Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-05, 12:32
Μάνος Καλονόμος Ο χρήστης Μάνος Καλονόμος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Περιοχή: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ KOI ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟ-PLEASE HELP

Γεια σας και καλώς ήρθα στην παρέα σας!!!

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Πριν από 8 μήνες αγόρασα ένα χρυσόψαρο για τον 3χρονο (τότε) γιο μου. Πήγα λοιπόν στο κατάστημα της περιοχή και διάλεξε ομολογουμένως το ποιο όμορφο και μεγάλο ψάρι που είδε. Πορτοκαλί μάυρο και ασημί με υπέροχα πτερύγια. Μου δώσανε και μια γυάλα (10lt) μου δώσανε και ένα μπλε υγρό (αντιχλώριο) και μου είπαν να του αλλάζω νερό κάθε τρεις μέρες και να βάζω 3-4 σταγόνες από αυτο σε κάθε αλλαγή.

Κάποια στιγμή είπαμε να του φτιάξουμε ένα μεγαλύτερο σπίτι οπότε ρωτήσαμε τιμές για ενυδρεία και απογοητευτήκαμε. Πριν λίγες μέρες βρήκαμε τελικά κάποιο 80 λίτρων (60x35x40) από άλλο pet shop του οποίου ο ιδιοκτήτης είχε δει το ψαράκι μας (Νέμο το λένε γιατί έτσι το βάφτισε ο γιος μου αυτομάτως μόλις το είδε!) στη γυάλα που το έχουμε.

Έμαθα λοιπόν ότι ο Νέμο μας είναι KOI και ότι είναι ανθεκτικός και ζει πολλά χρόνια. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Έλα όμως που μόλις προχθές βρήκα τη σελίδα σας και άρχισα να ψάχνω και ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο ψαράκι κάνει για λίμνες και όχι για ενυδρείο. Σε ερώτηση μου σε άλλα μαγαζί που μου φάνηκαν γνώστες (στο Γαλάτσι) μου είπαν ότι αν μπει σε ενυδρείο αυτό πρέπει να είναι πολύ μεγάλο, το λιγότερο να έχει 1 μέτρο μήκος και να μπουν 2 αντε 3 το πολύ KOI και μόνο KOI. Να πω εδώ ότι ο Νέμο μας έχει μήκος (με την ουρα 22 cm).

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Επειδή τον έχουμε αγαπήσει τον μπαγάσα δεν θέλουμε να τον δώσουμε, ούτε να τον βάλουμε σε κάποια λίμνη, υπάρχει τρόπος να τον κρατήσουμε σε΄αυτό το ενυδρείο που μόλις αγοράσαμε ώστε να ζει ο ίδιος ευτυχισμένος?

Οικονομικά μπορώ να ανταπεξέλθω στην αγορά ενός νέου ενυδρείου με μήκος μέχρι 80 cm-140 λιτρα (περίπου 250 ευρωπουλα) αν αυτό θα του κάνει τη ζωη πιο εύκολη αλλά επαναλαμβάνω ευτυχισμένη.

Άλλο ψάρι μπορώ να βάλω σε τέτοιο ενυδρείο ή μόνο ΚΟΙ?

Αυτά για αρχή που ήδη είναι πολλά και ζητώ την κατανόησή σας αλλά όπως καταλαβαίνετε το πρόβλημα πέρα από πρακτικό είναι κυρίως συναισθηματικό όχι μόνο για μένα αλλά για όλη την οικογένεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-05, 13:12
arosa Ο χρήστης arosa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φίλε μου το λάθος το έκανε αυτός που σου πούλησε εξαρχής αυτό το ψάρι μέσα σε γυάλα και δεν σε πληροφόρησε σωστά. Το να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο στις διαστάσεις που λες δεν σώνει την κατάσταση. Τέτοιου είδους ψάρια χρειάζονται πολύ μα πάρα πολύ χώρο και οι λίμνες είναι μονόδρομος, εκτός και αν φτιάξεις τεράστιο ενυδρείο 2 μέτρα++++ (800lt) και πάλι όταν φτάσει σε πλήρη μέγεθος ο Νέμο σου θα δυσκολεύεται. Σκέψου πόσο μεγάλωσε σε 8 μήνες και ζουν κοντά στα 40 χρόνια με τελικό μέγεθος 80cm+.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-05, 16:11
Μάνος Καλονόμος Ο χρήστης Μάνος Καλονόμος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Περιοχή: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Το οτι το λαθος το εκανε αυτος που μου το πουλησε ειναι σιγουρο.Απο εδω και περα τι κανουμε ειναι το προβλημα με δεδομενο οτι θελω να το κρατησω το ψαρακι.

