Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-12, 00:30
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Βοήθεια για επιλογή ενυδρείου.

Γεια σας. Διαβάζω εδώ και αρκετές ημέρες, το τεράστιο από πλευράς θεμάτων, φόρουμ και με έχει βοηθήσει να καταλάβω, θεωρητικά πάντα, αρκετά για το θέμα ενυδρείο.
Είχα χρόνια τη διάθεση να φτιάξω ένα ενυδρείο και τώρα λίγο το καλοκαίρι λίγο η άδεια που μου δίνει κάποιο περισσότερο χρόνο για ψάξιμο το πήρα απόφαση και θα το κάνω.
Η πρώτη βοήθεια που ζητώ εδώ είναι στην επιλογή του ενυδρείου.
Οι διαστάσεις του χώρου που μπορώ να το βάλω με περιορίζουν σε πλάτος τα 60 εκατοστά. Από το ψάξιμο που έκανα και με γνώμονα αυτό που γράφεται εδώ μέσα η επιλογή να είναι η μεγαλύτερη δυνατή που μπορούμε, περιόρισα τις επιλογές μου σε δυο παραλλαγές του ίδιου θέματος.
Το κυρίως θέμα είναι το Juwel lido με διαστάσεις 61Χ41Χ58.
Η πρώτη παραλλαγή είναι το Elite EF 600 με διαστάσεις 61Χ40,3Χ54 (σε κάποια καταστήματα το δίνουν και 61Χ36,8Χ57)
η δεύτερη είναι το Anubias A600K με διαστάσεις 60Χ60Χ65.
Η διαφορά τιμής είναι μικρότερη από 50 ευρώ. Εσείς σα πιο έμπειροι πιο θα επιλέγατε το elite ή το anubias;
Ή θα αποφεύγατε τα κινέζικα και θα πηγαίνετε στο πρωτότυπο;

Edit Τα ψάρια που θέλω να βάλω μέσα είναι neon, endler, catfish ... και αληθινά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-12, 00:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραιο και φθηνο ενυδρειο (το εχω ξαναγραψει παλαιοτερα σε αλλο θεμα) που το ειχαν το waterinn και το zooplanet σε προσφορα στα 70 ευρω (δεν ξερω αν εχουν ακομα, κανε ενα τηλεφωνο σε αυτα τα μαγαζια να ρωτησεις) ειναι το eheim aquastar 60 plus που οπως φαινεται στη φωτογραφια ερχεται μαζι με θερμοστατη, φιλτρο, καπακι και φως στο καπακι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-12, 01:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62644
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-12, 19:04
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

@stratigos24 το έχω δει αυτό το ενυδρείο και δε με ικανοποίησε, αν υπολογίσουμε και το κόστος για μια βάση φτάνει περίπου 120-130 ευρώ. Το Elite το βρίσκω με τη βάση 175 και παράδοση στο σπίτι μου.
Εκτός αν εννοείς ότι ποιοτικά είναι καλύτερο από αυτά που έγραψα οπότε να τα απορρίψω.

@Nick74 το έχω δει αυτό το θέμα. Οι τιμές που βρήκα για τα elite και το lido είναι ακριβότερες.

Οι γνώμες σας για τα κινέζικα που έγραψα είναι θετική ή αρνητική. Να κοιτάξω δηλαδή σε επώνυμο, ουσιαστικά πάλι κινέζικο αλλά με πιο καλές προδιαγραφές.

(Συγνώμη αν μπερδεύομαι αλλά δεν έχω μάθει ακόμα το τρόπο γραφής των μελών. Στο μέλλον θα μάθω και θα λειτουργώ καλύτερα. )

