Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-10, 12:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο

1. Κοβουμε το λαστιχο εξοδου του φιλτρου.
2. Εφαρμοζουμε στο κομμένο λαστιχο ενα T-Junction και βαζουμε σφιγκτηρες για ασφαλεια.
3. Στη πλαγια εξοδο του Τ-Junction εφαρμοσουμε λαστιχο μηκους μεχρι την αποχετευση ή το μπαλκονι/αυλη και βαζουμε και σε αυτο σφιγκτηρα στην ενωση του με το Τ-Junction.
4. Κοβουμε το λαστιχο κοντα στο Τ-Junction και εφαρμοζουμε ενα βανακι.
5. Εξαγουμε το νερο απο το ενυδρειο ανοιγωντας το βανακι και οταν αδειασει η ποσοτητα που θελουμε, το κλεινουμε και εφαρμοζουμε στην ακρη του μια αντλια με ικανο μανομετρικο να ανεβασει το νερο απο το δοχειο με το νερο της αλλαγης στο ενυδρειο.
6. Βαζουμε την αντλια μεσα στο δοχειο με το νερο της αλλαγης, τη θετουμε σε λειτουργια και ανοιγουμε το βανακι. Το νερο εισαγεται στο ενυδρειο απο το σωληνα εξοδου του φιλτρου μαζι με το νερου που ερχεται απο το φιλτρο.
7. Οταν γεμισει το ενυδρειο, κλεινουμε το βανακι, θετουμε εκτος λειτουργιας την αντλια και την ξεσυνδεουμε απο το λαστιχο, το οποιο μαζουμε πισω απο το ενυδρειο αφου το αδειασουμε καλα απο το νερο που εχει μεινει μεσα του.


Σημειωση 1 : Τα λαστιχα και εξαρτηματα που θα επιλεξει ο καθενας πρεπει να ταιριαζει η διαμετρος τους με τη διαμετρο των σωληνων του φιλτρου και της αντλιας αλλαγης

Σημειωση 2 : Καλο ειναι να χρησιμοποιησουμε ενυδρειακο λαστιχο φιλτρου ή αλφαδολαστιχο διαφανες, για να ελεγχουμε το εσωτερικο του για εναπομείναντα νερα και για ελεγχο καθαρισμου του αν χρειαστει.

Σημειωση 3 :Αν ειναι μακρυα η αποχετευση ή το μπαλκονι/αυλη, δεν συμφερει το ενυδρειακο λαστιχο. Τα αλφαδολαστιχα δεν κανουν ακριβως στα ενυδρειακα εξαρτηματα αλλα με λογο ζορισμα ή ζεσταμα με ζεστο νερο ανοιγουν.


Καλες αλλαγες.

Σπυρος Δελτα

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-10, 12:33
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Καλο! Φαντάζομαι το έχεις δοκιμάσει ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-10, 12:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι κανω αλλαγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-10, 12:41
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

ΟΚ! απλα έπρεπε να το πω για να σιγουρευτώ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 10:44
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Να προσθέσω κάτι?

Στο τέλος του λάστιχου προς την αποχέτευση βάζεις και μια τάπα, ή ένα βανάκι ή ότι άλλο βρείς με σκοπό να μην κάνεις ατσαλιές στο φρεσκοσφουγγαρισμένο πάτωμα (σύμφωνα με τον Νόμο του Μέρφυ, το πάτωμα θα έχει σφουγγαριστεί ακριβώς πρίν την αλλαγή νερού) αν χρειαζεται να μαζεύεις μετά την αλλαγή το λάστιχο πίσω στο χώρο του φίλτρου.

Γλυτώνεις πολύ και πολύ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 11:46
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Κάνω περίπου το ίδιο απλά στη θέση του ταφ και του "βανακίου" έχω βάλει μια τρίοδη βάνα...

Μετά το άδειασμα το συνδέω με τον ταχυσύνδεσμο την απόληξη του λάστιχου με το νερό του δικτύου κι αφού το τουμπανιάσω με αντιχλώριο γεμίζω.

Το χειμώνα έχω ρυθμίσει και τη θερμοκρασία του νερού με τη χρήση του θερμοσίφωνου.
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 11:54
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κάτι?

