Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-12, 17:21
Το avatar του χρήστη goldfish
goldfish Ο χρήστης goldfish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Kαινουργιο ενυδρειο 100 λιτρων-στησιμο-αποριες

Καταρχας καλησπερα σε ολους. Ειμαι καινουργια στο φορουμ! Ας πω και εγω την ιστορια μου, αν και πολυ συνηθισμενη. Παντα απο μικρη ειχα απο καποιο ψαρακι το οποιο λογω αγνοιας των γονιων μου πρωτα και δικης μου μετεπειτα, διατηρουσα σε γυαλες και συνηθως πεθαινε μετα απο 1-2 το πολυ χρονια. Τον Οκτωβριο του 2010,ακομα απειρη και χαζη θα ελεγα που δεν ψαχνομουν περισσοτερο,πηρα ενα ενυδρειακι των 20 λιτρων με ολα τα απαραιτητα κ μαζι με...-μη με μαλωσετε-3 χρυσοψαρακια. Αλλαζα συχνα το νερο, εβαζα αντιχλωριο κτλ κτλ κτλ. Περασα σε αλλη πολη φετος και τα πηρα μαζι μου, ειναι ακομα στο 20λιτρο. Επειδη ομως εδω και λιγο καιρο μου ανοιξαν τα ματια μεσω ενος φιλου που εχει πολλα και μεγαλα ενυδρεια αλλα και του ιντερνετ καταλαβα το τραγικο λαθος και το δικο μου και των πετσοπαδων, που ειναι απολυτα φυσιολογικο οσον αφορα την τσεπη τους να τη γεμισουν αλλα σε καμια περιπτωση ηθικο να παιζουν με ζωες αθωων πλασματων.
Εν πασει περιπτωσει, εβαλα μερικα χρηματα στην ακρη και αγορασα ενα ενυδρειο 100 λιτρων(ξερω οτι θα επρεπε να ειναι λιιιγο μεγαλυτερο αλλα δυστυχως δε διαθετω αυτον τον καιρο ουτε παραπανω χρηματα αλλα ουτε και αλλο μερος) για τα αγαπημενα μου ψαρακια τα οποια θελω να ζουνε ανετα και ευτυχισμενα.
Στο ζουμι τωρα. Πρεπει να αρχισω το στησιμο του ενυδρειου αμεσα.

1)Θα προμηθευτω λεπτο σχετικα και σκουροχρωμο χαλικι. Θα το πλυνω πολυ καλα πολλες φορες και θα το βρασω λιγο,πριν το βαλω. ΕΡΩΤΗΣΗ> Ποσο περιπου να παρω για τα λιτρα μου, αν το υψος του ειναι περιπου στα 2εκατοστα? Και ποιο ειναι το καλυτερο να παρω απο αποψη συστασης?

2)Οσον αφορα τα φυτα. Απο αλλου εχω ακουσει και διαβασει οτι τα χρυσοψαρα δεν ειναι φιλικα προς τα ζωντανα φυτα και τα τρωνε. Απο αλλου οτι καλο ειναι τα φυτα να εχουν σκληρα φυλλα για να μη φαγωνονται, και οτι τα καλυτερα ειναι οι ανουμπιες. Ποια η γνωμη σας? Και αν ειναι να παρω, 2 ειναι καλα? Θα τα φυτεψω στο χαλικι? Θα τα δεσω σε ξυλα με μπετονια? Και τι ξυλο ακριβως να προτιμησω?

