Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-18, 13:02
Dimi. Ο χρήστης Dimi. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2018
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Χρυσοψαρα shubunkin

Γεια σας,
πήρα πρόσφατα 2 χρυσόψαρα shubunkin απο petshop,επειδη δυσκολευομαι οικονομικα για αρχη μου προτεινε να παρω ενα ενυδρειο με σχεδον 20lt νερο και μου ειπε οτι χρειαζεται να βαζω μονο το αντιχλωριο οταν κανω την αλλαγη και τπτ αλλο(δηλ καποιο φιλτο κτλ )θα ηθελα να σας ρωτησω αν συμφωνειτε με την αποψη του ή αν πρεπει να κανω και κατι αλλο.Επισης μου ειπε για το καθε ενα ψαρακι να βαζω 2 φυλαρακια μια φορα την μερα αλλα παρατηρω οτι το ενα που ειναι λιγο πιο μεγαλο προλαβαινει και τρωει πρωτο,τι μου προτεινετε να κανω.Συγνωμη αν ειναι ανοητες οι ερωτησεις μου αλλα δεν θα ηθελα να χασω γρηγορα τους μικρους μ φιλους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-18, 13:16
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα, δεν έχω γνώσεις όπως έχουν κάποιοι άλλοι εδώ με τα χρυσόψαρα ούτε την ανάλογη εμπειρία. Οι ερωτήσεις σου δεν είναι ανόητες, κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι σχεδόν.

Στα 20 λίτρα, όμως, ούτε ένα χρυσόψαρο δεν χωράει, ιδικά χωρίς φίλτρο θα τα χάσεις γρήγορα. Τα βακτήρια δεν κάνουν τίποτα, δεν βοηθάνε καθόλου στην βιολογία του ενυδρείου. Επίσης, τα χρυσόψαρα είναι πολλή ρυπογόνα ψάρια και το μικρότερο ενυδρείο που μπορούν να μπουν είναι 80-100 λίτρα όχι μόνο επειδή ρυπαίνουν το νερό γρήγορα αλλά επίσης γιατί μεγαλώνουν πολύ στο μήκος και θέλουν χώρο. Διάβασε αυτό για να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα.

Γνώμη μου είναι να μαζεύεις σιγά σιγά για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο εάν θέλεις χρυσόψαρα, αλλιώς να πάρεις ένα 60λιτρο και να βάλεις μέσα ζωοτόκα ψάρια, να γυρίσεις τα χρυσόψαρα εκεί που τα πήρες γιατί θα τα χάσεις σύντομα και θα αρχίσεις αυτό το υπέροχο χόμπυ με στεναχώριες και απογοητεύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-18, 23:53
Dimi. Ο χρήστης Dimi. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2018
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα, δεν έχω γνώσεις όπως έχουν κάποιοι άλλοι εδώ με τα χρυσόψαρα ούτε την ανάλογη εμπειρία. Οι ερωτήσεις σου δεν είναι ανόητες, κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι σχεδόν.

Στα 20 λίτρα, όμως, ούτε ένα χρυσόψαρο δεν χωράει, ιδικά χωρίς φίλτρο θα τα χάσεις γρήγορα. Τα βακτήρια δεν κάνουν τίποτα, δεν βοηθάνε καθόλου στην βιολογία του ενυδρείου. Επίσης, τα χρυσόψαρα είναι πολλή ρυπογόνα ψάρια και το μικρότερο ενυδρείο που μπορούν να μπουν είναι 80-100 λίτρα όχι μόνο επειδή ρυπαίνουν το νερό γρήγορα αλλά επίσης γιατί μεγαλώνουν πολύ στο μήκος και θέλουν χώρο. Διάβασε αυτό για να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα.

