Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-11-12, 11:21
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Αισίως απο εχθες μετα απο αγορά τροφοδοτικου 12V 17A το φωτιστικο τρέχει στα 90W..
Μένειβνα γινει ενα rework για να αλλάξω καλωδια γιατί αυτα που εβαλα δεν αντέχουν το ρεύμα για να τρέξει στο 100% και να μπει το arduino με ενα βασικό πρόγραμμα για έλεγχο ανεμηστηρακια - φωτεινότητα λευκάκανάλι 1-2 και κόκκινα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-11-12, 16:13
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

άντε με το καλό Δημήτρη να ζήσουμε να τις θυμόμαστε τις τ5 χαχαχα!!
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-11-12, 17:08
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

εεεεετσι , αλλα δεν περασα ποτε απο το σταδιο τ5
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-11-12, 21:10
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Και δε μου λες, τα 90watt, είναι αρκετά για τι ενυδρείο??? π.χ. αν εγώ κάνω την ίδια κατασκευή με εσένα, πόσα βατ λεντ θα χρειαστώ???
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-11-12, 21:38
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

ναι ειναι αρκετα.. βασικα εκαψα ελαφρως τις κρυπτοκορυνες την ludwigia και ενα αλλο.. η κουμπα ξεκινησε το μονιμο pearling και δεχτικε το περισσοτερο φως μια χαρα..

τα βατ που χρειαζεσαι πανε αναλογα με τα λιτρα σου, το ειδος λεντ και το ειδος ενυδρειου που θελεις να στησεις..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-11-12, 21:43
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα, επειδή τα 10άρια που είχα παραγγείλει δεν έφτασαν ποτέ, και μάλλον δε θα φτάσουν, σκέφτομαι να βάλω 30 των 1 βατ, ή 10 των 3 βατ, σε 6500κ για να καλύψω το ενυδρείο μου που είναι 120 λίτρα, αλλά με εύκολα φυτά. Για την ώρα έχω μία τ8 με φωτεινότητηα 2100λμ στα 4000κ και σκέφτομαι τα 30 των 1 βατ (από 80λμ το ένα, χ 30 = 2400λμ) και δεδομένης την καλύτερης par των λεντ, αναρρωτιέμαι αν θα είναι αρκετό...
-------------------------
επίσης να πω ότι με την τ8, τα φυτά μου δεν μεγαλώνουν, είναι απλά στάσιμα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 07-11-12 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-11-12, 08:41
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

στειλε μην στον πωλητη και κανε παραπονα, μπορεις και να τον "εκβιασεις" οτι θα του δωσεις negative feedback,και θα σου τα ξανα στειλει.. αυτο κανω καθε φορα που αργει κατι και ολες τις φορες φτανουν 2 πακετα.. αλλα κοιτα να βρεις σωστους driver αυτην τη φορα..

τα φυτα σου μπορει να μην μεγαλωνουν για διαφορους λογους, ανοιξε ενα θεμα που περιγραφεις φωτισμο co2 λιπανση για να σου πουνε τα παιδια..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
άντε με το καλό Δημήτρη να ζήσουμε να τις θυμόμαστε τις τ5 χαχαχα!!
λεντοδασκαλε δωσε στον λαο ενα update να δουμε τι φτιαχνουν τα 50αρια..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbit22 : 08-11-12 στις 08:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-11-12, 09:14
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

O driver είναι σωστός, τι έχει??? παρέχει σταθερή ένταση και συνεχώμενη παροχή ρεύματος, Αυτό γράφει τουλάχιστον. Είναι 40watt, και ευελπιστώ να συνδέσω 30βατ λεντ, για να μην τον κάψω. εξάλλου, γράφει με μεγάλα γράμματα πάνω του led driver!!!

Τον έχω εκβιάσει ήδη, και μάλλον θα μου δώσει τα λεφτά μου πίσω... Την τελευταία περίοδο, αν κάτι δεν φτάσει στις 30 μέρες, 80% δεν φτάνει ποτέ!!!

Πέρα από αυτό, Τα φυτά μου δεν μεγαλώνουν λόγω φωτισμού, το έχω συζητήσει με διάφορους, που βάζουν λιγότερα από εμένα, έχουν το ίδιο υπόστρωμα, αλλά έχουν πιο πολύ φωτισμό, και τα φυτά τους αναπτύσσονται κανονικά.

Και επιστρέφουμε στο ερώτημα, Από την εμπειρία σου, πόσα βατ χρειάζονται σε high power λεντ 1watt για να καλυθφούν οι ανάγκες των 0,5 watt/lt λάμπας τ8 βάζοντας
λεντ???
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-11-12, 09:47
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

στο ειχα πει και τοτε οτι ειναι για led λαμπτηρες-σποτακια gu-10..

τωρα επι του θεματος, οταν αλλαζεις κατι το κανεις λιγο καλητερο δεν το κρατας ιδιο ε?
οποτε 2500-3000 lm θα ειναι καλα.. πας στα 30 βατ αλλα σε μονοβατα η τριβατα για να εχεις μεγαλητερη καλυψη και πεισσοτερους κονους φωτος..

στα 30 βατ με τριβατα θα βαλεις 8 λευκα 6500κ και 2 κοκκινα 660nm ή 10 λευκα που τα πουλανε πακετο στο εμπαυ και 2 κοκκινα..