Αλλες αποψεις/εμπειριες υπαρχουν για το θεμα? Ολες δεκτες και αναγκαιες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-05, 18:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μετεφερα το θεμα στην κατηγορια του κρυου νερου , καθοτι τα ΚΟΙ οπως ελπιζω οτι εχεις επισης καταλαβει δεν θελουν πανω απο 22 βαθμους, κατι σχετικα δυσκολο στο ελληνικο καλοκαιρι με ενα μικρο ενυδρειο..

Τελικα πηρες η οχι νεο ενυδρειο. Αν ΔΕΝ πηρες να κανουμε προτασεις...
Αν πηρες, να δουμε τι μπορυμε να βολεψουμε.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να αλλαζεις ολο το νερο καθε τρεις μερες.
Ολα τα κυπρινοειδη ειναι αρκετα παραγωγικα στο θεμα των περιττωματων, και σιγουρα χρειαζεσαι ενα καλο βιολογικο φιλτρο, το οποιο λυνει το προβλημα εως ενα βαθμό. Εαν το ενυδρειο ειναι μικρο σε λιτρα τα νιτρικα θα συσσωρευονται σχετικα γρηγορα οποτε παλι θα πρεπει να κανεις αλλαγες συχνα.

Ευκολες λυσεις δεν υπαρχουν. Δεν ειναι τελειως απαραιτητο να του βαλεις παρεα, καθοτι δεν ειναι σμηνοψαρο. Αλλα μιλαμε για μεγαλο ενυδρειο ουτως η αλλως.
Εαν υπαρχει χωρος για ενα μεγαλο ενυδρειο ειναι καλυτερα να κανεις την κινηση τωρα. Μακροπροθεσμα θα σου βγει φτηνοτερο.
Αλλιως κινησου σε κατι γυρω στο 1,20.. Μεχρι εκει τα κρυσταλλα ειναι σε λογικο κοστος.. Εξετασε και την περιπτωση του κολλητου σε τζαμα.

Υπαρχουν και αλλες ιδεες, ακομα και για ξυλινο ενυδρειο... Αλλα απαντησε στα παραπανω και το συνεχιζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-05, 09:21
Μάνος Καλονόμος Ο χρήστης Μάνος Καλονόμος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Περιοχή: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Λοιπον, ενυδρειο πηρα ενα 80λιτρο με 60 cm μηκος το οποιο ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει και αποφασισα να το αλλαξω με ενα στα 230 λιτρα με διαστασεις 110-45-58,5 της CAYMAN, και τιμη στα 360 ευρω, μεχρι εκει μπορω να παω και ενω μου φαινεται τρελλα να ανοιχτω τοσο πολυ οικονομικα για κατι που δεν το ξερω κατι μου λεει οτι θα παει καλα το ΚΟΙ μας. Αυτο το ενυδρειο βρισκεται στην παρακατω address:
http://www.ferplast.com/en/pagina_59... κι ευχαριστη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-05, 10:27
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arosa
και ζουν κοντά στα 40 χρόνια με τελικό μέγεθος 80cm+.
70+ χρόνια....

εφόσον μενεις Νέα Μάκρη έαν έχεις κήπο θα σου συνηστουσα κα την λύση του να φτιαξεις λιμνουλα... Απλα θελει αρκετη προσωπικη εργασια (εκτος και αν θες να πληρώνεις συνεργεία...
έτσι και ο "Νεμο" θα είναι χαρουμενος και θα μπορεσεις να προσθεσεις καποια ψαρια και φυτα ακομα.

