Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 30-09-13, 22:33
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιζει ρολο και ποσο χλωριο εχει η βρυση.
Ποσο χλωριο εχει?
Ποσο ειχε το βαρελι?
Το βαρελι ειναι ανοιχτο, να εξατμιζεται το χλωριο?
Γινεται καλη αναταραξη?
Το νερό είναι το ίδιο με το δικό σου Σπύρο.
Με τα χαρτάκια της JBL ήταν CL2 ανάμεσα στο 0,8 με 1,5.
Το βαρέλι ήταν ανοιχτό και από ανατάραξη ξέρεις τη αντλία που πήρα και είχες δει και στην φωτογραφία ανατάραξη.
Μου έκανε πολύ εντύπωση...
Αρχικά το είδα στο νερό του ενυδρείου και μετά σκέφτηκα να μετρήσω και το βαρέλι πριν την αλλαγή.
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 30-09-13, 23:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα και βρυση να εχεις τη βαση που ξεκινας.
Ασε το νερο στο βαρελι με την αεραντλια και ξαναμετρα κι αυριο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά το είδα στο νερό του ενυδρείου και μετά σκέφτηκα να μετρήσω και το βαρέλι πριν την αλλαγή.
Aυτο μου λεει οτι κατι τρεχει με το τεστ.
Το νερο του ενυδρειου υποθετω που μετρησες (μετρησεις ρουτινας κανουμε συνηθως πριν την αλλαγη), ηταν μιας εβδμαδας παλιο.
Δεν μπορει να εχει χλωριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-09-13 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 09-10-13, 18:06
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Ήρθε και ο stc-1000

Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα παρέλαβα και τον stc-1000 από το ebay.
13 ευρώ με τα μεταφορικά....

Θα συνδεθεί για αρχή ο θερμαντήρας και όταν καταφέρω να πάω στον Σπύρο να τρυπήσω το καπάκι θα μπούν και τα ανεμιστηράκια.
Τι θερμοκρασία θέλουμε τον χειμώνα...?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131009_155724.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  28,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131009_155745.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  34,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131009_155752.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  26,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131009_160621.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  26,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 09-10-13, 18:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα παρέλαβα και τον stc-1000 από το ebay.
13 ευρώ με τα μεταφορικά....

Θα συνδεθεί για αρχή ο θερμαντήρας και όταν καταφέρω να πάω στον Σπύρο να τρυπήσω το καπάκι θα μπούν και τα ανεμιστηράκια.
Τι θερμοκρασία θέλουμε τον χειμώνα...?
Τι ψάρια - σαλιγκαρια - γαριδες εχεις?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 09-10-13, 18:33
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψάρια - σαλιγκαρια - γαριδες εχεις?
2 χρυσόψαρα και 2 zebra.
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 09-10-13, 18:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
2 χρυσόψαρα και 2 zebra.
Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Θερμοκρασια (στο ενυδρειο) 5-28C (αναλογα την εποχη του ετους)
Για τα fancy λιγο πιο περιορισμενες οι θερμοκρασιες (15-28C)

Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398
Μεγεθος 2-3 εκ. ΡΗ 7.0-8.5, Gh 8-20, θερμοκρασια 22-26* C.

22oC (κοινή θερμοκρασία στα δύο είδη) για τα χρυσόψαρα ειναι σχετικά υψηλη για τον χειμώνα, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνουν τα zebra αν την κατεβάσεις πολύ πιο χαμηλα
Μηπως να "μετακομίσεις" τα zebra και να αφησεις τα χρυσόψαρα μονα τους...να απολαύσουν τον χειμώνα?
Εκτός κι αν, έτσι κι αλλιώς η θερμοκρασία στο νερό, δεν πέφτει κάτω απο τους 22oC
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 09-10-13, 18:44
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Θερμοκρασια (στο ενυδρειο) 5-28C (αναλογα την εποχη του ετους)
Για τα fancy λιγο πιο περιορισμενες οι θερμοκρασιες (15-28C)

Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398
Μεγεθος 2-3 εκ. ΡΗ 7.0-8.5, Gh 8-20, θερμοκρασια 22-26* C.