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-12, 20:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, για τα Κινεζικα προιοντα γενικα δεν εχω καλη γνωμη, αλλα για ενα ενυδρειο που ουσιαστικα ειναι 5 τζαμια και μερικα γραμμαρια σιλικονη αν το δεις απο κοντα και δεις οτι ειναι σωστα κολλημενο και αν σε εξυπηρετει το καπακι του (ειναι για μενα ενα απο τα πολυ σημαντικα μερη γιατι τι να το κανω το ενυδρειο αν δε με βολευει να βαλω τις λαμπες που θελω, τα ανεμιστηρακια κτλ) τοτε γιατι οχι?
Αν περιλαμβανει επι πλεον εξοπλισμο (φιλτρο, λαμπες κτλ) καλο ειναι να τα δεις κι αυτα αν σε ενδιαφερει να κρατησεις τα μαμισια, αν και προσωπικα δεν κραταω τιποτα (προτιμω να βαζω πραγματα της επιλογης μου) και οποτε με παιρνει τα ανταλασσω με το καταστημα με καμα τυρφη η καμια τροφη κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-12, 20:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο αυτο που σου προτινα. Για τα elite δεν εχω αποψη. Για τα anubias (αν εχω καταλαβει καλα, εχει φιλος μου ενα 180 λιτρα) ειναι λιγο κατωτερα απο τα juwel σαν ποιοτητα αλλα του φιλου μου εγω το βλεπω πολυ καλο και στιβαρο, με πολυ χοντρο τζαμι κλπ. Γενικα μου εχει κατσει καλα σαν εταιρεια. Τωρα αν θες με βαση μαζι, δεν ξερω. Αλλοι φτιαχνουν και μονοι τους βαση και τους βγαινει φθηνα. Ανοιξε ενα θεμα αν θες στα diy (ή ψαξε καλυτερα πρωτα για παρομοια θεματα και βλεπεις).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-12, 23:13
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

ΕΓΩ εχω το anubias το 300αρι και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος....
το εχα παρει και σε φοβερη τιμη,,, 290 ευρω μαζι με τη βαση του...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-12, 23:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι, κανουν κατι τρομερες τιμες τα petcity σε αυτα τα ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-12, 00:17
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tα anubias για τα λεφτα που δινεις ειναι μια χαρα ενυδρεια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-12, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πριν το στησεις ομως κανε στο μπαλκονι ενα τσεκαρισμα στεγανοτητας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-12, 01:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σωστα!
Βασικα πριν το αγορασεις επιθεωρησε οπτικα τις σιλικονες - ειδικα στο κατω τζαμι!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-08-12, 21:52
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Τελικά η επιλογή ήταν το elite 600, μια και το anubias τελικά δε μου έκατσε.
(Η αντιπροσωπεία της elite είναι γτπκ. Έψαχνα το έπιπλο και η απάντηση που έδωσαν ήταν πως δε γνωρίζουν πότε θα φέρουν. Εντάξει κατανοητό, υπάρχει κρίση, ρευστότητα ελάχιστη, αλλά μόνο ο τίτλος δε μας κάνει εισαγωγείς μιας εταιρείας.
Τη επόμενη φορά θα ρωτήσω κάποιο περαστικό ίσως γνωρίζει περισσότερα.
Αλλά δε βαριέσαι, εδώ πήρα αυτοκίνητο Mitsubishi όταν όλοι μου έλεγαν μη μπλέκεις με Σαρακάκη, στο ενυδρείο θα κολλήσω που έχει το ένα εκατοστό του κόστους. )

Αν κι εδώ και λίγες ώρες είναι σε διαδικασία ελέγχου στεγανότητας, η συνολική ποιότητα κατασκευής θα φανεί στο μέλλον. Ελπίζω δε αυτό το μέλλον να είναι αρκετά μακρινό.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι κλασικές, για καθαρά κινέζικο προϊόν, το φινίρισμα είναι για γέλια. Σιλικόνη που αλλού έχει τρέξει κι αλλού δείχνει να να μην έχει, μέχρι στιγμής δε με απογοητεύουν μια κι έχω δει σχεδόν αντίστοιχα και σε κινέζικα επωνύμων κατασκευαστών.

