Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-14, 11:41
Hatso Ο χρήστης Hatso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Arrow Betta splendens, dwarf gouramis, cherry barbs

Καλημέρα!

Μαζεύω πληροφορίες για τη σύνθεση του 1ου μου ενυδρείου, χωρητικότητας 120L (80mm x 32mm x 45mm, δεν το 'χω πάρει ακόμα, αλλά κοντεύω ).

Σκοπεύω να έχω πυθμένα με άμμο, μικρές πέτρες, ρίζες και πολλά φυτά. Εώς τώρα έχω καταλήξει στα παρακάτω ψάρια (από τον πυθμένα προς τα πάνω):
10 x corydoras
3 x otocinclus
4 x amano shrimps
2 x dwarf african frogs
8 x rummynose tetras
1 x male betta splendens

Ιδανικά, θα ήθελα να συμπληρώσω με:
1 x male dwarf gourami + 1 female dwarf gourami (ή 1 x male dwarf gourami)
8 x cherry barbs (ή 8 x harlequin rasboras)

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:
1) Με 40-50% αλλαγή νερού ανά βδομάδα και φίλτρο 600l/h, θα μπορέσω να κρατήσω τα παραπάνω ψάρια στη δεξαμενή των 120L (80mm x 32mm x 45mm) όταν έχουν ενηλικιωθεί;
2) Έχει κανείς εμπειρία από συγκατοίκηση betta splendens με dwarf gouramis? Οι πληροφορίες που βρίσκω στα διάφορα sites είναι αντιφατικές. Φαίνεται πως στα λίτρα του ενυδρείου μου, είναι δυνατή η συμβίωση, ειδικά αν τα δύο ψάρια έχουν διαφορετικά χρώματα. Θα ήθελα όμως και τη γνώμη αυτών που ξέρουν από πρώτο χέρι.
3) Αν η συγκατοίκηση είναι δυνατή, θα ήταν καλύτερα να προσθέσω ένα ζεύγος dwarf gouramis? Έχω ακούσει πως το αρσενικό νιώθει καλύτερα με τουλάχιστον ένα θηλυκό παρόν. Και που μπορώ να τα βρω θηλυκό dwarf gourami, μιας και είναι δυσεύρετα;
4) Τα cherry barbs θα έχουν κανένα θέμα με τoν μονομάχο; Και που μπορώ να τα βρω στη Θεσσαλονίκη (Quiko και Αμαζόνιος δεν έχουν φέρει τις τελευταίες εβδομάδες που κοιτάω);

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Hatso
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-14, 12:52
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Kαλημερα!
Μαλλον τα μπερδευεις λιγο με την ψαροσυνσθεση!Δεν χρειαζετε και σε πολλα site και εδω μεσα υπαρχουν ολα αυτα που ζητας.
Το φιλτρο σου περα απο τα 600 λιτρα/ωρα τι αλλο εχει απο βιολογικη και μηχανικη φιλτρανση?
Εχει στρωσει το ενυδρειο σου?Και αν ναι με τι τροπο?
Μετρησεις νερου κανεις?Αν ναι δωσε μας και τις τιμες!
Ξεκινα πρωτα το διαβασμα απο εδω και μετα θα λεγα εγω να αρχισεις να βαζεις ψαρια!
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 θα σου παρει λιγο παραπανω χρονο αλλα θα γλυτωσεις και λεφτα απο τις αγορες ψαριων αλλα και δεν θα κακομεταχειριστεις καποιο ψαρι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-14, 13:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εισαι ετοιμος για να κανεις ψαροσουπα
μη βαλεις τιποτα ακομα.

διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

αφου διαβασεις αυτα,διαβασε αυτο για να μαθεις πως να διαβαζεις τα προφιλ
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...60&postcount=8

και αφου διαβασεις και αυτο,βαλε τα ονοματα των ψαριων σου εδω
www.seriouslyfish.com

και διαβασε τα προφιλ τους.

αφου τα διαβασεις ολα αυτα,οτι δεν καταλαβεις ρωτα εδω.και ρωτα οπωσδηποτε πριν βιαστεις να παρεις ψαρια.(η αλλα ζωντανα-βατραχους κλπ)

καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-14, 18:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο δε λεγεται ψαροσυνθεση αλλα ψαροσαλατα
ξεκινα διαβασμα γιατι πας με τερμα γκαζια για epic fail


η φραση παντως "
Παράθεση:
Ιδανικά, θα ήθελα να συμπληρώσω με:"
ηταν ολα τα λεφτα ΙΔΑΝΙΚΟΤΑΤΑ θα συμπληρωνα!

