Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-18, 13:35
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Το ένα μου χρυσοψαράκι δεν είναι καθόλου καλά, βοήθεια!

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. νέο μέλος.

είμαι αρχάριος σε αυτό το "χόμπι". Εδώ και 2,5 μήνες έχω αγοράσει ένα ενυδρείο Aquatlantis 40 λίτρων. Έχω βάλει μέσα 2 χρυσοψαράκια (τα οποία μου είχαν φέρει σε μια γυάλα και τα λυπόμουν που ήταν μέσα σε τόσο μικρό χώρο) και επίσης έχω βάλει μέσα βοτσαλάκι πράσινο, 2 πλαστικά φυτά και ένα δικαοσμητικό βαρελάκι για να μπαίνουν μέσα όταν έχουν τις "συννεφιές" τους)

Ξεκίνησα το "στρώσιμο" όπως μου είπαν απο το pet shop με ένα μπουκαλάκι υγρό που το έριξα για 1 ώρα.. και μετά ένα δεύτερο. Μου έδωσαν επίσης αντιχλώριο και κάποια βακτήρια τα οποία μου είπαν να τα κρατάω στο ψυγείο και να βάζω κάθε τόσο.

Όλα καλά κ όλα ωραία, τα 2 ψαράκια ήταν πολύ ζωντανά, ώσπου πριν 15 μέρες περίπου, πρέπει να είχε το ενυδρείο ένα bacterial bloom. Προσπάθησα και άλλαξα το νερό (30%) μέρα παρά μέρα.. έριξα και λίγο απο το biopol το οποίο μου είπαν απο το petshop ότι βοηθάει σε τέτοιες καταστάσεις. Η πολύ θολήλα έφυγε. Το νερό είναι αρκετά καθαρό τώρα. Τεστ δεν έχω κάνει, δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται στο νερό.

Το θέμα είναι ότι το ένα μου ψαράκι είμαι σίγουρος ότι κοντεύει να πεθάνει. Εδώ και 2 μέρες δεν είναι καθόλου καλά (ενώ ήταν). Γέρνει στα πλάγια σαν πεθαμένο. Το "πειράζω" λίγο να "ξυπνήσει" απο το "λήθαργο" και κουνιέται λίγο.. προσπαθεί. όμως πάλι στα ίδια. Το έβγαλα απο το ενυδρείο και το έχω βάλει σε ένα μπωλ με καθαρό νερό και αντιχλώριο. Δεν ξέρω τι να κάνω και έχω στεναχωρηθεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !

Παρακάτω η φόρμα :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 40 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 1/2 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρυσόψαρα (Comet πρέπει να είναι)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Γενικά 1 φορά τη βδομάδα το 30% με 35%. Μετά το bacterial bloom περισσότερο. Και χθες κ σήμερα το 40% μπας και νιώσει καλύτερα το άρρωστο ψαράκι.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Σήμερα 16/02/2018
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά τη μέρα, sera goldy νιφάδες
11. ΦΙΛΤΡΟ : Τecatlantis TC-200
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (δεν έχω..)

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: λήθαργος. κατεβασμένα πτερύγια κ ουρά. Μένει στο πλάι. Δυσκολεύεται να αναπνεύσει (?)
2. ΔΕΡΜΑ: Απο τη μια πλευρά σαν να αχνοφαίνονται μερικά μαύρα σημαδάκια, αλλά όχι έντονα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: μένει στον πάτο. γέρνει στα πλάγια. δεν έχει δύναμη.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη.
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : χθες έφαγε. σήμερα δεν ξέρω ακόμα. τα ταίζω απόγευμα.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: προχθές 14/02/18 αλλά και πριν 15 μέρες πάλι δεν ήταν πολύ καλά.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : το έχω βάλει σε ένα μπωλ με φρέσκο νερό κ αντιχλώριο.
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι.
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180216_131442.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  31,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180216_131635.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  22,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-18, 14:11
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

έχεις διαβάσει άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις ψάχνοντας στο forum?
Αν ψάξεις θα καταλάβεις μόνος σου τι φταίει...
Νομίζω ότι για το ψαράκι σου είναι πλέον αργά.
Διάβασε και σώσε το άλλο αν δεν έχει πάθει μόνιμες ζημιές.

