Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-03, 15:06
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Μειωση ph?

Γεια σας και απο εμενα. Ειμαι και εγω σχετικα νεος με το hobby και μιας που εκανα καποιες μετρησεις στο ενυδρειο μου ειπα να μου λυσετε καποιες αποριες.

Εχω ενα ενυδρειο (genesis 100) 180 λιτρων εδω και ενα 8 μηνο. Το λειτουργω κανονικα και γενικα ειμαι ευχαριστημενος αν και κατα καιρους μου πεθαναν καμια 5-6 ψαρια. Μεσα εχω cardinals, τιγρακια, και γενικα οτι εχει σχεση με μικρο και ηρεμο ψαρι. Το ενυδρειο ειναι με αληθινα φυτα και εχω ενα φιλτρο (hydra 20) ενα φιλτρο βυθου το οποιο δεν θυμαμαι ονομασια. Αλλαγες νερου κανω καθε μήνα. Παλαιότερα ειχα προβλήμα με τα φυτα μου μεχρι που εβαλα μια δευτερη λαμπα φθοριου και εγιναν ολα μια χαρα. Σταματήσε το σαπισμα και το πεταμα τον φυτων.

Χθες εκανα μια μετριση και ειδα οτι το ph ειναι γυρω στο 7,6. Αμμονια NO3 KAI NO2 δεν ειχε τιποτα αλλα το ph μου ειναι ανυσιχιτικο. Με ποιον τροπο μπορω να το μειωσω χωρις φαρμακα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-03, 15:50
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Ενας φυσικος τροπος να μειωσεις το ph σου ειναι να προσθεσεις τυρφη στο φιλτρο σου. Το μονο θεμα ειναι οτι το χρωμα του νερου σου θα γινει λιγο καφετι, κατι το οποιο κανει καλο στα ψαρια γιατι αυτο το χρωμα ειναι more like home αλλα ισως να μην αρεσει σε σενα.

Κατα την αποψη μοθ θα επρεπε να κανεις αλλαγες στο νερο πιο συχνα και οχι καθε μηνα. Ισως καθε μια η δυο εβδομαδες.
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-03, 16:03
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Δεν βρίσκω τον λόγο να ανησυχείς, όπως είπε και η Emmanuelle κάνε περίπου 10% αλλαγή στο νερό κάθε εβδομάδα. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις ακόμη τουλάχιστον με χημικά ή βιολογικά σκευάσματα.

Άσε την φύση να κάνει την δουλειά της....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-03, 17:08
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Μειωση ph?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas
Χθες εκανα μια μετριση και ειδα οτι το ph ειναι γυρω στο 7,6. Αμμονια NO3 KAI NO2 δεν ειχε τιποτα αλλα το ph μου ειναι ανυσιχιτικο. Με ποιον τροπο μπορω να το μειωσω χωρις φαρμακα?
Για πιό λόγο θες να μειώσες το Ph σου και σε πιο επίπεδο θες να το πας; Co2 έχεις βάλει;;; Εάν όχι, αυτό θα σου κατεβάσει λίγο ακόμα το Ph και θα οφελείση και τα φυτά σου.

Αλλαγές νερού θα πρέπει να κανεις κάθε βδομάδα περίπου 20-25%
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-03, 17:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος οτι το ΝΟ3 ειναι 0? Ποσα ψαρια εχεις συνολο, και ποσα φυτα?

Συμφωνω οτι pH 7.6 ειναι μια χαρα για τα περισσοτερα ψαρια κοινωνικου ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-03, 17:02
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Εχω γυρω στα 45 ψαρακια (1 betta splender (μονομαχο), 4 thoracoray securis, 2 hyphessobrycon aguila, 1 hemigrammous erythrozonus, 9 paracheirodon axelrodi (cardinals), 6 corydoras, 2 glass catfish, 2 capoeta tetrazona (τιγρακια), 5 harlequin (rasbora heteromorpha), 2 labeo, 2 tertaodon fluviatilis (round spoted) 2 clown loach, 2 μικρους γλυφτες, 2 malayan halfbeak, και 5-6 αλλα μικρα τα οποια μου ειναι αγνωστου ταυτοτητος). Επίσης απο φυτα εχω πολλα αληθινα φυτα, και λιγα ξυλα τα οποια τα πηρα οταν εστηνα το ενυδρειο μου. Εχω ενα φιλτρο εξωτερικο το hydor Prime 20 με και ενα φυλτρο βυθου παλι μαρκας hydor.

Ο λογος που θα ηθελα να μειωσω το Ph ειναι οτι επειδη εχω πολλων και διαφορων ειδων ψαρια, και απο τι διαβαζω σχεδον ολα τα ψαρια που εχω μεσα στην γυαλα το ph που θελουν ειναι μεταξυ 6,6-7,2. Και co2 εχω βαλει στο φιλτρο μου.