3)Τωρα, οσον αφορα το φιλτρο.
Το ενυδρειο ειχε ενα μεσα, εσωτερικο, με 650λ/ωρα. εχει μονο τον μηχανισμο του και απο κατω εχει ενα 5πλο σφουγγαρακι που βγαινει αν το τραβηξεις, αρα ανθρακα δεν εχει, αφου δεν ξεσυναρμολογειται οπως το φιλτρο που εχω στα ψαρακια μου τωρα.(ετσι φανταζομαι δηλαδη, τον ανθρακα τους τον εχω βγαλει απο την πρωτη βδομαδα που ειχα παρει το μικρο ενυδρειακι, επι τη ευκαιρια). Να μεινω σε αυτο το φιλτρο? Με προβληματιζει λιγο γιατι εχει ιδια λιτρα με αυτα που δουλευουν στο τωρινο μου ενυδρειο και το καθαριζει τελεια. Μηπως να παρω κανενα με 1000λιτρα την ωρα? Εχω διαβασει οτι τα hailea ειναι τα καλυτερα. Τι εχετε να προτεινετε?

4)Οσον αφορα το κρισιμο μερος. Οταν ερθει η ημερα που θα μπει το νερο. -Βαζω μεσα νερο με αντιχλωριο?
-Εχω ηδη βαλει μεσα τα φυτα-αν τελικα παρω?
-Προμηθευτηκα βακτηρια. καθε ποτε πρεπει να βαζω στο νερο?
-Πρεπει να κανω καποια αλλαγη νερου ωσπου το ενυδρειο να εχει στρωθει?
-Εχω παρει υγρα τεστ αμμωνιας, νο2, νο3. Εχω διαβασει για αυτα. Εχει κανεις να κανει καποια επισημανση?
-Εχει και φωτισμο το ενυδρειο. Ποσες ωρες πρεπει να ειναι ανοιχτο και ποσες κλειστο? Τα φυτα ποσο θελουνε? Επηρεαζει καθολου το φως της ημερας? (ο ηλιος δε χτυπα απευθειας στο ενυδρειο, αλλα το φως μπαινει απο τις κουρτινες)
-Ειναι απαραιτητο να παρω σκουπα βυθου? Μονο ετσι μπορω να καθαριζω τα χαλικακια?

Νομιζω πως αυτες ειναι οι αποριες μου, και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα θελω ολα να ειναι τελεια για τα ψαρακια μου το συντομοτερο δυνατον...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-12, 21:27
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

στην πρωτη σου ερωτηση δεν μπορω να απαντησω ακριβως
αλλα σιγουρα θα χρειαστεις μπολικο γιατι τα χρυσοψαρα εχουν την συνηθεια να το τρωνε και να το φτηνουν
στα λιτρα σου χωρανε 2-3 ψαρακια μονο
φυτα οντως χρειαζονται με σκληρο φυλλωμα
οι ανουμπιες ειναι ενα ευκολο φυτο που δεν χρειαζεται λιπασματα και διαδικασιεσ εχει σκληρο φυλλο
επισης μπορεις να ψαξεις για εχινοδορους βαλισνεριες....
και κερατοφυλλο
το κερατοφυλο ομως δεν φυτευεται απλα το αφινεις να επιπλεει στην επιφανεια και να αιωρειται
απο τα φυτα που σου ειπα μονο οι ανουμπιες πρεπει να δεθουν με πετονια σε ενα ξυλο η πετρα
απο ξυλα τα πιο γνωστα ειναι οι ριζες red moor
αλλα πριν βαλεις μεσα οποιοδηποτε ξυλο θα πρεπει να το πληνεις


φιλτρο....
προτιμησε καλυτερα να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο...
το εσωτερικο τρωει χωρο απο τα λιτρα σου
οσον αφορα τα υλικα
καλο ειναι στα νεο-στημενα ενυδρεια να μπαινει ανθρακας για τους πρωτους μηνες
hailea εχω ενυδρειο εγω..και ειχε εσωτερικο φιλτρο
η μαρκα αυτη ειναι κινεζικη....δεν λεει κατι αυτο..
απο τις καλυτερες μαρκες ειναι η EHEIM εχει πολυ καλα φιλτρα και θερμοστατες