Γνώμη μου είναι να μαζεύεις σιγά σιγά για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο εάν θέλεις χρυσόψαρα, αλλιώς να πάρεις ένα 60λιτρο και να βάλεις μέσα ζωοτόκα ψάρια, να γυρίσεις τα χρυσόψαρα εκεί που τα πήρες γιατί θα τα χάσεις σύντομα και θα αρχίσεις αυτό το υπέροχο χόμπυ με στεναχώριες και απογοητεύσεις.
Σ ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-18, 17:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυσκολα τα πραγματα.
Το λινκ που σου δωθηκε στα εξηγει ολα.


Να θυμισω ενα αστειο βιντεακι για να ευθυμιζουμε


BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=DYvHdieA3g0
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-18, 21:07
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα Δημήτρη μου και καλώς ηρθες στο forum μας . Είδα το μύνημα που μου έστειλες δυστυχώς αυτα που σου λένε στα πετ σοπ μην τα πιστευεις θέλουν μόνο να σου πάρουν τα λεφτά και δεν νοιάζονται εάν πρόκειται να χάσεις αυτές τις δύο μικρές ψυχούλες μέσα σε λιγες μέρες - βδομάδες . Τα χρυσόψαρα να ξέρεις ζουν έας και 40 μπορεί και 50 χρόνια εάν εχει καποιος πολύ μεγάλο ενυδρειο ή λιμνη . Βέβαια και σε ένα ενυδρειο 200-250 λίτρα και με μήκος 1.20 μπορούν δυο subunkin να ευδοκιμήσουν να μεγαλώσουν και να τα χαρεις . Αρχικά και επειδή δυσκολεύεσαι οικονομικά θα σου πρότεινα να πάρεις απο το ΙΚΕΑ ένα κουτί αποθήκευσης που είναι 192 λίτρα και κοστίζει μολις 17,99 ευρώ . Μπορείς να το δεις εδω : https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-h...4629/90102971/ .
Ειναι η καλύτερη λύση για μένα στην παρουσα φαση ή εάν θέλεις ενυδρείο για να τα βλέπεις η καλύτερη λύση ειναι να πάρεις μια σκέτη γυάλα σε πολύ οικονομικη τιμή από εδώ http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html . Μία γύαλα στα 112 λίτρα και με ένα καλό και πολύ φτηνό εξωτερικό φιλτράκι στα 45 ευρω η γυαλα και στα 30-40 το φιλτρο και τα χρυσοψαρακια σου θα ζησουν αξιοπρεπεστατα για τον πρώτο χρονο και μετα αναβαθμίζεις σε 200λιτρα . Οσο αφορα στο αντιχλωριο το καλυτερο για μένα ειναι το prime . Ριχνεις ένα καπάκι ανα 200 λιτρα νερο . Μακροπρόθεσμα ειναι και το πιο οικονομικο γιατι ειναι συμπηκνωμένο . Τρόφη ταίζεις καλό ειναι 2-5 φορές την μέρα μικρά γεύματα και δεν χρειάζεται να ριχνεις μονο φυλλαράκι ( και καλύτερα για μένα να πάρεις βυθιζόμενα πελετ ή σπιρουλίνα και οχι το κλασσικο φυλλαράκι μπορείς βέβαια να δινεις και φυλλαρακι αλλα να το μουλιάζεις καλα σε ένα μιρκό μπολάκι με νερό για να βυθιζεται οταν το ριχνεις στο ενυδρειο ) , μπορείς να ταιζεις και μπροκολο , κουνουπιδι , αυγο , σπανάκι , γαυράκια ωμΑ και φιλεταρισμένα και οτι άλλο σε πρασινάδα έχεις διαθέσμο μαρουλάκι , ντομάτα , απο φρούτα το πορτοκάλι βοηθά πολύ εγω τα δικά μου τα έδωσα και σταφυλι και μπανάνα αλλά αραια και σε πολύ μικρη ποσότητα . Γενικώς ταιζεις τόσο όσο να μπορουν να το φάνε το πολύ σε 2-3 λεπτά εφόσν φυσικα το εντοπίσουν πρώτα . Αυτά απο μένα εάν κατι αλλο χρειαστεις μας ρωτάς φυσικα μπορουν να σου απαντησουν και τα παιδια tsala , lth1 , takis , Αrtemisia που γνωρίζουν πολύ καλα το θεμα χρυσοψαρο με χρονια εμπειριας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-18, 00:16
