Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-02-17, 19:49
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Σπύρο βάλε τα κομματια του βράχου στον φούρνο στους 100 βαθμούς για 1 ωριτσα,μετα πλύνε τα καλα με άφθονο νερό και ειναι οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-02-17, 18:36
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο βάλε τα κομματια του βράχου στον φούρνο στους 100 βαθμούς για 1 ωριτσα,μετα πλύνε τα καλα με άφθονο νερό και ειναι οκ!
αυτο δεν το ειχα σκεφτει. θα το δοκιμασω αυριο . καποια κοματια εχουν ακομα κοραλινη πανω , σκεφτομαι πως μαλλον τα ειχε μεχρι πολυ προσφατα σε ενυδρειο ο συμφορουμιτησ και φιλοσ μας , νικος, απο οπου τα πηρα. την κυριακη θα παω να μου δωσει και αραγωνιτη ο φιλοσ , νεκρο. ελπιζω μονο να μην πειραζει που θα τον βαλω μετα το γεμισμα με νερο .
-------------------------
Display : 140x50x60
sump : 100x50x60
return pump : Jebao ac3500
skimmer : Reef Life Support Systems RL8-i
κυκλοφορητες : Προσωρινα SunSun 5000 l/h ερχονται δυο jebao rw15 με wifi
Φως : T5 2x54 watt Προσεχως θα μπει λεντ. & λεντ 12 βολτ για αμαξια 15 watt moonlight ντιμαριζομενο .
30 κιλα νεκρος βραχοσ , προσεχως λιγο ζωντανος βραχος για μπολι και αραγωνιτης νεκρος .
Φωτο προσεχως , το καλο ειναι πως βρηκα καλη ακρη για σωληνα σιλικονης ποιοτητας τροφιμων φαρμακων με δωδεκα ευρω το μετρο. εκανε την αντλια μου αθορυβη με της ελαστικοτητα της .
Αντε και καλο μας ταξιδι ,,, προς το παρον στα φισ ονλυ και αργοτερα ευελπιστω σε ελαφρυ ριφ ...
Να σας ευχαριστησω για την βοηθεια μεχρι τωρα και να σας πω πως μπλεξατε , γιατι απο εδω και περα θα σας πρηζωωωωω με τις αποριες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 04-02-17 στις 18:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-02-17, 00:13
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Χαχαχαχαχ ........Καλη αρχη Σπύρο να εχεις στο θαλασσινο ταξίδι σου!
Μια χαρά ολα όσα προανέφερες και με ακόμα δυο τρεις προσθήκες εισαι πανέτοιμος ....
Αντ.όσμωση εχεις και δοχείο προετ. νερου,ενα μικρο κυκλ/τη να σπάει το αλατι και ενα μικρο θερμαντηρα....
Ελεγκτή θερμοκρασίας θερμαντηρα και προσεχώς σύστημα ψύξης ....
Αυτ. Αναπλήρωση με δοχείο αναπλήρωσης .....
Υλικά ενεργού άνθρακα και αντιφωσφορο,κοκκομετρια ανάλογα με αν θα τα βάλεις σε media....
Ρεφρακτομετρο αλατι και τεστακια......
Καλη συνεχεια......με όσες ερωτήσεις θέλεις!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-02-17, 09:25
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

α.ο. δεν εχω. και πρεπει να ειναι ακομα κλειστο το μαγαζι εδω το waterwaves.....ειχε βγαλει μια ανακοινωση καπου μεσα στις γιορτες .

βαρελι και κυκλοφορητησ για το αλατι υπαρχουν. γενικα ειχα αρκετα πραγματα απο το αφικανικο . μολις παραλαβω απο τον κινεζο την παραγγελεια μ θα γινει αναβαθμιση στην κυκλοφορια. προσ το παρον μετα το ψησιμο το ξεπλημα και τους χορους βουντου γυρω απο τον βραχο , παλι ειδα μερικα πεθαμενα κοπηποδα στο ενυδρειο. μαλλον με την κυκλοφορια του νερου ξεφρακαρανε απο της τρυπες τους ....
σημερα εχει σειρα να φτιαχτει το σωστο υψος του σκιμμερ. το εχω αφησει στο φουλ απο χτεσ να κανει υπερχειληση και να ξεπλενεται με το αλατονερο . πρεπει να του χαμηλωσω 4-5 ποντους την σταθμη. δεν ξερω αν θελω wet skimming η dry skimming . αυτο θα το ανακαλυψω στην πορεια .
Καλημερα λοιπον , κυριακη σημερα ημερα χαλαρωσης για ολους ...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-02-17, 11:57
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλημέρα Σπύρο. Το waterwaves ειναι ανοιχτό κανονικά. Παράγγειλα πράγματα κ μέσα στις γιορτές κ άλλες 2 φορές μέχρι τότε.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-02-17, 13:40
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Smile

