Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-09-11, 12:54   #1
Μονομάχος.. Μόνος ή με θηλυκό τελικά?
OlgaM
Member
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος 15-09-11, 12:54
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα! Μία ερώτηση στους "παλαιούς" ή μη αλλά γνώστες. Σε ένα εκ των δύο ενυδρείων μου, 40 λίτρων έχω ένα μονομάχο. Περνάει μια χαρά μόνος του, φαίνεται, αλλά ο καημένος όλη μέρα κάνει φουσκαλίτσες ελπίζοντας να αναπαραχθεί κάποτε και αναρωτήθηκα, μπορώ να βάλω και ένα θηλυκό μέσα για παρέα? Έχω διαβάσει ότι πρέπει να βάλεις θηλυκό μόνο αν είναι έτοιμο να αναπαραχθεί και να το απομακρύνεις αμέσως μόλις κάνει αυγά, γιατί αναλαμβάνει ο πατέρας - μονομάχος. Ισχύει αυτό ( ? ), θα ήθελα πραγματικά να του προσθέσω για παρέα μια θηλυκιά μόνιμα.
Και 2ο ερώτημα ( αν η απάντηση είναι θετική στο πρώτο ). Πρέπει να κάνω κάποια συγκεκριμένη επιλογή θηλυκού ανάλογα με το χρώμα π.χ. ή το "είδος" του μονομάχου ( κόκκινο splendens έχω ) ή είναι καθαρά θέμα δικής μου αισθητικής? Ευχαριστώ!
__________________
S c a l a r o mania
Εμφανίσεις: 3161
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-11, 13:38
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλημέρα, δυστυχώς ισχύει ότι τους μονομάχους τους βάζουμε μαζί μόνο για την αναπαραγωγή και μετά τους χωρίζουμε πάλι διότι είναι πολύ επιθετικοί (είτε το αρσενικό προς το θηλυκό είτε το αντίθετο). Μερικοί έχουν καταφέρει να κρατήσουν αρσενικούς με μικρό "χαρέμι" (3-4 θηλυκα) όμως και αυτό είναι δύσκολο να συμβεί και απαιτεί μεγαλύτερο χώρο πολλά φυτά για κάλυψη κλπ Πρέπει επίσης να είναι όλα τα ψάρια μέτριας επιθετικότητας γιατί άν κάποιο είναι πολύ επιθετικό ή το αντίθετο τότε δημιουργείται πρόβλημα.
Αν σε ενδιαφέρει να κρατήσεις τη θηλυκιά σε άλλο ενυδρειάκι και έχεις χώρο για τα μικρά όταν μεγαλώσουν (μεχρι να τα δώσεις) μπορείς να δοκιμάσεις την αναπαραγωγή (μπορεις να διαβάσεις εδώ πρώτα για να σιγουρευτείς ότι έχεις ότι χρειάζεται http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36882).
Δεν είναι απαραίτητο να διαλέξεις ιδιαίτερη θηλυκιά, αυτό είναι υποκειμενικό θέμα τι σου αρέσει σαν χρώμα (πχ αν έχεις κόκκινο αρσενικό και θέλεις μερικά κόκκινα μικρά θα πάρεις κοκκινη θηλυκιά, αν θες πολύχρωμα θα πάρεις μπλε). Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές στα πετ σοπ παντως, οι περισσότερες είναι multicolor ή το παραδοσιακό widltype (καφεκόκκινο σώμα με μπλεκόκκινα πτερύγια). Σχετικά με τον τύπο πτερυγίων δεν αξίζει να μπεις σε τέτοιες σκέψεις, γιατί τα πετσοπ φέρνουν είτε veil tail (σαν τον αρσενικό σου) είτε plakat (με κοντά πτερύγια) θηλυκιές, και όποιο τύπο και να διαλέξεις θα καταλήξεις σε veil tail μικρά (επειδή το γονίδιο για τα μακριά πτερύγια είναι επικρατές). Από είδη μόνο Betta splendens έχω δει στην αγορά (σπάνια κάποιο B. imbellis).
Καλή συνέχεια!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-11, 18:20
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ, πολύ κατατοπιστική απάντηση και πλήρης! Κρίμα που δεν αντέχει ζευγάρι, αλλά αν είναι έτσι καλύτερα τι να πω! Αυτός ξέρει.. !!
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-11, 18:27
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, δυστυχώς ισχύει ότι τους μονομάχους τους βάζουμε μαζί μόνο για την αναπαραγωγή και μετά τους χωρίζουμε πάλι διότι είναι πολύ επιθετικοί (είτε το αρσενικό προς το θηλυκό είτε το αντίθετο). Μερικοί έχουν καταφέρει να κρατήσουν αρσενικούς με μικρό "χαρέμι" (3-4 θηλυκα) όμως και αυτό είναι δύσκολο να συμβεί και απαιτεί μεγαλύτερο χώρο πολλά φυτά για κάλυψη κλπ Πρέπει επίσης να είναι όλα τα ψάρια μέτριας επιθετικότητας γιατί άν κάποιο είναι πολύ επιθετικό ή το αντίθετο τότε δημιουργείται πρόβλημα.
Αν σε ενδιαφέρει να κρατήσεις τη θηλυκιά σε άλλο ενυδρειάκι και έχεις χώρο για τα μικρά όταν μεγαλώσουν (μεχρι να τα δώσεις) μπορείς να δοκιμάσεις την αναπαραγωγή (μπορεις να διαβάσεις εδώ πρώτα για να σιγουρευτείς ότι έχεις ότι χρειάζεται http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36882).
Δεν είναι απαραίτητο να διαλέξεις ιδιαίτερη θηλυκιά, αυτό είναι υποκειμενικό θέμα τι σου αρέσει σαν χρώμα (πχ αν έχεις κόκκινο αρσενικό και θέλεις μερικά κόκκινα μικρά θα πάρεις κοκκινη θηλυκιά, αν θες πολύχρωμα θα πάρεις μπλε). Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές στα πετ σοπ παντως, οι περισσότερες είναι multicolor ή το παραδοσιακό widltype (καφεκόκκινο σώμα με μπλεκόκκινα πτερύγια). Σχετικά με τον τύπο πτερυγίων δεν αξίζει να μπεις σε τέτοιες σκέψεις, γιατί τα πετσοπ φέρνουν είτε veil tail (σαν τον αρσενικό σου) είτε plakat (με κοντά πτερύγια) θηλυκιές, και όποιο τύπο και να διαλέξεις θα καταλήξεις σε veil tail μικρά (επειδή το γονίδιο για τα μακριά πτερύγια είναι επικρατές). Από είδη μόνο Betta splendens έχω δει στην αγορά (σπάνια κάποιο B. imbellis).
Καλή συνέχεια!
Aν βαλει διαχωριστικο και βλεπονται θα εχει στρες ο αρσενικος η απλα θα την βαρεθει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-11, 19:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κατα τη γνωμη μου,ο αρσενικος μονος του.θυληκο οταν πας για αναπαραγωγη.και σε 160 λιτρα που τα ειχα 1 αρσενικο και 3 θυληκα παλι στρεσσαρονταν τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης (Το έκανα μόνος μου) vasili Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-06-09 08:27
Ζήτηση Περιοδικών ξένου τύπου kostaskich Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 2 25-05-07 06:18
Νόμος για ενυδρεία? Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 52 23-01-07 19:57
Μόνος δίσκος. yannis Δίσκοι 1 08-11-05 14:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18078 seconds with 15 queries