Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-16, 20:36
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Αρχάριος ζητάει βοήθεια!

Καλησπέρα σε όλη την παρέα..Είμαι νέος στον θαυμαστό κόσμο των ενυδρειων-λιμνων και θα ήθελα την βοήθεια σας..Κατ αρχάς να σας ενημερώσω ότι είμαι παντελώς άσχετος οπότε θα ήθελα να με συγχωρησετε προκαταβολικά για τυχόν "ανόητες"ερωτήσεις..
Ξεκιναω λοιπόν. Τον τελευταίο καιρό μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο.απλά όσο ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.μετά από αρκετό ψάξιμο έχω κατάλήξει στο είδος της κατασκευής.σκέφτομαι για μια λιμνη διαστάσεων 3μ×1.85μ×0.85 στο περίπου για ψάρια κοη..εδώ ξεκινούν οι απορίες μου.
Να κάνω τσιμέντο κατασκευή η κάτι άλλο? Επίσης τι φίλτρα θα χρειαστώ και τι άλλα υλικά για να μπορεί να δουλεύει? Ευχαριστώ πολύ και ανυπομονώ για τις πληροφορίες σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-16, 23:39
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα μας!
Δεν ξερω αν ειναι αναγκη να τσιμενταρεις, εχω δει πολλες λιμνες με ενα παχυ μαυρο πλαστικο καλυμμα, λογικα θα ειναι και πιο οικονομικο.
Σιγουρα θα σου πουν και πολυ πιο λεπτομερη σκηνικα οι αλλοι πιο εμπειροι συνχομπιστες.!
Και παλι καλη αρχη!

ΥΓ. σου ποσταρω μια σειρα βιντεο που ειδα εχτες, μιας και μαρεσουν οι κατασκευες! Σιγουρα θα παρεις πολλες ιδεες! https://www.youtube.com/channel/UCgd...VUMCinKmrSfFxA
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-16, 00:51
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Το μαυρο υλικο ειναι το liner ειναι μεμβρανη epdm και ειναι καταληλη για κατασκευη λιμνων. οι πιο πολοι liner βαζουν.
Σκαψε οσο θες και βαλε την μεμβρανη για στεγανοποιηση.
Για κοι ειναι μικρο το βαθος 0,85 που λες αν καταλαβα καλα και γενι. οι διαστασεις σου για κοι.
Βαζεις ανετα χρυσοψαρα ομως.
Για φιλτρο θα σου πουν τα παιδια που εχουν λιμνες για να εισαι σιγουρος.
Φιλτρο νομιζω χρησιμοποιουν πολοι το μπεικιν ντουζ. Νομιζω ετσι λεγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-16, 09:26
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες απαντήσεις..πόσο βάθος είναι κατάλληλο για κοι? Δεν νομίζω να έχω θέμα αν είναι να σκάψω πιο βαθιά..όσο για το liner δεν μου πολύ αρέσει. Προτιμώ τσιμέντο μιας και θα μπορώ να το χρωματισω στα χρώματα που θέλω..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-16, 09:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mike glym Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα..Είμαι νέος στον θαυμαστό κόσμο των ενυδρειων-λιμνων και θα ήθελα την βοήθεια σας..Κατ αρχάς να σας ενημερώσω ότι είμαι παντελώς άσχετος οπότε θα ήθελα να με συγχωρησετε προκαταβολικά για τυχόν "ανόητες"ερωτήσεις..
Ξεκιναω λοιπόν. Τον τελευταίο καιρό μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο.απλά όσο ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.μετά από αρκετό ψάξιμο έχω κατάλήξει στο είδος της κατασκευής.σκέφτομαι για μια λιμνη διαστάσεων 3μ×1.85μ×0.85 στο περίπου για ψάρια κοη..εδώ ξεκινούν οι απορίες μου.
Να κάνω τσιμέντο κατασκευή η κάτι άλλο? Επίσης τι φίλτρα θα χρειαστώ και τι άλλα υλικά για να μπορεί να δουλεύει? Ευχαριστώ πολύ και ανυπομονώ για τις πληροφορίες σας!
Καλώς μας ήρθες
Δεν υπάρχουν "ανόητες ερωτήσεις" να ρωτάς ότι θέλεις
Η λίμνη θα έχει διαστάσεις 3 χ 1.85 χ 0.85 δηλαδή 4717 λίτρα , βάζεις άνετα 5 Κόι για να τα διατηρήσεις
Επειδή είσαι στην Κρήτη δεν θα επιμείνω για το βάθος , αν και καλό θα ήταν να έχεις τουλάχιστον 1 μέτρο .
Μπορείς να την κάνεις τσιμέντο αλλά θα πρεπει να γίνει καλούπι με μπετόβεργες και να πέσει εννιαίο το μπετό για να μην έχεις προβλήματα και περνάς ένα μονωτικό για δεξαμενές πόσιμου νερού και γεμίζεις.
Με Liner epdm , σκάβεις ότι σχέδιο θελεις να έχει η Λίμνη , στρώνεις προστατευτικο γεωύφασμα και μετά στρώνεις το liner και γεμίζεις
Αντλία Λίμνης αν μείνεις σε αυτα τα λίτρα θα χρειαστείς μία 7500 λίτρα/ ώρα αλλά αν έχεις την δυνατότητα να πάρεις μεγαλύτερη να το κάνεις γιατι τα Κόι είναι ρυπογόνα ψάρια .
Φίλτρανση αν μπορέις να κάνεις μόνος σου έχει διάφορα bakki shower , bog filter , Βαρέλια με ελαφρόπετρα και "σφουγγάρια" και υπάρχουν και οι έτοιμες λύσεις αλλά δεν είναι φθηνές .
Αυτά είναι τα βασικά που θα χρειαστείς απο εκεί και μετά βλέπεις ανάλογα με τις ανάγκες
Ότι θέλεις εδω είμαστε βάλε και καμια φωτό απο τον χωρό που θα γίνει
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-16, 09:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mike glym Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες απαντήσεις..πόσο βάθος είναι κατάλληλο για κοι? Δεν νομίζω να έχω θέμα αν είναι να σκάψω πιο βαθιά..όσο για το liner δεν μου πολύ αρέσει. Προτιμώ τσιμέντο μιας και θα μπορώ να το χρωματισω στα χρώματα που θέλω..
Μιχάλη ??????
με τι έχεις σκοπό να την χρωματίσεις ?? Δεν μπορείς μόνο με μη τοξικό χρώμα ειδικό για Λίμνες που θα έχουν ψάρια
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-16, 09:50
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

