Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-16, 20:35
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Με τον ήλιο τα βγάζω, με τον ήλιο τα βάζω...

Καλησπέρα σε όλο το forum. Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι δεν με πάει το άθλημα...
Έχω ένα Juwel 240 (αναλυτικά εδώ) από το οποίο δυστυχώς έχουν περάσει αρκετά χρυσοψαράκια. Το θέμα είναι ότι, χωρίς κάποια εμφανή αιτία, μετά από λίγο καιρό όλα πεθαίνουν... Και κάθε φορά λέω ότι έφταιγε το ψάρι, είχε θέμα από πριν και φάνηκε πχ στους δυο μήνες, οι συνθήκες στο petshop έφταιγαν κτλ.
Οι συνθήκες του νερού μου είναι πάντα τέλειες, ακόμα και αμέσως πριν την αλλαγή δεν έχω ποτέ αμμωνία ή νιτρώδη, ενώ τα νιτρικά φτάνουν μέχρι τα 10 με το ζόρι, μέχρι που πιστεύω ότι γι' αυτό δεν αναπτύσσονται οι ανούμπιες και είναι καχεκτικές (μετράω με τα υγρά κιτ της Sera). Το μόνο που με έχει προβληματίσει κατά καιρούς είναι λίγη καφετιά άλγη στο τζάμι και στα φύλλα (την καθαρίζω όσο μπορώ σε κάθε αλλαγή), αλλά κι αυτή έχει μειωθεί απ' όταν μείωσα λίγο τη φωτοπερίοδο. Αλλαγή (με νέρο στο βαρέλι από την προηγούμενη, με αεραντλία και Prime) κάνω περίπου 40% κάθε 14 μέρες, αλλά όπως είπα, ακόμα και τη 14η τα νιτρικά είναι κάτω από 10 (έχω μικρή υχθυοφόρτιση, σε 200 λίτρα καθαρά έχουν υπάρξει ταυτόχρονα μέχρι 4 μικρά Fancy κάτω του έτους, τον περισσότερο καιρό είναι μόνο 2). Ph έχω γύρω στο 8, θερμοκρασία σταθερά στους 22-26 βαθμούς (ανάλογα με την εποχή).
Το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά δεν έφταιγε το Petshop. Από τα δυο ψαράκια που έχουν μείνει, ο πιο παλιός, ο lionhead, αυτός που του έβγαζα τα anchorworms με το τσιμπιδάκι (αυτός), που κατέχει το ρεκόρ μακροζωίας (τον έχω περίπου 11 μήνες), από προχθές άρχισε να κάθεται ακίνητος σε μια θέση στο βυθό (χωρίς να προηγηθεί καμία άλλη περίεργη συμπεριφορά, νωθρότητα, ανορεξία κτλ και χωρίς κανένα εξωτερικό σημάδι αρρώστιας, στίγματα, πληγές, δυσχρωμίες). Ίδιο σκηνικό με τα προηγούμενα που "αποφάσιζαν" να πεθάνουν. Και χθες γύρισε και στο πλάι, με το σώμα λυγισμένο και ακίνητο... Μια-δυο στιγμές έμοιαζε ότι "αναστήθηκε", κολύμπησε λίγο κανονικά και γεμάτος ενέργεια, και μετά ξαναπήγε στη θέση του, πλαγιασμένος και ακίνητος. Και σήμερα το βράδυ παρατηρώ πολύ ξεφτισμένη την ουρά του, κάτι που χθες σίγουρα δεν το είχε.
Το μυαλό μου πήγε φυσικά στο fin rot, αλλά διαβάζοντας νομίζω ότι όλη η εικόνα και η πορεία του δεν πολυ-κολλάει. Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, ό,τι και να είναι, γιατί να συμβεί ξαφνικά, σε ένα υγιέστατο ψάρι, σε ένα ενυδρείο με σωστές συνθήκες.
Οπότε, αφενός δεν ξέρω αν σε αυτή τη φάση έχει κανένα νόημα να επιχειρήσω θεραπεία για fin rot (το ψάρι δείχνει να μετράει ώρες πια) και αφτέρου δεν ξέρω αν έχει νόημα να ταλαιπωρήσω άλλα χρυσοψαράκια στο μέλλον. Προφανώς κάτι φταίει, μακάρι να ήξερα τι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-16, 21:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ξεκίνα μια θεραπεία με αλάτι, 0.3% (30γρ/10λιτρα νερο)
και κάνε τις αλλαγές σου 30% την εβδομάδα, δεν είναι μόνο τα νιτρικά που επιβαρύνουν το νερό.
Μη ξεχνάς να βάζεις αλάτι στις αλλαγές τη περίοδο αυτή, το αλάτι θα το έχεις διαλύσει ΠΟΛΥ καλά στο βαρέλι προετοιμασίας πρώτα.
Επίσης όταν θα σταματήσεις τη θεραπεία να αφαιρέσεις το αλάτι σταδιακά, πχ 10%-15% αλλαγή καθημερινά για 10 ημέρες.
Σε τι θερμοκρασία τα έχεις ;
Ξεκίνα έτσι και βλέπουμε.
Θα ήταν ακόμα καλύτερα πριν αρχίσεις τη θεραπεία με το αλάτι να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού. Το φρέσκο νερό είναι φάρμακο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-16, 21:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι 14 μερες για αλλαγη σε χρυσοψαρα,δεν ειναι και οτι καλυτερο.
λες πως τα νιτρικα ειναι στο 10 τη 14 μερα,αλλα δεν μπορει να ειναι συνεχεια δεκα τα νιτρικα με χρυσοψαρα σε 14 μερες.δεν ειναι αδυνατο,αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο,σαν κατι να μην ειναι σωστο.
δοκιμασε να κανεις μετρησεις και με αλλα τεστ.
στη χειροτερη πηγαινε λιγο νερο σε πετσοπ να στο μετρησουν με υγρα.
ποσο και καθε ποτε ταιζεις?