με μονοβατα (που τις περισσοτερες φορες ουσιαστικα ειναι σχεδον τα ιδια λεντ απλα τρεχουν στα 350mA αντι στα 700) θες 28 Λ+2Κ.. ενα μεγαλο ατου σε αυτα ειναι οτι δεν χρειαζεσαι ενεγη ψυξη..

σε ολες τις περιπτωσεις αν μπορεις να βαλεις τα κοκκινα μονα τους και να ντιμαρονται θα εισαι θεος.. και στις 2 περιπτωσεις γραφω 2 κοκκινα λεντ για να εχεις καλυψη σε ολο το μηκος σου απλα στην πρωτη περιπτωση θα τα τρεχεις ντιμαρισμενα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-11-12, 12:11
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων

λεντοδασκαλε δωσε στον λαο ενα update να δουμε τι φτιαχνουν τα 50αρια..
χαχαχα σιγά ρε συ , άσχετος είμαι στα ηλεκτρονικά απλά μου αρέσει να ψάχνομαι γιατί βαριέμαι εύκολα και όλο κάτι θέλω να μαστορεύω ...update μετά τις γιορτές γιατί τώρα περιμένω ένα dreamled50w να το βάλω στη θέση του χτυπημένου και θα γίνει και αναβάθμιση στα τροφοδοτικά ...αυτό που μπορώ να πω για την ώρα είναι ότι αυτήν την στιγμή έχω την μεγαλύτερη ανάπτυξη που είχα ποτέ και τα καλύτερα χρώματα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-11-12, 12:51
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο ειχα πει και τοτε οτι ειναι για led λαμπτηρες-σποτακια gu-10..

τωρα επι του θεματος, οταν αλλαζεις κατι το κανεις λιγο καλητερο δεν το κρατας ιδιο ε?
οποτε 2500-3000 lm θα ειναι καλα.. πας στα 30 βατ αλλα σε μονοβατα η τριβατα για να εχεις μεγαλητερη καλυψη και πεισσοτερους κονους φωτος..

στα 30 βατ με τριβατα θα βαλεις 8 λευκα 6500κ και 2 κοκκινα 660nm ή 10 λευκα που τα πουλανε πακετο στο εμπαυ και 2 κοκκινα..

με μονοβατα (που τις περισσοτερες φορες ουσιαστικα ειναι σχεδον τα ιδια λεντ απλα τρεχουν στα 350mA αντι στα 700) θες 28 Λ+2Κ.. ενα μεγαλο ατου σε αυτα ειναι οτι δεν χρειαζεσαι ενεγη ψυξη..

σε ολες τις περιπτωσεις αν μπορεις να βαλεις τα κοκκινα μονα τους και να ντιμαρονται θα εισαι θεος.. και στις 2 περιπτωσεις γραφω 2 κοκκινα λεντ για να εχεις καλυψη σε ολο το μηκος σου απλα στην πρωτη περιπτωση θα τα τρεχεις ντιμαρισμενα..
To Θέμα με τον driver, είνα ότι όσο ζεσταίνονται τα λεντ χρειάζονται λιγότερη ταση για να διατηρήσεις την ένταση. έτσι δεν είναι??? Αν ο driver που πήρα, δεν μπορεί να το κάνει αυτό, τότε λογικά τα 1 βατ, δε θα έχουν τόσο θέμα λόγω του ότι δε ζεσταίνονται τόσο όσο τα 3βατα και τα 10βατα, έτσι δεν είναι??? Επίσης, πως μπορείς να τα κάνεις ντιμαρισμένα??? και τι είναι ντιμαρισμένα???

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε αυτό
2 τέτοια http://dx.com/p/1w-6300-6700k-90lm-w...33093&u=133082
1 τέτοιο για να τα κολήσω πάνω (ή δε χρειάζεται???) http://dx.com/p/diy-16mm-1w-3w-5w-le...140015?item=37
και 4 κόκκινα και 4 μπλε http://www.ebay.com/itm/2pcs-1W-cool...item4168582c9d

Θα συνδέσω τα 30 από αυτά 26 άσπρα, 2 μπλε, και 2 κόκκινα ανα 4 σε σειρά, και θα τα συνδέσω στο 40βατ driver που έχω http://www.ebay.co.uk/itm/40W-LED-Dr...4a946b9&_uhb=1 (Τονίζω, consistent current, constant voltage and current ας πούμε για παράδειγμα για να καταλάβω και εγώ, http://www.ebay.co.uk/itm/12V-3-2A-4...f23e2f1&_uhb=1 αυτό, δεν κάνει έτσι???)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-11-12, 19:38
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

κωστα η κατασκευη σου ηταν η πρωτη σε ελληνικα site που με εκανε να κανω WOW μπροστα στη οθονη και να μεινω..
το dream led θελει προσοχη στην οδήγηση του πρεπει να εχει διαφορετικα καναλια-strings μεσα του με διαφορετικες ιδιοτητες το καθενα οποτε ζηταει driver(s)..
και εγω μετο που εβαλα το σωστο τροφοδοτικο εχω δει αλλο ενυδρειο, δεν σταματανε το pearling..


