Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παραλία - Beach Bar

Παραλία - Beach Bar Συζητήσεις, Aνακοινώσεις, Oικολογία - Περιβάλλον, Ταξίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-16, 23:22
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Salt fish tank "Άπιαστο όνειρο ή μήπως όχι ; "

οποτε σε ενα μεσο σπιτι ειναι καλο το νουμερο της καταναλωσης.
Δαπανηρο πολυ το θαλασσινο αθλημα.

Οσο περναν τα χρονια, αντι να πλησιαζει, δυστυχως απομακρυνεται το ονειρο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-16, 07:53
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Σακη θα γινεο ταυτοχρονα ενα ακομα στα 400w!
Ο κοσμος πλεον προσπαθει να κανει το χομπι του πιο οικονομικο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε σε ενα μεσο σπιτι ειναι καλο το νουμερο της καταναλωσης.
Δαπανηρο πολυ το θαλασσινο αθλημα.

Οσο περναν τα χρονια, αντι να πλησιαζει, δυστυχως απομακρυνεται το ονειρο
Φιλος κατι ακομα νομιζω οτι στο μεσο σπιτι δεν υπαρχει ενυδρειο 600 ή 800λιτρα.
Για το θεμα οικονομιας στο θαλασσινο θα πρεπει να ανοιξουμε ενα θεμα για να μην τρομοκρατητε ο κοσμος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 09-02-16 στις 07:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-16, 11:57
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλό θα είναι κάποια στιγμή να κάνετε ένα θέμα. Πάντως όσες φορές έχω ρωτήσει όλοι μου λένε ότι το βασικό ενυδρείο πρέπει να είναι τουλάχιστον 200 λίτρα
-------------------------
Όποτε είναι ανούσιο να μην πας τουλάχιστον σε αυτά. Εξωτερικό έχω δει πολλά μόνο με ψάρια χαμηλού κόστους. Κάποια στιγμή θα ψάχτω πιο σοβαρά μήπως κάνω το 30λιτρο μου θαλασσινό. Σορι για το οφ τοπικ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 09-02-16 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-16, 17:54
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μπράβο Σάκη, να είναι αναλυτική η παρουσίαση ε!!!

Όσο για το ρεύμα, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ρε παιδιά και να μην κοστίζουν και τίποτα...
Επίσης σωστά ανέφερες, οτι και ένα ωραίο φυτεμένο, τις ίδιες απαιτήσεις έχει σε φως πάνω κάτω, την ίδια κατανάλωση για θέρμανση του νερού... Ένας κυκλοφορητής παραπάνω, ένα σκίμερ και μια καλύτερη αντλία, δεν νομίζω ότι κάνουν το reef να ξεφεύγει οικονομικά από οτιδήποτε άλλο...
Ελπίζω να μην ακούγομαι κάπως, καταλαβαίνω πολύ καλά το πόσο δύσκολα περνάει η Ελληνική οικογένεια πλέον... αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...
Μπορούμε όμως πλέον με μια μεγαλύτερη προσοχή να φτιάξουμε ένα μικρότερο πιο οικονομικό ενυδρείο, με εξίσου όμορφα LPS κοραλάκια που δεν χρειάζονται τα ίδια watt για φωτισμό...
Ή ένα ακόμα πιο οικονομικό μεσογειακό (από δω το πήγαινα, από κει το πήγαινα... )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-16, 23:35
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ!!
Να διευκρινήσω ότι δεν ήταν απάντηση στον φίλο puntomad, σε στυλ μη μας ζαλίζεις, σε καμία περίπτωση!!
Απλά βλέπω και στο νήμα "πόσο επηρέασε η κρίση το hobby" ανθρώπους να έχουν σταματήσει τα ενυδρεία τους, ή να έχουν πάει σε λιγότερα, ή μικρότερα... και αυτό μπορώ να το παραλληλισω με την οικογένεια, που είχε συνηθίσει να έχει 2-3 αυτοκίνητα και τώρα έχει κρατήσει μόνο το ένα, ή τον νέο που ήθελε να πάρει ένα καλό αυτοκίνητο, αλλά πλέον βολεύεται με ένα φθηνό μεταχειρισμένο...
Φυσικά άλλο πράγμα η εξυπηρέτηση και άλλο πράγμα το hobby, αλλά πρέπει καλώς ή κακώς να συμβιβαστούμε παντού!!
Για μία άνετη οικονομικά οικογένεια το έξοδο ενός μεγάλου reef μπορέι να είναι ένα δείπνο που μπορέι να πει, ας πάω μια φορά λιγότερο το μήνα..
Μια λιγότερη άνετη οικογένεια μπορεί φτιάξει ένα μικρότερο...
Λιγότερο άνετη, ένα χρυσοψαράδικο που θεωρείται οικονομικό...
Ακόμα λιγότερο άνετη , ένα 20άλιτρο με moss και γαριδούλες...
Δυστυχώς είναι αρκετές οι οικογένειες που δεν έχουν να πληρώσουν ούτε το ρεύμα και εκεί δεν μπορώ να πω κάτι
Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως, μια έστω μικρή ασχολία με νεράκια και την ευχαρίστηση που μπορεί να μας δώσει, μπορούμε όλοι να την έχουμε...

