Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Λίγα λόγια για τα "rift lakes"

Λίγα λόγια για τα "rift lakes" Malawi, Tanganyika, Victoria, λίμνες γεμάτες ενδιαφέρουσες συμπεριφορές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-10, 13:29
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή Θαλασσινή άμμο… μύθος ή αλήθεια?

Επειδή το τοπικό νερό (Φλώρινα) είναι κατάλληλο για δίσκους και εγώ έχω κιχλίδες είπα να δω τι μπορώ να κάνω… Έτσι μάζεψα θαλασσινή άμμο από μια καθαρή παραλία, την κοσκίνισα και είναι όλη διαμετρήματος από 0,2mm έως 0,9mm. Η επόμενη φάση είναι το καλό πλύσιμο και μάλλον θα την βράσω κιόλας.

Το θέμα μου είναι (που μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί) ότι διάβασα ότι έχουν αναφερθεί προβλήματα με το πυρίτιο της θαλασσινής άμμου και τη σιλικόνη των ενυδρείων. Δεν βρήκα όμως πουθενά κάποιοι να γράφουν ότι είχαν ή γνώριζαν κάποιον που να είχε όντως πρόβλημα. Από την άλλη και η χαλαζιακή άμμο έχει πυρίτιο… για αυτήν όμως δεν διάβασα να υπάρχει πρόβλημα.

Για αυτό προβληματίζομαι σχετικά με το αν αλληλεπιδρά ή όχι η θαλασσινή άμμο με τη σιλικόνη?


Επίσης διάβασα από ορισμένους ότι τους πέτρωσε μέσα στο ενυδρείο η θαλασσινή άμμο… και παράλληλα βλέπω κάποια πολύ όμορφα ενυδρεία με θαλασσινή άμμο!!! Το πέτρωμα της άμμου συμβαίνει αμέσως… ή με τον καιρό?? Μήπως έτσι που σκάβουν οι κιχλίδες δεν πετρώνει σε ενυδρεία με κιχλίδες? Τι συμβαίνει… παίζει στην άμμο κάτι ρόλο που την κάνει να πετρώνει? Μήπως δεν πρέπει να είναι πολύ ψιλή?
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-10, 13:42
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το τοπικό νερό (Φλώρινα) είναι κατάλληλο για δίσκους και εγώ έχω κιχλίδες είπα να δω τι μπορώ να κάνω… Έτσι μάζεψα θαλασσινή άμμο από μια καθαρή παραλία, την κοσκίνισα και είναι όλη διαμετρήματος από 0,2mm έως 0,9mm. Η επόμενη φάση είναι το καλό πλύσιμο και μάλλον θα την βράσω κιόλας.

Το θέμα μου είναι (που μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί) ότι διάβασα ότι έχουν αναφερθεί προβλήματα με το πυρίτιο της θαλασσινής άμμου και τη σιλικόνη των ενυδρείων. Δεν βρήκα όμως πουθενά κάποιοι να γράφουν ότι είχαν ή γνώριζαν κάποιον που να είχε όντως πρόβλημα. Από την άλλη και η χαλαζιακή άμμο έχει πυρίτιο… για αυτήν όμως δεν διάβασα να υπάρχει πρόβλημα.

Για αυτό προβληματίζομαι σχετικά με το αν αλληλεπιδρά ή όχι η θαλασσινή άμμο με τη σιλικόνη?


Επίσης διάβασα από ορισμένους ότι τους πέτρωσε μέσα στο ενυδρείο η θαλασσινή άμμο… και παράλληλα βλέπω κάποια πολύ όμορφα ενυδρεία με θαλασσινή άμμο!!! Το πέτρωμα της άμμου συμβαίνει αμέσως… ή με τον καιρό?? Μήπως έτσι που σκάβουν οι κιχλίδες δεν πετρώνει σε ενυδρεία με κιχλίδες? Τι συμβαίνει… παίζει στην άμμο κάτι ρόλο που την κάνει να πετρώνει? Μήπως δεν πρέπει να είναι πολύ ψιλή?
Πρόκειται για μύθο, απλά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-10, 13:48
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Γιάννη αν θες ότι καλύτερο πάρε της Hagen(25 ευρώ το 30κιλο αν θυμάμαι καλά) και δεν θέλει ούτε πλύσιμο, από τη σακούλα στο ενυδρείο, ούτε θολούρα ούτε βρώμα. Είναι ουδέτερη λεπτόκοκκη και ιδανική για δίσκους.