Οταν διαβασεις λιγο, μετα θα γελας κι εσυ ξαναδιαβαζοντας αυτο που εγραψες εδω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-14, 22:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αν δεν χωράνε οριζόντια, δοκίμασε να τα βάλεις κάθετα

Εννοείται ότι κάνω πλάκα, απλά μου άρεσε το ποστ σου!

Απάντησαν ήδη οι από πανω.
Διάβασε τα υπομνήματα στην ενότητα των αρχαρίων, διάβασε για τις απαιτήσεις των ψαριών που σου αρεσουν και όταν μείνουν 2-3 είδη...προς επιλογή...τότε το ξανασυζητάμε

Τα λίτρα ειναι μια χαρά...αλλά ευτυχώς δεν γίνεται σε ένα ενυδρείο να βάζουμε κάθε ψάρι που μας αρέσει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-14, 23:18
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σκοπεύω να έχω πυθμένα με άμμο, μικρές πέτρες, ρίζες και πολλά φυτά. Εώς τώρα έχω καταλήξει στα παρακάτω ψάρια (από τον πυθμένα προς τα πάνω):
10 x corydoras.... υπολογισε 6-7...
3 x otocinclus...ΧΧΧΧ
4 x amano shrimps...
2 x dwarf african frogs ..ΧΧΧ
8 x rummynose tetras..ΧΧΧ
1 x male betta splendens

Ιδανικά, θα ήθελα να συμπληρώσω με:
1 x male dwarf gourami + 1 female dwarf gourami (ή 1 x male dwarf gourami)..ΧΧΧ
8 x cherry barbs (ή 8 x harlequin rasboras).... θα προτιμουσα τα rasboras..
αυτα ειναι απλα μια "προταση" διαβασε τα θεματα που σου προτειναν πιο πανω..!!


Παράθεση:
Έχει κανείς εμπειρία από συγκατοίκηση betta splendens με dwarf gouramis? Οι πληροφορίες που βρίσκω στα διάφορα sites είναι αντιφατικές. Φαίνεται πως στα λίτρα του ενυδρείου μου, είναι δυνατή η συμβίωση, ειδικά αν τα δύο ψάρια έχουν διαφορετικά χρώματα.
επικρατει η αποψη οτι εχει σημασια το χρωμα!!! (σε ποσα χρωματα "βγαινουν" τα dwarf gourami ??)..αλλα βασικο ρολο παιζει ο χαρακτηρας των ψαριων υπαρχει περιπτωση να ζησουν αρμονικα...αλλα υπαρχει και περιπτωση να σκοτωθουν..για αυτο αποφυγε το..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-14, 01:50
Hatso Ο χρήστης Hatso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Αγαπητέ Konstantinos-Z,

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, η οποία ήταν κι η μόνη αξιοπρεπής και της προκοπής. Αν και θα ήθελα, αν έχεις χρόνο και διάθεση, κάποιες διευκρινίσεις για τα ΧΧΧ της πρότασής σου.

Σχετικά με το σε πόσα χρώματα "βγαίνουν" τα dwarf gouramis, η απάντηση είναι σε 4 βασικά (Flame red, Powder Blue, Turquoise / neon blue και Yellow). Από κει και πέρα υπάρχουν όλες οι ενδιάμεσες αποχρώσεις. Το παρακάτω link είναι αρκετά διαφωτιστικό:

https://www.google.gr/search?q=dwarf...g&ved=0CC8QsAQ

Τώρα, όσον αφορά στους υπόλοιπους κυρίους και τα σχόλιά τους (Stivv27, kgf12345, Nick74) για το κατά πόσο υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των ψαριών που θέλω να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου, τα προφίλ τους στο Liveaquaria.com δίνουν τις παρακάτω πληροφορίες:

10 x corydoras Water Conditions: 70-77° F, KH 0-15, pH 6.2-7.8
3 x otocinclus Water Conditions: 74-79° F, KH 6-10, pH 6.8-7.5
4 x amano shrimps Water Conditions: 60-80° F, KH 3-10, pH 6.0-7.6
2 x dwarf african frogs Water Conditions: 72-82° F, KH 5-8, pH 6.8-7.8
8 x rummynose tetras Water Conditions: 72-77° F, KH 2-6, pH 5.5-7.0
1 x male betta splendens Water Conditions: 75-86° F, KH 0-25, pH 6-8

Ιδανικά, θα ήθελα να συμπληρώσω με:
1 x male dwarf gourami + 1 female dwarf gourami (ή 1 x male dwarf gourami) Water Conditions: 72-82° F, KH 4-10, pH 6.0-7.5
8 x cherry barbs Water Conditions: 74-79° F, KH 4-10, pH 6.0-7.0
(8 x harlequin rasboras Water Conditions: 72-77° F, KH 6-10, pH 6-6.5)