Dimi. Ο χρήστης Dimi. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2018
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Δημήτρη μου και καλώς ηρθες στο forum μας . Είδα το μύνημα που μου έστειλες δυστυχώς αυτα που σου λένε στα πετ σοπ μην τα πιστευεις θέλουν μόνο να σου πάρουν τα λεφτά και δεν νοιάζονται εάν πρόκειται να χάσεις αυτές τις δύο μικρές ψυχούλες μέσα σε λιγες μέρες - βδομάδες . Τα χρυσόψαρα να ξέρεις ζουν έας και 40 μπορεί και 50 χρόνια εάν εχει καποιος πολύ μεγάλο ενυδρειο ή λιμνη . Βέβαια και σε ένα ενυδρειο 200-250 λίτρα και με μήκος 1.20 μπορούν δυο subunkin να ευδοκιμήσουν να μεγαλώσουν και να τα χαρεις . Αρχικά και επειδή δυσκολεύεσαι οικονομικά θα σου πρότεινα να πάρεις απο το ΙΚΕΑ ένα κουτί αποθήκευσης που είναι 192 λίτρα και κοστίζει μολις 17,99 ευρώ . Μπορείς να το δεις εδω : https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-h...4629/90102971/ .
Ειναι η καλύτερη λύση για μένα στην παρουσα φαση ή εάν θέλεις ενυδρείο για να τα βλέπεις η καλύτερη λύση ειναι να πάρεις μια σκέτη γυάλα σε πολύ οικονομικη τιμή από εδώ http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html . Μία γύαλα στα 112 λίτρα και με ένα καλό και πολύ φτηνό εξωτερικό φιλτράκι στα 45 ευρω η γυαλα και στα 30-40 το φιλτρο και τα χρυσοψαρακια σου θα ζησουν αξιοπρεπεστατα για τον πρώτο χρονο και μετα αναβαθμίζεις σε 200λιτρα . Οσο αφορα στο αντιχλωριο το καλυτερο για μένα ειναι το prime . Ριχνεις ένα καπάκι ανα 200 λιτρα νερο . Μακροπρόθεσμα ειναι και το πιο οικονομικο γιατι ειναι συμπηκνωμένο . Τρόφη ταίζεις καλό ειναι 2-5 φορές την μέρα μικρά γεύματα και δεν χρειάζεται να ριχνεις μονο φυλλαράκι ( και καλύτερα για μένα να πάρεις βυθιζόμενα πελετ ή σπιρουλίνα και οχι το κλασσικο φυλλαράκι μπορείς βέβαια να δινεις και φυλλαρακι αλλα να το μουλιάζεις καλα σε ένα μιρκό μπολάκι με νερό για να βυθιζεται οταν το ριχνεις στο ενυδρειο ) , μπορείς να ταιζεις και μπροκολο , κουνουπιδι , αυγο , σπανάκι , γαυράκια ωμΑ και φιλεταρισμένα και οτι άλλο σε πρασινάδα έχεις διαθέσμο μαρουλάκι , ντομάτα , απο φρούτα το πορτοκάλι βοηθά πολύ εγω τα δικά μου τα έδωσα και σταφυλι και μπανάνα αλλά αραια και σε πολύ μικρη ποσότητα . Γενικώς ταιζεις τόσο όσο να μπορουν να το φάνε το πολύ σε 2-3 λεπτά εφόσν φυσικα το εντοπίσουν πρώτα . Αυτά απο μένα εάν κατι αλλο χρειαστεις μας ρωτάς φυσικα μπορουν να σου απαντησουν και τα παιδια tsala , lth1 , takis , Αrtemisia που γνωρίζουν πολύ καλα το θεμα χρυσοψαρο με χρονια εμπειριας
Σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυσκολα τα πραγματα.
Το λινκ που σου δωθηκε στα εξηγει ολα.


