0.70 τετραγωνικά μια τέτοια ποσότητα θα μου ήταν άχρηστη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-13, 18:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα βαψεις το τζαμι η κατι που θα βαλεις μεσα στο νερο για πλατη?γιατι αν ειναι για το τζαμι,μπορεις να το βαψεις απεξω με πλαστικο.(αλλα αυτο το ξερεις φανταζομαι...)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-13, 19:55
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Έχω φτιάξει το background με φελιζολ κτλ και θέλω να το βάψω σε καφέ απόχρωση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-13, 20:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εποξικη μπογια για δεξαμενες ποσιμου νερου http://www.chrotex.gr/products_list....l=001005005001


αν παρεις αυτο, προσεξε να λεει novepox-W κι οχι απλως novepox που ειναι για πισινες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-13, 21:46
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

[QUOTE=Nick74;775866]εποξικη μπογια για δεξαμενες ποσιμου νερου http://www.chrotex.gr/products_list....l=001005005001


Αν το βρεις στο εμπόριο πες το και σε μένα. Από την ίδια την εταιρία, δεν βγαίνει σε συσκευασία του κιλού και δεν υπάρχει ούτε δήγμα στις αποθήκες της για να με εξυπηρετήσουν. Μόνο παραγγελία και αυτό σε μεγάλη ποσότητα. Γιαυτο ανέφερα παραπάνω για κάποιο υλικό που το έχει αγοράσει κάποιος και το έχει στην κατοχή του. Που υπάρχει στο τάδε μαγαζί και κάνει τόσο. Εποξικο, ελαστομερες τσιμεντοειδη οτιδήποτε. Αυτά που γράφουν στα σαιτ τους οι εταιρίες μέχρι την στιγμή που πάει κάποιος να το αγοράσει, απέχουν έτη φωτός. Σήμερα για παράδειγμα εκεί που βρήκα το προϊόν, όταν πείρε ο άνθρωπος να το παραγγέλλει, το συγκεκριμένο προϊόν είχε καταργηθεί. Προχθές μια άλλη εταιρία ενώ η τιμή του κιλού ήταν 14.60 με φπα για να μου φτιάξουν την συγκεκριμένη απόχρωση παραγγελία, μου ζήτησαν 24.40 με φπα. Φυσικά και δεν το πείρα για ευνόητους λόγους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-13, 22:02
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Να πω τι εκανα εγω σε οταν ηθελα να βαψω ενα Ytong σε καφετι αποχρωση,πηρα στοκο για πλακακια στην αποχρωση που ηθελα τον αραιωσα με νερο και τον περασα με πινελο,οταν στεγνωσε καλα το εβαλα σ ενα δοχειο με νερο ενα μικρο φιλτρο με ανθρακα και το αφησα μια βδομαδα αν και μου ειχαν πει οτι οι στοκοι δεν ειναι τοξικοι
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-13, 22:18
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω τι εκανα εγω σε οταν ηθελα να βαψω ενα Ytong σε καφετι αποχρωση,πηρα στοκο για πλακακια στην αποχρωση που ηθελα τον αραιωσα με νερο και τον περασα με πινελο,οταν στεγνωσε καλα το εβαλα σ ενα δοχειο με νερο ενα μικρο φιλτρο με ανθρακα και το αφησα μια βδομαδα αν και μου ειχαν πει οτι οι στοκοι δεν ειναι τοξικοι


Το έχεις καιρό στο ενυδρείο ? Το έχω βάψει ένα χέρι με αυτό http://www.vitex.gr/external_surfaces_final_004.php. Αλλά με κάποιον που μίλησα στο χημείο τους, μου είπε πως δεν είναι τοξικό και δεν είναι επιβλαβές για τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Μου διευκρίνισε ο άνθρωπος, σε χρήση για το ενυδρείο δεν ξέρει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει. Επίσης γνωρίζει κανένας κάποια χρωστική ακίνδυνη για χρωματισμό τσιμέντου ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-13, 22:23
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

5 μηνες
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-13, 22:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν παρεις μερικα τηλεφωνα μεγαλα χρωματοπωλεια οπως κατσαχνια, τρακαδα κτλ θα βρεις (κιλο δεν υπαρχει, εννωειται)
ακινδυνες χρωστικες ειναι οι ανιλλινες οπως και οι φυτικες πχ ψημενη ομπρα, ψημενη σιεννα, ωμη ομπρα και σιεννα, τερρα βερτ, ολες οι ωχρες κτλ (σκονες αγιογραφιας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-13, 22:42
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν παρεις μερικα τηλεφωνα μεγαλα χρωματοπωλεια οπως κατσαχνια, τρακαδα κτλ θα βρεις (κιλο δεν υπαρχει, εννωειται)
ακινδυνες χρωστικες ειναι οι ανιλλινες οπως και οι φυτικες πχ ψημενη ομπρα, ψημενη σιεννα, ωμη ομπρα και σιεννα, τερρα βερτ, ολες οι ωχρες κτλ (σκονες αγιογραφιας)