Δες τη στο δικό μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%ED%DF%EA%E1
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-10, 13:59
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Αλέξανδρε εγώ τη θέλω για κιχλίδες Mbuna...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-10, 14:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Φίλε μου Γιάννη από την αγαπημένη μου Φλώρινα, βάλε άφοβα άμμο από την θάλασσα.
Ξέρω κοινώς έχω δει με τα μάτια μου 4 ενυδρεία με ψιλή άμμο από τις παραλίες μας που τρέχουν χωρίς πρόβλημα για πάνω από 10ετία το 1 και τα άλλα 6-7 χρόνια.
Ούτε πέτρωμα ούτε χάλασαν σιλικόνες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-10, 14:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οπου εχω συναντησει αναφορες για πετρωμα αμμου ηταν για συγκεκριμενη αμμο που χρησιμοποιειται σε οικοδομες, ποτε για θαλασσινη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-10, 14:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδη με ενδιεφερε και μενα το θεμα και ειχα ανοιξει παρομοιο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%E9%F4%E9%EF
με οσα διαβασα η ταση που επικρατει ειναι πως η αμμος (και η θαλασσινη και η χαλαζιακη) λογω παρομοιας συστασης με τη σιλικονη μπορει να εισχωρησει στα επιφανειακα στρωματα της σιλικονης...
αλλα με το γεγονος οτι βαζουμε αρκετη σιλικονη δεν νομιζω πως υπαρχει ουσιαστικος φοβος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-10, 14:56
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη με ενδιεφερε και μενα το θεμα και ειχα ανοιξει παρομοιο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%E9%F4%E9%EF
με οσα διαβασα η ταση που επικρατει ειναι πως η αμμος (και η θαλασσινη και η χαλαζιακη) λογω παρομοιας συστασης με τη σιλικονη μπορει να εισχωρησει στα επιφανειακα στρωματα της σιλικονης...
αλλα με το γεγονος οτι βαζουμε αρκετη σιλικονη δεν νομιζω πως υπαρχει ουσιαστικος φοβος.
Εγώ πάλι με την λίγη χημεία που ξέρω λέω ότι δεν μπορεί να εισχωρήσει και δεν βγάζει νόημα.Τι πάει να πει "εισχωρήσει"
Καλό είναι να μην αναπαράγουμε ανυπόστατες φήμες και η συγκεκριμένη βλέπω ότι ανακυκλώνεται κατά κόρον ενώ τόσοι και τόσοι χρησιμοποιούν άμμο χωρίς πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-10, 15:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι με την λίγη χημεία που ξέρω λέω ότι δεν μπορεί να εισχωρήσει και δεν βγάζει νόημα.Τι πάει να πει "εισχωρήσει"
Καλό είναι να μην αναπαράγουμε ανυπόστατες φήμες και η συγκεκριμένη βλέπω ότι ανακυκλώνεται κατά κόρον ενώ τόσοι και τόσοι χρησιμοποιούν άμμο χωρίς πρόβλημα
φιλε syphon γιαυτο μιλησα για "ταση που επικρατει"..οσοι δηλαδη λενε οτι "κατι τρεχει" λενε αυτο συνηθως. τωρα το "εισχωρησει" το ερμηνευει κανεις οπως θελει.....παντως απο οσους λενε οτι κατι συμβαινει με αυτο το συνδυασμο ισχυριζονται σηνυθως αυτο....αν κανεις μια ερευνα (γιατι το ειχα ψαξει αρκετα) αυτο θα συναντησεις περισσοτερο...
αν η σχεση σου με τη χημεια ειναι επαγγελματικη και ξερεις οτι δεν υπαρχει κανενας φοβος..αυτο ειναι ευχαριστο για ολους και ισως η αποψη σου να πρεπει να συμπεριληφθει και στις αποψεις που ανεφερα οτι συναντησα...
κι εγω βασιστηκα στην εμπειρια των αλλων οτι χωρις προβλημα τη χρησιμοποιουν επι μακρων και εχω στα ενυδρεια μου αμμο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-10, 15:29
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να έχεις επαγγελματική σχέση με την χημεία για να ξέρεις ότι η άμμος είναι αδρανής ένωση αλλά και ότι δεν στέκει ότι το δύο υλικά αντιδρούν επειδή έχουν το ίδιο συστατικό (στοιχείο)
Αυτά είναι μπακάλικα και ας βγει ένας χημικός να το επιβεβαιώσει
Απλώς είναι φήμη και όσο το συζητάμε και προβληματιζόμαστε χάνουμε και χρόνο και στο τέλος κάποιοι θα το πιστέψουν ότι συμβαίνει
Απόδειξη η δική σου απορία, του φίλου που άνοιξε το θέμα και όλες όσες είχες βρει εσύ στο θέμα σου
Αφού το έψαξες όπως λες έπρεπε να κάνεις κάτι απλό.Βρες τον χημικό τύπο τη σιλικόνης που κολλάμε ( δεν τον βρίσκω με τίποτα) και το τύπο της άμμου (SiO2) και βρες αν αντιδρούν.
Με το τζάμι γιατί δεν αντιδρά ( και το γυαλί έχει πυρίτιο )?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-10, 15:36
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

