Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 16-02-15, 01:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ροή, ένταση, φωτοπερίοδο κλπ.. θα τα βρεις με πειραματάκια εύκολα και θα καταλήξεις να το ελέγχεις με την φωτοπερίοδο μόνο στο τέλος, ανάλογα πόσα νιτρικά θες να έχεις... Θα έχεις και καλή παραγωγή κοπήποδων, όταν την κουρεύω, τινάζονται κάτι μικροσκοπικά γαριδοζουζουνάκια πολλά από τα οποία τα βρίσκω και μέσα στις κάλτσες!! Μερικά φτάνουν και τα 3-4 εκατοστά!!!! Η χειλούδες που έχω τα τιμούν δεόντως.. Μόνο κοπήποδα και αρτέμια τρώνε, τίποτα άλλο!!! Δεν ξέρω αν είναι μόνο τα δικά μου κακοφάγωτα, αλλά όλα τα άλλα τα ψάρια μου τρώνε τα πάντα... Ξέφυγα πάλι... καλή συνέχεια!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
την εγκοπη της σιτας ελπιζω να μη την εκανες ισα ισα γιατι θα βουλονει και θα πεταει τα νερα με πιεση μακρια απο τι σιτα

(το επαθα εγω )
Ναι ήθελα να το σημειώσω κι εγώ αυτό!! Αν μπορείς εκέι που δένεις την σίτα στο PVC δέσε και 2 μικρά "κουρτινάκια" 4-5 εκατοστών, ώστε να μην βλέπει το φώς το πάνω μέρος της σίτας και σου βουλώνει. θα σε βασανίσει και στο καθάρισμα...
-------------------------
Επίσης, αν κάνεις θήκες για τα φώτα σου , που το προτείνω, αν θες κάνε αυτό που έκανα κι εγώ!! Τις έφτιαξα με 3άρι πλέξιγλας, διπλό, σαν σάντουιτς, και ενδιάμεσά τους έβαλα αλουμινόχαρτο, το οποίο λόγω της κόλλησης, δεν θα έρθει ποτέ σε επαφή με τον αέρο και φυσικά ούτε και με το νερό και θα αντανακλά το φως από τα φώτα σου στο μέγιστο βαθμό!! Βέβαια εγώ τα 3 διαμερίσματα τα έκανα σαν ενιαία κατασκευή, αλλα μπορείς να το κάνεις κι εσυ!! Μπορείς να το βάλεις και απλά στην εσωτερική επιφάνεια των διαμερισμ΄των αν θές, κολλώντας το με κόλα!!
-------------------------
με αυτόν τον τρόπο δεν θα βγαίνει και το φως έξω από την κατασκευή σου στο sump και να δημιουργείται άλγη λόγω της ροής που υπάρχει!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 16-02-15 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 16-02-15, 02:19
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ευγε μαστόρι πολύ ωραία κατασκευή , όσο για το ενυδρείο απλά respect
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 08-03-15, 22:59
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Κανένα νέο με το ATS?? Το ξεκίνησες??
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 08-03-15, 23:43
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φολε απο οσο ξερω μεσα στην εβδομαδα θα τρεχει. Ακομα ειναι στεγνω.
Θα πσω για κατασκοπεια
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 09-03-15, 10:16
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Χαχαχαχα, κατασκοπεία!!! Ωραία!! Σε ένα 20άλιτρο μεσογειακό που έχω στην ανηψιά μου, γραπώθηκε το μοναδικό ψαράκι απο κάβουρα, μέχρι που φαγώθηκε όλο και ούτε για μυρωδιά αμμωνία, σε διάστημα μίας εβδομάδας, με το μικρότατο οριζόντιο ATS, να έχει φουντώσει στο διπλάσσιο+!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 21-03-15, 22:23
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

ATS συνέχεια.......

Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να τοποθετηθεί το ATS, όπως κατασκευάστηκε παραπάνω εξωτερικά του επίπλου του ενυδρείου και μάλιστα στην πίσω πλευρά του.
Φευ όμως γιατί μετά από μικρά αλλά σημαντικά λάθη στην εφαρμογή του σχεδιασμού που είχα κάνει, το σύστημα θα υπολειτουργούσε έως........


Τελικά η απλότητα είναι μια από τις βασικότερες φιλοσοφίες στη ζωή. Λοιπόν back to the basics :
- Αναδιάταξη όλων των συστημάτων κλπ που υπάρχουν στο σαμπ, προς εξεύρεση χώρου για να τοποθετηθεί το ATS.
- Τοποθέτηση της αναγκαίας στήριξης στην οροφή.
- Σμίκρυνση του μήκους του σωλήνα του ATS, κατά 3 - 4 εκ.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06601.JPG
Εμφανίσεις:  1797
Μέγεθος:  69,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06600.JPG
Εμφανίσεις:  1766
Μέγεθος:  112,1 KB

Εδώ και 3 ημέρες το ATS είναι σε λειτουργία. Βέβαια τα συστήματα στριμώχθηκαν λίγο στο σάμπ, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος .

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06608.jpg
Εμφανίσεις:  1830
Μέγεθος:  42,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06603.JPG
Εμφανίσεις:  1798
Μέγεθος:  118,2 KB


Σήμερα φαίνεται ήδη η πρώτη ανάπτυξη διατόμων. Οπότε μάλλον πάμε καλά.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06607.JPG
Εμφανίσεις:  1802
Μέγεθος:  135,2 KB

Μέσα στην εβδομάδα αναμένεται και η 2η λάμπα, οπότε θα αναβαθμιστεί άμεσα....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samian : 21-03-15 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 21-03-15, 22:41
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Ωραίος. Μεσογειακο με Ats. Τι πιο απλο...
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 22-03-15, 06:04
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
ATS συνέχεια.......

Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να τοποθετηθεί το ATS, όπως κατασκευάστηκε παραπάνω εξωτερικά του επίπλου του ενυδρείου και μάλιστα στην πίσω πλευρά του.
Φευ όμως γιατί μετά από μικρά αλλά σημαντικά λάθη στην εφαρμογή του σχεδιασμού που είχα κάνει, το σύστημα θα υπολειτουργούσε έως........


Τελικά η απλότητα είναι μια από τις βασικότερες φιλοσοφίες στη ζωή. Λοιπόν back to the basics :
- Αναδιάταξη όλων των συστημάτων κλπ που υπάρχουν στο σαμπ, προς εξεύρεση χώρου για να τοποθετηθεί το ATS.
- Τοποθέτηση της αναγκαίας στήριξης στην οροφή.
- Σμίκρυνση του μήκους του σωλήνα του ATS, κατά 3 - 4 εκ.

Συνημμένο Αρχείο 70843 Συνημμένο Αρχείο 70844

Εδώ και 3 ημέρες το ATS είναι σε λειτουργία. Βέβαια τα συστήματα στριμώχθηκαν λίγο στο σάμπ, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος .

Συνημμένο Αρχείο 70848 Συνημμένο Αρχείο 70849


Σήμερα φαίνεται ήδη η πρώτη ανάπτυξη διατόμων. Οπότε μάλλον πάμε καλά.

Συνημμένο Αρχείο 70850

Μέσα στην εβδομάδα αναμένεται και η 2η λάμπα, οπότε θα αναβαθμιστεί άμεσα....
Tali να σου πω το εκανες πολυ καλο αλλα η υγρασια στο ντουλαπι πρεπει να ειναι τεραστια.!!!!

βαλε μας και μια φωτογραφια με το νερο να τρεχει!
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 25-03-15, 15:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
ATS συνέχεια.......

Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να τοποθετηθεί το ATS, όπως κατασκευάστηκε παραπάνω εξωτερικά του επίπλου του ενυδρείου και μάλιστα στην πίσω πλευρά του.
Φευ όμως γιατί μετά από μικρά αλλά σημαντικά λάθη στην εφαρμογή του σχεδιασμού που είχα κάνει, το σύστημα θα υπολειτουργούσε έως........

το ειχα πει εγω

νομιζω θες κατι να προστατευεις τις λαμπες πολυ κοντα η λαμπα και με τα νερα θα μαζευει πολυ συχνα αλατι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 25-03-15, 23:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Nice!!! Εγώ θα σου πρότεινα να προσαρμόσεις το πλέξιγκλας κουτάκι που είχες φτιάξει και να μην το έχεις σκέτο έτσι και η λάμπα σου να είναι έξω από το κουτάκι...
Επίσης πιστεύω ότι αντί για την λάμπα αυτή, ένα flood light με 660nm LED θα είχε καλυτερη διάχυση του φωτός και ορθογώνια κάλυψη του ATS!! θα σε βόλευε περισσότερο... Με αυτές τις λάμπες είχα ξεκινήσει κι εγώ αρχικά, αλλά στην πορεία κατέληξα στα παραπάνω flood...
Η υγρασία στην οροφή της βάσης μετά την προσαρμογή του ATS, ειδικά όπως το έχεις τώρα, θα είναι σίγουρα μεγάλη!!! Γι' αυτό τον λογο, αλλά και λόγω των ανεμιστήρων που είχα αρχικά πάνω από το sump για ψύξη, στη δική μου βάση, στα 2 πλαϊνά κομμάτια της και ψηλά πάνω έκανα 2 μεγάλες τρύπες και προσάρμοσα 2 20cm ανεμιστήρες ΗΥ, ένας να βάζει αέρα μέσα και ένας να βγάζει!! Είχα θετικότατα αποτελέσματα!! Mετά έφτιαξα παρόμοια πλέξι κατασκευή όπου έμπαιναν μέσα και το ATS και τα φώτα και δεν είχα καθόλου υγρασία απο το ATS..
Καλή επιτυχία να έχεις!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 25-03-15, 23:24
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Ομορφα και τακτοποιημενα , ποσα νιτρικοφωσφορικα μετρας τωρα ;
Αυτη τι λαμπα ειναι ;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 08-04-15, 21:54
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

το ats πως περνει νερο; απο φυσικη ροη ή με αντλιακι;
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 18-04-15, 22:36
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

ATS συνέχεια.......

1η εβδομάδα λειτουργίας

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06611.jpg
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  51,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06613.JPG
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  137,9 KB


2η εβδομάδα λειτουργίας

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06622.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  53,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06619.JPG
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  158,8 KB


3η εβδομάδα λειτουργίας

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06625.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  56,3 KB


1 μήνας λειτουργίας

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06632.JPG
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  318,9 KB


Ώρα λοιπόν για το 1ο καθάρισμα....

