Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-10, 13:42
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Αντίστροφη όσμωση ή τύρφη;

Θα ήθελα να ξέρω ποιός είναι «καλύτερος» τρόπος να ρίχνεις το pH του ενυδρείου, η Α/Ο ή η τύρφη; Υπάρχουν σίγουρα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα και στα δύο, όποιος επιλέξει αυτό που προτιμά ας τεκμηριώσει και το γιατί. Προσωπικά μου αρέσει το χρώμα που βγάζει η τύρφη και το γεγονός ότι απελευθερώνει ευεργετικά συστατικά στο νερό. Από την άλλη είναι σχετικά «ασταθής» και όπως έχω διαβάσει μακροπρόθεσμα κοστίζει περισσότερο από την Α/Ο. Την Α/Ο δεν την έχω δοκιμάσει, όχι ακόμη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-10, 13:50
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Η Α/Ο προσφέρει σταθερότητα και καλύτερο έλεγχο των τιμών,οπότε εκεί κερδίζει.Ένα μειονέκτημά της είναι ότι είναι κάπως αντιοικολογική.Εγώ θα προτιμούσα Α/Ο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-10, 14:09
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ και τα 2, η Α/Ο γεμίζει βαρελάκι, στο οποίο δουλεύει κυκλοφορητής και υπάρχει και τύρφη, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-10, 14:16
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Να μην παραλείψουμε και τα φύλλα κατάπα που κάνουν παρόμοια δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-10, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη είναι σχετικά «ασταθής»
Μυθος για μενα. Μια χαρα σταθερες τιμες εχω.
Τα σαλιγγαρια ειναι πιο επικινδυνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ χρησιμοποιώ και τα 2, η Α/Ο γεμίζει βαρελάκι, στο οποίο δουλεύει κυκλοφορητής και υπάρχει και τύρφη, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Κι εγω. Μονη της η ΑΟ δεν θα φερει τις τιμες ευκολα εκει που θελουμε, ιδιως αν δεν ειναι "παλιο" το ενυδρειο ή/και δεν το αφηνουμε χωρις συχνες αλλαγες.
Εκανα ενα πειραμα, και βαζω μιξη ΑΟ βρυση (σε παλιο μαλιστα ενυδρειο), αλλα χωρις να τυρφαρω το νερο, αλλα παιρνω το χρωμα απο ενα υγρο εκχυλισμα ταννινων και χουμικων (που δεν επηρεαζει τιμες), ταυτοχρονα εφυγαν και τα πολλα applenails και οι τιμες πηραν τον ανηφορο, κατα μια μοναδα τουλαχιστον το πεχα.
Πριν εβαζα 70%-30% βρυση-ΑΟ και επεξεργασια με τυρφη και ειχα 5 πεχα και τωρα βαζω 50-50 χωρις τυρφη και εχω 6.7 (σχεδον οσο και την βρυσης μου 6.9-7.1)
Πρν εκανα αλλαγη καθε εβδομαδα 30% και τωρα καθε 3 μερες 20% (συχνες αλλαγες = πιο καθαρο νερο μεν αλλα και πιο ψηλο πεχα)
Τωρα πειραματιζομαι με τα ιδια (50-50 χωρις τυρφη) αλλα με εβδομαδιαιες παλι αλλαγες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην παραλείψουμε και τα φύλλα κατάπα που κάνουν παρόμοια δουλειά.
Ναι αλλα θελει πολλα και πιο πολυ συνεισφέρουν στο χρωμα παρα στις τιμες.
Και γεμιζουν βρωμια το βυθο αν δεν τα βγαζουμε πανω στο 15νθημερο ή δεν τα βαζουμε σε δυχτι κοντα στην εξοδο του νερου απο το φιλτρο
Εκτος κι αν χρησιμοποιησουμε αλλα φυλα που δεν λιωνουν τοσο γρηγορα, πχ πλατανοφυλλα, βελανιδια, καρυδια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-10, 15:21
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Aμα αφηνουμε το νερο που βγαζει η ΑΟ σε βαρελι για μερικες μερες αλλαζει η τιμη του ΡΗ ή δεν υπαρχει προβλημα;
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-10, 15:25
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μη μένει στάσιμο, γι αυτό βάζουμε κυκλοφορητή ή αεραντλία.
Το ΡΗ δεν είναι μετρήσιμο στο νερό της Α/Ο, γι' αυτό λέμε ότι είναι μηδενικό, επειδή η ΚΗ είναι μηδέν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-10, 15:32
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ χρησιμοποιώ και τα 2, η Α/Ο γεμίζει βαρελάκι, στο οποίο δουλεύει κυκλοφορητής και υπάρχει και τύρφη, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Σκευτόμουν να κάνω το ίδιο αλλα λίγο διαφορετικά. Να έχω τύρφη στο ενυδρείο μέσα στο φίλτρο όπως τώρα και να κάνω τις αλλαγές και συμπλήρωση με Α/Ο.

