Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-18, 01:45
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή Αλλαγη χρωματος σε μικρο Οσκαρ

Καλησπέρα , καλώς σας βρήκα παιδιά!

Λοιπόν μπαίνω στο κυρίως. Από πάντα μου άρεσαν τα ψάρια και πριν 2 μήνες πήρα δώρο το πρώτο μου ενυδρείο. Εδώ και δύο μήνες δύσκολα κοιμάμαι , τρώω ώρες και μέρες ολόκληρες για να μάθω πράγματα. Έχω γίνει κίνδυνος στα petshop της γειτονιάς γιατί πάω και ρωτάω όλη μέρα κάθε μέρα διάφορα.... Διάβασα λοιπόν πολλά πήρα τον υπόλοιπο εξοπλισμό για το ενυδρείο απόχες αντλίες μέχρι και UV φώτα. Ήταν μικρό πάντως 40Λ. Είδα κάποια ψάρια Cockatoo Cichlids και τα έβαλα μέσα αλλά δεν με ικανοποιούσαν σαν εικόνα και αποφάσισα να πάω σε κάτι πιο μεγάλο. Πήρα 2 οσκαρ μικρά 1-2 μηνών αντίστοιχα για προσωρινό ενυδρείο για 2 μήνες ώστε να στρωθεί το νέο ενυδρείο μιας και το χομπι μου έγινε αρρώστια. Δεν γνώριζα πολλά όταν έβαλα τα οσκαρ αλλά μάθαινα κάθε μέρα πράγματα ώσπου ήρθε μια κακιά ώρα. White Spot και όχι λόγω συνθηκών νερού αλλά την ίδια εποχή (2 βδομάδες κράτησε αυτό αφού τα πήρα). Μαζί με το whitespot διαπίστωσα πως είχαν και finrot. Έκανα λοιπόν πρώτα την finrot και το ένα δυστυχώς δεν τα κατάφερε να προλάβει την whitespot. Το άλλο εδώ και 1 μήνα είναι χαρούμενο μεγάλωσε και ζει όμορφα στο μικρό ενυδρείο του. Κάνω αλλαγές και τεστ όπως πρέπει. Είναι 3-4 μηνών γύρω στα 12 εκ. Σε 20 μέρες θα το βάλω στο ενυδρείο των 180L το οποίο θα τελειώσει τον κύκλο.Τώρα εδώ και 2 μέρες έχει αλλάξει λίγο χρώμα. Από άσπρο (albino tiger oscar) με πορτοκαλί σε κάποια μέρη του σώματός του έχει αλλάξει το άσπρο του είναι λίγο πιο προς κίτρινο. Τα πτερύγια του είναι μαύρα και εκεί που ενώνεται το πάνω πτερύγιο με το σώμα του γίνεται αυτό το ασπροκίτρινο χρώμα τώρα. Αρρώστια δεν είναι απλά αλλαγή χρώματος νομίζω ή όχι? Τέτοιο κίτρινο που έχει και αυτό μεταξύ άνω πτερυγίου και μέσης σώματος πάνω από τις πορτοκαλί κηλίδες . Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί? Γνωρίζω πως τα οσκαρ αλλάζουν χρώματα σύμφωνα με την διάθεσή τους ή όταν μεγαλώνουν αλλά παρατήρησα αυτό το κίτρινο εχθές για πρώτη φορά. :
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-18, 09:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Δύσκολη η ζωή για πρίγκιπες την σήμερον ημέρα
και νομίζω πως δύσκολη θα γίνει και η δική σου, αν επιμείνεις να κρατήσεις το όσκαρ, του οποίου ήδη έχει γίνει η ζωή δύσκολη μέσα σε 40 λίτρα
http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/
Μη ξοδεύεις λεφτά για άχρηστο εξοπλισμό ή φάρμακα αλλά αποφάσισε αν πράγματι μπορείς να δώσεις αυτά που απαιτεί αυτό το ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-18, 11:34
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Θέλω να το κρατήσω μέχρι να είναι έτοιμο το 180
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-18, 11:44
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να το κρατήσω μέχρι να είναι έτοιμο το 180
Αυτο που προσπαθει να σου πει ο Κλεοβουλος ειναι οτι δεν κανει γιαυτο το ενυδρειο. Θελει μεγαλυτερο. Το τι χρειαζεται υπαρχει στο λινκ που σου παρεθεσε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-18, 11:52
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που προσπαθει να σου πει ο Κλεοβουλος ειναι οτι δεν κανει γιαυτο το ενυδρειο. Θελει μεγαλυτερο. Το τι χρειαζεται υπαρχει στο λινκ που σου παρεθεσε.
Ευχαριστώ για την απάντηση Wise. Ναι έχω διαβάσει ότι θέλει στην πλήρη ενηλικίωση του 400-450 λίτρα το οσκαρ που έχω όπως και το jaguar που σκέφτομαι να πάρω και ένα δυνατό φίλτρο. Σε 4-5 μήνες μπορεί να πάρω το Vision 450 ώστε το 180 να έχει μόνο channa bleheri μέσα. Μάλιστα το οσκαρ θα μπει αργότερα (1-2 χρόνια) σε ενυδρείο γύρω στα 1200-2000 λίτρα φτιαχτό που θέλω να βάλω στο σαλόνι μαζί με aro jag pacu( ίσως όχι λόγο μεγέθους) silver dollars ώστε στο 450 να υπάρξει ένα ζευγάρι dovii. Υπάρχει πλάνο 2ετιάς Wise