Παράθεση:
To Θέμα με τον driver, είνα ότι όσο ζεσταίνονται τα λεντ χρειάζονται λιγότερη ταση για να διατηρήσεις την ένταση. έτσι δεν είναι??? Αν ο driver που πήρα, δεν μπορεί να το κάνει αυτό, τότε λογικά τα 1 βατ, δε θα έχουν τόσο θέμα λόγω του ότι δε ζεσταίνονται τόσο όσο τα 3βατα και τα 10βατα, έτσι δεν είναι??? Επίσης, πως μπορείς να τα κάνεις ντιμαρισμένα??? και τι είναι ντιμαρισμένα???
και ναι και οχι..
ενα λεντ για να "τρεξει" στο ενα βατ χρειαζεται πχ 3,38 βολτ εαν του δωσεις κατι πααραπανω ή κατι παρακατω αυτοματα αλλαζει και η ισχυς-ενταση του λεντ. αυτη η αλλαγη ομως δεν ειναι αναλογικη, ειναι σχεδον λογαριθμικη, αρα για μια μεταβολη της ταξης των 0,12 βολτ + η - θα εχεις μια δυσαναλογη αλαγη στη ισχη του λεντ μισο βατ + ή - που ειναι ενα πρεοβλημα..

πες οτι με μια αντισταση καταφερνεις και του δινεις τα βολτ που χρειαζεται, σε αυτη τη περιπτωση γινεται αυτο που ανεφερες οτι με την θερμοκρασια αλλαζουν τα χαρακτιριστικα του λεντ οποτε αν στους 20 βαθμους το λεντ θελει τα βολτ που γραφω παραπανω στους 40-που ειναι μια τυπικη θερμοκρασια λειτουργειας- βαθμους θα χρειαζεται πχ 3,26 βολτ οποτε η αντισταση που εβαλες πριν πρεπει να αλλαξει γιατι αφηνει παραπανω ρευμα να περασει μεσα σπο το λεντ και αυτο θα καει..

ο ντραιβερ κανει ακριβως αυτο το πραγμα, αναλογα με το φορτιο που καταναλωνουν τα λεντ αντισταθμιζει τα βολτ ωστε να τρεχουν παντα στα 700ma..

το τροφοδοτικο σου δεν μπορει να το κανει αυτο.. μπορεις να βαλεις σε σειρα με τα λεντ μια αντισταση αλλα σαν τελικο αποτελεσμα δεν θα τα τρεχεις στο 1 βατ το καθενα αλλα στο 0,7 βαττ..

ντιμαρισμα εννοώ τον ακριβη ελενχο της φωτεινης εντασης των λεντ, αυτο επιτυνχανεται απο τον driver ελενχοντας τα mA των λεντ..
αυτο μπορεισ να το επιτυχεις με ντιμαριζομενο driver πχ meanwell η φθηνοτερους κινεζικους απο ebay συνδεδεμενους σε dimmer τοιχου(αυτο που βαζουμε στην θεση του διακοπτη για τα φωτα)..

Παράθεση:
http://www.ebay.co.uk/itm/12V-3-2A-4...f23e2f1&_uhb=1 αυτό, δεν κάνει έτσι???)
οχι.. το λεει επανω στον τιτλο "for led strip" ειναι για ταινια λεντ σταθερης τασης

Παράθεση:
Θα συνδέσω τα 30 από αυτά 26 άσπρα, 2 μπλε, και 2 κόκκινα ανα 4 σε σειρά, και θα τα συνδέσω στο 40βατ driver που έχω http://www.ebay.co.uk/itm/40W-LED-Dr...4a946b9&_uhb=1 (Τονίζω, consistent current, constant voltage and current ας πούμε για παράδειγμα για να καταλάβω και εγώ,
οταν τον παραλαβεις ανοιξετον και βγαλε μια φοτο λογικα θα εχει 2 ρυθμιστικα ενα για βολτ και ενα για αμπερ?? δεν ξερω μεχρι να τον δω απο κοντα..

Παράθεση:
Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε αυτό
2 τέτοια http://dx.com/p/1w-6300-6700k-90lm-w...33093&u=133082
1 τέτοιο για να τα κολήσω πάνω (ή δε χρειάζεται???) http://dx.com/p/diy-16mm-1w-3w-5w-le...140015?item=37
και 4 κόκκινα και 4 μπλε http://www.ebay.com/itm/2pcs-1W-cool...item4168582c9d
τα λεντ αυτα ειναι χωρις την βαση "αστερι" που εχουν και τα βιδωνεις στην ψυκτρα..
το δευτερο ειναι οι βασεις..
κανε ενα ελενχο στο ebay ποσο εχουν με βαση η 20αδα και παρε οτι σε συμφερει..

εαν δεν βαλεις βαση θα πρεπει να κανεις πατεντα για να τα κολησεις επανω στην ψυκτρα σου(ισιωνεις τα ποδαρακια και κολας με θερμοαγωγιμη κολα την βαση του λεντ στην ψυκτρα ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ χωρις την βαση μπευεσαι ευκολα).. μπορει να μην θελουν ενεργη ψυξη τα μονοβατα αλλα δεν μπορεις να τα τρεξεις χωρις ψυκτρα..

σορρυ για οτι λαθη εχω κανει αλλα το εγραψα βιαστικα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-11-12, 21:26
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ναι και οχι..
ενα λεντ για να "τρεξει" στο ενα βατ χρειαζεται πχ 3,38 βολτ εαν του δωσεις κατι πααραπανω ή κατι παρακατω αυτοματα αλλαζει και η ισχυς-ενταση του λεντ. αυτη η αλλαγη ομως δεν ειναι αναλογικη, ειναι σχεδον λογαριθμικη, αρα για μια μεταβολη της ταξης των 0,12 βολτ + η - θα εχεις μια δυσαναλογη αλαγη στη ισχη του λεντ μισο βατ + ή - που ειναι ενα πρεοβλημα..