Μικρό ενυδρείο για αυτά τα ψάρια, άστρωτο ενυδρείο, πλαστικά διακοσμητικά, αλλαγές νερού χωρίς προετοιμασία, πολύχρωμα χαλίκια, βαρελάκι για τις κλειστές του κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-18, 14:43
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει για νηκτικές κήστες, ότι έχουν τα ίδια συμπτώματα.. επίσης κ για ανεβασμένα επίπεδα αμωνίας (σήμερα θα πάω να αγοράσω τεστ).

Δεν κατάλαβα όμως την απάντησή σου, τι εννοείς για τα βαρελάκια κ τα χρωματιστά χαλίκια και για τα πλαστικά φυτά? ότι κάνουν κακό στα ψάρια? Γενικά δεν μου έδωσε κάτι η απάντησή σου...

φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:22
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-18, 15:09
insidious Ο χρήστης insidious δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2017
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Λιγα πραγματακια για αρχη να σε βοηθησουν
Α) το ψευτικο διακοσμο πλαστικα φυτα βαρελακια χχρωματιστά χαλικια εκτος τ οτι απελευθερωνουν ουδιες στο νερο βλαβερες αφου ειναι τεχνιτα, προκαλουν κ στρες στα ψαρακια σ αφου δεν υπαρχουν στο περιβαλλον τους. Θα πρότεινα να τα βγαλεις να βαλεις φυσικο χαλικι η. Αμμο τα χρυσόψαρα τρωνε τα περισσοτερα φυτα οποτε απο αληθινα φυτα θα μπορουσες να βάλεις κάποιες βαλισνεριες πχ.
Αυτα ομως δευτερευουν αφού :
β) το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για τα ψαρακια αυτα τα χρυσόψαρα θελουν μήκος ιδίως τα κομετ μηκος 1μ+ κ περιπου 40 λίτρα για ενα ψαρακι.
Γ) το πιο βασικο το ενυδρειο σ ειναι αστρωτο.πραγμα που σημαινει οτι αν δε το στρωσεις οτι κ να βαλεις μεσα μεχρι να στρωσει θα χει θεμα.
Βαλε μια αγγελια κ ζητα για μπολι.
Πανε στην ενοτητα των Αρχαρίων κ ξεκινα διαβασμα ωστε να μη χασεις αλλο ψαράκι κ να εχεις ενα σωστο κ ομορφο ενυδρειο π θα το χαίρεσαι
Δυστυχως για το ψαρακι σ τωρα δε γνωρίζω αν μπορεί να γινει κατι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-18, 15:19
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ξεκινάω το διάβασμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από insidious Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Λιγα πραγματακια για αρχη να σε βοηθησουν
Α) το ψευτικο διακοσμο πλαστικα φυτα βαρελακια χχρωματιστά χαλικια εκτος τ οτι απελευθερωνουν ουδιες στο νερο βλαβερες αφου ειναι τεχνιτα, προκαλουν κ στρες στα ψαρακια σ αφου δεν υπαρχουν στο περιβαλλον τους. Θα πρότεινα να τα βγαλεις να βαλεις φυσικο χαλικι η. Αμμο τα χρυσόψαρα τρωνε τα περισσοτερα φυτα οποτε απο αληθινα φυτα θα μπορουσες να βάλεις κάποιες βαλισνεριες πχ.
Αυτα ομως δευτερευουν αφού :
β) το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για τα ψαρακια αυτα τα χρυσόψαρα θελουν μήκος ιδίως τα κομετ μηκος 1μ+ κ περιπου 40 λίτρα για ενα ψαρακι.
Γ) το πιο βασικο το ενυδρειο σ ειναι αστρωτο.πραγμα που σημαινει οτι αν δε το στρωσεις οτι κ να βαλεις μεσα μεχρι να στρωσει θα χει θεμα.
Βαλε μια αγγελια κ ζητα για μπολι.
Πανε στην ενοτητα των Αρχαρίων κ ξεκινα διαβασμα ωστε να μη χασεις αλλο ψαράκι κ να εχεις ενα σωστο κ ομορφο ενυδρειο π θα το χαίρεσαι
Δυστυχως για το ψαρακι σ τωρα δε γνωρίζω αν μπορεί να γινει κατι
σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. δυστυχώς όταν πήγα με τη γυάλα κ τα 2 ψαράκια (που μου τα έφεραν δώρο.. ποτέ δεν είχα σκεφτεί να αγοράσω ψάρια) στο πετ σοπ, μου είπαν ότι το 40λιτρο κάνει για τα 2 ψαράκια. Το αγόρασα. Μετά διάβασα ότι οι βιολόγοι λένε ότι θέλουν 40 λίτρα το καθένα.

