Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-01-15, 02:23   #1
Αρχάριος πρώτο ενυδρείο 60 λίτρα-παρουσίαση –απορίες!
 
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua
Support Team
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος 18-01-15, 02:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου μετά από πολλές συζητήσεις αλλά και αρκετού διαβάσματος να αγοράσουμε σαν αρχάριοι ένα ενυδρείο 60 λίτρων περίπου..Το ενυδρείο μας είναι στημένο περίπου 1,5 μήνα τώρα με αληθινά φυτά, ψάρια ζωοτόκα και όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής..Δεν θα σας κρύψω πως στην αρχή υπήρξε μια απογοήτευση όταν συνειδητοποίησα πώς η ΅ολη ενασχόληση δεν έχει να κάνει απλώς με την αγορά του ενυδρείου-ψάρια-φυτά αλλά και πολλών άλλων παρελκομένων (όπως π.χ. υγρά τεστ) τα οποία ανεβάζουν κατά πολύ το κόστος του όλου εγχειρήματος. Απο την άλλη όμως είναι απαραίτητα για την διατήρηση ενός υγιούς οικοσυστήματος..

Παρακάτω σας παρουσιάζω όλο το σύστημα που αποτελείται από:
Ενυδρείο Hailea 60 lt (στα διάφορα pet shop το αναφέρουν για 70 λίτρα αφού δίνουν διαστάσεις συσκευασίας όπως διαπίστωσα, πράγμα απαράδεκτο νομίζω..)

Διαστάσεις: 48 Χ 32 Χ 35 cm
Όγκος: 50 λίτρα καθαρά περίπου..
Φυτά: valisneria spiralis,egeria densa, κερατόφυλλο, echinodurus , alternatera roseifolia, hygrophila defformis,limnophila sesiliflora.(προσεχώς περιμένω hygrophila polysperma και anubia nana από e-bay, το polysperma δεν το έβρισκα σε κανένα pet shop)
Ψάρια / ¶λλα είδη: γκάπυ,2 αρσενικά και 4 θυληκά για αρχή
Υπόστρωμα: seachem flοurite (7 kg) χωρίς περαιτέρω προσθήκη άλλου χαλικιού από πάνω και μία πέτρα διακοσμητική.
Φωτισμός: λάμπα pl 24watt διπλή ράβδος μπλε-λευκό με ανακλαστήρα
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες από 16:00 έως 24:00 με χρονοδιακόπτη
Φιλτράρισμα: HaileaHL- BT400 380 LT/H
Θερμοστάτης: 100 watt jagger
Λίπανση: seachem flourish εβδομαδιαία 1 ml
Στρώσιμο: με βακτήρια seachem prime stability και τροφή που έριχνα μέρα παρά μέρα.

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH):--
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7 -με προσθήκη μαγειρικής σόδας
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:Περίπου 1 φορά την εβδομάδα με 10 μέρες 30%, έχω κάνει 2 μέχρι στιγμής.
Θερμοκρασία: 25-26 βαθμούς
Μετρήσεις: με τα υγρά τεστ της sera