? αληθεια ?>? ειχε ποσταρει ο κυριος πως θα παρεμενε κλειστα λογο ασθενειας . θα μπω να δω τωρα .
-------------------------
αυτην σκεφτομαι να παρω
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30122

προς το παρον βαζω νερο απο ενα φιλτρο σπιτιου με 0.1 micron μεμβρανη , συγκεκριμενα το camelot.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 05-02-17 στις 13:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-02-17, 13:49
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

¶λλη εταιρεία ειναι αυτή που λες
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-02-17, 13:56
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλη εταιρεία ειναι αυτή που λες
εχεις δικιο, μπερδευτικα μαλλον.... εχω λιωσει στο διαβασμα τον τελευταιο καιρο και τα εγκεφαλικα μ κυτταρα εχουν βραχυκυκλωσει λιγο.... απο την waterwaves εβαλα να παραγγειλω εντιφωσ χοντρο και ανθρακα επισης χοντρο , για τοποθετηση στο σαμπ.
το κουλο ιεναι οτι το σκιμμερ ξαφνικα επεσε η παραγωγη αφρου πολυ . εβγαλε αρκετη βρωμα που δεν ξεπληθηκε απο την πιεση του λαστιχου στο μπαλκονι και μετα σταματησε να ανεβαζει τοσο αφρο. ειναι φυσιολογικο αυτο ??
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-02-17, 14:22
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

αυτην σκεφτομαι να παρω
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30122


πάρε την Σπυρο,την έχω και εγώ και βάλε από όλα στις επιλογές που έχει!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-02-17, 14:27
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο, μπερδευτικα μαλλον.... εχω λιωσει στο διαβασμα τον τελευταιο καιρο και τα εγκεφαλικα μ κυτταρα εχουν βραχυκυκλωσει λιγο.... απο την waterwaves εβαλα να παραγγειλω εντιφωσ χοντρο και ανθρακα επισης χοντρο , για τοποθετηση στο σαμπ.
το κουλο ιεναι οτι το σκιμμερ ξαφνικα επεσε η παραγωγη αφρου πολυ . εβγαλε αρκετη βρωμα που δεν ξεπληθηκε απο την πιεση του λαστιχου στο μπαλκονι και μετα σταματησε να ανεβαζει τοσο αφρο. ειναι φυσιολογικο αυτο ??
Στο σκιμμερ κατά την διάρκεια της μέρας μεταβάλετε η στάθμη του,μην σε ανησυχεί αυτό,έπειτα το ενυδρείο είναι νεοσύστατο με ότι αυτό συνεπάγεται!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-02-17, 15:50
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Νικο , καλησπερα ,εχω κανει παραγγελεια 1 λιτρο αντιφ και ενα λιτρο ανθρακα χοντρη κοκκομετρια. ποσο πρεπει να βαλω για τα λιτρα μ ? οτι αναλογια λεει η εταιρια η υπαρχει καποιος μπουσουλας σε αυτη τη διαδικασια ?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-02-17, 16:43
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο , καλησπερα ,εχω κανει παραγγελεια 1 λιτρο αντιφ και ενα λιτρο ανθρακα χοντρη κοκκομετρια. ποσο πρεπει να βαλω για τα λιτρα μ ? οτι αναλογια λεει η εταιρια η υπαρχει καποιος μπουσουλας σε αυτη τη διαδικασια ?
Σπυρο από 150-200γρ έκαστος με μηνιαία αλλαγή θα είσαι μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-02-17, 08:59
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Βακτηρια , ποτε πρεπει να αρχησω να ριχνω ?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-02-17, 12:46
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημέρα Σπυρο!
να πάρεις για στρώσιμο αρχικά τα special blend,στο κουτί αναγράφονται οι δοσολογίες με βάση τα λίτρα σου!\
ότι απορία έχεις μας λες!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-02-17, 15:01
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

