Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-11-10, 21:06   #1
Άλματα Hatchetfish ερώτηση??
 
Το avatar του χρήστη vassilis23
vassilis23
Member
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vassilis23 Ο χρήστης vassilis23 δεν είναι συνδεδεμένος 29-11-10, 21:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ένα ενυδρείο 100lt με 2 bolivian ram, 5 ροδόστομους και έναν πλέκο και σκεφτόμουν να προσθέσω μια ομάδα με 4-6 silver ή marble hatchetfish...Διάβασα ότι είναι γενικώς ήρεμα ψάρια και κινούνται στην επιφάνεια...
http://www.aquarist.gr/articles/Carn...arnegiella.htm
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν στρεσάρονται κάνουν άλματα 2-3 μέτρων και πηδάνε εκτός ενυδρείου...
Ηθελα να ρωτησώ τι γίνεται στην περίπτωση που θα καθαρίζω το ενυδρείο με την σκούπα βύθου όπου έχω για αρκετή ώρα ανοικτό το καπάκι(μαζί με την αλλαγή νερού ~1ώρα)?
Κάνω αλλαγές >50% κάθε 2 εβδομάδες και τα ψάρια μου στρεσάρονται αρκετά!
Θα πρέπει να κάνω κάποια πατέντα?
Εμφανίσεις: 2146
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-10, 21:23
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassilis23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα ενυδρείο 100lt με 2 bolivian ram, 5 ροδόστομους και έναν πλέκο και σκεφτόμουν να προσθέσω μια ομάδα με 4-6 silver ή marble hatchetfish...Διάβασα ότι είναι γενικώς ήρεμα ψάρια και κινούνται στην επιφάνεια...
http://www.aquarist.gr/articles/Carn...arnegiella.htm
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν στρεσάρονται κάνουν άλματα 2-3 μέτρων και πηδάνε εκτός ενυδρείου...
Ηθελα να ρωτησώ τι γίνεται στην περίπτωση που θα καθαρίζω το ενυδρείο με την σκούπα βύθου όπου έχω για αρκετή ώρα ανοικτό το καπάκι(μαζί με την αλλαγή νερού ~1ώρα)? ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;
Κάνω αλλαγές >50% κάθε 2 εβδομάδες και τα ψάρια μου στρεσάρονται αρκετά! Προς τι όλο αυτό το καμάρι; Ειναι καλο να στρεσάρεις τα ψάρια σου; Γιατί κάνεις τοσο πολύ; Υπάρχει κάποιος λόγος;
Θα πρέπει να κάνω κάποια πατέντα?
Μου φαίνεται πρεπει να ξαναδιαβάσεις κάποια πράγματα στους αρχαριους. Αλλαγή κάνουμε στις εξης 3 περιπτώσεις:
-ασθένεια
-υψηλά νιτρικά
-αλλο πρόβλημα με το νερο.

Επίσης τοσο μεγάλη δεν κάνει γιατί όπως είπες κ εσύ τα ψάρια σου στρεσαρονται και θα τα χάσεις σιγά σιγα. 30% καθε δυο εβδομάδες - 20 μέρες (ανάλογα και με τις μετρήσεις σου) είναι αρκετα.

Σκούπα βυθου: Αλλο παρεξηγημένο κεφάλαιο. Σκούπα βυθού καλό είναι να μήν βάζουμε γιατί:
-χαλαμε την βιολογία του βυθού μας
-αποσταθεροποιούμε το συστημα
-κλέβουμε θρεπτικά συστατικά απο τα φυτα.
Σκούπα βυθού είναι σκόπιμο να μπαίνει μόνο όταν υπάρχουν μεγάλες συγκεντρώσεις οργανικής ύλης (περιττώματα, σαπια φύλλα κτλπ) στο ενυδρείο μας. Ωστόσο αυτό, εφόσον η φίλτρανσή/κυκλοφορία του νερού μας είναι σωστή, δεν θα επρεπε να γίνεται.

Οσο για τα ψάρια, αφου είσαι απο επάνω οταν θα γίνεται η αλλαγη, θα μπορείς να τα σώσεις. Να ξές παντως οτι έχουν πολύ καλό στόχο, και μπορούν να βγούν και απο μικρές χαραμάδες. Εχουν αναπτύξει το σύστημα του άλματος για να μπορούν να τρέφονται εκτός του νερου με ζουζούνια οπότε καταλαβαίνεις οτι η ακρίβεια είναι σημαντικό πράγμα. Για τα τρία μετρα που λές, είναι λίγο υπερβολικό. Εδώ οι arowana πηδάνε μέχρι εναμιση...