¶λλες πληροφορίες: γίνεται ανάλογη προσθήκη αλατιού της seachem για ζωοτόκα σύμφωνα με υπόδειξη του παιδιού που εργάζεται στο pet shop Αθήνας από το οποίο αγόρασα όλα τα παρελκόμενα.Το παλικάρι μου εξήγησε πάρα πολλά πράγματα αν και τηλεφωνικά(στην επαρχία δύσκολα βρίσκεις ιδιοκτήτη pet shop που να γνωρίζει από ενυδρεία και συνθήκες διαβίωσης ψαριών) και με βοήθησε με το στρώσιμο του ενυδρείου, σχετικά με το φίλτρο(δεν είχα καταλάβει τι δουλειά κάνει το siporax ας πούμε ή τι είναι το υπόστρωμα κ.α.) Τα πρώτα ψάρια μπήκαν περίπου μετά από 18 μέρες, όταν οι μετρήσεις μου έδειξαν πως έστρωσε το φίλτρο και σταμάτησα να ρίχνω βακτήρια. Εδώ να επισημάνω πως αφαίρεσα τον άνθρακα που είχε μέσα και στρίμωξα 2 siporax mini της sera (2X 35 gr) στην είσοδο και πάνω πάνω ο λίγος χώρος που απέμεινε έβαλα filter wool για μηχανικό φιλτράρισμα.Η αλήθεια είναι πώς γεμίζει γρήγορα οπότε στη βδομάδα το αντικαθιστώ με καινούριο κι έτσι το νερό δείχνει πεντακάθαρο! Mε την αλλαγή νερού αλλάζω και τον υαλοβάμβακα ειδάλλως πέφτει η ροή του φίλτρου μου..Πρέπει να ανησυχώ; Το υπόστρωμα πλύθηκε αρκετά καλά πριν μπει στο ενυδρείο και πιστεύω δείχνει αρκετά όμορφο από μόνο του. ΄Εχει εμφανιστεί μια φυσιολογική πιστεύω πράσινη άλγη στα τζάμια που αφαιρείται εύκολα με τον μαγνήτη και κάτι σαν τρίχες πάνω σε μερικά φύλλα..Και φυσικά δεν λείπουν οι λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια στο υπόστρωμα και κάποια στρόγγυλα στα τζάμια.
Τώρα οι απορίες μου είναι αρκετές, θα αναφέρω τις κυριότερες:
-πρέπει να ανησυχώ που το kh μου πέφτει στο ενυδρείο στο 5(μέτρηση νερού βρύσης kh 7-ph 7,5) και με προσθήκη μαγ. Σόδας το πάω στο 7;(αυτό είναι ένας μπελάς, γιατί πρέπει διαρκώς να μετράω το kh). Το παιδί απ το pet shop μου είπε καλό είναι να το κρατάς 10-11..Eσείς τι λέτε? Αν πάω ας πούμε το kh στο 10 και με 7,5 ph σημαίνει πώς έχω περισσότερο διοξείδιο καθότι αλληλένδετα;
-βλέπω ότι τα νιτρικά σε όλες τις μετρήσεις είναι περίπου 5-10..μήπως είναι χαμηλά για τα φυτά;
-Εχω ρυθμίσει το spray bar να κάνει πολύ μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια λόγω φυτών, πρέπει να βάζω αεραντλία (sera) όταν κλείνουν τα φώτα;Την έχω αγοράσει αλλά δεν την χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, δεν παρατηρώ κάτι ασυνήθιστο στα ψάρια μέχρι στιγμής.
-Όταν καθαρίζω τα τζάμια από την άλγη πρέπει να κλείνω το φίλτρο για να μην ρουφάει τα υπολείμματα άλγης;
-Α παράγγειλα κ μια αντλία από ebay για τις αλλαγές νερού,ειδικά το γέμισμα του ενυδρείου είναι μπελάς με το λάστιχο καθώς ο κουβάς πρέπει να σηκωθεί πιο ψηλά απ το ενυδρείο.. Αρκεί 1 ώρα προετοιμασία του νερού αλλαγής, εννοείται με την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριου(prime), ή πρέπει να το αφήνω περισσότερο; Γεμίζω τον κουβά απ το ντους του μπάνιου και με θερμόμετρο προσθέτω 1 βραστήρα περίπου (δεν αφήνω το νερό να βράσει) για να φέρω τη θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου..Αλλάζω γύρω στα 15-18 λίτρα.
-To πιο βασικό:Ποια η μέγιστη ιχθυοφόρτιση που τελικά μπορώ να έχω αναλογικά με την βιολογία του φίλτρου μου;
-Φίλτρο-θερμοστάτης δίπλα-δίπλα στη πλάτη του ενυδρείου είναι καλά;


Τώρα να μην αρχίσω και ρωτάω για διοξείδιο με πατέντα και διάφορα θα μου πείτε πως βιάζομαι. Πάντως τα φυτά με έχουν συνεπάρει πάρα πολύ και διαβάζω συνεχώς στον λίγο χρόνο που υπάρχει!!
Αυτά για αρχή να μη σας κουράσω άλλο, εύχομαι και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!! Θα ακολουθήσει και φωτογραφία ευχαριστώ πολύ!!
Εμφανίσεις: 21508
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-15, 09:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου.
Δείξε μας και καμιά φωτό να πάρουμε κει εμείς λίγο μάτι.
Είμαστε "ματάκηδες"