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-18, 11:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που προσπαθει να σου πει ο Κλεοβουλος ειναι οτι δεν κανει γιαυτο το ενυδρειο. Θελει μεγαλυτερο. Το τι χρειαζεται υπαρχει στο λινκ που σου παρεθεσε.
Αυτό ακριβώς που λέει ο σοφός (wise) φίλος μας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-18, 11:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul Εμφάνιση μηνυμάτων
......Ναι έχω διαβάσει ότι θέλει στην πλήρη ενηλικίωση του 400-450 λίτρα το οσκαρ που έχω όπως και το jaguar που σκέφτομαι να πάρω και ένα δυνατό φίλτρο. Σε 4-5 μήνες μπορεί να πάρω το Vision 450 ώστε το 180 να έχει μόνο channa bleheri μέσα. Μάλιστα το οσκαρ θα μπει αργότερα (1-2 χρόνια) σε ενυδρείο γύρω στα 1200-2000 λίτρα φτιαχτό που θέλω να βάλω στο σαλόνι μαζί με aro jag pacu( ίσως όχι λόγο μεγέθους) silver dollars ώστε στο 450 να υπάρξει ένα ζευγάρι dovii. Υπάρχει πλάνο 2ετιάς Wise
είπαμε...έχεις πάρει φόρα μ' αρέσουν τα πλάνα σου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-18, 12:06
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Πρέπει Κλεόβουλε είναι κρίμα να έχω ένα ψάρι και να μην περνάει καλά ειδικά όταν είδα το ένα από τα 2 μου οσκαρ να πεθαίνει αργά στον πυθμένα από whitespot-mouthrot εκνευρίστηκα αρκετά με τον εαυτό μου. Δεν ευθυνόμουν εγώ μετά που το έψαξα αλλά το πετσοπ που είχαν ακριβώς τα ίδια όλα τα οσκαρ του την ίδια περίοδο.. Βέβαια έιναι ένα ακριβό χόμπι αλλά χαλάλι. Πάντα μου άρεσαν τα ψάρια και οι βιότοποι τους ώρες ατελείωτες με καταδύσεις και NatGeoWild. Ήταν μία καλή αρχή τα 40-180 λίτρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-18, 12:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια έιναι ένα ακριβό χόμπι ...
Δεν είναι καθόλου ακριβό
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-18, 13:01
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Αρχικά θέλει κάποια έξοδα και υπάρχουν και τα πάγια του θερμοστάτη/φωτός. παρεμπιπτόντως ένας θερμοστάτης 200W πόσα ευρώ καίει τον μήνα σε 26C ? Να περιμένω φουσκωμένο ρεύμα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-18, 13:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα κάψει ανάλογα με τη διαφορά θερμοκρασίας που θα υπάρχει στον χώρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-18, 23:08
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κάψει ανάλογα με τη διαφορά θερμοκρασίας που θα υπάρχει στον χώρο
6 βαθμούς περίπου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-18, 02:48
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τι 6 καλέ; που μένεις Παναγία μου; Αθηνα δεν γραφείς ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-18, 07:33
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι 6 καλέ; που μένεις Παναγία μου; Αθηνα δεν γραφείς ;
Μηπως εννοει την διαφορα ?
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-18, 08:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=23
και υπολόγισε πως ένας κατάλληλος θερμαντήρας δεν λειτουργεί συνέχεια.
Για 6 βαθμούς διαφορά δεν θα κάψει πολλά, ανάλογα και τα λίτρα βέβαια.
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ;
Αν έβαζες δίσκους θα σου έλεγα πως ναι, η ΔΕΗ θα σε τσακίσει, γιατί ακόμα και το καλοκαίρι θα θες θερμαντήρες.
Αν πάλι φτιάξεις φυτεμένο με απαιτητικά φυτά και θες δυνατό φωτισμό,
και πάλι με τη ΔΕΗ δεν θα τα πας καλά
Αν έχεις χρυσόψαρα, δεν χρειάζεται καν να βάλεις θερμαντήρα
Τα πάντα είναι σχετικά όπως καταλαβαίνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-18, 10:04
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εννοει την διαφορα ?

