Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-05-14, 10:31   #1
Επιστρέφω δριμύτερος: Βοήθεια για μονομαχοενυδρείο φυτεμένο
 
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος 20-05-14, 10:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε ολους.
Μετά από μακροχρόνια αποχή από το χόμπυ, ο γιός μου με "έπεισε" να ξεκινήσουμε ένα μικρό μονομαχοενυδρείο.

Έχω κάνει λοιπόν κάποια σχέδια, αλλά επειδή λείπω καιρό ήθελα να ρωτήσω 5 πράματα και να ζητήσω τις όποιες προτάσεις σας. Έχουμε και λέμε:

Το ενυδρείο θα είναι 35 λίτρα (30 καθαρά υπολογίζω), διαστάσεων 50χ25χ27 υψος. Νερό βρύσης.

Θα φιλοξενήσει μόνο το μονομάχο και θα είναι φυτεμένο με *εύκολα* φυτά (ανούμπια, καμια κρυπτοκορίνα, κερατόφυλο κλπ), με ψιλό χαλικάκι κάτω και κανένα ξύλο.

Οι ερωτήσεις τώρα:

1) Φίλτρο: ξέρω ότι δε θέλω μεγάλη ροή. Υπάρχει καμιά πρόταση για το τι συγκεκριμένο φιλτράκι να αγοράσω; Βλέπω ότι στο μέγεθος που θέλω δεν είναι μεγάλο το έξοδο οπότε είμαι διατεθημένος να πάρω καινούργιο.

2) Το ενυδρείο δεν έχει καπάκι και θα φτιάξω εγώ δικό μου. Εκεί που προβληματίζομαι είναι στο φωτισμό - θα ήθελα να χρησιμοποιήσω λάμπες LED απ'αυτές που είναι σαν σποτάκια π.χ. http://e-damianakis.gr/index.php?dis...roduct_id=1696
(το βάζω ενδεικτικά για να καταλάβετε τον τύπο λάμπας)
Από βατ νομίζω μπορώ να υπέρ-καλύψω τα τόσα λίγα λίτρα μου - για το φάσμα θα το ψάξω. Θα είναι ΟΚ για φυτά χαμηλών απαιτήσεων;
Θα μου έλυνε τα χέρια γιατί μπορώ να τα βάλω ακόμη και με κλιπ στο καπάκι (το καπάκι θα έχει σίτα για να μην την κάνει ο μονομάχος).

Αυτά προς το παρόν - κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 2954
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-14, 10:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξανακαλωσηρθες
μια χαρα μου ακουγονται ολα.
με τα λεντ δε θαχεις θεμα.ειναι χαμηλο το υψος,τα βαζεις ανετα.
για φιλτρο θα σου προτεινα το aquael turbofilter 500 γιατι το εχω και ειναι σκυλι.ευκολο στη συντηρηση του και με χωρο για βιολογικο υλικο.
οποιοδηποτε μικρο ομως κανει,αρκει να καλυπτει τα λιτρα σου σε ροη,να ειναι ρυθμιζομενο(στη ροη) και να εχει χωρο για βιολογικο υλικο.(σιποραξ κλπ)
και τα eheim pickup ειναι πολυ καλα,αλλα και τα κινεζικα.αναλογα το μπατζετ σου.
μεινε μακρια απτα fluval μονο,γιατι απο χτες που πηρα ενα και βγηκε πατατα,αρχισα να ψαχνω και ολο για προβληματα διαβαζω.(θορυβο κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-14, 14:53
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Το aquael turbofilter 500 μάλλον είναι μεγάλο για τα 30 λίτρα όμως. Σκέφτομαι το Aquael fan mini plus...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-14, 14:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ειναι λιγο μεγαλο,αλλα το εχω βαλει σε ενυδρειο μονομαχου με παρομοιες διαστασεις,50χ25χ30 και ρυθμισμενο στο χαμηλο του,δεν ειχε κανενα θεμα.
και το αλλο που λες ομως μου φαινεται καλη επιλογη,αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει αυτο.
απλα το "turbo" το ξερω τι ειναι και εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.