Σε γενικες γραμμες δεν εχω σοβαρα προβληματα απλως επειδη μου πεθαναν 5-6 ψαρια (στο 8 μηνο που το εχω) ειπα να σας ρωτισω μηπως μπορω να κανω κατι. Αρωστεια δεν βλεπω να υπαρχει, και επειδη αυτον τον μηνα μου πεθαναν 2 harlequin(rasbora hateromorpha) ανησυχησα.

Ενα αλλο ερωτημα μου ειναι πως θελω να αγορασω αλλο ενα ενυδρειο και να το βαλω σε μια γωνια που εχω. Ειμαι διατεθιμενος να δωσω καποια χρηματα να αγορασω της juwel με το κουρμπαριστο τζαμι το trigon 350. Εχετε να μου προτινετε τιποτα καλυτερο και ποιο οικονομικό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-03, 17:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το pH δεν ειναι τοσο εκτος οριων για τα ψαρια που περιγραφεις, θα ελεγα να το αφησεις ως εχει.
Με τον αριθμο των ψαριων που βλεπω, ξαναλεω οτι ΝΟ3 = 0 μου φαινεται περιεργο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-03, 17:40
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

θα ξανακανω το test και θα ενιμερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-03, 18:04
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Βλέπω περίεργους συνδυασμούς στα ψαριά σου(glass catfish , capoeta tetrazona, tetraodon fluviatilis)και σε λάθους αριθμούς .
Τι ψαριά σου πέθαναν?
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-03, 00:30
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

βάλε περισσότερα driftwood's
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-03, 01:12
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Το nitrate ειναι μεταξυ 0-5 κιτρινο προς πορτοκαλι. Οσο αυτην την εβδομαδα μου πεθαναν 2 rasbora heteromorpha. Ειχα να χασω μηνες ψαρι και γιαυτο ανησηχω.

Οσο για το juwel ειναι καλο ενυδρειο το εχει δει κανεις '' εν δραση''?

Υ.Γ που θα παει sid θα μαθουμε δεν θα μαθουμε? Στο χερι μας ειναι. Αντε τωρα για υπνο γιατι θα φωναζει η κουμπαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-03, 02:33
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Εχω δύο από αυτά (των 240 και 300 λίτρων - καθαρός όγκος, τους τύπους δεν τους θυμάμαι). Καλά είναι για ετοιματζήδικα. Αν πρόκειται να κάνεις κάτι σε display tank θα έλεγα, κάνε κάτι στα μέτρα σου. Ακριβώτερο αλλά συνήθως ΠΟΛΥ καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-03, 09:24
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ο polleni εχει το Rio 240 και το Rio 300.
Απο αποψη κατασκευης και design ειναι πολυ καλο.Διαθετει ενα εσωτερικο φιλτρο που απο το Rio 125 και πανω ειναι για πεταμα και τελειως βοηθητικο.
Δηλαδη θελω να πω οτι τα ενυδρεια της juwel απο τα μοντελα Rio 125 και κατω μπορεις να τα δουλεψεις και με το εσωτερικο φιλτρο χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Εκτος πια και εαν γινεται χαμος απο ψαρια.Απο εκει και περα ειναι τσαμπα τα λεφτα οποτε θα χρειαστεις και επιπλεον φιλτρο εξωτερικο ή εσωτερικο.
Απο αποψη φωτισμου εχει μονο 2 λαμπες σε ολα τα μοντελα της και απ'οτι ξερω κατοπιν παραγγελιας σου ερχεται αλλο καπακι με 4 λαμπες(πανακριβη λυση).Αυτο ισχυει απο το Rio 240 και πανω.
Το trigon 350 ειναι πολυ ωραιο σε μια γωνια αλλα καθολου οικονομικο και λειτουργικο.
Αυτο ισχυει στα περισσοτερα μοντελα της Juwel απο το Rio 180 και πανω.
Φυσικα αυτα που αναφερω ειναι καποιες τεχνικες λεπτομεριες της εταιριας και εχουν να κανουν σε συναρτηση με την χρηση και τον λογο που το θες.
Εαν θες κατι ποιο οικονομικο καλυτερα σκεψου μια κατασκευη στα μετρα σου και σχεδιασε την για τις αναγκες σου.
Οι ετοιμες λυσεις στο θεμα των ενυδρειων δεν ειναι και οτι καλυτερο απο ενα σημειο και μετα.