Περισσότερα μόλις αρχίσει η προετοιμασία, στρώσιμο κ.λ.π..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-08-12, 23:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλογεμιστο! δε βαζεις και καμια φωτο να δουμε τις σιλικονες?γιατι εμενα με ψιλοφοβησες οπως τα εγραψες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-12, 19:28
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Φωτογραφίες έβγαλα (από κινητό αλλά καλές είναι) θα τις ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.
Μετά από 24+ ώρες γεμάτο με νερό δεν έδειξε να έχει υγρασίες πουθενά, Αλλά επειδή προέκυψε άλλο πρόβλημα με το φωτισμό του υπάρχει περίπτωση (αναλόγως το πόσο θα βοηθήσει στη λύση του προβλήματος το κατάστημα που το αγόρασα) να το επιστρέψω.
Θα γράψω περισσότερα αύριο που θα έχει λήξει το θέμα, όποιο και να είναι πάντως το αποτέλεσμα το βέβαιο είναι πως η εισαγωγείς των elite ή έστω κάποιος από όσους τα εισάγουν, δεν είναι απλά γτπκ, αλλά κάτι πολύ χειρότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από katrampanelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτογραφίες έβγαλα (από κινητό αλλά καλές είναι) θα τις ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.
Μετά από 24+ ώρες γεμάτο με νερό δεν έδειξε να έχει υγρασίες πουθενά, Αλλά επειδή προέκυψε άλλο πρόβλημα με το φωτισμό του υπάρχει περίπτωση (αναλόγως το πόσο θα βοηθήσει στη λύση του προβλήματος το κατάστημα που το αγόρασα) να το επιστρέψω.
Θα γράψω περισσότερα αύριο που θα έχει λήξει το θέμα, όποιο και να είναι πάντως το αποτέλεσμα το βέβαιο είναι πως η εισαγωγείς των elite ή έστω κάποιος από όσους τα εισάγουν, δεν είναι απλά γτπκ, αλλά κάτι πολύ χειρότερο.
Βάλε ένα λινκ απο που ακριβώς το πήρες για να δούμε για τι ακριβώς μιλάς και ανέβασε και τις πραγματικές φωτογραφίες. Και εγώ αυτό νομίζω πως έλεγα να αγοράσω. Ποοο... με απογοήτευσες....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-12, 21:34
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Οι φωτογραφίες που ανέφερα είναι για τον kgf12345 που ζήτησε να δει τα τρεξίματα που έχει η σιλικόνη στις κολλήσεις και όχι για να δείξω κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτό που αγόρασα και σε αυτό που παρέλαβα.
Αισθητικά πάντως δεν είναι ορατές οπότε δε χαλάνε την εμφάνιση.

Link από το κατάστημα που το αγόρασα δε χρειάζεται μια και δε φταίει (το αντίθετο προσπαθεί και βοηθά στο να υπάρξει λύση και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτούς μια και αγοράζω διαρκώς για τα ζωάκια που έχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα) για τις ανακρίβειες των χαρακτηριστικών που τους δίνει ο εισαγωγέας.
Στα χαρακτηριστικά που δίνει (και γράφει και πάνω στο αυτοκόλλητο που έχει το ενυδρείο) αναφέρει πως στη απλή έκδοση (αυτή δηλαδή που πήρα εγώ) έχει φωτιστικά Τ8 2Χ15 και ανακλαστήρες ενώ έχει Τ8 2Χ10W χωρίς ανακλαστήρες. Η απάντηση της εταιρείας (όπως τουλάχιστον μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα) είναι πως, στη τελευταία παρτίδα ήρθαν όλα με αυτές τις λάμπες και ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να μου τις ανταλλάξουν γιατί δε ξέρουν πότε θα φέρουν.
Γενικά το "δε ξέρουμε" πρέπει να είναι η αγαπημένη τους φράση.

Με λίγα λόγια, αν το κρατήσω (και δε μου δώσουν τα φωτιστικά που υποτίθεται ότι πρέπει να έχει) θα πρέπει να τα αγοράσω μόνος μου με ένα κόστος περίπου 90-100 ευρώ, αν βάλουμε και τους ανακλαστήρες πρόσθεσε άλλα 15 ευρώ και το τελικό κόστος να φτάσει 230 ευρώ περίπου.
Με τόσα αγοράζω το Lido της Juwel το οποίο έχει στον εξοπλισμό του φίλτρο, θερμοστάτη, λάμπες Τ5 και είναι έτοιμο να το ξεκινήσω και "πουλάω μούρη" ότι έχω "Γερμανικό" ενυδρείο .



