Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-08, 07:19
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Δέσιμο Anubias σε ξύλο/πέτρα.

Χτες το απόγευμα αγόρασα δύο Anubias κι από λάθος/αμάθεια τις φύτεψα στο χαλίκι του ενυδρείου που στρώνω. Με μια γρήγορη ματιά στο νετ είδα ότι τα συγκεκριμένα φυτά προτιμούν να έχουν τις ρίζες τους ελεύθερες μέσα στο νερό, καθώς επίσης ότι έχουν και τη δυνατότητα να τις "δένουν" πάνω σε ξύλο και άγριες πέτρες.

Πως γίνεται αυτό βρε παιδιά ; Με ένα απλό δέσιμο της ρίζας πάνω στο ξύλο ; Με δεματικό ; Με λάστιχο ; Σχοινάκι ;

Πόσο καιρό θα κάνει η ρίζα να "δέσει" πάνω στο ξύλο ώστε να μπορέσω να αφαιρέσω αυτό που θα την κρατάει στη θέση της ;

Και κάτι τελευταίο, ισχύει ότι οι Anubias δεν πολυσυμπαθούν την άμεση επαφή με το φως ;

Ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-08, 09:15
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Απλά δένεις την Anubia με κλωστή ή πετονιά στον κορμό ή στην πέτρα. Μετά απο καιρό (δεν ξέρω να σου πώ ακριβώς πόσο) αυτή με τις ρίζες της πιάνεται στον κορμό ή στην πέτρα και δεν έχει ανάγκη απο την πετονιά ή την κλωστή. Πολύ την δένουν με κλωστή η οποία σιγά σιγά σαπίζει μέσα στο νερό αλλά μέχρι να γίνει αυτό η Anubia πίανει πάνω στον κορμό και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τώρα για τον φωτισμό ισχύει οτι η Anubia είναι φυτό αργής ανάπτυξης οπότε αν την έχεις κάτω απο έντονο φωτισμό θα δείς άλγη να παρουσιάζεται στα φύλλα της.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-08, 09:19
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Έγώ πάντως που τις έχω αλλες δεμένες σε ξύλο και άλλες στο χώμα, πρέπει να πώ ότι αυτές στο ξύλο έχουν τρομερή ανάπτυξη.........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-08, 09:24
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Κι εγώ έτσι θα το κάνω μάλλον, θα δέσω τη μία πάνω στο ξύλο και την άλλη θα την αφήσω φυτεμένη στο χαλίκι, αλήθεια, μήπως θα είναι καλύτερα τη δεύτερη να την αφήσω απλά πάνω στο χαλίκι και να μη την φυτέψω καθόλου;

Πως τις κρύβετε απ'το άμεσο φως βρε παιδιά; Στο ενυδρείο μου υπάρχει παντού άπλετο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-08, 09:27
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

για να μην το βλεπει πολυ φως βαλτο διπλα σε ενα μεγαλο φυτο.....αυτο που τα κανεις με το δευτερο ειναι να βαλει ΜΟΝΟ τις ριζες στον χωμα και το "κορμο" θα τον αφησεις απο εξω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-08, 09:28
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Φυτεμένη στο χαλίκι θα σου σαπίσει. Ο κορμός πρέπει να είναι έξω απο το χαλίκι!
Οσο για τον φωτισμό όλο και κάποια γωνία θα υπάρχει με λιγότερο φως!
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-08, 09:30
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Πάντως, αν την δέσεις κάντο με πετονιά καλύτερα.

Απ'την μία δεν θα φαίνεται εν αντιθέση με την κλωστή και απ'την άλλη δεν θα αλλοιωθεί-κοπεί κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-08, 09:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τα tips παιδιά, αν δεν είχα κι εσάς...!

Οκ, αυτή που θα αφήσω στο χαλίκι όλο και κάπου θα βρω να την καταχωνιάσω, είναι όμορφο φυτό και θα πρέπει να βρω μια γωνίτσα που να μπορώ να την βλέπω έστω και λίγο απ'την πρόσοψη του ενυδρείου, την άλλη να δούμε που θα κρύψουμε που θα βρίσκεται πάνω στο ξύλο... κάτι θα σκεφτεί ο γεροmakis206 όμως που θα πάει;

Να είστε καλά !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-08, 16:35
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

επίσης αν είναι εφικτό δέσε τον κορμό σε ρίζα η πέτρα και άσε τις ρίζες να φτάσουν στο χώμα. εγώ αυτό έχω κάνει, δες http://imagehoster.milkman.gr/viewer...ucw7pp49jm.jpg http://imagehoster.milkman.gr/viewer...518tz4ihv6.jpg

