Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-14, 18:23
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή Αμμος χαλαζιακη απο που???

Εχει κανεις ιδεα που μπορω να βρω καθαρη χαλαζιακη αμμο σε καλη τιμη εδω στα δυτικα??? πηρα σημερα και βγηκε σκαρτη την εβαλα σε ακουα φορτε και εβραζε λες και ηταν στο γκαζακι ... και η μ@@@@α ειναι οτι στο ενυδρειο ειναι ιδια !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-14, 18:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εδώ υπάρχει ένα θέμα με μερικά μαγαζιά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77950
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-14, 18:44
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ υπάρχει ένα θέμα με μερικά μαγαζιά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77950
ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-14, 19:17
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

για το χομπι μας ειναι αυτη η κατάλληλη;Θέλει κι αυτη πολυ πλυσιμο σαν την αμμο θαλασσης;
Εγω εχω παρει ηδη αμμο θαλασσης αλλα το σκεφτομαι γιατι βαριεμαι να την πλυνω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-14, 19:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ολες θελουν καλο πλυσιμο, ακομα και αν λεει οτι ειναι ετοιμη να μπει στο ενυδρειο. Τι ψαρια φιλοξενεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-14, 20:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%C...E%BC%CE%B1.php

5 ευρώ τα 10 κιλά! πχ για χρυσοψαράδικο ειναι οτι πρεπει!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-14, 20:18
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%C...E%BC%CE%B1.php

5 ευρώ τα 10 κιλά! πχ για χρυσοψαράδικο ειναι οτι πρεπει!!
για χακαζιακη μιλας;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-14, 20:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
για χακαζιακη μιλας;;
Μπηκες στο λινκ?
Ναι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-14, 20:21
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπηκες στο λινκ?
Ναι
Ναι εχω μπει στο λινκ.. Έχεις παρει χαλαζιακη απο εκεί; ; ειναι καθαρη;; γιατι την θελω για Αμαζόνιο. .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-14, 20:34
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες θελουν καλο πλυσιμο, ακομα και αν λεει οτι ειναι ετοιμη να μπει στο ενυδρειο. Τι ψαρια φιλοξενεις?
acei και labido
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-14, 20:43
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες θελουν καλο πλυσιμο, ακομα και αν λεει οτι ειναι ετοιμη να μπει στο ενυδρειο. Τι ψαρια φιλοξενεις?

Εγώ θα επαναφέρω ένα μέρος παλαιάς μου αγγελίας γιατί έχει σχέση με το θέμα.Κανένας σας δεν ρώτησε τι ψάρια έχει για να καταλάβετε αν χρειάζεται χαμηλό ή ψηλό Ph. Αν δηλαδή βάλει δίσκους θα του προτείνει κάποιος να πλύνει άμμο θαλάσσης; Αν χρειάζεται ουδέτερη εκτός κάποιων επικίνδυνων που κυκλοφορούν βαφτισμένες ’’χαλαζιακή’’ και κάποιων άλλων που πωλούνται σε γνωστά μας pet shop και βαφτίζονται ’’χαλαζιακή’’ ή είναι χαλαζιακές ( με τιμή 1€ /κιλό ) δεν είναι όμως Carat 6 που είναι η καλύτερη.Παρακαλώ όσους έχουν έρθει σπίτι μου και έχουν δει ή έχουν πάρει Carat 6 από εμένα να πουν αν έχει σχέση με κάποια απ’ αυτές που φαίνονται στους συνδέσμους που ανεβάσατε ή που πωλούνται στα γνωστά pet shop. Παρακαλώ να μη θεωρηθεί ότι βάζω αγγελία σε λάθος ενότητα και να μην σβηστεί το ποστ αλλά επιλεκτικά ότι δηλώνει αγγελία και προκαλώ όποιον θέλει να μαζευτούμε κάποια μέρα ή σε συνάντηση και με δείγματα από διάφορες άμμους που ονομάζετε ’’χαλαζιακή’’ να τις συγκρίνουμε.Λυπάμαι που δεν μπορούν να πάρουν μέρος σε αυτό και από τη Βόρεια Ελλάδα γιατί και από εκεί είχα εισπράξει αυστηρές κρίσεις χωρίς να μπορώ με αποδεικτικό στοιχείο να φέρω την αντίρηση μου.Μην παίρνετε από μάντρες, και μόνο που είναι βουνά και με τον αέρα ανακατέβονται με διάφορα χώματα κηπευτικά,μάρμαρο,τσιμέντο,ασβέστη,άμμο θαλάσσης,καυσαέριο κ.α. πριν τα συσκευάσουν σε τσουβαλάκια τις κάνουν περισσότερο ακατάλληλες απ’ ότι ήταν και πριν.