πες οτι με μια αντισταση καταφερνεις και του δινεις τα βολτ που χρειαζεται, σε αυτη τη περιπτωση γινεται αυτο που ανεφερες οτι με την θερμοκρασια αλλαζουν τα χαρακτιριστικα του λεντ οποτε αν στους 20 βαθμους το λεντ θελει τα βολτ που γραφω παραπανω στους 40-που ειναι μια τυπικη θερμοκρασια λειτουργειας- βαθμους θα χρειαζεται πχ 3,26 βολτ οποτε η αντισταση που εβαλες πριν πρεπει να αλλαξει γιατι αφηνει παραπανω ρευμα να περασει μεσα σπο το λεντ και αυτο θα καει..

ο ντραιβερ κανει ακριβως αυτο το πραγμα, αναλογα με το φορτιο που καταναλωνουν τα λεντ αντισταθμιζει τα βολτ ωστε να τρεχουν παντα στα 700ma..
Ok, αυτό το κατάλαβα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι.. το λεει επανω στον τιτλο "for led strip" ειναι για ταινια λεντ σταθερης τασης
Οκ, Γι αυτό το έγραψα, για επιβεβαίωση, τώρα ξέρω τι ψάχνω... Πριν δεν πολυήξερα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν τον παραλαβεις ανοιξετον και βγαλε μια φοτο λογικα θα εχει 2 ρυθμιστικα ενα για βολτ και ενα για αμπερ?? δεν ξερω μεχρι να τον δω απο κοντα..



Δεν υπάρχει καμία ρύθμιση...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα λεντ αυτα ειναι χωρις την βαση "αστερι" που εχουν και τα βιδωνεις στην ψυκτρα..
το δευτερο ειναι οι βασεις..
κανε ενα ελενχο στο ebay ποσο εχουν με βαση η 20αδα και παρε οτι σε συμφερει..

εαν δεν βαλεις βαση θα πρεπει να κανεις πατεντα για να τα κολησεις επανω στην ψυκτρα σου(ισιωνεις τα ποδαρακια και κολας με θερμοαγωγιμη κολα την βαση του λεντ στην ψυκτρα ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ χωρις την βαση μπευεσαι ευκολα).. μπορει να μην θελουν ενεργη ψυξη τα μονοβατα αλλα δεν μπορεις να τα τρεξεις χωρις ψυκτρα..

σορρυ για οτι λαθη εχω κανει αλλα το εγραψα βιαστικα..
Ναι τα λεντ είναι χωρίς βάση, και σκέφτομαι ότι όλα αυτά δηλαδή 40 άσπρα, 4 κόκκινα, 4 μπλε, και 65 αστεράκια για βάση, θα κοστίσουν 5,87¤ χ2 + 4¤ (τα πολύχρωμα) + 5¤ τα αστέρια, = 20¤ περίπου. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω με την πολικότητα... Έτσι με 20¤ θα έχω συνολικά 48 1w λεντάκια. Θα τα βάλω πάνω σε τετράγωνες σωλήνες 5χ5 αλουμινίου 2mm που έχω και θα τα κολήσω το κάθε ένα ατομικά με κόλλα θερμοαγώγημη.
Το θέμα είναι ότι ο driver που έχω θα έχει θέμα καθώς δεν είναι ντιμαριζόμενος, ή τουλάχιστον δεν γράφει κάτι τέτοιο... άρα, αν το κάθε λεντ έχει forward voltage τα άσπρα 3,5 τα μπλε 3,7 τα κόκκινα 2,2... τότε τα άσπρα θα τα βάλω ανα 4 σε σειρά, όπου το κάθε ένα θα έχει 3 βολτ, τα μπλε το ίδιο, και τα κόκκινα 6 στη σειρά για να έχουν 2 βολτ??? Σε αυτή την περίπτωση, θα τα υπολογίσω όχι 1 βατ, αλλά 0,9 το κάθε ένα αφού ρίχνω το voltage??? Αν ισχύουν τα μαθηματικά από πάνω, έστω στο περίπου, τότε τα λεντ δε θα καούν από την σταθερή τάση, έτσι δεν είναι???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 08-11-12 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-11-12, 00:00
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
κωστα η κατασκευη σου ηταν η πρωτη σε ελληνικα site που με εκανε να κανω WOW μπροστα στη οθονη και να μεινω..
το dream led θελει προσοχη στην οδήγηση του πρεπει να εχει διαφορετικα καναλια-strings μεσα του με διαφορετικες ιδιοτητες το καθενα οποτε ζηταει driver(s)..
και εγω μετο που εβαλα το σωστο τροφοδοτικο εχω δει αλλο ενυδρειο, δεν σταματανε το pearling..
Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τα καλά σου λόγια και ανταποδίδω όχι μόνο για το φωτιστικό σου που είναι τούμπανο αλλά και για τις γνώσεις σου , μεγάλο μερίδιο της κατασκευής του φωτιστικού έχει ο θείος μου που τα πάει καλύτερα από εμένα με αντιστάσεις πυκνωτές και ανορθώσεις ...για να οδηγήσω το συγκεκριμένο λεντ έλεγα να πάρω ένα τέτοιο http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-50...item337819afd4 και να βάλω όλα τα τσιπ παράλληλα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-11-12, 09:33
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22
οταν τον παραλαβεις ανοιξετον και βγαλε μια φοτο λογικα θα εχει 2 ρυθμιστικα ενα για βολτ και ενα για αμπερ?? δεν ξερω μεχρι να τον δω απο κοντα..
ανοιξετον τελειως να δω την πλακετα.. αν και δεν πρεπει να εχει τιποτα.. προσχε μην μπερδεψεις τις πλευρες γιατι μερικου ειναι ιδιοι σχεδον και απο τις 2 πλευρες..
την εχω παθει και ξερω χεχε..