Καταρχας μεσα στο ενυδρειο σου γινεται ενας χαμος.Πολλα διαφορετικα ειδη και πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.Εκτος αυτου, οι αλλαγες που κανεις μια φορα το μηνα ειναι ανεπαρκεις και το φιλτρο που διαθετεις(φανταζομαι ειναι εσωτερικο)δεν επαρκει για την σωστη φιλτρανση σε σχεση με τον αριθμο των ψαριων.
Οποτε δεν μου κανει εντυπωση το οτι εχασες ψαρια και εαν θα ξαναχασεις στο μελλον με την υπαρχουσα κατασταση.
Οποτε μπες στην διαδικασια(οπως μπηκαμε σχεδον ολοι στο παρελθον)να αποφασισεις με ποιο ειδος ψαριων θελεις να ασχοληθεις και μετα να αρχισεις να δινεις ψαρια για να ηρεμησει η κατασταση.
Θα σου ελεγα να ξεκινησεις απο τα τιγρακια αμεσα γιατι προβλεπω να πεφτει πολυ ξυλο μολις αρχισουν και περνουν τα πανω τους.
Μην ξεχνας και το βασικοτερο, πολυ διαβασμα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-03, 11:11
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μέχρι να αρχίσεις το διάβασμα άρχισε να διώχνεις .
Το 1 labeo
Τα Tatraodon fluviatilis
Τα Halfbeak
Τα Clown loach εκτός αν σκοπεύεις να τα μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο βάζοντας τότε και μερικούς ακόμα (3 ελάχιστο ,6 ιδανικο,να μην έχουν μεγάλη διάφορα στο μέγεθος )
Τα τιγράκια bye bye
Τα Glass Catfish(αν είναι τα Kryptoperus bicirrhis) δεν αντέχουν να τα ενοχλούν και επίσης δεν επιβιώνουν σε μικρούς αριθμούς όποτε πράττεις ανάλογος .
Επίσης θα πρέπει να διορθώσεις τους αριθμούς των ψαριών από 1,2,3 τουλάχιστον σε 6 π.χ hyphessobrycon
Μπορεί να μην έχεις εμφανή σημάδια αλλά το συνεχές στρεσάρισμα που προκαλούν κάποια ψαριά σε αλλά εξασθενεί τον οργανισμό τους με αποτέλεσμα να έχεις θανάτους .
Για όπια απορία έχεις ακόμα και αν σου φαίνεται τέλειος χαζή ρώτα, εμείς εδώ είμαστε.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-03, 13:17
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Το ph σου το βλέπω και εγώ μια χαρά για τα είδη που έχεις...παρόλα ταύτα έχεις παρα πολλά ψαρια και ειναι περιεργο που λες οτι τα νιτρικά και τα νιτράτ σου ειναι στο 0....
Εγώ είχα 1 Ριο 400 (πουλήθηκε) και πουλάω ένα Ριο 240 τώρα δούλευαν και τα δύο εξαίσια!!
Συμφωνώ με τον PLECO για τα clown loach θα έχεις πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-03, 14:08
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Mε το ενυδρειο και το ΡΗ δεν εχεις προβλημα,
με τον μεγαλο αριθμο των ψαριων ειναι το ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Αρχισε να μειωνεις τον αριθμο τους, (( ΙΜΟ)) 20 απο αυτα πρπει να φυγουν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-03, 16:12
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Μήπως τα νιτρικά είναι χαμηλά γιατί έχω πολλά φυτά μες το ενυδρείο?

Το labeo είναι όντως υπερ κινιτικο (μόνο το μαύρο-κόκκινο) αλλά βλέπω να τα έχει μόνο με τα τιγράκια. Με τα αλλά αδιαφορεί. Τα τιγράκια δε είναι εδώ και 8 μήνες μέσα, και τώρα που έχουν γίνει θηρία βλέπω ότι έχει σταματήσει η ενεργητικότητα τους.
Το tetraodon fluviatilis το έβαλα προσφάτως γιατί μου αρέσει ο τρόπος που κινείται και είπα να κάνω μια δοκιμή. Δεν βλέπω να πειράζει τα αλλά ψαριά. Τα clown τι πρόβλημα να δημιουργήσουν αφού είναι ήδη και αυτά μήνες μέσα και ζουν όλα αρμονικά και χωρίς φασαρίες.

Σε γενικές γραμμές δεν βλέπω κυνηγητά και αντιπάθειες μες το ενυδρείο μου ούτε καν τα τιγράκια με τον μονομάχο που έχω μέσα που μου έλεγαν ότι θα του φανέ την ουρά. Πάντως σιγά θα κοιτάξω να ελαττώσω τον αριθμό τον ψαριών για να δω μήπως σταματήσουν έστω αυτές οι λίγες απώλειες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-03, 19:30
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

τα clown το μόνο πρόβλημα που θα δημιουργήσουν είναι ότι φτάνουν σε μήκος τα 35cm.....

αρκετό?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-03, 23:24
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

έχεις δει ποτέ clown 35cm σε ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-03, 23:53
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει ο Blade είναι ότι μπορούν να φτάσουν τα 35 cm αλλά όχι στην αιχμαλωσία.

Τα clown loach συνήθως φτάνουν το πολύ 15 cm στο ενυδρείο και αυτό μετά από αρκετά χρόνια.

Πάλι off-topic ήμαστε.
Please try to stay on-topic.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06422 seconds with 14 queries