Στο τέλος του λάστιχου προς την αποχέτευση βάζεις και μια τάπα, ή ένα βανάκι ή ότι άλλο βρείς με σκοπό να μην κάνεις ατσαλιές στο φρεσκοσφουγγαρισμένο πάτωμα (σύμφωνα με τον Νόμο του Μέρφυ, το πάτωμα θα έχει σφουγγαριστεί ακριβώς πρίν την αλλαγή νερού) αν χρειαζεται να μαζεύεις μετά την αλλαγή το λάστιχο πίσω στο χώρο του φίλτρου.

Γλυτώνεις πολύ και πολύ !!!

έτσι ακριβώς φίλε μου... όπως ότι οι "στραβές" τυχαίνουν όταν απουσιάσεις από το σπίτι.....
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 12:10
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

καπως ετσι κανω και εγω αλλα χωρις το Τ εχω ενα λαστιχο για το ενυδρειο.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 16:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κάτι?

Στο τέλος του λάστιχου προς την αποχέτευση βάζεις και μια τάπα, ή ένα βανάκι ή ότι άλλο βρείς με σκοπό να μην κάνεις ατσαλιές στο φρεσκοσφουγγαρισμένο πάτωμα (σύμφωνα με τον Νόμο του Μέρφυ, το πάτωμα θα έχει σφουγγαριστεί ακριβώς πρίν την αλλαγή νερού) αν χρειαζεται να μαζεύεις μετά την αλλαγή το λάστιχο πίσω στο χώρο του φίλτρου.

Γλυτώνεις πολύ και πολύ !!!
Πολυ σωστη παρατηρηση αλλα δεν χρειαζεται ταπα γιατι:

Παράθεση:
7. Οταν γεμισει το ενυδρειο, κλεινουμε το βανακι, θετουμε εκτος λειτουργιας την αντλια και την ξεσυνδεουμε απο το λαστιχο, το οποιο μαζουμε πισω απο το ενυδρειο αφου το αδειασουμε καλα απο το νερο που εχει μεινει μεσα του.
Παράθεση:
Σημειωση 2 : Καλο ειναι να χρησιμοποιησουμε ενυδρειακο λαστιχο φιλτρου ή αλφαδολαστιχο διαφανες, για να ελεγχουμε το εσωτερικο του για εναπομείναντα νερα και για ελεγχο καθαρισμου του αν χρειαστει.
Ειναι σημαντικο να μην μενουν νερα στο λαστιχο. Οποτε τι νερα να πεσουν?

Θα μπορουσε να χρησιμοποηθει μονο ως δευτερη ασφαλεια στεγανοτητας μετα το βανακι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνω περίπου το ίδιο απλά στη θέση του ταφ και του "βανακίου" έχω βάλει μια τρίοδη βάνα...

Μετά το άδειασμα το συνδέω με τον ταχυσύνδεσμο την απόληξη του λάστιχου με το νερό του δικτύου κι αφού το τουμπανιάσω με αντιχλώριο γεμίζω.

Το χειμώνα έχω ρυθμίσει και τη θερμοκρασία του νερού με τη χρήση του θερμοσίφωνου.
Πολυ καλη ιδεα αυτη με τη τριοδη βανα, αλλα δεν εψαξα να βρω γιατι δεν ημουν σιγουρος που θα βρω και αν θα βρω καλης ποιοτητας και αξιοπιστα σε διαμετρο για σωληνες 16/22.
Για λεγε καμια πληροφορια για αυτες.

Εψαχνα για κατι που να μου δινει τη δυνατοτητα για ροη νερου προς ολες τις κατευθυνσεις για εξαγωγη και εισαγωγη του νερου και ειχα κανει και σχεδιο.

κλικ



ΥΓ Ασχετο αλλα αποφευγω σαν το διαολο το λιβανι το νερο απο το θερμοσιφωνο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-09-10 στις 16:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-10, 17:05
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

ετσι κανω και εγω αλλαγη νερου πολυ καλο και δεν λερωνεις το βασικο.
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-10, 18:44
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλη ιδεα αυτη με τη τριοδη βανα, αλλα δεν εψαξα να βρω γιατι δεν ημουν σιγουρος που θα βρω και αν θα βρω καλης ποιοτητας και αξιοπιστα σε διαμετρο για σωληνες 16/22.
Για λεγε καμια πληροφορια για αυτες.

Σε είδη ποτίσματος σε ειδικά καταστήματα. Δεν υπάρχει μυστικό...
Καλύτερα πλαστικές γιατί συνήθως είναι μεταλικές. Το σχέδιό σου είναι μια χαρά!