παρε τη φορμα απτις ασθενειες και συμπληρωσε τη εδω.
βαλε και φωτογραφιες του ενυδρειου και των ψαριων.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-16, 21:17
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνα μια θεραπεία με αλάτι, 0.3% (30γρ/10λιτρα νερο)
και κάνε τις αλλαγές σου 30% την εβδομάδα, δεν είναι μόνο τα νιτρικά που επιβαρύνουν το νερό.
Μη ξεχνάς να βάζεις αλάτι στις αλλαγές τη περίοδο αυτή, το αλάτι θα το έχεις διαλύσει ΠΟΛΥ καλά στο βαρέλι προετοιμασίας πρώτα.
Επίσης όταν θα σταματήσεις τη θεραπεία να αφαιρέσεις το αλάτι σταδιακά, πχ 10%-15% αλλαγή καθημερινά για 10 ημέρες.
Σε τι θερμοκρασία τα έχεις ;
Ξεκίνα έτσι και βλέπουμε.
Θα ήταν ακόμα καλύτερα πριν αρχίσεις τη θεραπεία με το αλάτι να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού. Το φρέσκο νερό είναι φάρμακο
Σ' ευχαριστώ πολύ Τάκη, αλλά νομίζω ότι ήδη είναι νεκρό το ψάρι...
Η θερμοκρασία αυτή την περίοδο είναι στους 25,5.
Αλήθεια, τι άλλο μπορεί να επιβαρύνει το νερό όταν αλλάζω κάθε 14; Είναι κάτι που να μπορώ να τσεκάρω;
Σκέφτομαι να κάνω μια ριζική καθαριότητα/ξεπάτωμα του ενυδρείου (με τον μοναδικό πλέον επιζώντα για λίγο στην καραντίνα), να πλύνω χαλίκια και ξύλα, να πετάξω τα φυτά και να το ξαναπάρω σιγά σιγά από την αρχή. Το φίλτρο πόσο αντέχει εκτός λειτουργίας; Αν το βάλω σε έναν κουβά με νερό (χωρίς χλώριο εννοείται), θα έχω το χρόνο να ξεστήσω, να πλύνω και να ξαναστήσω ή θα πρέπει να κάνω και στρώσιμο από την αρχή; Το πλύσιμο χαλικιού κτλ μόνο με ζεστό νερό βρύσης ή να βάλω και τίποτα άλλο (πχ ξύδι);
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-16, 21:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εφοσον εχεις τοσους θανατους,εγω θα το ξεστηνα ολο τελειως και θα ξεκιναγα απο την αρχη.
οταν λεω ολο, εννοω και το φιλτρο και απολυμανση/βρασιμο στα υλικα του.

δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να μετρησεις στο νερο.
υπαρχουν πραγματα που επηρεαζουν (οπως το ORP που ειναι μετρησιμο-με ειδικο εξοπλισμο) αν και δεν νομιζω πως ειναι αυτο το προβλημα σου εσενα τωρα.
κατι αλλο συμβαινει.
πρωτα τσεκαρε με αλλα τεστ.
και κοιτα και τις ημερομηνιες ληξης αυτων που εχεις.