Τωρα ΚΟΙ σε ενυδρειο ... Αν και δεν είναι και πολυ χαρουμενα μπορεις να δεις δειγμα μεγαλων κοι σε ενυδρειο (ακολουθει γκριζα διαφημιση ) στην ταβερνα "Το Δικό μας (Λεωνίδας)" στην Ηλιουπολη όπου (εκτος απο το πολυ καλο και φρεσκο ψαρι ) έχουν 3 ενυδρεια (καστομιες) με 5-10 ΚΟΙ (εκαστο) μεσα. Και τα συντηρουν επιτυχως τουλάχιστον τα τελευταια 16 χρονια που πηγαινω εκει. Το καθε ψαρι τους είνια περι τα 30-35 εκ.
Ναι στριμωχνονται... Αλλα έχουν καλες συνθήκες διαβιώσης απο νερα και κυκλοφορια. Αξιζει να πας να τα δεις (και ο γαυρος πλακι που εχουν... )
Εγώ παλι έχω 3 ΚΟΙ σε ενυδρειο και ετοιμαζω να τα μετακομήσω σε 500αρα πλαστική δεξαμενη (για την ακριβεια γλάστρα για δεντρο Φοινικα είναι με διαμετρο περι τα 2 μετρα) στο μπαλκονι (δεν έχω κήπο βλέπεις)..
Το βασικο μου προβλημα ....
.
.
Οι γλαροι!
Οποτε κοιταω μπας και φτιάξω και περγκολα απο πανω..
Αλλάγη νερου καθε μερα με νερο δυκτιου μέσω συστήματος βαρελιων για την αποχλωριώση -αποχλωραμινώση μέσω υπερχύλησης και με χρήση του ήδη υπάρχοντος συστήματος αυτοματου ποτισματος . Και τα απονερα απο τα ψαρια θα πηγαινουν για ποτισμα, παλι με το αυτοματο...

Λύσεις υπάρχουν πολλές....
Οτι θες να κανεις εδω είμαστε.....
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-05, 10:59
Μάνος Καλονόμος Ο χρήστης Μάνος Καλονόμος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Περιοχή: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφορια, αν μη τι αλλο νοιωθω οτι δεν ειμαι μονος με το προβλημα μου.


[/quote]Ναι στριμωχνονται... Αλλα έχουν καλες συνθήκες διαβιώσης απο νερα και κυκλοφορια.

Αυτες τις καλες συνθηκες διαβιωσης θελω να του φτιαξω λοιπον του Νεμο μου. Και αυτο που δεν ξερω ειναι αν το συγκεκριμενο ενυδρειο με ενσαωματωμενα τα φιλτρα κτλ ειναι καταλληλο γι αυτο. Ξαναβαζω το url κι αν μπορεις να καταλαβεις κατι για τα χαρακτηριστικα του και να μου πεις θα το εκτιμησω δεοντως!!!
http://www.ferplast.com/en/pagina_592.html[/list]
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-05, 12:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το ενυδρειο που λες καλο ειναι. Εχει απο ολα τα καλα..φωτα, χρονοδιακοπτες
και ενα μεγαλο φιλτρο, το οποιο αντεχει καταλληλα γεμισμενο το βιολογικο φορτιο του ΚΟΙ..
Δεν παυει να ειναι 230 λιτρα ομως, οποτε οι συχνες αλλαγες παραμενουν ενα μικρο πορβλημα.
Το ποσο συχνες θα σου το πουν οι μετρησεις ΝΟ3 που πρεπει να κανεις...
Για τωρα ειναι πολυ καλυτερο απο το 80 ρι ποσο μαλλον την γυαλα..

Αργοτερα μπορεις να το μετατρεψεις σε ενα πολυ ωραιο τροπικο.

