Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-05-12, 22:15   #1
Του αρεσει ο βυθος;;;
latremena
Member
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος 25-05-12, 22:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια καλησπερα και συγχαρητηρια για το φορουμ!
Ειμαι αρχαρια και μολις εστρωσα ενα μικρο ενυδρειο και εβαλα μεσα Guppy. Ηθελα να ρωτησω - αν ξερετε -, στο "πατωμα" του ενυδρειου εχω βαλει μεγαλες πετρες..αφηνουν ομως καποια κενα και το "πατωμα" ειναι γυμνο. Παρατηρω λοιπον το γκαπι να ειναι ολη την ωρα σε αυτη τα κενα και να γλυφει το "πατωμα"!Ειναι συνηθεια που μπορει να εχουν η συμβαινει κατι; Και το σημαντικοτερο, μπορει να παθει κατι κακο;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Εμφανίσεις: 9194
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-12, 22:18
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

που τις βρηκες τις πετρες;;;
πρεπει να βαλεις υποστρωμα(χαλικι ή αμμο)!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-12, 22:26
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Τις αγορασα απο το πετ σοπ και τις επλυνα με καθαρο νερο πριν τις βαλω στο ενυδρειο...θα παω αυριο κιολας να παρω χαλικι, καλα που μου το ειπες!Λες να παθει κατι τωρα μεχρι αυριο??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-12, 22:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

Τίποτα δε θα πάθουν, απλά τσιμπολογάνε ό,τι βρίσκουν!

Θες να μας γράψεις μερικές λεπτομέρειες παραπάνω για το ενυδρείο σου, μήπως μπορέσουμε και πούμε καμία γνώμη για να βοηθήσουμε; Να μας πεις πώς το έστρωσες, αν έχεις μετρήσεις κλπ. Και καμία φωτογραφία!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-12, 22:46
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

Τίποτα δε θα πάθουν, απλά τσιμπολογάνε ό,τι βρίσκουν!

Θες να μας γράψεις μερικές λεπτομέρειες παραπάνω για το ενυδρείο σου, μήπως μπορέσουμε και πούμε καμία γνώμη για να βοηθήσουμε; Να μας πεις πώς το έστρωσες, αν έχεις μετρήσεις κλπ. Και καμία φωτογραφία!
με προλαβες φιλε exelix!
καρμπον θα τα ρωτουσα!

και ποσα λιτρα ειναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-12, 22:57
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Εγω δεν ηξερα τιποτα για ψαρακια και ενυδρεια...αλλα ηθελα πολυ να αποκτησω!εκατσα και διαβασα για αρκετο καιρο διαφορα πραγματα και τελικα απεκτησα ενα ενυδρειο 20λτ(το δουλευε η θεια μου με ενα χρυσοψαρο, μαζευω χρηματα και θα παρω μεγαλυτερο και θα τα "μετακομισω"!). Μετα δεν ηξερα ακριβως τι επρεπε να κανω, ετσι πηγα σε 3 διαφορετικα πετ σοπ (τα 2 αποκλειστικα για ψαρια) για να μου πουν. Για να μην τα πολυλογω την Τριτη εριξα αντιχλωριο, την τεταρτη τα πρωτα βακτηρια και την πεμπτη ξαναεριξα(αν και στα 2 αλλα πετ σοπ μου ειπαν οτι ηταν λαθος να ριξω 2 μερες συνεχομενες-κατι που μου ειπαν να κανω στο πρωτο!). Σημερα πηγα ξανα να ρωτησω πως θα κινηθω και μου ειπαν να βαλω ενα ψαρακι στο ενυδρειο αλλιως χωρις ζωντανο οργανισμο δε θα στρωσει ποτε. Κι εβαλα ενα guppy.Μετρησεις ειπαν θα μου κανουν αυτοι σε 10 μερες πριν βαλω κι αλλα ψαρακια..
Εχω βαλει φυσικο βοτσαλο και φυτο αληθινο δεν εβαλα γιατι μου ειπαν οτι δε θα κρατησει σε τοσο μικρο ενυδρειο.
Εχω φιλτρο εσωτερικο, θερμοστατη και φως που μου ειπαν να μην αναψω απο σημερα (ειναι η πρωτη μερα που το εβαλα).
Φωτογραφια πως μπορω να επισυναψω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-12, 23:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εδώ ή αλλιώς μέσω Photobucket.

