Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-10, 05:52
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Talking Περι λιτρων κτλ!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
για ποιο λογο υπαρχει το φορουμ ???? μηπος για να συμβουλευει ο ενας τον αλλον ????
και ειναι ολα απλα μαθηματικα ενας δισκος θελει 50 λιτρα αμα βαλεισ 6 που ειναι το ελαχιστο θες 300 καθαρα λιτρα νερο χωρις διακοσμητηκα χωρις τιποτα τωρα εσυ σε 240 αμα βαλεισ ριζες και αμμο εχασεσ μανι μανι 60 αρα 180 λιτρα δε θα τα βλεπεις τα ψαρια αμα βαλεις κατω απο 6 θα ειναι μονιμα κρημενα και φοβισμενα και θα εισαι συχνος πελατης στης ασθενιες
το ψαρι δισκος ειναι μεγαλη προκληση ακομα και για εμπειρους χομπιστες δοκιμασε κατι αλλο οχι τοσο απετιτηκο μαθε καλα πως δουλευει ενα ενυδρειο και μετα απο λιγο καιρο αν οντος θες βρες τη λυση παρε ενα 450 λιτρα και βαλτα να τα χαρεις


και κατι αλλο ειμαστε χομπιστες
δε φτιαχνουμε κονσερβες με ψαρια ουτε παστονουμε 20 κιλα μπακαλιαρο σε ενα κουτι

αφου το ψαρι θελει αυτα τα λιτρα αυτα ειναι δε θα του τα αλλαξεις ουτε εσυ ουτε κανενας στην τελικη
Εγω κραταω μονο αυτα .
Και κανω μια ερωτηση χωρις να εχω τιποτα με το αρνητικο Η καποια κοντρα με τον ανθρωπο που θα αναφερω.

Ο Γιωργος κραταει 4 δισκους στα 180λιτρα μικτα εαν δεν κανω λαθος , με αμμο , με ξυλα .
Του Γιωργου ειναι σωστο το ενυδρειο και του Σταυρου οχι ?
αφου στο κατω κατω ο Σταυρος εχει παραπανω λιτρα .(απλα μαθηματικα)
Δεν ερχεται καπως περιεργα καποιος με λιγα λιτρα ( Γιωργος ) να λεει σε καποιον με παραπανω λιτρα απο αυτον ( Σταυρο ) οτι τα λιτρα του ειναι λιγα ? Και ο Γιωργος με 4 δισκακια δεν εχει κοπαδι με τα λεγομενα τα δικα σου .


Υ.Γ : Γιωργο το ξαναλεω οτι δεν εχω τιποτα με σενα και κανουμε απλα κουβεντα .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-10, 07:05
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω κραταω μονο αυτα .
Και κανω μια ερωτηση χωρις να εχω τιποτα με το αρνητικο Η καποια κοντρα με τον ανθρωπο που θα αναφερω.

Ο Γιωργος κραταει 4 δισκους στα 180λιτρα μικτα εαν δεν κανω λαθος , με αμμο , με ξυλα .
Του Γιωργου ειναι σωστο το ενυδρειο και του Σταυρου οχι ?
αφου στο κατω κατω ο Σταυρος εχει παραπανω λιτρα .(απλα μαθηματικα)
Δεν ερχεται καπως περιεργα καποιος με λιγα λιτρα ( Γιωργος ) να λεει σε καποιον με παραπανω λιτρα απο αυτον ( Σταυρο ) οτι τα λιτρα του ειναι λιγα ? Και ο Γιωργος με 4 δισκακια δεν εχει κοπαδι με τα λεγομενα τα δικα σου .


Υ.Γ : Γιωργο το ξαναλεω οτι δεν εχω τιποτα με σενα και κανουμε απλα κουβεντα .
Αν και συμφωνώ σπάνια μαζί σου

Προσωπικά πιστεύω ότι κάτω από 300 λίτρα για μένα δίσκοι δεν πρέπει να μπαίνουν ΙΜΟ


Κάτι άλλο τώρα αν η βρύση μας βγάζει καλό νερό ( σχετικό αυτό έτσι ) με ένα προφίλτρο άνθρακα και με ένα προφίλτρο στερεών
αυτό που έχω δει προσωπικά είναι ότι τα ψάρια μεγαλώνουν καλύτερα με την μόνη προυπόθεση να έχουμε καθημερινές αλλαγές μεγάλες 50%+
έτσι έχουμε αυτό που λέμε καθαρό νερό που είναι σημαντικό και αντισταθμίζουμε με το παραγόντα που λέγεται σωστό νερό ph κάτω από 7 .