Έχουμε κακομάθει όμως αρκετοί!! Φίλοι που θέλουν να φτιάξουν ενυδρείο σαν το δικό μου, αρχίζουν: πόσο καίει η αντλία που δουλεύει όλη μέρα, πόσο τα φώτα, πόσο το ένα πόσο το άλλο...
Και όταν απαντάω, κάνε φίλτρο πλάτης για να πάρεις μικρότερη αντλία και να καίει λίγότερο... ααα δεν είναι ωραίο, όταν λέω να κάνεις περισσότερες αλλαγές από θάλασσα για να γλιτώσεις το σκίμερ και το έξοδο του αλατιού, ααα πού να κουβαλάω νερό... κλπ κλπ...
Ε ξαναλέω δεν μπορούμε πλέον, οι περισσότεροι τουλάχιστον, να τα έχουμε όλα και χωρίς κόστος, χωρίς να κάνουμε κάποιες υποχωρήσεις/προσπάθειες...
-------------------------
Σάκη σόρρυ για το offtopic!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 09-02-16 στις 23:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-16, 10:28
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Σίγουρα υπάρχουν πολλές λύσεις. Ακόμα και εγώ τρέχω ένα 100 λίτρα φυτεμένο με ζωοτοκα και ένα μικρό 30 λίτρο τελείως low tech που πάει μόνο του.

Το ρεύμα με προβληματίζει γιατί επειδή ασχολούμαι γενικά με τα ηλεκτρονικά έχω μαζέψει πολλά πριν την κρίση και έχω μεγάλες καταναλώσεις σπίτι.

Φαντάσου ότι είχε φτάσει το γραφείο μου και έκαιγε 215 Βατ την ώρα όταν έλειπα από το σπίτι και ήταν όλα stand by και 600+ μόλις έμπαινα να χαζολογησω . Τώρα όλα είναι σε πολύμπριζα με διακόπτες και χαζολογάω από το λαπτοπ. Όλα γίνονται. Αλλά το θαλασσινό όσες φορές τα έχω βάλει κάτω φεύγει πολύ το κόστος για να ξεκινήσεις. Με γνώμονα πάντα το 200 λίτρα συν για να μην έχεις θέματα μετά.
-------------------------
Τελείως οφτοπικ, αλλά τώρα που μου ήρθε. Οι λάμπες φθορίου με παλιούς μετασχηματιστές καίνε πολύ ρεύμα. Η μαμά λάμπα του ενυδρείου ήταν 25βατ όποτε λογικά είχα συμπεράνει ότι καίει μαξ 30 Βατ την ώρα. Έβαλα τον μετρητή όταν τον αγόρασα και η πραγματική κατανάλωση ήταν 72 Βατ την ώρα. Μάλλον είχε μεγαλύτερο μπαλαστ και λόγω φθορά τραβούσε περισσότερα. Τώρα με 3 λάμπες (2*18 +1*30) είμαι στα 66βατ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 10-02-16 στις 10:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-16, 13:35
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα υπάρχουν πολλές λύσεις. Ακόμα και εγώ τρέχω ένα 100 λίτρα φυτεμένο με ζωοτοκα και ένα μικρό 30 λίτρο τελείως low tech που πάει μόνο του.

Το ρεύμα με προβληματίζει γιατί επειδή ασχολούμαι γενικά με τα ηλεκτρονικά έχω μαζέψει πολλά πριν την κρίση και έχω μεγάλες καταναλώσεις σπίτι.