Δηλαδή σε αυτά τα μαγαζιά πιστεύουν πραγματικά ότι σε 20 λίτρα ζουν ψάρια, αλλά όχι φυτά. Ό,τι να 'ναι... πραγματικά!

Μη βάλεις άλλα ψαράκια σε 10 μέρες ό,τι και να σου πουν αυτοί για τις μετρήσεις σου και όταν πας να στις κάνουν να ζητήσεις τα νούμερα όχι απλά αν είναι καλά και καλύτερα να βλέπεις κι εσύ. Εγώ προσωπικά δε θεωρώ τα βακτήρια του εμπορίου τρόπο στρωσίματος και θα σου πρότεινα να βρεις μπόλι βάζοντας αγγελία.

Έχεις διαβάσει τα υπομνήματα στους αρχάριους; Αν όχι κάν' το όσο πιο γρήγορα μπορείς.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-12, 08:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λιγακι λαθος ξεκινημα...
Η 20λιτρη γυαλα δε μπορει να φιλοξενησει κανενα ψαρι για μονιμο διαστημα, τουλαχιστο χωρις να εχει προβληματικη και συντομη ζωη.
Βεβαια αφου λες πως εχεις σκοπο να πας σε μεγαλυτερο ειναι οκ
Ομως το "ενυδρειο" σου αποκλειεται να ειναι στρωμενο με τα υποτειθενμενα βακτηρια (βαζω στοιχημα κι ας λεει οποιος θελει το αντιθετο).
Ειδικα λοιπον σε τετοιες συνθηκες αφου εβαλες σε αστρωτο ενυδρειο ψαρια θα επρεπε μετρησεις να γινονται καθημερινα κι οχι καθε 10 μερες γιατι τα ψαρια παραγουν αμμωνια κι αν αυτη δε μπορει να νιτροποιηθει ζουν μεσα σε αυτη.
τουλαχιστο ειχες αρκετα ζωντανα φυτα γρηγορης αναπτυξηςθα βοηθουσαν καπως (οχι πως εξαλειφουν το προβλημα αλλα καπως το περιοριζουν).
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη ειναι να βρεις μπολι οσο πιο γρηγορα γινεται (οχι απο το πετ σοπ φυσικα, βαλε αγγελια με την περιοχη σου) τουλαχιστο να στρωσει το ενυδρειο και το επομενο βημα σου πρεπει να ειναι η αποκτηση των απαραιτητων υγρων τεστ
Τελος το 20λιτρο ειναι οκ για φυτα και για κανενα σαλιγκαρι οταν στρωσει, αλλα οχι για ψαρια (με πολυ καλη εμπειρια κανει και για γαριδες)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-12, 08:38
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. Μπορω δηλαδη τωρα να βαλω μπολι ενω ειναι μεσα το ψαρακι και μετα θα ειναι ολα ενταξει; Τα τεστ ξερω οτι πρεπει να τα αγορασω, απλως ειναι ακριβα και οταν μου προτειναν απο το πετ σοπ να μου κανουν εκει τη μετρηση το θεωρησα καλο. Αλλα απ'ο,τι μου λετε δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι. Ενυδρειο θα παρω συντομα αλλο (εχω αρχισει το ψαξιμο) οποτε το μονο προβλημα ειναι το στρωσιμο...Μαλλον το να βαλω μπολι ειναι η μονη μου ευκαιρια. Ξερετε που μπορω να ζητησω?Που να το γραψω εδω στο φορουμ?
Και παλι ευχαριστω, και για ο,τι θελω θα ρωταω εσας τωρα πια κι οχι τα πετ σοπ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-12, 08:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά εδώ και στείλε pm αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Αλλιώς αγγελία γράφοντας και την περιοχή σου.

