Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-08, 12:37
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Χάνω και 3ο ψάρι

Είναι η γνωστή ιστορία με τα 7 γκαπάκια που μου δώσανε μέσα σε μια γυάλα οποτε τους πήρα ένα ενυδρείο και για να μην είναι στη γυάλα τα έβαλα στο ενυδρείο ενώ το έστρωνα. Ξέρω ότι ήταν λάθος αλλά ο χώρος δεν έφτανε ούτε για ζήτω και δεν είχαν και φίλτρο!

Στη διάρκεια του στρωσίματος του ενυδρείου έχασα μια θηλυκιά και έναν αρσενικό. Αξίζει να πω ότι τα ψαράκια ειχαν κάποιες δυσπλασίες, πιθανόν από κακές συνθήκες ή/και αιμομιξίες, και γενικά είναι κάπως μικροκαμωμένα, ειδικά οι αρσενικοί - ήταν 4 με 3 γυναίκες, τον έναν τον έδωσα σε έναν φίλο. Τα συμπτώματα έμοιαζαν με την περιγραφή του φιν ροτ αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι ήταν αυτό - αρχικά η ουρά του μίκραινε κι έμοιαζε να είναι "κολλημένη", και το ίδιο πάθαινε και το πάνω πτερύγιο. Μετά ο κορμός κύρτωνε και το ψαράκι αδυνάτιζε, και στο τέλος έμοιαζε να μην μπορεί να κουνηθεί καν. Μάλιστα στην θηλυκιά εξελίχθηκε ταχύτατα, ενώ ο αρσενικός το πάλεψε.

Διάβασα ότι το φιν ροτ μπορεί να οφείλεται σε στρες και άσχημο νερό, οποτε είπα να επικεντρωθώ στο να στρώσω γρήγορα το ενυδρείο μου. Στο μεταξύ, ένας ακόμα αρσενικός έμοιαζε να έχει αρρωστήσει, αλλά να είναι σε αρχικό στάδιο. Ενόσω το έστρωνα, τους έριξα για μια βδομάδα μελαφίξ, αλλά φοβόμουνα μήπως μου χαλάσει ακόμα περισσότερο τη βιολογία. Η πάλη με την αμμωνία επιπλέον προϋπόθετε συνεχείς και μεγάλες αλλαγές νερού, δηλαδή έξτρα στρες. Τελικά, με τη βοήθεια των παιδιών του συλλόγου, την έριξα οριστικά από το περασμένο Σάββατο στο 0. Έβαλα και αρκετά φυτά (αρκετό κερατόφυλλο, μια ανούμπια και 2-3 άλλα κλαδέματα που πήρα από στρωμένο ενυδρείο φίλου), και πήρα κι έναν γλύφτη για την πολλή άλγη στο τζάμι. Τα νιτρώδη μου είναι 0 και τα νιτρικά πολύ χαμηλά (<10).

Σήμερα το πρωί, όλα έδειχναν μια χαρά. Οι τιμές ήταν αυτές που λέω πιο πάνω, η άλγη είχε φύγει... αλλά ο ψάρης μου που ήταν έτσι κι έτσι έχει κάτσει στον βυθό και βαριανασαίνει. Τον κούνησα λίγο με την άκρη της απόχης, προσπάθησε ανεπιτυχώς να κολυμπήσει και ξανάκατσε. Εν τω μεταξύ, τα υπόλοιπα ψάρια μου (τα 3 παλιά και οι 3 καινούριες θηλυκές που έχω περίπου από τότε που πήρα το ενυδρείο) δείχνουν υγιέστατα, τρώνε μια χαρά και ο (μοναδικός πλέον) αρσενικός κυνηγάει της κοπέλες κανονικότατα. Τι μπορεί να του συνέβη; Ενυδρείο νοσοκομείο δεν διαθέτω, και μάλλον δεν προλαβαίνω να τον σώσω έτσι κι αλλοιώς, αλλά δεν περίμενα να χειροτερέψει τώρα που όλα έχουν φτιάξει. Κι αν μου αρρωστήσει ξαφνικά κι άλλο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-08, 12:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι βλαβες απο την προηγουμενη καλοπεραση σπανιως ειναι αναστρεψιμες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-08, 12:49
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι βλαβες απο την προηγουμενη καλοπεραση σπανιως ειναι αναστρεψιμες...
Ναι ε; Δεντο ήξερα αυτό. Πίστευα ότι εφόσον έφτιαξα το νερό θα βελτιωνόταν με τον καιρό η κατάστασή του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-08, 12:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η σκληρη πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη.
Γιαυτο και λεμε οτι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-08, 13:14
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Δεν έχετε κι άδικο σ'αυτό... Στην προκειμένη περίπτωση όμως, είναι πράγματι κάτι που οφειλοταν στο στρες και στην αυξημένη αμμωνία; Και το κυριότερο, μπορεί κάτι τέτοιο να είναι μεταδοτικό, ή έγκειται αποκλειστικά στον οργανισμό και το ανοσοποιητικό του κάθε ψαριού;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-08, 16:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οτι στρεσσαρεται αρρωσταινει, και μερικες φορες μεταδιδει και στα αλλα....
Δεν υπαρχουν κανονες, απλα στατιστικες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψάρι είναι ? aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 2 28-09-08 20:45
Τι ψάρι ειναι?? ATHRAS Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-03-08 19:17
Γυάλινο ψάρι? πλυμμήρας Γλυκό νερό - Γενικά 10 08-01-08 21:49
Ψάρι,κολυμπάει κατακορυφα!!HELP vassilis23 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 12-07-07 06:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03544 seconds with 13 queries