Αν στο νερό απο Α/Ο αναμιγνείω βρύσης και φέρνω το pH στο ίδιο επίπεδο με του ενυδρείου λογικά είμαι οκ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-10, 15:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ναι, μια χαρά θα είσαι, το κάνουν πολλοί.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-10, 15:54
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μη μένει στάσιμο, γι αυτό βάζουμε κυκλοφορητή ή αεραντλία.
Το ΡΗ δεν είναι μετρήσιμο στο νερό της Α/Ο, γι' αυτό λέμε ότι είναι μηδενικό, επειδή η ΚΗ είναι μηδέν.
Αν έχω καταλάβει καλά... η κΗ καθορίζει το πόσο "σταθερό" είναι το pH. Όσο πιο χαμηλή η kH τόσο πιο απότομες οι μεταβολές που επέρχονται στο pH. Με την ανάμιξη νερού βρύσης στο βαρέλι προετοιμασίας αυτό διορθώνεται "μόνιμα";

Ουσιαστικά η απορία μου είναι αν εγώ φτιάξω το νερό πχ την Τετάρτη με Α/Ο και βρύσης εκεί που το θέλω, αν δεν βάλω κυκοφοριτή μέχρι πχ την Κυριακή που θα κάνω την αλλαγή αλλά τον βάλω μερικές ώρες για οξυγόνωση, το νερό που θα έχω την στιγμή της αλλαγής στο βαρέλι θα είναι όπως την στιγμή που ανακάτεψα την Α/Ο με της βρύσης;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-10, 16:54
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μη μένει στάσιμο, γι αυτό βάζουμε κυκλοφορητή ή αεραντλία.
Κώστα,γιατί δεν πρέπει το νερό να μένει στάσιμο?Και τώρα στο νταμάρι βάζω το νερό σε ένα 60λιτρο κουβά με θερμοστάτη που το θερμαίνει κάποιους βαθμούς παρακάτω από το νερό του ενυδρείου,αντιχλώριο και έναν κυκλοφορητή.Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζω τον κυκλοφορητή -μέχρι τώρα το έκανα μηχανικά- από τη στιγμή που δεν ασχολούμαι με τύρφες κτλ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-10, 17:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κανένα νερό (Α/Ο ή βρύσης) δεν πρέπει να μένει στάσιμο για παραπάνω από 2-3 μέρες, είναι πολύ πιθανό ν' αναπτυχθούν
παθογόνοι μικροοργανισμοί, που σίγουρα δεν θα τους θέλαμε μέσα στα ενυδρεία μας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-10, 17:50
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα νερό (Α/Ο ή βρύσης) δεν πρέπει να μένει στάσιμο για παραπάνω από 2-3 μέρες, είναι πολύ πιθανό ν' αναπτυχθούν
παθογόνοι μικροοργανισμοί, που σίγουρα δεν θα τους θέλαμε μέσα στα ενυδρεία μας.
Αν βάζω,λοιπόν,το αντιχλώριο λίγο πριν την αλλαγή,δε χρειάζεται να έχω τον κυκλοφορητή μέσα,καθώς το νερό προστατεύεται από το χλώριο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-10, 18:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μπα, εγώ δεν θα το ρισκάριζα, το χλώριο μπαίνει για γενική απολύμανση, αλλά δεν είναι πανάκεια και μη ξεχνάς ότι δεν μιλάμε
γι' ανθρώπινες αντοχές και αντισώματα, αλλά για ψαράκια που ζούνε μέσα σ' αυτό το νερό και είναι πολύ πιο ευαίσθητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-10, 18:58
mcxatz Ο χρήστης mcxatz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Με μηδέν βαθμούς έξω μένει όσο θέλεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-12-10, 19:05
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το χλώριο μετα απο κάποια ώρα επαφής με τον αέρα εξατμίζεται απο το νερό. Οποτε πρακτικά δεν χρειάζεσαι το αντιχλώριο, ειδικά αν έχεις κυκλοφορητή ή αεραντλία. Ο λόγος που μπαίνει το αντιχλώριο είναι οτι δεσμευει και τα υπόλοιπα επικύνδυνα στοιχεία που μπορεί να υπάρχουν στο νερό, και προσφέρει αλλα θετικά για τα ψάρια.

Οπως καταλαβαίνεις λοιπον Δημήτρη, διαφορά δεν έχει το αν βάζεις κατευθείαν αντιχλώριο ή πιο μετα. Ισως με το κατευθείαν εξαντλουνται οι θετικές του ιδιοτητες.

Οπως είπε και ο Bokostas εγω αμα χρησιμοποιούσα, θα χρησιμοποιούσα και τα δύο. Κακό δεν κάνουν!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-12-10, 21:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