προταση μου, παρε 2 driver για μονοβατα, ειναι υπρβολικα φθηνοι και υποστιριζει ο καθενας εως και 20 μονοβατα λεντ και κρατα αυτον που εχεις για τους ανεμηστηρες σοθ και οτι αλλο 12βολτο εχεις να τροφοδοτησεις πχ αντι να παρις μπλε μονοβατα παρε ενα μηκος ταινια λεντ 12βολτη για μοον λαιτ ή μπορεις να βαλεις 2 σποτακια 12βολτα λεντ gu-10 για φωτισμο του ντουλαπιου..
τα φυτα δεν χρειαζονται συμπληρωση στο μπλε, τα λεντ απο μονατους φαινονται λευκα αλλα το 60-70% της ακτινοβολιας τους ειναι στο μπλε κοματι του φασματος

αν θες να βαλεις αυτον αποκλιστικα πες μου να σουη υπολογισω αντιστασεις και γραμμες αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι αποδοτικο.. για καθε 3-5 βατ λεντ καις 1-2βατ μεσα στην αντισταση(περιπου, ειμαι στην δουλεια και δεν προλαβαινω να σου τα βγαλω τωρα)..


Παράθεση:
για να οδηγήσω το συγκεκριμένο λεντ έλεγα να πάρω ένα τέτοιο http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-50...item337819afd4 και να βάλω όλα τα τσιπ παράλληλα
αν το εχουν κανει και αλλοι αυτο τοτε οκ απλα εχω ενα μικρο ενδοιασμο με τον πληρη παραλληλισμο, δωσε μου χρονο να ξαναδιαβασω το θρεντ των παιδιων και να δω πως τα οδηγουνε.. τα ειχα διαβασει αλλα δεν τα θημαμαι καλα χεχε
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-11-12, 12:56
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
προταση μου, παρε 2 driver για μονοβατα, ειναι υπρβολικα φθηνοι και υποστιριζει ο καθενας εως και 20 μονοβατα λεντ και κρατα αυτον που εχεις για τους ανεμηστηρες σοθ και οτι αλλο 12βολτο εχεις να τροφοδοτησεις πχ αντι να παρις μπλε μονοβατα παρε ενα μηκος ταινια λεντ 12βολτη για μοον λαιτ ή μπορεις να βαλεις 2 σποτακια 12βολτα λεντ gu-10 για φωτισμο του ντουλαπιου..
Ok. κατάλαβα... Θα σου ανεβάσω φώτο αργότερα, για την ώρα, αυτός στα 50w κάνει??/
http://www.ebay.co.uk/itm/85V-265V-W...d90733d&_uhb=1

ή αυτός στα 40???
http://www.ebay.co.uk/itm/Constant-C...bc804c7&_uhb=1

ή δύο τέτοιους???
http://www.ebay.co.uk/itm/LED-Driver...97bd3e7&_uhb=1
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-11-12, 15:43
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ok. κατάλαβα... Θα σου ανεβάσω φώτο αργότερα, για την ώρα, αυτός στα 50w κάνει??/
http://www.ebay.co.uk/itm/85V-265V-W...d90733d&_uhb=1
οχι.. λεει 1χ10βατ..
Παράθεση:
ή αυτός στα 40???
http://www.ebay.co.uk/itm/Constant-C...bc804c7&_uhb=1
Ναι!!!!! και θες μονο ενα.. μεινε εδω καλητερα..
Παράθεση:
ή δύο τέτοιους???
http://www.ebay.co.uk/itm/LED-Driver...97bd3e7&_uhb=1
οχι αλλα και ναι.. λεει 6-9 χ 3βατ αλλα μπορεις να του βαλεις 9 σε σειρα και 2 9αδες παραλληλα.. αλλα παραλληλα δεν ειναι οτι καλητερο..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-11-12, 21:06
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι.. λεει 1χ10βατ..

Ναι!!!!! και θες μονο ενα.. μεινε εδω καλητερα..

οχι αλλα και ναι.. λεει 6-9 χ 3βατ αλλα μπορεις να του βαλεις 9 σε σειρα και 2 9αδες παραλληλα.. αλλα παραλληλα δεν ειναι οτι καλητερο..
Ok, ο πρώτος, αν πάρω τον 50βατ??? Θα πρέπει να κάνω σύνδεση τόσο παράλληλα, όσο και σε σειρά.

Με τον δεύτερο, θα τα συνδέσω όλα σε σειρά.

Αυτή είναι η φώτο αυτού που έχω. Τι είναι γιατρέ??? θα ζήσει???