Εψαχνα για κατι που να μου δινει τη δυνατοτητα για ροη νερου προς ολες τις κατευθυνσεις για εξαγωγη και εισαγωγη του νερου και ειχα κανει και σχεδιο.

κλικ



ΥΓ Ασχετο αλλα αποφευγω σαν το διαολο το λιβανι το νερο απο το θερμοσιφωνο.

Χρόνια το χρησιμοποιώ και μου έλυσε τα χέρια. Να μη ξεχνάμε ποτέ όμως το αντιχλώριο (που εξουδετερώνει και άλλα "βλάβερά") πρίν το γέμισμα.



Την 3οδη την πήρα από τη Φράγκων (οδός στη Θεσσαλονίκη σχεδόν όλη με καταστήματα υδραυλικών ποτιστικών και γεωπονικών υλικών)
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-10, 18:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την 3οδη την πήρα από τη Φράγκων (οδός στη Θεσσαλονίκη σχεδόν όλη με καταστήματα υδραυλικών ποτιστικών και γεωπονικών υλικών)
Για τη διαμετρους σωληνων υπηρχε?
Πλαστικη φυσικα.
Τιμουλα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-10, 18:57
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη διαμετρους σωληνων υπηρχε?
Πλαστικη φυσικα.
Τιμουλα?

Πήρα για 3/4 της ιντσας για λάστιχο ποτίσματος!
Δε θυμάμαι καθόλου για τιμή!!!
Πάει πολύς καιρός....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-10, 19:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα για 3/4 της ιντσας για λάστιχο ποτίσματος!
Δε θυμάμαι καθόλου για τιμή!!!
Πάει πολύς καιρός....
Γιαυτο ρωταω, γιατι τα ποτιστικα και υδραυλικα εξαρτηματα γενικοτερα δεν εχουν τις ιδιες υποδιαιρεσεις με τα ενυδρειακα και δεν κανουν ακριβως.
Ισως με ζορισμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-09-10, 08:43
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο ρωταω, γιατι τα ποτιστικα και υδραυλικα εξαρτηματα γενικοτερα δεν εχουν τις ιδιες υποδιαιρεσεις με τα ενυδρειακα και δεν κανουν ακριβως.
Ισως με ζορισμα.
Ζέσταμα με με σεσουάρ θα το έλεγα....
Χιλιοδοκιμασμένο και αξιόπιστο!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-09-10, 09:39
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι σημαντικο να μην μενουν νερα στο λαστιχο. Οποτε τι νερα να πεσουν?

Δεν ξέρω αλλά στο δικό μου όσο καλά και αν προσπαθούσα να στραγγίσω το λάστιχο πάντα έμενε νερό μέσα το οποίο έκανε την αατσαλιά όταν μάζευα το λάστιχο δίπλα στο φίλτρο. Έτσι έβαλα μια επιπλέον βάνα την οποία κλείνω και δεν πέφτει ούτε σταγόνα.

Γιατί θεωρείς σημαντικό να μην μείνει νερό στο λάστιχο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-09-10, 17:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί θεωρείς σημαντικό να μην μείνει νερό στο λάστιχο?
Εκτος απο τις θυμοσοφιες των λαων
"Να φυλάγεσαι από τ' ακίνητο νερό, το ακίνητο σκυλί, τον ακίνητο εχθρό"
"Το ακίνητο νερό βρωμάει"
Γιατι βαζουμε τους κυκλοφορητες στα ενυδρεια?
Γιατι το στασιμο νερο γινετα πηγη μικροβιων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-09-10, 18:06
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Μπραβο ρε delta66. Αυτο ακριβος σκεφτομουν και γω να κανω για το ενυδρειο που ετοιμαζω. αλλα με μια αλλη διαφορα που δεν την εχει αναφερει κανεις απο οτι ειδα. Αντι να τοποθετησω το ολο συστημα στην εξοδο, σκεφτομουν να το βαλω στην εισοδο με την χρηση τριοδης βανας ή με Τ και βανες απλες επειδη τριοδη δεν βρισκεις ευκολα και δεν θα ειναι ιδιες διαστασεις αν παρεις απο καταστημα υδραυλικων. Λοιπον ο λογος που το λεω αυτο ειναι οτι με αυτο τον τροπο αν τοποθετηθει στην εισοδο, λογο της βαρητητας και της εισροφισης που κανει η αντλια, μπορουμε πιστευω χωρις αντλια να γεμισουμε ξανα. δηλαδη αλαζοντας τις αναλογες κατευθυνσεις με τις βανες και εχοντας ετοιμασει το βαρελι με το αποχλωριομενο νερο βαζουμε το λαστιχο, που χρισιμοποιυμε για το αδειασμα, μεσα στο βαρελι και ανοιγουμε την βανα αυτου του λαστιχου και την βανα προς το φιλτρο οποτε θα αρχισει να ρουφαει το νερο απο το βαρελι. Ετσι δεν χρειαζεται πιστευω αντλια. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα ετσι το σκεφτομαι! εσεις τι λετε? θα πετυχαινε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-09-10, 18:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ρε delta66. Αυτο ακριβος σκεφτομουν και γω να κανω για το ενυδρειο που ετοιμαζω. αλλα με μια αλλη διαφορα που δεν την εχει αναφερει κανεις απο οτι ειδα. Αντι να τοποθετησω το ολο συστημα στην εξοδο, σκεφτομουν να το βαλω στην εισοδο...
Δεν χρειαζεται να διαβασω παρακατω.
Ηδη εχεις βαλει φρεσκο νερο κατευθειαν στο φιλτρο.
Ενα καλος τροπος, αν ειναι εστω και λιγο διαφορετικων παραμετρων (ιδιως θερμοκρασιας) για να χασεις βιολογια.