Πολύ καλά το ξεκίνησες.
Το παιδί από το pet-shop καλά στα είπε αλλά με λίγες υπερβολές, κάποια δεν χρειάζονται σε ζωοτόκα (ε να μη πουλήσει και κάτι παραπάνω).
Στα ζωοτόκα βάζουμε συνήθως εύκολα και γρήγορης ανάπτυξης φυτά για αυτό θεωρώ πως δεν χρειάζεται να βάλουμε τέτοιου είδους υπόστρωμα, ένα απλό χαλαζιακό (ακόμα και ποταμίσιο) κάνει μια χαρά τη δουλειά του, και ίσως το υπόστρωμα είναι ο λόγος που σου πέφτει το ΚΗ. Το νερό στην Ελλάδα είναι ιδανικό για ζωοτόκα και επομένως δεν χρειάζεται καμία προσθήκη, ακόμα και αυτό το ειδικό αλάτι για ζωοτόκα θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο. Τώρα αφού βλέπεις πως το ΚΗ πέφτει τόσο χαμηλά και βάζεις σόδα, βρες χοντρικά πόσο σόδα χρειάζεσαι σε 10 λίτρα φρέσκο νερό αλλαγής και έτσι θα το κάνεις ρουτίνα και δεν θα μετράς συνέχεια, και κάνε μέτρηση μια φορά το μήνα το πολύ να δεις που βρίσκεσαι, ίσως σε κανα 6μηνο το υπόστρωμα θα χάσει τις ιδιότητες του και μάλλον θα ησυχάσεις με αυτό το θέμα. Για αυτό λέω υπερβολές , γιατί αν αντί υπόστρωμα και αλάτια έπαιρνες ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο θα ήταν πιο ξεκούραστο το ενυδρείο σου.
Η άλγη που βλέπεις μάλλον είναι από τον συνδυασμό υπόστρωμα/λίπασμα, για αυτό σταμάτα το λίπασμα , δεν είναι απαραίτητο σε εύκολα φυτά και με υπόστρωμα (άλλη μια υπερβολή) .
Η ιχθυοφορτιση σου είναι μια χαρά κα μη βάλεις άλλα ψάρια , και σε λίγο καιρό ετοιμάσου να χαρίζεις, τα ζωοτόκα είναι χειρότερα και από τα κουνέλια, γεννοβολάνε συνέχεια και θα πρέπει να χαρίζεις ή να δίνεις τα ψάρια για να μην αποκτήσεις πρόβλημα ιχθυοφόρτισης, επίσης κάθε 6 μήνες ή και παραπάνω αν προσθέτεις ένα αρσενικό (ενώ θα δίνεις κάποιο άλλο) θα αποφύγεις προβλήματα που προκαλούνται από τις πολλές αιμομιξίες αλλά και θα εμπλουτίζεις με νέα χρώματα τα την ιχθυοσύνθεση.
Τα νιτρικά σου είναι μια χαρά και θα σου έλεγα να μη κάνεις τίποτα, με τις γέννες θα ανέβουν και άλλο ή με λίγο τάισμα παραπάνω αλλά ελεγχόμενο.
Για το ενυδρειακό βαμβάκι , μη το λες υαλοβάμβακα γιατί κυκλοφορεί εδώ μέσα ένας με τσεκούρια και παίρνει κεφάλια μόλις βλέπει αυτή τη λέξη , ο «τσεκουράτος υαλοβαμβακοφάγος» (το αποφεύγουμε γιατί μπορεί κάποιος να πάει να πάρει και να βάλει οικοδομικό υαλοβάμβακα και τότε «κλαφτα Χαράλαμπε» ), αν μπορείς να στριμώξεις κανα κομμάτι σφουγγάρι με χοντρες τρύπες να κρατάει τα χοντρά ίσως να βελτιώσεις λίγο τη κατάσταση.
Περιμένουμε φωτο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-15, 16:21
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

ορίστε και δύο φώτο!! αυτή η γραμμή που φαίνεται στο background(απλή αφίσα είναι) είναι το νερό που φεύγει απο το καπάκι(αναθυμιάσεις) και τρέχει πίσω στην πλάτη του ενυδρείου κάθε φορά που το ανοίγω..κι αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να λύσω,όπως και το αν θα χρειαστώ ανεμιστηράκι για το καλοκαίρι..αυτή η πράσινη άλγη στα τζάμια ξεκίνησε πριν αρχίσω να ρίχνω λίπασμα, θα δείξει..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0518.jpg
Εμφανίσεις:  1410
Μέγεθος:  61,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0521.jpg
Εμφανίσεις:  1088
Μέγεθος:  48,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-15, 16:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
ορίστε και μία φώτο!!
Ομορφο,
Μπράβο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-15, 23:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι απο μένα!

