Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-08, 16:45
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Question Συχνότητα αλλαγών νερού!

Καθώς διάβαζα διάφορα στο Internet, πέτυχα έναν "υπολογιστή αλλαγών νερού", και μου τράβηξε την προσοχή:

http://www.practicalfishkeeping.co.u...calculator.php

Και μου δημιουργήθηκε τελικά η εξής απορία:
Άλλοι κάνουν αλλαγή κάθε βδομάδα, άλλοι κάθε δύο εβδομάδες, άλλοι 20%, άλλοι 25%, άλλοι 30%, κ.τ.λ.
Τελικά πως καθορίζεται αυτό? Έχει να κάνει με το ρυθμό αύξησης των νιτρικών?

Υποθέτω ότι αν μετρήσεις νιτρικά τη Δευτέρα, και μετά την Παρασκευή, μπορείς να βγάλεις πόση αύξηση έχεις την ημέρα, που προφανώς διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο.. Άρα, μπορείς να υπολογίσεις και τι αλλαγές νερού πρέπει να κάνεις, για να κρατάς τα νιτρικά σε επιθυμητά επίπεδα! Ισχύει αυτό?

Και εδώ δημιουργείται και μία δεύτερη απορία! Πόσα νιτρικά πρέπει να έχει τελικά ένα ενυδρείο, ώστε να τρέφονται αφενός τα φυτά, και αφεταίρου να μη δημιουργείται πρόβλημα στα ψάρια?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-08, 18:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η αυξηση των νιτρικων μπορει να μην ειναι και σταθερη στο ιδιο ενυδρειο μερα με τη μερα, εξαρταται αν θα ταισεις πολυ ή λιγο, αν θα φανε ολο το φαι τη μια μερα τα ψαρια ή οχι, αν θα σαπισει καποιο φυλλο στο ενυδρειο, κι ενα καρο αλλοι παραγοντες. Και δεν ειναι μονο τα νιτρικα που βγαζουμε απο το νερο με τις αλλαγες, αλλα και πολλα άλλα αποβλητα που μαζευονται και "παλιωνουν" το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-08, 18:26
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Φίλε χοντρέ με πρόλαβες. Ήθελα να ανοίξω ένα αντίστοιχο θέμα. Εδώ και δυο βδομάδες σε ενυδρείο 120 λίτρων, φυτεμένο με 12 κάρντιναλ, 12 αρλεκίνους, 20 γαρίδες, 3 ΣΑΕ και 2 κλόουν έχω pH 6.5, kH 11, νιτρώδη <0.3 (αυτά με τεστ sera), νιτρικά 15 και φωσφορικά 1 (μετρήσεις με salifert). Για ποιον λόγο θα πρέπει να αλλάξω νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-08, 18:29
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Άλλο ένα site λοιπόν μπαίνει στη μαύρη λίστα, εε?

Απάντηση στις 2 ερωτήσεις υπάρχει?

1. Άλλοι κάνουν αλλαγή κάθε βδομάδα, άλλοι κάθε δύο εβδομάδες, άλλοι 20%, άλλοι 25%, άλλοι 30%, κ.τ.λ. Τελικά πως καθορίζεται αυτό?

2. Πόσα νιτρικά πρέπει να έχει τελικά ένα ενυδρείο, ώστε να τρέφονται αφενός τα φυτά, και αφεταίρου να μη δημιουργείται πρόβλημα στα ψάρια?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-08, 18:36
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο ένα site λοιπόν μπαίνει στη μαύρη λίστα, εε?

Απάντηση στις 2 ερωτήσεις υπάρχει?

1. Άλλοι κάνουν αλλαγή κάθε βδομάδα, άλλοι κάθε δύο εβδομάδες, άλλοι 20%, άλλοι 25%, άλλοι 30%, κ.τ.λ. Τελικά πως καθορίζεται αυτό?

2. Πόσα νιτρικά πρέπει να έχει τελικά ένα ενυδρείο, ώστε να τρέφονται αφενός τα φυτά, και αφεταίρου να μη δημιουργείται πρόβλημα στα ψάρια?
Η θεωρία λέει φωσφορικά 1 και νιτρικά μέχρι 15 (ο λόγος φωσφορικών - νιτρικών είναι 1/12) αλλά αυτό πρέπει να είναι σταθερό όσο γίνεται ή να το παρακολουθείς συνέχεια, έτσι ώστε ούτε τα φυτά σου αλλά ούτε και τα ψάρια και το υπόλοιπο ενυδρείο να έχουν πρόβλημα (άλγες κτλ). Για την ερώτηση νούμερο 1 περιμένω κι εγώ απάντηση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-08, 19:06
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος η συχνοτητα κ η ποσοτητα αλλαγης νερου εξαρταται απο πολλα πραγματα, διαφορετικα για τον καθενα. Παραδειγματα: ογκος νερου, φορτος ενυδρειου σε φυτα κ ψαρια, ταισμα, ποιοτητα κ ποσοτητα υλικων φιλτραρισματος, προσθετος εξοπλισμος (ειδικα φιλτρα κλπ), προσθηκη ουσιων (λιπασματων κ.α.) Ο καθενας βρισκει τη χρυση τομη για την περιπτωση του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-08, 19:11
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Θα ήθελα συγκεκριμένη απάντηση στα δεδομένα που παραθέτω. Τα υπόλοιπα γενικά για το τι και πως τα γνωρίζουμε όλοι ή έστω οι περισσότεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-08, 19:13
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος η συχνοτητα κ η ποσοτητα αλλαγης νερου εξαρταται απο πολλα πραγματα, διαφορετικα για τον καθενα. Παραδειγματα: ογκος νερου, φορτος ενυδρειου σε φυτα κ ψαρια, ταισμα, ποιοτητα κ ποσοτητα υλικων φιλτραρισματος, προσθετος εξοπλισμος (ειδικα φιλτρα κλπ), προσθηκη ουσιων (λιπασματων κ.α.) Ο καθενας βρισκει τη χρυση τομη για την περιπτωση του.
Όλοι συμφωνούμε στα παραπάνω.. Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που προσπάθησα να ορίσω "μαθηματικά" ως ρυθμός αύξησης των NO3, και ορθώς με διόρθωσε ο Tolis ότι η αλλαγή νερού δεν έχει να κάνει μόνο με τα NO3.