Υ.Γ. Μια και είμαι νέο μέλος και προς αποφυγή παρεξηγήσεων και πιθανών σκέψεων ότι γράφτηκα για να "θάψω" τη συγκεκριμένη εταιρεία. Ξεκαθαρίζω πως το μόνο που δε θέλω είναι αυτό, το αντίθετο μου αρέσει το ενυδρείο (το ήθελα χωρίς εξοπλισμό για να προσθέσω αυτά που θα επιλέξω γι΄αυτό και δε προτίμησα το Juwel αλλά ... ) αυτό και θα ήθελα να μη το επιστρέψω, αλλά δε μου αρέσει και το να με εμπαίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-12, 22:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απτη στιγμη που δεν εισαι ευχαριστημενος πηγαινε το πισω.εγω και μονο για το θεμα με τις σιλικονες θα το επεστρεφα.ακομη κιαν δεν ειναι σοβαρο το προβλημα.αν κατι δε σου καθεται καλα με το ενυδρειο,επιστροφη.δεν επιτρεπεται καινουριο ενυδρειο να το παρεις με κουσουρια.ασε που δεν ειναι να παρεις ρισκο.μου εχει ανοιξει ενυδρειο μπροστα μου χωρις καν να το ακουμπησω και ετρεχα πανικοβλητος να προλαβω

δεν προκειται να την ξαναεχεις τη δυνατοτητα να το αλλαξεις,τωρα μπορεις που ειναι καινουριο.αυτη ειναι η γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από katrampanelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτογραφίες που ανέφερα είναι για τον kgf12345 που ζήτησε να δει τα τρεξίματα που έχει η σιλικόνη στις κολλήσεις και όχι για να δείξω κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτό που αγόρασα και σε αυτό που παρέλαβα.
Αισθητικά πάντως δεν είναι ορατές οπότε δε χαλάνε την εμφάνιση.

Link από το κατάστημα που το αγόρασα δε χρειάζεται μια και δε φταίει (το αντίθετο προσπαθεί και βοηθά στο να υπάρξει λύση και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτούς μια και αγοράζω διαρκώς για τα ζωάκια που έχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα) για τις ανακρίβειες των χαρακτηριστικών που τους δίνει ο εισαγωγέας.
Στα χαρακτηριστικά που δίνει (και γράφει και πάνω στο αυτοκόλλητο που έχει το ενυδρείο) αναφέρει πως στη απλή έκδοση (αυτή δηλαδή που πήρα εγώ) έχει φωτιστικά Τ8 2Χ15 και ανακλαστήρες ενώ έχει Τ8 2Χ10W χωρίς ανακλαστήρες. Η απάντηση της εταιρείας (όπως τουλάχιστον μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα) είναι πως, στη τελευταία παρτίδα ήρθαν όλα με αυτές τις λάμπες και ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να μου τις ανταλλάξουν γιατί δε ξέρουν πότε θα φέρουν.
Γενικά το "δε ξέρουμε" πρέπει να είναι η αγαπημένη τους φράση.

Με λίγα λόγια, αν το κρατήσω (και δε μου δώσουν τα φωτιστικά που υποτίθεται ότι πρέπει να έχει) θα πρέπει να τα αγοράσω μόνος μου με ένα κόστος περίπου 90-100 ευρώ, αν βάλουμε και τους ανακλαστήρες πρόσθεσε άλλα 15 ευρώ και το τελικό κόστος να φτάσει 230 ευρώ περίπου.
Με τόσα αγοράζω το Lido της Juwel το οποίο έχει στον εξοπλισμό του φίλτρο, θερμοστάτη, λάμπες Τ5 και είναι έτοιμο να το ξεκινήσω και "πουλάω μούρη" ότι έχω "Γερμανικό" ενυδρείο .