3μ ;1.85μ ;0.85μ άρα γύρο στα 4.700 λτ.
Καλύτερα να πας όχι λιγότερο από 1 μέτρο βάθος. Πάντως για αυτά τα λίτρα θες μια αντλία ~9.500λτ/ώρα. Για φίλτρο θα πρότεινα να φτιάξεις κάτι μόνος σου. Τα έτοιμα είναι ποιο ακριβά.
Το αν θα βάλεις liner ή τσιμέντο είναι κάτι προσωπικό. Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.
Ακόμα και να χρωματίσεις το τσιμέντο στα χρώματα που θες, τα σημεία που εφάπτονται με το νερό θα ποιάσουν άλγη και στο τέλος δεν θα φαίνεται τι χρώμα θα είχε το τσιμέντο. Καλύτερα βέβαια για να είναι κάτι ποιο φυσικό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-16, 09:56
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Αρτεμισια σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Έχω δει την λίμνη σου και η αλήθεια είναι ότι είναι μια πηγή έμπνευσης για μένα! Το τσιμέντο θα το ρίξω μαζί αυτό είναι σίγουρο. Φωτογραφίες ευχαρίστως να ανεβάσω αλλά επειδή είμαι σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα δεν φαίνεται κάτι! Μονο κήπος και ένα δεντρακι το οποίο θα φύγει! Οι απορίες μου βέβαια συνεχίζονται.για παράδειγμα το φίλτρο σε πιο επίπεδο θα πρέπει να είναι?γιατί από ότι ακούω θα πρέπει να είναι στο βάθος της λίμνης?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-16, 10:21
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Xαρά μου είναι Μιχάλη είμαι Λιμνοκαμένη χαχαχαχα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Μιχάλη τα φίλτρα είναι εξωτερικά της Λίμνης πάντα , εσωτερικά είναι η αντλία μόνο εκτός και αν βάλεις ξερή (που δεν δουλεύουν μέσα στο νερό) ή αν κάνεις gravity με bottom drain και δεν βάλεις καθόλου αντλία (δεν σου το συνιστώ )
Θα σου βάλω σχέδια να καταλάβεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  blogimage_gravityfed.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  62,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  biotec2.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  94,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a_External_system.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  13,9 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-16, 10:26
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ωραία αυτό το καταλάβα..όμως η απορία μου είναι αν το φίλτρο θα πρέπει να είναι θαμμενο δίπλα στη λίμνη η άν μπορώ να το αφήσω εξωτερικά δηλαδή πάνω από το επίπεδο του νερού.άρα για την όλη κατασκευή τα μόνο υλικα που χρειάζομαι είναι ένα φίλτρο και μια αντλία σωστά? Η θα χρειαστώ και κτ ακόμα? Επισης λάβε υπόψη σου πως έχω σκοπό να φτιάξω έναν καταρράκτη για ομορφιά.αρτεμισια υπομονή μαζί μου!θα σε κούρασω! Χαχαχαχα. .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-16, 10:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα φίλτρα μπορεί να είναι είτε θαμμένα είτε πάνω από την επιφάνεια της λίμνης. Εξαρτάτε ποια διάταξη θες να διαλέξεις. Στην 1η φώτο της Artemisias πρέπει να είναι θαμμένα και στο τέλος να είναι η αντλία. Στην 2η και 3η φώτο της Artemisias μπορούν να είναι πάνω από το επίπεδο του νερού και η αντλία στην αρχή. Και στις 2 περιπτώσεις στο τέλος μπορείς να έχεις καταρράκτη.