Έτσι αλλάζει το πράγμα....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-18, 12:41
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση Wise. Ναι έχω διαβάσει ότι θέλει στην πλήρη ενηλικίωση του 400-450 λίτρα το οσκαρ που έχω όπως και το jaguar που σκέφτομαι να πάρω και ένα δυνατό φίλτρο. Σε 4-5 μήνες μπορεί να πάρω το Vision 450 ώστε το 180 να έχει μόνο channa bleheri μέσα. Μάλιστα το οσκαρ θα μπει αργότερα (1-2 χρόνια) σε ενυδρείο γύρω στα 1200-2000 λίτρα φτιαχτό που θέλω να βάλω στο σαλόνι μαζί με aro jag pacu( ίσως όχι λόγο μεγέθους) silver dollars ώστε στο 450 να υπάρξει ένα ζευγάρι dovii. Υπάρχει πλάνο 2ετιάς Wise
Νίκο,

Όλα αυτά είναι προβληματικά σαν σχέδια για πολλούς λόγους:
Τα περισσότερα ψάρια είναι πολύ μεγάλα για τα τελικά ενυδρεία που σκοπεύεις να τους δώσεις
jaguar cichlid 50cm
Dovii cichlid 60-70cm
arowana 70-90cm
pacu 100cm
Κάποια είναι και πολύ επιθετικά για να ζήσουν μαζί, ιδιαίτερα σε μικρό ενυδρείο

Σε 450λ με τίποτα δεν ζουν dovii για πολύ. Σε 1200 λίτρα επίσης δεν μπαίνει με τίποτα pacu και είναι ζορισμένο πολύ και για τα υπόλοιπα είδη που αναφέρεις εκτός από τα Oscar.
Επίσης όλα αυτά τα ψάρια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα κανονικά, οπότε δεν επιτρέπουν πλάνο διετίας 2ετίας. Θέλουν το τελικό ενυδρείο από την αρχή ή το πολύ σε λίγους μήνες. Τα μακροπρόθεσμα πλάνα για μεγάλα ενυδρεία πάνε και πίσω πολλές φορές για λόγους που δεν μπορούμε πάντα να ελέγξουμε και με τέτοια ψάρια, καταλήγεις με νεκρά ψάρια γρήγορα λόγω επιθετικότητας ή κακών συνθηκών νερού.