Ακομα και να μη εχανες ομως, θα πρεπει το βαρελι να ειναι ψηλα για να λειτουργησει το συστημα.
Και αν ηταν ψηλα γιατι να μη το εβαζες κατευθειαν στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-09-10, 19:02
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται να διαβασω παρακατω.
Ηδη εχεις βαλει φρεσκο νερο κατευθειαν στο φιλτρο.
Ενα καλος τροπος, αν ειναι εστω και λιγο διαφορετικων παραμετρων (ιδιως θερμοκρασιας) για να χασεις βιολογια.

Ακομα και να μη εχανες ομως, θα πρεπει το βαρελι να ειναι ψηλα για να λειτουργησει το συστημα.
Και αν ηταν ψηλα γιατι να μη το εβαζες κατευθειαν στο ενυδρειο?
Καταλαβα! το θεμα με την βιολογια ειναι ενας σοβαρος λογος για να μη το επειχηρισω. Οσο για το υψος του βαρελιου δεν νομιζς οτι παιζει ιδαιτερο λογο. αρκει να ειναι ελαχιστα πιο ψιλα σε σε σχεση με το φιλτρο μιας και εκει θα οδηγηθει το νερο, και οχι σε σε σχεση με το υψος του ενυδρειου. Οπως και να εχει η καταστροφη της βιολογιας ειναι σοβαρος λογος για να μην το επειχηρησω. Σε ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-09-10, 01:13
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος απο τις θυμοσοφιες των λαων
"Να φυλάγεσαι από τ' ακίνητο νερό, το ακίνητο σκυλί, τον ακίνητο εχθρό"
"Το ακίνητο νερό βρωμάει"
Γιατι βαζουμε τους κυκλοφορητες στα ενυδρεια?
Γιατι το στασιμο νερο γινετα πηγη μικροβιων.
Ομολογώ ότι τις παροιμίες ευτές δεν τις έχω ακούσει ποτέ μου, για να ξέρω να φυλάγομαι τουλάχιστον!!!

Όσο για το νερό που μπορεί να μείνει στον σωλήνα, (το οποίο είναι καθαρό-καμία σχέση με το νερό του ενυδρείου που θέλουμε να το καθαρίσουμε και για αυτό το κυκλοφορούμε μέσα από τα φίλτρα) νομίζω ότι ούτως ή άλλως δεν μπορείς να το στραγγίξεις τελείως, οπότε αν είναι να αναπτυχθούν μικρόβια θα αναπτυχθούν, αν και δεν ξέρω αν μια εβδομάδα είναι αρκετή για να αναπτυχθούν μικρόβια). Από την άλλη αφενώς το νερό είναι απομονωμένο από το ενυδρείο (λόγω της βάνας κοντά στο Τ) και αφετέρου στην επόμενη αλλαγή θα φύγει προς τα έξω και όχι προς το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-09-10, 01:25
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Εγω αφηνω παντα να τρεξουν 1-2 λιτρακια σε εναν κουβα κ εχω το κεφαλακι μου ησυχο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-13, 13:19
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σωστά και όμορφα όλα αυτά που λέτε. Εγώ εφαρμόζω ένα άλλο σύστημα (πιστεύω το κάνουν οι περισσότεροι αλλά το παραθέτω και εγώ). Έχω συνδέσει 10μ ενυδρειακό λάστιχο (σαν αυτό των εξωτερικών φίλτρων - πράσινο διάφανο) σε μια αντλία (1000λιτ/ωρ). Στο άδειασμα βάζω την αντλία μέσα στο ενυδρείο και τραβάω το νερό προς την μπανιέρα. Στο γέμισμα βάζω την αντλία στο βαρέλι προετοιμασίας και τραβάω το νερό προς το ενυδρείο. Αυτό ήταν. Τέλος.