Θα πάρω τεστάκια το απόγευμα και θα έρθω με μετρήσεις.

Διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ για μια αντίστοιχη περίπτωση όπου το ψαράκι είχε νηκτική κήστη. Έβρασα λοιπόν ένα μπιζέλι αρακά κ του έδωσα (με δυσκολία) να φάει. Φανταστείτε ότι το έπιανα με το χέρι μου απαλά κ το έβαζα να φάει λίγο λίγο. Δεν το έχει φάει όλο κ του το έχω σπάσει σε πολύ μικρά κομματάκια. Όμως από το μισό που έχει φάει, σαν να πήρε τα πάνω του. Τώρα κολυμπάει και δεν κάθεται στα πλάγια.

Τι να κάνω? να το αφήσω στο μπωλάκι? να του αλλάξω πάλι νερό? Δυστυχώς δεν έχω παραπάνω ενυδρεία ή γυάλα (έσπασε) για να το βάλω.. Απλά μερικές sos οδηγίες. Επίσης, αλάτι θα του έκανε καλό αν του αγόραζα απο pet shop? ενυδρειακό? διάβασα ότι κάνει καλό για τέτοιες περιπτώσεις..

ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraxmode : 16-02-18 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-18, 15:58
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το ψαράκι έχει δηλητηριαστεί προφανώς απο την αμμωνία ή τα no2 . αυτά προκαλούν σταδιακα ολοκληεωτικη καταστροφή ολων των οργάνων τπυ με αποτέλεσμα να πεθαίνει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:22
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-18, 16:08
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Αν το αφήσεις στο λεκανάκι βάλε μια αεραντλία να δουλεύει.
Επίσης καθημερινές αλλαγές με προετοιμασμένο νερό (ίδια θερμοκρασία, αποχλωριομένο κλπ).
Εγώ θα το έβαζα στο ενυδρείο και θα άλλαζα καθημερινα νερό 50% στο ενυδρείο μέχρι να βρείς μεγαλύτερο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-18, 16:16
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ΟΚ, θα το αφήσω στο λεκανάκι για σήμερα τουλάχιστον.. μέχρι το βράδυ.. να συνέλθει κάπως.. και μετά θα το βάλω στο ενυδρείο.. ελπίζω να συνέλθει γιατί έχω στεναχωρηθεί ήδη πάρα πολύ.. Δεν θέλω εξαιτίας μου να πεθάνει.. ψυχούλα είναι..