Για τα τεστ κοίτα προς ebay μεριά (αν και τα έχουν ακριβύνει κι εκεί τελευταία).
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-12, 08:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι βαλε εδω αγγελια οτι ψαχνεις μπολι και ολο και καποιος θα βρεθει να σου δωσει.
Το μπολι στρωνει αμεσως το ενυδρειο, και το μονο αρνητικο της μεθοδου ειναι η τυχον μεταφορα ασθενειων. Κατα τ αλλα ειναι η πιο γρηγορη και ενδεδειγμενη μεθοδος στρωσιματος.
Το 99% των πετσοπαδων απλα δεν ξερουν τι τους γινεται και πρεπει να κανεις ακριβως το αντιθετο απο οσα σου λενε. (υπαρχουν βεβαια και ελαχιστοι που ειναι οντως χομπυστες που ανοιξαν μαγαζια αλλα αντε να τους βρεις).
Τα υγρα τεστ οντως ειναι καπως ακριβα οταν τα θες ολα μαζι, αλλα κρατανε πολυ καιρο (αργοτερα οταν το ενυδρειο τρεχει κανονικα δεν κανεις τεστ καθε μερα αλλα μονο οταν κανεις αλλαγες νερου). Αν κανεις αγορες απο e-buy η και σε μερικα e-shops μπορεις να βρεις πολυ καλυτερες τιμες. Οπως και να χει η κατοχη ενυδρειου συνεπαγεται με την αποκτηση τετοιων τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-12, 09:26
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια!Εβαλα ηδη αγγελια και αναμενω...!Μακαρι να βρεθει καποιος συντομα...Το ψαρακι σημερα θα το ταϊσω για πρωτη φορα, υπαρχει περιπτωση ακομα να μην εχει μεσα το ενυδρειο μεγαλο ποσο αμμωνιας;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-12, 11:03
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το ενυδρειο εχει φιλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-12, 12:30
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

επειδη ειναι ενα το γκαπυ,πιστευω προλαβαινεις να βρεις μπολι χωρις σοβαρα προβληματα...
παντως,εγω θα ελεγα να μην το ταισεις σημερα.


ομως υπαρχει αλλο θεμα:

τα γκαπυ ειναι ψαρια που ζουν σε ομαδες και οχι μονα τους!
οποτε θα χρειαστει συντομα να αυξησεις τον πλυθυσμο τους!
σε 20λιτρο ομως,αυτο δεν ειναι εφικτο!
αναγκαστικα λοιπον θα δωσεις και αυτο το ψαρι!

η αποψη μου ειναι να το δωσεις απο τωρα (ξερω,δεν ειναι ευκολο ) και να ψαξεις με την ησυχία σου για ζωντανα ευκολα φυτα,οπως επίσης και για χαλικι χωρις να εχεις ψαρι μεσα!
στο τελος ψαχνεις και για μπολι!

μολις βαλεις μπολι, ΑΜΕΣΩΣ βαζεις και το πρωτο υδροβιο ον,ωστε να "ταισει" με την αμμωνια που θα παραγει το μπολι και να μην παει χαμενο!

λεω υδροβιο ον,γιατι δεν μπορει να ειναι ψαρακι!
σε 20 λιτρα μπορεις να βαλεις ανετα κανενα aple snail που ειναι απιστευτα!

μετα απο δυο περιπου μηνες που θα εχει ωριμασει ο βυθος,μπορεις να προσθεσεις και καμια red cherry,οι οποιες γεννανε και θα εχεις και θεαμα!

μετα,το μονο που θα χρειαστεις ειναι να χαριζεις-πουλας τα γαριδακια!