Πείτε μου λοιπόν, σε συνθήκες πχ. 75-77° F, KH 6, pH 6.5-7.0 ποιο από τα παραπάνω ψάρια θα είχε ουσιαστικό πρόβλημα;

Ή το θέμα σας είναι ότι κάποια ψάρια είναι από Ν. Αμερική, άλλα από Ασία κι άλλα από Αφρική; Σας είπε κανείς πως θα κάνω ενυδρείο ενός συγκεκριμένου βιοτόπου; Απλά τα μέλη της οικογένειάς μου έχουν κάποια αγαπημένα ψάρια και προσπαθώ (αφού συγκεντρώνω πληροφορίες μήνες τώρα από πολλές πηγές, παλιούς χομπύστες, ελληνικά και ξένα sites) να συνδυάσω (αν είναι δυνατόν) τις επιθυμίες τους, χωρίς να κακομεταχειριστώ κανένα ψάρι. Το ενυδρείο εχω κανονίσει να το πάρω σε μερικές μέρες, το νερό μου έχει PH 7.5 και 14 βαθμούς σκληρότητας (οπ[οτε θέλει δουλείτσα, μάλλον καταφύγω σε ΑΟ ή ρητίνες), θα επισπεύσω τον κύκλο του αζώτου βάζοντας στο φίλτρο μου υλικό με βακτήρια από το ενυδρείο ενός φίλο, θα εισάγω πρώτα τα φυτά, κι αφού μηδενίσω αμμωνία και νιτρίτες θα ξεκινήσω να εισάγω τα ψάρια, είδος - είδος, αφήνοντας για το τέλος τo gourami, μετά το betta, και αφού έχει αρχίσει να σχηματίζεται άλγη τα otocinclus και τις γαρίδες.

Όσον αφορά στην συνύπαρξη betta και dwarf gouramis, τα παρακάτω βιντεάκια είναι μερικές μόνο από τις πολλές μαρτυρίες πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό:
http://www.youtube.com/watch?v=o38zp1-7cNM

http://www.youtube.com/watch?v=eJk2LGCpztU

Αν το ψάξετε λίγο (έξω από τη βίβλο των Αρχαρίων του GAB) μπορεί και ν' ανακαλύψετε καινούργια πράγματα. Το ότι κανένας από σας (προφανώς) δεν τα έχει καταφέρει, δεν λέει και τίποτα. Υποθέτω πως δεν το τολμήσατε καν και θεωρείται ως θέσφατο την πεπατημένη. Την ίδια που λέει πχ. πως τα betta είναι επιθετικά ψάρια και πρέπει να φιλοξενούνται μόνα τους. Κλασικοί ημιμαθείς ξερόλες.

Αφού δεν θέλετε να βοηθήσετε, αλλά υποθέτωντας πως μιλάτε σε παντελώς άσχετους, ειρωνεύεστε και κάνετε προσβλητικά αστειάκια, γιατί μπαίνετε στον κόπο να απαντήσετε. Ούτε εγώ, αλλά νομίζω ούτε άλλοι που ανοίγουν κάποιο θέμα έχουν ανάγκη απαντήσεων από κομπλεξικούς καραγκιόζηδες.

ΙΔΑΝΙΚΟΤΑΤΑ λοιπόν, σας στέλνω στον αγύριστο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-14, 02:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ιδανικοτατα θα σε εστελνα εγω στον αγυριστο ... Αντι αυτου θα σου δωσω μια καρτα δινοντας σου την ευκαιρια να ζητησεις συγνωμη απο τα παιδια που βριζεις!
Ελπιζω να καταλαβεις οτι απαντησαν με τις καλυτερες προθεσεις και οτι προσπαθουσαν να σε βοηθησουν και οχι να στο παιξουν εξυπνοι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-14, 02:18
Hatso Ο χρήστης Hatso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Με συγχωρείς Γιώργο Κ, αλλά ξέρω να διακρίνω την ειρωνεία από την προσπάθεια για βοήθεια.

Ίσως να είμαι λιγάκι ευαίσθητος σε τέτοιου είδους σχόλια, αλλά η αγένεια με εξοργίζει.

Σε ενόχλησε το "ΙΔΑΝΙΚΟΤΑΤΑ σας στέλνω στον αγύριστο"

ενώ το παρακάτω σχόλιο του Nick74:

"η φραση παντως "
Παράθεση:
Ιδανικά, θα ήθελα να συμπληρώσω με:" ηταν ολα τα λεφτα ΙΔΑΝΙΚΟΤΑΤΑ θα συμπληρωνα!