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06633.JPG
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  153,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06634.JPG
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  99,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06636.JPG
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  120,6 KB

Συνεχίζεται........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 18-04-15, 22:45
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
το ειχα πει εγω [IMG]file:///C:\DOCUME~1\x\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image 001.gif[/IMG][IMG]file:///C:\DOCUME~1\x\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image 001.gif[/IMG][IMG]file:///C:\DOCUME~1\x\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image 001.gif[/IMG]

νομιζω θες κατι να προστατευεις τις λαμπες πολυ κοντα η λαμπα και με τα νερα θα μαζευει πολυ συχνα αλατι [IMG]file:///C:\DOCUME~1\x\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image 001.gif[/IMG]

Το είχες πει αλλά ποιός σε άκουγε !!!!
Μαζεύει λίγο αλάτι αλλά μελετάτε λύσης...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Nice!!! Εγώ θα σου πρότεινα να προσαρμόσεις το πλέξιγκλας κουτάκι που είχες φτιάξει και να μην το έχεις σκέτο έτσι και η λάμπα σου να είναι έξω από το κουτάκι...
Μελετάτε λύσης.....
Επίσης πιστεύω ότι αντί για την λάμπα αυτή, ένα flood light με 660nm LED θα είχε καλυτερη διάχυση του φωτός και ορθογώνια κάλυψη του ATS!! θα σε βόλευε περισσότερο... Με αυτές τις λάμπες είχα ξεκινήσει κι εγώ αρχικά, αλλά στην πορεία κατέληξα στα παραπάνω flood...
Εγώ αυτό είχα αρχικά υπόψη αλλά ας όψεται ο κινέζος....


Η υγρασία στην οροφή της βάσης μετά την προσαρμογή του ATS, ειδικά όπως το έχεις τώρα, θα είναι σίγουρα μεγάλη!!! Γι' αυτό τον λογο, αλλά και λόγω των ανεμιστήρων που είχα αρχικά πάνω από το sump για ψύξη, στη δική μου βάση, στα 2 πλαϊνά κομμάτια της και ψηλά πάνω έκανα 2 μεγάλες τρύπες και προσάρμοσα 2 20cm ανεμιστήρες ΗΥ, ένας να βάζει αέρα μέσα και ένας να βγάζει!! Είχα θετικότατα αποτελέσματα!! Mετά έφτιαξα παρόμοια πλέξι κατασκευή όπου έμπαιναν μέσα και το ATS και τα φώτα και δεν είχα καθόλου υγρασία απο το ATS..
Καλή επιτυχία να έχεις!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ....


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφα και τακτοποιημενα , ποσα νιτρικοφωσφορικα μετρας τωρα ;
Αυτη τι λαμπα ειναι ;

Από νιτρικά μικρή αλλαγή προς τα κάτω...10 - 25.
Από φωσφορικά 0,03 - 0,01
Βέβαια οι τιμές αυτές είναι και αποτέλεσμα αλλαγής της ρουτίνας των αλλαγών μου εξαιτίας εργασιακών υποχρεώσεων. Έχω χάσει μια αλλαγή ήδη.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
το ats πως περνει νερο; απο φυσικη ροη ή με αντλιακι;