αν θες ψαρι,θα πρεπει να βρεις μεγαλυτερο ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-12, 13:08
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ναι το ενυδρειο εχει φιλτρο. Οκ θα δω τι θα κανω, ειχα σκοπο να βαλω κι αλλο ενα ή δυο guppies ωστε να μην ειναι μονο του, αλλα εχεις δικιο, δε θα χωρανε εδω και θα ηταν εγωιστικο να τα βαλω εστω και για προσωρινα. Οποτε θα δω πως θα κινηθω αμεσα(ισως παρω τωρα αμεσως αλλο ενυδρειο και βαλω μπολι οποτε μπορεσω να το μετακομισω εκει και να του φερω και φιλους!)

Οπως και να χει, σας υπερευχαριστω για τις απαντησεις και τη βοηθεια σας!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-05-12, 15:42
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Talking

Καλησπέρα. Αν δε βρήκες μπόλι και μένεις Αθήνα, έχω να σου δώσω. Όλοι από μικρά ξεκινάμε και καταλήγουμε στα μεγαλύτερα ενυδρεία. Καλωσήλθες. Έχω και φυτάκι να σου δώσω, απλά πάρε το χαλικάκι σου. Αυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-12, 17:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
... αλλα εχεις δικιο, δε θα χωρανε εδω και θα ηταν εγωιστικο να τα βαλω εστω και για προσωρινα. Οποτε θα δω πως θα κινηθω αμεσα(ισως παρω τωρα αμεσως αλλο ενυδρειο και βαλω μπολι οποτε μπορεσω να το μετακομισω εκει και να του φερω και φιλους!)
μπραβο σου που το σκεφτεσαι ετσι!




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Αν δε βρήκες μπόλι και μένεις Αθήνα, έχω να σου δώσω. Όλοι από μικρά ξεκινάμε και καταλήγουμε στα μεγαλύτερα ενυδρεία. Καλωσήλθες. Έχω και φυτάκι να σου δώσω, απλά πάρε το χαλικάκι σου. Αυτά!
φιλε manuel,επειδη αυτη τη στιγμη (απο οτι ειδα στο αλλο θεμα που ανοιξες) ισως εχεις προβλημα στο ενυδρειο σου,καλο θα ηταν να μην δωσεις μπολι αυτη τη στιγμη.

φιλικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-05-12, 11:14
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σε ποια περιοχη μενεις; Ενδιαφερομαι ακομα για μπολι, αλλα τι προβλημα εχεις; Μπορει να μεταφερεις ασθενεια; Οπως και να χει σε υπερευχαριστω για την προθυμια σου!
-------------------------
Κι αλλη μια ερωτηση παιδια, μεχρι να παρω το αλλο ενυδρειο η να βρω μπολι, κανω αλλαγες νερου η οχι; Γιατι ο πετ σοπας μου ειπε οχι για 10 μερες για να στρωσει το φιλτρο...αλλα το ψαρακι (το οποιο ακομα φαινεται μια χαρα) θα αντεξει χωρις; Επισης αν του αλλαξω το νερο (οχι ολο) θα στρωσει το φιλτρο η παμε απο την αρχη; Συγγνωμη που ειμαι τοσο ασχετη και ελπιζω σε αμεση απαντηση σας για να ξερω τι να κανω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη latremena : 27-05-12 στις 11:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-12, 11:39
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

καλησπερα!
ριξε μια ματια στα παρακατω υπομνηματα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655



για να απαντησω στο ερωτημα σου:

αλλαγες πρεπει να κανουμε παντα για να "πεταμε" τα νιτρικα(διαβασε τον κυκλο του αζωτου που εβαλα πιο πανω και θα καταλαβεις)!
στην περιπτωση σου ομως που το φιλτρο ειναι αστρωτο,επιβαλλονται οι αλλαγες,και μαλιστα συχνες,για να μην συσωρευτει η αμμωνια!
φυσικα θα χρειαστεις αντιχλωριο,καθως και εναν κουβα-λεκανη (μονο για ενυδρειακη χρηση) οπου θα αφηνεις απο το προηγουμενο βραδυ το νερο με το οποιο θα κανεις τις αλλαγες.