Υ.Γ. Μια και είμαι νέο μέλος και προς αποφυγή παρεξηγήσεων και πιθανών σκέψεων ότι γράφτηκα για να "θάψω" τη συγκεκριμένη εταιρεία. Ξεκαθαρίζω πως το μόνο που δε θέλω είναι αυτό, το αντίθετο μου αρέσει το ενυδρείο (το ήθελα χωρίς εξοπλισμό για να προσθέσω αυτά που θα επιλέξω γι΄αυτό και δε προτίμησα το Juwel αλλά ... ) αυτό και θα ήθελα να μη το επιστρέψω, αλλά δε μου αρέσει και το να με εμπαίζουν.
Φίλε μου με παρεξήγησες. Δεν σου είπα να μου δώσεις το λινκ του καταστήματος για να κατηγορήσω το κατάστημα. Το θέλω για να δω αν λέμε για το ίδιο ενυδρείο. Και εγώ είμαι αρχάριος και δεν θέλω να πέσω σε λούμπες τώρα που είμαι νέος και είναι το μόνο εύκολο να μου συμβεί κάτι τέτοιο. Αν δεν θες να το βάλεις εδώ στείλτο μου με πμ. Σ' ευχαριστώ!!!

ΥΓ Μάλλον για το ίδιο πρέπει να μιλάμε γιατί και αυτό που έχω δει και εγώ γράφει:
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 2 x 15W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ, 1 SET ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-09-12, 20:14
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

@ kgf12345 Αν δε μου φέρουν αυτό που θέλω θα το πάρουν πίσω. Ήδη έχει κανονιστεί αυτό απλά, όπως έγραψα, περιμένω αν καταφέρει κάτι το κατάστημα.

@ skydiver Δε παρεξήγησα, λυπάμαι αν φάνηκε έτσι, ο γραπτός λόγος βλέπεις μπερδεύει.
-------------------------
Λοιπόν το ενυδρείο επεστράφη μια και λύση δε βρέθηκε και ξανά από την αρχή λοιπόν.
Κοιτάζω, σχεδόν αναγκαστικά πλέον, την επιλογή του Juwel lido και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να πει, αν είναι δυνατό να αφαιρεθεί με σχετική ασφάλεια το κουτί του φίλτρου που έχει, έτσι ώστε να μείνει σκέτη γυάλα.

Ακολουθούν οι φωτογραφίες που χρωστώ.

Το φούσκωμα κάπου προς τα δεξιά είναι σιλικόνη σε περίσσεμα


Το χαρτάκι από κινέζικη εφημερίδα; Είναι ανάμεσα στο κρύσταλλο της βάσης και τη βάση.


Εδώ είναι ο υποτιθέμενος εξοπλισμός του.


Κι εδώ ο πραγματικός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katrampanelis : 01-09-12 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-09-12, 20:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το τελειωμα και συνεχεια της σιλικονης συμβαινει και στα juwel, δεν ειναι προβλημα

Ε η εφημεριδα ειναι τσαπατσουλια, αλλα τιποτα σημαντικο, την βγαζεις

Ο αναγραφομενος εξοπλισμος ειναι για φωτισμο μονο. (και φαινεται για 2χ15W αν ειναι 45 εκ ή 2χ14W αν ειναι 36εκ)
Φιλτρο και θερμαντηρας ειναι συστασεις (recommendations)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-09-12, 21:10
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τελειωμα και συνεχεια της σιλικονης συμβαινει και στα juwel, δεν ειναι προβλημα
...
Δεν είπα ότι είναι πρόβλημα, αν δεις σε προηγούμενο ποστ μου γράφω, "Σιλικόνη που αλλού έχει τρέξει κι αλλού δείχνει να να μην έχει, μέχρι στιγμής δε με απογοητεύουν μια κι έχω δει σχεδόν αντίστοιχα και σε κινέζικα επωνύμων κατασκευαστών."
Η εφημερίδα το ίδιο ούτε που θα την έβλεπα μόλις έμπαιναν τα υλικά μέσα.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ο αναγραφομενος εξοπλισμος ειναι για φωτισμο μονο.
Φιλτρο και θερμαντηρας ειναι συστασεις (recommendations)

Το γνωρίζω, κι αν δεις σε προηγούμενο ποστ μου γράφω, "Στα χαρακτηριστικά που δίνει (και γράφει και πάνω στο αυτοκόλλητο που έχει το ενυδρείο) αναφέρει πως στη απλή έκδοση (αυτή δηλαδή που πήρα εγώ) έχει φωτιστικά Τ8 2Χ15".
Το τι έχει τελικά είναι εμφανές.