Είναι στη σειρά με τους ριάκτορες και το ψυκτικό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 19-04-15, 17:55
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Αν θελεις να εκμεταλευτεις ολο το εμβαδο του πλεγματος , πρεπει να αλλαξεις αμεσα φωτισμο τραβοντας πιο πισω την λαμπα. Ετσι οπως εισαι τωρα εεκμεταλευεσαι μονο τη διαμετρο της λαμπας , τοσο κοντα που την εχεις, ελαχιστο εμβαδο για τα λιτρα σου και τις τροφες που ριχνεις, μην.περιμενεις να δεις και πολλα ετσι οπως το εχεις στημενο.
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 20-04-15, 09:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραία, καλή αρχή Samian!!! Βλέπω να πρασινίζει!!!
Σίγουρα το φως είναι ακατάλληλο γενικά για ATS, μετά τις τελευταίες μελέτες τα μπλε λεντ έστω και σε μικρή αναλογία, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω...
θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς αποκλειστικά σε κόκκινα λεντ!!
Θες τετράγωνο/ορθογώνιο φωτιστικό για το καλύτερο αποτέλεσμα, ώστε να σου πιάνει το μεγαλύτερο εμβαδόν και να υπάρχει ομοιόμορφη κάλυψη!!
Τα καλύτερα είναι ή τα panel ή τα flood... Τα πάνελ είναι συνήθως όχι τόσο ισχυρά τα λεντάκια τους, όμως είχα θαυμάσια αποτελέσματα με μερικά, όπως αυτά που φαίνονται στις φωτός παρακάτω.. Με τα flood, η turf ήταν πιο παχιά από ποτέ!!
Επίσης για το αλάτι, όντως πιάνουν οι λάμπες, σου δείχνω παρακάτω τι έχω φτιάξει πριν 4-5 μέρες, για το νέο μου ενυδρείο..
Είναι λίγο tank, και πλατύ, αλλά άφησα χώρο μήπως και βάλω τα flood που είχα και στο παλιό μου sump...
Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, από πάνω μπαίνει καπάκι στα διαμερίσματα των φωτών και από ένα μικρό ανμιστηράκι σε κάθε ένα, για απαγωγή της θερμοκρασίας από τα φώτα, καθώς το κρύο του νερού με το ζεστό από τα φώτα, δημιουργούν και θάμπωμα που δεν το θέλουμε...
Στην προηγούμενη κατασκευή, όλα τα μέρη τα είχα κάνει σάντουιτς, με διπλά φύλα πλέξιγλας και ανάμεσά τους είχα βάλει αλουμινόχαρτο, το οποίο ήταν αεροστεγώς μονωμένο λόγω της κόλλησης και είχα την μέγιστη αντανάκλαση του φωτός εσωτερικά, χωρίς να βγαίνει καθόλου φως έξω... Τώρα θα βάλω αλουμινόχαρτο εσωτερικά, καθώς βαριόμουν να κάνω την φασαρία του παλιού
Είσαι μάστορας θα την βρεις την άκρη... Τα οφέλη όταν σου σταθεροποιηθεί είναι τεράστια!!
Είθε να σου βγαίνει με το κιλό η turf σύντομα Καλή συνέχεια!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats1.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  72,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats2.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  118,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats3.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  93,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 20-04-15, 09:47
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, καλή αρχή Samian!!! Βλέπω να πρασινίζει!!!
Σίγουρα το φως είναι ακατάλληλο γενικά για ATS, μετά τις τελευταίες μελέτες τα μπλε λεντ έστω και σε μικρή αναλογία, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω...
θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς αποκλειστικά σε κόκκινα λεντ!!
Θες τετράγωνο/ορθογώνιο φωτιστικό για το καλύτερο αποτέλεσμα, ώστε να σου πιάνει το μεγαλύτερο εμβαδόν και να υπάρχει ομοιόμορφη κάλυψη!!
Τα καλύτερα είναι ή τα panel ή τα flood... Τα πάνελ είναι συνήθως όχι τόσο ισχυρά τα λεντάκια τους, όμως είχα θαυμάσια αποτελέσματα με μερικά, όπως αυτά που φαίνονται στις φωτός παρακάτω.. Με τα flood, η turf ήταν πιο παχιά από ποτέ!!
Επίσης για το αλάτι, όντως πιάνουν οι λάμπες, σου δείχνω παρακάτω τι έχω φτιάξει πριν 4-5 μέρες, για το νέο μου ενυδρείο..
Είναι λίγο tank, και πλατύ, αλλά άφησα χώρο μήπως και βάλω τα flood που είχα και στο παλιό μου sump...
Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, από πάνω μπαίνει καπάκι στα διαμερίσματα των φωτών και από ένα μικρό ανμιστηράκι σε κάθε ένα, για απαγωγή της θερμοκρασίας από τα φώτα, καθώς το κρύο του νερού με το ζεστό από τα φώτα, δημιουργούν και θάμπωμα που δεν το θέλουμε...
Στην προηγούμενη κατασκευή, όλα τα μέρη τα είχα κάνει σάντουιτς, με διπλά φύλα πλέξιγλας και ανάμεσά τους είχα βάλει αλουμινόχαρτο, το οποίο ήταν αεροστεγώς μονωμένο λόγω της κόλλησης και είχα την μέγιστη αντανάκλαση του φωτός εσωτερικά, χωρίς να βγαίνει καθόλου φως έξω... Τώρα θα βάλω αλουμινόχαρτο εσωτερικά, καθώς βαριόμουν να κάνω την φασαρία του παλιού
Είσαι μάστορας θα την βρεις την άκρη... Τα οφέλη όταν σου σταθεροποιηθεί είναι τεράστια!!
Είθε να σου βγαίνει με το κιλό η turf σύντομα Καλή συνέχεια!!
Αυτο φιλε για τα μπλε λεντ που γραφεις, εχεις καποια πηγη; μεχρι τωρα ηξερα οτι ιδανικο ειναι 4 'η 8 κοκκινα προς 1 μπλε.


Επισης δωσε καποιο λινκ απο αυτα τα flood turf φωτιστικα που γραφεις, γιατι οτι ετοιμο δοκιμασα δεν συγκρινετε με τα diy 3watt που εφτιαξα.
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 20-04-15, 11:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δεν είπα οτι δεν κάνει να έχει μπλε λεντ, απλά έχω διαβάσει στο algaescrubber.net, το οποίο το έχω διαβάσει ολόκληρο , στα φόρουμ, οτι απο δοκιμές που έχουν κάνει δεν έχουν δει κάποια διαφορά χρησιμοποιώντας και μπλε λεντ και προτείνουν μόνο κόκκινα, θεωρώντας, χάσιμο φωτός τα όποια μπλε λεντ βάλουμε!!
Αρχικά είχε διαπιστωθεί καλύτερο πιάσιμο της turf, όταν χρησιμοποιούσαν 8:1, αλλά πλέον όχι..
Έτσι και αλλιώς αν επιλέξεις 8:1 δεν είναι και καμιά φοβερή "απώλεια"...
Πιο πολύ το ανέφερα, καθώς η λάμπα του Samian έχει διάφορα χρωματάκια τα οποία δεν βοηθούν..
Επίσης τα specs από το 2013 και μετά προτείνουν και λιγότερα watt αν χρησιμοποιούμε λεντ, σε σχέση με παλιότερα, δίνοντας περισσότερη βάση στη ροή!!

Έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα πάνελ που φαίνονται και στις παραπάνω φωτός, και των 9 και των 14w τα οποία έχουν αρκετά μπλε λεντ, με πολύ καλά αποτελέσματα και κατέληξα σε αυτά τα flood, με καλύτερα αποτελέσματα!! Πιο παχιά turf!! Δεν είναι ειδικά φώτα για ATS, απλά flood lights...
Με τα πάνελ, είχα πάλι ανάπτυξη, απλά δεν μπορούσε να γίνει παχιά αρκετά και αν την άφηνα περισσότερο χρόνο, το εσωτερικό της, όταν την καθάριζα άρχιζε να κιτρινίζει.. πήγαινε για σάπισμα.. απλά καθάριζα πιο τακτικά...
Τα flood έχουν περισσότερη ένταση και φτάνουν αρκετά βαθιά..
Έχω δοκιμάσει και αυτά που είναι 8:1 και έχουν λίγο πιο μωβ φως, βασικά ένα μόνο σε μία πλευρά και ήταν μια χαρά!! Ίδια ανάπτυξη όσο και στην άλλη πλευρά!!

Με DIY δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, έχει φτιάξει όμως φίλος μου στην Αθήνα, με reef 10 χρόνων, 3χρόνια πριν με 3w λεντ και πήγε μια χαρά.. έχουν αρκετή ισχύ να φτάνουν αρκετά βαθιά στην άλγη και να μην έχεις σαπίσματα στην βάση της, με αποτέλεσμα να γραπώνεται αρκετά καλά και να μην ξεκολλάει... Απλά δεν υπάρχει απόλυτα οποιόμορφη κάλυψη.. Απο πέρυσι, πήγε και αυτός σε 8:1 flood φώτα... Με τα flood 10 και 20w μπορείς να τα μετακινήσεις προς πίσω ώστε να ρυθμίσεις φωτεινότητα και επιφάνεια κάλυψης και δίνουν μία 100% ομοιόμορφη ορθογώνια επιφάνεια, ακριβώς εκεί που υπάρχει η ροή...
Σε εμένα η άλγη ήταν ακριβώς το ίδιο παχιά και πράσινη σε όλη την επιφάνειά της με τα flood μόνο...

Μία τετράδα 3w led , τα οποία πιάνουν ίδια επιφάνεια με αυτή ενός 10w flood, είχαν σχεδόν ίδια αποτέλεσματα σε εμένα και στον φίλο μου, απλά στα flood, το φώς είναι πιο εστιασμένο και δεν διασκορπίζεται όπως στο DIY των 3w λεντ.. Αλλά είναι και θέμα κατασκευής και φακών που θα βάλεις στα λεντ..

Γενικά πάντως πιστεύω λίγη σημασία έχουν όλα αυτά, έχω δει ATS με 1002 διαφορετικά φώτα.. αν έχεις άλγη να φυτρώνει αυτό είναι το ζητούμενο.. Απλά προσπαθείς να έχεις την κατασκευή σου, όσο πιο μαζεμένη και αποδοτική γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 19-06-15, 21:47
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Κανενα νεο θα μας πεις???
καμια φωτογραφια θα δουμε???
αν δεν κανω λαθος.ειχες καποιο θεμα με το ατς τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 25-06-15, 11:49
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Το ενυδρείο προχωρά και εξελίσεται.
Νεώτερα έρχονται όπως και νέες προσθήκες......

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 25-06-15, 14:46
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

AMHN
Πες μας και για το κιτρινο το κοράλι αν τα πηγαίνει καλά κυρίως!!!
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 02-09-15, 21:14
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλό φθινόπωρο σε όλους.

Η αλλαγή έχει αρχίσει να φαίνεται ήδη στη θάλλασα με αλλαγή θερμοκρασίας κυρίως.