αν θες κατι αλλο,ρωτα,αλλα οπωσδηποτε διαβασε τα παραπανω λινκ!
τα εξηγουνε ολα!

ΥΓ:ξεχνας εντελως οτι σου ειπαν στο πετσοπ και μαθαινεις τα παντα απο την αρχη!οτι να'ναι λενε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-05-12, 12:01
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ, ολα εκτος απο 2 που τα διαβασα τωρα τα ειχα ηδη διαβασει. Αρα αρχιζω αλλαγες νερου (περιπου 30% ?) καθε ποσες μερες;Κι επισης μετα απο καθε αλλαγη νερου ριχνω αντιχλωριο και βακτηρια η μονο αντιχλωριο; τελος θα στρωθει ετσι το ενυδρειο η δε θα στρωθει ποτε λογω του οτι θα αλλαζω νερο;

ΥΓ. Το εχω καταλαβει!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-05-12, 12:41
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα ! Έβαλες χαλικάκι; Κέντρο μένω, εγώ σου δίνω μπόλι, έχω μπόλικο μιας και δουλέυω δύο φίλτρα ταυτόχρονα

Απλά μου πέθανε ψαράκι πρόσφατα και γι'αυτό είπε ο φίλος janickrules μη δώσεις τώρα μπόλι, για να αποκλείσει κάθε ενδεχόμενο.

Κ το δικό μου το ενυδρείο με μπόλι στρώθηκε, από το προηγούμενο που είχα. Αυτό τρέχει κανένα δίμηνο και οι παράμετροι έχουν σταθεροποιηθεί.

Στις αλλαγές ρίχνε και λίγα βακτήρια, γιατί όταν βάζεις νερό βρύσης, καταστρέφεις αρκετά βακτήρια, πρώτον λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας και δεύτερον λόγω χλωρίου του νερού. Αυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-05-12, 12:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε χρειάζονται βακτήρια. Τη θερμοκρασία τη φτιάχνουμε και ρίχνουμε αντιχλώριο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-05-12, 13:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτα τα μπουκαλακια αγνωστου ταυτοτητας που τα δινουν ως και καλα "ζωντανα βακτηρια" δεν γνωριζουμε καν τι περιεχουν μεσα οποτε οπως καθε αλλο αγνωστου ταυτοτητος πραγμα καλο ειναι να αποφευγεται η χρηση τους μεσα σε ενυδρειο.
Το χλωριο φευγει με αντιχλωριο, και η προετοιμασια στη θερμοκρασια ειναι επιβεβλημενη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-05-12, 14:24
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα μπουκαλακια αγνωστου ταυτοτητας που τα δινουν ως και καλα "ζωντανα βακτηρια" δεν γνωριζουμε καν τι περιεχουν μεσα οποτε οπως καθε αλλο αγνωστου ταυτοτητος πραγμα καλο ειναι να αποφευγεται η χρηση τους μεσα σε ενυδρειο.
Το χλωριο φευγει με αντιχλωριο, και η προετοιμασια στη θερμοκρασια ειναι επιβεβλημενη.
Ενώ το βελτιωτικό νερού έκανες ποιοτική και χημική ανάλυση και ξέρεις τί περιέχει και σε τί ποσότητα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-05-12, 15:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κι ομως ξερω ! (οχι την ποσοτητα, τα υλικα τουλαχιστον 2 αντιχλωριων της αγορας), και μαλιστα ειναι υλικα που αν και συνθετικα εχουν χρησιμοποιηθει και χρησιμοποιουνται ακομα σε χρωματα ζαχαροπλαστικης. (Poly Vinylpyrrolidone και methylene blue). Απο κει και περα η δικη μου αποψη ειναι πως για να ειναι σιγουρος κανεις οτι το νερο δεν εχει βρωμιες θελει ενα καλο φιλτρο ανθρακα και kdf
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-05-12, 15:28
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε χρειάζονται βακτήρια. Τη θερμοκρασία τη φτιάχνουμε και ρίχνουμε αντιχλώριο.
Έτσι είναι το σωστό. Να προετοιμάζουμε το νερό πριν το βάλουμε στο ενυδρείο. Εσένα που είναι μικρό, το 50% που θα κάνεις αλλαγές ή το 30% θα είναι ένας κουβάς, οπότε εύκολα μπορείς να βάζεις νερό βρύσης στο κουβά, αντιχλώριο ανάλογο των λίτρων που έχεις. Τώρα πως θα το θερμαίνεις να φτάσει 25 βαθμούς, δε ξέρω. Δε σε συμφέρει προς το παρόν να πάρεις δεύτερο θερμοστάτη για να ζεσταίνεις, οπότε μπορείς να βγάζεις αυτόν που έχεις ή αν έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα, κατευθείαν από τον ηλιακό, ζεστό νεράκι γύρω στους 25