το πρωτο μου ενυδρειο με τις κιχλιδες, ειχε μεσα καμια 40 κιλα αμμο θαλασσης, δεν ειχα κανενα προβλημα!!!!! βαλε οσο αμμο θελεις χωρις φοβο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-10, 15:56
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ρε συ Γιάννη αλήθεια γιατί δεν βάζεις δίσκους αφού έχεις το ιδανικό νερό γι αυτούς;!
Κι οι δίσκοι κιχλίδες είναι
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-10, 16:12
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ Γιάννη αλήθεια γιατί δεν βάζεις δίσκους αφού έχεις το ιδανικό νερό γι αυτούς;!
Κι οι δίσκοι κιχλίδες είναι
Γιατί θέλουν πολλά λίτρα και... 30C και εδώ 30C πιάνουμε με το ζώρι σε ντάλα ήλιο όταν όλη η χώρα έχει καύσωνα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-10, 16:21
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Λοιπόν με 500 ευρουδάκια σου δίνω 500λιτρο με σαμπ ε και με 2 300άριδες θερμοστάτες είσαι οκ και μπορείς να κάνεις και την πατέντα μέσω καλοριφέρ
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-10, 16:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν με 500 ευρουδάκια σου δίνω 500λιτρο με σαμπ ε και με 2 300άριδες θερμοστάτες είσαι οκ και μπορείς να κάνεις και την πατέντα μέσω καλοριφέρ

θα αναλαβεις και την ΔΕΗ ???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-08-10, 16:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς είναι φήμη και όσο το συζητάμε και προβληματιζόμαστε χάνουμε και χρόνο και στο τέλος κάποιοι θα το πιστέψουν ότι συμβαίνει
Απόδειξη η δική σου απορία, του φίλου που άνοιξε το θέμα και όλες όσες είχες βρει εσύ στο θέμα σου
πλεον δεν πιστευω κι εγω τη φημη αυτη...γιαυτο και τι επιχειρησα...και το θεμα το ειχα ανοιξει μηπως ξερει καποιος συγκεκριμενα και επιστημονικα εμπεριστατομενα να πει κατι..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται να έχεις επαγγελματική σχέση με την χημεία για να ξέρεις ότι η άμμος είναι αδρανής ένωση αλλά και ότι δεν στέκει ότι το δύο υλικά αντιδρούν επειδή έχουν το ίδιο συστατικό (στοιχείο)
Αυτά είναι μπακάλικα και ας βγει ένας χημικός να το επιβεβαιώσει
"καντε το γιατι το κανουν εδω και χρονια και δεν εχει συμβει τιποτα" το δεχομαι. "καντε το γιατι με τις μπακαλικες γνωσεις οπως λες χημειας δε πιστευω να συμβαινει κατι" το θεωρω παρατολμο.
Παράθεση:
Αφού το έψαξες όπως λες έπρεπε να κάνεις κάτι απλό.Βρες τον χημικό τύπο τη σιλικόνης που κολλάμε ( δεν τον βρίσκω με τίποτα) και το τύπο της άμμου (SiO2) και βρες αν αντιδρούν.
η αμμος δεν ειναι μια. αναλογα την περιοχη εχει και διαφορετικη συσταση και περιεχει εκτος απο διοξειδιο του πυριτιου και ενα σωρο αλλα υλικα. τι μπορει να δρασει ως καταλυτης και τι συμβαινει με τον χημικο τυπο της σιλικονης ειναι πραγματα που μονο καποιος με ικανοποιητικες γνωσεις χημειας πρεπει να απαντα.
υ.γ. συμφωνουμε απλα θελω να επισημανω πως αν κατι εστω και φημη θελουμε να το αντικρουσουμε..θα πρεπει να το κανουμε ειτε με γνωσεις επιστημονικες....(π.χ. χημικες ιδιοτητες των συστατικων της αμμου) ειτε εμπειρικες (δε συνεβη κατι τετοιο τοσα χρονια που χρησιμοποιω αμμο με σιλικονη). αν δεν εχουμε συγκεκριμενες γνωσεις για να τεκμηριωσουμε κατι επιστημονικα ας μενουμε στην εμπειρικη γνωση.
δυστυχως δε βρεθηκε καποιος χημικος και στο αλλο θεμα για να μας πει την αποψη του
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-08-10, 16:31
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα αναλαβεις και την ΔΕΗ ???
Θα γίνει πατέντα με το καλοριφέρ...