άς μην ξεχνάμε πως με την Α/Ο είσαι σίγουρος πως το νερό που μπένει στο ενυδρείο μας είναι Free από πάρα πολλούς βλαβερούς οργανισμούς καθώς και τόσα άλλα βλαβερά στοιχεία που υπάρχουν στο νερό ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-10, 02:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μη μένει στάσιμο, γι αυτό βάζουμε κυκλοφορητή ή αεραντλία.
Το ΡΗ δεν είναι μετρήσιμο στο νερό της Α/Ο, γι' αυτό λέμε ότι είναι μηδενικό, επειδή η ΚΗ είναι μηδέν.
Το σκετο νερο απο ΑΟ δεν χρειαζεται να εχει κυκλοφορητη οταν φυλασεται σωστα και σε κλειστο δοχειο. Αντιθετα αν ειναι μιξαρισμενο με βρυσης ή το σκετο βρυσης θελει κυκλοφορια.
Το pH του νερου της ΑΟ το θεωρουμε μη αξιοπιστα μετρησιμο. Αν το θεωρουσαμε μηδενικο θα καναμε λαθος στον υπολογισμο σε μιξη με αλλο νερο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στο νερό απο Α/Ο αναμιγνείω βρύσης και φέρνω το pH στο ίδιο επίπεδο με του ενυδρείου λογικά είμαι οκ;
Πως θα το φερνεις στο ιδιο επιπεδο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-12-10 στις 02:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-10, 02:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το pH του νερου της ΑΟ το θεωρουμε μη αξιοπιστα μετρησιμο. Αν το θεωρουσαμε μηδενικο θα καναμε λαθος στον υπολογισμο σε μιξη με αλλο νερο.
Κι εγώ είπα κάτι άλλο???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΡΗ δεν είναι μετρήσιμο στο νερό της Α/Ο, γι' αυτό λέμε ότι είναι μηδενικό, επειδή η ΚΗ είναι μηδέν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-12-10, 02:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχω καταλάβει καλά... η κΗ καθορίζει το πόσο "σταθερό" είναι το pH. Όσο πιο χαμηλή η kH τόσο πιο απότομες οι μεταβολές που επέρχονται στο pH. Με την ανάμιξη νερού βρύσης στο βαρέλι προετοιμασίας αυτό διορθώνεται "μόνιμα";

Ουσιαστικά η απορία μου είναι αν εγώ φτιάξω το νερό πχ την Τετάρτη με Α/Ο και βρύσης εκεί που το θέλω, αν δεν βάλω κυκοφοριτή μέχρι πχ την Κυριακή που θα κάνω την αλλαγή αλλά τον βάλω μερικές ώρες για οξυγόνωση, το νερό που θα έχω την στιγμή της αλλαγής στο βαρέλι θα είναι όπως την στιγμή που ανακάτεψα την Α/Ο με της βρύσης;
1. Η χαμηλη kH δεν εξασφαλιζει αποτομες μεταβολες του pH, εξασφαλιζει απλα πιο ευκολες μεταβολες. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Οχι λοιπον απαραιτητα αποτομες σε επιπεδο να κινδυνευουν τα ψαρια. Χρειαζονται "μεγαλα μεσα" για να γινει αυτο. Πχ μηδενικο kH και μοπυμουνισμα με διοξειδιο.
Ναι "διορθωνεται" η τιμη kH με μιξη με νερο βρυσης, με απλο υπολογισμο.
πχ kH ΑΟ: μηδεν, kH βρυσης 8, νερο μιξη 50-50% kH:5.

2. Καταρχας δεν πρεπει να μενει ακινητο νερο της βρυσης οπως ειπαμε. Απο εκει και μετα δεν θα εβλεπες μεγαλες διαφορες στο πεχα απο την κυκλοφορια. Εδω το νερο ΑΟ δεν μπορει να επηρεασει αμεσα το πεχα στο νερο του ενυδρειουθα το επηρεασει στο βαρελι?
Χρειαζονται αλλοι παραγοντες για να πεσει το πεχα,λογω χαμηλοτερης kH,
Αυτοι ειναι οπως ειπα κι αλλου, τα φωσφορικα απο τις τροφες, τα οργανικα, το διοξειδιο απο την αναπνοη των ψαριων, η τυρφη στο φιλτρο ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ είπα κάτι άλλο???
Αν καταλαβα σωστα, γραφεις οτι εχει μηδενικο pH.
PH: 0
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-12-10 στις 02:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-12-10, 02:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταλαβα σωστα, γραφεις οτι εχει μηδενικο pH.
PH: 0
Λάθος κατάλαβες ή εγώ δεν ήμουν σαφής. Εννοούσα ότι δεν υπάρχει λόγος να το μετράμε, γιατί με μηδενική Κh θα βγαίνει ότι νάναι.
Αν το νερό της Α/Ο είχε ΡΗ 0 τότε σε μίξη 50-50 με νερό βρύσης με ΡΗ 8, θα είχαμε με τη μια νερό με ΡΗ 4, τι καλά, το όνειρο όλων μας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-12-10, 02:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοούσα ότι δεν υπάρχει λόγος να το μετράμε, γιατί με μηδενική Κh θα βγαίνει ότι νάναι.
Ετσι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντίστροφη όσμωση evi_ch Λοιπός εξοπλισμός 7 30-05-09 13:33
Αντίστροφη όσμωση RO iliastra Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 24-01-09 21:20
Αντίστροφη όσμωση poliko_selas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 18-07-08 22:38
Αντίστροφη όσμωση geokary Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 29-01-08 09:34
Αντίστροφη όσμωση Λιβέρης Σταύρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 10-12-07 17:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07854 seconds with 13 queries