22oC (κοινή θερμοκρασία στα δύο είδη) για τα χρυσόψαρα ειναι σχετικά υψηλη για τον χειμώνα, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνουν τα zebra αν την κατεβάσεις πολύ πιο χαμηλα
Μηπως να "μετακομίσεις" τα zebra και να αφησεις τα χρυσόψαρα μονα τους...να απολαύσουν τον χειμώνα?
Εκτός κι αν, έτσι κι αλλιώς η θερμοκρασία στο νερό, δεν πέφτει κάτω απο τους 22oC
Μέχρι στιγμής είμαστε στους 23 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 09-10-13, 18:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι στιγμής είμαστε στους 23 βαθμούς.
Κοίτα, εγώ τα δικά μου (fancy) τα εχω σε εξωτερικό χώρο με τη θερμοκρασία ρυθμισμένη μέσω controller στους 17

Στο σπίτι μέσα, πόσο χαμηλα μπορεί να φτάσει το νερό?
Εχεις κάποια ένδειξη?
Αν ηταν μονα τους, θα σου ελεγα να βαλεις τον controller στους 14-15 / και δεν θα αναβε ποτε!!

Αλλα έχεις και τα zebra...

EDIT : Για comet ή common...μιλάμε, σωστά?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 09-10-13, 18:53
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα, εγώ τα δικά μου (fancy) τα εχω σε εξωτερικό χώρο με τη θερμοκρασία ρυθμισμένη μέσω controller στους 17

Στο σπίτι μέσα, πόσο χαμηλα μπορεί να φτάσει το νερό?
Εχεις κάποια ένδειξη?
Αν ηταν μονα τους, θα σου ελεγα να βαλεις τον controller στους 14-15 / και δεν θα αναβε ποτε!!

Αλλα έχεις και τα zebra...
Ακόμα δεν ξέρω πόσο μπορεί να πέσει.
Το ενυδρείο είναι μέσα στο σαλόνι.
Φαντάζομαι ότι κάτω από 18 θα είναι δύσκολο να κατέβει.
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 09-10-13, 18:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα δεν ξέρω πόσο μπορεί να πέσει.
Το ενυδρείο είναι μέσα στο σαλόνι.
Φαντάζομαι ότι κάτω από 18 θα είναι δύσκολο να κατέβει.
Στους 18 δεν ξερω τι γινεται με τα zebra - το προφιλ τους πάντως αναφερει ελαχιστη 22
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 09-10-13, 21:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πανε και 18 τα ζεμπρα και λιγο πιο κατω.
Μεχρι 18 θα εισαι ΟΚ και με τα δυο ειδη.
18C λοιπον κατωτερη το χειμωνα και οσο καλοκαιριαζει αφηνεις να ανεβει μεχρι 26-27C .

Ουσιαστικα πας με τις εποχες, και τη θερμανση και την ψυξη την χρησιμοποιεις για να μην αφηνεις να ξεφυγει η θερμοκρασια απο τα ορια ιδανικης διαβιωσης των ειδων που διατηρεις, οπως και ουτε να εχει αποτομες μεταβολες.
Αυτη ειναι φιλοσοφια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 09-10-13, 21:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανε και 18 τα ζεμπρα και λιγο πιο κατω.
Μεχρι 18 θα εισαι ΟΚ και με τα δυο ειδη.
18C λοιπον κατωτερη το χειμωνα και οσο καλοκαιριαζει αφηνεις να ανεβει μεχρι 26-27C .

Ουσιαστικα πας με τις εποχες και με τη θερμανση και την ψυξη δεν αφηνεις να ξεφυγει απο τα ορια η θερμοκρασια, ουτε να εχει αποτομες μεταβολες.
Σπύρο τελείως ενημερωτικά, αν δεν υπήρχαν τα ζεβρα μέχρι πόσο μπορούσε να κατεβάσει τη θερμοκρασία τον χειμωνα?
Το ρωταω γιατι πχ το 18 έχει μεγάλη διαφορά απ το 10
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 09-10-13, 22:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο τελείως ενημερωτικά, αν δεν υπήρχαν τα ζεβρα μέχρι πόσο μπορούσε να κατεβάσει τη θερμοκρασία τον χειμωνα?
Το ρωταω γιατι πχ το 18 έχει μεγάλη διαφορά απ το 10
Σου εδωσε το λινκ πιο πριν και ο ChocolatePuma για την αποψη μου περι χρυσοψαρων.
Εκει φυσικα δεν εχω κανει αναλυση πως εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα απο μελετη, παρατηρηση και πειραματισμους (σε δικα μου ενυδρεια και φιλων).
Απλα παραθετω για τον πιο αρχαριο, καποιες τιιμες ασφαλειας, περισσοτερο.