Αριστερά, μπαίνει 220βολτ, από δεξιά βγαίνει 12βολτ
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-11-12, 22:39
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή είναι η φώτο αυτού που έχω. Τι είναι γιατρέ??? θα ζήσει???
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-11-12, 00:18
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

χαχαχαχ ασθενής απεβίωσε0..( για τον σκοπο που τον θέλεις τουλάχιστον)X(
Και δεν περνει μετατροπή..


δεν κάνει ο 50αρης..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 10-11-12, 01:28
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το εχουν κανει και αλλοι αυτο τοτε οκ απλα εχω ενα μικρο ενδοιασμο με τον πληρη παραλληλισμο, δωσε μου χρονο να ξαναδιαβασω το θρεντ των παιδιων και να δω πως τα οδηγουνε.. τα ειχα διαβασει αλλα δεν τα θημαμαι καλα χεχε
από ότι φαίνεται δεν γίνεται να συνδέσεις ολα τα strings παράλληλα γιατί δεν θέλουν όλα το ίδιο ρεύμα ...μάλλον θα κρατήσω το λεντ και θα περιμένω το driver που το κατασκευάζουν τώρα να το βγάλουν μαζί με το λεντ στην αγορά ...μάλλον γίνεται και με ένα τροφοδοτικό και με 5 τέτοια DC DC 0 38V 2A Constant Voltage Current Power Supply LED Driver Charging Module αλλά δεν θέλω να το καρβουνιάσω
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-11-12, 08:29
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχ ασθενής απεβίωσε0..( για τον σκοπο που τον θέλεις τουλάχιστον)X(
Και δεν περνει μετατροπή..


δεν κάνει ο 50αρης..
ok, άρα είναι μετασχηματιστής απλός και όχι driver, έτσι??? Γιατί τον διαφημίζει έτσι ο βλάκας??? Anyway, θα δω τι θα κάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-11-12, 08:38
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

ειναι swichmode power supply με αχριστο φιλτραρισμα στην εξοδο της.. αρκετοι απο τους κιεζους στο ebay δεν ξερουν καλα αγγλικα και γιαυτο βλεπεις δεκα ονοματα σε ενα προιον.. οπου πουλησουν πουλησαν και αν βρουνε το μαιλ σου δεν σταματανε να σου στελνουν..
κυριο κυριο παρε παρε!!
aggresive marketing..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-11-12, 08:52
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

λολ!!! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 12-11-12, 09:46
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
λολ!!! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!
τιποτα! τελικα τι αποφασισες?

τελικα βρηκα χρονο και εκανα το rework στο δικομου και ειναι σχεδον ετοιμο (χωρις arduino βεβαια)..
ελενχος ανεμηστηρων βαση θερμοκρασιας, pwm dimmer και ολα στο καπακι μαζι και το τροφοδοτικο(του εβαλα και ενα ανεμηστικρακι γιατι το τελικο choke σηκωνε 80 βαθμους..)
στα 110 βατ τελικα για ασφαλεια..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-11-12, 13:38
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παρήγγειλα ταινία λεντ 5μετρα, σύνολο 24βατ δοκιμαστικά για να συνδέσω το μετασχηματιστή που πήρα, και θα δείξει, αν είναι αρκετό να κρατήσει τα φυτά τότε θα βγάλω την τ8 λάμπα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-06-13, 06:05
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Το φωτιστικό έχει πλέον σύστημα ελέγχου φτιαγμένο γύρω απο ενα arduino nano v3.0 και ακολούθει κ συνέχεια..
Προς το παρόν το πρόγραμμα ελέγχει ανεμιστήρα ενυδρείου - ανεμηστηρα των led με pwm, θερμαντηρα-driver των led με ρελε και διαβάζει θερμοκρασία νερού-ψύκτρας-Περιβάλλοντος, κρατάει ώρα και κάνει προσομοίωση αληθινής φωτεινότητας σελήνης με βάση ημερομηνία-ώρα.. Θα μπούνε κ άλλα extraδακια αλλά δεν παίζει ¤¤ για να τα πάρω..

σύστημα είναι ακόμα σε breadboard μέχρι να τελειώσω με το πρόγραμμα και η τελική έκδοση θα έχει 100% προσημείωση Ανατολής δύσης όπως αυτή συμβαίνει στον Ισημερινό με dimming drivers, οθόνη 16 χαρακτήρων / 4 γραμμών, ph reading για έλεγχο του co2 και θα υλοποιηθεί σε arduino mega2560 γιατί αυτό πάει για τον butterfly με λίγο μικρότερη οθόνη..
Αφήστε που δεν θα φτάσει και η μνήμη όταν θα μπει το ph..
Υπάρχει και σκέψη για αυτόματη αναπλήρωση με φλοτερ μίας και φτάνουν τα πιν στην πρώτη έκδοση..
κ έχω στα σχέδια κ μια χωρίς φλοτερ χωρίς ηλεκτροδια ή οπτικές ίνες αλλά θα μ πάρει κάνα μήνα να βγάλω τον κώδικα γι'αυτή..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0191.jpg
Εμφανίσεις:  740
Μέγεθος:  58,3 KB  
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-06-13, 06:35
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Και ναι, ξέρω, είναι λίγο χάος εκεί πάνω αλλά θα βελτιωθεί από 'βδομάδα..
-------------------------
αυτο ειναι το προγραμμα, για οποιον το θελει, οπως τρεχει τωρα για να συλεξω δεδομενα για την θερμοκρασια και την ταχυτητα των ανεμηστηρων..
εχει αρκετα κομματια απο το jarduino aquarium controller v1.1 αλλα λειπει η συναρτηση μου για την ανατολη δυση..
Κώδικας:
#include <LiquidCrystal.h>
#include <OneWire.h>
#include <DallasTemperature.h>
#include <Wire.h>
#include <RTClib.h>
/*
Arduino Controller