μεγαλο πλεονεκτημα του,το οτι βγαζεις το σφουγγαρι και το καθαριζεις χωρις να πειραξεις τιποτα στο υπολοιπο φιλτρο.
δε χρειαζεται καν να το βγαλεις απτην πριζα.
πραγματικα αυτη τη σειρα της aquael τα θεωρω τα καλυτερα εσωτερικα φιλτρα της αγορας.
καλυτερα και απτα eheim λογω "πρακτικοτητας"...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-14, 19:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Kαλο θα ηταν να σκεφτεις και ενα τροπο να μαλακωσεις το νερο για το μονομαχο σου. Εχουμε σκληρο νερακι εδω πανω για το συγκεκριμενο ψαρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-14, 19:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ξανά καλώς τον
Για φίλτρο δες και κανένα hang on που δεν πιάνει χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-14, 21:48
Αχιλλεας Ο χρήστης Αχιλλεας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε ολους.
Μετά από μακροχρόνια αποχή από το χόμπυ, ο γιός μου με "έπεισε" να ξεκινήσουμε ένα μικρό μονομαχοενυδρείο.

Έχω κάνει λοιπόν κάποια σχέδια, αλλά επειδή λείπω καιρό ήθελα να ρωτήσω 5 πράματα και να ζητήσω τις όποιες προτάσεις σας. Έχουμε και λέμε:

Το ενυδρείο θα είναι 35 λίτρα (30 καθαρά υπολογίζω), διαστάσεων 50χ25χ27 υψος. Νερό βρύσης.

Θα φιλοξενήσει μόνο το μονομάχο και θα είναι φυτεμένο με *εύκολα* φυτά (ανούμπια, καμια κρυπτοκορίνα, κερατόφυλο κλπ), με ψιλό χαλικάκι κάτω και κανένα ξύλο.

Οι ερωτήσεις τώρα:

1) Φίλτρο: ξέρω ότι δε θέλω μεγάλη ροή. Υπάρχει καμιά πρόταση για το τι συγκεκριμένο φιλτράκι να αγοράσω; Βλέπω ότι στο μέγεθος που θέλω δεν είναι μεγάλο το έξοδο οπότε είμαι διατεθημένος να πάρω καινούργιο.

2) Το ενυδρείο δεν έχει καπάκι και θα φτιάξω εγώ δικό μου. Εκεί που προβληματίζομαι είναι στο φωτισμό - θα ήθελα να χρησιμοποιήσω λάμπες LED απ'αυτές που είναι σαν σποτάκια π.χ. http://e-damianakis.gr/index.php?dis...roduct_id=1696
(το βάζω ενδεικτικά για να καταλάβετε τον τύπο λάμπας)
Από βατ νομίζω μπορώ να υπέρ-καλύψω τα τόσα λίγα λίτρα μου - για το φάσμα θα το ψάξω. Θα είναι ΟΚ για φυτά χαμηλών απαιτήσεων;
Θα μου έλυνε τα χέρια γιατί μπορώ να τα βάλω ακόμη και με κλιπ στο καπάκι (το καπάκι θα έχει σίτα για να μην την κάνει ο μονομάχος).

Αυτά προς το παρόν - κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εγω στο δικο μου μονομαχοενυδρειο (24lt καθαρα) εχω ενα eheim pick up 60 και ειναι μια χαρα, δεν κανει θορυβο (εχει και τρια χρονια εγγυηση) και το εχω στο μισο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos πλανάρια στο μονομαχοενυδρείο gordon Bettas 18 22-01-14 14:45
Μονομαχοενυδρείο Pavlik Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas 17 28-07-13 00:24
Νεο μονομαχοενυδρείο chemical mac Bettas 11 31-05-09 11:44
Το μονομαχοενυδρείο μου!!! nashty11 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 22 30-12-08 03:45
Νεο μονομαχοενυδρείο. hotgates Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 14 05-09-08 15:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04110 seconds with 13 queries