Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-05, 17:31
Artemis Ο χρήστης Artemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή ΕΙΔΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΩΝ

Επειδή όπως κατάλαβα υπάρχουν αρκετοι εδω μέσα που ασχολούνται με χρυσόψαρα,σκεφτόμουν να φτιάχναμε όλοι μαζί μια σελίδα με πέντε λόγια για το είδος που έχει ο καθένας μας και από μια φωτογραφία του ψαριού.Ετσι σιγά σιγά θα εμπλουτίζεται η σελίδα με είδη χρυσόψαρων,και θα είναι χρήσιμη και για τους καινούριους αλλά και για μας όταν θα θέλουμε να αυξήσουμε τον πληθυσμό στα ενυδρεία μας.Περιμένω την άποψή σας για το αν σας φαινεται καλή η ιδεα μου
Artemis
__________________
χρυσοψαρομανής
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-05, 18:57
Fishy Ο χρήστης Fishy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Εγώ έχω τρία χρυσόψαρα, 2 common και ένα shubunkin.
Το Shubunkin μου είναι το μεγαλύτερο και το αγαπημένο μου.
Α, και είναι κοριτσάκι!!!

Είναι αυτό

Εσύ έχεις φωτογραφία του δικού σου;
__________________
Βγάλτε τα χρυσόψαρα από τις γυάλες!!!
www.goldfish.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-05, 12:50
Artemis Ο χρήστης Artemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Black Moor
Οικογένεια: cyprinidae
Είναι ένα από τα λιγότερο φανταχτερά χρυσόψαρα,λόγω του συνήθως ολόμαυρου χρώματος του.Εχει αστεία εμφάνιση,λόγω της τοποθέτησης των ματιών του στα αριστερά και στα δεξιά του πλατιού κεφαλιού του.Είναι όμως πολύ φιλικό χρυσόψαρο και ανθεκτικό,κι αυτό το καθιστά κατάλληλο για κάποιον αρχάριο.Ζει και σε χαμηλές θερμοκρασίες,γι'αυτο και το είδος αυτό θεωρείται ιδανικό και για υπαίθριες λίμνες.Προήλθε από την Κίνα.Είναι παμφάγο,και αρέσκεται σε όλα τα είδη τροφής που χρησιμοποιούνται για τα χρυσόψαρα.Το μέγεθος του φτάνει έως τα δέκα εκατοστά.Είναι πολύ κοινωνικό ψαράκι.Τον αποκαλούν "ο αγαθός γίγαντας" του ενυδρείου.Επίσης,είναι ένας πολύ καλός "καθαριστής" του βυθού του ενυδρείου.Στο ενυδρείο ζει σε θερμοκρασία 18-22 βαθμών Κελσίου .Κολυμπάει σε όλες τις περιοχές του ενυδρείου.
Προσωπικές παρατηρήσεις:
Αξιαγάπητο είδος,δεν είναι καθόλου επιθετικός,εξοικιώνεται σχετικά εύκολα με "το χέρι που τον ταίζει" και είναι πολύ ήρεμο ψάρι.
__________________
χρυσοψαρομανής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-05, 13:03
Artemis Ο χρήστης Artemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Red cap Oranda
Οικογένεια:Cyprinidae
'Ενα πολύ όμορφο χρσυσόψαρο για το ενυδρείο ,με κόκκινο κεφάλι.(εξού και στα ελληνικά καταστήματα το αποκαλούν "κοκκινοσκουφίτσα").Δεν θεωρείται κατάλληλο είδος για αρχάριους,όμως παρόλα αυτά,είναι ένα πολυ κοινωνικό ψάρι,που συνηθίζει να ζει σε κοινότητες.Είναι παμφάγο και τρέφεται με όλα τα είδη τροφών που δίνονται στα χρυσόψαρα.Προήλθε από την Κίνα.Το μέγεθός του μεγαλώνοντας φτάνει τα 15-18 εκατοστά.Θεωρείται καλός καθαριστής του βυθού του ενυδρείου.Κολυμπάει σε όλες τις περιοχές του ενυδρείου,σε θερμοκρασία 18-22 βαθμούς Κελσίου.
Προσωπικές παρατηρήσεις:
Πολύ "ζωντανό" χρυσόψαρο,με ζωηρό καλύμπι,παρέχει πραγματικά όμορφο θέμαμα.Από όσο έχω παρατηρήσει,είναι φιλικό με τα άλλα είδη χρυσόψαρων,τουλάχιστον με black moor και Sarasa Comet.
Artemis
__________________
χρυσοψαρομανής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03231 seconds with 12 queries