οταν τελειωσεις,μπορεις να βαλεις αγγελια για μπολι για να στρωσει γρηγορα.

παιζει να βαζεις εσυ η καποιος αλλος στο σπιτι, χερια στο ενυδρειο μετα απο πλυσιμο με σαπουνι κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-16, 21:30
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι 14 μερες για αλλαγη σε χρυσοψαρα,δεν ειναι και οτι καλυτερο.
λες πως τα νιτρικα ειναι στο 10 τη 14 μερα,αλλα δεν μπορει να ειναι συνεχεια δεκα τα νιτρικα με χρυσοψαρα σε 14 μερες.δεν ειναι αδυνατο,αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο,σαν κατι να μην ειναι σωστο.
δοκιμασε να κανεις μετρησεις και με αλλα τεστ.
στη χειροτερη πηγαινε λιγο νερο σε πετσοπ να στο μετρησουν με υγρα.
ποσο και καθε ποτε ταιζεις?

παρε τη φορμα απτις ασθενειες και συμπληρωσε τη εδω.
βαλε και φωτογραφιες του ενυδρειου και των ψαριων.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Τα νιτρικά λογικά φτάνουν το max (οριακά το 10) πριν την αλλαγή. Μετά την αλλαγή δε μετράω, αλλά προφανώς θα είναι πιο κάτω. Με υγρά μετράω κι εγώ, τα ίδια που είχα και πέρσι στο στρώσιμο και έδειχναν κανονικά την αμμωνία κτλ τότε που υπήρχε (και λήγουν το 2019).
Με το τάισμα μάλλον είμαι πάντα λίγο πίσω, γιατί φοβάμαι μην παραταϊσω. Συνήθως τους βάζω πρωί-βράδυ, αλλά κάποιες μέρες τους βάζω μόνο μια φορά και αν δω περιττώματα-κορδόνια διακόπτω και τελείως 1-2 μέρες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εφοσον εχεις τοσους θανατους,εγω θα το ξεστηνα ολο τελειως και θα ξεκιναγα απο την αρχη.
οταν λεω ολο, εννοω και το φιλτρο και απολυμανση/βρασιμο στα υλικα του.

δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να μετρησεις στο νερο.
υπαρχουν πραγματα που επηρεαζουν (οπως το ORP που ειναι μετρησιμο-με ειδικο εξοπλισμο) αν και δεν νομιζω πως ειναι αυτο το προβλημα σου εσενα τωρα.
κατι αλλο συμβαινει.
πρωτα τσεκαρε με αλλα τεστ.
και κοιτα και τις ημερομηνιες ληξης αυτων που εχεις.

οταν τελειωσεις,μπορεις να βαλεις αγγελια για μπολι για να στρωσει γρηγορα.

παιζει να βαζεις εσυ η καποιος αλλος στο σπιτι, χερια στο ενυδρειο μετα απο πλυσιμο με σαπουνι κλπ?
Για να διαλύσω και το φίλτρο σε αυτή τη φάση (που έχω ακόμα ψάρι) το βλέπω δύσκολο... Και στην αρχή είχα πάρει μπόλι, αλλά παρόλα αυτά έκανε περίπου ένα μήνα να πιάσει, οπότε δεν θέλω να το ρισκάρω.
Τι να πω, θα πάρω λίγο νερό να το τεστάρω και στο petshop, αλλά μου φαίνεται απίθανο να βρεθεί κάτι διαφορετικό.
Όσο για το σαπούνι, μόνο εγώ βάζω χέρια και ναι μεν τα έχω πλυνει με σαπούνι νωρίτερα, αλλά προσέχω να τα ξεπλενω πολύ πολύ καλα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπίθας : 27-09-16 στις 21:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-16, 21:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικά λογικά φτάνουν το max (οριακά το 10) πριν την αλλαγή. Μετά την αλλαγή δε μετράω, αλλά προφανώς θα είναι πιο κάτω. Με υγρά μετράω κι εγώ, τα ίδια που είχα και πέρσι στο στρώσιμο και έδειχναν κανονικά την αμμωνία κτλ τότε που υπήρχε (και λήγουν το 2019).

τι εννοεις λογικα?
ειναι η δεν ειναι?