Οταν διαβασεις λιγο, μετα θα γελας κι εσυ ξαναδιαβαζοντας αυτο που εγραψες εδω
και στο οποίο απάντησα είναι αποδεκτό;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-14, 02:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Με ενοχλει η αγένεια σου ...

Ο δε Νικος αν εξαιρεσεις τον ιδιαιτερο τροπο γραφης του (που ΑΝ κατσεις αρκετα θα δεις οτι δεν εχει σκοπο να προσβάλει) κατ εμε εχει δικιο! Το ιδανικοτατα ειναι λιγο αστειο καθως σε μια λαθος (παλι κατ εμε ψαροσυνθεση ... προσθετεις και αλλα λαθη χαρακτηριζοντας τα ιδανικα!). Αυτη η υπερβολη ειναι λιγο αστεια ...

Ελπιζω αυτη μου η αποψη να μη με κατατάσσει αναμεσα στους κλασικους ημιμαθείς ξερόλες κομπλεξικούς καραγκιόζηδες

Επι του (αρχικου) θεματος παντως εχω αποψη που δε ξερω ομως αν αξιζει να την αναλυσουμε καθως δε ξερω αν μπορουμε να "ξεφυγουμε" απο τα παραπανω!

For the record αν ψαξεις την βιβλο του Gab λιγακι :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 29-01-14 στις 02:47
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-14, 06:26
Hatso Ο χρήστης Hatso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Αγαπητέ Γιώργο Κ,

Απ' ό,τι φαίνεται, μίας παρεξήγησης μύριες έπονται...

Πρώτον, το "ιδανικά" που σήκωσε τόσο σαρκασμό και κουβέντα, αναφέρεται στο ιδανικό του να εκπληρώσω τις επιθυμίες καθενός στην οικογένειά μου. Καμία σχέση με "ιδανική" σύνθεση (ξέρω πως δεν είναι από πολλές απόψεις, όχι όμως και καταστροφική για το μέλλον των ψαριών)όπως πολύ εύκολα υπέθεσε τόσο ο Νίκος (γιατί δεν μπήκε στον κόπο να ρωτήσει, αλλά με ευκολία σάρκασε), αλλά δυστυχώς κι εσύ (από τον εκνευρισμό σου. Δεν ξέρεις ρε φίλε τι θέλει να πει ο άλλος; Σου φαίνεται περίεργο; Ζήτα μία διευκρίνιση, μην τον ειρωνεύεσαι... Σου φαίνεται κάποια άποψη αστεία; Από το να μιλάς προσβλητικά, μην παίρνεις μέρος στην κουβέντα... Αλλιώς, προσφέρεις ελάχιστα και βγάζεις κομπλεξισμό.

Δεύτερον, όσον αφορά στο κομμάτι "Αν το ψάξετε λίγο (έξω από τη βίβλο των Αρχαρίων του GAB) μπορεί και ν' ανακαλύψετε καινούργια πράγματα. Το ότι κανένας από σας (προφανώς) δεν τα έχει καταφέρει, δεν λέει και τίποτα. Υποθέτω πως δεν το τολμήσατε καν και θεωρείται ως θέσφατο την πεπατημένη. Την ίδια που λέει πχ. πως τα betta είναι επιθετικά ψάρια και πρέπει να φιλοξενούνται μόνα τους. Κλασικοί ημιμαθείς ξερόλες." Έχω σημειώσει με bold τις λέξεις που συνδέουν τις δύο φράσεις. Το παράδειγμα με το betta, το χρησιμοποίησα για να κάνω πιο ξεκάθαρη τη θέση μου κι η "ίδια" αναφέρεται στην κάθε "πεπατημένη" που άνθρωποι, χομπύστες κτλ τη δέχονται άκριτα, χωρίς να χρησιμοποιούν άλλες πηγές, ανανεώνουν τις γνώσεις του κτλ. Σίγουρα πάντως δεν πήγαινε στη "βίβλο των Αρχαρίων του GAB" (στην οποία έχω βρει πλείστες χρήσιμες κι ενδιαφέρουσες πληροφορίες), όπως κι εσύ νόμισες (εξού κι παραπομπή σου στο link, που το είχα ούτως ή άλλως διαβάσει).

Τρίτον, λόγω φύσης και λόγω απασχόλησης (μηχανικός), όταν έχω κάτι στο μυαλό μου, με ενδιαφέρει να βρω πως μπορώ να το καταφέρω. Από τη στιγμή που υπάρχουν μαρτυρίες για ειρηνικές συμβιώσεις μεταξύ betta και gouramis, με νοιάζει πως μπορώ να τα βάλω να συγκατοικήσουν στο ίδιο ενυδρείο κι όχι να περιορίζομαι από το γενικό "male betta, male gourami" NO NO." Ήθελα, λοιπόν, να μάθω αν κάποιο μέλος έχει εμπειρία από πρώτο χέρι και να με βοηθήσει να ολοκληρώσω την πρόκληση με επιτυχία. Τόσο απλό!

