Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-07-15, 16:29   #1
Γνώμες και συμβουλές για νέο ενυδρείο
ReaperX
Member
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος 08-07-15, 16:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα!!

Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο,σκέφτομαι να κάνω το βήμα και σιγά-σιγά να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο γλυκού νερού..

Δεν βιάζομαι καθώς θέλω να αποφύγω λάθη αλλά και τις πολλές ζέστες,απλά σκέφτομαι να μαζέψω σιγά-σιγά τον εξοπλισμό να γίνει σωστό στρώσιμο και να βάλω ψάρια προς Σεπτέμβριο να γλιτώσω και τις πολλές ζέστες.

Όσο αφορά το ενυδρείο θα ήθελα τις γνώμες σας όσο αφορά τα anubias.Συγκεκριμένα για το μοντέλο A1000 και το A800.Αξίζουν τα χρήματά τους;Μήπως το ύψος τους είναι υπερβολικό και δημιουργεί και δυσκολίες στη συντήρηση;
Κάποια άλλη πρόταση σε κοντινή τιμή;Ο περιορισμός που έχω είναι max το 1μ σε μήκος και να είναι μαύρο.Φίλτρο θα μπει εξωτερικό οπότε δεν ενδιαφέρομαι για ενσωματωμένο.

Και κάτι ακόμα...Επειδή στο χώρο που θα μπει θα κοιμάμαι κιόλας,ο θόρυβος σε γενικές γραμμές είναι ανεκτός ή ενοχλεί στον ύπνο;
Εμφανίσεις: 3247
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-15, 17:14
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

πολυ σωστα κανεις και ξεκινας σιγα σιγα γιατι θα αποφυγεις λαθη απο βιαστικες κινησεις
το ανουμπιας ειναι μια χαρα ενυδρειο και κανενα προβλημα δεν υπαρχει απο το υψος του.οσο για το θορυβο δε νομιζω να εχεις προβλημα.ασε που τα περισσοτερα φιλτρα πλεον ειναι αθορυβα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-15, 17:51
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Wellcome!!!

Υπάρχουν πολλά ενυδρεία που μπορείς να βρεις στο 1 μέτρο μήκος ακόμα και μεταχειρισμενο από άλλους χομπιστες...
Eγώ θα σου πρότεινα να δεις και τα Rehau επειδη έχω ένα στην κατοχή μου και είμαι πολύ ευχαριστημενος και ειναι και πιο οικονομικά !!!

Tο ίδιο ισχύει και για τα φίλτρα, υπάρχουν πάρα πολλά και αθόρυβα...
Kανε μια έρευνα αγοράς!!! διάβασε και στο site να δεις τι υλικά προτιμουν και αν έχεις απορία μας ρωτάς τη γνώμη μας και προχωράς!!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-15, 19:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Η αποψη του "θα τα κανω ολα με υπομονη και σωστα", ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για ενα ενυδρειο. Απο εκει και περα, με διαβασμα και ερωτησεις μπορεις να κανεις τα παντα.

Για τον εξοπλισμο και το ενυδρειο που ρωτας, ολα ξεκινουν απο το ποσα χρηματα διαθετεις για πακετο ενυδρειο-φιλτρο-θερμαντικα σωματα για αρχη, που ειναι και το κυριο κοστος. Απο εκει και περα, τα αλλα σιγα-σιγα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-15, 19:43
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Kαλώς σας βρήκα!!

Tο έχω δει και το Rehau..Βγαίνει και αρκετά φθηνότερο,αλλά είναι 15 εκ. χαμηλότερο με αποτέλεσμα να προκύπτει μια διαφορά 24 λίτρων στα νούμερα που δίνουν,οπότε προτιμότερο δεν είναι αυτό με τα περισσότερα λίτρα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες!

Η αποψη του "θα τα κανω ολα με υπομονη και σωστα", ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για ενα ενυδρειο. Απο εκει και περα, με διαβασμα και ερωτησεις μπορεις να κανεις τα παντα.

Για τον εξοπλισμο και το ενυδρειο που ρωτας, ολα ξεκινουν απο το ποσα χρηματα διαθετεις για πακετο ενυδρειο-φιλτρο-θερμαντικα σωματα για αρχη, που ειναι και το κυριο κοστος. Απο εκει και περα, τα αλλα σιγα-σιγα.

Τα 360 που κοστίζει το 1000ρι το anubias είναι στο max που διαθέτω..Θέλω να καταλήξω πρώτα στο ενυδρείο και μετά ξεχωριστά κοιτάω για φίλτρο θερμαντικό σώμα..