Η κάθε μέθοδος έχεις τα πλεονεκτήματα της και κάποιους κανόνες που δεν πρέπει να παραβλέπεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-10, 09:42
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

A να τονίσω με την πρώτη στραβή εδώ μέσα ( GAB) και μη σωστή γλώσσα και σεβασμό στον άλλον όλα θα σβηστούν

Το λέω για να μπορέσουμε να διαχωρίσουμε ότι άλλο το ένα φορουμ άλλο το άλλο εδώ είμαστε ποιο δικτακτορικοί . Προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν πρέπει να υπάρξουν την γνώμη μας να λέμε όλοι κόσμια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-10, 10:09
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ναι είναι ποιο απλά τα πράγματα αλλά δεν τα διαβάζεις όλα

οι Αμερικάνοι για παραδειγμα κάνουν μαζικές αλλαγές νερού καθημερινά ακολουθούν την σχολή των Ασιατών και δεν χρειάζονται την φίλτρανση που θέλουμε εμείς με αλλαγές από εβδομάδα και πάνω από αρκετούς

Αν δεις πάντως ενήλικο δίσκο ας πούμε 4-5 που λες σε ενυδρείο 200 λίτρων θα νομίζεις ότι τα ψάρια θέλουν να φύγουν

Το πρόβλημα δεν είναι τα λίτρα μόνο και κακός μένουμε μόνο εκεί είναι και πολλά άλλα .

Στην Ελλαδα για παραδειγμα ένα λάθος που κάνουν αρχάριοι χομπίστες είναι να παίρνουν μικρά ψαρια 5-7cm . Δυστυχώς χωρίς εμπειρία και μεγάλη προσοχή δεν θα μπορέσεις να τα φτάσεις όπως πρέπει( πάντα μιλάμε για τον γενικό κανόνα και όχι για εξαιρέσεις ) .

Τα πράγματα είναι απλά υπάρχουν αρκετοί δρόμοι στον δίσκο απλά ο καθένας έχει τα δικά του πράγματα που πρέπει να ακολουθήσεις . Πάντως ένας γενικός και αλάνθαστος κανόνας είναι οτι το καθαρό και μπόλικο νερό είναι το παν για μεγαλώσουν σωστά οι δίσκοι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-10, 10:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Επιμενω σε αυτην την φωτο



Ειναι ΜΕΓΑΛΑ ψαρια οι δισκοι, συν οτι ειναι και κοπαδοψαρα, θελουν λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-10, 10:33
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

να πω και εγώ κάτι

το ότι άλλα λέγονται στο φόρουμ και άλλα κάνει ο καθένας σπίτι του είναι λογικό γιατί υπάρχει μια νοοτροπία πολύ απόλυτη όσο αφόρα τα λίτρα και το θέμα Α/Ο.
Πριν ένα χρόνο είχα 8-9 χρυσόψαρα στα 120 λίτρα και δεν μπορείς να φανταστείς τι άκουσα αυτό που κράτησα όμως είναι ότι μου έλεγαν ότι το κάθε χρυσόψαρο θέλει 30-40 λίτρα και να βάλω 2 χρυσόψαρα κάτι εντελώς χαζό για εμένα δεν θα στήσω 120λ ενυδρείο για 2 μικρά χρυσόψαρα. ¶κου όμως τι έγινε χθες κάποιος είπε σε ένα παιδί να μην βάλει χρυσόψαρα γιατί θέλουν 60λιτρα το ένα δηλ σε 6-7μηνες διπλασιάστηκαν τα λίτρα που θέλει ένα ψάρι?????