Να θυμισω ενα αστειο βιντεακι για να ευθυμιζουμε


BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=DYvHdieA3g0
αχαχαχ καπως ετσι εγιναν τα πραγματα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα, δεν έχω γνώσεις όπως έχουν κάποιοι άλλοι εδώ με τα χρυσόψαρα ούτε την ανάλογη εμπειρία. Οι ερωτήσεις σου δεν είναι ανόητες, κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι σχεδόν.

Στα 20 λίτρα, όμως, ούτε ένα χρυσόψαρο δεν χωράει, ιδικά χωρίς φίλτρο θα τα χάσεις γρήγορα. Τα βακτήρια δεν κάνουν τίποτα, δεν βοηθάνε καθόλου στην βιολογία του ενυδρείου. Επίσης, τα χρυσόψαρα είναι πολλή ρυπογόνα ψάρια και το μικρότερο ενυδρείο που μπορούν να μπουν είναι 80-100 λίτρα όχι μόνο επειδή ρυπαίνουν το νερό γρήγορα αλλά επίσης γιατί μεγαλώνουν πολύ στο μήκος και θέλουν χώρο. Διάβασε αυτό για να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα.

Γνώμη μου είναι να μαζεύεις σιγά σιγά για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο εάν θέλεις χρυσόψαρα, αλλιώς να πάρεις ένα 60λιτρο και να βάλεις μέσα ζωοτόκα ψάρια, να γυρίσεις τα χρυσόψαρα εκεί που τα πήρες γιατί θα τα χάσεις σύντομα και θα αρχίσεις αυτό το υπέροχο χόμπυ με στεναχώριες και απογοητεύσεις.
Σευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimi. : 15-09-18 στις 00:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-18, 08:32
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

και εγώ το πιστεύω, τα 17λτ είναι πολύ λίγα για τέτοιο ψάρι και καλύτερα ή να τα επιστρέψεις ή δώσε τα σε φίλο σου αν έχει πιο μεγάλο ή ακόμα καλύτερα λίμνη.
Εγώ νομίζω στα 17λτ αν το πήρες ήδη είσαι αρκετά μικρός για να βάλεις και μονομάχο ακόμα, αν το πήρες όμως το έχεις.
Προτείνω λίγη υπομονή και μια μικρή αναζήτηση στο φόρουμ για να δεις πως μπορείς να το κάνεις ένα μικρό φυτεμένο ή φυσικό ακόμα καλύτερα αφού λες οτι δυσκολεύεσαι, τι ενοώ?
Μπορείς να βάλεις φυσικό χαλίκι ποταμίσιο ή παραλίας, ρώτα όμως πρώτα εδώ να σου λένε, επειδή κάποια πετρώματα δεν κάνουν ή μπορεί να θέλουν βράσιμο πρώτα ή κάτι άλλο, μπορείς να κάνεις μια διακόσμηση δικιά σου με ξύλα και ξερά φύλλα, πλατάνου νομίζω κάνουν, να φτιάξεις ένα περιβάλλον ποταμίσιο, που λέω εγώ τώρα θα μπορούσες να βάλεις μονομάχο ή 5 μικρά tetra, λέω πάλι εγώ και ξέρω θα συναντήσω αντιδράσεις. Περισσότερο ακόμα επιμένω στο θέμα του μονομάχου, καθώς ξέρω ότι βασανίζονται στα 200 μιλιλίτρα νερό, οπότε το να τον βάλεις στα 17 λίτρα θεωρώ ότι το ωραίο φτερωτό ψαράκι θα το βρει παράδεισο.
Κάνε ένα κόπο και μέτρησε το ενυδρείο σου να μας πεις εδώ. Μερικές φορές τα λίτρα δεν είναι όσα λένε.
πες εκατοστά Υψος:........
μήκος:............
βάθος:............
φίλτρο θεωρώ ότι θα χρειαστείς. Ταλαιπωρία είναι να αλλάζεις το νερό τακτικά, ούτε καλές συνθήκες θα πετύχεις και το ψάρι ταλαιπωρείς.
Τα δύο φυλλαράκια που σου είπαν είναι λίγα 10 βάλε ανάλογα το μέγεθος και λεω μέσο όρο 2 φορές τη μέρα. Να δεις τα ψάρια να κάνουν περίπου ένα λεπτό να φάνε την τροφή τους.
Τα shubunkin αν μείνεις σε αυτά. Κοίτα για πιο μεγάλο, εγώ λέω 50λτ τα δυο είναι επιικος λίγο, κατά εμένα τα 3 ψάρια θέλουν 100λτ. Κοίτα για πιο μεγάλη γυάλα ακόμα μεταχειρισμένη από φόρουμ ή αγγελίες χρυσής ευκαιρίας που να έχει το μέγεθος που θες και να χαρείς τα ψάρια σου.
Φίλτρο, φάρμακο, προσοχή θέλουν και τα μικρά και τα ενυδρεία των 100λτ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-18, 23:56
Dimi. Ο χρήστης Dimi. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2018
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Βρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι αλλο γιατι το ενα ψαρακι μου καθεται συνεχεια στον πατο του ενυδρειου και μόλι το ταίζω γίνεται πιο ζωηρό και μέτα ξανακάθεται πάλι στον πάτο;γνωρίζει κάποιος να μου πει τι σημαίνει και τι πρέπει να κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-18, 00:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimi. Εμφάνιση μηνυμάτων
...... τι πρέπει να κανω;
Οι προηγούμενοι φίλοι στο είπαν περιφραστικά. Η ωμή απάντηση είναι : δώσε πίσω ή χάρισε τα χρυσόψαρα σε κάποιον που έχει τις προϋποθέσεις να τα φιλοξενήσει μέχρι να έχεις την δυνατότητα να αποκτήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Διαφορετικά θα αφήσουν βασανιστικά και άδοξα αυτόν τον μάταιο κόσμο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-18, 08:12
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