τα πηρα χτες και εχω ριξει οτι εγραφε .,,, αλλα αναρωτιεμαι , αφου ειναι βακτηρια , μηπως πρεπει να βαλω φαι η καμια γαριδα να παραγει αμμωνια ? και βρωμανε σαν βοθροσ "ελεοσ " απο μυρωδια χαχχαχα
υποφερω , μου εχιε καρφωθει στην μυτη μιλαμε ... αηδια σκετη
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-02-17, 15:05
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

μια φωτο απο το προχειρο στησιμο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0217rs.jpg
Εμφανίσεις:  144
Μέγεθος:  36,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-02-17, 15:10
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πηρα χτες και εχω ριξει οτι εγραφε .,,, αλλα αναρωτιεμαι , αφου ειναι βακτηρια , μηπως πρεπει να βαλω φαι η καμια γαριδα να παραγει αμμωνια ? και βρωμανε σαν βοθροσ "ελεοσ " απο μυρωδια χαχχαχα
υποφερω , μου εχιε καρφωθει στην μυτη μιλαμε ... αηδια σκετη
χαχαχαχαχ..............ναι σπυρο τα συγκεκριμένα μυρίζουν πολύ άλλα για στρώσιμο πιστεύω είναι τα καλύτερα!
οχι ζωντανά ακόμα,περίμενε να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου και αργότερα σιγά σιγά βάζεις δυο κλοουνακια για αρχή!
φώτο γιατί δεν βάζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-02-17, 15:14
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

διάβασες την σκέψη μου κύριε?
αραγωνιτη πότε θα βάλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-02-17, 15:29
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

ντρεπομαι αχαχαχχααχ , εχω θεμα μωρε δεν ειναι ευκολο απο το σπιτι τωρα ειμαι στο πισι στην δουλεια και καταφερα να κλεψω λιγο χρονο. προσεχως θα εχω αρκετεσ να ανεβασω . θελω να κανω αλλαγη στο αριστερο κομματι το μεγαλο . γαριδα απο αυτεσ π τρωμε να ριξω μεσα ?(αψητεσ) εννοητε . ετσι για την αμμωνια και για να βλεπω κατι να κουνιεται μεχρι να στρωσει αχαχχαχχαχααχ
-------------------------
ακομα δεν εχω βρει ευκαιρια ... ασε και πηγα να παρω βακτηρια και αρχησε η μικρη στο μαγαζι να μ λεει για ζωντανο αραγωνιτη και παπαριεσ και εφυγα πριν εκνευριστω
-------------------------
τησ κανω " θα παρω αραγωνιτη ζωντανο σαν μπολι μικρη ποσοτητα απο ενα φιλο . και μ κανει ο νεκροσ δεν θα ζωντανεψει ποτε ...και εκει πεθανα στο γελιο μεσα μ . για τα λεφτα τα κανεις ολα τραγουδαγα μεσα μ
-------------------------
βασικα πρεπει να τον φερνουν απο ιεροσολυμα τον ζωντανο και μολισ ανοιξει το σακι ζωντανευει αυτοματα ... τι ακουμε ρε φιλε νικο... χαμοσ.. παντος το διασκεδαζω αφανταστα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 08-02-17 στις 15:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-02-17, 15:50
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
ντρεπομαι αχαχαχχααχ , εχω θεμα μωρε δεν ειναι ευκολο απο το σπιτι τωρα ειμαι στο πισι στην δουλεια και καταφερα να κλεψω λιγο χρονο. προσεχως θα εχω αρκετεσ να ανεβασω . θελω να κανω αλλαγη στο αριστερο κομματι το μεγαλο . γαριδα απο αυτεσ π τρωμε να ριξω μεσα ?(αψητεσ) εννοητε . ετσι για την αμμωνια και για να βλεπω κατι να κουνιεται μεχρι να στρωσει αχαχχαχχαχααχ
-------------------------
χαχαχαχχαχ...δεν πειράζει όποτε έχεις χρόνο ανεβάζεις,αν μπορείς και απο το σαμπ κτλ
το aquascape το βλέπεις,είναι κάτι που θα κάνεις γενικότερα παρεμβάσεις!
κανε υπομονή με τα ζωντανά,τα ασπόνδυλα είναι υπερευαίσθητα γενικότερα,άσε που έχει και άλλη αλατοτητα και θερμοκρασία η μεσόγειος!
μετά απο 2-3 εβδομάδες το βλέπουμε!