αεραντλία δεν έχω δυστυχώς..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-18, 16:59
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Πρεπει να βρεις Μπολι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:22
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-02-18, 17:03
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να βρεις Μπολι
Και μεγαλύτερο ενυδρείο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-02-18, 17:20
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Κι επειδη δεν ειναι παντα ευκολο να παρεις ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο για χρυσοψαρα, μπορεις να βαλεις μια αγγελια να τα ή το δωσεις και μετα αν σ'ενδιαφερει ακομα το χομπι (αφου ενημερωθεις για ολα τα παραπανω που σου ειπαν τα παιδια) πας για καποιο ειδος που μπορει να μπει στο ενυδρειο σου.
Δηλαδη για εναν μονομαχο κυριως...
Η επιλογη ειναι δικη σου πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-18, 18:20
Achillefs Ο χρήστης Achillefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2018
Περιοχή: Χαιδαρι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Φιλε μου καλως ηρθες στο φορουμ.... και καλως ηρθες στο χομπυ...
Νεος στο χομπυ και εγω.... εμπειρια μολις 1,5 χρονο..... σπαστο
Μπορει να σου φαινονται ολα τα παραπανω υπερβολικα, δασκαλιστικα, υπερβολικα..
Σε καταλαβαινω.... αλλα δεν ειναι ετσι....
Θα μπορουσαν να σου προτεινουν μια θεραπεια... αλλα μονο βραχυπροθεσμα θα βοηθουσε...
Αν δεν διορθωσεις ολα αυτα που σου προτεινουν... τοτε θα εχεις συχνες απογοητευσεις... και στο τελος θα εγκαταλειψεις συτο το πανεμορφο χομπυ...
Αν επιμενεις ομως... διαβασε σχετικες αναρτησεις στο φορουμ και ....
Καλη τυχη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-18, 19:23
insidious Ο χρήστης insidious δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2017
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Καλά κανεις κ το νοιαζεσαι το ψαρακι σου. Οι περισσότεροι ξεκινησαμε λαθος καθος πιστευαμε τους πετσοπαδες.
Ολα διορθώνονται αν σ ενδιαφέρει το χομπι δινεις τα ψαρακια σε καποιον. Με καταλληλο ενυδρειο (εκτος αν μπορείς εσυ να πάρεις μεγαλυτερο για τις απαιτησεις τους ) και ξεκινας σωστα απ την αρχη και σε βοηθαμε.
Μπορεις να το κανεις σ αυτα τα λιτρα ενα ομορφο μονομαχοενυδρειο με κανα δυο σαλιγκαρακια. Η ενα γαριδαδικο κ θα το χαιρεσαι κ εσυ και τα ζωντανα σου
Αφου στρωσει κ ο βυθος σου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-18, 22:40
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Λοιπον.. εδωσα στον μικρουλη να φαει ενα μπιζελι αρακα (με χιλια ζορια) και ευτυχως αρχισε και πηρε τα πανω του. Πριν καμια ωρα τον εβαλα και στο ενυδρειο. Φαινεται ΠΟΛΥ καλυτερα. Κολυμπαει (αργα μεν) αλλα φαινεται που καλυτερα.

Τα κακα μαντατα ειναι η αμωνια. Πηγα και αγορασα τεστακια (σταγονες) και μου βγηκε το δευτερο κατα σειρα χρωμα (0.5). Οποτε θα πρεπει να κατεβασω τα επιπεδα αμωνιας.

Μπορειτε να μου δωσετε καποιες οδηγιες? Εχω διαβασει πολυ σημερα και απο οσα διαβασα καταλαβα οτι για να πεσουν τα επιπεδα αμωνιας θα πρεπει να κανω αλλαγες νερου (30%-40%) τακτικα, να καθαρισω τυχον ακαθαρσιες (το προσπαθω ουτως ή αλλως..εχω παρει σκουπα) και να μην δινω πολυ τροφη στα ψαρια η οποια μενει μεσα στο ενυδρειο και παραγει αμμωνια. Επισης απο το πετ σοπ μου ειπαν να βαζω κ 1φορα τη βδομαδα βακτηρια στο ενυδρειο (εχω ηδη απλα δεν εβαζα).

Καποιες επισημανσεις? Γνωμες?

Επισης..τωρα που ο μικρουλης εφαγε αρακα..αυριο..να μην φαει τιποτα ή να του δωσω παλι ενα μπιζελι αρακα και μεθαυριο νηστεια?..

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-18, 22:43
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Το βασικότερο που πρέπει να θυμάσαι είναι να μην ακούς τίποτα από το Pet shop.
Τα βακτήρια που σου έδωσαν κάνουν καλό μόνο στην τσέπη του ιδιοκτήτη του Pet shop.
Βάλε αγγελία εδώ στο φόρουμ και ζήτα μπολι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:22
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-18, 23:15
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Tα βακτήρια μου τα έδωσαν (απο ότι μου είχαν πει) από το pet shop που είχε πάει την πρώτη φορά και αγόρασα το ενυδρείο, "για το στρώσιμο" απο ότι θυμάμαι..