Στο διάστημα που πέρασε από την τελευταία ανάρτηση το ενυδρείο προχωρά και εξελίσσεται.
Στο θέμα της φίλτρανσης το ATS με μικρομετατροπές κυρίως ως προς τον φωτισμό πάει καλά. Επίσης έχω κάνει ρουτίνα την προσθήκη λευκού ξυδιού (άνθρακα δλδ). Ήδη εδώ και καιρό τα ΝΟ3 έχουν πάρει σταθερά την κατιούσα.
Έχουν αλλαχθεί οι ρουτίνες του ταΐσματος προς το ελαφρύτερο. Η πρακτική έδειξε ότι αυτό βελτίωσε παραιτέρω την "υγεία" του ενυδρείου, βεβαίως την τσέπη μου, αλλά ελάφρυνε και το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου.
Προστέθηκε επιπλέον βράχος έτσι ώστε η διαμόρφωση του βράχου να είναι όπως όταν ξεκίνησα. Βέβαια χρειάζομαι λίγο ακόμη αλλά είμαι πολύ επιλεκτικό στο τι βρίσκω και τι χρησιμοποιώ.
Προστέθηκαν ακόμη μερικά ψαράκια από ήδη υπάρχοντα είδη αλλά και 1 - 2 καινούρια. Φαίνεται να πηγαίνουν καλά, ήδη τρώνε έτοιμες τροφές και μάλιστα με βουλιμία.
Δυστυχώς πριν από 2 μήνες έχασα τον βασιλιά του ενυδρείου μου, ένα αρσενικό Thalassoma pavo το οποίο ήταν από τα πρώτα ψάρια μου (2,5 χρόνια). Θέλω να πιστεύω ότι ήταν από γειρατιά αν και ήταν ζωηρό μέχρι τα τελευταία του.
Εξαιτίας αυτού έκανα το πείραμα της φύσης που τόσο καιρό μόνο διάβαζα ότι συνέβαινε. Πρόσθεσα 1 μικρό θηλυκό και μετά από 1 μήνα και κάτι το ήδη υπάρχον μεγάλο θηλυκό μετατράπηκε στα χρώματα και στις συνήθειες σε αρσενικό.....ΤΕΛΕΙΟ.
Επίσης προστέθηκαν μερικά σφουγγάρια κάποια λίγα κοράλλια και να δούμε τι άλλο θα μπορέσει να προστεθεί ακόμη.
Η αναζήτηση γοργονίας βέβαια συνεχίζει να είναι διαρκής.........
Μέχρι να μπεί για τα καλά ο χειμώνας σκέφτομαι ακόμη μερικές προσθήκες για περαιτέρω εξέλιξη.
Χρωστάω βέβαια φωτογραφίες και βίντεο αλλά σκέφτομαι για το επόμενο διάστημα μπας και βρούμε καμιά μηχανή της προκοπής...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 02-09-15, 22:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό φθινόπωρο σε όλους.

Η αλλαγή έχει αρχίσει να φαίνεται ήδη στη θάλλασα με αλλαγή θερμοκρασίας κυρίως.

Στο διάστημα που πέρασε από την τελευταία ανάρτηση το ενυδρείο προχωρά και εξελίσσεται.
Στο θέμα της φίλτρανσης το ATS με μικρομετατροπές κυρίως ως προς τον φωτισμό πάει καλά. Επίσης έχω κάνει ρουτίνα την προσθήκη λευκού ξυδιού (άνθρακα δλδ). Ήδη εδώ και καιρό τα ΝΟ3 έχουν πάρει σταθερά την κατιούσα.
Έχουν αλλαχθεί οι ρουτίνες του ταΐσματος προς το ελαφρύτερο. Η πρακτική έδειξε ότι αυτό βελτίωσε παραιτέρω την "υγεία" του ενυδρείου, βεβαίως την τσέπη μου, αλλά ελάφρυνε και το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου.
Προστέθηκε επιπλέον βράχος έτσι ώστε η διαμόρφωση του βράχου να είναι όπως όταν ξεκίνησα. Βέβαια χρειάζομαι λίγο ακόμη αλλά είμαι πολύ επιλεκτικό στο τι βρίσκω και τι χρησιμοποιώ.
Προστέθηκαν ακόμη μερικά ψαράκια από ήδη υπάρχοντα είδη αλλά και 1 - 2 καινούρια. Φαίνεται να πηγαίνουν καλά, ήδη τρώνε έτοιμες τροφές και μάλιστα με βουλιμία.
Δυστυχώς πριν από 2 μήνες έχασα τον βασιλιά του ενυδρείου μου, ένα αρσενικό Thalassoma pavo το οποίο ήταν από τα πρώτα ψάρια μου (2,5 χρόνια). Θέλω να πιστεύω ότι ήταν από γειρατιά αν και ήταν ζωηρό μέχρι τα τελευταία του.
Εξαιτίας αυτού έκανα το πείραμα της φύσης που τόσο καιρό μόνο διάβαζα ότι συνέβαινε. Πρόσθεσα 1 μικρό θηλυκό και μετά από 1 μήνα και κάτι το ήδη υπάρχον μεγάλο θηλυκό μετατράπηκε στα χρώματα και στις συνήθειες σε αρσενικό.....ΤΕΛΕΙΟ.
Επίσης προστέθηκαν μερικά σφουγγάρια κάποια λίγα κοράλλια και να δούμε τι άλλο θα μπορέσει να προστεθεί ακόμη.
Η αναζήτηση γοργονίας βέβαια συνεχίζει να είναι διαρκής.........
Μέχρι να μπεί για τα καλά ο χειμώνας σκέφτομαι ακόμη μερικές προσθήκες για περαιτέρω εξέλιξη.
Χρωστάω βέβαια φωτογραφίες και βίντεο αλλά σκέφτομαι για το επόμενο διάστημα μπας και βρούμε καμιά μηχανή της προκοπής...

Φιλαράκι κρίμα για τον ψαρουκλη.... βέβαια τα άλλα ψάρια πρέπει να είναι πολύ άπλα τώρα!!!!