Κάποιοι ισχυρίζονται πως τα σκευάσματα βακτηριδίων, είναι ένα ψέμα, γιατί πιστεύουν πως τα βακτήρια δε μπορούν να ζήσουν σε κατάσταση αναστολής για πολύ καιρό. Βέβαια δεν είναι ούτε ειδικοί επιστήμονες, ούτε βιολόγοι και τα λένε απλά από την εμπειρία τους και αυτά που έχουνε διαβάσει. Τα βακτήρια αυτά υπάρχουνε παντού, πάνω μας, στον αέρα, στο νερό, απλά σε χαμηλές συγκεντρώσεις. Βιολογικά είναι εφικτό να υπάρχει ζωή σε καταστολή, οπότε θεωρητικά δεν είναι αδύνατο. Σίγουρα οι εταιρίες ενυδρειακών προϊόντων δε πρόκειται να μας πούνε την αλήθεια για τα σκευάσματά τους, ιδίως για τα βελτιωτικά νερού και τα βακτήρια που είναι μονοπώλειο και μονόδρομους για όλους τους κατόχους ενυδρείων.

Εσένα προς το παρόν δε σε ενδιαφέρει αυτό, απλά να έχεις έναν κουβά με χλιαρό νεράκι να ρίχνεις αντιχλώριο και να το πετάς μετά στο ενυδρείο σου. Βακτήρια πρόσθεσε λίγα λεπτά μετά την αναπλήρωση του νερού, όχι αμέσως. Το αντιχλώριο δρά αμέσως, δε θέλει ώρα, απλά λίγο ανακάτεμα.

--------------------------------------------------------------------------------

Αν ήσουν και καλή στη χημεία αυτές είναι οι αντιδράσεις που γίνονται κατά τη χλωρίωση και αποχλωρίωση του νερού :

Χλωρίωση:

NaΟCl + H2 -> HOCl + NaOH

Το υποχλωριώδες οξύ HOCl σκοτώνει σχεδόν όλα τα βακτήρια στο νερό.
(κακά και καλά)

Αποχλωρίωση:

SO2 + HOCl + H2O -> Cl + SO4 +NH4 + 3H

SO2 + NH4Cl +H2O -> Cl + SO4 + NH2 + 2H

Βέβαια το αντιχλώριο που χρησιμοποιούμε έχει και άλλα οργανικά μόρια πιο πολύπλοκα, αλλά η βασική ιδέα είναι αυτή.
(τους έγραψα απλά τους τύπους και όχι όλους)

Η βρώμα που σας μυρίζει το βελτιωτικό νερού δεν είναι τίποτε άλλο παρά το SO2, που βρωμάει. Από ότι είδατε το Cl ξανααντιδράει με την αμμωνία κάνει χλωριούχο αμμώνιο, μέχρι να εξαληφθεί η αμμωνία. Οπότε απ ότι καταλαβαίνετε καλό είναι να ρίχνουμε και παραπάνω ποσότητα βελτιωτικού, καλό θα κάνει, κακό όχι.

