Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-13, 17:47
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή Neocaridina cf palmata Pearl Shrimp 100λίτρα species tank

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου: FERPLAST Cayman 80 Prof.
Διαστάσεις:
81.5cm x 36cm x 52.5cm
Όγκος:
154lt (μικτα), καθαρά 102 με 105 λίτρα.
Γαρίδες: Neocaridina cf palmata ΅Pearl Shrimp΅, όλες οι μορφές (
snow ball, blue pearl and natural) - (το είδος ήταν το πρώην Neocaridina zhangjiajiensis)
Σαλιγκάρια :
Anentome helena (Assassin Snail) και Melanoides tuberculata (Malaysian trumpet snail)
Φυτά:
Monosolenium Tenerum (Pellia Moss) και Lemna minor, κοινώς Νεροφακή
Διακοσμητικά υλικά:
Πέτρες, άμμο και ένα κομμάτι Mopani (Colophospermum mopane)
Φόντο: Αφίσα
Εξοπλισμός Φωτισμού/watt: 1xT8 Osram 18W/840 Lumilux Cool White (4000K)
Διάρκεια φωτισμού: 3 ώρες (20:00 - 23:00)
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:
εσωτερικό EHEIM Pick Up 2010 550l/h
Μέσα Θερμανσης: Τίποτα
Μέσα Ψύξης: Τίποτα
Λίπανση: Όχι

Παράμετροι:

pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 3
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
TDS: 120
Αλλαγές νερού (% και συχνότητα): 10 λίτρα κάθε εβδομάδα
(10%) + λίγο Seachem Equilibrium mineral balance
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 22C έως 28C (24C)

Ιστορικό....

το ενυδρείο ΅΅τρέχει΅΅ από το 2007 με mbuna. Οι κιχλίδες βγήκαν (μαζί με κάποιο εξοπλησμό) πριν λίγους μήνες και έβαλα 60 νεαρές γαρίδες και 25 σαλιγκάρια. Τα σαλιγκάρια έχουν κάνει άφαντα τα πάνω από 250 ενήλικα MTS. Οι γαρίδες αρχίσανε αναπαραγωγή και βλέπω ήδη τιο πρώτο χέρι από γόνο. Εντύπωση μου έχει κάνει ο ανταγωνισμός μεταξύ των γαρίδων, τόσο για τροφή όσο και για περιοχές, συμπεριφορά που δεν διαπίστωνα στο πιο μικρό ενυδρειο τους.

Το
Mopani, το έχω χρόνια και είναι δοκιμασμένο για γαρίδες. Αν δεν είστε σίγουροι για το ξύλο μην το βάλετε σε ενυδρείο με γαρίδες.

Φώτα...
next time... όταν θα έρθει κάποιος φίλος που να γνωρίζει το sport

Video...

ότι μπόρεσα να καταφέρω για να πάρετε μια ιδέα

http://www.youtube.com/watch?v=xma6mXWcsPs

http://www.youtube.com/watch?v=wce0R1MdxGU

Υ.Γ. Αν υπάρχει τρόπος να ανέβουν εδώ τα video, παρακαλώ να ενεργήσει κάποιος mod. Ευχαριστώ.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-13, 20:32
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Γαρίδες: Neocaridina cf palmata ΅Pearl Shrimp΅, όλες οι μορφές (snow ball, blue pearl and natural) - (το είδος ήταν το πρώην Neocaridina zhangjiajiensis)


Τις έχεις βάλεις μαζί όλες ?
¶γω τι έχω παρατηρήσει με τις blue pearl , τις έχω σε 3 διαφορετικά ενυδρεία με διαφορετικές παραμέτρους, ενα με crs , ενα με μέτριο νεράκι περίπου 10 gh και σε ένα άλλο ενυδρείο πάλι, με νερό δικτύου 22gh και περίπου 20kh .
Στα 2 πρώτα εχουν πάρει ενα μπλε προς το ασπρο , ενω στο σκληρό είναι σκούρο μπλε, όλες είναι απο μία αρχική αποικία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-13, 09:56
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Νίκο όλες είναι εξ αρχής μια αποικία ως Neocaridina cf palmata ΅Pearl Shrimp΅. Με το χρόνο άρχισαν να εμφανίζονται πρώτα οι Snow Ball και τώρα πρόσφατα οι γαλάζιες και κάποιες ποιο σκούρες. Βασικά όλο και πιο πολλές Snow Ball βλέπω. Το θέμα είναι ότι η αποικία έχει γενετική παραλλακτικότητα, πολύ σημαντικό για μένα, και είναι ενδιαφέρον να βλέπεις τις διάφορες χρωματικές μορφές του είδους να συνυπάρχουν. Θα μπορούσα να διάλεγα λίγες Snow Ball και να τις έβαζα χώρια… αλλά δεν μας παίρνει για ακόμα ένα ενυδρείο. Σημειώνω πως τα αρσενικά δεν ξεχωρίζουν... στις θηλυκές όταν αρχίζουν να κάνουν σέλα βλέπεις την διαφορά.

