Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-03, 21:28
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή διακοσμητικά: πέτρες από λάβα + ξύλο

καλησπέρα, πάλι εγώ ...
έκανα πάλι μια βόλτα στα μαγαζιά και αγόρασα πάλι και κάτι ...
συγκεκριμένα αγόρασα ένα ξύλο πολύ όμορφο και 3 πέτρες από λάβα (κοκκινοπώ χρώμα) οι οποίες έχουν τρύπα στη μέση και μπορούν να σχηματίσουν μικρές σπηλιές ...
τώρα που τις ξαναβλέπω ίσως να μην δένουν οπτικά με το χαλίκι μου αλλά τώρα τις αγόρασα ... ο τύπος μου εξήγησε ότι τόσο το ξύλο όσο και οι πέτρες έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία για χρήση εντός ενυδρείου ... η εταιρία που φέρνει τις συγκεκριμένες πέτρες ονομάζεται Feller Stone ... την έχει κάποιος ακουστά ίσως;

Από όσο διαβάζω το ξύλο θα πρέπει να το βράσω πρώτα ώστε να φύγει αυτή η ουσία η οποία εκκρίνει μέσα στο νερό κοκκινοπώ χρώμα σωστά;

Με τις πέτρες τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Την ίδια;;; Παρατηρώ επίσης ότι οι πέτρες αν τις ζορίσεις λιγάκι, θρουλάνε αλλά όχι τρελά πράγματα ... πάντως εδώ που τα λέμε ... και μόνο το ξύλο μέσα και ένα μέτρια πυκνό φυτεμένο ενυδρείο αρκεί, αφού στην τελική για την ώρα θα κάνω κοινόβιο ενυδρείο ... τις πέτρες τις πήρα πιο πολύ για μου έχουν μπει τα kribensis στο μάτι

Τα άλατα που ανέφερα χθες στα εσωτερικά τοιχώματα του ενυδρείου είναι πιο πυκνά σήμερα επί της ευκαιρίας ...

Φυτά από ότι φαίνεται θα αργήσω να βάλω καθώς σήμερα δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα και μου είπε ο ένας μαγαζάτορας ότι αν του παραγγείλω θα φέρει αυτά που θέλω αλλά θα πάρει κάμποσο καιρό (από 1 εβδομάδα έως 1 μήνα).

Αναμένω συμβουλές και απαντήσεις όσον αφορά τα διακοσμητικά.

ps. μετρήσεις σήμερα ...

θερμοκρασία: 25 βαθμούς κελσίου
pH: 8.5
kH: 11
gH: 21

χθεσινές μετρήσεις:

θερμοκρασία: μη διαθέσιμη
pH: 8,0
kH: 13
gH: 24

το pH ανέβηκε και μειώθηκε η σκληρότητα κατά 2 βαθμούς! περιέργο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-03, 19:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Και η λάβα και τα ξύλα/ρίζες είναι μια χαρά. Απλώς πρόσεχε μην έχουν αιχμηρές ακμές.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-03, 17:04
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

οσον αφορα τα κεραμικά, είναι και αυτά ουδέτερα στο νερό; δηλαδή αν βρω έτσι όμορφα λιθαράκια με τρυπούλες ώστε να χρησιμοποιούνται ως κρυψώνες από τα ψάρια θα έχω κάποιο πρόβλημα σχετικά με τη χημεία του νερού;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-03, 20:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Απλώς πρόσεχε μην είναι βαμμένα.

Μια άλλη καλή λύση είναι η χρήση καρύδας (χωρίς τον καρπό) για σπηλιά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-03, 10:52
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Pavloukos, έχω και εγώ δύο καρύδες μέσα στο ενυδρείο, είναι πολύ καλή λύση για σπηλιά, τα severum μου δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση.