Ο ποιο εύκολος και απλός τρόπος κατασκευής είναι ο 2ος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-16, 11:05
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mιχάλη έχω υπομονη δεν με κουράζεις βρε ρώτα ότι θέλεις , το αγαπάω αυτο που κάνω
Ότι σου είπε ο Παναγιώτης - aliens ισχύει
Αργότερα αν δεν είσαι ευχαριστημένος με την ποιότητα του νερού μπορείς να κάνεις βελτιώσεις Αν έχεις πολλά σκουπίδια στην επιφάνεια καλό θα είναι να βάλεις και ένα skimmer (απο τώρα όμως) εγω δεν το είχα προβλέψει στην δικιά μου όχι οτι έχω και πρόβλημα .... επισης αν είναι πολύ ωρα στο ήλιο η Λίμνη θα χρειαστείς μια Τέντα - σκιαστρο , αν έχεις πρόβλημα με άλγες ίσως βάλεις και μια UV αλλά αυτα σε δευτερη φάση , μην βιάζεσαι .
Τι ξεχάσαμε τι ξεχάσαμε ??? αεραντλία είναι απαραίτητη για τα Κόι αν και θα προσφέρει μια οξυγώνοση ο καταράκτης σου για αρχή Αλλά να πάρεις αν θέλεις να δείς τα ψάρια σου να μεγαλώνουν πολύ
Επίσης μπορείς να κάνεις bakki shower για φίλτρανση και να το κρύβει ο καταράκτης
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sk-skimmer-800x800.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  30,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bd bs 01.jpg
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  85,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bd bs 02.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  99,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bd bs 03.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  99,9 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-16, 11:22
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ένα ένα γτ το χάνω!τι είναι το skimmer?τέντα ναι θα βάλω γτ έχω αρκετή ηλιοφανεια..uv θα έχει το φίλτρο που ενδιαφέρομαι να πάρω. Αεραντλία? ?τι είναι αυτό πάλι? Χ αχαχαχα και επίσης το bakki shower?ούτε αυτό το γνωρίζω! Παιδια σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-16, 11:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ε ναι ένα δίκαιο το έχεις σε βομβάρδισα χαχαχχαχα
Skimmer :
Ρουφάει τα σκουπίδια απο την επιφάνεια για να μην καταλλήξουν στον πάτο δουλεύει με δικιά του αντλία
https://www.youtube.com/watch?v=wkzLD8_81S0

Αεραντλία :
Aναταράσει τον βυθό για καλύτερη φίλτρανση και προσφέρει οξυγώνοση στο νερό (όπως και στα ενυδρεία ) με την ανατάραξη "ένα κομπρεσέρ αέρα " με άλλα λόγια
https://www.youtube.com/watch?v=K3lo-xW2GYs