για αυτόν τον λόγο πλέον δεν αναφέρομαι καθόλου στα ψάρια που έχω μέσα και θα ασχολούμαι μόνος μου όταν έχω κάποιο πρόβλημα. Και όταν βγάζω Φώτο επιλέγω αυτές που φαίνονται τα λιγότερα ψάρια

ΥΓ έκανα μια αναφορά πρόσφατα για τα ψάρια που έλεγε

εάν μάθουν πόσα ψάρια έχω θα μου κάνουν BAN

Ασε που εαν μεγαλωσει το ψαρι το δινω σε εναν απο το φορουμ και παιρνω παλι ενα μικρο αυτα τα λιτρα εχω αυτα τα ψαρια θελω θα κανω και θυσιες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-10, 11:07
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Κάποιοι έχουν σαν πρώτο μέλημα να έχουν τα ψάρια τους λίτρα κλπ κλπ.


Κάποιο σαν εμένα έχουν σαν πρώτο μέλημα να τους αρέσει το ενυδρείο τους και να έχει τα ψάρια που αυτοί θέλουν ας φάω το μπαν :ρ σε 120 λίτρα μεικτά έχω 3 ζεμπρα ντανιο 6 μεσαίους ξιφοφορους (αμέτρητα μικρά) 10 εντλερ (αμετρητα μικρα) 5 γαριδες 7 apple snail 1 μεγαλο sae και δεν εχω σκοπο ακομα να αφαιρεσω κανενα

συνολο πανω απο 50-60 ζωες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 28-05-10 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-10, 13:30
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Πολύ μου άρεσε η όλη συζήτηση....και δεν το κρύβω ότι διασκέδασα με κάποιες απόψεις....και θα πώ και εγώ τις δικές μου (γιατί θα σκάσω αν δεν τις πώ ).
Θεωρία λοιπόν και πράξη με έπαθλο την εμπειρία.
Θεωρία...Οι δίσκοι θέλουν 50 lit έκαστος με μινιμουμ τα 300lit. Πράξη...Διατηρούσα πάνω από 15 δίσκους (μερικοί άνω των 12 cm) για πολύμεγάλο χρονικό διάστημα με μηδενικές απώλειες σε 240 lit φυτεμένο(μπήκαν όλοι μαζί και μέχρι να τους δώσω δεν μπήκε άλλο ζωντανό στο ενυδρείο)..
Θεωρία...Οι δίσκοι θέλουν νερό Α/Ο.
Πράξη...το 1992 που έβαλα τούς πρώτους μου δίσκους δεν είχε κανείς συσκευή Α/Ο.Νεράκι βρύσης (περιοχή Χαριλάου) με αντιχλώριο.Απώλειες μηδενικές,τα ψάρια μεγάλωναν,τα χρώματά τους τέλεια..(Δεν είχα γέννες).
Θεωρία...Οι δίσκοι δεν πρέπει να τρώνε μοσχαροκαρδιά (εμφάνιση του ΗΕΧΑΜΙΤΑ).
Πράξη...Αν δεν ταιζα τους δικούς μου μοσχαροκαρδιά θα είχαν το μισό μέγεθος από το σημερινό..Καμιά ασθένεια.
Ολα τα παραπάνω και άλλα τόσα συνέβηκαν σε μένα.Ισως έτυχε.Ισως μου έκατσαν τα ψάρια και τότε και τώρα.Νομίζω ότι όλα είναι σχετικά.Ισως και του φίλου του Σταύρου του κάτσουν στα λίγα λίτρα και πάνε όλα καλά.Ισως ο φίλος ο Χάρης-Σάμος έφαγε πίκρα σε κάποια περίπτωση.
Υ.Γ. Η φώτο του κ.Τόλη...όλα τα λεφτά....αλά δεν μας είπε οι 8 δίσκοι σε τι μέγεθος είναι και σε τι μέγεθος το ενυδρείο που τους φιλοξενεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-10, 13:35
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

ειναι απο την παρουσιαση του antrikoy και ειναι αν θυμαμαι καλα 400 λιτρα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-10, 14:31
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρηστο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40677 ειναι η παρουσιαση!!
Φανταστικό Γιώργο...πανέμορφο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-10, 14:38
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλεξ ... τα λιτρα και οι δισκοι ειναι κατι που συνδεονται για την σωστη τους αναπτυξη χωρις προβληματα ...

σαφεστατα, δεν χωραει κουβεντα σαυτο, τα πολλα λιτρα χρειαζονται, απλα μου τη σπαει το πλαφον που εχει μπει σε λιτρα και ψαρια...
για μενα το βασικοτερο ειναι η εμπειρια και η ορεξη που χρειαζεται για να μεγαλωσεις αυτα τα ψαρια...