Προσοχή απαιτείται βράσιμο πρώτα, καθώς επίσης να την στηρίξεις ώστε να μην την ξηλώσουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-03, 20:30
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

άκουα-φόρτε στη μασχάλη και μάζεψα καμμιά 15αριά πετρούλες από δέλτα ποταμού ... έπλυνα, έβρασα, έτριψα και κόλλησα με σιλικόνη ... προσπάθησα να δημιουργήσω όσες περισσότερες σπηλιές, κρυψώνες μπορούσα ... γύρω στις 10
γιατί το έκανα αυτό; γιατί το ξύλο που έβαλα είναι γεμάτο από χνούδι και καφέ άλγη και έχει γεμίσει σαν σκόνη λες και έχει πυτιρίδα!!! νομίζω πως θα το σουτάρω ή θα το κρατήσω για το επόμενο ενυδρείο ... η σιλικόνη που χρησιμοποίησα είναι απλή σιλικόνη ... δεν νομίζω να είναι τοξική ή τίποτα ε; είναι της techicoll η απλή διάφανη
σκέφτομαι να δοκιμάσω την τύχη μου με μικρές αφρικάνες ... εξού και οι κρυψώνες ... με τα φυτά δεν νομίζω να τα πάω καλά τελικά δυστυχώς αν και τα subulata μου ναι μεν έχουν άλγη και χνούδι πάνω αλλά δεν φαίνονται να έχουν σαπίσει και τα έχω 2 εβδομάδες περίπου ...
επίσης αγόρασα ανθρωπινό χαλαζία αυτή τη φορά ... και σκέφτομαι να ξαναστήσω το ενυδρείο από την αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-03, 20:59
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
η σιλικόνη που χρησιμοποίησα είναι απλή σιλικόνη ... δεν νομίζω να είναι τοξική ή τίποτα ε; είναι της techicoll η απλή διάφανη
:

MAKAΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ .... αν και αμφιβαλλω γιατι εχει ειδικες για ενυδρεια....καλα μωρε....γιατι δεν μας ρωτας πριν κανεις κατι ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-03, 21:26
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

1. Αν η σιληκόνη γράφει AVOID CONTACT WITH EYES κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μη τοξική. Οπότε ΜΗΝ το ριψοκινδυνέψεις!!!

2. Εφόσον σκοπεύεις να βάλεις αφρικάνικες κιχλίδες δεν χρειαζόταν να ψάξεις και να βάλεις ουδέτερες πέτρες. Ακόμα και οι ασβεστολιθικές επιτρέπονται... ίσα ίσα είναι και ιδανικές.

3. Αφού σκοπεύεις να βάλεις αφρικάνικες κιχλίδες η άμμο από τη θάλασσα θα ήταν τέλεια... δεν χρειαζόνταν να αγοράσεις χαλίκι.

4. Αν βράσεις το ξύλο ή το βάλεις σε ζεστό νερό θα είναι εντάξει.

5. Αν δεν δοκιμάσεις αληθινά φυτά δεν θα μάθεις ποτέ αν θα τα καταφέρεις... μην φοβάσαι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-03, 23:47
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Παράθεση:
4. Αν βράσεις το ξύλο ή το βάλεις σε ζεστό νερό θα είναι εντάξει.
τι εννοείς θα είναι εντάξει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-03, 00:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
το ξύλο που έβαλα είναι γεμάτο από χνούδι και καφέ άλγη και έχει γεμίσει σαν σκόνη λες και έχει πυτιρίδα!!!
Sorry για το βιαστικό post. Συνήθως όταν πρωτομπαίνει ξύλο/ρίζα στο ενυδρείο, πάνω του αναπτύσσονται μύκητες/βακτήρια/μικροοργανισμοί... χωρίς να προκαλούν κακό στα ψάρια.
Με το βράσιμο εννοώ ότι μπορούμε να τα ξεφορτωθούμε για κάποιο χρονικό διάστημα... αλλά όχι παντοτινά. Μη σε ανησυχεί που έχει χνούδι και άλγη πάνω του το ξύλο. Είναι εντελώς φυσιολογικό. Μην ξεχνάς ότι το ενυδρείο είναι καινούριο και σε φάση στρωσίματος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-03, 09:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
1. Αν η σιληκόνη γράφει AVOID CONTACT WITH EYES κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μη τοξική. Οπότε ΜΗΝ το ριψοκινδυνέψεις!!!
Λογικό ακούγεται Γιώργο, όπως το λες,
αλλά αυτό το λένε όλες οι σιλικόνες και ΔΕΝ είναι χαρακτηριστικό ότι είναι ακατάλληλη.