Φαντάσου ότι είχε φτάσει το γραφείο μου και έκαιγε 215 Βατ την ώρα όταν έλειπα από το σπίτι και ήταν όλα stand by και 600+ μόλις έμπαινα να χαζολογησω . Τώρα όλα είναι σε πολύμπριζα με διακόπτες και χαζολογάω από το λαπτοπ. Όλα γίνονται. Αλλά το θαλασσινό όσες φορές τα έχω βάλει κάτω φεύγει πολύ το κόστος για να ξεκινήσεις. Με γνώμονα πάντα το 200 λίτρα συν για να μην έχεις θέματα μετά.
-------------------------
Τελείως οφτοπικ, αλλά τώρα που μου ήρθε. Οι λάμπες φθορίου με παλιούς μετασχηματιστές καίνε πολύ ρεύμα. Η μαμά λάμπα του ενυδρείου ήταν 25βατ όποτε λογικά είχα συμπεράνει ότι καίει μαξ 30 Βατ την ώρα. Έβαλα τον μετρητή όταν τον αγόρασα και η πραγματική κατανάλωση ήταν 72 Βατ την ώρα. Μάλλον είχε μεγαλύτερο μπαλαστ και λόγω φθορά τραβούσε περισσότερα. Τώρα με 3 λάμπες (2*18 +1*30) είμαι στα 66βατ
φιλε μου καλε!οι καιροι ειναι δυσκολοι για ολους και ερχονται ακομα πιο δυσκολα!αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να απογοητευομαστε και να τα βλεπουμε ολα μαυρα,ισως τα ενυδρεια μας ειναι μια οαση για τον καθενα μας και μια απομονωση απο τις καθημερινες απαιτησεις της ζωης.θελω να σου πω οτι το ονειρο του θαλασσινου υπηρχε μεσα μου πριν παντρευτω και κανω οικογενεια οταν ακομα ειχα ενα 60λιτρο φυτεμενο στο δωματιο μου που το αγαπουσα το ιδιο,αυτο ομως δεν με εκανε να απογοητευτω γιατι ηξερα οτι καποια στιγμη θα ερθει και η ωρα μου να κανω αυτο το εγχειρημα πραγματικοτητα.
βεβαια για να φτασω στο σημειο αυτο εκανα καποιες θυσιες προσωπικες χωρις ομως να στερησω τα απαραιτητα απο την οικογενεια μου,θα ερθει και η ωρα σου σιγα σιγα να κανεις αυτο το αλμα πραγματικοτητα,μην απογοητευεσαι,καλο ομως ειναι να φτιαξεις μια δικη σου ενοτητα για τα θεματα που σε απασχολουν χωρις ομως να χαλας μια αλλη....
η παρουσιαση των κατασκευων στο φορουμ δεν γινεται για προσωπικη εκαστοτε προβολη του καθε μελους αλλα για να βοηθησει τα υπολοιπα μελοι και τους επισκεπτες να παρουν ιδεες,τεχνοτροπιες και "μυστικα" ετσι ωστε να τους ερθει πιο οικονομικα αλλα και να κανουν εξισου σωστα την δουλεια τους....
με ολο το σεβασμο νικος πετρακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-16, 17:21
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παιδια γι να μην μακριγωρουμε (και χαλαμε και το θεμα του Σακη), τα ενυδρεια ειναι γενικα μια ακριβη υποθεση, αν και ευ οσον θες να εχεις το καλητερο και ακριβοτερο. Παρ ολα αυτα ομος υπαρχουν λυσεις που μπορει και καποιος με χαμηλοτερο προιπολογισμο (σαν και του λογου μου, ανεργος οντας) να κανει κατι που θα του δωσει ευχαριστιση!!!

Τωρα παμε στο δια ταυτα
Το ενυδρειο μπορει κανεις να το κωλισει με αρκετα μηκροτερο κοστος απο την αγορα ενος ετοιμου!!! (και δεν ειναι αναγκη να ειναι 500λτ μπορει να κανει και ενα nano με τον ορο οτι θα το παρακολουθει λιγο ποιο συχνα για παραμετρους, το οτι καλο ειναι να εχεις παερισσοτερα απο 200λτ αληθεια ειναι αλλα οχι και υποχρεωση ενα καρο κοσμος κραταει μικρα reff)
Σκιμμερ μπορει να παρει μεταχειρησμενο και αυτο σε αρκετα καλη τιμη (πουλιουνται αρκετα κατα καιρους) η μπορει και να μην βαλει καποιος αποψεις υπαρχουν πολλες
Τωρα 2-3 κυκλοφωριτες κινεζικους δεν εχουν κοστος (οχι κατι που δεν εχουν και τα φυτεμενα)
θερμοστατη ειναι ζορι μονο η καταναλωση (που και παλι σε μικρο reff 70-150λτ δεν εχει διαφωρες απο αλλα ενυδρεια)
Μια αντλεια επιστροφης αν κανει sump ειναι ενα ποσο αλλα και παλι θα πω οτι ειναι ενα εξοδο που γενικα θα εκανες για ενα νεο ενυδρειο (και με φυλτρο πλατης το γλυτωνεις)
Οσο για ρεακτορες δοσομετρικες κ.α. δεν ειναι αναγκη να μπουν!!! υπαρχει και η συμπληρωση στιχειων με το χερι!!!
το νερο απο την αλλη (που και αυτο ειναι ενα σταθερο εξοδο) σε καποιες περιπτωσεις υπαρχει και η θαλασσα!!!
Και τελος το ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ... αχ τοσα εχουν γραφτει τοσα εχουν υποθει.... εδω ναι εδω πραγματι ειναι ενα εξοδο που οπως και ολα τα αλλα οσο ποιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο τοσο ποιο ακριβο ειναι και αυτο χωρις αυτο να συμενει οτι και παλι ολο και καποιο μεταχειρισμενο δεν θα βρεθει να πουλιεται!!! τωρα οσον αφωρα τις καταναλωσεις προφανος και τα λεντ ειναι φθυνοτερα απο οτι αλλο μεχρι τωρα εχει δοκιμαστει αν και εχει ενα σχετικα μεγαλο αρχικο κοστος. σε βαθος χρονου (αν φτιαχτει σωστα) τελικα βγενει φθυνοτερο απ ολα.