Τέταρτον, με στεναχωρεί το "Ο δε Νίκος αν εξαιρεσεις τον ιδιαιτερο τροπο γραφης του (που ΑΝ κατσεις αρκετα θα δεις οτι δεν εχει σκοπο να προσβάλει)". Δηλαδή επειδή κάποιο παλιό μέλος έχει προσβλητικό τρόπο γραφής, πρέπει τα νεότερα να το δέχονται αδιαμαρτύρητα; Είναι λογικό να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά; Αν είναί τότε, πάρε σε παρακαλώ πίσω την κάρτα, γιατί κι εγώ, όταν μου τη λένε, αποκτώ έναν "ιδιαίτερο τρόπο γραφής". Πάντως, και σε κάποια άλλα posts που διάβασα τις προηγούμενες μέρες παρατήρησα ανάλογη υποτιμητιική συμπεριφορά από παλιότερα μέλη. Ίσως αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να απασχολήσει περισσότερο τους διαχειριστές του GAB. ¶λλωστε, τα νεότερα μέλη δεν ανταγωνίζονται τα παλαιότερα σε γνώσεις. Υποτίθεται πως ζητάνε βοήθεια, όχι κριτική.

Τέλος, επί της ουσίας δεν πήρα καμία απάντηση, κι ας ασχολήθηκαν τόσα έμπειρα μέλη με στο ερώτημά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-14, 07:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γεια σου και απο εμενα.

O "by the book" τροπος (γιατι αυτος ειναι, εφοσον κοιτας απλα τις απαιτησεις σε παραμετρους νερου του καθε ειδους) που επελεξες για να αρχισεις την ερευνα για την ιχθυοσυνθεση σου, δεν θα ελεγα οτι ειναι και ο πιο σωστος. Ξερεις ποσα ακομα ειδη μπορω να σου βρω με αυτες τις απαιτησεις? Δε σημαινει, φυσικα, οτι μπορουν να ζησουν ειρηνικα σε ενα ενυδρειο, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αυτα τα λιτρα.

Ξεχνας ενα βασικο παραγοντα: οτι το καθε ειδος εχει ξεχωριστη συμπεριφορα και διαφορετικες αναγκες ενυδρειου, οι οποιες δεν αφορουν μονο τις παραμετρους νερου, αλλα πολλες ακομα λεπτομερειες.

Η αληθεια ειναι οτι θελεις να βαλεις παρα πολλα ψαρια και εντελως διαφορετικα ειδη στο συγκεκριμενο ενυδρειο. Εχεις την εντυπωση οτι ειμαστε περιεργοι ολοι που φιλοξενουμε λιγα ειδη στα ενυδρεια μας, δινοντας ακομα και την εντυπωση του "αδειου" ενυδρειου σε καποιον που δεν ξερει τις συμπεριφορες των οργανισμων που φιλοξενουμε? Δεν ειμαστε περιεργοι, απλα θελουμε ευτυχισμενα ψαρια και στηνουμε τα ενυδρεια με βαση τις αναγκες τους και οχι τις δικες μας.

Τωρα, για το αν οι περισσοτεροι εδω μεσα (οπως και σε αλλα φορουμ) ακολουθουν την περπατημενη, θα σου ελεγα οτι υπαρχουν ατομα που ασχολουνται παρα πολλα χρονια με το συγκεκριμενο χομπι, που οι εμπειριες τους ειναι τοσες πολλες και ο τροπος προσεγγισης μονο ο "by the book" ειναι, αλλα ατελειωτη παρατηρηση και προσπαθεια ευρεσης των σωστων ισορροπιων.

Αν δεν παθεις, δεν θα μαθεις, συνηθιζουμε να λεμε. Αλλα σε αυτη την περιπτωση, αν παθεις, θα την πληρωσουν τα ψαρια σου. Αυτο προσπαθει να αποφυγει το καθε φορουμ, εχοντας τεραστια βαση δεδομενων, με ατελειωτες πληροφοριες και εμπειριες χομπιστων. Σε αυτο το χομπι, δεν προσπαθουμε να ανακαλυψουμε τον τροχο. Εχει αναλακυφθει. Απλα προσπαθουμε να τον κανουμε πιο λειτουργικο και ευχρηστο στο ευρυ κοινο αυτη τη στιγμη.