επίσης δεν σε πειράζει αν θα πιάσουν λίγη άλγη. δεν χάλασε και ο κόσμος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-08, 19:56
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._var__nana.htm
δες και εδώ, εύχομαι να σε βοηθήσει!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-06-08, 20:06
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Eπίσης διάλεξε πετονιά αντί για κλωστή επειδή είναι πιο γερή και δεν θα έχει ξεφτίσει όπως η κλωστή μέχρι οι ρίζες της anubias καταφέρουν να γατζώσουν στο ξύλο ή στην πέτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-08, 21:30
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Εγώ πάλι προτιμώ να τις δένω τις ανούμπιες με κλωστή, καθώς οι κλωστές με τον καιρό λιώνουν και δεν μένει τίποτα μέσα σοτ ενυδρείο. Οι ανούμπιες "δένουν" μια χαρά στα ξύλα..........
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-08, 21:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να προσθέσω κι εγώ κάτι στη συζήτηση.. Το θέμα κλωστή/πετονιά, είναι ανάλογα με το ενυδρείο και τις συνθήκες.. Σε κάποιες περιπτώσεις η ανούμπια "έδεσε" πάνω στο ξύλο πριν λιώσει η κλωστή (2 βδομάδες χοντρικά κρατάει), στη δικιά μου ας πούμε δεν είχε δέσει ακόμη..

Ένα άλλο θεματάκι, είναι να μήν αφήσεις την ανούμπια να "αιωρείται".. Εγώ είχα μία μεγάλη στο χαλίκι, η οποία με τις αλλαγές που έκανα στο ενυδρείο, φυτέματα, κλαδέματα, κ.τ.λ., όλο και την κούναγα κατά λάθος, την έβγαζα από τη θέση της, την ξαναέβαζα, και βάλε-βγάλε, τα κατάφερα και μου σάπισε τελείως.. Μια άλλη, δεμένη πάνω σε μοπάνι, προχώρησε πολύ καλύτερα..

Και ένα τρίτο θεματάκι με αυτά τα φυτά αργής ανάπτυξης είναι η λίπανση.. Αν έχεις ανούμπιες π.χ. σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με πολλά φυτά ταχείας ανάπτυξης, τότε τα ταχείας ανάπτυξης θα καταναλώνουν πολύ γρήγορα όλα τα θρεπτικά, με αποτέλεσμα να μήν "προλαβαίνουν" να αναπτυχθούν τα πιο αργά.. Είναι πρόβλημα που το έχω αντιμετωπίσει κι εγώ, και άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις έχω δει εδώ στο φόρουμ.. Δε σημαίνει "όχι αργής με ταχείας ανάπτυξης", απλά σημαίνει ότι θα πρέπει να προσέξεις σε αυτή την περίπτωση τη λίπανσή σου.. Με άλλα λόγια, τα συμπτώματα πιθανής έλλειψη νιτρικών, θα εμφανιστούν πρώτα πρώτα στα φυτά αργής ανάπτυξης.. Αν έχεις σωστή λίπανση, σαφώς δε θα υπάρξει κανένα θέμα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-08, 07:22
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Τελικά τις έδεσα και τις δύο σε ξύλο με κλωστή αφού ήταν δύσκολο να βρω πετονιά Τετάρτη απόγευμα και περιμένω πλέον να δέσουν οι ρίζες, δυστυχώς κατάφερα να κρύψω τη μία όμως απ'το φως, τη δεύτερη κατάφερα απλώς να την τοποθετήσω στην αριστερή γωνία του ενυδρείου, έχει οπτική επαφή με τις λάμπες όχι όμως τόσο έντονη όσο θα ήταν αν την τοποθετούσα στο κέντρο του.

Θα την παρακολουθώ κι αν παρατηρήσω συμπτώματα άλγης στα φύλλα της θα φροντίσω να την κρύψω, πιθανότερα φυτεύοντας κάποιο μεγαλύτερο φυτό δίπλα στο ξύλο που τη στηρίζει.

Σας ευχαριστώ όλους !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τί ξύλο, τί πέτρα??? Genirous Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 07-02-10 14:03
Java moss/fern σε ξύλο Alucard Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 30 04-01-10 21:09
Δέσιμο φυτών. snappys Αρχάριοι γλυκού νερού 17 08-02-08 22:12
Λευκό στρώμα σε ξύλο cobalt Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 12-01-08 07:16
Δέσιμο Riccia Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 26-08-07 23:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05634 seconds with 15 queries