Μπράβο για την προσπάθεια
Το μοναδικό που θα άλλαζα, ειναι η αναλογία αρσενικών - θηλυκών
Είτε δίνεις τον έναν αρσενικό είτε παίρνεις άλλες δύο θηλυκιές

Προσωπικά θα επέλεγα το 1ο, για να μεινει μονο ενα χαρέμι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-15, 06:29
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες,

Φωτισμός: λάμπα pl 24watt διπλή ράβδος μπλε-λευκό με ανακλαστήρα.
Δεν καταλαβαίνω το μπλε-λευκό??? Μια 24 απλή θα είναι αρκετή για αρχή,με 50λ καθαρά έχεις 0,48w ανά λίτρο,κατηγορία χαμηλού.
Θεωρώ ότι θα είναι ο μέγιστος φωτισμός σου όποτε τα εύκολα φυτά τώρα που είναι λίγα προσάρμοσε την φωτοπεριοδο αρχικά 6 ώρες,και σταδιακά ανά βδομάδα ανέβαζε μισάωρο.Παρατηρείς και προχωράς. Στόχος το 9ωρο.


Λίπανση: seachem flourish εβδομαδιαία 1 ml
Use 1 capful (5 mL) for each 250 L (60 gallons) once or twice a week. For smaller doses, please note that each cap thread is approximately 1 mL. Refrigeration after opening is recommended but not required.
Σωστά έκανες τον υπολογισμό άλλα δεν έχεις φυτομαζα,και για αρχή το νερό και το υπόστρωμα θα δώσουν στοιχειά. Όποτε κόψε στο μισό την λίπανση 0,5mL.Παρατηρείς,και αν δεις πτώση αυξάνεις,0,6 και πας..Όταν πας στο 1mL
μην το ρίχνεις όλο μετά την αλλαγή,χώρισε το σε 2 μέρες από μισό.
Αγόρασε ένα Flourish Excel και εκεί προσεγμένες κινήσεις.

....και κάτι σαν τρίχες πάνω σε μερικά φύλλα..
Αν είναι μαύρες ίσως εμφανίστηκε staghorn algae, ίχνη αμμωνίας πολύ φως πολλά νιτρικά και έλλειψη διοξειδίου είναι η βάση για αλγες.

10 νιτρικά σε μελλοντικό μέτριο φυτεμένο καλά είναι,και πολλά τα βλέπω για αρχή. Η αεραντλία δεν χρειάζεται αφού έχεις ανατάραξη.Το setup θα αλλάξει μην σε απασχολεί,ένα ξυλαράκι θα βάλεις μια στιγμή,λίγο δεξιά λίγο αριστερά,λεπτομέρειες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-15, 10:54
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες,

Φωτισμός: λάμπα pl 24watt διπλή ράβδος μπλε-λευκό με ανακλαστήρα.
Δεν καταλαβαίνω το μπλε-λευκό??? Μια 24 απλή θα είναι αρκετή για αρχή,με 50λ καθαρά έχεις 0,48w ανά λίτρο,κατηγορία χαμηλού.
Θεωρώ ότι θα είναι ο μέγιστος φωτισμός σου όποτε τα εύκολα φυτά τώρα που είναι λίγα προσάρμοσε την φωτοπεριοδο αρχικά 6 ώρες,και σταδιακά ανά βδομάδα ανέβαζε μισάωρο.Παρατηρείς και προχωράς. Στόχος το 9ωρο.


Λίπανση: seachem flourish εβδομαδιαία 1 ml
Use 1 capful (5 mL) for each 250 L (60 gallons) once or twice a week. For smaller doses, please note that each cap thread is approximately 1 mL. Refrigeration after opening is recommended but not required.
Σωστά έκανες τον υπολογισμό άλλα δεν έχεις φυτομαζα,και για αρχή το νερό και το υπόστρωμα θα δώσουν στοιχειά. Όποτε κόψε στο μισό την λίπανση 0,5mL.Παρατηρείς,και αν δεις πτώση αυξάνεις,0,6 και πας..Όταν πας στο 1mL
μην το ρίχνεις όλο μετά την αλλαγή,χώρισε το σε 2 μέρες από μισό.
Αγόρασε ένα Flourish Excel και εκεί προσεγμένες κινήσεις.