Αυτα για αρχη απο εμενα. Φιλικα, θα σου προτεινα να εχεις λιγη περισσοτερη υπομονη και μην παιρνεις κατακαρδα τα σχολια του καθενος. Να σε βοηθησουν θελουν, εστω και με περιεργο τροπο. Μονο τα ψαρακια σου θα βγουν κερδισμενα.

Ερωτηση: τι φιλτρο σκεφτεσαι να παρεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-14, 07:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή Betta splendens, dwarf gouramis, cherry barbs

Η κάρτα ηταν για τους χαρακτηρισμούς που εγραψες ... Εδω μεσα ολοι ειναι κοσμιοι και όσοι νομίζουν οτι βρίσκονται σε καφενείο απλα αποβάλλονται! Απο εκει και περα ο καθένας εχει το δικο του τροπο έκφρασης! Αυτος ο τρόπος τον χαρακτηρίζει ... Έχοντας μεγαλη εμπειρία σε ιντερνετικες κοινότητες θα πρεπει να σου πω οτι καθε φορα που βαζεις ενα θεμα "εκτίθεσαι" σε ολα τα μέλη ... Καθε μέλος διαλέγει το τροπο που θα σε προσεγγίσει ... Αλλοι με πλακα ... Αλλοι παίζοντας το σοβαροί ... Και επειδη αναφέρεις τις παρεξηγήσεις μπορω να σου πω οτι απλα ο Νίκος ήθελε να σου γραψει πιο χαλαρά απο οτι συνηθως κανει με τη μορφή πλάκας! Δεν ειχε σκοπο να σαρκάσει το προσωπο σου ουτε τα αλλα παιδια ... Αν δε σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου τοτε κάτσε διάβασε (εχει πολυ πραγμα να ξεψαχνισεις) και εδω και σε αλλα φορουμ και σε βιβλία ! Απο εκει και περα αν επιθυμείς να εισαι μέλος εδω θα σε παρακαλέσω να μην βρίζεις ... Αν πιστευεις οτι καποιος σε προσβάλει η σε βρίζει η σε κανει να νιωθεις ασχημα απλα στείλε ενα μηνυμα σε καποιον συντονιστή ωστε να παρέμβει (αν και αυτο μου θυμίζει παιδάκια δημοτικού: κύριε κυριε μου πηρε το μολύβι και τον έβρισα) ....
Τέλος πάντων ... Ελπιζω να κατάλαβες πως λειτουργει το εδω σύστημα ... Δεν εχει καμια σχεση ποσο παλιός εισαι (δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον Νίκο) αλλα να εχουμε καποιο επίπεδο σε αυτη την επικοινωνια μας.

Αναφέρεις το θεμα με τον μονομάχοι .... Έβαλες δυο βίντεο που αποδεικνύουν οτι το πρώτο ειναι ενα "κοινό" ενυδρειο αρχάριου που τα ψαρια απο το στρες δεν ειναι στα "καλα" τους ενω στο δεύτερο δείχνει τον μονομάχο να παρενοχλεί το γκουραμι (το αντίθετο απο οτι λες). Θα πρεπει να ξερεις οτι το στρες στα ψαρια ειναι σηνυθως η αρχη κάποιας ασθένειας ...
Ο kgf12345 για μενα σου έγραψε τη πληρέστερη απαντηση ... Αν διαβασεις τα λινκ που παρέθεσε θα ειχες απαντήσεις σε ολα οσα ρώτας!
Διάβασε τα και θα δεις πως να διαβάζεις σωστα ενα προφίλ ψαριού ... Αλλα και τα προφίλ όσων αναφέρεις! Διάβασε τα ως τεκμηρίωση της ψαρο-σαλάτας που ακουσες παραπανω ...

Εισαι τυχερός που εχεις τη δυνατότητα να διορθώσεις κατι πριν το κανεις καν! Πολλοι απο εμάς δεν ειχαμε αυτη τη δυνατότητα με αποτέλεσμα τον θάνατο πολλών ψαριών! Σε διαβεβαιώνω οτι όσοι σου απάντησαν το έκαναν με καλη πρόθεση και οχι να σε κοροϊδέψουν η να σε κανουν να νιωσεις ασχημα ... Δεν εχει νοημα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-14, 09:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σου εχουν απαντησει ηδη παραπανω.δεν εχω να απαντησω κατι αλλο εκτος απτο οτι τα στοιχεια που εχεις "μαζεψει" απτο liveaquaria,
δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα.εχει τυχει αρκετες φορες να δω στοιχεια "οτι ναναι" στη συγκεκριμενη σελιδα.
γιαυτο και σου προτεινα το ποστ του delta66 οσον αφορα το διαβασμα των προφιλ,
και το seriouslyfish σαν πιο αξιοπιστη πηγη που ενημερωνεται συχνα απο χομπιστες και επιστημονες.