ακομα δεν εχω βρει ευκαιρια ... ασε και πηγα να παρω βακτηρια και αρχησε η μικρη στο μαγαζι να μ λεει για ζωντανο αραγωνιτη και παπαριεσ και εφυγα πριν εκνευριστω
-------------------------
τησ κανω " θα παρω αραγωνιτη ζωντανο σαν μπολι μικρη ποσοτητα απο ενα φιλο . και μ κανει ο νεκροσ δεν θα ζωντανεψει ποτε ...και εκει πεθανα στο γελιο μεσα μ . για τα λεφτα τα κανεις ολα τραγουδαγα μεσα μ
-------------------------
βασικα πρεπει να τον φερνουν απο ιεροσολυμα τον ζωντανο και μολισ ανοιξει το σακι ζωντανευει αυτοματα ... τι ακουμε ρε φιλε νικο... χαμοσ.. παντος το διασκεδαζω αφανταστα
χαχαχαχαχαχ.....κάπως έτσι Σπύρο,έπρεπε να της πεις ότι στην παρέα ξανα ζωντανεύουμε νεκρές ακροπορες στον αραγωνιτη θα κολλήσουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-02-17, 15:53
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

πάντως θα σου πρότεινα να τον βάλεις άμεσα τον αραγωνιτη με σωλήνα για να μην γίνει χαμός μέσα!
εάν τον καθυστερησεις μπορεί να σου ξανασηκώσει αμμωνία!
μια μέτρια κοκκομετρια θα ήταν μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-02-17, 16:58
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

θα παρω τον φιλο αποψε μηπως παω κορωπι να παρω . εχεισ δικιο . παντος αμμωνια εχω 0,5 μγ/λ με χτεσινη μετρηση και πεχα 8 . και νιτρικα 5 μαλλον απο τα ψωφιμια του βραχου
-------------------------
o φισστριτ εστειλε γερμανια τα πραγματα σε δεκα μερεσ και οι γερμανοι για ελλαδα θελουν αλλεσ 16 μερεσ . ειναι να τρελενεσαι και να θεσ να τουσ ριξεισ κλωτσεσ . ελλαδα εκανα 4 τηλέφωνα για να μαθω οτι ειναι γερμανια και απο γερμανια με ενα τηλ εμαθα ποτε φθανουν ελλαδα . δλδ μιλαμε ειναι η χωρα μας απο οργανωση .....ελεοσ... καψιμο θελει συθεμελα
.
νικο δεν εννοουσα ζωντανα ασπονδυλα , αυτεσ π τρωμε ελεγα να εριχνα μια να μαζευει αμμωνια το συστημα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 08-02-17 στις 16:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-02-17, 02:34
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
μια φωτο απο το προχειρο στησιμο
Όπως είναι στην φώτο θα έβγαζα τα 2-3 ξέχώρα αριστερά και θα άφηνα τα δύο νησιά!
Καλή συνέχεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-02-17, 08:44
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είναι στην φώτο θα έβγαζα τα 2-3 ξέχώρα αριστερά και θα άφηνα τα δύο νησιά!
Καλή συνέχεια!!!
καλη ιδεα , εγω ελεγα να βγαλω και τον μεγαλο βραχο απο το αριστερο νησακι και να φτιαξω κατι σαν το δεξι στην αριστερη μερια να ειναι ποιο αερατο .

απο το βραδυ θα αρχησω της αλλαγες παλι. μεχρι στιγμης εχουν πεσει βακτηρια βρωμερα και ανθρακας αντιφως και εχει γυαλισει το νερο . δειχνει πιο διαφανο και απο του γλυκου νερου π ειχα . τελικα αφαιρει πολυ οργανικο το σκιμμερ. το οποιο λογο μεγεθους εχει στεγνωσει το νερο απο οργανικα και κανει σαν σπραιτ μεσα του το βρασιμο . εφτασε να ανεβαζει μονο ασπρο αφρο που δυαλιεται . αισιος αυριο κλεινει μια εβδομαδα λειτουργιας .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0237.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  23,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-02-17, 18:18
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