Διευκρινίσεις
Πριν ξεκινήσω την αλλαγή κλείνω το εσωτερικό και το εξωτερικό φίλτρο. Όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή ανοίγω μόνο το εσωτερικό για ένα 10λεπτο περίπου. Αυτό το κάνω για να ανακατευτεί καλά το παλιό με το νέο νερό και να έρθουν πιο κοντά οι τιμές (PH, GH, KH, CO2, Θερμοκρασία κτλ) ώστε να μην επηρεαστεί η βιολογία του εξωτερικού (το εσωτερικό το χρησιμοποιώ μόνο για μηχανική φίλτρανση αλλά και για την διάχυση του CO2). Αφού περάσει το 10λεπτο και σιγουρευτώ για την θερμοκρασία και το PH, ανοίγω και το εξωτερικό. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα με την βιολογία (κούφια η ώρα). Πολύ θα μου πουν, όπως μου έχουν πει εξάλλου, "πολύ φασαρία - υπερβολή που δεν χρειάζεται". Είμαι της άποψης φύλαγε τα ρούχα για να έχεις τα μισά. Εξάλλου δεν είναι ιδιαίτερος κόπος. 2-3 κλικ παραπάνω στους διακόπτες του ρεύματος, 2 μετρήσεις παραπάνω και λίγο περισσότερος χρόνος ολοκλήρωσης αλλαγής (15 - 20 λεπτά).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-13, 14:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver
Διευκρινίσεις
Πριν ξεκινήσω την αλλαγή κλείνω το εσωτερικό και το εξωτερικό φίλτρο. Όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή ανοίγω μόνο το εσωτερικό για ένα 10λεπτο περίπου. Αυτό το κάνω για να ανακατευτεί καλά το παλιό με το νέο νερό και να έρθουν πιο κοντά οι τιμές (PH, GH, KH, CO2, Θερμοκρασία κτλ) ώστε να μην επηρεαστεί η βιολογία του εξωτερικού (το εσωτερικό το χρησιμοποιώ μόνο για μηχανική φίλτρανση αλλά και για την διάχυση του CO2). Αφού περάσει το 10λεπτο και σιγουρευτώ για την θερμοκρασία και το PH, ανοίγω και το εξωτερικό. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα με την βιολογία (κούφια η ώρα). Πολύ θα μου πουν, όπως μου έχουν πει εξάλλου, "πολύ φασαρία - υπερβολή που δεν χρειάζεται". Είμαι της άποψης φύλαγε τα ρούχα για να έχεις τα μισά. Εξάλλου δεν είναι ιδιαίτερος κόπος. 2-3 κλικ παραπάνω στους διακόπτες του ρεύματος, 2 μετρήσεις παραπάνω και λίγο περισσότερος χρόνος ολοκλήρωσης αλλαγής (15 - 20 λεπτά).
Κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να κλεισεις τα φιλτρα κατα τη διαρκεια της αλλαγης. Αντιθετως, οξυγονωνεται καλυτερα το νερο απο την παρουσια του CO2 χωρις αναταραξη της επιφανειας για οσο διαρκεσει η αλλαγη.
Οι τιμες θα επανελθουν στα ιδια επιπεδα, προσθετοντας αργα το νερο της αλλαγης. Οπως και η θερμοκρασια, που κανονικα θα πρεπει να συμπιπτει το νερο στο βαρελι με αυτο του ενυδρειου.