Σου έχω ένα κοραλακι ακόμα αλλά πρέπει να έρθεις να το συλλέξουμε με θρησκευτική ευλάβια.
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 02-09-15, 22:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Όμορφα!!! Λυπάμαι για το αρσενικό σου... Πήρε μόλις ένα μήνα για να γίνει η μεταμόρφωση??? Πίστευα οτι θα διαρκούσε πάρα πολύ περισσότερο... Πρέπει να είναι μαγική η μεταμόρφωση πάντως... Καλή συνέχεια!!! Γρήγορα φωτός/βίντεο....
-------------------------
Ξυδάκι πόσο?? Καμιά μεταβολή στο ph??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 02-09-15 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 27-11-15, 22:21
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να είμαι αρκετά συνεπής κατά το τελευταίο χρονικό διάστημα στην ενημέρωση για την λειτουργία του ενυδρείου.

Συμπληρώνω 3 χρόνια από την λειτουργία του Μεσογειακού ενυδρείου μου και αποφάσισα να κάνω ένα εκτεταμένο αφιέρωμα μαζί με φωτογραφίες στην λειτουργία και τον τρόπο διατήρησης του προκειμένου να ανανεώσω το ενδιαφέρον αλλά και να προσπαθήσω να βοηθήσω και άλλους να συμπορευτούμε στην δύσκολη αυτή πορεία του χόμπι μας.

Βασικό λοιπόν στοιχείο κάθε ενυδρείου είναι ο τεχνολογικός μας εξοπλισμός.
Όσο υψηλών ή χαμηλών δυνατοτήτων (τις περισσότερες φορές λόγω έλλειψης χρημάτων) και αν είναι, πιστεύω ότι αποτελεί το βασικό στοιχείο για την διατήρηση των ζώντων οργανισμών που φιλοξενούμε.
Στην παρακάτω φωτογραφία λοιπόν έχω τον ηλεκτρικό – ηλεκτρονικό μου εξοπλισμό.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06797.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  40,0 KB


Ηλεκτρικός πίνακας.
Προγραμματιζόμενο πολύμπριζο 4 θέσεων με επιπλέον 2 θέσεις (μη προγραμματιζόμενες) σε μία εκ των οποίων έχω επιπλέον χρονοδιακόπτη.
Τα υπόλοιπα πολύμπριζα που τροφοδοτούν τον ηλεκτρικό μου εξοπλισμό.
UPS συνδεδεμένο με 1 από τους κυκλοφορητές καθώς και με το προγραμματιζόμενο πολύμπριζο για να μην χάνει τα δεδομένα του.
Εντός του ντουλαπιού που βρίσκεται το σάμπ έχω τις μπρίζες που τροφοδοτούν με ρεύμα τα ηλεκτρικά του σάμπ.



Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06806.JPG
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  75,3 KB


Γενικά σε αυτό τον τομέα δεν έχω κάνει αλλαγές από τον αρχικό σχεδιασμό. Σε περίπτωση αλλαγής ηλεκτρικών συσκευών το μόνο που έχω να κάνω είναι να αλλάζω το πολύμπριζο τροφοδοσίας.
Γενικά είναι ένα πολύ ευέλικτο σύστημα και μπορώ να το προσαρμόσω εύκολα στις απαιτήσεις μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 28-11-15, 00:14
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Την αναλυση του συστηματος σου απο οτι καταλαβα θα μας την κανεις με αργους ρυθμους!
Βλεπω να μην κοιμομαστε αν καθε βραδυ δεν βλεπουμε ενα κοματι απο αυτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 28-11-15, 12:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αναλυση του συστηματος σου απο οτι καταλαβα θα μας την κανεις με αργους ρυθμους!
Βλεπω να μην κοιμομαστε αν καθε βραδυ δεν βλεπουμε ενα κοματι απο αυτη!!!


Ωραία όλα Samian!! Τακτοποιημένα... Από υγρασία είχες ποτέ θέμα/πρόβλημα??
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 28-11-15, 22:30
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία όλα Samian!! Τακτοποιημένα... Από υγρασία είχες ποτέ θέμα/πρόβλημα??

Thx..