μετα απο της απαραιτητες αλλαγες στην αριστερη μερια και προσθηκη βακτηρια .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio small2.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  38,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-02-17, 18:21
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

και μια κοντινη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aristeros vraxos xelwna.jpg
Εμφανίσεις:  139
Μέγεθος:  49,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-02-17, 18:27
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dexios vraxos asteri.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  43,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plgia opsi.jpg
Εμφανίσεις:  149
Μέγεθος:  36,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-02-17, 19:22
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Μπράβο Σπύρο!
Αραγωνιτη όσο ειναι νωρίς,ετσι θα ανέβει στο ύψος ο πυθμένας και κάποιες σπηλιές που βλέπεις θα χαθούν,εχει Δουλεια ακόμα το aquascape αλλα νομιζω οτι ειναι σε σωστή λογική!
Μετρησεις που βρισκόμαστε;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 12-02-17, 11:21
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

αμμωνια 1 mg/l
Νο3 αναμεσα στο 5-10 mg/l
νιτρωδη δεν εχω τεστ . προσεχως .
πρεπει να βρω χρονο και να παω να παρω αραγωνιτη .
8η μερα .
οπως λες , θα γινουν αρκετες αλλαγες στο aquascape μεχρι να κατασταλαξω καπου . στο γλυκο χωρις βακτηρια περιμενα κανα μηνα και βαλε να στρωσει , εδω ποσο περιπου περνει το πρωτο στρωσιμο και με τα βακτηρια τα βρωμερα που ριχνω ??? διαβασα , πως λογο αλατοτητας τα βακτηρια ενεργουν πιο αργα απο το γλυκο νερο. ισχυει ?
σημερα πηρα στο χερι τον ενα και μονο κυκλοφορητη που ειχα μεσα, την δευτερα θα παρω εναν ιδιο μεχρι να ερθουν στης 24 φεβ οι δυο jebao rw-15.
οταν ριχνω βακτηρια το σκιμμερ πρεπει να το κλεινω >>>?
-------------------------
αραγωνιτη , ποσο πρεπει να βαλω ? 140χ50χ2 = 14 κιλα , ειναι καλα ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 12-02-17 στις 11:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 12-02-17, 11:49
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
αμμωνια 1 mg/l
Νο3 αναμεσα στο 5-10 mg/l
νιτρωδη δεν εχω τεστ . προσεχως .
πρεπει να βρω χρονο και να παω να παρω αραγωνιτη .
8η μερα .
οπως λες , θα γινουν αρκετες αλλαγες στο aquascape μεχρι να κατασταλαξω καπου . στο γλυκο χωρις βακτηρια περιμενα κανα μηνα και βαλε να στρωσει , εδω ποσο περιπου περνει το πρωτο στρωσιμο και με τα βακτηρια τα βρωμερα που ριχνω ??? διαβασα , πως λογο αλατοτητας τα βακτηρια ενεργουν πιο αργα απο το γλυκο νερο. ισχυει ?
σημερα πηρα στο χερι τον ενα και μονο κυκλοφορητη που ειχα μεσα, την δευτερα θα παρω εναν ιδιο μεχρι να ερθουν στης 24 φεβ οι δυο jebao rw-15.
οταν ριχνω βακτηρια το σκιμμερ πρεπει να το κλεινω >>>?
-------------------------
αραγωνιτη , ποσο πρεπει να βαλω ? 140χ50χ2 = 14 κιλα , ειναι καλα ?

Ο χρόνος στρωσίματος του θαλασσινού είναι σχετικός και συντελούν πολλοί παράγοντες,θα το δεις όταν μηδενίσουν η αμμωνία και τα νιτρώδη και τα νιτρικά έρθουν σε βιώσιμες τιμές!
πολλοί κλείνουν τα σκιμμερ και στο τάισμα,εγώ τα έχω όλα στο φουλ!
με δυο δάχτυλα αραγωνιτη είσαι οκ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος: Ηπια μεταβαση σε διπλασια watt. sarpijk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 23-05-13 12:04
Δ Ε Η -FOWLR andreas72 Παραλία - Beach Bar 91 31-01-12 11:15
fowlr by kostas_pana kostas_pana Fish Only 38 27-01-12 16:31
FOWLR για Πικασο Pritanis Fish Only 4 15-05-10 20:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08782 seconds with 14 queries