Γιάννη θα συνεχίσω το "ψήσιμο" σου από κοντά
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-08-10, 16:35
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Πάνο με έβαλες να σκευτώ ότι όπως λες υπάρχουν διαφορετικά είδη άμμου... μήπως παλιότερα η σιλικόνη ήταν διαφορετική και όχι τόσο καλή???
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-08-10, 16:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιαννη πραγματικα δε το ξερω..ουτε γιατι αρχισε αυτη η φημη...αν δεν ειδε καποιος διαβρωση στη σιλικονη..και απλα ανοιξε ενα ενυδρειο και το εξηγησε ετσι...ποιος μπορει να το ξερει??
μενω σε αυτο:
"τοσα χρονια χρησιμοποιουν πολλοι χωρις ασχημες συνεπειες" μεχρι ναβρεθει καποιος λοιπον που να ισχυριστει οτι συνεβη κατι τετοιο στο ενυδρειο του...θα το θεωρω κι εγω φημη.
αλλα το λεω με αυτη τη λογικη και οχι γιατι ξερω τοσο καλη χημεια και μπορω να το αποδειξω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-08-10, 17:22
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Πάνο το ξέρω ότι δεν διαφωνούμε
Το συγκεκριμένο όμως κάνει κρα για τις ανακρίβειες του
Δεν χρειάζεται την σφραγίδα κάποιου ειδικού για να σταματήσει να ανακυκλώνεται
Με το τζάμι γιατί δεν αντιδρά ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-08-10, 18:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το τζαμι ειναι τζαμι και η σιλικονη σιλικονη..και η αμμος αμμος...μπορει να εχουν κοινο το Si αλλα ειναι διαφορετικες ενωσεις που εχουν υποστει διαφορετικη επεξεργασια... ...δεν εχω τοσες γνωσεις για να ξερω τι γινεται και πως...γιαυτο το λογο ειχα ανοιξει και το θεμα.
οπως και να εχει καταληγουμε πως μαλλον προκειται για κατι ανυποστατο μεχρι να μας αποδειξουν το αντιθετο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-08-10, 23:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η θαλλασινη αμμος δεν επηρρεαζει τη σκληροτητα του νερου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-08-10, 00:12
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θαλλασινη αμμος δεν επηρρεαζει τη σκληροτητα του νερου?
ελπίζω να την ανεβάσει
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-08-10, 17:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παλι αναλογα τη συσταση της....
αν εχει και κομματια απο οστρακα την ανεβαζει το διχως αλλο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-10, 17:56
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-08-10, 18:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
παλι αναλογα τη συσταση της....
αν εχει και κομματια απο οστρακα την ανεβαζει το διχως αλλο..
Οποτε σε ενυδρεια με μαλακο νερο δεν κανει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-08-10, 18:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν δεν περιεχει κανενα ασβεστολιθικο στοιχειο κανει...αλλα μπορει να βρεθει τετοια θαλασσινη αμμος?? "ισως" μπορει να πει κανεις...
το ακουαφορτε θα μας δωσει την απαντηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-02-16, 19:29
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Για την ιστορία...