Ας πω τις σκεψεις μου για οποιον θελει να τις διαβασει.

- Δεδομενα:
Τα χρυσοψαρα στις λιμνες, ζουν το χειμωνα ακομα κι οταν κανεις πατιναζ στην επιφανεια με παγοπεδιλα.
Φυσικα εκει εχει μεγαλο βαθος και εχουν επιλογη να πανε βαθεια που ειναι πιο ζεστα.
Μιλαμε για μηδενικες θερμοκρασιες δλδ.
Επισης κατω απο ενα οριο (πχ 8-10C) αρχιζουν και ριχνουν το μεταβολισμο τους, προσαρμοζονται, και τελικα σταματανε ακομη και να τρωνε και πεφτουν σε ενα ειδος ναρκης, μεχρι να ζεστανει ο καιρος την ανοιξη.
Στο ενυδρειο, κραταμε σε πιο στενο ευρος τις τιμες αυτες της θερμοκρασιας, γιατι δεν εχουν περιθώρια να ..... καταφυγουν στα βαθεια.
Αλλο δεδομενο εινα οτι η θερμοκρασια επηρεαζει το μεταβολισμο των ψαριων και εμμεσα και την μακροζωια τους (live fast diy young)

- (common, comet και Shubunkin)
Ετσι τα ψαρια με μονη ουρα (common, comet και Shubunkin) που ειναι πιο κοντα στον προγονο τους (Carassius auratus gibelio), μπορουν να ζησουν στο ενυδρειο και κατω απο 10C.
Πχ για ασφαλεια μεχρι 8-10C κατωτερη.

Σωστο ομως ειναι να λαμβανουμε και τις συνθηκες που εχουν γεννηθει μεγαλωσει και ζουν μεχρι τωρα.
Ετσι για ενα ψαρι που δεν εχει ζησει ποτε σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες (εχει μεγαλωσει πχ σε ενυδρειο) καλο ειναι να μην αφηνουμε να πεσει πολυ η θερμοκρασια ακομα κι αν ειναι common/comet/Shubunkin ειδος.
Πχ αφηνουμε μεχρι 12-13 κατωτερη .

Κι αυτες οι αλλαγες στις συνηθειες ζωης πρεπει να γινονται σταδιακα.
Δεν βαζεις δλδ ενα ψαρι (ακομα κι αν ειναι coommon ειδος), το οποιο ζουσε σε ενυδρειο σε ευρος τιμων 20-28C (απο χειμωνα σε καλοκαιρι), απο τον πρωτο του χειμωνα σε αλλο ενυδρειο να ζησει σε 12-13.
Δοκομαζεις πχ μεχρι 17C κατωτερη.
Τον επομενο χειμωνα μεχρι 15 κ.ο.κ

Και παντα παρατηρεις συμμπεριφορες με τις αλλαγες στην θερμοκρασια, αλλα κυριως ρυθμιζεις σωστα (και παλι παρατηρεις και προσαρμοζεις αναλογα) τη σιτηση.
(εχω στο αρθρο ενα ενδεικτικο ταισματος αναλογα τις θερμοκρασιες).

- Fancy
Πανω σε αυτην την λογικη εχουμε και τις θερμοκρασιες των fancy.
Tα fancy ειναι πιο "ενυδρειοψαρα" απο τα αλλα.
Οποτε δεν παμε αποτομες σε ακραιες καταστασεις.
Συνηθως ξεκιναμε απο τις ασφαλεις τιμες θερμοκρασιας για αυτα τα ειδη (πχ 17-18C κατωτερη) και αφηνουμε, παρατηρωντας παραλληλα, να κατεβαινει σταδιακα καθε χρονο η θερμοκρασια και σε λιγο πιο χαμηλα επιπεδα.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 09-10-13, 22:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!

Μια που το ανέφερες, θα ήταν πολυ χρήσιμος ο αντίστοιχος πίνακας με τις θερμοκρασίες & τα ταίσματα και για τα fancy
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 09-10-13, 22:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!