Τέλος πάντων έγινε η προσπάθεια δεν έπιασε και προχωρώ για άλλο.
Για την ερώτηση σχετικά με την αφαίρεση του φίλτρου από το lido γνωρίζεις κάτι; Ρωτώ γιατί προς τα εκεί με βλέπω. Τελικά είναι σωστό αυτό που είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ πως για λίγα λίτρα δεν συμφέρει η διαφορά τιμής του κινέζικου αλλά καλύτερα κάτι επώνυμο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-09-12, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φιλτρα των juwel δεν βγαινουν και πανευκολα, αλλα βγαινουν.
Εχω ξηλωσει μερικα. ¶λλο με χορδη, άλλο με σπατουλα, άλλο με φαλτσετα.
Με φαλτσετα ζεσταμενη ηταν το πιο ευκολο ξηλωμα.
-------------------------
Ποια θα ηταν η τελικη τιμη για το ελιτ με βαση χωρις φιλτρο και χωρις θερμαντηρα και ποια τιμη για το lido με βαση (και υποχρεωτικα φιλτρο και θερμαντηρα)?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-09-12 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-09-12, 21:13
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-09-12, 17:26
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φιλτρα των juwel δεν βγαινουν και πανευκολα, αλλα βγαινουν.
Εχω ξηλωσει μερικα. ¶λλο με χορδη, άλλο με σπατουλα, άλλο με φαλτσετα.
Με φαλτσετα ζεσταμενη ηταν το πιο ευκολο ξηλωμα.
-------------------------
Ποια θα ηταν η τελικη τιμη για το ελιτ με βαση χωρις φιλτρο και χωρις θερμαντηρα και ποια τιμη για το lido με βαση (και υποχρεωτικα φιλτρο και θερμαντηρα)?
Elite EF-600 χωρείς βάση:
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 2 x 15W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ, 1 SET ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ (που απ' ότι λέει ο φίλος δεν ισχύει) = 115¤


Juwel Lido 120 High Lite
χωρείς βάση:
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: φωτιστικό High-Lite (Juwel T5-Technology) με 2*24 watt, JUWEL filter system: Compact H, Θερμοστάτη 100 watt = 225¤

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από katrampanelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα ότι είναι πρόβλημα, αν δεις σε προηγούμενο ποστ μου γράφω, "Σιλικόνη που αλλού έχει τρέξει κι αλλού δείχνει να να μην έχει, μέχρι στιγμής δε με απογοητεύουν μια κι έχω δει σχεδόν αντίστοιχα και σε κινέζικα επωνύμων κατασκευαστών."
Η εφημερίδα το ίδιο ούτε που θα την έβλεπα μόλις έμπαιναν τα υλικά μέσα.



Το γνωρίζω, κι αν δεις σε προηγούμενο ποστ μου γράφω, "Στα χαρακτηριστικά που δίνει (και γράφει και πάνω στο αυτοκόλλητο που έχει το ενυδρείο) αναφέρει πως στη απλή έκδοση (αυτή δηλαδή που πήρα εγώ) έχει φωτιστικά Τ8 2Χ15".
Το τι έχει τελικά είναι εμφανές.

Τέλος πάντων έγινε η προσπάθεια δεν έπιασε και προχωρώ για άλλο.
Για την ερώτηση σχετικά με την αφαίρεση του φίλτρου από το lido γνωρίζεις κάτι; Ρωτώ γιατί προς τα εκεί με βλέπω. Τελικά είναι σωστό αυτό που είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ πως για λίγα λίτρα δεν συμφέρει η διαφορά τιμής του κινέζικου αλλά καλύτερα κάτι επώνυμο.