Αυτά τα λίγα απο εμένα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-10, 22:46
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

η αλλαγη νερου ειναι απαραιτητη ρουτινα, δεν κανουμε αλλαγη νερου μονο αν εχουμε προβλημα, κανουμε και για να μην υπαρξει προβλημα!
η προσθηκη νεου νερου μονο να ευνοησει μπορει το συστημα μας, αλλα εχει σημασια πως την κανουμε!
δωσε μετρησεις του νερου σου, σε τι συνθηκες κρατας τα ψαρια σου?
πως κανεις αλλαγες νερου? βαρελι προετοιμασιας εχεις?
ολα τα ψαρια σχεδον κανουν αλματα αλλα πιστευω ησουν υπερβολικος για το ποσο ψηλα πηδανε!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται πρεπει να ξαναδιαβάσεις κάποια πράγματα στους αρχαριους. Αλλαγή κάνουμε στις εξης 3 περιπτώσεις:
-ασθένεια
-υψηλά νιτρικά
-αλλο πρόβλημα με το νερο.

Επίσης τοσο μεγάλη δεν κάνει γιατί όπως είπες κ εσύ τα ψάρια σου στρεσαρονται και θα τα χάσεις σιγά σιγα. 30% καθε δυο εβδομάδες - 20 μέρες (ανάλογα και με τις μετρήσεις σου) είναι αρκετα.
Αλλαγή κάνουμε φυσικά κάθε εβδομάδα ή έστω κάθε 15 ημέρες. Εγώ κάνω εδώ και 2 χρόνια αλλαγές >50% λόγω λίπανσης Ε.Ι. και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα

Σκούπα βυθου: Αλλο παρεξηγημένο κεφάλαιο. Σκούπα βυθού καλό είναι να μήν βάζουμε γιατί:
-χαλαμε την βιολογία του βυθού μας
-αποσταθεροποιούμε το συστημα
-κλέβουμε θρεπτικά συστατικά απο τα φυτα.
Σκούπα βυθού είναι σκόπιμο να μπαίνει μόνο όταν υπάρχουν μεγάλες συγκεντρώσεις οργανικής ύλης (περιττώματα, σαπια φύλλα κτλπ) στο ενυδρείο μας. Ωστόσο αυτό, εφόσον η φίλτρανσή/κυκλοφορία του νερού μας είναι σωστή, δεν θα επρεπε να γίνεται.

Η χρήση της σκούπας βυθού σε καμία περίπτωση δεν σχετίζεται με τα παραπάνω
Να προσέχουμε λίγο τι λέμε εδώ μέσα παιδιά.
Οσο για τα ψάρια, αφου είσαι απο επάνω οταν θα γίνεται η αλλαγη, θα μπορείς να τα σώσεις. Να ξές παντως οτι έχουν πολύ καλό στόχο, και μπορούν να βγούν και απο μικρές χαραμάδες. Εχουν αναπτύξει το σύστημα του άλματος για να μπορούν να τρέφονται εκτός του νερου με ζουζούνια οπότε καταλαβαίνεις οτι η ακρίβεια είναι σημαντικό πράγμα. Για τα τρία μετρα που λές, είναι λίγο υπερβολικό. Εδώ οι arowana πηδάνε μέχρι εναμιση...

Αυτά τα λίγα απο εμένα!
Έχω και εγώ marble hatchetfish σε ένα από τα ενυδρεία μου. Ποτέ δεν πήδηξαν έξω σε αλλαγή νερού. Τις 2 φορές που το έκαναν ήταν κατα την διάρκεια του ταϊσματος. Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-10, 00:06
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Ϊσως κάποια φυτά επιφανείας να βοηθούσαν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-10, 00:13
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλλαγή κάνουμε φυσικά κάθε εβδομάδα ή έστω κάθε 15 ημέρες. Εγώ κάνω εδώ και 2 χρόνια αλλαγές >50% λόγω λίπανσης Ε.Ι. και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα
Εγώ είπα 14 με 20. Εσύ λες μεχρι 15. Στις 5 μέρες θα φαγωθούμε; Επίσης εσύ χρησιμοποιείς ειδικό συστημα λίπανσης, και δεν ξέρω τις απαιτήσεις του.

Παράθεση:
Η χρήση της σκούπας βυθού σε καμία περίπτωση δεν σχετίζεται με τα παραπάνω
Να προσέχουμε λίγο τι λέμε εδώ μέσα παιδιά.
Δηλαδή τα αρνητικά στοιχεία που ανέφερα δεν ισχύουν;


Κανένα φυτό επιφανείας ίσως να βοηθούσε όντως, απλα δεν ξέρω μήπως ταυτόχρονα τα ενοχλεί, γιατί υποτίθεται οτι αυτά ζουν και κινούνται κοντά στην επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερώτηση j.p. Αρχάριοι γλυκού νερού 0 19-04-09 21:36
marbled hatchetfish strider Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-07-08 13:45
ερώτηση για ΚΗ και ΡΗ CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-10-06 17:08
Ερώτηση για CO2 cutter Αρχάριοι γλυκού νερού 15 11-02-06 11:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04389 seconds with 13 queries