....και κάτι σαν τρίχες πάνω σε μερικά φύλλα..
Αν είναι μαύρες ίσως εμφανίστηκε staghorn algae, ίχνη αμμωνίας πολύ φως πολλά νιτρικά και έλλειψη διοξειδίου είναι η βάση για αλγες.

10 νιτρικά σε μελλοντικό μέτριο φυτεμένο καλά είναι,και πολλά τα βλέπω για αρχή. Η αεραντλία δεν χρειάζεται αφού έχεις ανατάραξη.Το setup θα αλλάξει μην σε απασχολεί,ένα ξυλαράκι θα βάλεις μια στιγμή,λίγο δεξιά λίγο αριστερά,λεπτομέρειες.

Με την λάμπα εννοώ πως όταν ανάβει η μία ράβδος είναι μπλέ κι η άλλη λευκή, το αποτέλεσμα βέβαια είναι λευκό φως..
Για να είμαι ειλικρινής έχω αναταράξει πολλές φορές τον βυθό είτε με αλλαγές στα φυτά ή με τις αλλεγές νερού την πρώτη φορά κι αυτο ίσως να μην είναι καλό.
Ναι ένα μικρό ξύλο με μια moss απο πάνω το σκέφτομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-15, 21:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η μπλε λαμπα ειναι για θαλασσινα ενυδρεια. Στο γλυκο νερο θα προκαλεσει εξαρση αλγης, σε συνδυασμο με τα λιπασματα και τα watts που εχεις για τα λιτρα σου.

Κατα τα αλλα, πολυ καλη η πρωτη σου προσπαθεια. Φαινεται οτι το πηρες ζεστα και μονο θετικο ειναι αυτο.

Θα συμφωνησω, επισης, με τους παραπανω οτι δεν χρειαζεται τοσα πολλα στο συγκεκριμενο ενυδρειο. Οσο πιο απλα το συντηρησεις σωστα, τοσο πιο ευκολο θα ειναι για εσενα και πιο ισορροπημενο για τα ψαρακια σου. Ενα χαρεμακι guppies ειναι αρκετο για αυτα τα λιτρα, μολις αρχισουν οι γεννες δεν θα ξερεις που να τα βαλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-15, 21:16
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μπλε λαμπα ειναι για θαλασσινα ενυδρεια. Στο γλυκο νερο θα προκαλεσει εξαρση αλγης, σε συνδυασμο με τα λιπασματα και τα watts που εχεις για τα λιτρα σου.
Θοδωρη η συγκεκριμενη λαμπα ειναι πολυ καλη και για φυτεμενα,την εχω πανω απο τρια χρονια και δεν τη συγκρινω με καμια απο τις γνωστες 'φυτολαμπες' και ως προς την αναπτυξη και ως προς τις αλγες(οσο θα μπορουσε να φταιει η λαμπα)...Βασικα δεν ειναι μπλε,ειναι pl και η μια ραβδος ειναι λευκη,η αλλη μπλεδιζει ελαφρα,ενα πολυ ψυχρο λευκο..Για το συγκεκριμενο ενυδρειο με ευκολα ως μετρια φυτα ειμαι μια χαρα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-15, 21:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Α, πασο τοτε. Κατι ξερεις, εφοσον την εχεις. Νομιζα οτι ηταν φωτιστικο τυπου για μινι θαλασσινο και ειπα να προλαβω πριν βγαλει "μαλλια" το ενυδρειο

Εχω χρησιμοποιησεις και εγω Τ5 λαμπα που "μπλεδιζει", οπως λες, χωρις προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-15, 00:25
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και συμβουλές σας!! Να ρωτήσω κάτι άλλο..Το πάχος του υποστρώματος είναι γύρω στα 4-4,5 cm πίσω και 3-3,5 μπροστά( τι να κάνω τόσο μου έφτασε, κι επειδή ξέφυγα πολύ απο τον αρχικό προυπολογισμό ούτε σκέψη να αγόραζα κι άλλο)..Τι λέτε 'επρεπε να είναι παραπάνω;Λέτε να έχω θέμα με αυτό; Την valisneria τρόμαξα να την σταθεροποιήσω, συνεχώς μου πετάγονταν κλωνάρια πάνω..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-01-15, 09:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι το παχος του βυθου. Αποφευγεις την πιθανοτητα να δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες με μεγαλυτερο υψος.