Ναι, γενικά διαβάζω παντού ότι δεν θα πρέπει να ακούμε τι μας λένε στα pet shops. Πάντως αν όντως είναι έτσι, τότε μιλάμε για μια απο τις χειρότερες φάρες επαγγελματιών έτσι?.. πχ σε φυτώρια, ο κόσμος είναι υπέροχος και οι άνθρωποι πραγματικά βοηθάνε (έχω εμπειρία).. Τώρα στα pet shops, υπάρχει τόση ασχετοσύνη?..

Κάτι θα πρέπει να κάνει η κοινότητα όμως γιαυτό.. Οκ, καλά τα κέρδη, αλλά εδώ μιλάμε για ζωντανά πλασματάκια..

τι να πω.. τέλοσπάντων.. Δεν έχω ιδέα του τι γίνεται σε αυτή την κοινότητα (ακόμα αρχάριος είμαι εγώ..) οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για κάτι.. Κάθομαι και παρατηρώ απλά..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:22
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-18, 23:26
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Μην απαξιώνουμε όλους τους πετσοπαδες. Υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες και αν διαβάσεις διαφορά θέματα θα καταλάβεις και ποιοι είναι.
Το στρώσιμο που σου είπαν γίνεται σε άδειο ενυδρείο και όχι με ψάρια μεσα.
Πάντως πάνω κάτω όλοι ξεκινήσαμε.
Στους αρχάριους στα χρυσόψαρα θα δεις και την δική μου μακροσκελή περιπέτεια στο ξεκίνημα το 2013.

Το ψαράκι πως πάει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:23
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-18, 23:38
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το ψαράκι όπως προείπα φίλε μου, είναι καλύτερα.. πήρα κ γω λίγο τα πάνω μου γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα πεθάνει..

Απλά δεν ξέρω, τώρα που του έδωσα αρακά, τι να του δώσω αύριο.. Να το συνεχίσω με άλλο ένα μπιζέλι και μεθαύριο να μην φάει τίποτα?..

Νομίζω πως τελικά έδινα αρκετή τροφή (όχι υπερβολική, αλλά περισσότερη..) Οπότε νομίζω πως σιγά σιγά θα τα ρίξω τα επίπεδα της αμμωνίας.. αγόρασα και τροφή (με σπιρουλίνα) που δεν επιπλέει.. για να αλλάζω την τροφή που κ που κ να μην ρυοφάνε και αέρα τα ψαράκια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:23
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-18, 23:40
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Θα έλεγα να μην ταΐσεις αύριο ή αν ταΐσεις πολύ λίγο.
Κολυμπά ίσια? Αναπνοή?
Πήρες υγρά τεστ? Ελπίζω να μην σου πρότειναν τα sticks...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:23
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-18, 00:07
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κολυμπά ίσια ναι. Αναπνοή κανονική. Απλά κολυμπά λίγο αργά (ο άλλος που έχω μέσα στο ενυδρείο τον λέω σπίθα.. κολυμπάει με τρομακτική ταχύτητα). Ο άλλος είναι ακόμα λίγο κουρασμένος..

δεν θα του δώσω αύριο τότε να φάει για να ηρεμήσει..

ναι (το έγραψα και πιο πριν) πήρα τεστ. Αμμωνίας, σταγόνες. Μου βγήκε πως έχω πρόβλημα.Της Sera είναι.. στα χρώματα μου βγαίνει το αμέσως επόμενο του "ΟΚ" (μηδέν). Δηλαδή 0.5 . Οπότε έχω πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:23
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-18, 00:24
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Καθημερινά αλλαγή νερού.
Να το προετοιμάζεις το νερό.
Μην έχει άλλη θερμοκρασία και τα στρεσαρεις και εννοείται αποχλωριωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:23
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-18, 01:57
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Βάλε αγγελία για Μπολι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 08:24
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-18, 11:32
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε αγγελία για Μπολι.
Που μπορω να βαλω αγγελια? Το μπολι απο οτι διαβασα το βαζουμε στο νερο ή απευθειας στο φιλτρο?..