Εγώ θέλω να κάνω την εξής ερώτηση - παρατήρηση - πρόταση:
Μήπως συμφέρει το Elite αν του προσαρμόσουμε τα παρακάτω στο καπάκι του (αν αυτό είναι εφικτό);

1. Ανακλαστήρας Juwel
2. Sera plant color T8 15 W
3. Sera blue sky Royal T8 15 W


Συνολικό κόστος γύρο στα 35¤



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 02-09-12 στις 17:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-09-12, 20:49
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ποια θα ηταν η τελικη τιμη για το ελιτ με βαση χωρις φιλτρο και χωρις θερμαντηρα και ποια τιμη για το lido με βαση (και υποχρεωτικα φιλτρο και θερμαντηρα)?
Για το Elite η καλύτερη τιμή που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι 115 ευρώ σκέτο το ενυδρείο. Πρόσθεσε 80 ευρώ ακόμη για τη βάση, η οποία δε βρίσκεται και πολύ εύκολα, συνολικό κόστος 195 ευρώ.

(Υποθετικά αν σε αυτά προσθέσουμε και τον απαραίτητο εξοπλισμό, τον οποίο θεωρούμε ότι δεν τον έχουμε, θέλουμε ακόμη, στη καλύτερη περίπτωση, περίπου άλλα 80 ευρώ. Σύνολο 275 περίπου ευρώ. )

Για το Lido με τον εξοπλισμό που διαθέτει και τη βάση το κόστος είναι από 300 έως 330 ευρώ. Γράφω καθαρές τιμές χωρίς προσφορές κουπόνια κ.λ.π..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Εγώ θέλω να κάνω την εξής ερώτηση - παρατήρηση - πρόταση:
Μήπως συμφέρει το Elite αν του προσαρμόσουμε τα παρακάτω στο καπάκι του (αν αυτό είναι εφικτό);

1. Ανακλαστήρας Juwel
2. Sera plant color T8 15 W
3. Sera blue sky Royal T8 15 W


Συνολικό κόστος γύρο στα 35¤


Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο, ειδικά εάν δε το έχει ξανακάνει κάποιος, να προσαρμόσει τις λάμπες αυτές στην υπάρχουσα βάση του elite.


Τέλος πάντων ο καθένας αποφασίζει και πράττει όπως θεωρεί καλύτερα.
Προσωπικά κατάλαβα ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ με το προϊόν μιας αντιπροσωπείας η οποία δεν ασχολείται καν η ίδια με το προϊόν της και, για να το γράψω όπως το βίωσα, προσπαθεί να κοροϊδέψει τους πελάτες της, θεωρώντας, πιθανόν, ότι αν πιάσει έπιασε. Σε περίπτωση που δε πιάσει, πετάει ένα "δε ξέρουμε πότε θα έχουμε" και θεωρεί ότι εκεί τελειώνει η ευθύνη της. Δε θέλω να σκεφτώ και τη περίπτωση του να τύχει κάτι στο χρονικό διάστημα του ενός έτους που, υποτίθεται, ότι καλύπτεται το προϊόν από την εγγύηση αυτής της αντιπροσωπείας.