Χρυσή τομή λες εσύ.. Και πώς το ορίζεις αυτό? Πότε δηλαδή λες ότι είσαι ΟΚ?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-08, 19:24
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Η χρυση τομη παντοτε βρισκεται με πειραματισμους. Τουλαχιστον ετσι νομιζω. Κραταμε ομως παντοτε καποιες βασικες αρχες οπως πχ "Η θεωρία λέει φωσφορικά 1 και νιτρικά μέχρι 15 (ο λόγος φωσφορικών - νιτρικών είναι 1/12)". Οπως και στο DIY CO2 ο καθενας το φερνει στα μετρα του συμφωνα με το τι ζηταει (αλλος βαζει 3 κουπες ζαχαρη, αλλος 2 κ.ο.κ.) ετσι ειναι κ οι αλλαγες νερου. Εγω αλλαζω καθε βδομαδα 35%, αν ειχα ομως κ το σουπερ ειδικο φιλτρο απονιτροποιησης και μια σουπερ uv λαμπα (τυχαια ισως και αστοχα παραδειγματα) σιγουρα θα αλλαζα καθε 10-12 μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-08, 19:27
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εγώ πάντως εδώ και δυο βδομάδες έχω τις συνθήκες που προανέφερα και δεν σκοπεύω να αλλάξω νερό ακόμα (κάνοντας μετρήσεις βέβαια για τη συνεχή παρακολούθηση των παραμέτρων). Γνωρίζω ότι κάτι ειπώθηκε από το Shimek στο συνέδριο σχετικά με τις αλλαγές νερού αλλά δε γνωρίζω τι. Μήπως θα μπορούσε κάποιος που παρακολούθησε το συνέδριο να μας ενημερώσει;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-08, 19:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για ποιον λόγο θα πρέπει να αλλάξω νερό;
Εκτος απο τα μετρησιμα ΝΟ3, στο νερο υπαρχουν κι αλλα αποβλητα μη ανιχνευσιμα, οπως άλλα παραγωγα του κυκλου του αζωτου ειτε απο τα ψαρια ειτε απο τα φυτα ειτε απο τροφες που δεν τρωγονται, "ανταγωνιστικες" ορμονες που ενδεχομενως αποβαλλουν τα ψαρια και τα φυτα κι ενα καρο αλλα πραγματα. Επισης τα φυτα και τα ψαρια καταναλωνουν ιχνοστοιχεια που θα πρεπει να αναπληρωθουν. Το νερο δεν εχει μονο αμμωνια ΝΟ2 ΝΟ3 και φωσφορικα.

Το πως καθοριζεται ποτε και ποσο αλλαγη νερου πρεπει να γινεται, σιγουρα δεν ειναι "επιστημονικο", γιαυτο εχουν βγει κι οι πρακτικοι μπουσουλες που λενε απο 30% τη βδομαδα μεχρι οτι θες. οσο πιο συχνα και πολυ τοσο πιο καλα. Σιγουρα αμα εχω 3 μεσαια ψαρια σε 500 λιτρα δεν θα αλλαξω τοσο συχνα οσο αμα εχω 30 ψαρακια σε 100 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-08, 19:33
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Τόλη με κάλυψες...αν μου απαντούσες και σχετικά με τον shimek θα ήμουν ακόμα πιο ευτυχισμένος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-02-08, 21:51
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

...κάποιος που ήταν εκεί μήπως μπορεί να μας απαντήσει....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-02-08, 23:25
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macblack Εμφάνιση μηνυμάτων
...κάποιος που ήταν εκεί μήπως μπορεί να μας απαντήσει....
καποια στιγμη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Αναλογία νερού βρύσης με νερού R.O vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 4 30-03-07 07:54
Αυτόματο σύστημα αλλαγών. Μάγγος Θωμάς DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 10-03-06 10:41
Συχνότητα αλλαγών του νερού, NO3 bluetiger Γλυκό νερό - Γενικά 17 05-02-06 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05831 seconds with 13 queries