Για να δείτε όλοι και να πειστήτε ότι η άμμος που κάποιοι ''βαφτίζουν ''χαλαζιακή'' δεν είναι για ενυδρεία αλλά για πατώματα και πισίνες.Θα σας παραθέσω κι ένα σύνδεσμο που θα συναντήσετε και φωτό από μάντρες που κάποιοι από εσάς εμπιστευτήκατε για την άμμο που βάλατε στα ενυδρεία σας,διάφορες μάρκες αυτών και κατασκευές με αυτές.


ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ
Πωλούνται διάφορα ψάρια

Υ.Γ. Μετά από διορθώσεις που έκανα πιστεύω πως δεν χαρακτηρίζει το ποστ ’’αγγελία’’ αλλά αντίρηση στους συνδέσμους και πρόσκληση σε ομαδική δειγματολυπτική κρίση του κάθε είδους χωρίς το ελαφρυντικό ’’Μα η Carat 6 είναι πανάκριβη’’ ή ’’Αυτή είναι δωρεάν’’.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 20-10-14 στις 21:21 Αιτία: Διαγραφή στοιχείων κατ’ ιδία κριση που έφερε σε τύπις αγγελία
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-14, 21:02
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω πάρει χαλαζιακή άμμο από τον Ερμή και όντως είναι χαλαζιακή!!!

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να δώσω 7€/5 κιλό όταν μπορώ να πάρω καθαρή χαλαζιακή με πολύ λιγότερα χρήματα!!!!

Βαπτισμένη βλέπω αυτή που λες εσύ και όχι αυτή που έχει στο λατομείο!!!

ο Ερμής να ενημερώσω ότι είναι λατομείο και όχι μαγαζάκι της γειτονιάς (αν και οι περισσότεροι το γνωρίζουν)

Φίλε μου εάν σε βγάζει ο δρόμος σου από την Αγία Παρασκευή έλα να πάρεις.. έχω περίπου 30κιλά (χάρισμα)

Πάρε και ένα δείγμα το πως είναι μέσα από το ενυδρείο

__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-14, 21:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros
acei και labido
Τωρα ειδα οτι μπηκες σφηνα
Εσυ παρε αμμο θαλασσης για τις κιχλιδες, ωστε να ανεβαινει η σκληροτητα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS
Εγώ θα επαναφέρω ένα μέρος παλαιάς μου αγγελίας γιατί έχει σχέση με το θέμα.Κανένας σας δεν ρώτησε τι ψάρια έχει για να καταλάβετε αν χρειάζεται χαμηλό ή ψηλό Ph. Αν δηλαδή βάλει δίσκους θα του προτείνει κάποιος να πλύνει άμμο θαλάσσης; Αν χρειάζεται ουδέτερη εκτός κάποιων επικίνδυνων που κυκλοφορούν βαφτισμένες ’’χαλαζιακή’’ και κάποιων άλλων που πωλούνται σε γνωστά μας pet shop και βαφτίζονται ’’χαλαζιακή’’ ή είναι χαλαζιακές ( με τιμή 1€ /κιλό ) δεν είναι όμως Carat 6 που είναι η καλύτερη.Θα πω ότι τη δίνω με 7€ /5κιλο όχι για να το αναγγείλω αλλά επειδή κάποτε δέχθηκα κριτική επίθεση από τα σχόλια κάποιων.Παρακαλώ όσους έχουν έρθει σπίτι μου και την έχουν δει ή έχουν πάρει να που αν έχει σχέση με κάποια απ’ αυτές που φαίνονται στους συνδέσμους που ανεβάσατε ή που πωλούνται στα γνωστά pet shop. Παρακαλώ να μη θεωρηθεί ότι βάζω αγγελία σε λάθος ενότητα και να μην σβηστεί το ποστ αλλά επιλεκτικά ότι δηλώνει αγγελία και προκαλώ όποιον θέλει να μαζευτούμε κάποια μέρα ή σε συνάντηση και με δείγματα από διάφορες άμμους που ονομάζετε ’’χαλαζιακή’’ να τις συγκρίνουμε.Λυπάμαι που δεν μπορούν να πάρουν μέρος σε αυτό και από τη Βόρεια Ελλάδα γιατί και από εκεί είχα εισπράξει αυστηρές κρίσεις χωρίς να μπορώ με αποδεικτικό στοιχείο να φέρω την αντίρηση μου.Μην παίρνετε από μάντρες και μόνο που είναι βουνά και με τον αέρα ανακατέβονται με διάφοραχώματα κηπευτικά,μάρμαρο,άμμο θαλάσσης,καυσαέριο κ.α. πριν τα συσκευάσουν σε τσουβαλάκια τις κάνουν περισσότερο ακατάλληλες απ’ ότι ήταν και πριν.