Συγκεκριμένα για φίλτρο είμαι μεταξύ Εheim professionel 3 2071 και Jbl Cristal Profi e901.Κλίνω προς το 2ο λόγω παραπάνω εγγύησης και πιο εύκολης εύρεσης ανταλλακτικών αφού τα εμπορεύεται γνωστό κατάστημα ωστόσο θα ήθελα τη γνώμη σας και πάνω σε αυτό.Θερμαντικό σώμα αντίστοιχα λέω να επιλέξω ίδιας εταιρίας με το φίλτρο που θα πάρω οπότε eheim jager ή jbl protemp 150 ή 200watt.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-15, 20:11
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReaperX Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλώς σας βρήκα!!

Tο έχω δει και το Rehau..Βγαίνει και αρκετά φθηνότερο,αλλά είναι 15 εκ. χαμηλότερο με αποτέλεσμα να προκύπτει μια διαφορά 24 λίτρων στα νούμερα που δίνουν,οπότε προτιμότερο δεν είναι αυτό με τα περισσότερα λίτρα;

Ναι

Τα 360 που κοστίζει το 1000ρι το anubias είναι στο max που διαθέτω..Θέλω να καταλήξω πρώτα στο ενυδρείο και μετά ξεχωριστά κοιτάω για φίλτρο θερμαντικό σώμα..

Όπως σου είπαν και πιο πάνω μπορεί να εκπλαγείς από τιμές σε μεταχειρισμένα!

Συγκεκριμένα για φίλτρο είμαι μεταξύ Εheim professionel 3 2071 και Jbl Cristal Profi e901.Κλίνω προς το 2ο λόγω παραπάνω εγγύησης και πιο εύκολης εύρεσης ανταλλακτικών αφού τα εμπορεύεται γνωστό κατάστημα ωστόσο θα ήθελα τη γνώμη σας και πάνω σε αυτό.

Εheim 3,5 λίτρα
Jbl 7,6 λίτρα αν έχει κάποιος απαντάει αν αφορά τον κάδο των υλικών ή το σύνολο του νερού του φίλτρου
κατά τα άλλα ίδιες καταναλώσεις & ονομαστικές ροές

Θερμαντικό σώμα αντίστοιχα λέω να επιλέξω ίδιας εταιρίας με το φίλτρο που θα πάρω οπότε eheim jager ή jbl protemp 150 ή 200watt.

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση
Τι ψάρια θες να βάλεις;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-15, 20:37
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Κοιτάζω και στα μεταχειρισμένα αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι να μου κάνει "κλικ".Αρκετά κιόλας πωλούνται και στημένα έτοιμα,εγώ όμως θέλω να το στήσω μόνος μου απ το μηδέν.

Όσο για το θερμαντικό σώμα το γνωρίζω πως δεν έχει σχέση,απλά αναλόγως ποιο κατάστημα θα επιλέξω για το φίλτρο έχει διαθεσιμότητα και στο αντίστοιχο θερμαντικό,οπότε γι' αυτό λέω πως μάλλον θα επιλέξω ίδιας εταιρίας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψάρια θες να βάλεις;

Δύσκολη ερώτηση καθώς μου αρέσουν πολλά...Όσο έχω ψάξει και διαβάσει μάλλον πάω για κοινωνικό και σίγουρα φυτεμένο.

Είναι πολλά τα ψάρια που μου αρέσουν με ιδιαίτερη αγάπη στα corydoras αλλά προς το παρόν θέλω να καταλήξω στον εξοπλισμό αφού όπως είπα ψάρια θα μπουν αργότερα για να αποφύγω τις πολλές ζέστες και τα περαιτέρω έξοδα για ψύξη σε πρώτη φάση.

Θα κάνω μια λίστα με αυτά που μου αρέσουν πιο μετά,κοιτάζοντας να είναι αντίστοιχες οι συνθήκες που απαιτούν,και θα ζητήσω και τη συμβουλή σας.
Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα..

Προσπαθώ να είμαι συγκρατημένος και να μη κάνω βιαστικές κινήσεις για να μην ξοδέψω άσκοπα χρήματα,απογοητευτώ αλλά και προπαντώς να φτιαχτεί ένα περιβάλλον όσο δυνατόν καλύτερο για τα ψάρια που θα ζήσουν μέσα σε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-15, 02:53
ReaperX Ο χρήστης ReaperX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Γνώμες για την παρακάτω ψαροσύνθεση?





Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AquStockImage.php.png
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  32,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-15, 04:07
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Smile

Αν και αρχάριος θα σου έλεγα να μην παραφορτώσεις το ενυδρείο μπας και χαρείς και καμμια γέννα εκει μέσα!
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για ενυδρείο aias.george DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 10-05-13 23:26
DIY Ενυδρείο συμβουλές κατασκευής nitrox DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 22-02-11 03:01
Γνώμες για ενυδρείο SUN SUN 64x39x54 pagos4 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 19-05-10 23:32
Γνώμες για ενυδρείο-καραντίνα aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-09-08 21:27
40L Ενυδρείο Συμβουλές lion Αρχάριοι γλυκού νερού 44 18-03-08 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05176 seconds with 14 queries