μην ξεχνας κι εσυ κι εγω "αμαρτωλοι" ημαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-10, 07:21
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ μου άρεσε η όλη συζήτηση....και δεν το κρύβω ότι διασκέδασα με κάποιες απόψεις....και θα πώ και εγώ τις δικές μου (γιατί θα σκάσω αν δεν τις πώ ).
Θεωρία λοιπόν και πράξη με έπαθλο την εμπειρία.
Θεωρία...Οι δίσκοι θέλουν 50 lit έκαστος με μινιμουμ τα 300lit. Πράξη...Διατηρούσα πάνω από 15 δίσκους (μερικοί άνω των 12 cm) για πολύμεγάλο χρονικό διάστημα με μηδενικές απώλειες σε 240 lit φυτεμένο(μπήκαν όλοι μαζί και μέχρι να τους δώσω δεν μπήκε άλλο ζωντανό στο ενυδρείο)..
Θεωρία...Οι δίσκοι θέλουν νερό Α/Ο.
Πράξη...το 1992 που έβαλα τούς πρώτους μου δίσκους δεν είχε κανείς συσκευή Α/Ο.Νεράκι βρύσης (περιοχή Χαριλάου) με αντιχλώριο.Απώλειες μηδενικές,τα ψάρια μεγάλωναν,τα χρώματά τους τέλεια..(Δεν είχα γέννες).
Θεωρία...Οι δίσκοι δεν πρέπει να τρώνε μοσχαροκαρδιά (εμφάνιση του ΗΕΧΑΜΙΤΑ).
Πράξη...Αν δεν ταιζα τους δικούς μου μοσχαροκαρδιά θα είχαν το μισό μέγεθος από το σημερινό..Καμιά ασθένεια.
Ολα τα παραπάνω και άλλα τόσα συνέβηκαν σε μένα.Ισως έτυχε.Ισως μου έκατσαν τα ψάρια και τότε και τώρα.Νομίζω ότι όλα είναι σχετικά.Ισως και του φίλου του Σταύρου του κάτσουν στα λίγα λίτρα και πάνε όλα καλά.Ισως ο φίλος ο Χάρης-Σάμος έφαγε πίκρα σε κάποια περίπτωση.
Υ.Γ. Η φώτο του κ.Τόλη...όλα τα λεφτά....αλά δεν μας είπε οι 8 δίσκοι σε τι μέγεθος είναι και σε τι μέγεθος το ενυδρείο που τους φιλοξενεί.
Πάμε ένα ένα να σου πω που διαφωνώ και που συμφωνώ

Για το πρώτο 12 cm ψάρι για δίσκο ειδικά για πολύ καιρό είναι μικρό άρα τα λίτρα βοηθάνε να μεγαλώσει ο δίσκος

Για την το θέμα ΑΟ δεν διαφωνώ αν το νερό είναι καλό ( καθαρό)

Τα ψάρια της φωτογραφίας είναι φίλου τα πείρε 5 cm και τώρα είναι 12+ μέσα σε 6 μήνες σε 400 λίτρα ενυδρείου

έχει τα καλά της έχει και τα κακά της αν δεν εχεις καλές συνθηκες ναι βοηθάει στο να έχουμε flagelates και έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να αποκτήσεις δεν σημαίνει ότι γίνεται πάντα .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-10, 09:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

θα απαντισω και εγω
δεν εφαγα καμια πικρα εκτος απο ενα ψαρακι που δεν ετρωγε λογο αρρωστιας με τη βοιθεια του χρηστου π και λιγο αλατι ολα ρολοι τα ψαρια μεγαλονουν με απιστευτο ριθμο
το κολπο ειναι (δε το ηξερα μου το ειπανε και απλα το εκανα ) καθε μερα αλλαγη νερου μονο α/ο και φουλ φαει
ταιζω τα παντα απο καρδια μεχρι μπανανες ολα στο χερι οτι κραταω το τρωνε
τα ψαρια τα πηρα 5,5 εκ και τωρα ειναι 12+ τα εχω απο τον ιανουαριο
εχω 6 ψαρια μονο σε 300 καθαρα λιτρα και τελοσ καλοκαιριου θα παρω ακομα ποιο μεγαλο ενυδρειο 450 η 840 γιατι θελω να τα εχω χρονια χωρις προβληματα
εχω και γεννες
το ph στο 4,9