bakki shower φίλτρο :
https://www.youtube.com/watch?v=9wlpC-hqB_g

υ.γ.για πές πιο φιλτρο με uv σκεφτεσαι να πάρεις ??? απο τώρα σου το λέω σε 6 μήνες θα χρειαστείς 2ο και 1 χρόνο μετά 3ο .....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-16, 12:02
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ξεχνάω τώρα την εταιρία αλλά μόλις γυρίσω σπίτι θα σου πω ποια είναι..τι κόστος έχουν αυτά τα τρια πραγματάκια ενδεικτικά γνωρίζεις? Κ όσο για τα φίλτρα δεν γίνεται να τα πάρω όλα μαζί? Απο άποψη εγκαταστάσεις το λέω..να τα φτιάξω μια και έξω η τουλάχιστον να μεριμνησω για τον χώρο γτ η σκέψη μου είναι να τα κάνω όλα υπόγεια κάπου δίπλα στην λίμνη..αλλά και εκεί περιμένω την γνώμη σου..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-16, 12:34
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Καλό ξεκίνημα εύχομαι!
Εγώ θα πρότεινα μια αντλία τουλάχιστον 10.000λ/ω +
και είμαι της άποψης να φτιάξει μόνος σου το φίλτρο.
θα σου βγει πολύ πιο οικονομικό και καλύτερο από το
έτοιμο. Νομίζω ότι ένα βαρέλι των 200 λίτρων ή δύο
των 100 λίτρων είναι μια καλή λύση...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-16, 12:59
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mike glym Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχνάω τώρα την εταιρία αλλά μόλις γυρίσω σπίτι θα σου πω ποια είναι..τι κόστος έχουν αυτά τα τρια πραγματάκια ενδεικτικά γνωρίζεις? Κ όσο για τα φίλτρα δεν γίνεται να τα πάρω όλα μαζί? Απο άποψη εγκαταστάσεις το λέω..να τα φτιάξω μια και έξω η τουλάχιστον να μεριμνησω για τον χώρο γτ η σκέψη μου είναι να τα κάνω όλα υπόγεια κάπου δίπλα στην λίμνη..αλλά και εκεί περιμένω την γνώμη σου..
Λοιπόν
Σκιμμερ
http://www.ebay.de/itm/Wandskimmer-E...EAAOSwAL9Uc0vY

Aεραντλία (εγω έχω την ίδια πιο μεγάλη )
http://www.ebay.de/itm/Oase-OxyTex-S...QAAOSwu4BVzfIw

Αντλίες
Μια μεγάλη για τα φίλτρα http://www.ebay.de/itm/6200-17500l-h...3D161416767722

και μια μικρότερη για το σκίμμερ (αν θα το βάλεις ) ενδεικτικά τώρα , βρήκα αυτη στα 5000 λίτρα
http://www.ebay.de/itm/Teichpumpe-Aq...oi-Teich-Pumpe
/151262784123?hash=item2337f6ea7b:g:bmoAAOSwu4BV5EO S