Για τώρα, βάλε το Οσκαρ στο 200λ μεταφέροντας βιολογικό υλικό από το 40λ και πάρε το 450αρι ή ακόμα καλύτερα 600λ το συντομότερο. Στήσε τα ενυδρεία με ψάρια που μπορούν να μεγαλώσουν στο πλήρες των δυνατοτήτων τους και να περνάνε καλά στα ενυδρεία που ήδη έχεις και όταν φτιάξεις μεγαλύτερο, πάρε κατάλληλα είδη για αυτά. Μεγαλώνουν εκπληκτικά γρήγορα αυτά τα ψάρια, δεν είναι ψάρια για μακροπρόθεσμα πλάνα αναβαθμίσεων. Και θα δεις επιθετικότητες που δεν θα μπορείς να ελέγξεις σε μικρό ενυδρείο. Σε μεγάλα ενυδρεία τα ίδια ψάρια δεν είναι επιθετικά. Απλά θέλουν τον χώρο τους
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-01-18, 13:05
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εννοει την διαφορα ?
Ναι 6 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας ευτυχώς δεν μένω βόρεια , λάθος διατύπωση
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=23
και υπολόγισε πως ένας κατάλληλος θερμαντήρας δεν λειτουργεί συνέχεια.
Για 6 βαθμούς διαφορά δεν θα κάψει πολλά, ανάλογα και τα λίτρα βέβαια.
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ;
Αν έβαζες δίσκους θα σου έλεγα πως ναι, η ΔΕΗ θα σε τσακίσει, γιατί ακόμα και το καλοκαίρι θα θες θερμαντήρες.
Αν πάλι φτιάξεις φυτεμένο με απαιτητικά φυτά και θες δυνατό φωτισμό,
και πάλι με τη ΔΕΗ δεν θα τα πας καλά
Αν έχεις χρυσόψαρα, δεν χρειάζεται καν να βάλεις θερμαντήρα
Τα πάντα είναι σχετικά όπως καταλαβαίνεις
Ευχαριστώ για την απάντηση Τάκη! Όχι δεν θα είναι φυτεμένο ούτε δίσκους θα φιλοξενώ (προσωρινά τουλάχιστον) 6 Βαθμούς διαφορά έχω με την θερμοκρασία περίπου τον χειμώνα συνεπώς η θερμάστρα δεν είναι μόνιμα ανοιχτή. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο,

Όλα αυτά είναι προβληματικά σαν σχέδια για πολλούς λόγους:
Τα περισσότερα ψάρια είναι πολύ μεγάλα για τα τελικά ενυδρεία που σκοπεύεις να τους δώσεις
jaguar cichlid 50cm
Dovii cichlid 60-70cm
arowana 70-90cm
pacu 100cm
Κάποια είναι και πολύ επιθετικά για να ζήσουν μαζί, ιδιαίτερα σε μικρό ενυδρείο

Σε 450λ με τίποτα δεν ζουν dovii για πολύ. Σε 1200 λίτρα επίσης δεν μπαίνει με τίποτα pacu και είναι ζορισμένο πολύ και για τα υπόλοιπα είδη που αναφέρεις εκτός από τα Oscar.
Επίσης όλα αυτά τα ψάρια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα κανονικά, οπότε δεν επιτρέπουν πλάνο διετίας 2ετίας. Θέλουν το τελικό ενυδρείο από την αρχή ή το πολύ σε λίγους μήνες. Τα μακροπρόθεσμα πλάνα για μεγάλα ενυδρεία πάνε και πίσω πολλές φορές για λόγους που δεν μπορούμε πάντα να ελέγξουμε και με τέτοια ψάρια, καταλήγεις με νεκρά ψάρια γρήγορα λόγω επιθετικότητας ή κακών συνθηκών νερού.