Analog Pin 0 = LCD
Analog Pin 1 = LCD
Analog Pin 2 = LCD
Analog Pin 3 = LCD
Analog Pin 4 = LCD
Analog Pin 5 = LCD
Analog Pin 6 =
Analog Pin 7 =

Digital Pin 0 = RX
Digital Pin 1 = TX
Digital Pin 2 = One Wire Bus
Digital Pin 3 = Led Heatshink PWM Fan
Digital Pin 4 = SDA for I2C
Digital Pin 5 = SCL for I2C
Digital Pin 6 = Relay Filter
Digital Pin 7 = 
Digital Pin 8 = Relay Heater
Digital Pin 9 = Led Light Brightness
Digital Pin 10 = Tank PWM Fan
Digital Pin 11 = Moonlight Brightness
Digital Pin 12 = 
Digital Pin 13 =  

*/
#define ONE_WIRE_BUS 2

const int pwm_led_fan = 3;
const int pwm_tank_fan = 10;
const int pwm_ledlight = 9;
const int pwm_moonlight = 11;
const int relay_heater = 8;
const int relay_filter = 6;


OneWire oneWireBus(ONE_WIRE_BUS);

DallasTemperature sensors(&oneWireBus);
DeviceAddress watertherm = {  0x28, 0x61, 0xDC, 0x71, 0x04, 0x00, 0x00, 0x2C  };
DeviceAddress ledtherm = { 0x28, 0xAD, 0x53, 0x77, 0x04, 0x00, 0x00, 0x63 };
DeviceAddress ambienttherm = { 0x28, 0xB7, 0xEF, 0x77, 0x04, 0x00, 0x00, 0x99 };
int v = 0;
float tempW = 0;
float tempL = 0;
float tempA = 0;
float FanOn = 0.2;
float WaterTempInterval = 0;            //Used for PWM Duty calculations
int LedTempInterval = 0;            //Used for PWM Duty calculations
float WaterFanSpeedIncrease = 0;      //Used for PWM Duty calculations
float LedFanSpeedIncrease = 0;      //Used for PWM Duty calculations
float WaterPWM = 0;                   //Used for PWM Duty calculations
float LedPWM = 0;                   //Used for PWM Duty calculations

float settempW = 26.0;
float settempL = 29.0;
float offtemp = 1.5;

float LC = 29.53059;                 //1 Lunar Cycle = 29.53059 days
double AG;


LiquidCrystal lcd( 14, 15, 16, 17, 18, 19);



/******************************** TEMPERATURE FUNCTIONS *******************************/
void checkTempC()
{ 
  sensors.requestTemperatures();   // call sensors.requestTemperatures() to issue a global 
                                   // temperature request to all devices on the bus
  tempW = (sensors.getTempC(watertherm));  //read water temperature
  tempL = (sensors.getTempC(ledtherm));   //read Water's heatsink temperature
  tempA = (sensors.getTempC(ambienttherm));   //read ambient temperature

  if (tempW<(settempW+offtemp) && tempW>(settempW-offtemp))  //turn off heater
      {
       digitalWrite(relay_heater, LOW);
       }
  if (offtemp>0)
    {
     if (tempW<=(settempW-offtemp))             //turn an heater
       {
        digitalWrite(relay_heater, HIGH);
       }
     }    
  //Fan Controller for Water
  WaterTempInterval = (tempW - settempW);   //Sets the interval to start from 0
  WaterFanSpeedIncrease = WaterTempInterval*2;   //Fan's speed increases 200% every degree over set temperature  
  if (tempW < settempW)          //If Temp's less than defined value, leave fan off
    { WaterPWM = 0;
     }
  if ((tempW  >= settempW) && (WaterFanSpeedIncrease < 1))   //For every degree over defined value, increase by 10%
    { WaterPWM = FanOn + WaterFanSpeedIncrease;}
  if (WaterFanSpeedIncrease >= 1)                 //If the temperature is 10 or more degrees C higher than user 
    { WaterPWM = 1;}                              //defined value to start, leave it at 100%
 
  //Fan Controller for Led
  LedTempInterval = (tempL - settempL);   //Sets the interval to start from 0
  LedFanSpeedIncrease = LedTempInterval*0.1;   //Fan's speed increases 10% every degree over set temperature  
  if (tempL < settempL)          //If Temp's less than defined value, leave fan off
    { LedPWM = 0;
     }
  if ((tempL  >= settempL) && (LedFanSpeedIncrease < 1))   //For every degree over defined value, increase by 10%
    { LedPWM = FanOn + LedFanSpeedIncrease;}
  if (LedFanSpeedIncrease >= 1)                 //If the temperature is 10 or more degrees C higher than user 
    { LedPWM = 1;}                              //defined value to start, leave it at 100%   
}
/*************************** END OF TEMPERATURE FUNCTIONS *****************************/