Για να δείτε όλοι και να πειστήτε ότι η άμμος που κάποιοι ''βαφτίζουν ''χαλαζιακή'' δεν είναι για ενυδρεία αλλά για πατώματα και πισίνες.Θα σας παραθέσω κι ένα σύνδεσμο που θα συναντήσετε και φωτό από μάντρες που κάποιοι από εσάς εμπιστευτήκατε για την άμμο που βάλατε στα ενυδρεία σας,διάφορες μάρκες αυτών και κατασκευές με αυτές.

Η χαλαζιακή carat 6 που διαθέτω είναι γνήσια,την έχω στα ενυδρεία μου και την διαθέτω όσο την παίρνω από κάποιον που τυχαία γνώρισα και δεν είναι μαγαζί,απλά ασχολείται με τα ενυδρεία.Προσέξτε και στα pet shop πολλές άμμοι ''βαφτίζονται.Η γνήσια είναι πανάκριβη και η τιμή της ξεκινά από τα 17€/5κιλο περίπου.

Εγω, παλι, εφοσον επαναφερεις την αγγελια σου (εστω και αν δεν θελεις οπως λες αλλα το κανεις), θα σε επαναφερω στην ταξη, θυμιζοντας σου για ακομη μια φορα οτι τα θεματα που ανοιγουν τα μελη του φορουμ δεν ειναι χωρος για να προωθεις τις αγγελιες σου. Φιλικα.

Επισης, η χαλαζιακη carat 6 ειναι μεν χαλαζιακη αμμος, αλλα οχι η μονη. Απλα, τυχαινει να ειναι και η πιο ακριβη (και απο θεμα γουστου - δε μου αρεσει γιατι φαινεται αφυσικα λευκη), πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορουν να την αποκτησουν ολοι.

Και μια παλιοτερη σχετικη συζητηση:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80881

Για να μην σε αδικω, ομως, συμφωνω οτι πολλες φορες η χαλαζιακη αμμος "βαφτιζεται" χαλαζιακη, με ολα τα προβληματα που μπορει να δημιουργησει στα ψαρια. Οποτε, προσοχη απο που αγοραζουμε...

Και ολα αυτα, μιλωντας για ενυδρεια γλυκου νερου, οπου θελουμε ουδετερη αμμο. Για ενυδρεια Αφρικης, οπως τα δικα σου, η καλυτερη ολων ειναι η αμμος θαλασσης.

Υ.Γ. Εχω ρωτησει τι ψαρια προκειται να μπουν στο ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-14, 21:12
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως έχω πάρει χαλαζιακή άμμο από τον Ερμή και όντως είναι χαλαζιακή!!!

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να δώσω 7€/5 κιλό όταν μπορώ να πάρω καθαρή χαλαζιακή με πολύ λιγότερα χρήματα!!!!

Βαπτισμένη βλέπω αυτή που λες εσύ και όχι αυτή που έχει στο λατομείο!!!

ο Ερμής να ενημερώσω ότι είναι λατομείο και όχι μαγαζάκι της γειτονιάς (αν και οι περισσότεροι το γνωρίζουν)

Φίλε μου εάν σε βγάζει ο δρόμος σου από την Αγία Παρασκευή έλα να πάρεις.. έχω περίπου 30κιλά (χάρισμα)

Πάρε και ένα δείγμα το πως είναι μέσα από το ενυδρείο

απο ερμη ειναι αυτη??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-10-14, 21:14
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Ναι από τον Ερμή... και άμα θες έλα να την πάρεις (δωρεάν)
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-10-14, 21:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένας σας δεν ρώτησε τι ψάρια έχει για να καταλάβετε αν χρειάζεται χαμηλό ή ψηλό Ph.


ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ
Πωλούνται διάφορα ψάρια

Πέτρο για πολλοστή φορά διαπιστώνω πως δεν διαβάζεις τα παραπάνω ποστ απ το δικό σου και πως γράφεις αυτο που θες να γράψεις (είτε αποτελεί προωθήση αγγελίας είτε οτιδήποτε άλλο!)

Οσο για τον εξυπνο τροπο να επαναφέρεις αγγελία σου...no comment που λεμε και στο χωριο μου

Δυστυχως δεν βοηθάς!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-10-14, 21:39
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι από τον Ερμή... και άμα θες έλα να την πάρεις (δωρεάν)
φίλε μου πολλά RESPECT από μένα για την διάθεση σου να προσφέρεις αφιλοκερδώς σε συνχομπίστες.

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-10-14, 21:41
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου πολλά RESPECT από μένα για την διάθεση σου να προσφέρεις αφιλοκερδώς σε συνχομπίστες.

Το χόμπι αυτά τα καλά έχει φίλε μου, αλλιώς δεν είναι χόμπι!!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-10-14, 21:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χόμπι αυτά τα καλά έχει φίλε μου, αλλιώς δεν είναι χόμπι!!!!
+1000 κι από μένα (αν και δεν τα εχεις ανάγκη)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-10-14, 21:47
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000 κι από μένα (αν και δεν τα εχεις ανάγκη)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-10-14, 22:09
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Να ενημερώσω ότι η άμμος θέλει πλύσιμο... όπως όλες!!!

Είναι εκτός ενυδρείου εδώ και μήνες!!

Σε περιμένουν δυο σακιά!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-10-14, 00:04
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ενημερώσω ότι η άμμος θέλει πλύσιμο... όπως όλες!!!

Είναι εκτός ενυδρείου εδώ και μήνες!!

Σε περιμένουν δυο σακιά!!!
Όταν ξεκίνησα να γράφω το δικό μου post Θοδωρή δεν είχες γράψει το #5 και λόγω έκτασης το δικό μου καθυστέρησε ν’ ανέβει. Όχι φίλοι μου δεν είμαι κουτοπόνηρος,ούτε θέλω να προωθήσω την αγγελία μου,εσείς είστε οι ίδιοι που με κατακρίνατε και την προηγούμενη φορά και ειλικρινά θα χαιρόμουν πάρα πολύ να μπορούσα μαζί σας και παρουσία όσων ήθελαν να τεστάραμε όλες αυτές τις άμμους από πολλές πλευρές.Γνησιότητα,καταλληλότητα,ποιότητα,επικινδυ νότητα. Αυτή που δείχνεις Γιώργο έχει καλή εικόνα στη φωτογραφία σε σχέση με άλλες που έχω δει αλλά πόσα πλυσίματα χρειάστηκε; Γίνεται λάσπη ή στουμπώνει ή μήπως δημιουργεί λόγω της κοκκομετρίας του στρώμα χαμηλότερα από την επιφάνεια του βυθού από τροφή που δεν καταναλώθηκε και απόβλητα των ψαριών όπως το χαλίκι ασχέτως της κοκκομετρίας του; Κάνεις λάθος φίλε μου δεν χρειάζονται όλες οι άμμοι πλύσιμο,κι αν θέλεις να ρωτήσεις και κάποιον άλλο μην τυχόν σου πω ψέματα ρώτα το ’’στελιος προεδρου’’ που έβαλε Carat 6 στα ενυδρεία του αν την έπλυνε κιαν του θόλωσε το νερό.Εγώ που έχω θέμα με την καθαριότητα και την έπλυνα κάνοντας δύο χέρια πλύσιμο έπλυνα 15 5κιλα σε ένα τέταρτο (ανά 2’ έπλενα 10 κιλά σ’ ένα κουβά! ). Επειδή το ενυδρείο δεν είναι για μια φορά,επειδή αξία έχει ’οχι μόνο η ποιότητα αλλά και ο κόπος και η ποσότητα του νερού που θα καταναλωθεί και δεν είναι αμελητέα κοίταξε τη διαφορά των 2 προαναφερθέντων ποιοτήτων.



ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-10-14, 06:58
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ξεκίνησα να γράφω το δικό μου post Θοδωρή δεν είχες γράψει το #5 και λόγω έκτασης το δικό μου καθυστέρησε ν’ ανέβει. Όχι φίλοι μου δεν είμαι κουτοπόνηρος,ούτε θέλω να προωθήσω την αγγελία μου,εσείς είστε οι ίδιοι που με κατακρίνατε δεν το σχολιάζω αυτό και την προηγούμενη φορά και ειλικρινά θα χαιρόμουν πάρα πολύ να μπορούσα μαζί σας και παρουσία όσων ήθελαν να τεστάραμε όλες αυτές τις άμμους από πολλές πλευρές.Γνησιότητα,καταλληλότητα,ποιότητα,επικινδυ νότητα. Αυτή που δείχνεις Γιώργο έχει καλή εικόνα στη φωτογραφία σε σχέση με άλλες που έχω δει αλλά πόσα πλυσίματα χρειάστηκε; ένα πλύσιμο χρειάστηκε Γίνεται λάσπη ή στουμπώνει ή μήπως δημιουργεί λόγω της κοκκομετρίας του στρώμα χαμηλότερα από την επιφάνεια του βυθού από τροφή που δεν καταναλώθηκε και απόβλητα των ψαριών όπως το χαλίκι ασχέτως της κοκκομετρίας του; Ούτε λάσπη γίνεται ούτε στουμπώνει... μπορείς να έρθεις να την δεις. Κάνεις λάθος φίλε μου δεν χρειάζονται όλες οι άμμοι πλύσιμο, όλες χρειάζονται πλύσιμο γιατί όλες έχουν την λεγόμενη "πούδρα" (όποιος είναι μηχανικός καταλαβαίνει), εκτός εάν η άμμος είναι ήδη πλυμένη από την εταιρία που την κατασκευάζει κι αν θέλεις να ρωτήσεις και κάποιον άλλο μην τυχόν σου πω ψέματα ρώτα το ’’στελιος προεδρου’’ που έβαλε Carat 6 στα ενυδρεία του αν την έπλυνε κιαν του θόλωσε το νερό.Εγώ που έχω θέμα με την καθαριότητα και την έπλυνα κάνοντας δύο χέρια πλύσιμο έπλυνα 15 5κιλα σε ένα τέταρτο (ανά 2’ έπλενα 10 κιλά σ’ ένα κουβά! ). Επειδή το ενυδρείο δεν είναι για μια φορά,επειδή αξία έχει ’οχι μόνο η ποιότητα αλλά και ο κόπος και η ποσότητα του νερού που θα καταναλωθεί και δεν είναι αμελητέα κοίταξε τη διαφορά των 2 προαναφερθέντων ποιοτήτων.
Αυτά... ας μην χαλάσουμε το νήμα περισσότερο.!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-10-14, 08:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS
Όταν ξεκίνησα να γράφω το δικό μου post Θοδωρή δεν είχες γράψει το #5 και λόγω έκτασης το δικό μου καθυστέρησε ν’ ανέβει. Όχι φίλοι μου δεν είμαι κουτοπόνηρος,ούτε θέλω να προωθήσω την αγγελία μου,εσείς είστε οι ίδιοι που με κατακρίνατε και την προηγούμενη φορά και ειλικρινά θα χαιρόμουν πάρα πολύ να μπορούσα μαζί σας και παρουσία όσων ήθελαν να τεστάραμε όλες αυτές τις άμμους από πολλές πλευρές.Γνησιότητα,καταλληλότητα,ποιότητα,επικινδυ νότητα. Αυτή που δείχνεις Γιώργο έχει καλή εικόνα στη φωτογραφία σε σχέση με άλλες που έχω δει αλλά πόσα πλυσίματα χρειάστηκε; Γίνεται λάσπη ή στουμπώνει ή μήπως δημιουργεί λόγω της κοκκομετρίας του στρώμα χαμηλότερα από την επιφάνεια του βυθού από τροφή που δεν καταναλώθηκε και απόβλητα των ψαριών όπως το χαλίκι ασχέτως της κοκκομετρίας του; Κάνεις λάθος φίλε μου δεν χρειάζονται όλες οι άμμοι πλύσιμο,κι αν θέλεις να ρωτήσεις και κάποιον άλλο μην τυχόν σου πω ψέματα ρώτα το ’’στελιος προεδρου’’ που έβαλε Carat 6 στα ενυδρεία του αν την έπλυνε κιαν του θόλωσε το νερό.Εγώ που έχω θέμα με την καθαριότητα και την έπλυνα κάνοντας δύο χέρια πλύσιμο έπλυνα 15 5κιλα σε ένα τέταρτο (ανά 2’ έπλενα 10 κιλά σ’ ένα κουβά! ). Επειδή το ενυδρείο δεν είναι για μια φορά,επειδή αξία έχει ’οχι μόνο η ποιότητα αλλά και ο κόπος και η ποσότητα του νερού που θα καταναλωθεί και δεν είναι αμελητέα κοίταξε τη διαφορά των 2 προαναφερθέντων ποιοτήτων.
Τωρα να βαζεις την αγγελια σου και να αναφερεις οτι δεν εχεις σκοπο να την προωθησεις, εμενα μου φαινεται καπως. Μαλιστα, δεν ειναι η πρωτη φορα...αλλα ελπιζω να ειναι η τελευταια. Ουτε εχω κατι μαζι σου, ουτε προκειται να εχω. Απλα τετοιες κινησεις δε συμβαδιζουν με τη νοοτροπια του φορουμ και θα ηθελα να μην ξαναγινει.