Εδω υπαρχουν και μερικα tips για να φυτεψεις σωστα καποια ειδη. Ισως σε βοηθησει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-01-15, 10:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και συμβουλές σας!! Να ρωτήσω κάτι άλλο..Το πάχος του υποστρώματος είναι γύρω στα 4-4,5 cm πίσω και 3-3,5 μπροστά( τι να κάνω τόσο μου έφτασε, κι επειδή ξέφυγα πολύ απο τον αρχικό προυπολογισμό ούτε σκέψη να αγόραζα κι άλλο)..Τι λέτε 'επρεπε να είναι παραπάνω;Λέτε να έχω θέμα με αυτό; Την valisneria τρόμαξα να την σταθεροποιήσω, συνεχώς μου πετάγονταν κλωνάρια πάνω..
Με λίγο χαλαζιακό χαλίκι ίδιας κοκομετρίας δεν θα έχεις κανενα πρόβλημα, σε μπεζ χρώμα νομίζω πως δεν θα είναι παραφωνία με το χρωματισμό που έχεις τώρα. Ακόμα και ποταμίσιο θα σου έκανε, θα σου ανεβάσει λίγο σκληρότητες αλλά έτσι και αλλιώς χρυσόψαρα έχεις, και το ποταμίσιο είναι και πολύ φθηνό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-01-15, 11:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τακη Guppies εχει, αλλα ισχυουν αυτα που λες για τις σκληροτητες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-01-15, 11:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη Guppies εχει, αλλα ισχυουν αυτα που λες για τις σκληροτητες
Ουπς,
η συνήθεια ε
ολο για χρυσόψαρα μιλάω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-15, 00:09
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

τι είδους άλγη είναι αυτή βρε παιδιά, μπορείτε να καταλάβετε;καφετί τρίχες εγώ βλέπω.ειδικά πάνω στην difformis αρχίζει και γίνεται έντονη..παίζει κάποιο ρόλο που το ενυδρείο είναι 3 μέτρα απ το παράθυρο;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09971.JPG
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  117,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09972.JPG
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  120,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-01-15, 00:45
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Κατα τη γνωμη μου εχει πολυ φως δεδομενου οτι δεν υπαρχει co2. Θα εβγαζα τον ανακλαστηρα σε πρωτη φαση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-01-15, 10:47
θανος30 Ο χρήστης θανος30 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2010
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

καλημερα κ καλωσορισες πατριωτη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-01-15, 11:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι είδους άλγη είναι αυτή βρε παιδιά, μπορείτε να καταλάβετε;καφετί τρίχες εγώ βλέπω.ειδικά πάνω στην difformis αρχίζει και γίνεται έντονη..παίζει κάποιο ρόλο που το ενυδρείο είναι 3 μέτρα απ το παράθυρο;
Πολύ φοβάμαι πως φταίει και το λίπασμα, τα φυτά παίρνουν τα αναγκαία θρεπτικά συστατικά απο το υπόστρωμα και το λίπασμα περισσεύει, ειδικά αφου δεν υπάρχει CO2, θα σου πρότεινα να το σταματήσεις για λίγο καιρό ίσως και για πάντα εκτος και αν βάλεις CO2
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-15, 00:52
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ φοβάμαι πως φταίει και το λίπασμα, τα φυτά παίρνουν τα αναγκαία θρεπτικά συστατικά απο το υπόστρωμα και το λίπασμα περισσεύει, ειδικά αφου δεν υπάρχει CO2, θα σου πρότεινα να το σταματήσεις για λίγο καιρό ίσως και για πάντα εκτος και αν βάλεις CO2
Ναι θα το σταματήσω το λίπασμα για κάποιο διάστημα..Δηλαδή αν βάλω CO2 υπάρχει καλύτερη ισοροπία, θα δώ μεγάλη διαφορά με τα φυτά;εκείνο το σύστημα με κιτρικό οξύ και μαγειρική σόδα φαίνεται σχετικά εύκολο το σκέφτομαι,αν και το ενυδρείο δεν τρέχει πολύ καιρό..
Πρόσφατες μετρήσεις:
(ΚΗ): 10-με προσθήκη μαγειρικής σόδας
(PH): 7.5
(ΝΗ3):0
(ΝΟ2):0
(ΝΟ3):5-10
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από θανος30 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κ καλωσορισες πατριωτη.
Καλησπέρα πατριώτη, σ ευχαριστώ πολύ καλώς σας βρήκα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 22-01-15 στις 00:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-15, 09:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για εμενα το καλυτερο θα ηταν, παντως, να μειωσεις το φωτισμο και να κανεις ενα φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων χωρις CO2, με ευκολα σε αναπτυξη φυτα και ελαχιστο γενικο λιπασμα 1-2 φορες την εβδομαδα.