Για τώρα, βάλε το Οσκαρ στο 200λ μεταφέροντας βιολογικό υλικό από το 40λ και πάρε το 450αρι ή ακόμα καλύτερα 600λ το συντομότερο. Στήσε τα ενυδρεία με ψάρια που μπορούν να μεγαλώσουν στο πλήρες των δυνατοτήτων τους και να περνάνε καλά στα ενυδρεία που ήδη έχεις και όταν φτιάξεις μεγαλύτερο, πάρε κατάλληλα είδη για αυτά. Μεγαλώνουν εκπληκτικά γρήγορα αυτά τα ψάρια, δεν είναι ψάρια για μακροπρόθεσμα πλάνα αναβαθμίσεων. Και θα δεις επιθετικότητες που δεν θα μπορείς να ελέγξεις σε μικρό ενυδρείο. Σε μεγάλα ενυδρεία τα ίδια ψάρια δεν είναι επιθετικά. Απλά θέλουν τον χώρο τους
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Κώστα είμαι 2 μέρες στο φόρουμ και με έχετε βοηθήσει αρκετά. Σίγουρα γνωρίζεται πολύ παραπάνω πράγματα από εμένα που είμαι νέος σε αυτόν τον τομέα. Ναι θα αναβαθμίσω αρχικά σε 450 σε 5-6 μήνες ή κάτι μεγαλύτερο ανάλογα πάντα με την οικονομική δυνατότητα , τον χώρο και το μελλοντικό πλάνο ενός ενυδρείου αρκετά μεγάλου ώστε να μπορώ να προσφέρω τα κατάλληλα στα ψάρια μου. Μην ξεχνάμε ότι για να τα βλέπω να μεγαλώνουν και να ζουν πρέπει να τους προσφέρω ότι χρειάζονται. Καλύτερα 100ευρώ παραπάνω που λέει ο λόγος απ' το να τα έχω για ορισμένο χρόνο και με ημερομηνία λήξης. Συνεπώς για να μην λέμε πολλά λόγια και κάνουμε άρθρα χωρίς λόγο. Υπολόγιζα το μεσαίο μου ενυδρείο να το πάρω γύρω στο χιλιάρικο βγάζοντας έξω τα εξωτερικά φίλτρα και την διακόσμηση + τα αναλώσιμα. Μου άρεσε το Vision 450 αλλά προφανώς και δεν καλύπτει ούτε το dovii μου ούτε ε΄να ζευγάρι τζαγκ που θέλω. Ίσως να καλύπτει ένα μικρό κοπάδι black diamond redeye piranha που επίσης ενδιαφέρομαι να αποκτήσω αλλά δεν είναι προσωρινά στα πλάνα. Οπότε πάμε στα 500-600 λίτρα φτιαχτό. Έχετε να μου πείτε για τι φίλτρα εσω-εξω να χρησιμοποιήσω (θερμάστρες λογικά μια 300 και μια 200 Rena καλύπτομαι) ? Φώτα θέλω UV λόγω ενέργειας μακροπρόθεσμα οπότε θα καλύψει ένα σημαντικό μέρος του προυπολογισμού μου ο οποίος είναι γύρω στο χιλιάρικο όπως αναφέρω. Ευχαριστώ και πάλι
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosKoul : 16-01-18 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη χρωματος σε λαμπιντο Vangelis21 Malawi 20 19-04-13 23:45
πρησμενος μονομαχος-αλλαγη χρωματος! Λάζαρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 11-09-11 18:22
μεγαλο οσκαρ+μικρο οσκαρ=κολατσιο?? DIMITRIUS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 25-08-11 14:54
Αλλαγη χρωματος στο φωτισμο pavlos15 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 05-06-11 17:15
αλλαγη χρωματος? tzimakos Bettas 10 01-08-06 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07141 seconds with 13 queries