οταν ερθει η μερα του νερου
γεμιζεις το ενυδρειο ριχνεις τα αντιστοιχα ml στα λιτρα σου συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας και οχι του πετ σοπα!
αφου προμηθευτηκες βακτηρια
ποια μαρκα ειναι?
αναλογως την μαρκα θα εξαρτηθει και η συχνοτητα....
στα βακτηρια που δινει η jbl αδειαζεις ολο του μπουκαλακι
ενω στα βακτηρια της sera βαζεις αναλογα τα λιτρα σου......
κανονικα τα βακτηρια τα βαζεις μια φορα
στην αρχη που στηνεις το ενυδρειο και μετα τιποτα οταν αλλαξεις βιολογικο υλικο μονο παλι
υγρα τεστ NO2 & NO3 μονο?
πρεπει να παρεις pH KH GH επισης και αμμωνιας (NH4)
καλο θα ηταν και φωσφορικα αλλα αστο για αργοτερα ακομα εισαι στην αρχη....

οι λαμπες ειναι πιο βολικο να ειναι ανοιχτες τις απογευματινες ωρες εφοσον φως μπαινει μονο απο το παραθυρο σου
απο 8-12 ωρες ειναι καλο
στο φορουμ υπαρχουν ποστ που λενε ποσο φως και τι συνθηκες θελει το καθε φυτο....

μονο με την σκουπα βυθου μπορεις να καθαρισεις το χαλικι και να κανεις αλλαγες νερου
αλλαγες πρεπει καθε βδομαδα να βγαζεις το 50%

επισης καλο θα ηταν να προμηθευτεις ενυδρειακο αλατι και να υπαρχει παντα στα ντουλαπια σου
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-12, 23:18
Το avatar του χρήστη goldfish
goldfish Ο χρήστης goldfish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
στην πρωτη σου ερωτηση δεν μπορω να απαντησω ακριβως
αλλα σιγουρα θα χρειαστεις μπολικο γιατι τα χρυσοψαρα εχουν την συνηθεια να το τρωνε και να το φτηνουν
στα λιτρα σου χωρανε 2-3 ψαρακια μονο ,το γνωριζω, δεν προκειται να βαλω αλλο.
φυτα οντως χρειαζονται με σκληρο φυλλωμα
οι ανουμπιες ειναι ενα ευκολο φυτο που δεν χρειαζεται λιπασματα και διαδικασιεσ εχει σκληρο φυλλο
επισης μπορεις να ψαξεις για εχινοδορους βαλισνεριες....
και κερατοφυλλο
το κερατοφυλο ομως δεν φυτευεται απλα το αφινεις να επιπλεει στην επιφανεια και να αιωρειται
απο τα φυτα που σου ειπα μονο οι ανουμπιες πρεπει να δεθουν με πετονια σε ενα ξυλο η πετρα. θα τη βαλω πριν το στησιμο το φυτο/α? η αφου στρωθει? το μπηγω μεσα στις πετρες δηλαδη και το συγκρατω με μπετονια απλα? δε θελει καμια περιποιηση απο κει κι επειτα?
απο ξυλα τα πιο γνωστα ειναι οι ριζες red moor
αλλα πριν βαλεις μεσα οποιοδηποτε ξυλο θα πρεπει να το πληνεις


φιλτρο....
προτιμησε καλυτερα να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο...
το εσωτερικο τρωει χωρο απο τα λιτρα σου
οσον αφορα τα υλικα
καλο ειναι στα νεο-στημενα ενυδρεια να μπαινει ανθρακας για τους πρωτους μηνες
hailea εχω ενυδρειο εγω..και ειχε εσωτερικο φιλτρο
η μαρκα αυτη ειναι κινεζικη....δεν λεει κατι αυτο..
απο τις καλυτερες μαρκες ειναι η EHEIM εχει πολυ καλα φιλτρα και θερμοστατες
περιπου ποσα λιτρα την ωρα να παρω?