οσον αφορα τις συμβατοτητες,δεν ξερω ποσο το εχεις ψαξει,αλλα αφου λες οτι εχεις ψαξει αρκετα, προφανως θα εχεις δει και αυτο:
http://www.frogforum.net/care-sheet-...warf-frog.html

Enclosure Size: These frogs require a minimum of 1 gallon per frog. Many keepers prefer to allow at least two or three gallons per frog. The minimum tank size is five gallons as it is very hard to accommodate the necessary equipment in anything smaller.
Larger enclosures are better, but make sure that the tank is not too deep. Very large tanks that are 24 inches deep are too deep for these frogs. They can manage, but it is difficult for them to reach the top to breath air. I do not recommend anything deeper then 18 inches.(εδω εισαι στα ορια ηδη)
A 10 Gallon (20"x 10"x 12"), 15 Gallon (24" x 12" x 12"), 20 Gallon Long (30" x 12" x 12"), 20 Gallon Classic (24" x 12" x 16"), and 30 Gallon (36" x 12" x 18"), tanks work very well for these frogs.

Substrate: Do not use aquarium pebbles, sand or fine grain gravel for these frogs. Whenever housing aquatic frogs, a bare bottom tank is normally best. Frogs are really sensitive to environmental contaminates and aquarium gravel can harbor lots of bacteria, poop, uneaten food that will pollute the water.(και εδω εισαι εκτος οριων)
If you do not like the look of a bare bottom tank, you can always paint the OUTSIDE bottom of the tank, or attach an aquarium "background" to it.

μπορω να σου πω και αλλες ασυμβατοτητες στην ψαροσυνθεση σου που εχουν να κανουν κυριως με τις συμπεριφορες των ειδων που θες να βαλεις μαζι,
αλλα δεν θα το κανω πλεον

σε καμια περιπτωση,καμια απο τις απαντησεις παραπανω,δεν ειχε σκοπο να σε θειξει η να σε προσβαλει.
ο καθενας εχει τον τροπο του να απανταει, αλλα σε ενα φορουμ ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα.
(γιαυτο υπαρχουν τα emoticons που βοηθανε λιγο μαυτο)αλλα παλι μπορει να συμβει ευκολα.
το πως καταφερες εσυ να παρεξηγησεις,τις συγκεκριμενες απαντησεις,δεν το καταλαβαινω,
αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν με ενδιαφερει κιολας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hatso Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, επί της ουσίας δεν πήρα καμία απάντηση, κι ας ασχολήθηκαν τόσα έμπειρα μέλη με στο ερώτημά μου.
εχεις γραψει και αλλα που παιρνουν απαντηση, αλλα θα σταθω σε αυτο.
περιμενεις να παρεις απαντηση απο καποιον που τον λες καραγκιοζη χωρις λογο?
προφανως,απτα λεγομενα σου,επρεπε να συμφωνησουμε ολοι οτι η ψαροσουπα που θες να κανεις ειναι σωστη και
τοτε δεν θα ημασταν "ημιμαθεις ξερολες κομπλεξικοι καραγκιοζηδες ".

και επειδη κιεγω μηχανικος ειμαι(ασχετο),
θα σου πω οτι ο μονος που εβγαλε "κομπλεξισμο" στην παρουσα συζητηση, ησουν εσυ

τους υπολοιπους χαρακτηρισμους,δεν θα πεσω σε αυτο το επιπεδο να στους επιστρεψω(αν και θα επρεπε),
αλλα θα αρκεστω να σου πω καλη συνεχεια.
(εδω παρεξηγησου ελευθερα αν θες)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-14, 10:51
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Ban σε ολους τους απο πανω!!! (μπερδεψα τα threads)
καλημερα σε ολους και καλο διαβασμα στον φιλο Hatso
ΙΔΑΝΙΚΑΤΑΤΑ θα σε παροτρυνα να πεσεις στο ρηγμα(rift) http://cich.forumchti.com/t39-topic ειναι ταμαμ για τα λιτρα σου. κι οταν εχεις και γεννες παρατηρεισαι τον ενθουσιασμο των μικρων με τους νεους φιλους....
το θεωρω ομορφοτερο θεαμα να κοσμει το σαλονι,απο πρασινικοκκινομπλε ζωντα με φουντες και φτερα να πηγαινοερχονται φρικαριμενα στην οθονη του ενυδρειου.αναφερθηκε πιο πανω αλλα ψαροσουπες εχουμε κανει οι περισσοτεροι....
βουτια στην Τανγκανικα λοιπον.
kuwakaribisha
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-14, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hatso Εμφάνιση μηνυμάτων
... Απλά τα μέλη της οικογένειάς μου έχουν κάποια αγαπημένα ψάρια και προσπαθώ (αφού συγκεντρώνω πληροφορίες μήνες τώρα από πολλές πηγές, παλιούς χομπύστες, ελληνικά και ξένα sites) να συνδυάσω (αν είναι δυνατόν) τις επιθυμίες τους, χωρίς να κακομεταχειριστώ κανένα ψάρι.
Καλως ηρθες στο φορουμ.