Μια που το ανέφερες, θα ήταν πολυ χρήσιμος ο αντίστοιχος πίνακας με τις θερμοκρασίες & τα ταίσματα και για τα fancy
Περιπου ιδιος ειναι. με λιγο λιγοτερη ποσοτητα τροφης.
Απλα δεν σταταμε το ταισμα το χειμωνα, αφου για αυτα τα ψαρια δεν αφηνουμε να πεσει η θερμοκρασια, σε επιπεδα διακοπης σιτησης.
Εξαλλου μπορουμε με την παρατηρηση να δουμε και μονοι μας τα ψαρια αν πεινανε* και να προσαρμοσουμε το ταισμα.

* ΟΚ ποτε δε χορταινουν τα χρυσοαψαρα , αλλα βλεπουμε την κινητικότητα τους, το κατα ποσο κυνηγανε το φαι κλπ, και καταλαβαινουμε ποσο να ταιζουμε.

Βασικα ενα ενυδρειο στημενο σε νορμαλ οικιακο χωρο, δεν κατεβαζει θερμοκρασια σε επιπεδα που θα πουμε να κοψουμε το ταισμα.
Απλα μειωνουμε καπως το πολυ ταισμα το χειμωνα, και το καλοκαιρι ταιζουμε φουλ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 09-10-13, 23:43
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου εδωσε το λινκ πιο πριν και ο ChocolatePuma για την αποψη μου περι χρυσοψαρων.
Εκει φυσικα δεν εχω κανει αναλυση πως εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα απο μελετη, παρατηρηση και πειραματισμους (σε δικα μου ενυδρεια και φιλων).
Απλα παραθετω για τον πιο αρχαριο, καποιες τιιμες ασφαλειας, περισσοτερο.

Ας πω τις σκεψεις μου για οποιον θελει να τις διαβασει.

- Δεδομενα:
Τα χρυσοψαρα στις λιμνες, ζουν το χειμωνα ακομα κι οταν κανεις πατιναζ στην επιφανεια με παγοπεδιλα.
Φυσικα εκει εχει μεγαλο βαθος και εχουν επιλογη να πανε βαθεια που ειναι πιο ζεστα.
Μιλαμε για μηδενικες θερμοκρασιες δλδ.
Επισης κατω απο ενα οριο (πχ 8-10C) αρχιζουν και ριχνουν το μεταβολισμο τους, προσαρμοζονται, και τελικα σταματανε ακομη και να τρωνε και πεφτουν σε ενα ειδος ναρκης, μεχρι να ζεστανει ο καιρος την ανοιξη.
Στο ενυδρειο, κραταμε σε πιο στενο ευρος τις τιμες αυτες της θερμοκρασιας, γιατι δεν εχουν περιθώρια να ..... καταφυγουν στα βαθεια.
Αλλο δεδομενο εινα οτι η θερμοκρασια επηρεαζει το μεταβολισμο των ψαριων και εμμεσα και την μακροζωια τους (live fast diy young)

- (common, comet και Shubunkin)
Ετσι τα ψαρια με μονη ουρα (common, comet και Shubunkin) που ειναι πιο κοντα στον προγονο τους (Carassius auratus gibelio), μπορουν να ζησουν στο ενυδρειο και κατω απο 10C.
Πχ για ασφαλεια μεχρι 8-10C κατωτερη.

Σωστο ομως ειναι να λαμβανουμε και τις συνθηκες που εχουν γεννηθει μεγαλωσει και ζουν μεχρι τωρα.
Ετσι για ενα ψαρι που δεν εχει ζησει ποτε σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες (εχει μεγαλωσει πχ σε ενυδρειο) καλο ειναι να μην αφηνουμε να πεσει πολυ η θερμοκρασια ακομα κι αν ειναι common/comet/Shubunkin ειδος.
Πχ αφηνουμε μεχρι 12-13 κατωτερη .

Κι αυτες οι αλλαγες στις συνηθειες ζωης πρεπει να γινονται σταδιακα.
Δεν βαζεις δλδ ενα ψαρι (ακομα κι αν ειναι coommon ειδος), το οποιο ζουσε σε ενυδρειο σε ευρος τιμων 20-28C (απο χειμωνα σε καλοκαιρι), απο τον πρωτο του χειμωνα σε αλλο ενυδρειο να ζησει σε 12-13.
Δοκομαζεις πχ μεχρι 17C κατωτερη.
Τον επομενο χειμωνα μεχρι 15 κ.ο.κ

Και παντα παρατηρεις συμμπεριφορες με τις αλλαγες στην θερμοκρασια, αλλα κυριως ρυθμιζεις σωστα (και παλι παρατηρεις και προσαρμοζεις αναλογα) τη σιτηση.
(εχω στο αρθρο ενα ενδεικτικο ταισματος αναλογα τις θερμοκρασιες).