το ψάρι πιέζεται, κατάθλιψη έπαθε, οι υπόλοιποι στο είπαν απλά, θες πάνω από 50λτ για 2 χρυσόψαρα και η γνώμη μου ότι θες 100 και 3 ψάρια γιατί τα χρυσόψαρα είναι ψάρια που ζούνε ομαδικά.
Το κουτί Ικεα μάλλον δεν θα σε ικανοποιεί, πιστεύω ότι άρχισε να πνέει τα ολίσθια το ψάρι σου. Θα βρεις τον δρόμο σιγά σιγά αν ασχοληθείς.

Πολλοί την πατάνε καθώς πάνε από το pet shop παίρνουν ένα ενυδρείο 20λτ στην καλύτερη, τους βάζει μέσα και ένα γλύφτη ο πετ σοπάς αν τύχει να ρωτήσουν, μερικοί τα παίρνουν και σε πλαστικό κουτάκι του 1λτ με χερούλι και πάνε περιχαρής το ψαράκι του παιδιού τους να το βλέπει.
2 δρόμοι υπάρχουν, ή ταλαιπωριέσαι ρωτάς-μαθαίνεις διαβάζεις- ξοδευεις προσεκτικά και προσέχεις να κάνεις το δυνατόν λιγότερα λάθη, ψάρι μπορεί να χάσεις, κανείς δεν ζει για πάντα. Δεν εμπιστεύσαι πετ σοπ άδες. Είσαι σε καλό χώρο, αν τα αγαπάς τα ψαράκια ασχολείσου, θα ξοδέψεις κάτι θα σου ζήσουν όμως και ευτυχισμένος θα είσαι και συ και αυτά κάποια χρόνια....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα shubunkin? nireas Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 4 19-06-13 07:08
goldfish (shubunkin) shubunkin555 Χρυσόψαρα 22 10-05-12 21:07
shubunkin η koi; ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Χρυσόψαρα 3 30-12-07 00:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06306 seconds with 15 queries