Μιχάλη τα φίλτρα καλό είναι να είναι πάνω απο την επιφάνεια του νερού ή στο ίδιο ύψος με το νερό για να μην έχεις προβλήματα με τις πιέσεις ειδικά αν βάλεις αυτο που λές με την Uv πρέπει να μπεί σε αποσταση μικρότερη των 2 μέτρων απο την λίμνη και στην ίδια επιφανεια (θαμμένο δηλαδή )
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-16, 13:14
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ωραία και σε περίπτωση που φτιάξω μόνος μου το φίλτρο πως θα το κάνω? Απλά βάζω μέσα τα υλικά και δουλεύουν?
Αρτεμισια αυτά όλα που μου εδιξες μπαίνουν μέσα στην λίμνη εσωτερικά η στο φίλτρο? Α να υπάρχει κάπου που μπορώ να δω την διάταξη τους θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. .επίσης τις σωληνωσεις θα ήταν καλό να της φτιάξω πριν ρίξω το μπετόν η να τις αφήσω για μετά?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-16, 13:26
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Ουσιαστικά στέλνεις νερό από την λίμνη (με την αντλία) στο
βαρέλι/βαρέλια και μετά το οδηγείς (με την βαρύτητα στην λίμνη)
Τα υλικά πρέπει να "στρώσουν" όπως στο ενυδρείο για να λειτουργήσουν
σωστά. Στην αρχή θα πρέπει να έχεις κάτι να κρατάει την βρωμιά, πχ σφουγγάρια (με μεγάλους πόρους γιατί μπουκώνουν), δίχτυα ή κάτι άλλο και στην συνέχεια ελαφρόπετρα.
Επισυνάπτω μια φωτό που βρήκα στο ίντερνετ για να καταλάβεις
την λογική.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Biofilters-DIY.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  49,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-16, 13:31
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πάμε ξανά οι αντλίες μέσα στο νερό , οι σωλήνες απο τις αντλίες πάνε στα φίλτρα (εξω απο την λίμνη) και οι σωλήνες απο τα φίλτρα (φιλτραρισμένο-καθαρό νερό) στον καταράκτη ή να πέφτει το νερό απο σωλήνα στην λίμνη .
Η αεραντλία (αυτο που είναι σαν βούρτσα μέσα στο νερό ) το κομπρεσερ του αέρα έξω απο την λίμνη .
Το σκίμμερ στα τοιχεία της λίμνης και επιφανειακά στο νερό και η αντλία μπαίνει μέσα στο κουτί του σκίμμερ .
Θα σου φτιάξω σχέδιο
Εξαρτάται τι φίλτρο θα φτιάξεις θα μπούνε τα υλικά με μία σειρά και μετά θα κάνεις το καθάρισμα των υλικών ανα διαστήματα .
Καλά θα ήταν τις σωλήνες να μην τις πακτώσεις μέσα στο μπετό γιατι αν χρειαστεί να μετακινήσεις μηχανήματα θα έχεις πρόβλημα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-16, 15:56
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Πω πω είμαι κατ ενθουσιασμενος με τις πληροφορίες που μου δίνετε! Τακολα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες θα μου χρησιμευσουν ιδιαίτερα.αρτεμισια τώρα κατάλαβα πολλά! Ωραία άρα αν θέλω να φτιάξω ένα φρεατιο δίπλα στην λίμνη για να τα βάλω όλα μέσα τι διαστάσεις θα πρέπει να είναι?γτ από ότι κατάλαβα είναι αρκετά τα υλικά. Εν τω μεταξύ με έναν από ένα Pet Shop που μιλάω δεν μου ανέφερε τπτ από όλα αυτά! Μόνο την αντλία μου είπε χρειάζομαι και το φίλτρο!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-04-16, 20:03
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Για να φτιάξεις φρεάτιο δίπλα στην Λίμνη για να βάλεις όλα τα μηχανήματα εκεί πρέπει πρώτα να αποφασίσεις την μορφή της φίλτρανσης .
Καλα τι φταίει και αυτός στο πετ σοπ μήπως έχει Λίμνη ο ανθρωπος ??? Αλλά για αρχή αυτα χρειάζεσαι όλα τα άλλα μπορείς να τα βάλεις και πιο μετά (εκτος απο το σκιμμερ ) αν τα πάρεις τα Κόι μικρά τον πρώτο χρόνο δεν θα χρειαστείς αεραντλία μην αγχώνεσαι και η uv προεραιτική είναι
Για να ξεκινήσεις απο κάπου να τα πάρεις απο την αρχή (να ξέρουμε και τις απαιτήσεις ) κάνε τα παρακάτω
1 Σκάψε
2 Αποφάσισε υλικά κατασκευης της δεξαμενης
3 Υπολογίζουμε Κυβικά
4 Συμφωνα με τα κυβικά πάμε σε μηχανήματα και ψάρια

Ρίξε και μια ματιά στις Λίμνες όλων μας εδω να δείς πάνω κάτω τι σου αρέσει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  biotec2.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  101,8 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-04-16, 20:18
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλά ναι δεν φταίει σε κτ απλά ασχολείται υποτίθεται με τα ενυδρεία. Εννοώ από άποψη κατασκευής.όπως και να χει έχω βγάλει λίγο άκρη με τα λεγόμενα σου.έχεις δίκιο ξεκινάω σκαψιματα και θα τα λέμε. Όσο για το σκιμμερ μου άρεσε πολύ η χρήση του από ότι είδα στο YouTube..βασικά όλα μου φάνηκαν χρήσιμα. Το μόνο που δεν μπορώ να αντέξω και μαλλον θα το αφήσω από άποψη κόστους είναι το bakki shower..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-04-16, 20:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μιχάλη για το bakki απο που έκρινες οτι έχει μεγάλο κόστος ?? Δεν θα το πάρεις έτοιμο Πας σε κάποιον και με 100 - 200 ευρώ σου φτιάχνει τα ανοξείδωτα διάτρητα "δοχεία- ράφια" τα γεμίζεις με τα υλικά που επιλέγεις εσυ το συνδέεις στην αντλία και τέλος
Κάθε χρόνο λέω θα φτιάξω ένα δοκιμαστικά ακόμα να αξιωθω ......άντε να δούμε φέτος θα κάνω τίποτα ????????
Περιμένω φωτό εεε και ρώτα ότι θέλεις πάντα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-04-16, 20:54
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Αν είναι για τέτοιο πόσο το αντέχω! Αλλα είδα κάτι 1400 και πάνω και ψιλό φρικαρα!χαχαχα..ποια είναι η χρησιμότητα του ακριβώς?είναι το μόνο που δεν κατάλαβα..αρτεμισια τι να πω?με έχεις σκλαβωσει με τέτοια βοήθεια!να σαι καλά..φώτο θα ανεβάσω αύριο αλλά δεν υπάρχει τπτ ακόμα μόνο ένα δεντρακι..:
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-04-16, 21:07
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ Καλά βρε Μιχάλη όταν θα ξεκινήσεις τις εργασίες εννοούσα να βλέπουμε και εμεις
Aυτα κάνει το bakki (αν δεν το έχεις με τα Αγγλικά στείλε μου ΠΜ να μεταφράσω )
https://en.wikipedia.org/wiki/Bakki_shower