Οσα πιο πολλα βαζεις, αν δεν υπαρχει ισορροπια και αργες κινησεις, μονο προβληματα θα προκαλεσουν στα φυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-15, 01:55
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ.Σκέφτομαι για κάποια φυτά που μου αρέσουν, να μου πείτε οι πιο έμπειροι αν μπορούν να ευδοκιμήσουν στο ενυδρείο μου, με βάση την παραπάνω παρουσίαση:
-Camboba Caroliana
-Ludvigia Repens
-Eleocharis Parvula
-Java moss πάνω σε ξύλο
-Hygrophila Polysperma rosanarvig
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-15, 04:42
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Δες αυτό το κατατοπιστικότατο άρθρο

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809 αν και έχεις τα περισσότερα από αυτά.

ακόμα και το diy co2 να βάλεις με αυτά θα ξεκινήσεις,άντε κάνα 2 ακόμα. Περίμενε να δεις πως θα αναπτυχθούν.
Σιγά σιγά θα δοκιμάζεις και νέα,με σκοπό να μπορέσεις να τα διατηρήσεις.

Τώρα κάθε φυτό που σου αρέσει κοιτάς αν θέλει
α. co2
β. παραμέτρους νερού
γ. φως

Ανάλογα τι έχεις τοποθετείς. Αν θες κοίτα και εδώ http://tropica.com/en/plants/
να δεις για τα φυτά σου κάποιες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-15, 19:32
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

E ηταν καιρος για ενα update στο ενυδρειο τοσο απο πλευρας φυτων αλλα και ενα χαρεμακι ακομη γκαπυ!!Σας παραθετω φωτο παρακατω.Μετακινησα και το φιλτρο στην πλατη, τραβηχτηκε ο θερμοστατης στη γωνια, ετσι εξοικονομησα χωρο στην πλατη για φυτα!! Προσθεσα λοιπον μερικα θυληκα ακομη οποτε τωρα εχω 2 αρσενικα κ 6 θυληκα..Και σταματαμε εδω.μελλοντικα καμια γαριδουλα amano τι λετε;
Φυτεψα λοιπον hygrophila polysperma επι 2 κοντα στο φιλτρο θερμοστατη, limnofilla sessiliflora,hygrophila corymposa,ludwigia perens(το περιμενα κοκκινο αλλα ειναι πρασινο..) και μια anubia nana πιασμενη σε μικρη πετρα μπροστα.Ηδη το polysperma μεσα σε 5 μερες αρχιζει και αναπτυσσεται πολυ καλά..Αυτο που βλεπω να μην τραβαει και τοσο καλα ειναι η valisneria spiralis μαλλον ειναι αργης αναπτυξης..Ενω αφαιρεσα εντελως την alternatera roseifolia δεν πηγαινε καθολου σαν να σαπιζε και ειχε γεμισει αλγη..
Κανω αλλαγες νερου 30/100 καθε βδομαδα μηπως ειναι υπερβολικο;Επισης εκοψα το λιπασμα για την ωρα και βλεπω την αλγη στο τζαμι μπροστα να εχει ελαχιστοποιηθει!ακολουθησα τη συμβουλη ενος φιλου πιο πανω!!!
Μεχρι στιγμης μια χαρα παει και βλεπουμε!
Λετε με τοσα φυτα και το κερατοφυλλο στην επιφανεια να χω θεμα με λιγα νιτρικα;Τωρα ειναι γυρω στο 5-10..Ενα flourish excel θα βοηθουσε με το co2;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09976.JPG
Εμφανίσεις:  653
Μέγεθος:  180,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09977.JPG
Εμφανίσεις:  469
Μέγεθος:  176,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09978.JPG
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  189,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09979.JPG
Εμφανίσεις:  512
Μέγεθος:  160,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09980.JPG
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  113,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-15, 20:06
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