Ευχαριστω.

ΥΓ : να μην το ματιασω το χρυσοψαρακι ειναι πολυ καλα σημερα..!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-02-18, 11:33
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ultraxmode Εμφάνιση μηνυμάτων
Που μπορω να βαλω αγγελια? Το μπολι απο οτι διαβασα το βαζουμε στο νερο ή απευθειας στο φιλτρο?..

Ευχαριστω.
Καλημέρα,

Στο φίλτρο θα το βάλεις το μπολι.
Πήγαινε στην ενότητα Ζήτηση και βάλε την αγγελία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-02-18, 11:34
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Στο φίλτρο θα το βάλεις το μπολι.
Πήγαινε στην ενότητα Ζήτηση και βάλε την αγγελία σου.

Οκ ευχαριστω παρα πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-02-18, 11:36
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ultraxmode Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ ευχαριστω παρα πολυ.
Πάρε μια αεραντλια και ένα βαρελάκι να ετοιμάζεις το νερό για τις αλλαγές.
Συνέχισε να κάνεις καθημερινά αλλαγές μέχρι να δεις τι θα κάνεις με μεγαλύτερο ενυδρείο.

Αν τελικά πας σε μεγαλύτερο ψάξε για μεταχειρισμένο. Όσα πλήρωσες για τα 40 λίτρα θα έπαιρνες 120 λίτρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  601605.jpg
Εμφανίσεις:  159
Μέγεθος:  57,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-18, 13:02
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

να ρωτήσω κάτι? οι αεραντλίες αυτές, ακούγονται πολύ?.. είχα βάλει στο μάτι αυτήν.. https://www.amazon.com/aPump-Silent-.../dp/B00J7X5VZU Διάβασα ότι δεν κάνει καθόλου θόρυβο..

Για ενυδρείο μεγαλύτερο δυστυχώς δεν έχω τον χώρο παιδιά.. Ξέρω πλέον ότι το κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται 40 λίτρα (και εγώ τους δίνω 20.. το μισό δλδ) αλλά δεν μπορώ να πάω σε 120 λίτρα.. δυστυχώς..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 13:33
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-18, 13:06
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Δεν κάνουν θόρυβο μην ανησυχείς. Έτσι και αλλιώς την θέλεις για την προετοιμασία του νερού. Στο ενυδρείο θα γυρίσεις την έξοδο προς την επιφάνεια ώστε να έχει καλή ανατάραξη η επιφάνεια και δεν χρειάζεσαι αεραντλία.
Κοίτα να δώσεις το ένα χρυσόψαρο το συντομότερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 13:33
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-18, 18:09
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Αν εχεις αμμωνια να κανεις καθημερινες αλλαγες 40% τουλαχιστον και καθημερινες μετρησεις.
Τα βακτηρια που σου εδωσαν απ'το πετ σοπ κακως δεν τα εριξες.
Ριξε τωρα στο ενυδρειο & σε καθε αλλαγη νερου στις προτεινομενες δοσολογιες.
Επισης μπορεις να χρησιμοποιεις ως αντιχλωριο το seachem prime που αδρανοποιει αν δεν κανω λαθος την αμμωνια.
Το χρησιμοποιεις εως και σε 5πλη δοση απ'την κανονικη για την αντιμετωπιση αμμωνιας και νιτρωδων.
Την αμμωνια θα συνεχισεις να την μετρας με το τεστ κατα πασα ποθανοτητα αλλα δεν θα κανει κακο στα ψαρια σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είναι καλά ; alex3000 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 8 29-10-14 09:37
Το γκάπυ μου δεν είναι καλά.. desimi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 18-10-11 13:49
Δεν τον βλέπω καθόλου καλά.... Χριστόφορος Μίχας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 13 07-05-11 15:59
Το microsorum δεν είναι καλά! Τηλέμαχος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 10-09-10 12:36
Είναι καλά...? Carebean pirate Δίσκοι 44 16-09-06 17:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09560 seconds with 14 queries