οταν ερθει η μερα του νερου
γεμιζεις το ενυδρειο ριχνεις τα αντιστοιχα ml στα λιτρα σου συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας και οχι του πετ σοπα!
αφου προμηθευτηκες βακτηρια
ποια μαρκα ειναι? μου το εκανε δωρο το μπουκαλακι, ειναι της microbe-lift και λεγεται nite-out 2. οι οδηγιες λενε 5ml/38l μεχρι η αμμωνια να ειναι κατω απο 0,6mg/l. ειναι καλη μαρκα η να παρω αλλη?
αναλογως την μαρκα θα εξαρτηθει και η συχνοτητα....
στα βακτηρια που δινει η jbl αδειαζεις ολο του μπουκαλακι
ενω στα βακτηρια της sera βαζεις αναλογα τα λιτρα σου......
κανονικα τα βακτηρια τα βαζεις μια φορα
στην αρχη που στηνεις το ενυδρειο και μετα τιποτα οταν αλλαξεις βιολογικο υλικο μονο παλι
υγρα τεστ NO2 & NO3 μονο? οχι εχω και αμμωνιας. θα προμηθευτω και τα υπολοιπα-ποτε πρεπει να αρχισω να τα μετραω? ολα αφου η αμμωνια γινει 0?
πρεπει να παρεις pH KH GH επισης και αμμωνιας (NH4)
καλο θα ηταν και φωσφορικα αλλα αστο για αργοτερα ακομα εισαι στην αρχη....

οι λαμπες ειναι πιο βολικο να ειναι ανοιχτες τις απογευματινες ωρες εφοσον φως μπαινει μονο απο το παραθυρο σου
απο 8-12 ωρες ειναι καλο
στο φορουμ υπαρχουν ποστ που λενε ποσο φως και τι συνθηκες θελει το καθε φυτο....

μονο με την σκουπα βυθου μπορεις να καθαρισεις το χαλικι και να κανεις αλλαγες νερου
αλλαγες πρεπει καθε βδομαδα να βγαζεις το 50% εχω διαβασει για 20-30%. ειναι λαθος?

επισης καλο θα ηταν να προμηθευτεις ενυδρειακο αλατι και να υπαρχει παντα στα ντουλαπια σου
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια κ το χρονο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-12, 10:43
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν ερθει η μερα του νερου
γεμιζεις το ενυδρειο ριχνεις τα αντιστοιχα ml στα λιτρα σου συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας και οχι του πετ σοπα!
Αντιχλώριο λέει εδω.

microbe-lift και λεγεται nite-out 2

.....για το συγκεκριμένο έγραψε ο Σπύρος στο τοπικ "έτοιμα βακτύρια" αν δεν κάνω λάθος.....διάβασε το ίσως σε βοηθήσει.

....από μάρκα καλό είναι....τώρα για την αποτελεσματικότητα τους, ακόμα το συζητάμε στο άλλο τοπικ!

.....πάντος αν μπορείς να βρείς μπόλι από στρωμένο υγειές ενυδρείο είναι το πιο γρήγορο και το πιο σίγουρο (τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε όλοι )

αλλά και αφού έχεις και το 20ρι να τρέχει, στίψε τη βρωμιά από το σφουγγάρι του στο νέο φίλτρο...καλύτερη δουλειά θα κάνει από τα έτοιμα. (ρίξε και μπουκαλοβακτύρια παράλληλα αν θες κακό δεν θα κάνει)....από εκεί και πέρα ξεκίνα τη μεταφορά των ψαριών σταδιακά, ένα - ένα, όχι και τα 3 μαζί να μην επιβαρύνεις αμέσως το νέο ενυδρείο που ακόμα κάνει τον κύκλο του.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldfish Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω διαβασει για 20-30%. ειναι λαθος?.
Δεν είναι λάθος σε γενικές γραμμές....αλλά στην περίπτωση σου μιλάμε για 3 χρυσόψαρα που είναι ΠΟΛΥ οριακά στα 100 λίτρα, για ψάρι που γενικά λερώνει πολύ και για νέο ενυδρείο που ακόμα η βιολογία του φίλτρου σου δεν είναι αρκετή και πιθανότατα θα έχεις αμμωνία.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 13-01-12 στις 10:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-12, 19:41
Το avatar του χρήστη goldfish
goldfish Ο χρήστης goldfish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλώριο λέει εδω.