Γραψε μια φορα ολα τα αγαπημένα ειδη ψαριων των μέλων της οικογένειάς σου (και δικα σου φυσικα) που θελεις να διατηρησεις χωρίς να κακομεταχειριστεις κανένα απο αυτα (ειναι ολα οσα γραφεις στο 1ο ποστ?), και θα προσπαθησω να σου κανω και το δικο μου πλανο, πως να τα καταφερεις.

Μεχρι τοτε, μπορεις να ριξεις μια ματια στα παρακατω, για να καταλαβεις τους παραγοντες που θα χρησιμοποιησω και την αιτιολογηση τους.
Συμβατοτητες - Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου
Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-14, 23:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν δεν πω τιποτα θα ειναι κακο για τα ψαρια σου, αν παλι πω θα νοιωθω ηλιθιος αφου ηδη με εχεις χαρακτηρισει καραγκιοζη επειδη δε σου εδωσα σοβαρη απαντηση (πιστεψε με, δε θα ηθελες με τιποτα να επαιρνα στα σοβαρα το αρχικο ποστ)...
Απλα θα σου πω μια γνωστη φραση: H ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια

Αν γυρναγες στον εαυτο σου και ελεγες "δεν ξερω τιποτα" θα ηταν ευκολοτερο να καταλαβεις τι σου λενε και να δεχτεις τις γνωμες ανθρωπων που εχουν πραγματικα γνωσεις και εμπειρια στοι αντικειμενο.
Αν παλι παραμεινεις ξερολας και ψαχνεις by manual ποσο ταιριαζει το ph και καμια σκληροτητα μπορεις να παρεις ανθρακα, νερο και μερικα ακομα μπαχαρικα και να φτιαξεις απο μια μπριζολα μεχρι την Αντζελινα Τζολι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-02-14, 14:17
Το avatar του χρήστη Shichibukai
Shichibukai Ο χρήστης Shichibukai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2013
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Αγαπητε Hatso.
Δεν θα απαντησω στα ερωτηματα σου.(Γιατι υπαρχουν πολλοι πιο εμπειροι απο μενα, και γω μπροστα στην εμπειρια τους ειμαι πολυ μικρος)

Το φορουμ αυτο μαζι με τα μελη του ειναι εδω για να βοηθησει οποιον χρειαζεται βοηθεια στο ενυδρειο του. Ολα τα μελη απο οσο εχω καταλαβει ειναι ευγενεστατοι... Το μονο ''κακο'' με το φορουμ και με ολα τα φορουμ, ειναι ο,τι ο γραπτος λογος ευκολα δημιουργει παρεξηγησεις και διαμαχες, εναντι του προφορικου.
Οποτε προτεινω εντελως φιλικα και χωρις καμια προθεση να ειρωνευτω εσενα και οποιοδηποτε αλλο, να διαβαζουμε προσεκτικα αυτα που μας λενε οι αλλοι και να ψαχνουμε για το νοημα των μηνυματων και οχι για τον τονο τον οποιο φερουν.

Αυτα απο μενα, καλη συνεχια με το στησιμο του ενυδρειου σου!

Υ.Γ. Καμια φορα ειναι δυσκολο να διατηρει καποιος την ψυχραιμια του, αλλα η ψυχραιμια ειναι μια ικανοτητα την οποια μπορει καποιος να την ελεγξει μετα απο πολυ καιρο. ( καποιοι γεννιουνται μπορωντας να διατηρρουν την ψυχραιμια τους, και καποιοι μαθαινουν).
__________________
No matter how deep the night is, it always turns to day, eventually.

60litres, Betta-community planted tank.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
betta splendens, cherry barbs, dwarf gouramis


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta splendens HELP.. tasos-22 Bettas 4 29-04-13 14:12
dwarf gourami+tiger barbs.... imichal Γλυκό νερό - Γενικά 19 01-12-07 19:47
Betta splendens newfish Bettas 4 24-10-03 23:30
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10280 seconds with 13 queries