Μπορουσες απλα να πεις τη γνωμη σου για την carat 6, χωρις να αναφερεις τιποτα αλλο. Ειναι σαν γραφω σε ενα θεμα ενος μελους που θελει να βαλει γαριδες στο ενυδρειο του, οτι ειναι καλυτερα να βαλει red cherries και με την ευκαιρια, τις πουλαω τοσο (δεν πουλαω πλεον-μην παρεξηγηθω).

Οποιαδηποτε προταση συναλλαγης θελει να κανει καποιος, μπορει να την κανει με πμ ομορφα και ωραια, αρκει να μην γινει ενοχλητικος στο αλλο μελος.

Στα υπολοιπα τωρα -κλεινοντας την παρενθεση της ασχετης παρεμβασης στο θεμα του ανθρωπου- θα ηθελα να αναφερω οτι μπορουμε να βρουμε με λιγο ψαξιμο και συγκεντρωση εμπειριων απο αλλους χομπιστες καλης ποιοτητας αμμο, η οποια δεν ειναι αναγκη να την πληρωσουμε για χρυσαφι. Και οι φθηνοτερες, μια χαρα κανουν τη δουλεια τους, εστω και αν θελουν ενα χερακι πλυσιμο ακομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-10-14, 10:33
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω οταν εστηνα το ενυδρειο πηρα απο τον ερμη αμμο..τιμη δεν θυμαμαι αλλα ηταν φθηνη..την εβαλα χυμα μεσα και δεν την επλυνα καθολου.απλα δουλεψα τα φιλτρα με ανθρακα.
τωρα μετα απο σχεδον 2 χρονια μια χαρα τη βλεπω και δεν ειχα ποτε καποιο θεμα..

εγω πρωτη φορα ακουω για ποιοτητες αμμου και μαλλον τελευταια..φθηνη και παλι φθηνη!!αφου αρεσει και στα ψαρακια μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-10-14, 10:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα συμφωνησω.
οι κανονισμοι του φορουμ υπαρχουνε για καποιο λογο και κυριως για να προστατευουν τα μελη του.

η "προωθηση" προιοντων (ακομη και οταν ειναι καλοπροαιρετη)καλο ειναι να μη γινεται μεσα στα θεματα χρηστων,αλλιως υπαρχει κινδυνος καποια στιγμη να συμβει εδω οτι συμβαινει και σε αλλα φορουμ.

στο θεμα τωρα,αν και τα εχουν γραψει κιαλλοι πριν απο μενα,υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες αμμου.

καποιες χρειαζονται περισσοτερη επεξεργασια (πλυσιμο/καθαρισμα)πριν χρησιμοποιηθουνε και καποιες λιγοτερο εως καθολου.

το οτι μια αμμος χρειαζεται 20 χερια πλυσιμο δεν την κανει ακαταλληλη,απλα θα εχει περισσοτερη δουλεια μεχρι να τη βαλουμε.

το αν ειναι χαλαζιακη/ουδετερη η ασβεστολιθικη κλπ ειναι αλλο θεμα και εξαρταται απτο τι ψαρια θα εχουμε.

