Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-13, 19:43
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή PH και ΑΟ

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Θέλω να κάνω μια ερώτηση: Αν στο ενυδρείο υπάρχει υλικό που ανεβάζει το PH (μιλώ για άμμο που δε βγαίνει εύκολα όπως μια πέτρα πχ) και λογικά η χρήση μόνο τύρφης δεν αρκεί για να το ρίξει στο 6 για παράδειγμα, μπορεί να το καταφέρει η χρήση αντίστροφης όσμωσης? Ή είναι άσκοπο και απλώς επιλέγεις ψάρια Αφρικής? Και για να το πω εντελώς "τραβηγμένα", με αρχικό PH 8,5 μπορείς με ΑΟ να φιλοξενήσεις δίσκους?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-13, 19:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

περιμενε να παρεις κιαλλες αποψεις,αλλα η γνωμη μου ειναι πως αν εχεις ασβεστολιθικα μεσα,πολυ δυσκολο.κ ακομη και αν το ριξεις τελικα με χρηση αο 100%,ειναι πιθανο ναχεις σκαμπανευασματα σε σκληροτητες αλλα και στο πεχα.που ειναι χειροτερο απτο ναχεις λαθος παραμετρους.

αν δεν υπαρχουν ασβεστολιθικα,φυσικα κανεις οτι θες με την ΑΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-13, 20:16
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

δεν γινετε να εχεις και χαμιλο ph kai σκλιροτιτες και να εχεις και ασβεστολιθικα!!! δεν νομιζω να καταφερεις κατι με ΑΟ και ασβεστολιθηκα μαζι.... αλλα περιμενε να σου απαντησουν και οι ποιο εμπειροι για σιγουρα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-13, 20:17
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Γειτονα αν δεν βγαλεις τα ασβεστολιθικα, οτι κι αν ειναι αυτα-πετρες, χαλικια κλπ, δεν θα κανεις δουλεια ουτε με Α.Ο. ουτε με τιποτα. Θα ριχνεις τις σκληροτητες, οι οποιες ομως μεχρι την επομενη αλλαγη νερου θα ανεβαινουν σιγα σιγα, και το ph μαλλον δεν θα πεσει ποτε εκει που το θες και σιγουρα δεν θα σταθεροποιηθει ποτε. ειχα κι εγω ασβεστολιθικο χαλικι σε ενυδρειο και παλευα με οσμωση κλπ αλλα το ph χαμπαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-13, 20:29
Το avatar του χρήστη WaterWaves
WaterWaves Ο χρήστης WaterWaves δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

To χαμηλοτερο (σε σχεση με τη βρυση) ph του νερου της οσμωσης λειτουργει ''διαβρωτικα'' προς τα ασβεστολιθικα...

Οποτε ειναι ματαιος κοπος ...
__________________
www.waterwaves.gr
Aquarium RO-DI units
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-13, 20:52
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στη δικιά μου περίπτωση επειδή δεν είμαι σίγουρος αν η άμμος που έβαλα επηρεάζει ή όχι, μετράω και περιμένω. Όχι δεν την τέσταρα πριν τη βάλω. Τρομερή εξυπνάδα. Δεν ζήτησα χαλαζιακή, τόνισα μόνο επανειλλημένα να μην επηρεάζει το νερό και εμπιστεύτηκα τον υπάλληλο. Τρομερότερη εξυπνάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-13, 21:21
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα σου πω αναλυτικα την εμπειρια μου. Ιδια φαση παιζει με εμενα. Με βασαλτη αναμεμειγμενο με ασβεστολιθικη αμμο. Εβαλα 60κιλα στα 450 λιτρα. Γεμισα με 100% οσμωση. Τιποτα μεσα, ουτε φιλτρα δεν ετρεχαν (νομιζω). Μετα απο μια βδομαδα gh 0 kh 4 ph 7,6 και με το high range ph 7,4. Αυτο εγινε πριν 4 μηνες. Να ξερεις οτι το ph σε νεοστημενο ενυδρειο ειναι πολυ δυσκολο να πεσει. Θελει υπομονη. Και ειναι και καλυτερο ετσι για να προσαρμοστει και η βιολογια αλλα και τα ψαρια σου στις νεεσ συνθηκεσ.
Μεχρι λοιπον να παρω και τους καρδιναλιους δεν εκανα καποια σοβαρη κινηση να ριξω το ph μιας και ναχεις υποψην σου οτι μεγαλη πτωση στο ph ειναι θανατηφορα. (αρα μιας και ολα τα πετ σοπς κρατανε τα ψαρια σε νερο βρυσης, απο ph7,5 στο 6,5 η ακομα χειροτερα στο ph6 ειναι 10 και ~50+ φορες πιο οξινο νερο με τη μια= πιθανος θανατος ακομα και με διωρη προσαρμογη.

Με το που μπηκαν τα ψαρια τοποθετησα τυρφη στο φιλτρο, συνολικα στην επομενη ανανεωση τυρφης θα ανεβω στο 1 λιτρο μοιρασμενο σε δυο διχτυα με αλλαγες εναλαξ ανα 15μερες και θα δω πως θα παει. Τελευταιες μου (χτεσινες μετρησεις gh4 kh2 ph ~7,2. Νερο 100% οσμωση με προσθηκη ιχνοστοιχειων. Για το ph εχω βαρεθει να το παιζω ζωγραφος οποτε ηλεκτρονικο controler και τελος. Σε 2 βδομαδες θα παραλαβω και μπουκαλα διοξειδιου οποτε θα μπορω να κατεβασω πιο ευκολα λιγο ακομα.

Εν κατακλειδη η γνωμη μου ειναι πως με μερικο ασβεστολιθικο κανεις δουλεια και τα ραμσχορν θα βοηθησουν στο κρατημα της ΚΗ σε τελεια επιπεδα, και τα ιχνοστοιχεια αναλαμβανουν την gh. Το ph γενικα θελει δουλεια να πεσει και το διοξειδιο με κοντρολερ το θεωρω απαραιτητο για σταθερες συνθηκες μερα νυχτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03386 seconds with 14 queries