Έχω άλλη αποικία, άσχετη με αυτή, πολύ καθαρές Blue pearl. Μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου με την σκληρότητα του νερού, αλλά θέλει πολύ προσοχή. Κάποιες που είχαν μείνει σε ένα ενυδρείο που το γύρισα σιγά σιγά σε σκληρό νερό είχαν γίνει σκούρο μπλε.


Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάποιες φώτο, αλλά δυστυχώς φίλοι μου η φωτογραφική μηχανή μου είναι μικρή και δεν ανταποκρίνεται σε μικροφωτογράφιση.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-13, 12:33
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο όλες είναι εξ αρχής μια αποικία ως Neocaridina cf palmata ΅Pearl Shrimp΅. Με το χρόνο άρχισαν να εμφανίζονται πρώτα οι Snow Ball και τώρα πρόσφατα οι γαλάζιες και κάποιες ποιο σκούρες. Βασικά όλο και πιο πολλές Snow Ball βλέπω. Το θέμα είναι ότι η αποικία έχει γενετική παραλλακτικότητα, πολύ σημαντικό για μένα, και είναι ενδιαφέρον να βλέπεις τις διάφορες χρωματικές μορφές του είδους να συνυπάρχουν. Θα μπορούσα να διάλεγα λίγες Snow Ball και να τις έβαζα χώρια… αλλά δεν μας παίρνει για ακόμα ένα ενυδρείο. Σημειώνω πως τα αρσενικά δεν ξεχωρίζουν... στις θηλυκές όταν αρχίζουν να κάνουν σέλα βλέπεις την διαφορά.

Έχω άλλη αποικία, άσχετη με αυτή, πολύ καθαρές Blue pearl. Μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου με την σκληρότητα του νερού, αλλά θέλει πολύ προσοχή. Κάποιες που είχαν μείνει σε ένα ενυδρείο που το γύρισα σιγά σιγά σε σκληρό νερό είχαν γίνει σκούρο μπλε.


Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάποιες φώτο, αλλά δυστυχώς φίλοι μου η φωτογραφική μηχανή μου είναι μικρή και δεν ανταποκρίνεται σε μικροφωτογράφιση.
Ok ηξερα οτι εχεις μπλε και ασπρες , και νόμιζα οτι τις εβαλες όλες μαζι.
Καλό αυτο αν σου βγαινουν διαφορες και δεν επικρατεί η αρχική μορφη.
Προσοχη απο πιά αποψη για το σκληρο νερό ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-13, 12:43
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ωραίο γαριδάδικο Γιάννη

Οι τιμές του νερού σου είναι βρύση; Αν ναι νομίζω ότι θα μπορέσεις να βάλεις και μερικές cardinal σε ένα ξεχωριστό ενυδρειάκι
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-13, 16:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Γιαννη εχεις βγαλει γεννες? και αν ναι, κρατιωνται τα χρωματα η οι περισσοτερες ειναι αχρωμες ή σκουροκαφε?
Μου μοιαζει λιγο παραξενο γιατι συμφωνα με αυτα που γνωριζω -απο οσα εχω διαβασει βεβαια, χωρις προσωπικη εμπειρια- οταν αναμιξουμε διαφορα ειδη neocaridina το αποτελεσμα ειναι το αγριο ειδος που δεν εχει χρωματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-13, 23:57
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Nick, η αποικία τρεχει κάπου 18 μηνες, οπότε ναι πολλαπλασιάζονται κανονικά. Κάποιοι τις ονομάζουν και white pearl γιατί παράγονται τόσο μπλέ όσο και άσπρες. Φυσικό είναι να εμφανίζονται και σκούρες αλλά είναι λίγες. Οι περισσότερες, πες 70% είναι snow ball. Θεωρώ πως οι χομπίστες που τις έχουν έξω, απομακρύνουν τις σκούρες-καφέ όταν εμφανίζονται για να είναι ομογενης η αποικία. Αν όμως η αποικία είναι υγειές γενετικά, τότε θα εμφανιστούν και άλλα χρώματα καθώς και χρώματα της άγριας-φυσικής μορφής.

Αν δω ότι πέρνουν το πάνω χέρι οι σκούρες μάλλον θα βγάλω μερικές

Σε σκληρό νερό εκτός των λογικών ορίων αρχίζει να σβήνει σιγά σιγά η αποικία.... γιατί ξεφέγουν όλοι οι παράμετροι του νερού.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-13, 15:59
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Γιάννη! Ο λαός ζητάει φωτογραφικό υλικό
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-13, 16:00
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

θα συνφωνησω με τον Πανο! Γιαννη δωσε φωτο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γαρίδες, blue pearl


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
species tank ROULAMID Ζωοτόκα 1 28-02-11 19:26
96λιτρα-species tank!.! Σπύρος Μ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 6 17-03-09 14:53
kribensis species tank vol.2 fotis478 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 5 11-11-08 00:32
kribensis species tank fotis478 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 16 12-03-08 23:27
Το καινούργιο μου species tank! Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 11 10-02-06 17:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06418 seconds with 15 queries