Υ.Γ. Μιχάλη σε λένε έτσι ??? δεν σε ξεβάφτισα δεν τα μπορώ καθόλου τα nick name sorry
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-04-16, 21:18
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Χαχαχαχα όχι όχι δεν με ξεβαφτισες μιχαλη με λένε..ωραία το διάβασα κατάλαβα περίπου την χρησιμότητα του..η επόμενη απορία μου είναι η συνδεσμολογια όλων αυτών αλλά αυτά θα τα δούμε μετά το σκαψιμο.και κτ ακόμα..περιμετρικά της λίμνης αν θέλω να βάλω μέσα κάποια φυτά σε γλάστρα μέσα στο νερό θα πρέπει στο σκαψιμο να το κάνω όπως στην δική σου?εννοώ στους 50 πόντους να κάνω κάτι σαν χειλακι για να ακουμπάνε οι γλάστρες πάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-04-16, 21:27
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να κάνεις σκαλάκια αν θέλεις αλλά να μην είναι αιχμηρα και να μην έχουν γωνίες και τραυματιστούν τα ψάρια Όταν έκανα την δικιά μου είχα περάσει τα χέρια μου απο παντού για να βεβαιωθώ ότι δεν έχει κάτι που να γρατζουνάει και όλα μου τα σκαλιά τελειώνουν με καμπύλη
Φυτά υπάρχουν που μπαίνουν μεχρι 30 εκ σε βάθος και νούφαρα που μπορούν να μπούνε απο 40 - 60 μεχρι 1,50 μέτρο βάθος (τα νανο Νούφαρα δεν τα αναφέρω καθόλου ) και αυτό σου το λέω για να έχεις στο νου σου ότι αν θέλεις φυτά πρέπει να έχεις ένα επίπεδο μέχρι 30 εκ και ένα στα 60 εκ. Στον βυθό μην βάζεις τίποτα . Τι βάθος σκέφτεσαι να έχεις ????

Υ.Γ. Μην την κάνεις σαν την δικιά μου εεεε μπετό με καλούπι να κάνεις γιατι το χωμα κάθεται ,μην σου ανοίξει
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-04-16, 21:44
Mike glym Ο χρήστης Mike glym δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2016
Περιοχή: Χανια Κρήτης
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ναι μπετό κανονικό λέω να κάνω..θα κάνω 3 επίπεδα λοιπόν..το βάθος τώρα αν δεν αντιμετωπισω κάποιο πρόβλημα θα το προσπαθήσω όσο πιο πολύ μπορώ..έχεις να μου προτείνεις κάποιο βάθος που είναι ιδανικο για τα ψάρια αυτά? Αρχικα έλεγα για 85 εκ αλλά τώρα σκέφτομαι κάτι κοντά στο μετρό λίγο παραπάνω δηλαδή. Είναι καλά τι πιστεύεις?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-04-16, 21:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Έγω Μιχάλη 1,80 έχω βάθος , μόνο για το βάθος της λίμνης μου δεν μετανιώνω Όσο μπορείς να κατέβεις κάτω απο το μέτρο κατέβα αυτό μόνο μπορώ να σου πώ Ευχομαι το χώμα σου να είναι αμμουδερό αλλιώς όταν θα σκάβεις θα με θυμηθείς
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια αρχάριος MichalisDagk Αρχάριοι γλυκού νερού 13 22-10-14 22:54
Μονομάχος ζητάει τη βοήθεια σας Αιμιλιος Αρχάριοι γλυκού νερού 7 09-03-13 11:59
βοήθεια, αρχάριος. thalia25 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 28-01-09 10:30
Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! kalagio Αρχάριοι γλυκού νερού 22 19-05-08 20:24
Αρχάριος ζητάει βοήθεια . giagligian Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-03-08 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09842 seconds with 14 queries