Καλα κανεις και εισαι υπερβολικος τωρα στην αρχη, αλλα με τον καιρο θα δεις οτι θα κανεις αλλαγες με κλειστα τα ματια και θα ξερεις ακριβως τις συνθηκες του ενυδρειου σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-13, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οσο "ευαισθητα" ειναι τα βακτηρια στις αποτομες αλλαγες των παραμετρων, το ιδιο ειναι και τα ψαρια.
Προστατευεις τα βακτηρια. Και τα ψαρια?
Αν υπηρχε προβλημα θα στο εδειχναν πρωτα τα ψαρια που ειναι στο νερο που αναμιγνυεται με φρεσκο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-13, 19:51
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

καλο ειναι το γεμισμα να γινει οσο πιο αργα μπορεις
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-01-13, 23:01
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Για να καταλάβετε και να μου εξηγήσετε και εμένα μετά, μια αλλαγή (πρόσθεση νέου νερού) 20% (τόσο κάνω προς το παρόν, σιγά σιγά και όσο η ψαροσύνθεση μεγαλώνει το ποσοστό θα το αυξάνω) διαρκεί περίπου 10 - 15 λεπτά. Αυτό θεωρείται γρήγορη, κανονική ή αργή αλλαγή. Πιο γρήγορη πάντως δεν γίνεται γιατί την αντλία την έχω στο MAX (1000Lit/Hr).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-01-13, 23:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οσο πιο αργα, τοσο το καλυτερο. Μια χαρα ειναι η αλλαγη σου, αν την κανεις και λιγο πιο αργα, μαις και μπορεις να χαμηλωσεις την αντλια, καλυτερα. Με τα φιλτρα να δουλευουν, φυσικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-01-13, 23:24
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο πιο αργα, τοσο το καλυτερο. Μια χαρα ειναι η αλλαγη σου, αν την κανεις και λιγο πιο αργα, μαις και μπορεις να χαμηλωσεις την αντλια, καλυτερα. Με τα φιλτρα να δουλευουν, φυσικα.
Ναι, μπορώ και πιο αργά. Μέχρι τη μισή ρύθμιση όμως. Αν την βάλω πιο χαμηλά δεν μπορεί να φτάσει το νερό από το μπάνιο που έχω το δοχείο προετοιμασίας στο σαλόνι που είναι το ενυδρείο. Βασικά πιστεύω πως δεν μπορεί να ανεβάσει το νερό επάνω στο ενυδρείο αλλά πρέπει να φταίει και η απόσταση αφού το λάστιχο είναι 10μ. Θα την βάλω να δουλεύει στο 70 - 80%. Νομίζω πως θα είναι ικανοποιητικά. Θα κάνει βέβαια περίπου μισή ώρα να το αλλάξει αλλά οκ. Δεν ξέρω τώρα αργότερα που όταν φτάσω τις αλλαγές με 40% ή και 50% (λόγο λιπασμάτων) πόση ώρα θα κάνει. Αν την έχω τόσο χαμηλά πιστεύω πως θα ξεπερνάει την 1 ίσως και 1:30 ώρα.
Το μόνο που με προβληματίζει αυτό που λέτε με τα φίλτρα ανοιχτά είναι το νερό που πέφτει από το Spray bar. Αυτός ο θόρυβος που δημιουργεί και οι μπουρμπουλήθρες που βγάζει καθώς σκάει κάτω δεν στρεσάρει τα ψάρια;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-13, 00:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Προσωπικα με ανοιχτα φιλτρα κανω αλλαγες εδω και 1.5 χρονο και δεν ειχα ιχνη στρεσαρισματος κατα τη διαδικασια. Μερικες φορες μαλιστα παιζουν και με το νερο που πεφτει. Ασε που εχω δει γαριδα να ανεβαινει στο spray bar που ειναι εκτος νερου και να κανει βουτια ξανα μεσα! Αν ειναι ρυθμιζομενο το φιλτρο σου, το πολυ-πολυ χαμηλωσε το λιγο.

Ενταξει, δεν χρειαζεται και τοση ωρα η αλλαγη, δεν ειναι προσαρμογη ψαριων. Βρες τους ρυθμους σου για να μην κουραζεσαι εσυ πρωτα απ' ολα και τελικα σου φαινεται βουνο να κανεις μια αλλαγη, με αποτελεσμα να μην τις κανεις στην ωρα τους. Ετσι κι αλλιως δεν προκειται να παρεις ενα κουβα και να πεταξεις νερο στο ενυδρειο, οποτε σιγα-σιγα για 15-20 λεπτα, πιστευω οτι εισαι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικο φιλτρο Nikos! Φίλτρανση 13 29-09-08 10:15
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-12-07 15:20
αλλαγη νερου- φιλτρο naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-08-07 11:26
Εξωτερικο φιλτρο ggeos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 09-11-06 10:26
φιλτρο εξωτερικο alfacom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-07-04 13:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10042 seconds with 13 queries