Αυτο που προτεινει ο Ahar ειναι βεβαια πολυ καλυτερο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-05, 14:08
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

θα πρεπει να το σκεφτεις καλα θα δωσεις αρκετα χρηματα και αν ειναι να μην ειναι και παλι ευτηχησμενο το ψαρι σου τσαμπα το πολυ ομορφο αυτο ενυδρειο το οποιο μπορει να φιλοξενησει αρκετα ψαρια που το αποτελεσμα θα ειναι τελειο ενω το κοι μπορει να ναι με μια λιμνουλα πιο ευτηχισμενο!μελετησε τη λιμνουλα πολυ!αλλιως αν δε μπορεις να κανεις κατι απο αυτα που σου λενε και οι παραπανω καλυτερα να το δωσεις και να παρεις ενα ψαρι που θα μπορει να ζησει πιο ανετα με αυτα που του προσφερεις
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-05, 15:22
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάνος Καλονόμος

Αυτες τις καλες συνθηκες διαβιωσης θελω να του φτιαξω λοιπον του Νεμο μου. Και αυτο που δεν ξερω ειναι αν το συγκεκριμενο ενυδρειο με ενσαωματωμενα τα φιλτρα κτλ ειναι καταλληλο γι αυτο. Ξαναβαζω το url κι αν μπορεις να καταλαβεις κατι για τα χαρακτηριστικα του και να μου πεις θα το εκτιμησω δεοντως!!!
http://www.ferplast.com/en/pagina_592.html[/list]
To ενυδρειο το έχω δει και απο κοντα....
Για να κρατησεις με ασφαλεια και ανεση ΚΟΙ , θα πρεπει να προσθεσεις και ενα εξωτερικο φιλτρο με δυνατότητα να ανακυκλωνει ολο τον ογκο του νερου τουλαχιστον 5 φορες την ώρα. Αυτα θα λειτουργει σαν "γυαλιστικο" για το νερο σου μια και θα ρουφαει ότι θα επιπλεει απο βρομιες και απορριματα του "νεμο". Και φυσικα όλοι ξερουμε οτι τα χρυσοψαρα σαν κυπρινοι "βγαζουν πολυ πραμμμααα" . Οποτε κρατας το εσωτερικο σου σαν χημικο και βιολογικο και το εξωτερικο (πχ ενα eheim 2315 - 2317 ) σαν μηχανικο - βιολογικο .

Επιπλεον η εξτρα αναταραξη που θα προκαλει θα οξυγωνωνει ακομα περισσοτερο το νερο .Και αν ο χώροςπ που έχεις το ενυδρειο εχει και αιρ-κοντισιον ή γενικα διατηρήται σε μια θερμοκρασια περι τους 23-24 βαθμους...
εεεεε τοτε εισαι ο καλύτερος όλων.....
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-05, 15:53
Μάνος Καλονόμος Ο χρήστης Μάνος Καλονόμος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Περιοχή: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες ολους σας!

Αυτο το ενα eheim 2315 - 2317 σε τι τιμη να το υπολογιζω δηλαδη?

Α ρε Νεμο, για χαρη σου θα ξεπουγγιστουμε αλλα χαλαλι σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-05, 16:00
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάνος Καλονόμος
Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες ολους σας!

Αυτο το ενα eheim 2315 - 2317 σε τι τιμη να το υπολογιζω δηλαδη?

Α ρε Νεμο, για χαρη σου θα ξεπουγγιστουμε αλλα χαλαλι σου!!!!
www.aquaristic.net για αγορες με τελειες τιμες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-05, 18:46
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

κοιτα τη σελιδα μαζεψε ολα οσα θες να παρεις μελλοντικα και κανε μια μεγαλη παραγγελια για να μοιραστει το κοστος των μεταφορικων και συμφερει καλυτερα!παντως εκτος απο το κοστος του ενυδρειου θες αρκετο ρημα για τα λοιπα εξοδα μην υπολογιζεις δηλαδη 350 και καθαρισες πιστευω στα 500 θα πας για να σε κομπλε!ανετα!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05607 seconds with 12 queries