Όπως θα δείξω σε επόμενη ανάρτηση το έπιπλο που στεγάζει όλο το σύστημα, έχει 2 ντουλάπια...
Στο αριστερό που έχω τα ηλεκτρικά και ότι άλλο χρησιμοποιώ γενικά (τροφές κλπ) δεν περνάει καν νερό από εκεί και δεν έχει καμία επαφή με το ενυδρείο και ο άλλο ντουλάπι που είναι το σαμπ.
Σε αυτό το κομμάτι δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Στο άλλο ντουλάπι που είναι το σαμπ, ιδιαίτερα από τότε που έβαλα σε λειτουργία το ATS, η υγρασία πλέον είναι ανησυχητική.
Ως μέτρο αντιμετώπισης φροντίζω να κερώνω το ξύλο πότε - πότε, να το σκουπίζω διεξοδικά παντού και να το ανοίγω συχνά - πυκνά για να μην κρατάει υγρασία.
Με τα ηλεκτρικά μέχρι στιγμής εκεί (είναι η 2η παραπάνω εικόνα) δεν είχα κάτι ιδιαίτερο. Έχω λάβει μέτρα βέβαια για την αποφυγή οποιουδήποτε προβλήματος (μόνωση συνδέσεων καλώδίων, στεγανές μπρίζες κλπ. Η 3ετής χρήση βέβαια έχει βοηθήσει κατά καιρούς να αποφύγω και να αλλάξω πράγματα που πιθανόν να έθεταν σε κίνδυνο την κατάσταση.
Βέβαια έχω μέχρι στιγμής αλλάξει μετά από 2,5 χρόνια μεντεσέδες....κάτι είναι και αυτό....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 29-11-15, 01:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Α μια χαρά!! Την καλύτερη έχεις κάνει!!
Στο μεγάλο μου ενυδρείο, επειδή είχα κι εγώ λίγη υγρασία από το sump (το ATS το έχω κλεισμένο σε πλέξιγλας κουτί) έβαλα ένα ανεμιστηράκι υπολογιστή 22cm, ψηλά στη μία πλευρά της βάσης και στην απέναντι έκανα πάλι τρύπα 22cm για να μπαίνει ο αέρας και την κάλυψα με φίλτρο από απορροφητήρα...
Από τότε δεν έξω ξαναδει υγρασία μέσα στη βάση...
Δες και μια κατασκευούλα που έκανα για το ενυδρείο της ανηψιάς μου...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=908824
-------------------------
Περιμένουμε και τις επόμενες αναρτήσεις σύντομα!!! Όχι τίποτα άλλο, για να μην γκρινιάζει ο Σάκης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 29-11-15 στις 01:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 07-01-16, 00:14
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά.
Υγεία, χαρά, ευτυχία και ανάπτυξη σε όλους μας και φυσικά στα ενυδρεία μας.

Συνεχίζοντας την ανασκόπηση, σειρά έχει τώρα ο λοιπός ηλεκτρο-μηχανολογικο-υδραυλικός εξοπλισμός. Το σύνολο σχεδόν του εξοπλισμού βρίσκεται στο ντουλάπι με το σαμπ.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06802.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  51,3 KB

Στην αριστερή πλευρά που είναι η επιστροφή από το κυρίως ενυδρείο, βρίσκονται το σκίμμερ με την αντλία του (TMC V2 1500 με RIO 3100) καθώς και οι 2 ριάκτορες με άνθρακα και αντιφώσφωρο.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06805.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  40,5 KB

Στην δεξιά πλευρά βρίσκεται το συγκρότημα με τις αντλίες επιστροφής (ΕΗΕΙΜ COMPACT+2000) και εσωτερικής κυκλοφορίας (ΕΗΕΙΜ COMPACT+3000) καθώς και το σύνολο του ATS.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06817.JPG
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  100,0 KB

Μιλώντας για εσωτερική κυκλοφορία εννοώ την κυκλοφορία προς τους ριάκτορες, το ΑTS και το ψυκτικό.
Εδώ κατά την 3χρονη λειτουργία του ενυδρείου υπήρξαν αρκετές αλλαγές :
Στις αντλίες με εναλλαγή των 2 υπαρχόντων μεταξύ τους.
Στους ριάκτορες οι οποίοι λόγω του ATS, μετακόμισαν στην αριστερή πλευρά.
Για περίπου 16 μήνες χρησιμοποίησα μακροάλγη chaeto. Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από την απόδοσή της ιδιαίτερα κατά τους «καυτούς» μήνες (22-23 oC) λειτουργίας του ενυδρείου, οπότε και αναπτύσσονταν αρκετά. Κατά το υπόλοιπο διάστημα αλλά ιδιαίτερα το χειμώνα (16-17 oC) απλώς σταματούσε να αναπτύσσεται. Μου φάνηκε ιδιαίτερα ενοχλητικό η διάσπασή της σε μικρά κομματάκια τα οποία πήγαιναν παντού και απαιτούνταν συχνός καθαρισμός.
Το ATS λειτουργεί τους τελευταίους 10 μήνες με πολύ καλά αποτελέσματα.
Τροφοδοσία όπως προαναφέρθηκε. Φωτισμός από λάμπα LED 14W 3000K και προβολέα (floodlight) 10W 4500K.
Καθαρίζεται κάθε 3 – 4 εβδομάδες και έχει συμβάλει σημαντικά στην μείωση κυρίως των νιτρικών αλλά και φωσφορικών κλπ του ενυδρείου.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06822.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  32,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06815.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  36,5 KB

Στόχοι του επόμενου διαστήματος είναι :
Η αναβάθμιση του φωτισμού του ATS με την αντικατάσταση του προβολέα από άλλον λεπτότερο των 20W στα 3000K. Με θετικά αποτελέσματα άλλος ένας θα αντικαταστήσει και την λάμπα LED.
Δοκιμαστική αύξηση της ροής της εσωτερικής κυκλοφορίας με την αντικατάσταση της ΕΗΕΙΜ COMPACT+3000 από την ΕΗΕΙΜ COMPACT+5000 κυρίως για την αύξηση της τροφοδότησης του ATS.
Η ΕΗΕΙΜ COMPACT+3000 θα αντικαταστήσει την ΕΗΕΙΜ COMPACT+2000 στην επιστροφή.
Το σύστημα εξελίσσεται και επιδέχεται περαιτέρω βελτιώσεων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η μικρή μου ζούγκλα drbig Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 39 29-05-10 23:55
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49
Απο το πανεπιστήμιο Αιγαίου............ aristomenis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 19-01-08 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12131 seconds with 14 queries