Απλώς κοίτα την σύσταση της , να δεις αν είναι 100% σιλικόνη
και είναι αντιμουχλική κλπ κλπ
Επίσεις για πιό σιγουριά, ας πουν κάποιοι μερικές μάρκες-τύπους σιλικόνης που χρησιμοποιούν.
ΓΑΥΡΕΕΕ μίλα.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-03, 10:18
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Έχει στο aquaristikshop με 9 EUR, το μεγάλο σωληνάριο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-03, 11:26
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Το ξύλο δεν το είχα βράσει ... απλώς το είχα μουλιάσει για μια μέρα μέσα σε ζεστό νερό όπου του άλλαζα νερό κάθε 2 ώρες. Έφυγαν οι πολλές τανίνες αλλά όχι όλες ... το χρώμα του νερού έχει πάρει το χρώμα τσαγιού αλλά δεν με ανησυχεί καθώς μοιάζει πιο πολύ φυσικό ... εξάλλου με τις αλλαγές υποθέτω ότι θα στρώσει και το χρώμα.
Όσον αφορά την άλγη και το χνούδι σκέφτομαι να κάνω το εξής. Πείτε μου αν κάνω καμμιά πατατιά. Σκέφτομαι που λέτε όταν στρώσει το ενυδρείο και κάνω την μεγάλη αλλαγή, να βάλω το ξύλο και τις πέτρες μέσα σε νερό ενυδρείου και με μια απαλή βούρτσα να ξεφορτωθώ το χνούδι ... λέτε όμως να κινδυνέψουν τα ωφέλιμα βακτηρίδια; Ή τελοσπάντων με το χέρι να βγάλω όση μπορώ.
Επίσης αγόρασα και το siphon gravel cleaner της tetratec ... αυτό που ενεργοποιεί την ροή του νερού με την κατακόρυφη κίνηση του χεριού ... πολύ χρήσιμο εξάρτημα και φθηνό (14 ευρώ περίπου). Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να το κάνω να συμπεριφερθεί και ως απλό gravel cleaner δένοντας την μία άκρη του σωλήνα με κάποιο πορώδες ύφασμα ώστε να συγκρατιούνται οι βρωμιές και το νερό να πέφτει πάλι μέσα ... τι υλικό θα μπορούσα να βάλω; γάζα, καλσόν;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-03, 11:54
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει λόγος να συγκρατείς το νερό, μπορείς να συνδυάσεις το καθάρισμα με αλλαγή του νερού.
Πάντως καλή λύση είναι το καλσόν
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-03, 18:16
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

πούσουυυυυυυυυυυυ!
κρίμα οι πέτρες και ένα ολόκληρο απόγευμα που καταγινόμουνα με δ'αύτες
ευτυχώς δεν τις πλήρωσα ... τελοσπάντων, πάθημα μάθημα -
επί της ευκαιρίας είμαι κάπου στην 12η μερα στρωσίματος ... νομίζω ... και ακόμα χύμα ο νιτρίτης ... νιτράτης ελάχιστος αλλά υπομονή!
σήμερα θα προσπαθήσω να καθαρίσω τις subulata μου από την άλγη και το χνούδι ... ευχηθείτε μου καλή τύχη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-01-03, 18:18
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

άντε καλή τύχη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-01-03, 20:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
Σκέφτομαι που λέτε όταν στρώσει το ενυδρείο και κάνω την μεγάλη αλλαγή, να βάλω το ξύλο και τις πέτρες μέσα σε νερό ενυδρείου και με μια απαλή βούρτσα να ξεφορτωθώ το χνούδι ... λέτε όμως να κινδυνέψουν τα ωφέλιμα βακτηρίδια; Ή τελοσπάντων με το χέρι να βγάλω όση μπορώ.
Όχι δεν θα πάθουν ζημιά τα βακτηρίδια. Το πολύ πολύ να χάσεις τις αποικίες που είναι πάνω στο ξύλο αλλά ο μεγαλύτερος αριθμός βακτηριδίων βρίσκονται στο φίλτρο.
Όσο και να τρίψεις... θα ξαναεμφανιστεί το χνούδι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09089 seconds with 14 queries