όμορφο!
έχεις co2 η θα βάλεις?
το excel βοηθάει.. και ταυτόχρονα να το βάζεις με το co2 δεν υπάρχει πρόβλημα..
γνώμη μου είναι αν έχεις co2 και θέλεις να βάζεις και excel (για καλύτερο αποτέλεσμα) επιδή είναι χημικό η δόση να είναι η μισή απο αυτήν που δίνει ο κατασκευαστείς...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-15, 23:46
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
όμορφο!
έχεις co2 η θα βάλεις?
το excel βοηθάει.. και ταυτόχρονα να το βάζεις με το co2 δεν υπάρχει πρόβλημα..
γνώμη μου είναι αν έχεις co2 και θέλεις να βάζεις και excel (για καλύτερο αποτέλεσμα) επιδή είναι χημικό η δόση να είναι η μισή απο αυτήν που δίνει ο κατασκευαστείς...
Σ ευχαριστω πολυ!!
οχι δεν εχω βαλει co2 το σκεφτομαι για diy πιο αργοτερα..Ναι εχω διαβασει για το excel οτι βοηθαει και με τις αλγες αλλα και οτι μπορει να καψει ορισμενα φυτα κι αυτο με προβληματισε..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-15, 10:25
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

είχα διάφορα φυτά ανουμπιες εχινοδορους λιμνοφυλλα μυριοφυλλα μπακοπα λουντβιγκια υγροφυλλα κρυπτοκορινα μαρσιλια υγροκοτηλ απονογκετον πογκοστεμον δεν θυμαμάμαι και ποια άλλα... σε εμένα κανένα φυτό δεν έκαψε..

δεν είχα όμως βαλισνεριες και κερατοφυλλο αυτά τα δυο έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ οτι σε κάποιους τα έλιωσε...

αλλά όχι υπέρ-δόση...την κανονική η και την μίση απο αυτήν που λέει ο κατασκευαστείς ανάλογα και την ποσότητα των φυτών...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-02-15, 13:02
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Έχω βαλισνερια και κερατόφυλο ρίχνω εξελ και είναι και τα δυο μια χαρά η βαλισνερια τρελή ανάπτυξη.
-------------------------
Έχω βαλισνερια και κερατόφυλο ρίχνω εξελ και είναι και τα δυο μια χαρά η βαλισνερια τρελή ανάπτυξη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tkalamat : 11-02-15 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-03-15, 11:09
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Αλλαγές!

Καλημερα παιδια!Εκανα καποιες αλλαγες στο ενυδρειο οσον αφορα τα φυτα-κλαδεματα που μου εστειλε ενας φιλος απο εδω μεσα και θελω να πιστευω πως εγινε πιο ομορφο..Παραθετω και φωτο για να μου πειτε τη γνωμη σας! Απλα πιστευω τελικα πως δεν επρεπε να βαλω στη μεση την hygrophila corymposa καθοτι μεσα σε 15 μερες εγινε σχεδον διπλασια (δεν το περιμενα) και μου καλυψε το πισω μερος δεξια οπως φαινεται στη φωτο αλλα για την ωρα θελω να αποφυγω ξεριζωματα και θολουρες στο νερο..
Α και για πρωτη φορα μετραω ανεβασμενα νιτρικα στο 25, kh 10, ph 8, αμμωνια-νιτρωδη 0..Αλλαγες νερου 25-30% καθε εβδομαδα, φωτοπεριοδος σταθερη στις 8 ωρες, θερμοκρασια 25, λιπασμα δεν ριχνω καθολου οταν παω για diy co2 το βλεπωΑλγη ελαχιστη στα τζαμια που φευγει ευκολα με τηλεκαρτα και αυτη η νηματοειδη-τριχοειδη μπροστα στην difformis και στο micranthemum που φυτεψα προσφατα.Τα σαλιγκαρια-λαθρεπιβατες βλεπω πολλαπλασιαζονται γρηγορα να αρχισω να ανυσυχω; (ειδικα τα lymnaea stagnalis)Τελος αλλαγη φοντου σε μαυρο χαρτονι.Ευχαριστω!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00007.jpg
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  93,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-03-15, 13:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εγινε πολύ όμορφο
Μπράβο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10838 seconds with 14 queries