και κατι που παρατηρισα αυτα τα λιγα χρονια που ασχολουμε με ενυδρεια τα πολλα λιτρα συνχωρουν λαθοι τα λιγα οχι
και κατι ακομα ειχα την εντυποση οτι τα χρυσοψαρα ειναι τα ποιο βρομιαρικα ψαρια ανακαλυψα οτι οι δισκοι ειναι περισοτερο

υγ δεν εχω τιποτα με κανεναν που γραφει στο φορουμ ισα ισα εχω την ορεξη να του πω και 5 πραματα που εμαθα απο αλλου εκτος GAB ολος αυτος ο (καυγας )εγεινε για να μη ταλαιποριθει το παλικαρι σαν εμενα γιατι κακα τα ψεματα καθε μερα αλλαγη νερου δεν ειναι και το καλυτερο .

-------------------------
BORKED

BORKED
δειτε τα δε λεω ψεματα
-------------------------
BORKED αυτο θελετε να φτιαξετε ??? 25 ψαρια σε 400 λιτρα ???? γιατι παραπανω δεν ειναι του εστειλα και μηνυμα να μας πει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 28-05-10 στις 09:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-10, 12:31
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα ψάρια της φωτογραφίας είναι φίλου τα πείρε 5 cm και τώρα είναι 12+ μέσα σε 6 μήνες σε 400 λίτρα ενυδρείου
για το καλο της συζητησης ΜΗΝ υπερβαλουμε .....


Στη παρουσιαση που εχει κανει ο αντρικος το σακουλακι με τα ψαρια λεει 8cm ..... και οχι 5.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-10, 12:34
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το καλο της συζητησης ΜΗΝ υπερβαλουμε .....


Στη παρουσιαση που εχει κανει ο αντρικος το σακουλακι με τα ψαρια λεει 8cm ..... και οχι 5.
όπως καλά γνωρίζεις τα ψάρια του Στενκερ που λένε 8cm στο σακουλάκι στο σώμα είναι 5-6

και γράφε καλύτερα μην είσαι προκλητικός ειδικά απέναντι μου που δεν δείνω δικαίωμα ,το καλό της συζήτησης το θέλω πρώτα εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-05-10, 12:56
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το καλο της συζητησης ΜΗΝ υπερβαλουμε .....


Στη παρουσιαση που εχει κανει ο αντρικος το σακουλακι με τα ψαρια λεει 8cm ..... και οχι 5.

δηλαδή ότι μου λες ότι υπερβάλω ενώ έτσι είναι δεν με προσβάλεις ΙΜΟ

Σβήστηκαν ότι είχε προσωπική αντιπαραθεση και σπαμ .

Θα τους ρίξω μία ματιά μήπως έγινε κάποιο λάθος πάντως

Συνεχίζεις να είσαι περίεργος ποιον δεν βολεύει και τι έχουμε να κερδίσουμε δεν μας λες .


Α να μην ξεχάσω και τα δικά μου και αυτά που γραφεις εσύ σήμερα θα σβηστούν όπως καταλαβαίνεις είναι εκτός θέματος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-10, 21:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

γιατι στα ενυδρεια μας δε πεφτει ξυλο ποτε ???
εμενα και στα 2 αυτην την περιοδο γινετε της κακομηρας τσακονοντε τα αρσενικα ακομα και στης ποιο ηρεμες συζητησεις υπαρχουν τσακομοι οταν υπαρχουν διαφορετηκες αποψεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-10, 10:53
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων

και κατι που παρατηρισα αυτα τα λιγα χρονια που ασχολουμε με ενυδρεια τα πολλα λιτρα συνχωρουν λαθοι τα λιγα οχι
Ενα σημαντικο σημειο αυτο ειδικα για νεο χομπιστα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε ένα ένα να σου πω που διαφωνώ και που συμφωνώ

Για το πρώτο 12 cm ψάρι για δίσκο ειδικά για πολύ καιρό είναι μικρό άρα τα λίτρα βοηθάνε να μεγαλώσει ο δίσκος

Για την το θέμα ΑΟ δεν διαφωνώ αν το νερό είναι καλό ( καθαρό)