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-09-12, 21:36
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Οι λάμπες του Elite 45άρες ήταν; Αν ναι, τότε θα είναι σχετικά εύκολο. Βγάζεις αυτές που έχει, βάζεις τις δικές σου και μετά κουμπώνεις πάνω στις λάμπες στους ανακλαστήρες. Τώρα όσο αφορά την εγγύηση έχεις απόλυτο δίκιο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-09-12, 00:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι απτα λεγομενα παραπανω,αλλα αφου θα σε βολευε και το lido γιατι δεν κοιτας κ το αντιστοιχο anubias στα πετσιτυ;τα εχεις δει και δε σου αρεσανε η δε σε βολευουνε;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-09-12, 09:43
katrampanelis Ο χρήστης katrampanelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λάμπες του Elite 45άρες ήταν; Αν ναι, τότε θα είναι σχετικά εύκολο. Βγάζεις αυτές που έχει, βάζεις τις δικές σου και μετά κουμπώνεις πάνω στις λάμπες στους ανακλαστήρες. Τώρα όσο αφορά την εγγύηση έχεις απόλυτο δίκιο...
Μακάρι να ήταν τόσο απλό, θα το είχα κάνει χωρίς δεύτερη κουβέντα και με μηδαμινό κόστος.
Οι βάσεις του είναι για λάμπες 10W 33 cm (θα ανεβάσω φωτογραφία τις λάμπες του το απόγευμα), αν προσέξεις τη φωτογραφία που έχω βάλει πιο πάνω θα δεις πόσες είναι συγκριτικά με τη βάση τους (η βάση είναι 60 εκατοστά).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι απτα λεγομενα παραπανω,αλλα αφου θα σε βολευε και το lido γιατι δεν κοιτας κ το αντιστοιχο anubias στα πετσιτυ;τα εχεις δει και δε σου αρεσανε η δε σε βολευουνε;
Το είχα δει, ήταν στις επιλογές μου (δες το πρώτο ποστ) και ίσως να ξαναμπεί, μια και το κόστος μαζί με τη βάση του είναι όσο του lido χωρίς, συν τα περισσότερα λίτρα. Το θέμα είναι το μετά και κατά πόσο, αν χρειαστεί, θα το υποστηρίξει το petcity.
Βέβαια θα μου μείνει η βάση του elite αλλά δε πειράζει, ένα ντουλάπι πάντα είναι χρήσιμο σε ένα σπίτι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-09-12, 13:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα πρεπει να τους ρωτησεις.προσωπικα οταν αγορασα το δικο μου 240αρι(anubias),μου ειχανε κανει πολυ καλη εντυπωση οι τυποι στο πετσιτυ και με ενδιεφερε το θεμα της εγγυησης γιατι το προηγουμενο 160αρι μου ειχε ανοιξει σαν καρπουζι απο μονο του.(ητανε aquael σκετη γυαλα,καινουρια απο καταστημα στην αλεξανδρας που οταν τους το ειπα κανανε τον αλεκο.αν και δεν τους αδικω εντελως,γιατι αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας...)

τους ειχα ρωτησει ομως στο πετσιτυ και μου ειχανε πει οτι ισχυει η εγγυηση κανονικα και τη δινουν οι ιδιοι γιατι ειναι δικια τους εισαγωγη,δεν υπαρχει αντιπροσωπεια.δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου,αλλα κοιταξε το και ρωτα τους.εγω παντως εμεινα πολυ ευχαριστημενος,και απτο ενυδρειο και απτο καταστημα.

μη σε φοβιζει το οτι δεν υπαρχει αντιπροσωπεια,γιατι απτην εμπειρια που εχω απτην προηγουμενη δουλεια μου,αυτες ειναι οι καλυτερες περιπτωσεις αν συμβει κατι
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-09-12, 17:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση προς τους τεχνικούς της κοινότητας. Είναι πολύ δύσκολο να μετακινήσεις τους ακροδέκτες (δεν ξέρω πως αλλιώς να τους πω) της λάμπας προς τα έξω έτσι ώστε να μπορέσεις να βάλεις 45άρες;
-------------------------
Ασχολούμαι με διάφορα τεχνικά - πατέντες, αλλά στο σύστημα αυτό που δείχνει ο φίλος δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως είναι. Είναι φιξ; Ανοίγει από κάπου για να μπορέσεις να έχει πρόσβαση σε καλώδια και βάσεις ακροδεκτών (ντουί λάμπας);

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 03-09-12 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιλογή ενυδρείου Nikos3 Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 4 10-01-12 09:54
Βοήθεια με επιλογή ph controller nicpapa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-09-11 18:23
Βοήθεια σε επιλογή ενυδρείου. mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-04-11 14:11
Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-02-04 03:15
βοήθεια στην επιλογή pavloukos Malawi 9 13-01-03 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10806 seconds with 13 queries