Nick σε ευχαριστώ. Βρήκα τέτοιες αλλά δεν γράφαμε τίποτα πάνω αν είναι επικίνδυνες η όχι και δεν μπορούσα να αποφασίσω αν θα βάλω στο τσιμέντο. Όποτε αν είσαι σίγουρος το πρόβλημα λύθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-13, 22:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Nick σε ευχαριστώ. Βρήκα τέτοιες αλλά δεν γράφαμε τίποτα πάνω αν είναι επικίνδυνες η όχι και δεν μπορούσα να αποφασίσω αν θα βάλω στο τσιμέντο. Όποτε αν είσαι σίγουρος το πρόβλημα λύθηκε.

προσεξε, μην παρεις οτι χρωμα σκονη βρεις. αυτα που αναφερω ειναι ακινδυνα φυσικα χρωματα, ομως υπαρχουν και λιαν τοξικες σκονες οποτε η περιορισου σε αυτα που σου γραφω, ειτε πριν παρεις κατι ρωτα.
Οι ανιλλινες ειναι χρωματα της ασφαλτου και θελουν απειροελαχιστη ποσοτητα για να χρωματισουν κυβικα ολοκληρα.
Θεψρουνται εντελως ακινδυνα. επισεις αν θες μαυρο το ivory black παραγεται απο καυση κοκκαλων (η πολυ ακριβη ποιοτητα απο ελεφαντοδοντο, αν κι εχει ψιλοαπαγορευτει) επισεις πολυ ακινδυνο χρωμα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποτε αν είσαι σίγουρος το πρόβλημα λύθηκε.

100%.
εχω μελλετησει παρα πολυ το θεμα των χρωστικων, απο τις αλχημιστικες συνταγες των μεσαιωνικων ζωγραφων μεχρι της συγχρονης βιομηχανιας.

οσον αφορα τα χρωματα για δεξαμενες νερου, ειναι λογικοτατο να μη βρεις κιλο, δε θα ειχε νοημα να βγαζουν σε τετοια συσκευασια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-07-13 στις 22:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-13, 23:08
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσεξε, μην παρεις οτι χρωμα σκονη βρεις. αυτα που αναφερω ειναι ακινδυνα φυσικα χρωματα, ομως υπαρχουν και λιαν τοξικες σκονες οποτε η περιορισου σε αυτα που σου γραφω, ειτε πριν παρεις κατι ρωτα.
Οι ανιλλινες ειναι χρωματα της ασφαλτου και θελουν απειροελαχιστη ποσοτητα για να χρωματισουν κυβικα ολοκληρα.
Θεψρουνται εντελως ακινδυνα. επισεις αν θες μαυρο το ivory black παραγεται απο καυση κοκκαλων (η πολυ ακριβη ποιοτητα απο ελεφαντοδοντο, αν κι εχει ψιλοαπαγορευτει) επισεις πολυ ακινδυνο χρωμα
-------------------------


Ok αυτό το έχω καταλάβει. Μόνο τα φυσικά χρώματα αλλά δεν ήξερα αν είναι ακίνδυνες.



100%.
εχω μελλετησει παρα πολυ το θεμα των χρωστικων, απο τις αλχημιστικες συνταγες των μεσαιωνικων ζωγραφων μεχρι της συγχρονης βιομηχανιας.

οσον αφορα τα χρωματα για δεξαμενες νερου, ειναι λογικοτατο να μη βρεις κιλο, δε θα ειχε νοημα να βγαζουν σε τετοια συσκευασια



Καλά τα στεγνωτικά των δεξαμενών αλλά και η εποξικη ρητίνη που έχει 10000 εφαρμογές.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-07-13, 23:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μωρε δικιο εχεις, αλλα η εταιρια τα βγαζει για συγκεκριμενη εφαρμογη και οχι για κατι αλλο.
Απο κει και περα οι χακιες και οι μοντες που μπορει να κανουμε εμεις δεν τους πολυαφορουν (καποτε ειχα φτιαξει ενα υλικο για κατασκευες με βαση ενα στεγανωτικο ταρατσων και το πριονιδι. Το συγκεκριμενο υλικο αντεχε σε χοντρο κοπανημα με σφυρι... ε και? αυτοι πουλαγαν απλα στεγανωτικο για ταρατσες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Background ενυδρείου silve992 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-06-13 11:48
Βάψιμο μεταλλικής βάσης ενυδρείου: hammerite ή υφαλόχρωμα; aquaman Λοιπός εξοπλισμός 28 16-08-11 14:10
βάψιμο καπακιού ενυδρείου mikrosaquaristas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 23-03-11 13:19
Βάψιμο ενυδρείου DiscusBoy Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 08-09-07 22:52
Βάψιμο ενυδρείου mmbuna DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-01-05 22:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14971 seconds with 15 queries