- Fansy
Πανω σε αυτην την λογικη εχουμε και τις θερμοκρασιες των fancy.
Tα fancy ειναι πιο "ενυδρειοψαρα" απο τα αλλα.
Οποτε δεν παμε αποτομες σε ακραιες καταστασεις.
Συνηθως ξεκιναμε απο τις ασφαλεις τιμες θερμοκρασιας για αυτα τα ειδη (πχ 17-18C κατωτερη) και αφηνουμε, παρατηρωντας παραλληλα, να κατεβαινει σταδιακα καθε χρονο η θερμοκρασια και σε λιγο πιο χαμηλα επιπεδα.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Ευχαριστώ Σπύρο!
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 11-10-13, 20:05
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Μπάρα LED από LIDL

Πήρα την μπάρα LED που έχουν τα LIDL για εφεδρικό φωτισμό και φωτισμό τις ώρες που λείπω και είναι κλειστά τα πατζούρια.
Πολύ καλή κατασκευή και καλός φωτισμός απλά θέλει λίγο ναυλον στην άκρη που έχει ένα διακοπτάκι....
Θα πάρω και άλλη μία νομίζω και θα έχω σβηστή την Τ5...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  54,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 15-10-13, 14:50
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

για ενυδρειακή χρήση κάνει;
θέλω να πω είναι αδιάβροχη; αν δεν είναι με τον καιρό θα έχει πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 15-10-13, 14:53
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
για ενυδρειακή χρήση κάνει;
θέλω να πω είναι αδιάβροχη; αν δεν είναι με τον καιρό θα έχει πρόβλημα
Αδιάβροχη δεν είναι. Το μόνο σημείο που μπορεί να έχει θέμα είναι το διακοπτάκι και για αυτό έγραψα ότι θέλει λίγο ναυλον.
Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα.
Εγώ έχω βάλει 2....
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 15-10-13, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλεξ τι εγινε τελικα το το θεμα της αποχλωριωσης?
Μετρησες χλωριο στη βρυση και στο βαρελι?
Μετα απο ποσες ωρες σου μηδενιζει με αεραντλια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 15-10-13, 19:53
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξ τι εγινε τελικα το το θεμα της αποχλωριωσης?
Μετρησες χλωριο στη βρυση και στο βαρελι?
Μετα απο ποσες ωρες σου μηδενιζει με αεραντλια?
Σπύρο καλησπέρα,
Έχω παραγγείλει από ebay το σετ με τα υγρά τεστ για να είμαι σίγουρος.
Μέχρι να έρθουν αφήνω τουλάχιστον 8 ώρες την αεραντλία για να είμαι σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 16-10-13, 01:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για σιγουρια μπορεις να βαζεις και μιση δοση αντιχλωριο
Αλλα ακομα κι αν δεν σου εξατμιζεται ολο, αν υπολογισεις το χλωριο που εχει εξατμιστει, και οτι το νερο που μπαινει ειναι το 1/3 του ενυδρειου (30% δεν κανεις αλλαγη?), το ποσοστο τελικα στο ενυδρειο, ειναι ελαχιστο.
Βεβαια μου ελεγε ενας φιλος χημικος, οτι βαζουν πολυ χλωριο καμια φορα. Οχι επικινδυνα επιπεδα. Απλα αν λεει οτι μπορει για την ασφαλεια του νερου να μπαινει απο 5-10 ας πουμε μοναδες χλωριο, βαζουν 8-10 αντι για 5-7.
Παιζει ρολο και το μεγεθος της επιφανειας του νερου στο δοχειο, για την ταχυτητα της εξατμισης του χλωριου.
Μη περιμενεις πχ να εξατμιστει το ιδιο γρηγορα σε ενα μπουκαλι και σε μια λεκανη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 03-12-14, 15:02
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους,

Τα χρυσόψαρα θεριέψανε και πάμε για μεγαλύτερο ενυδρείο.
Μέχρι στιγμής όλα καλά με εξαίρεση την άλγη αν και φαντάζομαι ότι είναι λογικό λόγω φίλτρου τώρα που μεγαλώσανε...