/******************************* LUNAR PHASE FUNCTION *********************************/
float moonPhase(int moonYear, int moonMonth, int moonDay)
{ 
  float phase;
  double IP; 
  long YY, MM, K1, K2, K3, JulianDay; 
  YY = moonYear - floor((12 - moonMonth) / 10); 
  MM = moonMonth + 9;
  if (MM >= 12)
    { MM = MM - 12; }
  K1 = floor(365.25 * (YY + 4712));
  K2 = floor(30.6 * MM + 0.5);
  K3 = floor(floor((YY / 100) + 49) * 0.75) - 38;
  JulianDay = K1 + K2 + moonDay + 59;
  if (JulianDay > 2299160)
    { JulianDay = JulianDay - K3; }
  IP = MyNormalize((JulianDay - 2451550.1) / LC);
  AG = IP*LC;
  phase = 0; 
  
  //Determine the Moon Illumination %
  if ((AG >= 0) && (AG <= LC/2))             //FROM New Moon 0% TO Full Moon 100%
    { phase = (2*AG)/LC; }
  if ((AG > LC/2) && (AG <= LC))             //FROM Full Moon 100% TO New Moon 0%
    { phase = 2*(LC-AG)/LC; }

  return phase; 
}

double MyNormalize(double v) 
{ 
  v = v - floor(v);
  if (v < 0)
    v = v + 1;
  return v;
} 
/**************************** END OF LUNAR PHASE FUNCTION *****************************/

/***************************LED BRIGHTNESS & MOONLIGHT ********************************/




void setup() 
{
  Serial.begin(9600);
  
  /*  Un-comment to set the time
    RTC.stop();
  RTC.set(DS1307_SEC,01);        //set the seconds
  RTC.set(DS1307_MIN,22);     //set the minutes
  RTC.set(DS1307_HR,13);       //set the hours (military)
  RTC.set(DS1307_DOW,2);       //set the day of the week
  RTC.set(DS1307_DATE,17);       //set the date
  RTC.set(DS1307_MTH,3);        //set the month
  RTC.set(DS1307_YR,9);         //set the year
  RTC.start();
*/
   
  
  pinMode (pwm_led_fan, OUTPUT);
  pinMode (pwm_tank_fan, OUTPUT);
  pinMode (pwm_ledlight, OUTPUT);
  pinMode (pwm_moonlight,OUTPUT);
  pinMode (relay_heater, OUTPUT);
  pinMode (relay_filter, OUTPUT);
  
  sensors.begin();
  sensors.setResolution(watertherm, 12);
  sensors.setResolution(ledtherm, 9);
  sensors.setResolution(ambienttherm, 9);
  
  Wire.begin();
 }
  
  
  void loop()
  {
    sensors.requestTemperatures();
    checkTempC();
    float tempC = sensors.getTempC(watertherm);
    if (v = 0)
    {
      Serial.print("Water Temp   PWM level/n");
    }
    else 
    {
      Serial.println("  ");
      Serial.print(tempC);
      Serial.print("    ");
      Serial.print(255 * WaterPWM);
    v = 1;
    }
    delay (500);
    TCCR1B = 0x01;  //  Timer 2: PWM 3 & 11 @ 32 kHz
    //OCR1A = 16000000.0 / (2*25000.0) * WaterPWM;  //"SumpPWM" is the % duty cycle for pin 45
    //OCR1B = 16000000.0 / (2*25000.0) * LedPWM;  //"HoodPWM" is the % duty cycle for pin 44
    //TCCR2B = _BV(CS00); // change the PWM frequencey to 31.25 kHz  - pins 3 & 11 timer 2
    
    analogWrite(pwm_tank_fan, 255 * WaterPWM);
  }
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbit22 : 27-06-13 στις 06:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-06-13, 09:45
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ναι, ξέρω, είναι λίγο χάος εκεί πάνω αλλά θα βελτιωθεί από 'βδομάδα..
-------------------------
αυτο ειναι το προγραμμα, για οποιον το θελει, οπως τρεχει τωρα για να συλεξω δεδομενα για την θερμοκρασια και την ταχυτητα των ανεμηστηρων..
εχει αρκετα κομματια απο το jarduino aquarium controller v1.1 αλλα λειπει η συναρτηση μου για την ανατολη δυση..
ωραιος! τη συνάρτηση για την ανατολη δυση γιατι μας την στέρησες ορέ παλικάρι!
Κώδικας:
void loop()  { 
for(int fadeValue = 0 ; fadeValue <= 255; fadeValue +=1) { 
analogWrite(ledPin, fadeValue);         
delay(15000);                            
// 255 bimata mexri na anapsi entelos me apostasi bimatos 15sec dld peripoy 40 lepta
  } 
//perimene gia 10 wres mexri na sbisis
delay (36000000)

for(int fadeValue = 255 ; fadeValue >= 0; fadeValue -=1) { 
analogWrite(ledPin, fadeValue);         
delay(15000);
// peripene 12 wres mexri na ksananapsis
delay (43200000)
πολυ πρόχειρα αλλα λογικά κάνει δουλειά
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-06-13, 11:23
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Για να την κάνω release υπο creative commons πρώτα.. Η λύση σου δεσμεύει τη cpu στερώντας σου την δυνατότητα να ελέγξεις τπτ άλλο όσο διαρκεί η Ανατολή και η Δύση, μέχρι να λήξουν τα delays.. Έχεις RTC? Αν ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ώρα αντί για delays για να μην έχεις θέματα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Led project 96L+13L GiWrGoS198 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 31-03-12 21:29
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Μoonlights Project stathis200 Φωτισμός 12 05-03-08 00:24
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11467 seconds with 16 queries