αρα εν κατακλυδει δεν νομιζω οτι αν καποιος το παει σιγα σιγα θα του στιχισει και τοσο ακριβα αρκει να εχει υπομωνη!!!

Οποτε αν τα βαλουμε ολα αφτα με χρονοδιαγραμα εχουμε και λεμε:
Κολαμε ενυδρειο και σε 5-10 μερες βαζουμε νερο. εδω θελουμε κυκλωφωριτες αραγωνιτη και βραχο ισος και θερμοστατη και σιγα σιγα το σκιμερ
μετα απο κανα 2-3-4.. μηνες που θα εχει στρωσει τοτε μπορουμε να βαλουμε ενα απλο φωτιστικο και τα πρωτα ψαρια 2-3 για αρχη και βλεπουμε
Μολις το φωτιστικο μας ειναι ετημο τοτε βαζουμε σιγα σιγα και κοραλια
Οποτε αυτο για μενα συμενει οτι εχουμε χρονο να συγκεντρωνουμε τα ποσα που θελουμε καθε φωρα και μετα να κανουμε ενα βημα ακομα!!!
Απο την στιγμη που οοοολα αυτα εχουν γινει, ειναι στην τσεπη και στα θελω του καθενος στο ποσο ακριβο εξοπλισμο θελει να εχει οποτε με καθε ευκαιρια ολο και κατι μπορει να αλλαξει

Συγνωμη αν κουρασα αλλα εγω ετσι το βλεπω (και για να ειναι και ιλικρινης το φυτεμενο το βλεπω ποιο δυσκολο!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-16, 12:13
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παλαιοτερα ειχα γραψει οτι για να κανεις κατι αξιολογο στο χομπι αυτο πρεπει να εχεις και αρκετα οικονομικη ανεση....κι το ειχα γραψει σε νεα φιλη που ηθελε χρυσοψαραδικο,(οπου αρκετοι ηταν αυτοι που διαφωνησαν μαζι μου) ποσο μαλλον σε θαλλασινο.....
Δυστυχως το να εχειςενα αξιοπρεπες ενυδρειο παντως τυπου ,εννοωντας με τη λεξη αξιοπρπες το να μπορουν να υπαρξουν τα κατοικιδια που θα φιλοξενησεις σε αψογες συνθηκες και σαφως χωρις συνεχη προβληματα στα εξαρτηματα ...(τιμη και ποιοτητα κατ εμε πανε μαζι )....θα πρεπει να δαπανησεις αρκετα χρηματα τοσο για την αποκτηση οσο και τη συντηρηση του .....(αναλογακαι τον εκαστο οικ.προυπολογισμο σαφως )
Οσο για το αγχολυτικο του πραγματος που ειπωθηκε ....εμενα προσωπικα με αγχωνει ιδιαιτερα ..τοσο το κοστος συντηρησηςτης λιμνης και του εξοπλισμου της (που ακομα δεν εχω παρει )οσο και η διαβιωση των ζωντων οντων ....

Τελος μιας που εχω βγει παντελως οφτοπικ
το θεμα ειναι (πανω σε αυτο το"" δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα"" που διαβασα )τι προτεραιοτητες θετουμε .....
Αλλος μπορει να εχει ενα σουπερ ρεεφ και να μην εχει να φαει.....(εχω δει ανθρωπο να του παιρνουν το σπιτι κι αυτος να αγοραζει στολιδια για το αλογο του υψους 3.000:-\)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-16, 14:20
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Μετέφερα εδώ παιδιά τα ποστ να συνεχίσουμε την συζήτηση χωρις να χαλαμέ το άλλο θέμα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Watch "Central and South American cichlid fish tank. enudreio ενυδρείο" on YouTube Dahtilas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 18 22-02-15 14:33
Δείτε το βίντεο "Discus Tank Athens Greece" στο YouTube ellenikus Δίσκοι 4 29-01-15 01:20
The "Painted" Glass Fish sakis345 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 20-02-05 15:59
Elephant nose fish me "cloudy eyes" (thola matia m AlGOUR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 17-01-05 06:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05902 seconds with 13 queries