Φυτό πλέον δεν μένει πάνω από 2 ημέρες ούτε για δείγμα...
Τους βάζω παρόλα αυτά που και που για σαλατούλα...

Να και μία φωτό από την Tzitzi..

[IMG][/IMG]
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 03-12-14, 15:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κόυκλα, να τη χαίρεσαι

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 03-12-14, 15:47
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κόυκλα, να τη χαίρεσαι
Ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 03-12-14, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΠΩΠΩ τουμπανο η Τζιτζη.
Tι ψαρουκλα εφτιαξες ρε συ ?!!!!
Μπραβο.

Αν και η Τζιτζη μου φαινεται για Τζιτζης
Βλεπω κατι σαν οζους κατω απο το ματι, και μου φαινεται και στις ακρες των πτερυγιων



-----------------------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
03-12-14
Τα χρυσόψαρα θεριέψανε και πάμε για μεγαλύτερο ενυδρείο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
18-08-13
(με το rio125)Το καλο ειναι οτι για το ψαρι ολα ειναι καλα (για κανα χρονο).
Γαμ@το. Επεσα εξω 3.5 μηνες.

----------------------------
Για τις αλγες δοκιμασε και ramshorn. Ειναι κι αυτα "εκχιονιστικα" μηχανηματα σαν τα zebra.
Τα δινουν συνηθως χαρισμα σε αγγελιες.
Φροντισε μονο να ειναι μεγαλα για να μη χωρανε στο στομα των ψαριων. Και μη περιμενεις αναπαραγωγες τους, γιατι τα αυγα του το πιθανοτερο ειναι οτι θα τα τρωνε τα χρυσοψαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-12-14 στις 15:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 22-01-18, 16:34
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Talking

Ο αρχάριος με τις απορίες έκλεισε 5 χρόνια και ακόμα είναι "αρχάριος" και πάντα θα έχει απορίες.
Τα νεώτερα είναι ότι η Τζίτζη μας άφησε (είχε φτάσει περίπου 30-35 εκατοστά).
Επίσης ο Πίτσι ζει σε μεζονέτα 240 λίτρων πλέον και περιμένει την νέα του παρέα..(μόλις βρω sarasa...).
Μόλις ολοκληρωθεί το στήσιμο θα ανεβάσω και φωτογραφίες.
Stay tuned!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  31,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 22-01-18, 21:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια.
Οποιος εχει δει sarasa comet υγιες σε μαγαζι ας σου ριξει ενα μυνημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 29-01-18, 20:03
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου: Juwel Rio 240
Διαστάσεις:
121 x 41 x 55 cm
Όγκος:240 l
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 x common
¶λλοι συγκάτοικοι :
Φυτά: Anubia, Microsorum, Valisneria
Διακοσμητικά υλικά:
Aquarium glancy black 1-2mm, πέτρες , 2 ξύλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Βινύλιο μαύρο
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 1 λεντοταινία 11W
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: Fluval 306 /
1150 LPH
Μέσα Θερμανσης:
Fluval E Series Aquarium Heaters 200 W / stc1000
Μέσα Ψύξης: 4 x 80mm pc fans / stc1000
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:


pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):25%/εβδομάδα
Θερμοκρασία (μέση τιμή):21
¶λλες πληροφορίες: ups στο φίλτρο (διάρκεια 6 με 8 ώρες)

Κάτι άρχισε να γίνεται στα 240 λίτρα.
Για την ώρα ο Πίτσι είναι μόνος του και είμαι σε αναζήτηση sarasa comet....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180129_194755-01.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  27,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 29-01-18, 20:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρά. Μη βιαστείς και πάρεις οτι ναναι. Να βρεις καλό ψάρι, υγιές.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel Lido 120 - Βελτίωση Sophie Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 25-01-11 14:33
Ιδέα για βελτίωση DIY CO2 Synthercat DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 23-04-09 13:42
Προτάσεις για βελτίωση @ scissorhands Greek Aquarist's Boards 9 12-04-09 20:32
Περιμένω τις παρατηρήσεις σας sifo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 18-06-06 16:52
Βελτίωση Υποστρώματος Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 26-04-04 01:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11321 seconds with 16 queries