αφού την καθάρισα καλά και την έβρασα την άμμο την έβαλα μόνη της σε ένα ενυδρείο που τέχει εδώ και 5 χρόνια χωρίς κανένα προβλήμματα. Από ψάρια στην αρχή είχα μέσα mbuna αλλά τα τελευταία δύο χρόνια τρέχει το ενυδρείο με ένα Synodontis και αρκετά σαλιγκάρια Assassin (Clea helena).
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-02-16, 17:18
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Να αναφερω και εγω για την ιστορια οτι το ενυδρειο μου diy κατασκευη με απλη σιλικονη μη τοξικη και αντιμουχλικη με 5-6 ευρο το μπουκαλι οχι τιποτα τρελα ποσα δηλαδη,μετα απο 10 χρονια που την εκοψα γιατι εσπασε τζαμι και με αμμο θαλασσινη απο δυο διαφορετικα σημεια το καθε set up που ειχα κανει δεν ειδα καμια διαβρωση στην σιλικονη και καμια εισχωρηση αμμου κατω απο αυτην!ποιο πολυ "ζημια" εκαναν τα νεριτινα που την δαγκωναν παρα η αμμος.Ακομα να πω οτι στο δευτερο setup τα 3 τελευταια χρονια η αμμος ηταν εντελως ψιλοκοκη σαν σκονη.Οσο για το "πετρωμα"της αμμου το ειχα αυτο το φαινομενο στο πρωτο setup για μικρο διαστημα,μετα εστρωσε και νομιζω οτι την εστρωσαν τα melanoides turbeculata οταν αυξηθηκαν σε αριθμο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsantos : 07-02-16 στις 17:39 Αιτία: προσθηκη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-02-16, 14:08
Το avatar του χρήστη george140
george140 Ο χρήστης george140 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παιδιά είναι μύθος και για να το καταλάβεις θέλει απλές γνώσεις χημείας λυκείου.

Η σιλικόνη δημιουργεί πυριτική γέφυρα Si-O-Si-O (Si στα αγγλικά Silicon). Η αρχική σύσταση είναι αυτή Si(CH3)2Cl2 + n H2O → [Si(CH3)2O]n + 2n HCl (πριν στεγνώσει) To γυαλί αποτελείται από άμορφο διοξείδιο του πυριτίου SiO2.

Με το που μπει η σιλικόνη ενώνεται με το γυαλί μιας και έχει παρόμοια σύσταση.

Η άμμος της θάλασσας και των ποταμών όπως και της οικοδομής αποτελείται σε μεγάλο βαθμό από κρυσταλικό διοξείδιο του πυριτίου (τον λεγόμενο χαλαζία) και δεν περιέχει ΤΙΠΟΤΑ που θα μπορούσε να διαβρώσει μια πυριτική στρώση.

Δε γίνεται με κανένα τρόπο άμμος να μπει χημικά μέσα στη σιλικόνη! Εκτός και αν από μηχανικής άποψης βάλεις πολύ άμμο (20 πόντους πχ) ή πέτρες πάνω στην άμμο με το βάρος μερικοί κόκκοι να μπούνε απλά μέσα στην σιλικόνη λόγω πίεσης αλλά ως εκεί.

Δεν ξέρω ποιός έβγαλε αυτό το μύθο (πετσοπάς πιθανότατα) αλλά είναι κρίμα να σκάμε 50άρια για σακιά ενυδριακής άμμου με το φόβο χαλάσει η σιλικόνη.

Αν πάλι κάποιος επιμένει ότι έχει πάθει κάτι τέτοιο ας στείλει το ενυδρείο σε ένα πανεπιστήμιο γιατί χρήζει σοβαρής επιστημονικής μελέτης....
__________________
If you feel like going to hell ... keep going

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο στην αυλή……… yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 13-05-10 13:31
Ο Αρχάριος……και το ενυδρείο του…. NickFior Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 22-01-08 09:59
Φίλτρο βυθού. Μύθος ή αλήθεια?? frits Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-12-06 21:58
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32
Θαλασσινή άμμος; soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 22 19-06-03 21:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09863 seconds with 13 queries