Το περισσευάμενο SO2, θα αντιδράσει με το Mg (Μαγνήσιο) και το Ca (ασβέστιο) που έχουμε στο νερό της βρύσης μας και θα κάνει τελικά θειϊκά άλατα του μαγνησίου και του ασβεστίου, τα οποία τα θέλουν τα φυτάκια μας. Γι'αυτό και πρέπει να βάλεις φυτά στο ενυδρείο γιατί μόνο καλό κάνουν.

Αυτά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ομως ξερω ! (οχι την ποσοτητα, τα υλικα τουλαχιστον 2 αντιχλωριων της αγορας), και μαλιστα ειναι υλικα που αν και συνθετικα εχουν χρησιμοποιηθει και χρησιμοποιουνται ακομα σε χρωματα ζαχαροπλαστικης. (Poly Vinylpyrrolidone και methylene blue). Απο κει και περα η δικη μου αποψη ειναι πως για να ειναι σιγουρος κανεις οτι το νερο δεν εχει βρωμιες θελει ενα καλο φιλτρο ανθρακα και kdf
Αυτές οι δύο ουσίες, είναι οι μόνες που δεν κάνουν αποχλωρίωση! Το methylene blue, έχω την αίσθηση ότι δρα προληπτικά για κάποια βακτήρια των ψαριών και γενικά είναι fish-friendly και το PVP το βάζουνε παντού, από τις τροφές, μέχρι τα σαμπουάν, δε κάνει αποχλωρίωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manuel : 28-05-12 στις 15:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-05-12, 15:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές οι δύο ουσίες, είναι οι μόνες που δεν κάνουν αποχλωρίωση! Το methylene blue, έχω την αίσθηση ότι δρα προληπτικά για κάποια βακτήρια των ψαριών και γενικά είναι fish-friendly και το PVP το βάζουνε παντού, από τις τροφές, μέχρι τα σαμπουάν, δε κάνει αποχλωρίωση.
ομως αυτα λενε οτι περιεχουν... τι να πω?



Παράθεση:
Κάποιοι ισχυρίζονται πως τα σκευάσματα βακτηριδίων, είναι ένα ψέμα, γιατί πιστεύουν πως τα βακτήρια δε μπορούν να ζήσουν σε κατάσταση αναστολής για πολύ καιρό. Βέβαια δεν είναι ούτε ειδικοί επιστήμονες, ούτε βιολόγοι και τα λένε απλά από την εμπειρία τους και αυτά που έχουνε διαβάσει. Τα βακτήρια αυτά υπάρχουνε παντού, πάνω μας, στον αέρα, στο νερό, απλά σε χαμηλές συγκεντρώσεις. Βιολογικά είναι εφικτό να υπάρχει ζωή σε καταστολή, οπότε θεωρητικά δεν είναι αδύνατο.
Ωραια, αφου ειναι ετσι παρε ενα μπουκαλι "βακτηρια" ριχτο σε siporax βαλτο να τρεξει και ριξε 4-5 ppm αμμωνια, αν εχει βακτηρια την επομενη θα πρεπει να εχεις no3 αν οχι να εχει μηδενισει εντελως η αμμωνια οπως συμβαινει με το μπολι.
Αν δεν εχεις ουτε no3 ουτε no2 και η αμμωνια καθεται μπαστακας ε τοτε τι παραμυθια με επιστημονικοφανες περιτυλιγμα ειναι ολα αυτα?
Εγω το εκανα ηδη το πειραμα και μαλιστα με 3 σκευασματα επειδη ειπα πως μετα απο τοση υποστηριξη που ριχνουν καποιοι σε αυτα τα μπουκαλοβακτηρια μηπως και εχουν δικιο, (οχι σε ενυδρειο με ψαρια φυσικα αλλα στο βαρελακι προετοιμασιας) αλλα φυσικα και τις τρεις φορες δε δουλεψε...
Μπορει να λειτουργουν αψογα στο ξεματιασμα αλλα οχι στη νιτροποιηση...
Στην τελικη γιατι να τα χρησιμοποιησει καποιος οταν τοσοι ανθρωποι τα θεωρουμε πατατες τη στιγμη που με το μπολι ειναι καποιος 1000000000% σιγουρος οτι ειναι κατι αληθινο που εχει αποδειχτει απειρες φορες οτι δουλευει.