το "ρισκο" που εχει η αμμος απο μαντρα ειναι κυριως το οτι δεν ξερουμε την ποιοτητα της μεχρι να τη δοκιμασουμε.
πχ μπορει καποιος να την πουλαει για χαλαζιακη και να μην ειναι.
το ιδιο εχει συμβει παμπολες φορες και σε αμμο απο ενυδρειομαγαζα.
υπαρχουνε τροποι να δοκιμαστει ομως πριν μπει στο ενυδρειο.(σε κουβα με νερο κλπ).
δεν μιλαω για την περιπτωση που υπαρχει καποιο "δηλητηριο" στην αμμο,γιατι δεν το εχω ακουσει ποτε να συμβει,
αλλα ακομα και αν μπορει να συμβει,οι πιθανοτητες ειναι τοσο μικρες,που τις θεωρω ιδιες και για την Carat των 60 ευρω και για αμμο των 6 ευρω απο μαντρα.
(φυσικα μιλαω για συγκεκριμενες μαντρες-δεν εχω δοκιμασει αμμο απο ολους τους μαντραδες τις αττικης)

για αυτο το λογο,προτεινεται συνηθως αγορα αμμου απο συγκεκριμενα "εργοστασια" η καταστηματα,αφου ειναι ηδη δοκιμασμενη απο αλλους χομπιστες.

υπαρχει και αμμος που πεφτει σε γεματο ενυδρειο και στρωνεται αμεσως στο βυθο χωρις να σηκωθει η παραμικρη σκονη,σαν την carat που βαλαμε στους δισκους φετος,αλλα αυτη κοστιζει 50 και 60 ευρω το 20κιλο.
γεμισα 100 ενυδρεια μαζι με το γιαννη(stanisalous) και χαιρομουνα να τη βλέπω να πεφτει στο νερο

ομως αλλο 50 και 60 και αλλο 5-6 ευρω.
δεν εχουν ολοι το ιδιο πορτοφολι.ουτε εγω θα την αγοραζα.

απτον ερμη εχω παρει κιεγω αμμο παλιοτερα και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.ειναι δοκιμασμενη απο πολλους οχι μονο απο μενα.

την αμμο του no-name την εχω δει κιεγω απο κοντα (και βρεγμενη και στεγνη)και ειναι μια χαρα.
ουτε πολυ σκονη εχει,ουτε σβολιαζει(οπως μια που ειδα προσφατα απο πολυ γνωστη ενυδρειακη εταιρεια)
ειναι σιγουρα ουδετερη και μπραβο του που τη χαριζει ετσι.

αυτονοητα ειναι ολα αυτα,αλλα τεσπα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-10-14, 11:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες θελουν καλο πλυσιμο, ακομα και αν λεει οτι ειναι ετοιμη να μπει στο ενυδρειο. Τι ψαρια φιλοξενεις?
Οχι ολες.
Αλλα αυτες που δεν θελουν πλυσιμο τις πληρωνεις και αναλογα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-10-14, 11:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ολες.
Αλλα αυτες που δεν θελουν πλυσιμο τις πληρωνεις και αναλογα
έτσι είναι....χωρίς ίχνος σκόνης και απευθείας χρήση, είχα πάρει μια της Hagen πανάκριβα...όταν είχα λεφτά
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-10-14, 12:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω της hagen εχω, αλλα πλυσιμο ηθελε κι ας ελεγαν οτι δεν ηθελε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-10-14, 13:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως η carat που βαλαμε στους δισκους δεν πλυθηκε πριν μπει.κατευθειαν απτο τσουβαλι τη βαζαμε.ουτε καν ελαφρυ θολωμα δεν ειδα στο νερο.
οπως την εριχνα καθοτανε κατω.
καθομουνα και τη χαζευα

ωραια αμμος,αλλα η τσεπη μου διαφωνει
και αφου διαφωνει η τσεπη,θα πλενω την αμμο που θα παιρνω απο μαντρα μεχρι να συμφωνησει
εχει κιαυτο τα ωραια του βεβαια,σαν διαδικασια.
αναλογα πως το βλεπεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αμμος! Bill Bizkit Αρχάριοι γλυκού νερού 13 02-09-11 11:33
sos αμμος Apollwnas Γλυκό νερό - Γενικά 21 15-04-10 02:06
αμμος steady Γλυκό νερό - Γενικά 4 13-06-07 16:08
αμμος flipper Γλυκό νερό - Γενικά 15 18-03-07 23:39
ΑΜΜΟΣ HZULL Malawi 17 21-12-03 15:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10104 seconds with 13 queries