για μετρα το νερο της βρυσης σου να δουμε τι λενε τα τεστ σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-16, 21:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να διαλύσω και το φίλτρο σε αυτή τη φάση (που έχω ακόμα ψάρι) το βλέπω δύσκολο... Και στην αρχή είχα πάρει μπόλι, αλλά παρόλα αυτά έκανε περίπου ένα μήνα να πιάσει, οπότε δεν θέλω να το ρισκάρω.
αν εκανε ενα μηνα το μπολι,δεν εστρωσες με μπολι,εστρωσες με ψαρι.η με τροφη,η με οτι αλλο ειχες μεσα τεσπα.

παντως με μπολι δεν εστρωσες
η δεν μπολιασες σωστα,η δεν επιασε το μπολι για καποιο λογο.(υπαρχουν πολλοι λογοι να μην πιασει το μπολι.)
αν μπολιασεις σωστα,μπορεις αμεσως να βαλεις ψαρι.
αν βαλεις ψαρι και δεις οτι παει να σηκωσει αμμωνια,τοτε ξαναμπολιαζεις.
μπορει να σου φαει μιια μερα νασαι απο πανω και να μετρας,αλλα θα στρωσει σε μια μερα και οχι σε ενα μηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-16, 21:39
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις λογικα?
ειναι η δεν ειναι?

για μετρα το νερο της βρυσης σου να δουμε τι λενε τα τεστ σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν εκανε ενα μηνα το μπολι,δεν εστρωσες με μπολι,εστρωσες με ψαρι.η με τροφη,η με οτι αλλο ειχες μεσα τεσπα.

παντως με μπολι δεν εστρωσες
η δεν μπολιασες σωστα,η δεν επιασε το μπολι για καποιο λογο.(υπαρχουν πολλοι λογοι να μην πιασει το μπολι.)
αν μπολιασεις σωστα,μπορεις αμεσως να βαλεις ψαρι.
αν βαλεις ψαρι και δεις οτι παει να σηκωσει αμμωνια,τοτε ξαναμπολιαζεις.
μπορει να σου φαει μιια μερα νασαι απο πανω και να μετρας,αλλα θα στρωσει σε μια μερα και οχι σε ενα μηνα.
Ε ναι, προφανώς δεν είχε πιάσει, οπότε έστρωσα ουσιαστικά με τροφή (δεν έβαλα ψάρι μέχρι που ήταν όλα οκ)...
Παίζει τα νιτρικά να είναι περισσότερα στο φρέσκο νερό απ' ότι μετά από 14 μέρες με τα χρυσόψαρα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-16, 21:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λεω να μετρησεις για να δουμε τι δειχνει το τεστ σου.αν δειχνει δεκα στη βρυση τοτε εχει προβλημα το τεστ.
πρωτα θα αποκλεισουμε αυτο,και μετα παμε στα υπολοιπα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-16, 14:37
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
λεω να μετρησεις για να δουμε τι δειχνει το τεστ σου.αν δειχνει δεκα τοτε εχει προβλημα το τεστ.
Α, οκ...
Και πάλι ευχαριστώ.
-------------------------
Λοιπόν, μετρήσεις στο pet shop επίσης τέλειες (πριν την αλλαγή).
Μέτρηση στο νερό της βρύσης μου με το δικό μου κιτ, όλα μηδέν (οπότε το κιτ μου μάλλον είναι οκ και τα 10 νιτρικά που βρίσκω στο ενυδρείο τη 14η μέρα είναι όντως το max).
Οπότε τι στο καλό έχουν τα έρημα;;;

Τι να πω. Θα ξεκινήσω να κάνω τις αλλαγές κάθε εβδομάδα, μήπως είναι κάτι άλλο στο νερό που πρέπει να φεύγει πιο τακτικά. Και δεν βάζω άλλο ψάρι, να δω τι θα κάνει ο μοναδικός που απέμεινε. Μέχρι να βρω το κουράγιο να το ξεπατώσω ολόκληρο και να το κάνω φτου κι απ' την αρχή (και φίλτρο και όλα)...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπίθας : 28-09-16 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βγάζω τις χελώνες μου στον ήλιο prothipourgos ¶λλα ζώα 2 31-03-16 18:04
νεροχελώνες στον ήλιο !!! gkontos ¶λλα ζώα 8 21-05-13 16:55
Βγάζω το μπόλι ή το φτιάχνω;;;;; stratri1 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 28-06-11 10:17
Βάζω βάζω νιτρικά και δεν φτουράνε! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 05-11-08 15:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05867 seconds with 15 queries