Παράθεση:
Σίγουρα οι εταιρίες ενυδρειακών προϊόντων δε πρόκειται να μας πούνε την αλήθεια για τα σκευάσματά τους, ιδίως για τα βελτιωτικά νερού και τα βακτήρια που είναι μονοπώλειο και μονόδρομους για όλους τους κατόχους ενυδρείων.
αντιχλωριο ριχνουμε ολοι καλου κακου, αλλα μη λεμε πως τα "βακτηρια" τα χρησιμοποιουν ολοι οι κατοχοι ενυδρειων.
Μαλλον ελαχιστοι τα χρησιμοποιουν. κι ακομα πιο ελαχιστοι ειναι οσοι ισχυριζονταιο πως αυτη η μεθοδος λειτουργησε. Οι περισσοτεροι απ οσο ξερω δεν παιζουν με τα φιλτρα τους οταν ειοναι στρωμενα, Οταν δε ειναι αστρωτα ψαχνουν για μπολι και οι πιο "μερακληδες" στρωνουν με αμμωνια ή με τροφες.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-05-12, 08:08
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια,

Καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον! Σημερα μετα τη δουλεια θα παω να αγορασω το χαλικακι...
Manuel σε ευχαριστω για την προθυμια σου να μου δωσεις μπολι, αλλα αν εχει πεθανει ψαρακι στο ενυδρειο σου μηπως ειναι επικινδυνο να υπηρχε καποια αρρωστεια και να τη μεταφερουμε και στο δικο μου ενυδρειο; Πειτε και οι αλλοι την αποψη σας..
Το ψαρακι φαινεται πολυ καλα, ολη την ωρα κανει βολτουλες και το βραδυ μολις του σβησω το φωτακι του (ο πετ σοπας μου ειπε να το αφηνω μονο 4 ωρες, ειναι σωστο; ) μπαινει αναμεσα σε 2 πετρουλες και κοιμαται!
Σημερα θα περασω κι απο εναν παλιο γνωστο που ειχε ενυδρεια απ'οτι θυμαμαι παλιοτερα, θα δω αν εχει και τωρα και θα παρω μπολι, αν δε βρω ξαναμιλαμε
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-05-12, 09:22
genediver Ο χρήστης genediver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Πατησια
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Μπορώ να σου δώσω δωρεάν άμμο για τα γκάπι σου καθώς επίσης και αρκετά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-05-12, 10:54
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

παιδια να ρωτησω και κατι αλλο; αν παρω τωρα το χαλικι (η την αμμο του genediver!!) και ο,τι αλλο παρω (φυτα κτλ) θα πρεπει να βγαλω εξω το ψαρακι μ για να τα φτιαξω; Η οπως ειναι μεσα θα κανω δουλεια;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Και με ΑΡΕΣΕΙ netblues Greek Aquarist's Boards 36 06-07-11 12:42
Σας αρεσει το κοκκινο; Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 51 09-03-11 02:00
Κοινωνικό (Τι σας αρεσει και τι οχι) spirossd Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 23-01-10 20:19
Αεριζομενος βυθος... vasilakis Γλυκό νερό - Γενικά 3 20-09-06 16:34
Πετρες συγκεκριμενες ή οτι μας αρεσει? kostas_k Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 28-04-06 09:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19954 seconds with 15 queries