Τα ψάρια της φωτογραφίας είναι φίλου τα πείρε 5 cm και τώρα είναι 12+ μέσα σε 6 μήνες σε 400 λίτρα ενυδρείου

έχει τα καλά της έχει και τα κακά της αν δεν εχεις καλές συνθηκες ναι βοηθάει στο να έχουμε flagelates και έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να αποκτήσεις δεν σημαίνει ότι γίνεται πάντα .
Συμφωνω με τον Χρηστο αλλα θεωρω οτι η χρηση αο ειναι εξισου αποδοτικη
οταν συνοδευεται με σωστη διατροφη.
Η δικη μου αποψη ειναι εχοντας αρχικα 180λτ μικτα με 4 δισκους
αρχισαν τα προβληματα που οφειλονταν στον περιορισμενο χωρο,
στον μικρο αριθμο ατομων που σημαινει αυξηση επιθετικοτητας,
με αποτελεσμα την απωλεια του ενος απο τους 4 δισκους και τον
τραυματισμο στο κοιλιακο πτερυγιο ενος αλλου απο το ξυλο
και την προσπαθεια να κρυφτει πραγμα δυσκολο σε τοσο μικρο χωρο.
Συμπερασμα δεν φτανει μονο το καλο νερο αλλα και η μειωση του στρες
που οπως ξερουμε ειναι μια απο τις κυριοτερες αιτιες εκδηλωσης ασθενειων.
Κατασκευαζοντας ενα μεγαλυτερο και προσθετοντας περισοτερα ατομα
τα πραγματα αλλαξαν προς το καλυτερο εχοντας 9 ατομα.
Ενα διαστημα που διανυουμε ειναι η περιοδος του ζευγαρωματος περα απο
την εδαφικη κυριαρχια που υπαρχει καθολη τη διαρκεια της ζωης τους.
Εκει τα πραγματα μπορουν να γινουν πολυ χειροτερα οταν ο χωρος ειναι
περιορισμενος.
Τελος θελω να ρωτησω αυτους που συνιστουν λιγα λιτρα ενω οι
ιδιοι εχουν 400+ να μου εξηγησουν το λογο και γιατι δεν γυρνανε
στα 200 πχ.

ΥΓ. Μπορεις να εχεις δισκους σε πολλο η λιγα λιτρα αλλα υπο προυποθεσεις
που σημαινει εμπειρια, ρουτινες αναλογες κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-10, 11:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Προσωπικά έχω 3 ολόκληρα ενυδρεία εκ των οποίων τα δύο είναι κενά. Ένα 180 λίτρα, ένα 220 λίτρα και ένα ΡΙΟ300 που έχω μέχρι και σήμερα τις κιχλιδούλες μου. Τα ενυδρεία αυτά αγοράστηκαν με σειρά όπως ακριβώς τα έχω γράψει εδώ με διαφορά 1 έτους το ένα από το άλλο.

Μπαίνοντας σε αυτόν τον χώρο, είτε σου αρέσει και αναπτύσσεσαι σχεδόν ασταμάτητα, η παραμένεις απλά θεατής για λίγα χρόνια και μετά αποχωρείς, όπως άλλωστε συμβαίνει με όλα τα χόμπυς. Μη μου πείτε ότι διαφωνείτε σε αυτό.

Αν τότε νέος στα φόρα, ακολουθούσα εξ' αρχής τις υποδείξεις των "κακών", "εκκεντρικών", "εγωκεντρικών", "ξερόλων" συντονιστών, τώρα θα είχα κάπου 1000 ευρουλάκια να τα κάνω κάτι άλλο και όχι να έχω δύο άχριστα ενυδρεία στην αποθήκη μου, που εννοείται ότι μου πιάνουν και αρκετό χώρο! Τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσουν ξανά!

Αυτά από εμένα, εύχομαι να βοήθησα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-05-10 στις 12:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ενυδρειο 200 λιτρων f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-04-09 20:13
Ενυδρειο 30 λιτρων BufferPriest Αρχάριοι γλυκού νερού 17 08-05-08 23:09
Να και το ενυδρειακι μου 80 λιτρων. Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 31-01-08 20:42
Setup 180 Λιτρων Tricky Malawi 25 28-11-07 17:53
υπολογισμος λιτρων dinos99 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 22-09-07 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16108 seconds with 15 queries