microbe-lift και λεγεται nite-out 2

.....για το συγκεκριμένο έγραψε ο Σπύρος στο τοπικ "έτοιμα βακτύρια" αν δεν κάνω λάθος.....διάβασε το ίσως σε βοηθήσει.

....από μάρκα καλό είναι....τώρα για την αποτελεσματικότητα τους, ακόμα το συζητάμε στο άλλο τοπικ!

.....πάντος αν μπορείς να βρείς μπόλι από στρωμένο υγειές ενυδρείο είναι το πιο γρήγορο και το πιο σίγουρο (τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε όλοι )

αλλά και αφού έχεις και το 20ρι να τρέχει, στίψε τη βρωμιά από το σφουγγάρι του στο νέο φίλτρο...καλύτερη δουλειά θα κάνει από τα έτοιμα. (ρίξε και μπουκαλοβακτύρια παράλληλα αν θες κακό δεν θα κάνει)....από εκεί και πέρα ξεκίνα τη μεταφορά των ψαριών σταδιακά, ένα - ένα, όχι και τα 3 μαζί να μην επιβαρύνεις αμέσως το νέο ενυδρείο που ακόμα κάνει τον κύκλο του.
-------------------------


Δεν είναι λάθος σε γενικές γραμμές....αλλά στην περίπτωση σου μιλάμε για 3 χρυσόψαρα που είναι ΠΟΛΥ οριακά στα 100 λίτρα, για ψάρι που γενικά λερώνει πολύ και για νέο ενυδρείο που ακόμα η βιολογία του φίλτρου σου δεν είναι αρκετή και πιθανότατα θα έχεις αμμωνία.
ευχαριστω για την απαντηση. το προβλημα μου ειναι -δεν το διευκρινησα πριν- οτι το 20λιτρο το εχω σε αλλο σπιτι κοντα στο δικο μου, οχι σε αυτο που εχω τωρα τα 100λ. μεσα στην αλλη βδομαδα θα αρχισω τη διαδικασια. και φοβαμαι μηπως εχουν κατι τα ψαρακια και το μεταφερω κ στο νεο ενυδρειο αν στραγγιξω τη βρωμια στο νεο φιλτρο. σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο ομως, γιατι αυτο που ηταν μαζι με το ενυδρειο δε μου φαινεται πολυ καλο...εχει τα σφουγγαρακια που ανεφερα εκτεθειμενα και κατι δε μαρεσει...ειναι ολα ιδια, σαν αυτο που χρησιμοποιουμε για να κανουμε ντουζ σε πυκνοτητα...ειδα ομως τις τιμες της eheim για τα εξωτερικα και οι τιμες ειναι...απλησιαστες για τα λεφτα που εχω...

και μια απορια για την αμμωνια που θα βαλω στο καινουργιο ενυδρειο. θα την παρω απο το φαρμακειο σωστα? τι ποσοτητα κ πυκνοτητα? και θα τη βαλω μια φορα αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου μου-δηλ. μονο στην αρχη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1/ Στησιμο φυτεμενου κυβου βημα βημα.(αποριες) platy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-12-11 21:42
νεο ενυδρειο 60 λιτρων , πολλες αποριες !!!! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-09-11 10:54
Στησιμο ενυδρειου 200 λιτρων... irongud Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 30-12-10 00:18
ενυδρειο 300 στησιμο pyros Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-11-09 00:18
---Μερικες αποριες για στησιμο--- zoikarios Αρχάριοι γλυκού νερού 3 07-10-09 12:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05589 seconds with 13 queries